Leasing samochodu – na czym polega, ile kosztuje, komu się opłaca?

Kredyt na auto jest za drogi? Sprawdź, ile kosztuje samochód w leasingu bez wkładu własnego! Odwiedź wirtualny salon, obejrzyj galerię aut i złap model w promocji!

Podstawowe informacje o leasingu samochodowym

Co to jest leasing samochodu?

Leasing samochodowy to umowa zawierana między firmą leasingową a leasingobiorcą, którym może zostać zarówno osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca. Firma leasingowa jest właścicielem samochodu, a leasingobiorca jego użytkownikiem, który może korzystać z auta w zamian za comiesięczną opłatę przez okres ustalony w umowie. Po jej zakończeniu kierowca może zwrócić auto lub wykupić pojazd za określoną wcześniej kwotę wykupu i zostać jego właścicielem. Kwota wykupu samochodu może być symboliczna i wynosić nawet 1% wartości pojazdu. Leasing samochodu jest alternatywą dla wynajmu długoterminowego auta i kredytu samochodowego – mówi się, że to korzystne połączenie tych dwóch opcji finansowania.

Od czego zależy wysokość raty leasingowej?

Na wysokość raty leasingowej mają wpływ takie czynniki, jak m.in.:

 • okres umowy,
 • wkład własny,
 • marka i model samochodu,
 • wartość samochodu,
 • wartość wykupu samochodu,
 • roczny limit kilometrów,
 • cena ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • status klienta,
 • poziom stóp procentowych.

Jakie są rodzaje leasingu samochodowego?

Przede wszystkim leasing operacyjny i leasing finansowy dla firm. 

Leasing operacyjny – przedsiębiorca może zaliczyć 100% raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu (również opłatę wstępną), a podatek VAT jest rozłożony na raty. Samochód jest własnością firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W tej opcji możliwe jest zarówno wykupienie pojazdu na koniec umowy, jak i zwrot auta oraz podpisanie umowy na wypożyczenie kolejnego samochodu. Dzięki leasingowi operacyjnemu przedsiębiorca odnosi korzyści finansowe i może bezproblemowo wymieniać flotę samochodową.

Leasing finansowy – przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie część odsetkową rat i odpisy amortyzacyjne, bo samochód jest uwzględniany jako składnik majątku leasingobiorcy. Auto przechodzi na własność kierowcy po spłaceniu ostatniej raty. Podatek VAT jest płacony w całości wraz z pierwszą ratą. To opcja dla firm, które nie są płatnikami VAT i korzystają z ryczałtu jako formy opodatkowania. Ponadto okres umowy wariantu finansowego jest zwykle krótszy od umowy wariantu operacyjnego. Umowa trwa dłużej niż 12 miesięcy, ale może zostać podpisana na krócej niż 2 lata.

Dla osób prywatnych przeznaczony jest leasing konsumencki. Dzięki tej opcji konsument może sfinansować samochód, na który bank nie udzieliłby kredytu. Kierowca może zaoszczędzić po pierwsze – na wartości samochodu, bo firma leasingowa otrzymuje korzystne ceny od dealerów, po drugie – na ubezpieczeniu, bo leasingodawca współpracujący z danym zakładem ubezpieczeń może otrzymać ofertę, która jest niedostępna dla klienta indywidualnego.

Ekspert Mubi radzi:

Ubezpieczenie samochodu w leasingu nie zawsze będzie chroniło w taki sposób, jakby oczekiwał tego klient. Leasingobiorca powinien zdawać sobie sprawę, jak duże znaczenie ma tu ubezpieczenie AC i jego suma. Ta, nawet jeśli będzie stała, będzie utrzymywała wartość auta z dnia zakupu najwyżej przez najbliższy rok. Przy zakupie kolejnej polisy ubezpieczyciel uwzględni już wartość pojazdu obowiązującą po roku od zakupu auta, a w tym czasie może ona mocno poszybować w dół. Żeby w razie szkody uzyskać odszkodowanie, które pozwoli na spłatę pozostałych rat leasingowych, warto wykupić także ubezpieczenie GAP, którego zadaniem jest wyrównanie odszkodowania do wysokości wartości auta z dnia jego nabycia. Takie ubezpieczenie oferuje chociażby firma Defend, która proponuje zawarcie polisy GAP nawet tym osobom, które wzięły w leasing 6-, a nawet 10-letnie auto o wartości do 600 000 zł. Umożliwia podpisanie umowy nawet na 5 lat, zapewniając tym samym wyrównanie odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela po szkodzie całkowitej lub kradzieży do wartości pojazdu z dnia zakupu.

Oferty można przyporządkować jeszcze do dwóch grup: z wykupem i bez wykupu. Pierwsza forma jest zdecydowanie popularniejsza, druga dotyczy wynajmu długoterminowego.

Jak wziąć auto w leasing?

1. Na dobry początek musisz złożyć wniosek i dokumenty wymagane przez firmę. Ich zakres będzie różnił się w zależności od stosowanej procedury – uproszczonej lub standardowej. 

2. Następnie leasingodawca sprawdza klienta w np. KRD i innych biurach informacji gospodarczej. Firma może zweryfikować klienta również w BIK. 

3. Oczekiwanie na decyzję może trwać nawet krócej niż kilka godzin. 

4. Po akceptacji wniosku możesz zawrzeć umowę i uiścić opłatę wstępną (nazywaną także czynszem inicjalnym), chyba że ubiegasz się o leasing bez wkładu własnego. 

5. Leasingodawca kupuje i rejestruje wybrany samochód, po czym firma umawia się z Tobą na odbiór pojazdu. Niektórzy leasingodawcy oferują nawet dowiezienie auta pod dom klienta.

Jakie są zalety leasingu auta?

 • Optymalizacja podatkowa przedsiębiorstwa.
 • Uproszczone procedury i minimum formalności.
 • Akceptowalna niższa zdolność kredytowa.
 • Uniknięcie zamrożenia środków finansowych dzięki leasingowi bez wkładu własnego.
 • Elastyczne kształtowanie okresu umowy i wysokości rat leasingowych.
 • Brak obowiązkowej opłaty wstępnej lub dozwolona minimalna wysokość.
 • Opcjonalne usługi dodatkowe w atrakcyjnych cenach, np. wymiana i przechowywanie opon sezonowych.

Przykładowy leasing samochodu

Marek jest zainteresowany leasingiem Lexusa ES 300h Business Edition. Jeśli wziąłby auto w leasing jako osoba prywatna bez wkładu własnego, wydałby:

 • 7442 zł brutto/mies. podczas trzyletniej umowy,
 • 5731 zł brutto/mies. podczas czteroletniej umowy,
 • 4704 zł brutto/mies. podczas pięcioletniej umowy,
 • 4024 zł brutto/mies. podczas sześcioletniej umowy.*

Jeśli Marek prowadziłby jednoosobową działalność gospodarczą i byłby zainteresowany leasingiem tego samego modelu, nie mając wkładu własnego i oczekując wykupu w wysokości 10 000 zł netto, opłaty przedstawiałyby się tak:

 • 8217 zł netto/mies. podczas dwuletniej umowy,
 • 5576 zł netto/mies. podczas trzyletniej umowy,
 • 4256 zł netto/mies. podczas czteroletniej umowy,
 • 3465 zł netto/mies. podczas pięcioletniej umowy.*

*dane na podstawie portalu carsmile.pl (26.02.2022)

Przeczytaj też: Leasing samochodu a brak prawa jazdy – czy to możliwe?

Koszty leasingu samochodowego

Ile kosztuje auto w leasingu?

Firmy leasingowe oferują samochody już od 730 zł netto/mies. Tyle może kosztować samochód dostawczy Fiat Fiorino Van Furgon 1.3 MJ Base Business dla firmy, która podpisuje umowę na 5 lat, wpłaca 3500 zł netto i wykupuje auto za 5000 zł netto. Koszt auta w leasingu zależy od wielu parametrów, zarówno samochodu, jak i samej oferty finansowania. Im wyższy wkład własny i większa wartość wykupu samochodu, tym niższa rata leasingowa. Poniższy cennik samochodów w leasingu jest orientacyjny – rzeczywiste stawki mogą różnić się w zależności od oferty leasingodawcy, Twoich danych i warunków umowy.

SamochódLeasingobiorcaOkres leasinguWkład własnyWartość wykupuRata leasingowa
Dacia Logan 1.0 TCe EssentialOsoba prywatna4 lata4000 zł**1051 zł/mies.**
Hyundai i30 1.5 DPI Classic +Firma4 lata10 000 zł*6000 zł*1148 zł/mies.*
Peugeot 308 1.2 PureTech Active S&SOsoba prywatna6 lat18 000 zł**1270 zł**
Fiat Tipo 1.0 T3Osoba prywatna6 lat0 zł1363 zł/mies.**
Toyota Corolla 1.5 ComfortOsoba prywatna6 lat0 zł1656 zł/mies.**
Volkswagen T-Cross 1.0 TSI LifeFirma3 lata0 zł25 000 zł*1748 zł/mies.*
Ford Focus 1.0 EcoBoost TitaniumOsoba prywatna5 lat5000 zł**1881 zł/mies.**
Suzuki Vitara 1.4 Boosterjet SHVS Comfort Plus 2WDFirma3 lata20 000 zł*0 zł2289 zł/mies.*
Skoda Fabia 1.0 TSI AmbitionOsoba prywatna3 lata6500 zł**2363 zł/mies.**
Mercedes-Benz CLA 200 AMG Line 7G-DCTFirma5 lat10 000 zł*5000 zł*2549 zł/mies.*
Citroen Berlingo Van 1.2 PureTech M S&SFirma2 lata10 000 zł*10 000 zł*2941 zł/mies.*
Lexus NX 350h Elegance 2WDFirma5 lat0 zł0 zł3039 zł/mies.*
Alfa Romeo Giulia 2.0 Turbo Veloce Q4Firma5 lat7500 zł*12 000 zł*3422 zł/mies.*
BMW Seria 3 318i AdvantageFirma3 lata0 zł5000 zł*3872 zł/mies.*
Dane na podstawie wyliczeń ze strony carsmile.pl (26.02.2022).
*ceny netto
**ceny brutto

Kalkulator leasingu samochodu powyżej 150 000 zł 

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z leasingu operacyjnego i jest zainteresowany samochodem osobowym, którego wartość wynosi więcej niż 150 000 zł (w przypadku auta elektrycznego – 225 000 zł), nie może zaliczyć części opłat do kosztów uzyskania przychodu. 

W zależności od statusu przedsiębiorcy (będącego płatnikiem VAT lub nie) i sposobu wykorzystywania auta (do celów mieszanych lub celów służbowych), limit uwzględniający cenę netto i VAT nieco się zmienia. Dzieje się tak, bo płatnicy VAT użytkujący leasingowany samochód w celach mieszanych mogą odliczyć 50% VAT, a płatnicy VAT korzystający z auta w celach służbowych – 100% VAT. 

Aby nie przekroczyć wspomnianego limitu 150 000 zł:

 • płatnicy VAT użytkujący auto tylko do celów służbowych mogą leasingować samochód o maksymalnej wartości 150 000 zł netto (odliczają 100% VAT),
 • płatnicy VAT użytkujący auto do celów mieszanych (służbowych + prywatnych) mogą leasingować samochód o maksymalnej wartości 134528 zł netto (odliczają 50% VAT),
 • przedsiębiorcy niebędący płatnikami VAT mogą leasingować samochód o maksymalnej wartości 150 000 zł brutto.

Kalkulator leasingu samochodu powyżej 150 000 zł pomaga przedsiębiorcom obliczyć proporcję, w której kwota 150 000 zł (lub 225 000 zł) pozostaje do wartości samochodu. Analogiczna część raty leasingowej nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing samochodu osobowego a VAT

W leasingu operacyjnym podatek VAT jest doliczany do każdej raty, w leasingu finansowym wymagane jest opłacenie podatku VAT w całości wraz z pierwszą ratą.

Leasing samochodu osobowego a koszty uzyskania przychodu

W leasingu operacyjnym całe raty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, w leasingu finansowym tylko część odsetkowa rat. W drugim wariancie leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, bo samochód jest ujęty w ewidencji środków trwałych.

Samochody w leasingu

Najtańszy leasing samochodów używanych

Aby wziąć auto używane w tani leasing, możesz zdecydować się na wysoki wkład własny, aby zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat. Leasing samochodu używanego trwa zwykle do 5 lat, aczkolwiek firma leasingująca może postawić dodatkowe warunki. Przykładowo, leasingodawca może postanowić, że suma okresu umowy i wieku samochodu nie powinna przekroczyć 8 lat. W takiej konfiguracji klient może zdecydować się na trzyletnie auto w pięcioletnim leasingu czy pięcioletni samochód w trzyletnim leasingu.

