Jak znaleźć najlepsze OC?

Każdy kierowca jest inny: jeździ innym samochodem, ma inne potrzeby. Kieruje się również innymi pobudkami w wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednak wszyscy właściciele samochodów bez wyjątku chcą mieć najlepsze OC. Jak znaleźć ubezpieczenie spełniające oczekiwania kierowcy?

najlepsze ubezpieczenie OC

Najlepsze OC to najtańsze OC

Zakres ochrony, sumy gwarancyjne, wyłączenia odpowiedzialności. Wszystkie zasady, jakie rządzą ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną, reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Prawo narzuca nawet obowiązek posiadania OC komunikacyjnego. Wszystko z myślą o interesie i dobru użytkowników ruchu drogowego, gdzie o wypadek nietrudno. Do postanowień ustawy muszą zatem dostosować się wszyscy ubezpieczyciele, oferujący ubezpieczenie OC. Wolną rękę mają jednak w wycenianiu tego typu ochrony.

Skoro każde oferowane OC zapewnia taką samą ochronę, nic dziwnego, że kierowcy w wyborze polisy kierują się przede wszystkim ceną. Decyzja pada zazwyczaj na najtańszą opcję. Tym bardziej, że odszkodowanie z tego tytułu otrzyma poszkodowana przez posiadacza polisy osoba, a nie ubezpieczony sprawca wypadku.

Ile kosztuje najtańsze OC? Najczęściej za polisę płaci się od 500 do 700 zł. Okazuje się jednak, że ceny ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną mogą wynosić jeszcze mniej – nawet poniżej 300 zł. Oczywiście nie są to częste przypadki, a tak niską składką mogą cieszyć się zazwyczaj kierowcy z długim stażem za kierownicą i jeżdżący bezszkodowo.

Jak znaleźć najtańsze OC? Rozwiązanie: porównywarka i ranking najlepszego ubezpieczenia OC!

Trudno byłoby znaleźć najtańsze z możliwych ubezpieczeń na tzw. piechotę. Przeglądanie ofert każdego towarzystwa z osobna byłoby czasochłonne i mogłoby wprowadzić chaos, a i tak poszukiwacze najlepszego OC nie mieliby pewności, że jakaś oferta – jeszcze bardziej korzystna cenowo – nie umknęła ich uwadze. Osobom tym z pomocą przychodzą takie narzędzia, jak porównywarka OC i ranking ubezpieczeń OC/AC.

To pierwsze, czyli porównywarka OC, to internetowa platforma, która uratowała przed karą niejednego zapominalskiego kierowcę, który przeoczył termin na wyszukanie nowej polisy. Porównywarka umożliwia szybkie znalezienie i zakup ubezpieczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie przedstawia oferty poszczególnych ubezpieczycieli, zakres ubezpieczeń i ich ceny.

Oprócz korzystania z porównywarki warto wspomóc się również rankingiem, który wiele potrafi powiedzieć o ubezpieczycielu i jakości obsługi klienta.

Przykład

Sześćdziesięcioletnia kobieta rzadko korzystała z internetu. W czasie rozmowy ze swoją córką dowiedziała się, że prawdopodobnie przepłaca za ubezpieczenie samochodu. Córka pomogła jej skorzystać z internetowej porównywarki OC i w ten sposób wyszukała tańszą ochronę odpowiedzialności cywilnej. Następnie wykupiły ubezpieczenie przez internet, dzięki czemu kobieta zaoszczędziła kilka procent ceny OC i mogła zrezygnować z ochrony w poprzednim towarzystwie.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Wiele czynników ma wpływ na wysokość opłat za OC. Cennik, który przedstawiałby wysokość składek właściwych dla każdego kierowcy, po prostu nie istnieje. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do każdego klienta indywidualnie i wyliczają koszt ochrony ubezpieczeniowej, jaki będzie musiał ponieść dany kierowca. Na podstawie jakich informacji ubezpieczyciele wyliczają składkę ubezpieczeniową? I co jeszcze wpływa na cenę polisy?

Informacje o kierowcy i pojeździe

Wystarczy spojrzeć na formularz kalkulatora OC, żeby przekonać się, jakie informacje o kierowcy i ubezpieczanym pojeździe są istotne z punktu widzenia ubezpieczycieli. Co właściwie jest im najbardziej potrzebne do przygotowania oferty?

 • Marka samochodu. W niektórych markach, jak Audi czy BMW, lubują się brawurowi, przeważnie młodzi kierowcy, w przypadku których brak doświadczenia na drodze niekorzystnie łączy się z zamiłowaniem do ryzyka i szybkiej jazdy.
 • Stan licznika. Przebieg świadczy o tym, jak intensywnie był eksploatowany dany samochód i w jakim jest on stanie. Wiadomo, że im bardziej wysłużone auto, tym większe ryzyko uszkodzeń, także w trakcie jazdy.
 • Pojemność silnika. To cecha, która dużo mówi ubezpieczycielowi o ryzyku spowodowania szkody. Im większy silnik, tym pojazd może osiągać większe prędkości.
 • Wiek właściciela i jego doświadczenie na drodze. Im młodszy kierowca, tym mniejsze jest jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Takie osoby nie jeżdżą jeszcze zbyt pewnie i nie zawsze potrafią odpowiednio zareagować w niebezpiecznej sytuacji. Dlatego ubezpieczyciele drożej wyceniają ryzyko obejmowania ich ochroną.
 • Miejsce zamieszkania. Informacja ta jest dla towarzystw ubezpieczeniowych o tyle ważna, że pozwala oszacować ryzyko kolizji na podstawie natężenia ruchu i statystyk wypadkowych w danym mieście czy dzielnicy.

Warto zaznaczyć, że ceny OC tego samego kierowcy mogą okazać się bardzo zróżnicowane w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, które zaoferuje mu polisę. Wszystko dlatego, że dla każdego ubezpieczyciela poszczególne dane mają inną wagę. W jednej firmie ubezpieczeniowej bardziej istotne będzie miejsce zamieszkania właściciela samochodu, a w innej marka samochodu, którym jeździ. Właśnie z tego powodu warto analizować oferty ubezpieczeniowe i porównywać je ze sobą.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mają dostęp do informacji o liczbie punktów karnych i mandatach otrzymanych przez kierowców.

Jak duże mogą być różnice w cenach ubezpieczenia dla jednego kierowcy, najlepiej zobaczyć na konkretnym przykładzie. Niech będzie nim pan Andrzej, 42-letni kierowca z Konina, ojciec trójki dzieci (najstarsze ma 15 lat), który ma prawo jazdy od 18 lat, nigdy przez ten czas nie spowodował wypadku, a aktualnie jeździ Oplem Insignią z 2017 roku z silnikiem o pojemności 1,6 l (przebieg 50 tys. km, planowany do 10 tys. km rocznie). Na jakie najtańsze oferty od różnych firm może liczyć?

Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (01.02.2024).
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
TrastiOC + Assistance470 zł
UNIQAOC + Assistance518 zł
LINK4OC + Assistance567 zł
BenefiaOC598 zł
mtu24.plOC622 zł
BeesafeOC674 zł
WienerOC + Assistance999 zł

Warto zobaczyć także, jak bardzo różne mogą być ceny dla dwóch kierowców o innych profilach. Pod uwagę weźmiemy młodego kierowcę Andrzeja z dużego miasta, który ma prawo jazdy od paru lat oraz doświadczoną w prowadzeniu samochodów Annę z niewielkiej miejscowości.

 • Anna ma 52 lata i jeździ kupioną w 2010 Toyotą Yaris (998 cm3, benzyna, 5 drzwi). Właścicielka jeździ na krótkie dystanse, więc auto ma przejechane tylko 63 tys km. Mieszka w Nysie, jest mężatką i matką 2 dzieci (starszy syn ma 27 lat, a młodszy 25 lat). Ubezpiecza samochód od ponad 10 lat, nie miała szkody. Anna ma prawo jazdy od 2000 roku. 
 • Andrzej to 22 latek, który mieszka w Warszawie. Jeździ BMW seriii 3 z 2002 roku (1995 cm3, diesel, 3 drzwi). Auto ma na liczniku 250 tys. km, a Andrzej planuje przejechać do 15 tys. km w ciągu roku. Jest właścicielem BMW od 2023 roku. Ma prawo jazdy od 4 lat, ale kupuje ubezpieczenie OC zaledwie od roku. Nie spowodował w tym czasie żadnych szkód. Jest kawalerem.

5 ofert ubezpieczenia OC od tych samych ubezpieczycieli dla Anny i Andrzeja:

Firma ubezpieczeniowaCena OC dla AnnyCena OC dla Andrzeja
Trasti383 zł2549 zł
LINK4474 zł1543 zł
mtu24.pl528 zł2127 zł
Beesafe541 zł2037 zł
UNIQA566 zł2232 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (01.02.2024).

Od razu widać różnicę w cenach OC. Oczywiście do naszych wyliczeń stworzyliśmy skrajnie różne profile kierowców, żeby pokazać, jakie elementy wpływają na cenę ubezpieczenia. Rozwiązaniem dla młodego właściciela samochodu jest np. współwłasność. 

Sposób opłacania składki

Niektóre składki OC potrafią być wysokie, dlatego nie każdy kierowca jest w stanie opłacić je jednorazowo. Rozłożenie OC na raty to doskonałe rozwiązanie w takich sytuacjach. Ma ono jednak również pewne minusy, bo do każdej raty doliczane są odsetki, które sumarycznie podnoszą koszty związane z ubezpieczeniem samochodu.

Gdzie dokonano zakupu polisy?

Ubezpieczenie można nabyć w siedzibie ubezpieczyciela, u agenta lub przez internet. Kupowanie polisy online to nie tylko kwestia wygody i oszczędności czasu. To także okazja do obniżenia składki ubezpieczeniowej. Kierowcy, którzy decydują się na zakup polisy przez internet (a jest ich już całkiem sporo) mają szansę na dodatkową zniżkę – właśnie za nabycie ubezpieczenia online. Niektórzy ubezpieczyciele, jak LINK4 czy You Can Drive oferują upust w wysokości kilku dodatkowych procent, np. w LINK4 jest to 7% za zakup polisy online.

Akcje promocyjne ubezpieczycieli

W branży ubezpieczeniowej też zdarzają się promocje. Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą okresowe akcje, które również pozwalają nieco zaoszczędzić. Ubezpieczanie więcej niż jednego auta, zakup polisy komunikacyjnej wraz z mieszkaniową lub na życie – to tylko niektóre z nich.

Ekspert Mubi radzi:

Zakup polisy przez internet jest formą nabycia ubezpieczenia na odległość, a zgodnie z treścią ustawy o prawach konsumenta można odstąpić od umowy ubezpieczenia wykupionego bez bezpośredniego kontaktu z pracownikiem agencji ubezpieczeniowej. Klient towarzystwa ubezpieczeniowego ma 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej przez internet. Jeśli znajdzie w tym czasie tańszą ofertę, może z niej skorzystać i zrezygnować z wcześniej wykupionego OC. Oczywiście będzie musiał zapłacić za czas, w którym otaczano go ochroną ubezpieczeniową.

Na co poza ceną warto zwrócić uwagę, wybierając najlepsze ubezpieczenie OC?

Chociaż głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona finansów ubezpieczonego, a odszkodowanie z tego tytułu otrzymuje osoba przez niego poszkodowana, przy wyborze OC warto zwrócić uwagę także na inne kwestie niż tylko wysokość składki. Niezwykle istotny jest zakres terytorialny wybranej polisy. Zasadniczo ochrona OC działa zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy. Kierowcy, którzy planują podróż samochodem m.in. do Albanii czy Macedonii Północnej, czy w inne rejony świata, powinni szczególnie zainteresować się tym, czy ubezpieczyciel oferuje wystawienie Zielonej Karty w cenie polisy, czy konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty za jej wyrobienie.

UWAGA!

Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym posiadanie polisy OC i upoważnia do skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej za granicą – w krajach Porozumienia Wielostronnego. Ubezpieczyciel wystawia ją na prośbę klienta. Potrzebę wyrobienia Zielonej Karty warto zgłosić w odpowiednim, najlepiej około 2-tygodniowym wyprzedzeniem.

Wraz z ochroną OC ubezpieczyciele niejednokrotnie oferują przydatne dodatki: wspomnianą Zieloną Kartę, mini assistance czy możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Niektóre udogodnienia są dostępne w cenie obowiązkowego ubezpieczenia, inne wymagają zapłacenia drugiej składki. Często różnica w cenie między samym OC a OC z dodatkami jest niewielka, dlatego warto przemyśleć rozszerzenie zakresu.

PODSUMOWANIE
 • Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, dlatego główny czynnik wyboru to cena polisy.
 • Najczęściej składki ubezpieczenia OC oscylują między 500 a 700 zł, ale zdarzają się także tańsze oferty – nawet poniżej 300 zł.
 • Żeby znaleźć najlepsze OC, najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Warto także poznać opinię o wybranym ubezpieczycielu, którą można znaleźć w rankingach ubezpieczeń OC/AC.
 • Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają przede wszystkim informacje o kierowcy i jego pojeździe: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, stan licznika samochodu, marka pojazdu, pojemność silnika i inne.
 • Zniżki i zwyżki cen OC zależą także od sposobu opłacania składki, korzystania z promocji i tego, gdzie zakupiono polisę.
 • Przy wyborze ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną warto także zwrócić uwagę na dodatki.
 • Ubezpieczyciele wraz z OC często oferują bezpłatne wystawienie Zielonej Karty, BLS czy mini assistance.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze OC

Czy przez porównywarkę ubezpieczeń można kupić polisę także w dni wolne od pracy?
Jakie OC będzie najlepsze?
Ubezpieczyciele wycenili moje OC na 2 tys. zł. Czy warto je kupić?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Ergo Hestia. Stanowczo odradzam! Jedno wielkie oszustwo. Jako jedyni rekalkuluja składkę po zakupie samochodu z ważna polisa. Po zakończeniu umowy przysyłają olbrzymie kwoty do zapłaty. Już złożyłam skargę od Urzędu Ochrony Konsumenta. Dramat.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC