Amortyzacja części w AC

Części samochodu zużywają się z roku na rok. Spadek wartości części pojazdu został dostrzeżony przez ubezpieczycieli, którzy uwzględniają go w kalkulacji składek i sumie odszkodowania. Sprawdź, czym jest amortyzacja części!

Czym jest amortyzacja części?

Amortyzacją nazywamy zużywanie się części pojazdu. Jest to odpowiedź firm ubezpieczeniowych na naturalny proces starzenia się samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę spadek wartości części pojazdu w trakcie wyliczania wartości szkody oraz ustalania wysokości odszkodowania w zakresie części zamiennych.

W momencie zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel potrąca, określony w umowie, procent od wartości nowych części. Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.

Przykład

Podczas burzy doszło do uszkodzenia 4-letniego Renault Megane. Szczęśliwie 53-letnia właścicielka samochodu ubezpieczyła pojazd. Dzięki autocasco, kobieta otrzymała odszkodowanie. Z powodu amortyzacji w AC w kwocie odszkodowania uwzględniono spadek wartości podzespołów. Zgodnie z umową ubezpieczenia wartość uszkodzonych części została pomniejszona o 40%.

Jakie są zalety amortyzacji części?

Podstawową zaletą wykupienia ubezpieczenia AC z amortyzacją części jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Krótko mówiąc, kierowca, który zdecyduje się na amortyzację części, zapłaci mniej za autocasco. Widać to doskonale na przykładzie ofert LINK4. LINK4 zaproponowało 36-letniemu właścicielowi Audi A6 ubezpieczenie z autocasco uwzględniające amortyzację w wysokości 50% za 2313 zł (OC + AC + NNW + ASS), natomiast taki sam pakiet, jednak bez amortyzacji części w AC kosztowałby tego kierowcę tylko 139 zł więcej – 2452 zł.

Jakie są wady amortyzacji części?

Niższa składka ubezpieczeniowa z powodu amortyzacji części jest jednak oszczędnością doraźną. Amortyzacja oznacza zarówno obniżenie składki AC, jak i zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.

Ile wynosi ubytek wartości części?

Ubytek wartości części ustala się na podstawie okresu, który minął od zarejestrowania samochodu, nie zaś ich rzeczywistego zużycia. Amortyzacja obejmuje więc także czas, w którym auto nie było użytkowane. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że im starszy jest pojazd, tym wyższy procentowy ubytek wartości. Jednakże poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie oceniają procentowy ubytek wartości części.

Wiek auta (włącznie)PZULINK4mtu24.pl
0 lat30%15%25%
1 rok30%15%25%
2 lata30%20%25%
3 lata30% 35%25%
4 lata45%40%30%
5 lat45%45%40%
6 lat55%50%50%
7 lat55%50%55%
8 lat55%55%60%
powyżej 8 lat60%55%65%
Źródło: Ogólne Warunki Ubezpieczenia PZU, LINK4 i mtu24.pl.

Ponadto bywa, że towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej obliczają spadek wartości poszczególnych części. Przykładowo ubezpieczyciel może uznać, że zużycie niektórych części układu kierowniczego, wydechowego czy hamulcowego przebiega szybciej od innych elementów pojazdu. W rezultacie procent ubytku wartości pewnych części będzie wyższy od innych, pomimo takiego samego wieku. Należy jednak pamiętać, że amortyzacja dotyczy wszystkich części pojazdu, nie tylko tych podzespołów, które silniej ulegają eksploatacji.

Przykład

Wartość klocków hamulcowych w dwuletnim samochodzie została obniżona o 40%, choć inne, mniej zużywające się części straciły na wartości 20%.

Czasem sytuacja jest też na szczęście odwrotna. Mimo obowiązującej amortyzacji części ubezpieczyciel może odstąpić od jej stosowania. Ma to miejsce np. w przypadku wymiany tych części, od których zależy bezpieczeństwo kierowcy i podróżujących z nim osób. Warunkiem jest jednak przedstawienie rachunków i faktur, które stanowią podstawę wyliczenia odszkodowania.

Szczegółowe informacje o wysokości potrąceń amortyzacyjnych znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) w rozdziale omawiającym likwidację szkód.

Zniesienie amortyzacji części

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych istnieje możliwość zniesienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji części oznacza, że podczas ustalania wysokości odszkodowania nie będzie brany pod uwagę procentowy ubytek wartości części.

Właściciel auta, który wykupi amortyzację, będzie mógł naprawić pojazd, korzystając z nowych części bez potrącenia. W przypadku AC z metodą kosztorysową bez amortyzacji, kierowca otrzyma kwotę odszkodowania, która nie zostanie pomniejszona ze względu na utratę wartości części.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyIle wynosi amortyzacja części?Cena pakietu zawierającego AC bez amortyzacji części
mtu24.plOC + AC Mini + NNW + Assistance0%1382 zł
TUZOC + AC + NNW + Assistance0%1604 zł
BeesafeOC + AC + Assistance0%1697 zł
BeesafeOC + AC + NNW + Assistance0%1772 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance0%1983 zł
AvivaOC + AC + NNW + Assistance0%2044 zł
AvivaOC + AC + Assistance0%2283 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance0%2992 zł
BenefiaOC + AC + NNW + Assistance0%3040 zł

W kalkulacji uwzględniono następujące dane: Samochód: Audi A6 z 2014 roku, benzyna, 1798 cm3. Kierowca: 36-letni mieszkaniec Warszawy z bezszkodową historią jazdy, który prawo jazdy ma od 2004 roku.

Zniesienie amortyzacji części wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla właścicieli aut nowych (do 3 lat) oraz tych, którzy korzystają z autoryzowanych serwisów. Zwłaszcza, że różnica w cenia pakietu ubezpieczeniowego z AC uwzględniającym amortyzację oraz bez amortyzacji nie jest duża.

Jednakże, pomimo zniesienia amortyzacji części, ubezpieczyciel może uwzględnić stopień zużycia eksploatacyjnego – a więc odpowiadający faktycznemu zużyciu – na przykład na ogumieniu akumulatorze, elementach ciernych układu hamulcowego czy elementach układu wydechowego.

Przeczytaj też: Części ze złomowiska – czy można je jeszcze wykorzystać?

Ekspert Mubi radzi

Podpisując umowę autocasco warto zwrócić uwagę nie tylko na zapis dotyczący amortyzacji części, ale i na to, jakie części zostaną zamontowane w pojeździe w razie konieczności naprawienia go w ramach autocasco. Wybór części oryginalnych może nieść ze sobą większe wydatki na ubezpieczenie, szczególnie jeśli naprawa ma zostać wykonana w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Właściciele samochodów powinni wiedzieć o tym, że części zamienne nie zawsze są gorsze od oryginalnych. Produkowane w tej samej fabryce i mające zaświadczenie od producenta samochodu, mają porównywalną jakość do części opatrzonych logo i numerem katalogowym.

Przeczytaj też: Części używane w likwidacji szkody – klasyfikacja i różnice

FAQ – najczęściej zadawane pytania o amortyzację części w AC

Na czym polega amortyzacja części?
Amortyzacja części w autocasco to zabezpieczenie stosowane przez firmy ubezpieczeniowe w związku z procesem starzenia i zużywania się niektórych elementów auta. Polega ona na tym, że w umowie ubezpieczenia określa się, jaki procent od wartości części zostanie potrącony przy wyliczaniu sumy odszkodowania w zależności od wieku samochodu.
Czy amortyzacja części się opłaca?
I tak, i nie. Określenie amortyzacji w umowie ubezpieczenia oznacza zapłatę niższej składki, a więc oszczędność. Pamiętaj jednak, że gdy dojdzie do wypadku, w którym ucierpi Twój samochód, wysokość odszkodowania z AC zostanie ustalona na podstawie wartości części obniżonej o określony procent. Cała rekompensata będzie zatem niższa.
Jak duża może być amortyzacja części w AC?
Procent utraty wartości części zwiększa się wraz z wiekiem pojazdu liczonym od momentu jego rejestracji. Nie ma zatem znaczenia, czy samochód jest codziennie intensywnie używany, czy wiele czasu spędza w garażu – określona w umowie amortyzacja jest niezmienna i może wynieść nawet 45-55% wartości części. Zdarza się też, że TU inaczej określa amortyzację poszczególnych części auta.
Czy amortyzację części można znieść?
Tak. Część ubezpieczycieli oferuje opcję wykupienia do ubezpieczenia zniesienia amortyzacji części. Dzięki temu w razie wypadku towarzystwo wypłaci odszkodowanie z AC, które nie zostanie pomniejszone o procent z wartości części. Rozwiązanie to opłaca się szczególnie w przypadku nowych aut i przy naprawie w ASO.
PODSUMOWANIE
  • Amortyzacja części polega na uwzględnieniu przez ubezpieczyciela stopnia zużycia części pojazdu. Wskutek amortyzacji odszkodowanie w razie zdarzenia ubezpieczeniowego jest pomniejszone o procentowy ubytek od wartości części.
  • Wysokość potrącenia z tytułu amortyzacji części zależy od wieku pojazdu – wraz z wiekiem potrącenie amortyzacyjne się zwiększa.
  • Zaletą amortyzacji części w AC jest obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Z kolei wadą, zmniejszenie się kwoty odszkodowania w chwili zdarzenia ubezpieczeniowego.
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość wykupienia amortyzacji części. Zniesienie amortyzacji sprawia, że procentowy ubytek wartości części nie będzie brany pod uwagę, a kierowca może naprawić pojazd, używając nowych części bez potrącenia.
Oceń artykuł:
54,20
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Dziękuję za konstruktywny artykuł !
avatar autora komentarza
Bardzo dobry poradnik. Wszystko jasno opisane i wyjaśnione.