Amortyzacja części w AC

Części samochodu zużywają się z roku na rok. Spadek wartości części pojazdu został dostrzeżony przez ubezpieczycieli, którzy uwzględniają go w kalkulacji składek i sumie odszkodowania. Sprawdź, czym jest amortyzacja części!

Amortyzacja części w AC

Co to jest amortyzacja części w ubezpieczeniu AC?

Amortyzacją nazywamy zużywanie się części pojazdu. Jest to odpowiedź firm ubezpieczeniowych na naturalny proces starzenia się samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę spadek wartości części pojazdu w trakcie wyliczania wartości szkody oraz ustalania wysokości odszkodowania w zakresie części zamiennych.

W momencie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego ubezpieczyciel potrąca, określony w umowie, procent od wartości nowych części. Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.

Przykład

Podczas burzy doszło do uszkodzenia 4-letniego Renault Megane. Szczęśliwie 53-letnia właścicielka samochodu ubezpieczyła pojazd. Dzięki autocasco kobieta otrzymała odszkodowanie. Z powodu amortyzacji w AC w kwocie odszkodowania uwzględniono spadek wartości podzespołów. Zgodnie z umową ubezpieczenia wartość uszkodzonych części została pomniejszona o 40%.

Jakie są zalety amortyzacji części?

Podstawową zaletą wykupienia ubezpieczenia AC z amortyzacją części jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Krótko mówiąc, kierowca, który zdecyduje się na amortyzację części, zapłaci mniej za autocasco. Widać to doskonale na przykładzie ofert LINK4. LINK4 zaproponowało 36-letniemu właścicielowi Audi A6 ubezpieczenie z autocasco uwzględniające amortyzację w wysokości 55% za 2288,42 zł (OC + AC + NNW + ASS), natomiast taki sam pakiet, jednak bez amortyzacji części w AC kosztowałby tego kierowcę więcej – 2607,55 zł.

Jakie są wady amortyzacji części w ubezpieczeniu AC?

Niższa składka ubezpieczeniowa z powodu amortyzacji części jest jednak oszczędnością doraźną. Amortyzacja oznacza zarówno obniżenie składki AC, jak i zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.

Ile wynosi ubytek wartości części w ubezpieczeniu AC?

Ubytek wartości części ustala się na podstawie okresu, który minął od zarejestrowania samochodu, nie zaś ich rzeczywistego zużycia. Amortyzacja obejmuje więc także czas, w którym auto nie było użytkowane. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że im starszy jest pojazd, tym wyższy procentowy ubytek wartości. Jednakże poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie oceniają procentowy ubytek wartości części.

Wiek auta (włącznie)PZULINK4mtu24.pl
0 lat30%15%25%
1 rok30%15%25%
2 lata30%20%25%
3 lata30%35%25%
4 lata45%40%30%
5 lat45%45%40%
6 lat55%50%50%
7 lat55%50%55%
8 lat55%55%60%
powyżej 8 lat60%55%65%
Źródło: Ogólne Warunki Ubezpieczenia PZU, LINK4 i mtu24.pl.

Ponadto bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej obliczają spadek wartości poszczególnych części. Przykładowo ubezpieczyciel może uznać, że zużycie niektórych części układu kierowniczego, wydechowego czy hamulcowego przebiega szybciej od innych elementów pojazdu. W rezultacie procent ubytku wartości pewnych części będzie wyższy od innych, pomimo takiego samego wieku. Należy jednak pamiętać, że amortyzacja dotyczy wszystkich części pojazdu, nie tylko tych podzespołów, które silniej ulegają eksploatacji.

Przykład

Wartość klocków hamulcowych w dwuletnim samochodzie została obniżona o 40%, choć inne, mniej zużywające się części straciły na wartości 20%.

Czasem sytuacja jest też na szczęście odwrotna. Mimo obowiązującej amortyzacji części ubezpieczyciel może odstąpić od jej stosowania. Ma to miejsce np. w przypadku wymiany tych części, od których zależy bezpieczeństwo kierowcy i podróżujących z nim osób. Warunkiem jest jednak przedstawienie rachunków i faktur, które stanowią podstawę wyliczenia odszkodowania.

Szczegółowe informacje o wysokości potrąceń amortyzacyjnych znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) w rozdziale omawiającym likwidację szkód.

Zniesienie amortyzacji części w ubezpieczeniu AC?

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość zniesienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji części oznacza, że podczas ustalania wysokości odszkodowania nie będzie brany pod uwagę procentowy ubytek wartości części.

Właściciel auta, który wykupi amortyzację, będzie mógł naprawić pojazd, korzystając z nowych części bez potrącenia. W przypadku AC z metodą kosztorysową bez amortyzacji kierowca otrzyma kwotę odszkodowania, która nie zostanie pomniejszona ze względu na utratę wartości części.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyIle wynosi amortyzacja części?Cena pakietu zawierającego AC bez amortyzacji części
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance0%1391 zł
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance0%1453 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance0%1607 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance0%1817 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance0%2069,15 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance0%2295,19 zł
W kalkulacji uwzględniono następujące dane: Samochód: Audi A6 z 2014 roku, benzyna, 1798 cm3. Kierowca: 36-letni mieszkaniec Warszawy z bezszkodową historią jazdy, który prawo jazdy ma od 2006 roku.

Zniesienie amortyzacji części wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie dla właścicieli aut nowych (do 3 lat) oraz tych, którzy korzystają z autoryzowanych serwisów. Zwłaszcza że różnica w cenie pakietu ubezpieczeniowego z AC uwzględniającym amortyzację oraz bez amortyzacji nie jest duża.

Jednakże, pomimo zniesienia amortyzacji części, ubezpieczyciel może uwzględnić stopień zużycia eksploatacyjnego – a więc odpowiadający faktycznemu zużyciu – na przykład na ogumieniu akumulatorze, elementach ciernych układu hamulcowego czy elementach układu wydechowego.

Przeczytaj też: Części ze złomowiska – czy można je jeszcze wykorzystać?

Ekspert Mubi radzi:

Podpisując umowę autocasco warto zwrócić uwagę nie tylko na zapis dotyczący amortyzacji części, ale i na to, jakie części zostaną zamontowane w pojeździe w razie konieczności naprawienia go w ramach autocasco. Wybór części oryginalnych może nieść ze sobą większe wydatki na ubezpieczenie, szczególnie jeśli naprawa ma zostać wykonana w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Właściciele samochodów powinni wiedzieć o tym, że części zamienne nie zawsze są gorsze od oryginalnych. Produkowane w tej samej fabryce i mające zaświadczenie od producenta samochodu, mają porównywalną jakość do części opatrzonych logo i numerem katalogowym.

Przeczytaj też: Części używane w likwidacji szkody – klasyfikacja i różnice

FAQ – najczęściej zadawane pytania o amortyzację części w AC

Na czym polega amortyzacja części?
Czy amortyzacja części się opłaca?
Jak duża może być amortyzacja części w AC?
Czy amortyzację części można znieść?
Czy w każdej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo zastosować amortyzację części?
PODSUMOWANIE
  • Amortyzacja części polega na uwzględnieniu przez ubezpieczyciela stopnia zużycia części pojazdu. Wskutek amortyzacji odszkodowanie w razie zdarzenia ubezpieczeniowego jest pomniejszone o procentowy ubytek od wartości części.
  • Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.
  • Zaletą amortyzacji części w AC jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Z kolei wadą, zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość wykupienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji sprawia, że procentowy ubytek wartości części nie będzie brany pod uwagę, a kierowca może naprawić pojazd, używając nowych części bez potrącenia.

Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dziękuję za konstruktywny artykuł !
avatar autora komentarza
Bardzo dobry poradnik. Wszystko jasno opisane i wyjaśnione.
avatar autora komentarza
AC wykupiona amortyzacja, niestety po kradzieży katalizatora ubezpieczyciel naliczył ubytek najpierw 30% , później 40% a po odwołaniu 25%. Samochód jeszcze na gwarancji, będzie miał 2 lata, przejechane 80 000 tys. Robią co chcą. LINK 4 art 79 OWU, czytajcie więc warunki. Nigdy więcej LINK!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC