Amortyzacja części w AC

Części samochodu zużywają się z roku na rok. Spadek wartości części pojazdu został dostrzeżony przez ubezpieczycieli, którzy uwzględniają go w kalkulacji składek i sumy odszkodowania. Sprawdź, czym jest amortyzacja części!

Czym jest amortyzacja części?

Amortyzacją nazywamy zużywanie się części pojazdu. Jest to odpowiedź firm ubezpieczeniowych na naturalny proces starzenia się samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę spadek wartości części pojazdu w trakcie wyliczania wartości szkody oraz ustalania wysokości odszkodowania w zakresie części zamiennych.

W momencie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel potrąca, określony w umowie, procent od wartości nowych części. Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.

Przykład

Podczas burzy doszło do uszkodzenia 4-letniego Renault Megane. Szczęśliwie 53-letnia właścicielka samochodu ubezpieczyła pojazd. Dzięki autocasco, kobieta otrzymała odszkodowanie. Z powodu amortyzacji w AC, w kwocie odszkodowania uwzględniono spadek wartości podzespołów. Zgodnie z umową ubezpieczenia, wartość uszkodzonych części została pomniejszona o 40%.

Jakie są zalety amortyzacji części?

Podstawową zaletą wykupienia ubezpieczenia AC z amortyzacją części jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Krótko mówiąc, kierowca, który zdecyduje się na amortyzację części zapłaci mniej za autocasco.

Jakie są wady amortyzacji części?

Niższa składka ubezpieczeniowa z powodu amortyzacji części jest jednak oszczędnością doraźną. Amortyzacja oznacza zarówno obniżenie składki AC, jak i zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.

Ile wynosi ubytek wartości części?

Ubytek wartości części ustala się na podstawie okresu, który minął od zarejestrowania samochodu, nie zaś ich rzeczywistego zużycia. Amortyzacja obejmuje więc także czas, w którym auto nie było użytkowane. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że im starszy jest pojazd, tym wyższy procentowy ubytek wartości. Jednakże poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie oceniają procentowy ubytek wartości części.

Wiek kierowcówWysokość ubytku wartości
do 3 lat0-30% wartości części
od 3 do 5 lat25-35% wartości części
powyżej 5 lat45-55% wartości części
Ogólna wysokość ubytku wartości części samochodu.

Ponadto, bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej obliczają spadek wartości poszczególnych części. Przykładowo ubezpieczyciel może uznać, że zużycie niektórych części układu kierowniczego, wydechowego czy hamulcowego przebiega szybciej od innych elementów pojazdu. W rezultacie procent ubytku wartości pewnych części będzie wyższy od innych, pomimo takiego samego wieku. Należy jednak pamiętać, że amortyzacja dotyczy wszystkich części pojazdu, nie tylko tych podzespołów, które silniej ulegają eksploatacji.

Przykład

Wartość klocków hamulcowych w dwuletnim samochodzie została obniżona o 40%, choć inne, mniej zużywające się części straciły na wartości 20%.

Szczegółowe informacje o wysokości potrąceń amortyzacyjnych znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) w rozdziale omawiającym likwidację szkód.

Zniesiona amortyzacja części

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość wykupienia zniesienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji części oznacza, że podczas ustalania wysokości odszkodowania nie będzie brany pod uwagę procentowy ubytek wartości części.

Właściciel auta, który wykupi amortyzację będzie mógł naprawić pojazd korzystając z nowych części bez potrącenia. W przypadku AC z metodą kosztorysową bez amortyzacji, kierowca otrzyma kwotę odszkodowania, która nie zostanie pomniejszona ze względu na utratę wartości części.

Zniesienie amortyzacji części wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla właścicieli aut nowych (do 3 lat) oraz tych, którzy korzystają z autoryzowanych serwisów.

Jednakże, pomimo wykupienia zniesienia amortyzacji części, ubezpieczyciel może uwzględnić stopień zużycia eksploatacyjnego – a więc odpowiadający faktycznemu zużyciu – na przykład na ogumieniu akumulatorze, elementach ciernych układu hamulcowego czy elementach układu wydechowego.

PODSUMOWANIE
  • Amortyzacja części polega na uwzględnieniu przez ubezpieczyciela zużywania się części pojazdu. Wskutek amortyzacji, odszkodowanie w razie zdarzenia ubezpieczeniowego jest pomniejszone o procentowy ubytek od wartości części.
  • Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.
  • Zaletą amortyzacji części w AC jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Z kolei wadą, zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość wykupienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji sprawia, że procentowy ubytek wartości części nie będzie brany pod uwagę, a kierowca może naprawić pojazd używając nowych części bez potrącenia.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!