AC samochodu w leasingu — korzyści i straty leasingobiorców

Pojazdy finansowane w leasingu mają jedną wspólną cechę: muszą mieć ubezpieczenie autocasco. Skoro AC samochodu w leasingu jest niemal tak ważne, jak jego OC, warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Sprawdźmy, kiedy dobrowolne ubezpieczenie autocasco staje się obowiązkowe i co z tego wynika dla właścicieli pojazdów.

ubezpieczenie ac samochodu w leasingu

Czym jest leasing samochodu?

Wykupienie samochodu w leasingu polega na tym, że firma zajmująca się takim finansowaniem pojazdów udostępnia klientowi auto, a w zamian otrzymuje raty leasingowe. W praktyce auto finansowane w ten sposób należy do leasingodawcy, a nie do leasingobiorcy — chyba że ten ostatni po spłaceniu wszystkich rat zdecyduje się na wykupienie pojazdu za pewien procent jego wartości.

Zakupu samochodu w leasingu można dokonać nie tylko jako przedsiębiorca. Istnieje również zyskujący coraz większą popularność leasing konsumencki, skierowany do osób fizycznych. Umożliwia on każdemu kierowcy sfinansowanie zakupu samochodu pod warunkiem wniesienia określonego wkładu własnego. Daje mu też możliwość wykupienia samochodu po spłaceniu wszystkich rat albo zrezygnowania z nabycia pojazdu na własność i nie poniesienia za to żadnych konsekwencji.

Wiele szczegółowych informacji na temat leasingu znajduje się w artykułach Leasing samochodu i Leasing konsumencki — na czym polega? Czy warto tak sfinansować zakup auta?.

Zalety i wady leasingu

Nabycie samochodu w leasingu zwykle nie wymaga dopełnienia tak wielu formalności, jak zakup pojazdu na kredyt. Zdarza się, że również wkład własny w tym wypadku jest zdecydowanie niższy, a wymagania leasingodawcy mniejsze w stosunku do wymagań kredytodawców. Z zakupu auta w leasingu przedsiębiorcy skorzystają dzięki możliwości wliczenia części opłaty za AC w koszty uzyskania przychodu oraz ze względu na możliwość rozwoju firmy bez konieczności jednorazowego inwestowania w nią znacznego kapitału.

Pierwszą z wad leasingu jest to, że wykupiony w jego ramach samochód nie jest własnością osoby, która spłaca jego raty. Przyczynia się to do tego, że leasingodawca ma prawo zażądać spełnienia przez leasingobiorcę pewnych warunków, ponieważ jako formalny właściciel auta (figurujący nawet w jego dowodzie rejestracyjnym) ma prawo podejmować decyzje na temat pojazdu, który jest jego własnością.

Kolejnym minusem leasingu jest to, że wkład własny kierowcy, mimo że niższy niż w przypadku kredytu, jest wciąż znaczny. Do tego kwota wykupienia samochodu na własność po spłaceniu wszystkich rat jest zwykle dosyć wysoka, przez co nie zawsze opłaca się nabyć używany przez kilka lat samochód.

Również właściciele pojazdów, którzy chcieliby wprowadzić w nich jakieś zmiany techniczne, mogą być niezadowoleni z warunków umowy leasingu. W czasie spłacania rat leasingu nie można dokonywać żadnych trwałych modyfikacji w samochodzie.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie tuningowanych samochodów. Czy modyfikacje wpływają na cenę polisy?

Jedną z najistotniejszych wad finansowania auta w leasingu jest sposób jego ubezpieczania. Leasingodawcy wymagają określonego sposobu ubezpieczania auta, które, jak wcześniej wspomniano, jest właściwie ich własnością. Dlatego właśnie mają prawo do oczekiwania od swoich klientów tego, że ubezpieczą samochody w wybranym przez nich zakresie.

Ubezpieczenie dla auta w leasingu

To że leasingodawca może wymagać określonych cech ubezpieczenia, dla niektórych kierowców będzie wadą, a dla innych zaletą leasingu. Właściciele pojazdów, którzy nie chcą samodzielnie podejmować decyzji na temat ubezpieczenia samochodu, mogą ucieszyć się z tego, że ten wybór został dokonany za nich.

Leasingodawcy często współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dlatego mogą zaoferować klientom gotowe, wybrane przez nich pakiety ubezpieczeń.

Niektórzy kierowcy mogą jednak być niezadowoleni z tego, że leasingodawca narzuca pewne warunki ochrony samochodu. To jakie cechy ubezpieczenia są zwykle wymagane przez firmy udzielające leasingu, sprawia, że pakiety są zwykle bardzo kosztowne.

Leasingodawcy zwykle wymagają pełnego ubezpieczenia samochodu, złożonego z OC i AC, a często także NNW. Ten pakiet wystarczy do zapewnienia pojazdowi i jego kierowcy odszkodowania w razie uszkodzenia innego samochodu, a także w przypadku zniszczenia samego leasingowanego pojazdu.

Wymagając ubezpieczenia autocasco zapewniającego likwidację szkód, które powstały na ubezpieczonym pojeździe, leasingodawca chroni swoją własność. Robi to również przez wybór określonych opcji ubezpieczeniowych. Które z nich najczęściej wybierają firmy udzielające leasingu?

  • Stała suma ubezpieczenia. Dzięki jej wykupieniu w razie szkody, którą należy zlikwidować z AC, odszkodowanie będzie dokładnie tak wysokie, jak by było w dniu wykupienia ochrony. W przeciwnym razie wysokość odszkodowania zmalałaby wraz z wartością auta, która obniża się z jego wiekiem. Zmniejszanie się wartości auta jest szczególnie wyraźne w przypadku nowych, drogich samochodów, dlatego wykupienie dla nich stałej sumy ubezpieczenia zagwarantuje uzyskanie odszkodowania, które pozwoli na pełną naprawę samochodu lub pokrycie pozostałych rat leasingu.
  • Brak udziału własnego w likwidacji szkody. Zrezygnowanie z franszyzy redukcyjnej, którą nazywa się też udziałem własnym, prowadzi do tego, że właściciel pojazdu nie musi finansować części kosztów naprawy auta. Sprawia to, że ani leasingodawca, ani jego klient nie będą musieli dopłacać do zbyt niskiego odszkodowania.
  • Brak franszyzy integralnej. Wykupienie takiej opcji sprawia, że nie istnieje wartość szkody, poniżej której ubezpieczyciel nie udzieli pomocy właścicielowi pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie więc musiało wypłacić odszkodowanie, nawet jeśli szkoda będzie niewielka.
  • Naprawa samochodu w autoryzowanym serwisie. Likwidacja szkody w formie reparacji w ASO zwykle obejmuje także użycie oryginalnych części pojazdu. Jest to droższe rozwiązanie względem zastosowania części zastępczych, zapewnia jednak utrzymanie samochodu w najlepszym możliwym stanie nawet po awarii czy stłuczce.

Z jednej strony wybór takich rozwiązań jest droższy, więc może nie odpowiadać niektórym kierowcom. Z drugiej jednak strony gwarantuje odpowiednią pomoc nie tylko leasingodawcy, ale i jego klientom, którzy dzięki powyższym opcjom ubezpieczeniowym nie muszą martwić się tym, jak postępować po uszkodzeniu samochodu w leasingu.

Przeczytaj też: ASO czy kosztorys? Który wariant likwidacji szkody wybrać?

Wypadek auta w leasingu — kto otrzyma odszkodowanie?

W związku z tym, że to leasingodawca jest faktycznym właścicielem auta, to on dostanie całość odszkodowania lub jego większą część. Odszkodowanie po szkodzie całkowitej lub kradzieży auta posłuży do opłacenia pozostałych rat leasingu. Jeśli z sumy odszkodowania coś zostanie, osoba, która wykupiła auto, również otrzyma część odszkodowania. Kwota ta może jej posłużyć na przykład do częściowego sfinansowania zakupu kolejnego auta.

Niestety może zdarzyć się tak, że odszkodowanie będzie niższe niż kwota potrzebna do spłacenia pozostałych rat. W takim wypadku kierowca po stracie auta musiałby jeszcze dopłacić leasingodawcy brakującą kwotę.

CZY WIESZ, ŻE …

Żeby uniknąć powyższej sytuacji, właściciele samochodów mogą wykupić ubezpieczenie GAP, które zapewnia wypłatę odszkodowania w razie kradzieży lub szkody całkowitej. Pozwoli na pokrycie kwoty brakującej do spłacenia pozostałych rat leasingu, jeśli kwota z odszkodowania autocasco okaże się niewystarczająca.

Wartość pojazdów, zwłaszcza nowych, w pierwszych latach bardzo szybko i gwałtownie maleje. Zatem jeśli do szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu dojdzie po 2 latach od wzięcia pojazdu w leasing, suma ubezpieczenia AC prawdopodobnie nie wystarczy na opłacenie pozostałych rat. Jeśli kierowca ma dodatkowo ubezpieczenie GAP, ubezpieczyciel, z którym zawarł umowę tej polisy, wypłaci brakującą część odszkodowania. Przykładowo firma Defend, która w imieniu międzynarodowego ubezpieczyciela Fortegra oferuje w Polsce ubezpieczenie GAP, pozwala objąć ochroną zarówno nowe, jak i używane samochody (do 6., a w niektórych przypadkach nawet do 10. roku eksploatacji), dzięki czemu utrata wartości np. leasingowanego pojazdu nie wpłynie na zmniejszenie odszkodowania i nie spowoduje problemów ze spłatą należności względem leasingodawcy.

AC samochodu w leasingu a koszty podatkowe

Przedsiębiorcy kupujący auta w leasingu często zastanawiają się, jaką część ceny ubezpieczenia AC mogą wliczyć w koszty podatkowe. O ile bowiem cenę OC i NNW należy wliczyć w koszty w całości, o tyle sprawa AC jest bardziej skomplikowana. Część ceny ubezpieczenia autocasco, jaką można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, zależy od wartości auta i wysokości rat ubezpieczenia.

Do 2019 roku inne zasady obowiązywały kierowców, którzy chcieli ubezpieczyć samochody w leasingu o wartości powyżej 20 000 euro, a inne właścicieli pojazdów o niższej wartości. Obecnie w koszty uzyskania przychodu nie można wliczyć kwoty wyższej niż 150 000 zł w przypadku aut zasilanych silnikami spalinowymi i 225 000 zł w wypadku samochodów elektrycznych. Wydatki na osobowy samochód spalinowy trzeba więc obliczać przez podzielenie 150 000 zł przez cenę zakupu auta i wynik ten mnożyć przez wysokość pojedynczej raty leasingu. Otrzymaną kwotę można wliczać w koszty uzyskania przychodu.

Leasing samochodowy w przykładowych firmach

Jedną z najczęściej udzielających leasingu firm w 2021 roku było ING Lease (firma odnotowała 64% wzrostu wartości zawartych umów leasingu w porównaniu do roku poprzedniego). ING oferuje leasing wielu marek samochodów nowych i używanych, finansowanych do 72 miesięcy w euro lub złotówkach. W przypadku leasingu samochodów elektrycznych i hybrydowych firma ta zapewnia darmową rejestrację tych pojazdów. W ING Lease można sfinansować leasing samochodu o wartości do 1,5 mln (w programie ING Auto). zł. Ten leasingodawca wymaga autocasco all risks finansowanego wyłącznie z kieszeni osoby korzystającej z auta.

Auto Leasing w firmie Santander to z kolei oferta skierowana do osób zainteresowanych nabyciem aut osobowych. Obejmuje co najmniej 12-miesięczne a maksymalnie 60-miesięczne finansowanie samochodów, które muszą mieć ubezpieczenie OC i autocasco od kradzieży. Dodatkowo firma przewiduje ofertę assistance, GAP, tzw. bezpieczną ratę od nagłych wypadków i kartę paliwową. Można w niej nabyć samochody spalinowe o wartości do 150 tys. zł.

FAQ — najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie AC samochodu w leasingu 

Jakiego ubezpieczenia auta wymagają leasingodawcy?
Kto dostaje odszkodowanie: firma leasingowa czy korzystający z auta?
Co zrobić, jeśli odszkodowanie auta w leasingu jest zbyt niskie?
PODSUMOWANIE
  • Pojazdy finansowane w leasingu do momentu opłacenia wszystkich rat należą do leasingodawcy. Daje mu to prawo do decydowania między innymi o formie ubezpieczenia samochodów, których udziela swoim klientom.
  • Leasingodawcy często oczekują, że pojazdy będą chronione nie tylko przez ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ale i przez autocasco, które poza tym jest dobrowolną formą ochrony. Mogą wymagać określonego zakresu tego ubezpieczenia, a nawet narzucić konkretną ofertę.
  • W wypadku szkody częściowej lub całkowitej odszkodowanie z autocasco samochodu w leasingu przysługuje firmie leasingowej. Dopiero po pokryciu z niego kosztu naprawy auta lub – w razie szkody całkowitej – wartości niezapłaconych jeszcze rat leasingu, pozostała część odszkodowania może przypaść klientowi.
Źródła:
  • https://www.santander.pl/santander-leasing/leasing/autoleasing
  • https://www.inglease.pl/leasing/samochody-osobowe-i-dostawcze
Zuzanna Sośnicka
Autor artykułu: Zuzanna Sośnicka

Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i redaktorka. Nie ustaje w nauce, wciąż poznając branżę ubezpieczeniową i udostępniając swoją wiedzę czytelnikom poradników porównywarki Mubi. Wierzy, że nawet najtrudniejsze zagadnienia ze świata ubezpieczeń można wyjaśnić w przystępny sposób. Prywatnie uwielbia piec ciasta, czytać książki oraz opiekować się dziećmi i zwierzętami.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC