Miejsce zamieszkania właściciela samochodu a cena OC komunikacyjnego

Jednym z czynników, których ubezpieczyciele używają do wyceny ubezpieczenia komunikacyjnego, jest miejsce zamieszkania właściciela auta, a tym samym najczęstsze miejsce użytkowania i parkowania ubezpieczanego pojazdu.


W maju 2021 roku najtańsze OC wśród mieszkańców większych miejscowości wyliczył na mubi.pl mieszkaniec Krakowa, miejscowości, która liczy około 767 tys. mieszkańców. Jego ubezpieczenie wyceniono na 222 zł. Okazuje się, że najtańsze OC występuje nie tylko w miastach liczących maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Mieszkańcy miast wojewódzkich nie są skazani na płacenie majątku za polisę komunikacyjną.

Dlaczego miejsce zamieszkania właściciela pojazdu jest ważne dla towarzystwa ubezpieczeniowego?

Okazuje się, że miejsce zamieszkania sporo mówi ubezpieczycielowi o ryzyku, które wiąże się z objęciem ochroną ubezpieczeniową pojazdu i jego właściciela. Firma ubezpieczeniowa zwraca uwagę na miasto, w którym mieszka klient, a nawet na dzielnicę. W większych miejscowościach takie zawężenie jest bardzo pomocne w bardziej konkretnym ustalaniu składki.

Co mówi ubezpieczycielom adres właściciela samochodu?

Podczas przygotowywania oferty ubezpieczyciele potrzebują przede wszystkim kodu pocztowego i miejscowości. Dzięki nim TU są w stanie zweryfikować zaludnienie i na jego podstawie oszacować ryzyko stłuczki. Przyjęło się bowiem, że większe zaludnienie oznacza większe natężenie ruchu, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo brania udziału w kolizji.

Dzięki wskazaniu miejsca zamieszkania potencjalnego klienta towarzystwa ubezpieczeniowe są również w stanie zweryfikować ryzyko na podstawie statystyk policyjnych. Komenda Główna Policji co roku sporządza podsumowanie minionych 12 miesięcy na polskich drogach.

CZY WIESZ, ŻE …

Od grudnia 2020 roku możliwe jest zarejestrowanie samochodu w miejscu tymczasowego pobytu. Można zarejestrować tam auto na stałe lub czasowo. Należy przy tym pamiętać, że dla ubezpieczyciela ważne jest miejsce rzeczywistego użytkowania pojazdu, a nie miejsce jego zarejestrowania czy miejscowość, w której zameldowany jest właściciel auta.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje najtańsze OC w miastach wojewódzkich?

Z racji tego, że miasta wojewódzkie są najbardziej zaludnionymi w Polsce, ich mieszkańcy powinni płacić najdroższe OC w kraju. Tymczasem, w miejscowościach, w których żyje kilkaset tysięcy osób, również zdarzają się bardzo atrakcyjne oferty. Nawet w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie, gdzie ubezpieczenie jest zwykle najdroższe, kierowcy mogą liczyć na OC za mniej niż 500 zł. Najtańsze OC gdańszczanina kosztuje 285 zł, szczeciński kierowca wyliczył ubezpieczenie za 384 zł, właściciel samochodu z Krakowa znalazł polisę za 222 zł, a mieszkaniec stolicy – za 255 zł.

Mimo że są to bardzo atrakcyjne oferty, kierowcy z innych miast wojewódzkich płacą jeszcze mniej. W maju 2021 roku najtaniej było w Krakowie (222 zł).

MiejscowośćNajtańsze OC
Kraków222 zł
Olsztyn247 zł
Warszawa255 zł
Katowice279 zł
Gdańsk285 zł
Białystok287 zł
Toruń292 zł
Lublin302 zł
Rzeszów315 zł
Łódź333 zł
Gorzów Wielkopolski341 zł
Opole341 zł
Kielce343 zł
Wrocław343 zł
Zielona Góra346 zł
Poznań353 zł
Bydgoszcz377 zł
Szczecin384 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje OC kierowców z mniejszych miast? [na przykładzie Słupska, Legnicy i Grudziądza]

Kierowcy z Legnicy, Słupska i Grudziądza również mogli liczyć na niskie składki ubezpieczenia OC. Okazuje się jednak, że w tych miastach najtańsza kalkulacja dała użytkownikowi kalkulatora Mubi cenę równą 370 zł, podczas gdy w większych miastach zdarzały się składki nawet niższe.

Przy tego typu wnioskach trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że miejsce zamieszkania nie jest jedynym czynnikiem, od którego zależy cena OC. Kierowca, który zapłacił mniej za ubezpieczenie, być może nie miał szkód na swoim koncie, posiadał większe doświadczenie na drodze lub jeździł bezpieczniejszym samochodem o niewielkiej pojemności silnika.

Jak kształtują się najniższe ceny ubezpieczenia OC?

SamochódKierowcaCena OC
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)41-letni mieszkaniec Grudziądza255 zł
Mitsubishi Lancer (pojemność silnika: 1,5 l)64-letni mieszkaniec Legnicy259 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)36-letni mieszkaniec Legnicy288 zł
Volvo 740 (pojemność silnika: 2,3 l)38-letnia mieszkanka Grudziądza334 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,0 l)56-letnia mieszkanka Grudziądza367 zł
Volkswagen Jetta (pojemność silnika: 1,4 l)36-letni mieszkaniec Słupska371 zł
Volkswagen Polo (pojemność silnika: 1,3 l)36-letnia mieszkanka Słupska371 zł
Toyota Yaris (pojemność silnika: 1,3 l)37-letni mieszkaniec Grudziądza374 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [27.06.2021].

Na poniższych przykładach widać, że w miastach zamieszkiwanych przez mniej niż 100 tys. mieszkańców, niektórzy kierowcy muszą zapłacić więcej za OC. W tej grupie mieszkańców Legnicy, Słupska i Grudziądza znajduje się więcej młodych osób lub właścicieli aut o większej pojemności silnika.

SamochódKierowcaCena OC
Opel Vectra (pojemność silnika: 1,8 l)26-letni mieszkaniec Grudziądza406 zł
Volkswagen Transporter (pojemność silnika: 2,4 l)37-letni mieszkaniec Słupska415 zł
Ford Orion (pojemność silnika: 1,4 l)29-letni mieszkaniec Legnicy419 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,6 l)31-letni mieszkaniec Grudziądza444 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,4 l)27-letnia mieszkanka Grudziądza449 zł
Toyota RAV4 (pojemność silnika: 2,5 l)52-letni mieszkaniec Legnicy450 zł
Lexus IS (pojemność silnika: 2,5 l)42-letni mieszkaniec Grudziądza450 zł
Audi A6 (pojemność silnika: 1,8 l)31-letni mieszkaniec Grudziądz471 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [27.06.2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Ile kosztuje OC kierowców z miast, w których mieszka mniej niż 20 tys. osób? [na przykładzie Namysłowa, Ustki i Lubska]

W maju 2021 roku ceny OC dla kierowców w Namysłowie, Ustce i w Lubsku zaczynały się od około 270 zl. Najniższą składkę odnotowano w Namysłowie. 266 zł za OC zapłacił 35-letni mężczyzna, który jeździ Skodą S 120 (pojemność silnika: 1,2 l). Najtańsze OC w tych miejscowościach jest zatem wyższe niż to w niektórych większych miastach. Nie oznacza to jednak, że miejscowości te wypadają mniej korzystnie pod względem cen ubezpieczeń niż inne.

Ile za ubezpieczenie samochodu płacili kierowcy z małych miejscowości? Oto wyniki przykładowych kalkulacji.

SamochódKierowcaCena OC
Skoda S 120 (pojemność silnika: 1,2 l)35-letni mieszkaniec Namysłowa266 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,6 l)72-letni mieszkaniec Namysłowa305 zł
Fiat Panda (pojemność silnika: 1,1 l)60-letnia mieszkanka Ustki350 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 3,0 l)43-letni mieszkaniec Namysłowa374 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,4 l)68-letni mieszkaniec Lubska401 zł
Opel Astra (pojemność silnika: 1,4 l)54-letni mieszkaniec Namysłowa402 zł
Mitsubishi Colt (pojemność silnika: 1,3 l)33-letni mieszkaniec Lubska415 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń na mubi.pl [27.06.2021].
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczyciele pytają klientów o kod pocztowy i miejscowość, w której mieszka kierowca.
  • TU szacują ryzyko stłuczki na podstawie zaludnienia w mieście lub dzielnicy potencjalnego klienta oraz z uwzględnieniem wypadkowości w okolicy.
  • Najtańsze OC w miastach wojewódzkich kosztowało 222 zł (Kraków).
  • Najtańsze OC kierowców z mniejszych miejscowości jest wyższe niż najtańsze OC w miastach wojewódzkich. Może to być jednak spowodowane tym, że ubezpieczyciele w kalkulacji składki biorą pod uwagę nie tylko miejsce zamieszkania, ale także inne czynniki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o miejsce zamieszkania a cenę OC

Dlaczego ubezpieczyciele pytają o miejsce zamieszkania?
Firmy ubezpieczeniowe potrzebują informacji o miejscu zamieszkania, aby oszacować ryzyko wystąpienia szkody, a następnie wyliczyć wysokość składki. W dużych miastach wojewódzkich dochodzi częściej do stłuczek i kolizji, a więc prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie, rośnie. Stąd średnie ceny OC we Wrocławiu i Warszawie są wyższe niż w dużo mniejszych miejscowościach.
Czy mam szansę na znalezienie taniego OC jako mieszkaniec dużego miasta?
Oczywiście, że tak. Wpływ na cenę OC ma wiele czynników, a miejsce zamieszkania jest tylko jednym z nich. Znaczenie dla ubezpieczycieli ma na przykład także historia ubezpieczenia, wiek właściciela samochodu, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu czy model samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie i darmowe wypełnienie formularza w Mubi i przekonanie się, ile może kosztować OC zaoferowane przez różnych ubezpieczycieli.
Dlaczego w dużych miastach OC jest droższe?
Statystyki pokazują, że w dużych miastach częściej dochodzi do kolizji i stłuczek. Spowodowane jest to intensywniejszym ruchem kołowym i pieszym. W dużych miastach jest także mniej miejsca do zaparkowania, a ulice są węższe i zatłoczone. Warto także wspomnieć, że w korku łatwiej o nieuwagę i stłuczkę, która też jest szkodą.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałem jaki wpływ ma miejsce zamieszkania na cenę OC. Dobrze wiedzieć.