5 przypadków, kiedy przydaje się autocasco

Posiadanie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego kierowcy, natomiast decyzja o zakupie autocasco należy już tylko do właściciela samochodu. Uszkodzenie, zniszczenie, kradzież pojazdu – AC to dodatkowe zabezpieczenie auta w zakresie, którego nie obejmuje ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy. W jakich sytuacjach przydaje się autocasco? Dlaczego warto je mieć? Przedstawiamy kilka przykładowych sytuacji, w których ubezpieczenie AC okazuje się wyjątkowo przydatne.

rzeczoznawca wycenia szkodę AC

Co to jest AC?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, które ochroni Cię przed finansowymi skutkami uszkodzeń oraz kradzieży Twojego pojazdu lub jego części. Drobne kolizje, poważne wypadki oraz kradzieże zdarzają się bardzo często, a dzięki AC nie będziesz musiał płacić za naprawę swojego pojazdu lub zakup nowego, gdy ktoś Ci go ukradnie. 

Zwykle autocasco kupują właściciele drogich, stosunkowo nowych, kilkuletnich aut. Towarzystwa oferują jednak ochronę nawet dla 25-letnich pojazdów. Tak jest w przypadku firmy ERGO Hestia.

W ramach AC ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, które będziesz mógł przeznaczyć na naprawę samochodu na własną rękę lub zakup nowego pojazdu. Z kolei jeśli Twoje AC będzie obejmowało naprawę w warsztacie lub ASO, firma sama zajmie się przywróceniem auta do pierwotnego stanu. Wówczas Twoim obowiązkiem będzie jedynie odstawienie samochodu do wskazanego warsztatu, a potem jego odbiór w podanym terminie. 

Co obejmuje autocasco?

Autocasco zapewni Ci wsparcie zarówno wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego pojazdu w ruchu, jak i na parkingu czy nawet w garażu.

W jakich sytuacjach AC zadziała?

 • Kiedy spowodujesz kolizję, wypadek z udziałem innego samochodu, pieszego, zwierzęcia czy przedmiotu.
 • Gdy nieznany sprawca uszkodzi Twój samochód.
 • Kiedy ktoś ukradnie Twoje auto lub jego część. 
 • Gdy Twój samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania sił przyrody, takich jak np. grad, powódź, silny wiatr.
 • Kiedy Twój samochód spłonie.
Przykład

Małgorzata parkuje swoje auto na ciasnym, osiedlowym parkingu obok bloku. Pewnego dnia wsiadając do samochodu, zauważyła, że ma przerysowany cały bok auta oraz wgniecione tylne drzwi. Wokół parkingu nie ma żadnych kamer. Małgorzacie nie udało się też dotrzeć do świadków zdarzenia, więc musiała naprawić pojazd na własną rękę, ponieważ nie kupiła autocasco. Gdyby posiadała AC, ubezpieczyciel wypłaciłby jej odszkodowanie, które przeznaczyłaby na naprawę pojazdu.

Co ważne, AC obejmuje cały pojazd od kół po sam dach. Jeśli rozszerzysz ochronę, autocasco obejmie także wyposażenie dodatkowe samochodu.

Czy warto kupić autocasco?

Na pytanie, czy warto kupić autocasco dla swojego pojazdu, musisz odpowiedzieć sobie sam. Raczej nie będzie to miało sensu, jeśli masz dość stare auto i zakup AC przewyższa wartość Twojego samochodu. Z kolei ochrona sprawdzi się z pewnością wtedy, gdy posiadasz dość drogi lub stosunkowo nowy samochód.

Jeśli zastanawiasz się, czy ze względu na koszt ochrony zakup AC ma sens, z pewnością zmienisz zdanie, jeśli przyjdzie Ci zapłacić za naprawę powstałych uszkodzeń z własnej kieszeni. W zależności od zakresu ochrony, wypracowanych zniżek i rodzaju pojazdu, za autocasco zapłacisz średnio około 1500–2500 zł. Przykładowo średnia cena AC na Mubi w lutym 2024 roku wyniosła 1787 zł. Opłaty związane z naprawą pojazdu mogą być kilku lub nawet kilkunastokrotnie wyższe od ceny ubezpieczenia. W przypadku kradzieży samochodu możesz stracić jeszcze więcej.

