Cel użytkowania samochodu a cena OC – taniej prywatnie czy w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej?

Dzięki porównywarce Mubi właściciele mogą ubezpieczyć samochód wykorzystywany prywatnie i w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej. Czy cel użytkowania pojazdu wpływa na jego cenę ubezpieczenia? Ile w ostatnich miesiącach kierowcy płacili za OC w obu przypadkach? Czy wysokość składki AC zależy od sposobu korzystania z samochodu?

Porównanie cen OC ze względu na cel użytkowania

Podczas wypełniania formularza ubezpieczeniowego w porównywarce Mubi pada pytanie o korzystanie z samochodu. Kierowca może wybrać trzy odpowiedzi:

 • prywatnie,
 • w ramach 1-os. działalności gospodarczej,
 • w inny sposób. 

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy dwie kwestie. Po pierwsze za użytkowanie prywatne uznaje się także dojazdy do miejsca pracy. Natomiast w przypadku innego sposobu należy skontaktować się, by uzyskać indywidualną ofertę ubezpieczenia. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli, które wykorzystują auto na przykład w firmie lub do przewozu osób bądź towarów. 

Wróćmy do naszego głównego tematu – czy ceny OC dla aut używanych prywatnie różnią się od tych dla samochodów wykorzystywanych w 1-osobowej działalności gospodarczej? Przekonajmy się!

Sposób użytkowania samochodu a średnia cena OC w ostatnich miesiącach:

Miesiącprywatnie (w tym dojazdy do pracy)w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej
marzec 2021817 zł801 zł
luty 2021794 zł791 zł
styczeń 2021788 zł808 zł
grudzień 2020774 zł815 zł
listopad 2020887 zł873 zł
październik 2020820 zł859 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [marzec 2021]

Średnie ceny OC dla samochodów używanych prywatnie i dla tych wykorzystywanych w 1-osobowej działalności gospodarczej nie różnią się znacznie od siebie. Co ważniejsze, w 3 z ostatnich 6 miesięcy droższe oferty ubezpieczenia otrzymywali właściciele tych pierwszych aut, a w 3 kolejnych ci drudzy. Różnice w średniej wysokości składki OC pomiędzy ofertami nie była wyższa niż 41 zł!

Jeśli interesuje Cię jak zarejestrować samochód w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej, to więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku

Top 5 najtańszych OC dla samochodów używanych prywatnie

Jeśli ceny OC z marca dla właścicieli samochodów używanych prywatnie i w 1-os. firmie nie różniły się znacząco, to może w zestawieniu najtańszych znalezionych ofert ubezpieczenia znajdziemy rozbieżności. Najpierw przyjrzymy się tym autom, którymi kierowcy jeżdżą dla przyjemności, do pracy czy na zakupy!

Z danych porównywarki Mubi wynika, że aż 30% ofert OC znajdowanych w marcu przez właścicieli samochodów używanych wyłącznie prywatnie było niższych niż 500 zł. A kto i za ile mógł najtaniej ubezpieczyć takie auto?

Top 5 najtańszych OC znalezionych w marcu na Mubi dla samochodów używanych prywatnie:  

KierowcaSamochódCena OC
37-letni mężczyzna z powiatu grójeckiegoNissan Patrol204 zł
32-letni mężczyzna z powiatu ząbkowickiegoFSM 126p207 zł
43-letni mężczyzna z SosnowcaFSM 126p208 zł
38-letni mężczyzna z powiatu gdańskiegoFSM 126p213 zł
55-letnia kobieta z Gorzowa WielkopolskiegoFSM 126p213 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [marzec 2021]

Najtańsze OC kosztowało jedynie 203 zł i dotyczyło Nissana Patrola. Zestawienie Top 5 zamykają wyłącznie FSM 126p, czyli autka o malutki silniki (0,7 l), które osiągają niewielkie prędkości. Obecnie traktowane są bardziej jako auta kolekcjonerskie i kupowane są przez miłośników dla wyróżnienia się na ulicy. 

Top 5 najtańszych OC dla samochodów używanych w 1-osobowej działalności gospodarczej

Przyjrzyjmy się teraz cenom OC dla samochodów używanych w działalności gospodarczej. Właściciele takich aut otrzymywali nieco mniej ofert poniżej 500 zł, bo 24% z nich trafiło na taką propozycję ubezpieczenia. Czy na liście najtańszych ubezpieczeń znajdą się też oferty poniżej 300 zł?

Top 5 najtańszych OC znalezionych w marcu na Mubi dla samochodów używanych w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej:

KierowcaSamochódCena OC
35-letni mężczyzna z powiatu olkuskiegoFSO Polonez300 zł
38-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiegoMercede-Benz A Klasa301 zł
38-letni mężczyzna z PolanowaOpel Corsa308 zł
53-letni mężczyzna z ŁowiczaToyota Avensis320 zł
47-letnia kobieta z TarnowaŠkoda Fabia325 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez użytkowników porównywarki Mubi [marzec 2021]

W tym zestawieniu ceny są średnio o 100 zł wyższe niż dla aut używanych prywatnie. Jednak dalej są to bardzo dobre oferty ubezpieczeń. Warto także zwrócić uwagę, że modele samochodów są bardziej zróżnicowane i nie dotyczą wyłącznie jednego wyjątkowo taniego “malucha”.

Porównanie cen ubezpieczenie AC auta używanego w 1-os. działalności gospodarczej i prywatnie

Na koniec przeprowadziliśmy dwie kalkulacje w porównywarce Mubi, by sprawdzić, czy cel użytkowania samochodu wpływa na cenę OC. Różnica między podanymi danymi w formularzu będzie dotyczyć tylko odpowiedzi na pytanie – “Jak korzystasz z samochodu?”. 

Do naszych wyliczeń wybraliśmy Škodę Fabię z 2015 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 l. Auto jest od początku własnością kierowcy i ma przejechane 80 tys. km. Właściciel w przyszłym roku planuje przejechać 15 tys. km. 

Natomiast dane kierowcy to:

 • 35-letni mężczyzna,
 • od 2000 roku ma prawo jazdy,
 • mieszka w Krakowie,
 • żonaty, dziecko w wieku 2 lat,
 • ubezpiecza samochód od co najmniej 10 lat,
 • nie spowodował do tej pory szkody.

Pod uwagę w zestawieniu bierzemy także oferty na AC Mini. Na liście znajdzie się pięć najtańszych ofert od różnych ubezpieczycieli. Jeśli jeden ubezpieczyciel oferuje kilka pakietów, to wybieramy ten najtańszy i przechodzimy do kolejnego pod względem ceny, ale od innej firmy ubezpieczeniowej.

5 najtańszych ofert pakietów OC + AC dla samochodu używanego prywatnie:

UbezpieczycielOfertaCena pakietu ubezpieczeniowego
TUZ UbezpieczeniaOC + AC Mini + NNW + Assistance587 zł
BeesafeOC + AC Mini + NNW + Assistance747 zł
AvivaOC + AC + NNW + Assistance789 zł
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance824 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance942 zł

Najtańszy pakiet dla naszego kierowcy kosztował 587 zł, lecz w jego ramach oferowane było jedynie AC Mini. Natomiast najtańsze pełne autocasco wraz z innymi ubezpieczeniami kosztowałoby go w Avivie 789 zł. Sprawdźmy teraz, czy dla tych samych danych ceny OC będą inne, gdy zmienimy tylko jedną informację – auto będzie używane w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej. 

5 najtańszych ofert pakietów OC + AC dla samochodu używanego w ramach 1-osobowej firmy:

UbezpieczycielOfertaCena pakietu ubezpieczeniowego
TUZ UbezpieczeniaOC + AC Mini + NNW + Assistance587 zł
BeesafeOC + AC Mini + NNW + Assistance747 zł
AvivaOC + AC + NNW + Assistance789 zł
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance824 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance942 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzone w porównywarce Mubi 21.04.2021 roku

W przypadku naszego przykładowego kierowcy cel użytkowania samochodu nie wpłynął na cenę pakietu OC + AC. Wszyscy ubezpieczyciele zaoferowali dokładnie takie same składki. Jakie mogą być tego przyczyny?

Przykładowy kierowca od wielu lat ubezpiecza auto i jest doświadczonym kierowcą, co przyczynia się do dużych zniżek. Warto także pamiętać, że wysokość składki AC zależy od wartości pojazdu i zakresu ubezpieczenia, a one się nie zmieniły. 

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC dla kierowców używających samochodów prywatnie i OC dla tych korzystających z auta w ramach 1-osobowej działalności gospodarczej są w podobnej cenie.
 • Cel użytkowania samochodu znacząco nie wpływa na ceny OC.
 • Kierowcy używający aut prywatnie z Top 5 otrzymali niższe oferty niż ci używający ich w swojej firmie. Różnica w cenach OC wynika z ubezpieczanych modeli samochodów.
 • Cel użytkowania samochodu nie wpłynął na cenę pakietu OC + AC.

FAQ – najważniejsze pytania o cel użytkowania samochodu a cenę OC

Czy cel użytkowania samochodu wpływa na cenę OC?

Z analizy danych wynika, że ma on niewielki wpływ na różnicę w cenach OC. Właściciele samochodów używanych prywatnie i ci wykorzystujących auto w 1-osobowej firmie płacili podobnej wysokości składki.

Jak cel użytkowania auta wpływa na wysokość składki AC?

Ubezpieczenie autocasco oferowane jest w pakietach OC + AC, często także z dodatkowym assistance i NNW. Z przeprowadzonych kalkulacji wynika, że w przypadku doświadczonego kierowcy cel użytkowania samochodu nie wpływa na ceny pakietów. Dzieje się tak, ponieważ duże znaczenie przy wyliczeniu składki AC ma wartość pojazdu i historia ubezpieczenia.

Czy warto kupić pakiet ubezpieczeń?

Tak, szczególnie jeśli intensywnie korzysta się z samochodu. W przypadku kierowców używających auto w ramach 1-os. działalności gospodarczej to dobre rozwiązanie, które zapewnia dodatkową ochronę pojazdu i kierowcy.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!