Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 39 zł za 30 dni na mubi.pl

Od 7% do 27% więcej zapłacisz za ubezpieczenie OC, jeśli rozłożysz składkę na 2, 4 lub 12 rat – tak wynika z obliczeń dla różnych profili w kalkulatorze OC na mubi.pl. Czy to dużo, czy to mało? Zależy, czy bazowa składka wynosi 400 zł w skali roku, czy ponad 3000 zł.


W kalkulatorze mubi.pl nawet w 3 minuty wyklikasz OC, a z tego artykułu dowiesz się, kto może kupić najtańsze OC na raty, na jakich zasadach i które firmy pozwalają opłacać składkę w ratach.

Jak sprawdzić, gdzie OC jest na raty?

Otworzyć strony np. 12 firm ubezpieczeniowych i przeskanować wzrokiem wielostronicowe dokumenty? Nie, istnieje prostszy i o wiele szybszy sposób. Użyj bezpłatnego kalkulatora OC Mubi, dzięki któremu w kilka minut sprawdzisz zarówno cenę OC w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych, jak i możliwość rozłożenia składki na raty.

Wypełnij formularz w kalkulatorze OC Mubi, kliknij Kalkuluj i poczekaj kilka sekund na wyniki. Z listy ofert, która się ukaże, wybierz jedną i kliknij Szczegóły oferty.

oc na raty grudzień 2022

Szczegóły pakietu ubezpieczeń wyświetlają się w nowym okienku. W górnym prawym rogu jest podana liczba rat, na którą możesz rozłożyć wysokość składki OC, oraz cena ubezpieczenia w ratach.

oc na raty grudzień 2022

Jak widać, ubezpieczenie OC z NNW i assistance na 2 raty w UNIQA jest droższe o 87 zł niż w przypadku płatności jednorazowej, a ten sam pakiet opłacany w 4 ratach jest droższy o 173 zł od pakietu opłacanego z góry.

9 zasad OC pojazdu na raty: od zakupu do końca umowy

Minimalna i maksymalna liczba rat OC jest zależna od firmy ubezpieczeniowej.

Najczęściej towarzystwa oferują minimum 2 raty i maksimum 4 raty. Na Mubi w niektórych towarzystwach, jak Trasti czy UNIQA, możliwa jest płatność w 10 lub 12 ratach przez Wonga.

Jeśli wybierzesz pakiet ubezpieczeń OC z NNW lub OC z assistance, możesz dostać lepszą ofertę.

Po pierwsze – pakiet ubezpieczeń będzie korzystny cenowo. Po drugie – ubezpieczyciel może Ci zaproponować większą liczbę rat, np. 12 zamiast maksymalnie 4, nie doliczając dodatkowej zwyżki.

Im więcej rat, tym wyższa cena OC

Przed wyborem płatności przelicz, czy rozłożenie na raty Ci się opłaca. Zobacz powyższy przykład z OC z NNW i assistance w UNIQA. Wysokość jednej raty wynosi 272,50 zł przy płatności w 2 ratach i 157,75 zł przy płatności w 4 ratach. Teoretycznie na początku umowy płacisz 185,50 zł lub 300,25 zł mniej w porównaniu do całej składki (458 zł), ale sumarycznie płacisz więcej o 87 zł lub nawet ponad 170 zł (545 zł lub 631 zł).

Musisz zapłacić 1 ratę składki najpóźniej w dzień rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

Przykład

Potrzebujesz nowej umowy OC od 28 lutego, kupujesz OC online 25 lutego. Ubezpieczyciel powinien otrzymać pieniądze od Ciebie najpóźniej 28 lutego.

Są różne sposoby na opłacenie raty składki OC.

Możesz skorzystać z szybkich płatności online, użyć karty kredytowej, zrobić standardowy przelew, a nawet zapłacić punktami Payback. Jeśli płacisz gotówką za ubezpieczenie w placówce firmy, pamiętaj, aby wziąć potwierdzenie.

Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie z Twojego OC, nawet jeśli zalegasz z zapłatą części składki.

To fatalny układ dla firmy ubezpieczeniowej, ale ma związane ręce. Nie może wypowiedzieć Ci umowy OC.

Jeśli zalegasz z opłaceniem składki OC, ubezpieczyciel nie przedłuży Ci umowy ubezpieczenia.

Pamiętaj o tym, bo już za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC samochodu możesz zapłacić 1400 zł kary. O ile UFG nie nałoży Ci kary za zwłokę w płatnościach wobec firmy ubezpieczeniowej, o tyle system nazywany wirtualnym policjantem może wykryć, że Twoje OC wygasło i nie masz nowej umowy.

Zaległości wobec firmy ubezpieczeniowej skutkują przykrymi konsekwencjami.

Powiększeniem zaległej kwoty o karne odsetki, wpisem do KRD i innych baz biur informacji gospodarczej, przekazaniem długu firmie windykacyjnej. Widniejąc jako dłużnik w KRD, możesz mieć problem z uzyskaniem np. kredytu w banku.

Czy AC na raty jest objęte takimi samymi zasadami jak OC?

Nie. Jeśli spóźnisz się z zapłatą za ratę autocasco lub innego ubezpieczenia dobrowolnego, firma ubezpieczeniowa ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Np. Compensa wysyła monit do klienta. Jeśli po wezwaniu do zapłaty klient nie zareaguje, umowa autocasco rozwiąże się automatycznie.

Przykład

Autocasco na raty w Allianz

Ochrona ubezpieczeniowa Allianz może być aktywna jeszcze przed zapłaceniem składki. Standardowo odpowiedzialność Allianz zaczyna się od dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej raty, więc inne warunki są kwestią indywidualną. Jeśli nie zapłacisz składki autocasco w terminie, Allianz może wypowiedzieć umowę AC ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku braku zapłaconej raty składki OC firma musiałaby kontynuować umowę do końca.

Na ile rat można rozłożyć OC na mubi.pl?

Firma ubezpieczeniowa
(kolejność alfabetyczna)
Czy można rozłożyć składkę OC na raty? Minimalna i maksymalna liczba rat w przypadku OC
AccreditedNIE
BalciaNIE
BeesafeTAK2
BenefiaTAK4
Ergo HestiaTAK2
EuroinsTAK2
GeneraliTAK2
InterriskTAK2
LINK4TAK2
mtu24.plTAK2
ProamaTAK2
TrastiTAK12
TUZTAK2
UNIQATAK 2, 4, 12
WefoxTAK2
WienerTAK 2, 4, 12
You Can DriveTAK2
Aktualizacja danych: 4.01.2023.

Wybór płatności ratalnej wiąże się z koniecznością zapłacenia całościowo wyższej kwoty niż ta zaproponowana osobom płacącym jednorazowo. Podobnie jest w branży ubezpieczeniowej. Kierowcom, którzy chcą zapłacić za ubezpieczenie w kilku częściach, ubezpieczyciele doliczą odsetki, a te – jak już było wspomniane – mogą zwiększyć całkowity wydatek nawet o 27%.

Ekspert Mubi radzi:

Również składkę za autocasco można rozłożyć na raty. Ubezpieczyciele zapewniający pakiety OC i AC często proponują tę samą liczbę rat za cały pakiet. Tak jest na przykład w OC i AC proponowanym przez firmę UNIQA. To towarzystwo ubezpieczeniowe przewiduje możliwość rozłożenia opłaty za autocasco na 2, 4 lub 12 rat. Generali umożliwia płatność za pakiet ubezpieczeń w 2 ratach, a Benefia proponuje rozłożenie opłat za pakiet (zawierający OC, AC) na 4 raty.

Nawet 2166,71 zł drożej! Przykładowe ceny OC samochodu na raty

Szczególnie młodzi kierowcy, którzy mają krótko prawo jazdy i znikomą historię ubezpieczeniową, zastanawiają się nad rozłożeniem ubezpieczenia OC na raty. Z jednej strony – unikają jednorazowego dużego wydatku, z drugiej – summa summarum płacą więcej za OC w skali 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC na raty dla młodego kierowcy bez doświadczenia

Zerknij na poniższą tabelę. Zawiera podsumowanie kalkulacji dla 28-letniego kawalera z Prudnika, lecz zamieszkałego we Wrocławiu. Mężczyzna z prawem jazdy od 10 lat nie miał do tej pory własnego samochodu, a co za tym idzie, historii ubezpieczenia. Niestety nikt nie mianował go współwłaścicielem pojazdu, więc dla firmy ubezpieczeniowej jest ryzykownym klientem. Mężczyzna szuka ubezpieczenia OC na raty dla swojego Volkswagena Passata (benzyna, pojemność silnika 1984 cm3).

Firma ubezpieczeniowaOfertaCena z płatnością jednorazowąCena OC na 2 ratyCena OC na 4 ratyO ile droższe jest OC na raty?*
LINK4OC + NNW + Assistance1135,29 zł1253,50 zł9%
UNIQAOC + Assistance1265 zł1445 zł1635 zł23%
mtu24.plOC1652 zł1899 zł13%
You Can DriveOC1793 zł1929 zł7%
BenefiaOC + NNW2306 zł2814 zł3014 zł23%
BeesafeOC2556,37 zł3016,52 zł15%
WienerOC + Assistance2446 zł2862 zł15%
TUZOC + NNW + Assistance2659 zł3302 zł19%
Dane na przykładzie kalkulacji mubi.pl (4.01.2023).

Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi aż 2166,71 zł (OC z Assistance i NNW w LINK4 kontra taki sam pakiet na 2 raty w TUZ).

OC na raty dla starszego, bezszkodowego kierowcy z doświadczeniem

W lepszej sytuacji jest wujek młodego kierowcy. 56-letni żonaty mężczyzna, który mieszka w Łące Prudnickiej, jest szczęściarzem z bezszkodową historią ubezpieczenia. Jeździ Skodą Octavią (benzyna, pojemność silnika: 1395 cm3). Ma syna z prawem jazdy od 10 lat, który czasami używa Skody.

Firma ubezpieczeniowaOfertaCena z płatnością jednorazowąCena OC na 2 ratyCena OC na 4 raty*O ile droższe jest OC na raty?
BeesafeOC400 zł472 zł15%
TUZOC + NNW + Assistance403 zł464 zł9%
UNIQAOC + Assistance423 zł506 zł583 zł27%
BenefiaOC425 zł489 zł552 zł23%
LINK4OC + Assistance559,26 zł618,32 zł10%
mtu24.plOC533 zł613 zł13%
WienerOC + Assistance767 zł898 zł15%
Dane na przykładzie kalkulacji mubi.pl (4.01.2023).

Doświadczony kierowca może zapłacić nawet 27% więcej za ubezpieczenie, jeśli wybierze OC z assistance na 4 raty w towarzystwie UNIQA. Najmniejszą zwyżkę za rozłożenie OC samochodu na raty policzyło TUZ – tylko 9%.

Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż samochodu

W ciągu 14 dni od dnia sprzedaży samochodu jego sprzedawca musi powiadomić firmę ubezpieczeniową o zmianie właściciela pojazdu. Jeśli sprzedaż auta wypada przed zapłaceniem np. 2. raty OC, zarówno były właściciel, jak i nowy są odpowiedzialni za jej opłacenie do czasu zgłoszenia.

Przykład

Pan Henryk sprzedał samochód pani Małgorzacie 12 maja 2022 roku. Wcześniej opłacił ratę ubezpieczenia OC do 3 czerwca 2022 roku. Uprzedzał nabywczynię o kolejnej racie i przekazał kobiecie wszystkie dokumenty ubezpieczeniowe. Niestety zapomniał poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta i 4 czerwca 2022 firma przypomniała mu o zapłacie 2 części składki.

Co może zrobić pan Henryk?

 • Spróbować dogadać się z firmą ubezpieczeniową i wyjaśnić, że przez swoje roztargnienie nie zgłosił nowego właściciela pojazdu.
 • Skontaktować się z panią Małgorzatą, opisać sytuację i poprosić o zapłatę składki, o której jej powiedział przed sprzedażą auta.
 • Zapłacić składkę i domagać się zwrotu przynajmniej 50% od pani Małgorzaty, bo według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych są solidarnie odpowiedzialni za opłacenie ubezpieczenia.

Jeśli sprzedaż wypada po ostatniej opłaconej racie, były właściciel dostanie zwrot niewykorzystanej składki tylko wtedy, gdy nowy właściciel wypowie umowę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC auta na raty a jego zakup

Czy te oczy mogą kłamać? Chyba tak, dlatego kupując auto z drugiej ręki, zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i bezwzględnie zażądaj od sprzedawcy potwierdzenia opłacenia dotychczasowych rat OC.

Jeśli kupujesz samochód po opłaceniu jego OC w całości, istnieje szansa, że do końca umowy ubezpieczenia nie musisz nic dopłacać. Teoretycznie firma ubezpieczeniowa mogłaby przeliczyć składkę, biorąc pod uwagę Twój profil kierowcy, ale jest to nieobowiązkowe.

Jeśli kupujesz samochód przed opłaceniem co najmniej 1 raty OC, oczywiście ten obowiązek spadnie na Ciebie. Możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie i wtedy zapłacisz za ubezpieczenie tylko od dnia poinformowania firmy o nowym właścicielu (czyli o Tobie) do dnia wypowiedzenia. Oczywiście musisz kupić OC w innej firmie, aby uniknąć płacenia kary.

Przykład

Masz prawo jazdy od 8 lat, ostatnia stłuczka przydarzyła Ci się 5 lat temu, teraz kupujesz auto od 25-latka, który ma prawo jazdy od 3 lat i zerową historię ubezpieczeniową. Jego składka OC jest 3 razy wyższa od Twojej. Na domiar złego młodzieniec z 4 rat OC zapłacił tylko 1, za 3 tygodnie płatność kolejnej raty… Co prawda auto to żaden biały kruk, ale w dobrej kondycji, świetna okazja, aż nie chce Ci się wierzyć, że nie ma żadnych uszkodzeń, ani jednej rysy na lakierze… Z drugiej strony nie uśmiecha Ci się płacić ponad 1700 zł za OC do końca roku… Co robić?

 1. Kupujesz samochód i męczysz młodego o zgłoszenie Cię jako nowego właściciela jak najszybciej, bo chcesz poprosić firmę ubezpieczeniową o przeliczenie składki.
 2. W międzyczasie korzystasz np. z kalkulatora OC Mubi, aby sprawdzić konkurencyjne oferty.
 3. Porównujesz, gdzie opłaca Ci się kupić ubezpieczenie OC na raty.
 4. Jeśli obecny ubezpieczyciel przegrywa, wypowiadasz umowę jeszcze przed kolejnym terminem płatności.
 5. Były właściciel dostaje zwrot niewykorzystanej składki.

Co ze składką ratalną OC po wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia?

Wyobraź sobie, że 14 lutego kupujesz OC na raty, przedłużając umowę, i wybierasz płatność w 2 ratach. Ze względu na plany wakacyjno-remontowe wolisz zapłacić stówkę więcej niż wydać potem dodatkowe kilkaset złotych. Od razu robisz przelew. 22 lutego widzisz reklamę konkurencyjnej firmy na Facebooku. Z ciekawości obliczasz składkę w kalkulatorze OC Mubi i okazuje się, że wynosi 374,83 zł mniej! Płatność ratalna też wychodzi taniej. Złorzeczysz pod nosem za pośpiech. Co teraz, skoro masz już opłacone OC na pół roku?

Ponieważ od dnia zawarcia Twojej umowy minął tydzień z hakiem, możesz od niej odstąpić. Jako konsument masz na to 30 dni. Dostaniesz wtedy zwrot składki. Firma obciąży Cię kwotą tylko za okres od 14 lutego do dnia wypowiedzenia.

OC na raty a kradzież i złomowanie pojazdu

Zarówno kradzież samochodu, jak i jego unicestwienie na stacji demontażu wymaga wyrejestrowania pojazdu w miejscowym wydziale komunikacji. Po wyrejestrowaniu auta umowa OC wygasa, a firma ubezpieczeniowa wypłaca Ci zwrot niewykorzystanej składki. Musisz tylko przedstawić zakładowi odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta czy zgłoszenie kradzieży pojazdu na policję.

PODSUMOWANIE
 • Większośc ubezpieczycieli umożliwia zakup OC na raty.
 • Zwykle można rozłożyć składkę ubezpieczeniową na 2 lub 4 raty, ale czasem możliwa jest płatność miesięczna za ubezpieczenie.
 • Na raty można rozłożyć również składkę ubezpieczenia autocasco. Najczęściej ubezpieczyciele oferują wówczas składkę za cały pakiet ubezpieczeniowy płatną w wygodnych ratach.
 • OC na raty to dobra opcja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na jednorazowo duży wydatek. Trzeba liczyć się jednak z tym, że całkowity koszt ubezpieczenia na raty będzie wyższy niż składka opłacona w całości z góry.
 • Jeśli zamierzasz sprzedać samochód w najbliższym czasie, dobrym wyjściem jest zakup polisy na raty. Jeśli uda Ci się sprzedać pojazd przed opłaceniem kolejnych rat, obowiązek ich spłacania spadnie na nowego właściciela, o ile zdecyduje się zachować ubezpieczenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC na raty

Czy ubezpieczenie OC można kupić na raty?

Tak. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia płatności składki ubezpieczenia OC na 2 lub 4 raty, a niektóre nawet na 12 rat. Możesz sprawdzić, czy Twój ubezpieczyciel przewiduje taką opcję, używając kalkulatora OC Mubi do obliczenia swojej składki. Informacje na temat płatności ratalnej znajdziesz w szczegółach poszczególnych ofert.

Czy to prawda, że OC na raty bardziej się opłaca?

Nie. Chociaż spłata poszczególnych rat będzie mniejszym jednorazowym obciążeniem dla Twojego budżetu, po ich zsumowaniu okaże się, że wydatek na ubezpieczenie jest wyższy niż w przypadku, gdybyś zdecydował się na opłacenie całej składki od razu. Ponadto całkowity koszt OC zawsze wzrasta wraz z liczbą rat – im ich więcej, tym droższa składka.

Zalegam z zapłatą raty. Czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z mojego OC?

Tak. Jeśli tylko w terminie opłaciłeś pierwszą ratę składki za OC, firma ubezpieczeniowa nie może wypowiedzieć Ci umowy i musi objąć Cię ochroną. Jeśli jednak będziesz dalej zalegał z płatnościami, polisa nie zostanie automatycznie przedłużona, a Tobie przyjdzie zapłacić kwotę powiększoną o odsetki i ewentualną karę za brak OC.

Sprzedałem samochód przed zapłatą ostatniej raty za OC. Czy nadal muszę uregulować ten dług?

Zależy, czy poinformowałeś swojego ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta, co powinieneś zrobić w ciągu 14 dni od sprzedaży samochodu. Jeśli o tym nie zapomniałeś, obowiązek zapłaty kolejnej raty spadnie na nowego właściciela. Jeśli jednak firma ubezpieczeniowa nie zostanie powiadomiona o sprzedaży auta, zarówno stary, jak i nowy właściciel pojazdu odpowiadają za zobowiązanie solidarnie.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
44,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Nawet nie wiedziałam, że można wykupić OC na 12 rat. W sumie czasem są takie okresy, że nie ma tej kasy, więc płacąc tak jakby w ratach będzie dużo lżej.
avatar autora komentarza
No właśnie nie wszyscy ubezpieczyciele mówią, że można wziąć OC na raty. Ja rozumiem, że czasem wychodzi drożej i faktycznie trzeba sobie to przeliczyć, ale nie zawsze jest kasa tak duża od razu, a co miesiąc to już lżej. Lubię czasem wejść na waszą stronkę i poczytać, zawsze się czegoś nowego i przydatnego dowiem.
avatar autora komentarza
Muszę przyznać, że dużo rzeczowych informacji tutaj znalazłem. Zawsze rata to nie to co cała roczna kwota ubezpieczenia do zapłacenia od razu, ale to trzeba dobrze przekalkulować. Ja przepłacać nie lubię. Fajnie, że takie życiowe przykłady podajecie, nie o wszystkim się wie. Często dopiero jak się człowiek znajdzie w konkretnej sytuacji, to się dowiaduje co powinien zrobić.
avatar autora komentarza
12 rat o_o? pojęcia nie miałam że jest taka możliwość. fakt oc na raty że jest do wzięcia wiem , ale mi ubezpieczyciel zawsze albo 2 albo 4 proponował.
avatar autora komentarza
Ja biorę oc na raty zawsze, ale tylko na dwie. Z regułę stówkę przepłacam, ale tak tysiaka na raz ciężko mi 20-latkowi na raz wydać