1. Gdy samochód został zniszczony przez siły przyrody

Przykład

Pewien kierowca – pan Tomasz, właściciel Opla Corsy – wrócił późnym wieczorem z pracy. Gdy chciał zaparkować samochód na otwartym parkingu przy bloku, w którym mieszka, okazało się, że wolne zostało tylko jedno miejsce – tuż pod starym dębem. Nie miał zatem wyboru, więc właśnie tam zostawił samochód. W nocy zerwał się silny wiatr i złamał dużą gałąź drzewa, przy którym stał Opel pana Tomasza, a ta spadła wprost na maskę pojazdu. Straty były duże. Ciężar gałęzi wyrządził nie tylko powierzchowne szkody z przodu samochodu (z wybiciem przedniej szyby włącznie), ale uszkodził również część znajdujących się pod maską podzespołów.

Omówienie problemu

Jeśli pan Tomasz nie wykupił autocasco dla swojego samochodu, wszystkie koszty związane z likwidacją szkód będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Posiadanie ubezpieczenia AC w takiej sytuacji oznaczałoby logistyczną i finansową pomoc ubezpieczyciela w naprawie auta. Jedną ze szkód, którą swoją ochroną obejmuje autocasco, jest właśnie ta wyrządzona przez żywioły i siły przyrody (w tym przez spadające gałęzie drzew). Oprócz tego polisa AC zadziałałaby także wtedy, gdy auto zostałoby uszkodzone lub zniszczone przez grad, a także w wyniku pożaru czy powodzi. Taką ochronę pan Tomasz otrzymałby nawet w ramach AC mini. Ta okrojona wersja autocasco, którą oferują niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, działa zazwyczaj właśnie w przypadku szkód wyrządzonych przez siły przyrody.

O tym, czym jest AC mini, kto powinien je wybrać i jaką ochronę ubezpieczyciele oferują w jego ramach, można przeczytać w artykule: “Minicasco – AC dla mniej wymagających. Jaką ochronę zapewnia?”.

grafika

Ekspert Mubi radzi:

Autocasco może się przydać także wtedy, gdy w okolicy miejsca, w którym parkujesz samochód, grasują wandale. Gdy jeden z nich wyrządzi szkodę Twojemu pojazdowi, koszty jej likwidacji pokryje ubezpieczyciel dzięki wykupionemu AC. Niektóre wersje autocasco uprawniają też do skorzystania po wypadku z auta zastępczego, które jest nieodzownym narzędziem dla każdej osoby dojeżdżającej daleko do pracy lub odwożącej dzieci do szkoły. Korzyści z posiadania autocasco jest znacznie więcej, dlatego doradza się kierowcom jego wykupienie, o ile ubezpieczenie to jest dostępne dla danego pojazdu.

2. Gdy sprawca szkody nie jest znany

Przykład

Pani Aleksandra wybrała się na zakupy do supermarketu. Samochód – Skodę Rapid – zaparkowała na jednym z miejsc w środkowej alei i weszła do sklepu. Gdy po upływie 30 minut wróciła do auta, zorientowała się, że zderzak jej samochodu jest wgnieciony, a prawy reflektor pęknięty. Najprawdopodobniej jeden z kierowców wyjeżdżających ze swojego miejsca parkingowego uderzył w Skodę pani Aleksandry podczas cofania. Niestety, w pobliżu nie było widać sprawcy. Nie zostawił on też swoich danych kontaktowych.

Omówienie problemu

Gdyby sprawca szkody poczekał na panią Aleksandrę lub chociaż zostawił swoje dane za wycieraczką (co jest wzorową praktyką wśród kierowców powodujących szkody parkingowe), poszkodowana mogłaby ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. Tymczasem bohaterka naszej historii nie miała takiej możliwości. Jeśli przezornie wykupiła AC, jej ubezpieczyciel opłaci naprawę uszkodzonych elementów samochodu. W zależności od tego, czy zdecydowała się na kosztorysową, czy serwisową likwidację szkody, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, za które właścicielka Skody będzie mogła dokonać naprawy, albo sam zorganizuje usprawnienie samochodu i ureguluje należność, a pani Aleksandra odbierze działające auto po naprawie.

Jak powinien zachować się poszkodowany po szkodzie parkingowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule: “Szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców”.

CZY WIESZ, ŻE …

W grudniu 2023 roku najtańszy pakiet OC + AC na Mubi znalazł 34-letni właściciel Fiata Pandy z powiatu nowosądeckiego – kompleksowe ubezpieczenie kosztowało go raptem 469 zł.

3. Gdy samochód skradziono

Przykład

Pani Marta wyszła o 7:00 do pracy. Gdy pojawiła się na osiedlowym parkingu, żeby pojechać autem do biura, okazało się, że miejsce, w którym dzień wcześniej zostawiła swoją Toyotę Avensis, jest puste. Nie mogła uwierzyć, że straciła samochód. Przecież miała zamontowany alarm i zabezpieczenie immobiliserem. Zdezorientowana zadzwoniła na policję i zgłosiła kradzież. Niestety osiedle nie ma monitoringu. Świadków zdarzenia również nie było, bo do kradzieży musiało dojść w nocy. Szanse na złapanie sprawców i odzyskanie pojazdu są niewielkie. Co powinna zrobić pani Marta w takiej sytuacji?

Omówienie problemu

Jeśli samochodu rzeczywiście nie udałoby się znaleźć, jedynym ratunkiem dla bohaterki naszej historii byłoby skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela w ramach autocasco. Jeśli pani Marta wykupiła tę dobrowolną polisę, otrzyma rekompensatę za utracony samochód. Tym bardziej, że odpowiednio zabezpieczyła swój pojazd przed kradzieżą, czego zwykle wymagają ubezpieczyciele, aby objąć samochód ochroną ubezpieczeniową. Odszkodowanie w razie kradzieży auta powinno być równe jego wartości. Pieniądze uzyskane z polisy AC są niemałym wsparciem przy zakupie nowego pojazdu.

Na ubezpieczenie autocasco chroniące przed kradzieżą powinni zdecydować się zwłaszcza właściciele nowych samochodów. Auta prosto z salonu, których wartość nie zdążyła jeszcze spaść, wręcz przyciągają złodziejaszków.

O tym, jak wybrać ubezpieczenie chroniące na wypadek kradzieży samochodu przeczytasz w artykule: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co warto wiedzieć?”.

4. Gdy kierowca jest sprawcą kolizji, w której ucierpiał też jego samochód

Przykład

Pan Arkadiusz wybrał się na weekend do swoich rodziców, którzy mieszkali około 2 godziny drogi autostradą A4 od miejsca jego zamieszkania. Miał już zjeżdżać z autostrady, gdy nie zauważył jadącego już prawym pasem auta. Uderzył w niego prawym bokiem swojego Forda Focusa, spychając auto na barierki. Na szczęście nikomu nic się nie stało, bo oba pojazdy zmniejszyły prędkość przed zjazdem, ale duże straty było widać na samochodach obu uczestników kolizji. Z racji tego, że policja uznała za winnego pana Arkadiusza, poszkodowany zwrócił się do jego ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Auto pana Arka również wymagało naprawy, a to oznacza spore wydatki.

Omówienie problemu

Polisa OC nie wystarczy, aby pan Arkadiusz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w naprawie swojego pojazdu. Czy oznacza to, że będzie musiał sam ponieść wszelkie koszty z tym związane? Nie, jeśli oprócz OC wykupił także autocasco. Ubezpieczenie AC działa, gdy dojdzie do zderzenia, bez względu na to, kto zawinił. Wówczas nawet sprawca będzie więc mógł liczyć na finansowe wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z OWU danego ubezpieczyciela. To w nim znajdują się informacje o tym, czy wybrany zakres ochrony obejmuje kolizje (niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają odpowiedzialność chociażby w ramach AC mini, gdy do szkody dojdzie podczas ruchu pojazdu).

9 informacji, które musisz sprawdzić w OWU AC przed podpisaniem umowy

Dzięki tej checkliście dowiesz się, dlaczego warto przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia autocasco przed podpisaniem umowy.

Czytaj dalej

5. Gdy kierowca korzysta z auta w ramach leasingu

Przykład

Pan Jakub, który stanął przed wyborem nowego auta, zdecydował się na samochód w leasingu. Z racji tego, że właścicielem takiego pojazdu do momentu spłaty całej należności jest leasingodawca, a kierowca to tylko użytkownik leasingowanego auta, to ten pierwszy określa warunki korzystania z samochodu. Pan Jakub będzie musiał zatem dostosować się do nich.

Omówienie problemu

W przypadku takiej formy nabycia pojazdu kierowcę obowiązuje nie tylko zakup OC, ale także autocasco. Pan Jakub zatem nie ma możliwości decydowania o tym, czy poprzestać na obowiązkowej ochronie, czy rozszerzyć ją o dodatkowe zabezpieczenie. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Posiadanie AC na leasingowany samochód jest nie tylko w interesie leasingodawcy, który w razie wypadku nie będzie miał kłopotu z odzyskaniem należności za szkody spowodowane przez klienta. Dzięki temu ubezpieczeniu chroniony jest również interes kierowcy korzystającego z pojazdu. W razie uszkodzenia lub zniszczenia auta, odszkodowanie będzie wypłacone z wykupionego ubezpieczenia, a nie z prywatnych pieniędzy użytkownika, w tym przypadku pana Jakuba.

CZY WIESZ, ŻE …

Średnia cena pakietu OC + AC w grudniu 2023 roku na Mubi to 1 359 zł.

kiedy przyda się autocasco

Ile kosztuje autocasco?

Cenę AC sprawdzimy na przykładzie 35-letniego Igora, który chce ubezpieczyć swoje 3-letnie auto marki Skoda Octavia. Właściciel na co dzień parkuje pojazd we wspólnym garażu. Auto pokonało do tej pory 30 tys. km. Igor robi rocznie średnio 10 tys. km. Mieszkaniec Iławy jest żonaty, posiada prawo jazdy ponad 10 lat oraz pełne zniżki OC i AC. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAOC
AC
Assistance
1177 zł
UNIQAOC
AC
NNW
Assistance
1457 zł
LINK4OC
AC
NNW
Assistance
1539,53 zł
TrastiOC
AC
NNW
Assistance
1609 zł
BenefiaOC
AC
NNW
Assistance
1975 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi [marzec 2024]

Igor otrzymał od towarzystw oferty w kwocie od 1177 zł do 1975 zł. Najtańsza propozycja od firmy UNIQA posiada ochronę OC, AC oraz assistance. Pozostałe oferują dodatkowo ochronę NNW.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie AC chroni w razie uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu np. w wyniku kradzieży.
 • Na odszkodowanie w ramach autocasco można liczyć, m.in. gdy zniszczenia spowoduje żywioł, nieznany sprawca, gdy samochód zostanie skradziony, gdy szkodzie winny jest ubezpieczony kierowca.
 • Minicasco to okrojona wersja ubezpieczenia AC, której zakres obejmuje szkody powstałe w wyniku działania sił przyrody i szkody całkowite. Wielu ubezpieczycieli wyłącza z odpowiedzialności szkody częściowe i te, do których doszło, gdy samochód był w ruchu.
 • Podpisując umowę ubezpieczenia AC, kierowca wybiera zakres, sposób likwidacji szkody i decyduje o wielu innych kwestiach związanych z zakupioną ochroną ubezpieczeniową.
 • Na autocasco, które swoim zakresem obejmuje kradzieże, powinni zdecydować się zwłaszcza właściciele nowych modeli.
 • Osoby, które decydują się na samochód w leasingu, muszą liczyć się z tym, że leasingodawca będzie wymagał wykupienia pełnej ochrony ubezpieczeniowej (nie tylko OC, ale także autocasco).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sytuacje, w których przydaje się autocasco

Czy AC mini jest tańsze od pełnego AC?
Co zrobić, gdy sprawca szkody nie jest znany?
Czy każda szkoda likwidowana z AC oznacza, że otrzymasz 100% sumy ubezpieczenia?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC