Minicasco – AC dla mniej wymagających. Czym jest, jaką ochronę zapewnia i które TU je oferują?

O zakupie autocasco myśli coraz więcej kierowców. Oznacza to, że nie ograniczają się oni już tylko do niezbędnego i obowiązkowego minimum, jakim jest ubezpieczenie OC, a zaczynają zabiegać o szeroką ochronę dla siebie i swojego pojazdu. OC wraz z autocasco interesuje się około 63% kierowców, którzy dokonali kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Czym jest minicasco?

Minicasco (lub inaczej: AC mini, mini autocasco lub smart casco) to ubezpieczenie AC o mniejszym zakresie ochrony. Gwarantuje pomoc ubezpieczyciela, gdy ucierpi samochód kierowcy, który je wykupił. Mini AC działa najczęściej w przypadku szkody całkowitej i kradzieży samochodu, czasem obejmuje też zniszczenia spowodowane działaniem żywiołów. Ale od tej reguły zdarzają się także wyjątki. Jednak AC mini chroniące w przypadku szkody powstałej w wyniku zderzenia czy w ogóle ruchu samochodu jest rzadkością. To, przed jakimi niebezpieczeństwami chroni oferowane minicasco, zależy od ubezpieczyciela.

AC mini występuje najczęściej jako dodatek do OC. Ubezpieczenie kupowane w pakiecie jest zresztą jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo.

Dla kogo zostało stworzone AC mini?

Nie każdy kierowca może pozwolić sobie na pełne AC. Bywają też tacy, którym tak szeroka ochrona, jaką oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach autocasco, zwyczajnie nie jest potrzebna. To właśnie dla nich powstało ekonomiczne ubezpieczenie o węższym zakresie. Kto zatem najbardziej skorzysta, kupując minicasco?

 • Osoby, których nie stać na zapłacenie składki AC. Trudno zaprzeczyć, że w wyborze ubezpieczenia cena odgrywa ważną rolę, a AC bywają kosztowne. Zwłaszcza, jeśli kierowca nie posiada wypracowanych zniżek. Tu na dostępności minicasco najwięcej zyskują młodzi kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają pracę na swoje ulgi, a jednocześnie nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji życiowej i stałych zarobków, aby wykupić pełną ochronę AC. Roczne AC mini jest dla nich bardziej przystępne, bo ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.
 • Osoby, które nie chcą płacić dużo za AC. Nie przejmują się drobnymi zarysowaniami i innymi wadami pojazdu, wpływającymi na jego wygląd, ale zależy im na odzyskaniu pieniędzy za skradziony lub całkowicie zniszczony samochód.
 • Właściciele starych samochodów. Ubezpieczyciele wiedzą, że im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia. Dlatego ustalają górną granicę wieku pojazdu, która w większości TU wynosi 15 lat (jedynie w Generali i Proama ten próg jest niższy i sięga kolejno 13 i 12 lat). Dla posiadaczy starszych modeli rozwiązaniem jest właśnie minicasco. Tym bardziej, jeśli są oni w stanie samodzielnie usunąć mniejsze uszkodzenia. Koszt takiej naprawy wyniesie tyle, co części zamienne. Z ich otrzymaniem nie powinno być na rynku problemu.
autocasco vs minicasco

Minicasco – na jakich zasadach?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują minicasco, ale pod pewnymi warunkami. To, na jakich zasadach kierowcy będą mogli wykupić ochronę AC w okrojonym zakresie, zależy od ubezpieczyciela. Dlatego każdy kierowca rozważający zakup minicasco powinien zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), gdzie znajdzie wszystkie wytyczne. Tam TU najczęściej:

 • określają minimalny wiek ubezpieczanego samochodu,
 • ustalają maksymalną wartość pojazdu, który może zostać ubezpieczony w ramach minicasco,
 • zastrzegają, że w naprawie wykorzystane zostaną części zamienne,
 • zobowiązują klienta do partycypowania w likwidacji szkody (tzw. udział własny lub franszyza redukcyjna).

O tym, czym dokładnie jest franszyza redukcyjna i jak działa w praktyce, można przeczytać w artykule https://mubi.pl/poradniki/franszyza-redukcyjna-lub-integralna/#co-to-jest-franszyza-redukcyjna

Ale nie wszystkie prawa, jakimi rządzi się ubezpieczenie minicasco to zła wiadomość dla kierowcy. Z racji tego, że minicasco najczęściej obowiązuje jedynie na terenie Polski, dużym ukłonem w stronę klienta jest rozszerzenie zakresu terytorialnego o inne kraje europejskie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują mini AC działające także za granicą.

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie minicasco?

Chociaż zainteresowanie ochroną autocasco rośnie, to jego okrojona wersja – AC mini – nadal nie jest produktem powszechnie dostępnym. Minicasco oferują tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Polisy minicasco o różnych zakresach ochrony oferują: PZUYou Can DriveLINK4AXA Direct, Proama czy mtu24. W każdej z tych firm ubezpieczeniowych minicasco może występować pod inną nazwą, dlatego warto uważnie szukać. Jaką ochronę w ramach mini autocasco oferują ubezpieczyciele?

Minicasco LINK4

Minicasco LINK4 funkcjonuje pod nazwą Smart Casco i jest podzielone na 5 konkretnych propozycji:

 • kradzież,
 • żywioły,
 • kradzież i żywioły,
 • szkoda całkowita i żywioły,
 • szkoda całkowita, kradzież i żywioły.

To, na wypadek jakiego rodzaju szkody ubezpieczenie to będzie chroniło samochód klienta LINK4, zależy od wybranego wariantu. Ubezpieczyciel jasno określa również, jakie zdarzenia podlegają ochronie w przypadku każdej ze szkód:*

Kradzież:

 • rozbój,
 • kradzież,
 • kradzież z włamaniem.

Żywioły:

 • grad,
 • huragan,
 • lawina,
 • pożar,
 • powódź,
 • inne.

Szkoda całkowita:

 • wybuch,
 • zatopienie,
 • zderzenie,
 • zniszczenie przez wandala,
 • wpływ chemikaliów lub wysokich temperatur.

* Dane pochodzą ze strony www.link4.pl.

Jak łatwo zauważyć, LINK4 jest jednym z tych towarzystw ubezpieczeniowych, w których minicasco obejmuje szkody powstałe w wyniku zderzenia. Zaznaczmy jednak, że odszkodowanie zostanie wypłacone tylko w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu, a nie jego uszkodzenia.

Cena LINK4 minicasco zależy nie tylko od wybranego zakresu ochrony, ale także od wartości pojazdu. Ubezpieczyciel podzielił auta według ceny na 3 grupy: do 15 tys. zł, do 25 tys. zł oraz do 40 tys. zł.

Najtańszym ubezpieczeniem Smart Casco w LINK4 jest ochrona samochodu, którego wartość nie przekracza 15 tys. zł, a zakres ubezpieczenia obejmuje tylko działanie sił przyrody. Wówczas roczna polisa kosztuje jedynie 49 zł. Nieco droższe jest ubezpieczenie na wypadek kradzieży, którego cena wynosi od 109 zł do 209 zł w zależności od wartości pojazdu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia od kradzieży i kosztów z nim związanych? Przeczytaj artykuł: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – co warto wiedzieć?.

Jak łatwo się domyślić, najdroższą, ale też najbardziej efektywną opcją jest LINK4 mini AC od żywiołów, kradzieży i szkody całkowitej dla pojazdu o wartości między 25 tys. zł a 40 tys. zł. Jego koszt to 414 zł.

Minicasco PZU

Mini AC PZU to ochrona na wypadek kradzieży, zniszczenia, a nawet uszkodzenia pojazdu. To towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci zatem odszkodowanie nie tylko w przypadku szkody całkowitej, ale również częściowej. Warunkiem jest jednak to, że samochód nie może być w ruchu w chwili, w której dojdzie do zniszczenia lub uszkodzenia. Jeśli będzie miało miejsce z innym pojazdem lub przedmiotem (nie dotyczy to zwierząt), kierowca nie otrzyma rekompensaty w ramach minicasco PZU. Szkoda parkingowa i inne sytuacje powstałe podczas poruszania się pojazdu nie będą upoważniały do otrzymania pieniędzy od ubezpieczyciela.

UWAGA!

Ochroną ubezpieczeniową w ramach AC mini mogą zostać objęte jedynie te samochody, które są eksploatowane przynajmniej od 3 lat. Właściciele nowszych aut otrzymają najlepszą ochronę w ramach pełnego autocasco.

Zakup minicasco w PZU wiąże się także z pewnymi zobowiązaniami. Kierowca, który zdecyduje się na AC mini w tym towarzystwie, będzie uczestniczył w likwidacji szkody. Warunkiem zakupu jest bowiem udział własny w wysokości 20%, ale jednocześnie nie mniej niż 500 zł. Ponadto naprawa uszkodzonego samochodu odbędzie się przy wykorzystaniu części zamiennych.

