Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC?

Zapomniałeś ubezpieczyć samochód? Sprawdź, czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC i co zrobić, kiedy do niej dojdzie.

Uważaj na ciągłość ubezpieczenia – sytuacje, w których najłatwiej ją stracić

Mogłoby się wydawać, że skoro ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i w dodatku jego umowa przedłuża się automatycznie, to nie powinno dochodzić do sytuacji, w której jakiś pojazd pozostaje nieubezpieczony. A jednak liczba kar nakładanych każdego roku przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokazuje, że jest to realny problem, który dotyczy wielu osób.

Przerwa w ubezpieczeniu OC – kiedy najczęściej do niej dochodzi?

  • kiedy właściciel nie opłaca OC ze względu na to, że samochód nie jest używany,
  • kiedy nabywca używanego samochodu korzystał z OC poprzedniego właściciela, ale zapomniał, że to ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie,
  • kiedy OC było rozłożone na raty i nie opłacono jednej z nich.

OC nieużywanego samochodu – pamiętaj o opłacaniu!

Niektórzy wychodzą z założenia, że samochód, który nie jest używany, tylko stoi bezczynnie w garażu lub na prywatnej posesji, nie musi mieć OC. To jednak nieprawda, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ubezpieczenie – od momentu pierwszej rejestracji aż do wyrejestrowania. Nie ma przy tym znaczenia czy da się go odpalić, czy właściciel leży z nogą na wyciągu i nie może prowadzić. Nie warto też zakładać, że skoro samochód nie jeździ po publicznych drogach, to nikt się nie dowie o braku OC. UFG regularnie sprawdza elektroniczne bazy pojazdów i znajduje te, które aktualnie nie są ubezpieczone.

OC po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie

Osoby, które kupują używane samochody, mają możliwość korzystania z ubezpieczenia dotychczasowego właściciela. Niektórzy od razu zmieniają ubezpieczyciela, inni, z wygody lub oszczędności, pozostają przy dotychczasowej polisie. Odsuwając w czasie konieczność wykupienia OC, można zapomnieć o tym, że polisa po zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie. W taki sposób u wielu osób powstaje przerwa w OC.

OC na raty – brak wpłaty to nieprzedłużone ubezpieczenie

Część kierowców przy zakupie OC wybiera płatność ratalną. Opłata może być podzielona na 2, 4, a nawet 12 rat. Jeśli jednak okaże się, że któraś z nich nie wpłynie na konto ubezpieczyciela do końca umowy, polisa nie zostanie przedłużona na następny rok.

Konsekwencje przerwy w OC

Jeśli w trakcie okresu, kiedy nie miałeś ubezpieczenia OC, spowodujesz wypadek lub kolizję, poniesiesz koszty napraw z własnej kieszeni. To zdecydowanie najgroźniejsza konsekwencja – odszkodowania opiewają często na wielotysięczne kwoty. Oprócz tego będziesz musiał zapłacić karę za przerwę w ubezpieczeniu. Możesz też stracić wypracowane wcześniej zniżki u ubezpieczycieli.

Przerwa w OC – kary UFG

UFG przewiduje trzy wymiary kar za brak ciągłości OC. Nie ma tu znaczenia powód przerwy w ubezpieczeniu, liczy się jedynie to, jakiego rodzaju jest to pojazd i jak długo pozostawał nieubezpieczony. Najwyższe kary czekają osoby, które nie opłacały ubezpieczenia przez okres dłuższy niż 14 dni – w 2020 roku właściciele samochodów osobowych płacą 5200 zł, a ciężarowych – 7800 zł. W kolejnych latach ta kara może być jeszcze wyższa, ponieważ zależy ona od aktualnego poziomu płacy minimalnej.

Wysokość kar za przerwę w ubezpieczeniu OC – 2020

Kara za brak OC naliczana jest już za 1 dzień przerwy w ubezpieczeniu i nie ma od niej ucieczki. Jest tylko jeden wyjątek – osoba w trudnej sytuacji finansowej i życiowej, na którą została nałożona kara za brak OC, może złożyć podanie o jej umorzenie. UFG, jeśli uzna wniosek za zasadny, może umorzyć część lub całość opłaty, albo udzielić ulgi w jej spłacie.

Przerwa w ubezpieczeniu OC a zniżki

Jest jeszcze jeden aspekt przerwy w OC, o którym warto wspomnieć: brak ciągłości w ubezpieczeniu może wpłynąć negatywnie na wysokość zniżek u niektórych ubezpieczycieli. Dotyczy to nie tylko sytuacji, kiedy ktoś zapomniał o ubezpieczeniu, ale po kilku dniach je wykupił, ale także dłuższych przerw. Jeśli kierowca sprzedał samochód i przez pewien czas nie miał żadnego pojazdu, może okazać się, że straci wszystkie wypracowane zniżki. Zależy to jednak od konkretnego ubezpieczyciela – u jednego zniżki będą maleć szybciej, inny pozwoli je zachować, zwłaszcza jeśli kierowca do tej pory jeździł bezszkodowo.

PODSUMOWANIE
  • Każdy pojazd musi mieć ubezpieczenie OC przez cały okres, kiedy jest zarejestrowany – nie ma znaczenia czy jest używany, czy nie.
  • OC po poprzednim właścicielu samochodu nie przedłuża się automatycznie – warto pilnować terminu końca umowy, żeby nie stracić ciągłości ubezpieczenia.
  • Na utratę ciągłości OC są też narażone osoby, które kupują to ubezpieczenie na raty – brak jednej z wpłat sprawia, że polisa nie jest przedłużana na kolejny rok.
  • Konsekwencje przerwy w OC to m.in. kary nałożone przez UFG i możliwość utraty zniżek.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!