Gdzie kupić OC na raty? Ubezpieczenie auta na 2 raty już od 37 zł za 30 dni na mubi.pl

Od 5% do 23% więcej zapłacisz za ubezpieczenie OC, jeśli rozłożysz składkę na 2, 4 lub 12 rat – tak wynika z obliczeń dla różnych profili w kalkulatorze OC na mubi.pl. Czy to dużo, czy to mało? Zależy, czy bazowa składka wynosi zaledwie 413 zł w skali roku, czy ponad 4000 zł…

W kalkulatorze mubi.pl nawet w 3 minuty wyklikasz OC, a z tego artykułu dowiesz się, kto może kupić najtańsze OC na raty, na jakich zasadach i które firmy pozwalają opłacać składkę w ratach.

Jak sprawdzić, gdzie OC jest na raty?

Otworzyć strony np. 12 firm ubezpieczeniowych i przeskanować wzrokiem wielostronicowe dokumenty? Nie, istnieje prostszy i o wiele szybszy sposób. Użyj bezpłatnego kalkulatora OC Mubi, dzięki któremu w kilka minut sprawdzisz zarówno cenę OC w kilkunastu firmach ubezpieczeniowych, jak i możliwość rozłożenia składki na raty.

Wypełnij formularz w kalkulatorze OC Mubi, kliknij Kalkuluj i poczekaj kilka sekund na wyniki. Z listy ofert, która się ukaże, wybierz jedną i kliknij Szczegóły oferty.

Szczegóły pakietu ubezpieczeń wyświetlają się w nowym okienku. W górnym prawym rogu jest podana liczba rat, na którą możesz rozłożyć wysokość składki OC, oraz cena ubezpieczenia w ratach.

Jak widać, ubezpieczenie OC na 2 raty w mtu24 jest droższe o 125 zł, a na 4 raty o 249 zł.

Jeżeli ubezpieczyciel nie przewiduje rozłożenia składki na raty, w szczegółach oferty będzie podana wyłącznie jedna stawka – jak niżej.

9 zasad OC pojazdu na raty: od zakupu do końca umowy

Minimalna i maksymalna liczba rat OC jest zależna od firmy ubezpieczeniowej.
Najczęściej towarzystwa oferują minimum 2 raty i maksimum 4 raty.
Jeśli wybierzesz pakiet ubezpieczeń z OC, możesz dostać lepszą ofertę.
Po pierwsze – pakiet ubezpieczeń będzie korzystny cenowo. Po drugie – ubezpieczyciel może Ci zaproponować większą liczbę rat, np. 12 zamiast maksymalnie 4, nie doliczając dodatkowej zwyżki.
Im więcej rat, tym wyższa cena OC
Przed wyborem płatności przelicz, czy rozłożenie na raty Ci się opłaca. Zobacz powyższy przykład z OC LINK4. Wysokość jednej raty wynosi nieco ponad 280 zł. Teoretycznie przy 2 ratach na początku umowy płacisz około 243 zł mniej w porównaniu do całej składki (około 525 zł), ale sumarycznie płacisz więcej o prawie 40 zł (niemal 564 zł).
Musisz zapłacić 1 ratę składki najpóźniej w dzień rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
Przykład

 

Potrzebujesz nowej umowy OC od 28 lipca, kupujesz OC online 25 lipca. Ubezpieczyciel powinien otrzymać pieniądze od Ciebie najpóźniej 28 lipca.

Są różne sposoby na opłacenie raty składki OC.
Możesz skorzystać z szybkich płatności online, użyć karty kredytowej, zrobić standardowy przelew, a nawet zapłacić punktami Payback. Jeśli płacisz gotówką za ubezpieczenie w placówce firmy, pamiętaj, aby wziąć potwierdzenie.
W trakcie umowy możesz zmniejszyć liczbę rat.
Na Twój wniosek firma ubezpieczeniowa przeliczy składkę.
Zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie z Twojego OC, nawet jeśli zalegasz z zapłatą części składki.
To fatalny układ dla firmy ubezpieczeniowej, ale ma związane ręce. Nie może wypowiedzieć Ci umowy OC.
Jeśli zalegasz z opłaceniem składki OC, ubezpieczyciel nie przedłuży Ci umowy ubezpieczenia.
Pamiętaj o tym, bo już za jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu OC samochodu możesz zapłacić 1040 zł kary. O ile UFG nie nałoży Ci kary za zwłokę w płatnościach wobec firmy ubezpieczeniowej, o tyle system nazywany wirtualnym policjantem może wykryć, że Twoje OC wygasło i nie masz nowej umowy.
Zaległości wobec firmy ubezpieczeniowej skutkują przykrymi konsekwencjami.
Powiększeniem zaległej kwoty o karne odsetki, wpisem do KRD i innych baz biur informacji gospodarczej, przekazaniem długu firmie windykacyjnej. Widniejąc jako dłużnik w KRD, możesz mieć problem z uzyskaniem np. kredytu w banku.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czy AC na raty jest objęte takimi samymi zasadami jak OC?

Nie. Jeśli spóźnisz się z zapłatą za ratę autocasco lub innego ubezpieczenia dobrowolnego, firma ubezpieczeniowa ma prawo wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Np. Compensa wysyła monit do klienta. Jeśli po wezwaniu do zapłaty klient nie zareaguje, umowa autocasco rozwiąże się automatycznie.

Przykład

Autocasco na raty w Allianz

Ochrona ubezpieczeniowa Allianz może być aktywna jeszcze przed zapłaceniem składki. Standardowo odpowiedzialność Allianz zaczyna się od dnia następnego po zapłaceniu składki lub jej raty, więc inne warunki są kwestią indywidualną. Jeśli nie zapłacisz składki autocasco w terminie, a przynajmniej w ciągu 40 dni od dnia zawarcia umowy lub innej umówionej daty płatności, Allianz może wypowiedzieć umowę AC ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku braku zapłaconej raty składki OC firma musiałaby kontynuować umowę do końca.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Firma ubezpieczeniowa
(kolejność alfabetyczna)
Czy można rozłożyć składkę OC na raty?Minimalna i maksymalna liczba rat
AllianzTAK2
AxaTAK2, 4
AvivaTAK2, 4, 12
BenefiaTAK2, 4
CompensaTAK2
Ergo HestiaTAKUstalana indywidualnie
GeneraliTAK2
HDITAK2, 4
InterriskTAK2
mtu24TAK2, 4, 12
LINK4TAK2
ProamaTAK2
PZUTAK2, 4
You Can DriveTAK2, 4, 12
WartaTAK2, 4
UniqaTAK2, 4
WienerTAK2, 4
GefionNIE
Aktualizacja danych: 05.12.2019

Wybór płatności ratalnej wiąże się z koniecznością zapłacenia całościową wyższej kwoty niż ta zaproponowana osobom płacącym jednorazowo. Podobnie jest w branży ubezpieczeniowej. Kierowcom, którzy chcą zapłacić za ubezpieczenie w kilku częściach, ubezpieczyciele doliczą odsetki, a te – jak już było wspomniane – mogą zwiększyć całkowity wydatek nawet o 23%.

Jednak osoby, które w najbliższym czasie zdecydują się na zakup ubezpieczenia samochodowego w TU Aviva, będą mogły liczyć na pewne udogodnienia. Właściciele samochodów, którzy mają wykupione ubezpieczenia samochodu w tym towarzystwie i będą chcieli przedłużyć współpracę z Avivą na kolejny rok, kupując polisę komunikacyjną między 11 maja a 10 sierpnia 2020 roku, będą mogli rozłożyć swoją składkę na raty, a całkowity koszt ubezpieczenia w ich przypadku nie wzrośnie. Kierowcy, którzy zdecydują się tylko na OC, będą mogli opłacić swoją składkę w 2 ratach, a ci, którzy oprócz OC wybiorą także autocasco, otrzymają możliwość płatności w 2 lub 4 ratach bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Nawet 2722 zł drożej! Przykładowe ceny OC samochodu na raty

Szczególnie młodzi kierowcy, którzy mają krótko prawo jazdy i znikomą historię ubezpieczeniową, zastanawiają się nad rozłożeniem ubezpieczenia OC na raty. Z jednej strony – unikają jednorazowego dużego wydatku, z drugiej – summa summarum płacą więcej za OC w skali 12 miesięcy.

Ubezpieczenie OC na raty dla młodego kierowcy bez doświadczenia

Zerknij na poniższą tabelę. Zawiera podsumowanie kalkulacji dla 28-letniego kawalera z Prudnika, lecz zamieszkałego we Wrocławiu. Mężczyzna z prawem jazdy od 10 lat nie miał do tej pory własnego samochodu, a co za tym idzie, historii ubezpieczenia. Niestety nikt nie mianował go współwłaścicielem pojazdu, więc dla firmy ubezpieczeniowej jest ryzykownym klientem. Mężczyzna szuka ubezpieczenia OC na raty dla swojego Volkswagena Passata (benzyna, pojemność silnika 1984 cm3).

Firma ubezpieczeniowaOfertaCena z płatnością jednorazowąCena OC na 2 ratyCena OC na 4 ratyO ile droższe jest OC na raty?*
LINK4OC + assistance1474 zł1584 zł7%
LINK4OC + NNW + assistance1690 zł1630 zł2044 zł7%
AvivaOC + assistance 1681 zł
mtu24OC1751 zł2014 zł2277 zł 23%
mtu24OC + assistance1797 zł2060 zł2323 zł23%
You Can DriveOC1837 zł1976 zł2379 zł23%
BenefiaOC + NNW2174 zł2494 zł2709 zł20%
Uniqa OC + NNW 3656 zł 4196 zł 13%
*Maksymalna różnica między najniższą a najwyższą ceną. Podana w zaokrągleniu. Kalkulacja z 1.07.2020.

Różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynosi aż 2722 zł (OC + assistance w LINK4 kontra OC + NNW na 2 raty w Uniqa).

OC na raty dla starszego, bezszkodowego kierowcy z doświadczeniem

W lepszej sytuacji jest wujek młodego kierowcy. 56-letni żonaty mężczyzna, który mieszka w Łące Prudnickiej, jest szczęściarzem z bezszkodową historią ubezpieczenia. Jeździ Skodą Octavią (benzyna, pojemność silnika: 1390 cm3). Ma syna z prawem jazdy od 10 lat, który czasami używa Skody.

Firma ubezpieczeniowaOfertaCena z płatnością jednorazowąCena OC na 2 ratyCena OC na 4 raty*O ile droższe jest OC na raty?
LINK4 OC + assistance413 zł443 zł 7%
LINK4 OC + NNW + assistance459 zł489 zł6%
AvivaOC + assistance481 zł
BenefiaOC + NNW506 zł531 zł557 zł9%
Uniqa OC + NNW537 zł609 zł12%
mtu24OC696 zł800 zł905 zł23%
mtu24 OC + NNW762 zł866 zł971 zł22%
LINK4OC + AC + assistance + NNW773 zł815 zł5%
*Maksymalna różnica między najniższą a najwyższą ceną. Podana w zaokrągleniu. Kalkulacja z 1.07.2020.

Doświadczony kierowca może zapłacić nawet 23% więcej za ubezpieczenie, jeśli wybierze OC na 4 raty w mtu24. Najmniejszą zwyżkę za rozłożenie OC samochodu na raty policzyło LINK4 – tylko 5%.

Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż samochodu

W ciągu 14 dni od dnia sprzedaży samochodu jego sprzedawca musi powiadomić firmę ubezpieczeniową o zmianie właściciela pojazdu. Jeśli sprzedaż auta wypada przed zapłaceniem np. 2 raty OC, zarówno były właściciel, jak i nowy są odpowiedzialni za jej opłacenie do czasu zgłoszenia.

Przykład

Pan Henryk sprzedał samochód pani Małgorzacie 12 maja 2019 roku. Wcześniej opłacił ratę ubezpieczenia OC do 3 czerwca 2019 roku. Uprzedzał nabywczynię o kolejnej racie i przekazał kobiecie wszystkie dokumenty ubezpieczeniowe. Niestety zapomniał poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta i 4 czerwca 2019 firma przypomniała mu o zapłacie 2 części składki.

Co może zrobić pan Henryk?

  • Spróbować dogadać się z firmą ubezpieczeniową i wyjaśnić, że przez swoje roztargnienie nie zgłosił nowego właściciela pojazdu.
  • Skontaktować się z panią Małgorzatą, opisać sytuację i poprosić o zapłatę składki, o której jej powiedział przed sprzedażą auta.
  • Zapłacić składkę i domagać się zwrotu przynajmniej 50% od pani Małgorzaty, bo według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych są solidarnie odpowiedzialni za opłacenie ubezpieczenia.

Jeśli sprzedaż wypada po ostatniej opłaconej racie, były właściciel dostanie zwrot niewykorzystanej składki tylko wtedy, gdy nowy właściciel wypowie umowę ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC auta na raty a jego zakup

Czy te oczy mogą kłamać? Chyba tak, dlatego kupując auto z drugiej ręki, zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i bezwzględnie zażądaj od sprzedawcy potwierdzenia opłacenia dotychczasowych rat OC.

Jeśli kupujesz samochód po opłaceniu jego OC w całości, istnieje szansa, że do końca umowy ubezpieczenia nie musisz nic dopłacać. Teoretycznie firma ubezpieczeniowa mogłaby przeliczyć składkę, biorąc pod uwagę Twój profil kierowcy, ale jest to nieobowiązkowe.

Jeśli kupujesz samochód przed opłaceniem co najmniej 1 raty OC, oczywiście ten obowiązek spadnie na Ciebie. Możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie i wtedy zapłacisz za ubezpieczenie tylko od dnia poinformowania firmy o nowym właścicielu (czyli o Tobie) do dnia wypowiedzenia. Oczywiście musisz kupić OC w innej firmie, aby uniknąć płacenia kary.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Przykład

Masz prawo jazdy od 8 lat, ostatnia stłuczka przydarzyła Ci się 5 lat temu, teraz kupujesz auto od 25-latka, który ma prawo jazdy od 3 lat i zerową historię ubezpieczeniową. Jego składka OC jest 3 razy wyższa od Twojej. Na domiar złego młodzieniec z 4 rat OC zapłacił tylko 1, za 3 tygodnie płatność kolejnej raty… Co prawda auto to żaden biały kruk, ale w dobrej kondycji, świetna okazja, aż nie chce Ci się wierzyć, że nie ma żadnych uszkodzeń, ani jednej rysy na lakierze… Z drugiej strony nie uśmiecha Ci się płacić ponad 1700 zł za OC do końca roku… Co robić?

  1. Kupujesz samochód i męczysz młodego o zgłoszenie Cię jako nowego właściciela jak najszybciej, bo chcesz poprosić firmę ubezpieczeniową o przeliczenie składki.
  2. W międzyczasie korzystasz np. z kalkulatora OC Mubi.pl, aby sprawdzić konkurencyjne oferty.
  3. Porównujesz, gdzie opłaca Ci się kupić ubezpieczenie OC na raty.
  4. Jeśli obecny ubezpieczyciel przegrywa, wypowiadasz umowę jeszcze przed kolejnym terminem płatności.
  5. Były właściciel dostaje zwrot niewykorzystanej składki.

Co ze składką ratalną OC po wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia?

Wyobraź sobie, że 14 lipca kupujesz OC na raty, przedłużając umowę, i wybierasz płatność w 2 ratach. Ze względu na plany wakacyjno-remontowe wolisz zapłacić stówkę więcej niż wydać w lipcu dodatkowe kilkaset złotych. Od razu robisz przelew. 22 lipca widzisz reklamę konkurencyjnej firmy na Facebooku. Z ciekawości obliczasz składkę w kalkulatorze OC Mubi i okazuje się, że wynosi 374,83 zł mniej! Płatność ratalna też wychodzi taniej. Złorzeczysz pod nosem za pośpiech. Co teraz, skoro masz już opłacone OC na pół roku?

Ponieważ od dnia zawarcia Twojej umowy minął tydzień z hakiem, możesz od niej odstąpić. Jako konsument masz na to 30 dni. Dostaniesz wtedy zwrot składki. Firma obciąży Cię wtedy kwotą tylko za okres od 14 lipca do dnia wypowiedzenia.

OC na raty a kradzież i złomowanie pojazdu

Zarówno kradzież samochodu, jak i jego unicestwienie na stacji demontażu wymaga wyrejestrowania pojazdu w miejscowym wydziale komunikacji. Po wyrejestrowaniu auta umowa OC wygasa, a firma ubezpieczeniowa wypłaca Ci zwrot niewykorzystanej składki. Musisz tylko przedstawić zakładowi odpowiednie dokumenty, np. zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta czy zgłoszenie kradzieży pojazdu na policję.

Oceń artykuł:
11,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy
avatar autora komentarza
Nawet nie wiedziałam, że można wykupić OC na 12 rat. W sumie czasem są takie okresy, że nie ma tej kasy, więc płacąc tak jakby w ratach będzie dużo lżej.
avatar autora komentarza
No właśnie nie wszyscy ubezpieczyciele mówią, że można wziąć OC na raty. Ja rozumiem, że czasem wychodzi drożej i faktycznie trzeba sobie to przeliczyć, ale nie zawsze jest kasa tak duża od razu, a co miesiąc to już lżej. Lubię czasem wejść na waszą stronkę i poczytać, zawsze się czegoś nowego i przydatnego dowiem.
avatar autora komentarza
Muszę przyznać, że dużo rzeczowych informacji tutaj znalazłem. Zawsze rata to nie to co cała roczna kwota ubezpieczenia do zapłacenia od razu, ale to trzeba dobrze przekalkulować. Ja przepłacać nie lubię. Fajnie, że takie życiowe przykłady podajecie, nie o wszystkim się wie. Często dopiero jak się człowiek znajdzie w konkretnej sytuacji, to się dowiaduje co powinien zrobić.
avatar autora komentarza
12 rat o_o? pojęcia nie miałam że jest taka możliwość. fakt oc na raty że jest do wzięcia wiem , ale mi ubezpieczyciel zawsze albo 2 albo 4 proponował.
avatar autora komentarza
Ja biorę oc na raty zawsze, ale tylko na dwie. Z regułę stówkę przepłacam, ale tak tysiaka na raz ciężko mi 20-latkowi na raz wydać