Minicasco AXA Direct

Żeby znaleźć AC o zmniejszonym zakresie w AXA, trzeba szukać pod nazwą: ubezpieczenie od zniszczenia pojazdu wskutek pożaru i od kradzieży (występuje tylko wraz z OC). Ubezpieczenie to chroni zatem tylko w przypadku szkody całkowitej, a konkretnie w razie pożaru i kradzieży. Jest to propozycja dla tych kierowców, którzy o naprawę pojazdu – gdy dojdzie do jego uszkodzenia – zatroszczą się sami, ale chcieliby odzyskać pieniądze, gdy z samochodem po szkodzie nie da się nic więcej zrobić.

Minicasco w AXA Direct zobowiązuje kierowcę do udziału własnego w usuwaniu szkody. Tutaj klient AXA ma do wyboru udział w wysokości 15% lub 25%.

Minicasco You Can Drive

To tutaj swojej polisy powinny szukać młode osoby, które liczą na niższą składkę ubezpieczeniową. You Can Drive oferuje bowiem ubezpieczenia skierowane właśnie do początkujących kierowców, a minicasco, które posiada w swojej ofercie funkcjonuje jako dodatek do OC. W przypadku AC mini w YCD możemy mówić o dosyć szerokim zakresie ochrony, bo pod pojęciem szkody całkowitej, na wypadek której działa to minicasco, kryje się zarówno kradzież, zniszczenie w pożarze, przez siły przyrody oraz przez wandala, jak i utrata pojazdu w wypadku drogowym.

Na korzyść tego ubezpieczyciela działa fakt, że klient kupujący minicasco nie jest zobowiązany do wzięcia na siebie części kosztów związanych z likwidacją szkody (nie ma tu udziału własnego). W ramach ochrony mini AC ubezpieczyciel zastosował jednak inne obostrzenia:

 • maksymalny wiek pojazdu nie może przekroczyć 12 lat,
 • wartość samochodu powinna mieścić się w przedziale od 8. tys. zł do 150 tys. zł,
 • konieczność posiadania w samochodzie co najmniej jednego zabezpieczenia przed kradzieżą (dotyczy samochodów o wartości do 100 tys. zł) lub dwóch zabezpieczeń antykradzieżowych (w przypadku pojazdów o wartości powyżej 100 tys. zł).

Minicasco MTU24

Podobnie, jak You Can Drive, także MTU24 jest częścią Grupy Ergo Hestia, dlatego minicasco oferowane przez obie marki działa na podobnych zasadach.

Minicasco Proama

Minicasco oferowane przez Proama to ochrona w razie kradzieży i szkód spowodowanych przez zwierzęta i żywioły. W przeciwieństwie do pozostałych ubezpieczycieli, oferujących AC mini, Proama w ramach minicasco zapewnia ochronę nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich (wyłączając jedynie Białoruś, Ukrainę i Rosję, jeśli mowa o kradzieży samochodu).

FAQ – dodatkowe pytania o minicasco

Czy posiadacze minicasco otrzymują zniżki za bezszkodową jazdę?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. You Can Drive, naliczają zniżki za bezszkodową jazdę z minicasco tak samo, jak w przypadku pełnego AC. Dzięki temu nawet młodzi kierowcy, którzy zdecydują się na zakup AC mini mogą wypracować dobrą historię i gromadzić ulgi.
Czy minicasco można nabyć tylko wraz z OC?
Nie. Rzeczywiście większość ubezpieczycieli oferuje minicasco jedynie w formie dodatku do OC. Ale są też takie TU, jak choćby PZU, które umożliwiają zakup AC mini niezależnie od ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną. Mini autocasco może zatem nabyć zarówno kierowca, który już ma inne ubezpieczenie w PZU, np. OC, ale taką możliwość mają również osoby, które nie są klientami tej firmy ubezpieczeniowej.
Kto nie będzie mógł skorzystać z minicasco?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To, czy będą obowiązywały jakiekolwiek ograniczenia, zależy od ubezpieczyciela. W PZU z AC mini nie skorzystają właściciele samochodów, które są używane mniej niż 3 lata. Z kolei w You Can Drive minicasco może okazać się poza zasięgiem kierowców jeżdżących samochodami, których rynkowa wartość jest niższa niż 8 tys. zł albo wyższa niż 150 tys. zł. Żeby to sprawdzić, trzeba przeczytać OWU danego ubezpieczyciela. Dokumenty zawierające Ogólne Warunki Ubezpieczenia można znaleźć na mubi.pl/wazne-dokumenty/.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Dla mnie minicasco to podstawa, nigdy nie biorę gołego OC, tym bardziej że jak się bierze w "zestawie" to zawsze taniej ;)
avatar autora komentarza
ja mam wiedze jedną -masz drogi samochód to bierzesz minicasco . jak starego rupiecia to można sobie darować