Ubezpieczenie od gradu i burzy. Jak uchronić samochód przed skutkami warunków atmosferycznych?

Załamania pogody mogą okazać się niezwykle groźne dla naszych pojazdów. Sprawdź, jak kupić ubezpieczenie od gradu i burzy!

Szkody wywołane gradem lub burzą

W jaki sposób złe warunki pogodowe zagrażają naszemu pojazdowi? Załamanie pogody nie tylko powoduje pogorszenie warunków jazdy w związku z ograniczoną widocznością czy śliską nawierzchnią. Burza czy grad mogą spowodować poważne uszkodzenie auta. Ulewne deszcze grożą zalaniem samochodu. Podtopienie prowadzi do zniszczenia nadwozia i tapicerki, a w szczególności elektroniki. Uszkodzania, które powstają w wyniku zalania, nie tylko wpływają na obniżenie komfortu jazdy, lecz także zmniejszają bezpieczeństwo. Wymiana zalanych podzespołów często staje się koniecznością. Koszt takiej wymiany to nawet 20 000 zł.

Natomiast porywisty wiatr jest w stanie przenosić dość duże obiekty jak elementy drzew czy zabudowań. Obiekty te mogą uderzyć w samochód, wybijając szyby i wgniatając karoserię. Naprawa pojazdu, na który spadnie duże drzewo, często okazuje się niemożliwa bądź nieopłacalna.

Z kolei spadające bryłki lodu są przyczyną wgnieceń. Koszt usunięcia jednego wynosi około 50 zł. W przypadku wielu wgłębień, naprawa samochodu uszkodzonego w trakcie gradobicia może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie od gradu i burzy

W przypadku uszkodzenia samochodu wskutek załamania pogody, próżno szukać winnego. W takiej sytuacji nie mamy możliwości likwidacji szkody z OC sprawcy. Aby zabezpieczyć się na wypadek szkody spowodowane siłami przyrody, należy zawrzeć odpowiednie ubezpieczenie AC (autocasco).

AC jest ubezpieczeniem w razie uszkodzenia własnego pojazdu, a jego zakres zależy od oferty danego ubezpieczyciela. W zależności od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), może objąć takie zdarzenia jak kradzież, szkodę całkowitą lub częściową. Wśród sytuacji, w których przydaje się autocasco, należy wymienić zniszczenie pojazdu przez siły przyrody.

Ubezpieczeniem, które obejmuje ochronę przed niemal wszelkimi zdarzeniami (poza wymienionymi w OWU ograniczeniami i wyłączeniami odpowiedzialności) jest AC all risk. Nawet jednak minicasco, a więc AC o pomniejszonym zakresie, często zawierają ochronę przed siłami przyrody. Rolę ubezpieczenia przed skutkami gradu i burzy może pełnić także ubezpieczenie szyb.

OWU ubezpieczenia reguluje kwestię, czy odszkodowanie za zniszczenia wywołane przez żywioły, należy się w momencie szkody częściowej czy tylko całkowitej. W pierwszym przypadku, koszt naprawy pojazdu nie przekracza 70% jego wartości. W drugim, naprawa okazuje się ekonomicznie nieopłacalna.

Cena ubezpieczenia AC zależy od wielu czynników, w tym wartości pojazduwariantu likwidacji szkodyfranszyzy redukcyjnej lub integralnej czy amortyzacji części.

Ubezpieczenie od gradu i burzy w ofercie różnych ubezpieczycieli

Przyjrzyjmy się przykładom autocasco oferowanym przez poszczególnych ubezpieczycieli:

 • AC Aviva – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku huraganu, opadu atmosferycznego, gradu, uderzenia pioruna, powodzi, trąby powietrznej, zalania, zatopienia;
 • AC AXA Direct – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku powodzi, zatopienia, opadu atmosferycznego, huraganu, gradu, uderzenia pioruna lub innych (niewymienionych w OWU) sił przyrody;
 • AC Benefia – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku powodzi, zatopienia, gradobicia, uderzenia pioruna lub działania innych (niewymienionych w OWU) sił przyrody, które pojawią się nagle, i których nie można było przewidzieć ani im zapobiec;
 • AC Generali – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku wszelkich zdarzeń pogodowych poza oddziaływaniem normalnych warunków atmosferycznych;
 • AC LINK4 – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku opadu atmosferycznego, huraganu, gradu, uderzenia pioruna, zatopienia lub innych (niewymienionych w OWU) sił przyrody;
 • AC Proama – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku wszelkich zdarzeń pogodowych poza oddziaływaniem normalnych warunków atmosferycznych;
 • AC Uniqa- ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku deszczu nawalnego, gradu, huraganu, trąby powietrznej, uderzenia pioruna, zatopienia pojazdu;
 • AC TUZ – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku zalania lub zatopienia, huraganu, gradu, uderzenia pioruna;
 • AC Wiener – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku wszelkich zdarzeń pogodowych poza oddziaływaniem normalnych warunków atmosferycznych;
 • AC You Can Drive – ubezpieczenie obejmuje szkody w wyniku zalania, uderzenia pioruna, gradu, huraganu, naporu śniegu, upadek drzewa lub masztu.
PODSUMOWANIE
 • Grad i burza mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń samochodu. Koszt naprawy pojazdu bywa bardzo wysoki i niekiedy przewyższa wartość auta.
 • Aby ubezpieczyć się od gradu i burzy, należy zawrzeć odpowiednią umowę ubezpieczenia casco. Przed skutkami sił przyrody chronić może AC, minicasco czy ubezpieczenie szyb.
 • Zakres ubezpieczenia AC zależy od oferty ubezpieczyciela. Informacje na temat ochrony przed skutkami oddziaływania sił przyrody znajdują się w OWU każdej polisy.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!