Jak znaleźć najlepsze OC?

Każdy kierowca jest inny: jeździ innym samochodem, ma inne potrzeby. Kieruje się również innymi pobudkami w wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego. Jednak wszyscy właściciele samochodów bez wyjątku chcą mieć najlepsze OC. Jak znaleźć ubezpieczenie spełniające oczekiwania kierowcy?

Najlepsze OC to najtańsze OC

Zakres ochrony, sumy gwarancyjne, wyłączenia odpowiedzialności. Wszystkie zasady, jakie rządzą ubezpieczeniem chroniącym odpowiedzialność cywilną, reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych,Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Prawo narzuca nawet obowiązek posiadania OC komunikacyjnego. Wszystko z myślą o interesie i dobru użytkowników ruchu drogowego, gdzie o wypadek nietrudno. Do postanowień ustawy muszą zatem dostosować się wszyscy ubezpieczyciele, oferujący ubezpieczenie OC. Wolną rękę mają jednak w wycenianiu tego typu ochrony.

Skoro każde oferowane OC zapewnia taką samą ochronę, nic dziwnego, że kierowcy w wyborze polisy kierują się przede wszystkim ceną. Decyzja pada zazwyczaj na najtańszą opcję. Tym bardziej, że odszkodowanie z tego tytułu otrzyma poszkodowana przez posiadacza polisy osoba, a nie ubezpieczony sprawca wypadku.

Ile kosztuje najtańsze OC? Najczęściej za polisę płaci się od 500 do 700 zł. Okazuje się jednak, że ceny ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną mogą wynosić jeszcze mniej – nawet poniżej 300 zł. Oczywiście nie są to częste przypadki, a tak niską składką mogą cieszyć się zazwyczaj kierowcy z długim stażem za kierownicą i jeżdżący bezszkodowo.

Jak znaleźć najtańsze OC? Rozwiązanie: porównywarka i ranking najlepszego ubezpieczenia OC!

Trudno byłoby znaleźć najtańsze z możliwych ubezpieczeń na tzw. piechotę. Przeglądanie ofert każdego towarzystwa z osobna byłoby czasochłonne i mogłoby wprowadzić chaos, a i tak poszukiwacze najlepszego OC nie mieliby pewności, że jakaś oferta – jeszcze bardziej korzystna cenowo – nie umknęła ich uwadze. Osobom tym z pomocą przychodzą takie narzędzia, jak porównywarka OC i ranking ubezpieczeń OC/AC.

To pierwsze, czyli porównywarka OC to internetowa platforma, która uratowała przed karą niejednego zapominalskiego kierowcę, który przeoczył termin na wyszukanie nowej polisy. Porównywarka, umożliwia szybkie znalezienie i zakup ubezpieczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie przedstawia oferty poszczególnych ubezpieczycieli, zakres ubezpieczeń i ich ceny.

Oprócz korzystania z porównywarki warto wspomóc się również rankingiem, który wiele potrafi powiedzieć o ubezpieczycielu i jakości obsługi klienta.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Wiele czynników ma wpływ na wysokość opłat za OC. Cennik, który przedstawiałby wysokość składek właściwych dla każdego kierowcy po prostu nie istnieje. Towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do każdego klienta indywidualnie i wyliczają koszt ochrony ubezpieczeniowej, jaki będzie musiał ponieść dany kierowca. Na podstawie jakich informacji ubezpieczyciele wyliczają składkę ubezpieczeniową? I co jeszcze wpływa na cenę polisy?

Informacje o kierowcy i pojeździe

Wystarczy spojrzeć na formularz kalkulatora OC, żeby przekonać się, jakie informacje o kierowcy i ubezpieczanym pojeździe są istotne z punktu widzenia ubezpieczycieli. Co właściwie jest im najbardziej potrzebne do przygotowania oferty?

 • Marka samochodu. W niektórych markach, jak Audi czy BMW, lubują się brawurowi, przeważnie młodzi kierowcy, w przypadku których brak doświadczenia na drodze niekorzystnie łączy się z zamiłowaniem do ryzyka i szybkiej jazdy.
 • Stan licznika. Przebieg świadczy o tym, jak intensywnie był eksploatowany dany samochód i w jakim jest on stanie. Wiadomo, że im bardziej wysłużone auto, tym większe ryzyko uszkodzeń, także w trakcie jazdy.
 • Pojemność silnika. To cecha, która dużo mówi ubezpieczycielowi o ryzyku spowodowania szkody. Im większy silnik, tym pojazd może osiągać większe prędkości.
 • Wiek właściciela i jego doświadczenie na drodze. Im młodszy kierowca, tym mniejsze jest jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Nie jeżdżą jeszcze zbyt pewnie i nie zawsze potrafią odpowiednio zareagować w niebezpiecznej sytuacji. Dlatego ubezpieczyciele drożej wyceniają ryzyko obejmowania ich ochroną.
 • Miejsce zamieszkania. Informacja ta jest dla TU o tyle ważna, że pozwala oszacować ryzyko kolizji na podstawie natężenia ruchu i statystyk wypadkowych w danym mieście czy dzielnicy.

Warto zaznaczyć, że ceny OC tego samego kierowcy mogą okazać się bardzo zróżnicowane w zależności od TU, które zaoferuje mu polisę. Wszystko dlatego, że dla każdego ubezpieczyciela poszczególne dane mają inną wagę. W jednej firmie ubezpieczeniowej bardziej istotne będzie miejsce zamieszkania właściciela samochodu, a w innej marka samochodu, którym jeździ. Właśnie z tego powodu warto analizować oferty ubezpieczeniowe i porównywać je ze sobą.

Jak duże mogą być różnice w cenach ubezpieczenia dla jednego kierowcy, najlepiej zobaczyć na konkretnym przykładzie. Niech będzie nim pan Andrzej, 42-letni kierowca z Konina, który ma prawo jazdy od 5 lat, nigdy przez ten czas nie spowodował wypadku, a aktualnie jeździ Oplem Insignią z 2017 roku z silnikiem o pojemności 1,6 l. Na jakie oferty może liczyć?

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

490

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS

597

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, NNW

703

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

791

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

802

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, ASS, NNW

927

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS

1350

Porównaj oferty

Zakres ubezpieczenia

OC, AC, ASS, NNW

1637

Porównaj oferty

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2021].

Sposób opłacania składki

Niektóre składki OC potrafią być wysokie, dlatego nie każdy kierowca jest w stanie opłacić je jednorazowo. Rozłożenie OC na raty to doskonałe rozwiązanie w takich sytuacjach. Ma ono jednak również pewne minusy, bo do każdej raty doliczane są odsetki, które sumarycznie podnoszą koszty związane z ubezpieczeniem samochodu.

Gdzie dokonano zakupu polisy?

Ubezpieczenie można nabyć w siedzibie ubezpieczyciela, u agenta lub przez internet. Kupowanie polisy online to nie tylko kwestia wygody i oszczędności czasu. To także okazja do obniżenia składki ubezpieczeniowej. Kierowcy, którzy decydują się na zakup polisy przez internet (a jest ich już całkiem sporo) mają szansę na dodatkową zniżkę – właśnie za nabycie ubezpieczenia online. Niektórzy ubezpieczyciele, jak AXA, Aviva, LINK4 czy You Can Drive oferują upust od 4 nawet do 15%.

Akcje promocyjne ubezpieczycieli

W branży ubezpieczeniowej też zdarzają się promocje. TU prowadzą okresowe akcje, które również pozwalają nieco zaoszczędzić. Ubezpieczanie więcej niż jednego auta, zakup polisy komunikacyjnej wraz z mieszkaniową lub na życie – to tylko niektóre z nich.

Na co poza ceną warto zwrócić uwagę wybierając najlepsze ubezpieczenie OC?

Chociaż głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona finansów ubezpieczonego, a odszkodowanie z tego tytułu otrzymuje osoba przez niego poszkodowana, przy wyborze OC warto zwrócić uwagę także na inne kwestie niż tylko wysokość składki. Niezwykle istotny jest zakres terytorialny wybranej polisy. Zasadniczo ochrona OC działa zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i na Islandii. Kierowcy, którzy planują podróż samochodem w inne rejony, powinni szczególnie zainteresować się tym, czy ubezpieczyciel oferuje wystawienie Zielonej Karty w cenie polisy, czy konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty za jej wyrobienie.

UWAGA!

Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym posiadanie polisy OC i upoważnia do skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej za granicą – w krajach Porozumienia Wielostronnego. Ubezpieczyciel wystawia ją na prośbę klienta. Potrzebę wyrobienia Zielonej Karty warto zgłosić w odpowiednim, najlepiej około 2-tygodniowym wyprzedzeniem.

Wraz z ochroną OC ubezpieczyciele niejednokrotnie oferują przydatne dodatki: wspomnianą Zieloną Kartę, mini assistance czy możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Niektóre udogodnienia są dostępne w cenie obowiązkowego ubezpieczenia, inne wymagają zapłacenia drugiej składki. Często różnica w cenie między samym OC a OC z dodatkami jest niewielka, dlatego warto przemyśleć rozszerzenie zakresu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najlepsze OC

Czy przez porównywarkę ubezpieczeń można kupić polisę także w dni wolne od pracy?
Oczywiście. W tym właśnie tkwi fenomen tego typu narzędzi. Na porównywarkę, taką jak Mubi, możesz liczyć, gdy o kończącym się ubezpieczeniu przypomnisz sobie w niedzielę, święta Bożego Narodzenia, a nawet w środku nocy. Możesz z niej korzystać 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Jakie OC będzie najlepsze?
Najlepsze OC to zwykle najtańsze OC. Z racji tego, że kwestie zakresu ochrony tego ubezpieczenia reguluje prawo, każda oferta ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną będzie zapewniała takie samo zabezpieczenie. Skoro w każdym TU otrzymasz tę samą ochronę, najlepiej wybrać najtańsza opcję. Przy wyborze obowiązkowej polisy kierowców możesz jednak zwrócić uwagę na oferowane dodatki. Jeśli wraz z OC ubezpieczyciel zapewni Ci usługi assistance lub ochronę NNW za niewielką tylko dopłatą, warto rozważyć i tę opcję.
Ubezpieczyciele wycenili moje OC na 2 tys. zł. Czy warto je kupić?
Jeśli najtańsza zaproponowana Ci opcja kosztuje 2 tys. zł, a porównałeś wiele ofert od różnych ubezpieczycieli, nie masz wyboru i musisz wybrać którąś z nich, żeby wywiązać się z obowiązku narzuconego Ci przez prawo. Prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie wybór właśnie tego najtańszego wariantu.
PODSUMOWANIE
 • Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, dlatego główny czynnik wyboru to cena polisy.
 • Najczęściej składki ubezpieczenia OC oscylują między 500 a 700 zł, ale zdarzają się także tańsze oferty – nawet poniżej 300 zł.
 • Żeby znaleźć najlepsze OC, najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Warto także poznać opinię o wybranym ubezpieczycielu, którą można znaleźć w rankingach ubezpieczeń OC/AC.
 • Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają przede wszystkim informacje o kierowcy i jego pojeździe: wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania, stan licznika samochodu, marka pojazdu, pojemność silnika i inne.
 • Zniżki i zwyżki cen OC zależą także od sposobu opłacania składki, korzystania z promocji i tego, gdzie zakupiono polisę.
 • Przy wyborze ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną warto także zwrócić uwagę na dodatki.
 • Ubezpieczyciele wraz z OC często oferują bezpłatne wystawienie Zielonej Karty, BLS czy mini assistance.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!