Leasing samochodu dostawczego

Leasing samochodów dostawczych może kosztować już od 650 zł netto/mies. Ta stawka może dotyczyć np. Fiata Fiorino Van 1.3 MJ Base Business dla firmy, która podpisze umowę na 5 lat, wniesie opłatę wstępną w wysokości 5000 zł netto oraz wybierze wartość wykupu w wysokości 9000 zł netto. Ile kosztuje leasing innych aut dostawczych? 

 • Ford Transit Courier 1.0 EcoBoost Trend – 792 zł netto/mies.
 • Renault Express Van 1.3 TCe Pack Clim – 985 zł netto/mies.
 • Fiat Doblo Cargo 1.6 MJ Base – 1019 zł netto/mies.
 • Peugeot Partner Van 1.5 BlueHDi L1 Premium – 1332 zł netto/mies.
 • Citroen Berlingo Van 1.2 PureTech M S&S Club – 1435 zł netto/mies.
 • Volkswagen Caddy Cargo 2.0 TDI – 1474 zł netto/mies.
 • Toyota Proace City 1.5 D-4D Standard 2.0t Active – 1510 zł netto/mies.

Orientacyjne raty zostały podane dla firmy, która jest zainteresowana podpisaniem umowy na 4 lata i dysponuje wkładem własnym w wysokości 10 000 zł netto. Wartość wykupu nie powinna przekraczać 15 000 zł netto. Dane za portalem carsmile.pl (26.02.2022).

Przeczytaj też: AC samochodu w leasingu — korzyści i straty leasingobiorców

Leasing a inne formy finansowania samochodu

Czym się różni leasing od wynajmu długoterminowego (abonamentu)?

Główne różnice tkwią w:

 • opłacie wstępnej, 
 • czynszu, 
 • wykupie pojazdu na koniec umowy,
 • swobodzie użytkowania. 

Abonament jest dla osób, którym nie zależy na posiadaniu auta na własność, a wygodnym użytkowaniu wybranego modelu i maksymalnym ograniczeniu obsługi samochodu. Najemcy aut nie mają często wkładu własnego. Leasing jest przeznaczony dla kierowców, którzy chcą kupić wymarzone auto, liczą się z jego sprzedażą na własną rękę w przyszłości i szukają dogodnego sposobu finansowania na raty. Są w stanie zainwestować w samochód, przeznaczając oszczędności na wkład własny.

1. Wkład własny nie jest obowiązkowy w wynajmie długoterminowym. Możesz wziąć samochód na abonament bez uiszczania wysokiej opłaty wstępnej. W leasingu wkład własny może wynosić np. od 10% do 30% wartości samochodu. Oczywiście możesz trafić na leasing bez wkładu własnego, ale taka oferta może charakteryzować się wyższymi ratami i mocniej wyśrubowanymi warunkami dla klienta. Przykład? Leasingowane auto bez wkładu własnego może być dostępne wyłącznie dla firm o określonym stażu

2. Czynsz wynajmu długoterminowego obejmuje prawie wszystkie koszty użytkowania samochodu i utratę wartości auta w czasie, czyli różnicę między wartością w dniu zakupu a wartością rynkową w dniu zakończenia umowy. 

W czynsz w wynajmie może być wliczony tzw. pełen serwis, który obejmuje rejestrację pojazdu, przeglądy okresowe i badania techniczne, wymianę opon sezonowych, płynów eksploatacyjnych, naprawę pojazdu po szkodzie, ubezpieczenie komunikacyjne, itp. Firma wynajmująca zajmuje się kompleksowo samochodem. Dodatkowe koszty poza czynszem sprowadzają się do tankowania, myjni czy parkingów.

Z kolei rata leasingowa obejmuje m.in. spłatę pełnej wartości samochodu i ubezpieczenie (chyba że klient uzyska zgodę na zakup samodzielnie wybranego pakietu, ale to może być dodatkowo płatne). Leasingodawca co prawda rejestruje auto, ale koszty związane z odpowiedzialnością za stan techniczny samochodu leżą już po stronie leasingobiorcy. W efekcie leasingobiorca może wydać więcej niż najemca.

3. Wynajem długoterminowy kończy się zwykle zwrotem samochodu. Teoretycznie najemca może wykupić auto na koniec umowy, ale praktycznie jest to nieopłacalne, bo kwota wykupu jest znacznie wyższa od symbolicznej opłaty w leasingu. W okresie leasingu kierowca spłaca wartość auta, więc może je wykupić nawet za niewielką kwotę rzędu 1% początkowej wartości. Oczywiście leasingobiorca nie ma obowiązku wykupu samochodu – może je zwrócić i wziąć w leasing kolejny model.

4. Firma leasingowa może narzucić klientowi mniej ograniczeń. W umowie wynajmu, która przewiduje zwrot samochodu, postanowienia mogą zawężać sposób korzystania z auta. Firma wynajmująca może nie wyrazić zgody na np. przewóz zwierząt czy palenie papierosów w pojeździe, a każdy wyjazd za granicę może wiązać się z uzyskaniem zgody. W leasingu z ustalonym wykupem samochód zostaje Twój, więc leasingodawca nie ingeruje aż tak bardzo w sposób użytkowania samochodu.

Czym się różni leasing od kredytu samochodowego?

 • Łatwiej otrzymać leasing niż kredyt. Dotyczy to zwłaszcza osób i firm, które mają zbyt krótką historię kredytową lub nie mają jej w ogóle, bo wcześniej nie spłacali ani kredytów, ani pożyczek. Możesz ubiegać się o leasing nawet od 1. dnia prowadzenia działalności gospodarczej.
 • Firmy leasingowe często oferują uproszczone procedury, aby maksymalnie ograniczyć czasochłonne formalności. Nieco bardziej liberalne podejście jest związane z tym, że zabezpieczeniem leasingodawcy jest przedmiot umowy, czyli samochód, który nie staje się własnością użytkownika.
 • Jeśli trafisz na ofertę leasingu bez wkładu własnego, unikasz zamrożenia wolnych środków finansowych
 • Jeśli podpiszesz umowę bez końcowego wykupu, możesz wymienić pojazd za kilka lat, nie zawracając sobie głowy sprzedażą używanego auta. 
 • Umowa leasingu może trwać krócej niż umowa kredytowa.
 • Bank może pozwolić klientowi na tymczasowe zawieszenie spłacania rat. Możesz również skrócić okres kredytowania, dokonując wcześniejszej spłaty.
 • Zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu ograniczeniem dla przedsiębiorcy może być okres prowadzenia działalności gospodarczej. Banki i firmy mogą wymagać, aby klient prowadził firmę np. minimum pół roku.

FAQ – najważniejsze pytania o leasing samochodu

Kto jest właścicielem leasingowanego auta?

Samochód taki należy do firmy leasingowej. Osoba, która wzięła pojazd w leasing, jest tylko użytkownikiem. Po zakończeniu umowy leasingu można samochód wykupić lub zwrócić.

Co wpływa na cenę leasingu samochodu?

Leasing opłaca się w ratach. Ich wysokość zależy od wartości przedmiotu leasingu czy warunków umowy, do których należy między innymi okres umowy czy limity kilometrów. Wpływ na wysokość rat ma także status leasingobiorcy, poziom stóp procentowych czy ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czy warto zdecydować się na leasing samochodu na firmę?

To dobre rozwiązanie, które pozwala na optymalizację podatkową oraz odliczenie kosztów leasingu. Dodatkowo leasing to uproszczone procedury i niewielkie formalności. Akceptowana jest także niższa zdolność kredytowa oraz swoboda w określaniu warunków umowy.

PODSUMOWANIE
 • Leasingodawca jest właścicielem pojazdu, a leasingobiorca użytkownikiem.
 • Wysokość raty leasingowej zależy od wkładu własnego, przedmiotu leasingu, warunków umowy (okres, limity) oraz statusu leasingobiorcy.
 • Leasing może być operacyjny lub finansowy.
 • Leasing to wygodny i opłacalny sposób na użytkowanie pojazdu.
 • Oprócz leasingu kierowcy mogą zdecydować się na kupno auta w kredycie lub wynajem długoterminowy.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!