Ubezpieczenia samochodu typu casco występują w kilku wariantach. Różnią się one zakresem ochrony. Sprawdź, jakie zdarzenia obejmuje autocasco all risks!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zakres ochrony autocasco
W przeciwieństwie do OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Dlatego też nie wszyscy kierowcy wykazują zainteresowanie autocasco. Powód to oczywiście cena, a dokładniej mówiąc, próba zaoszczędzenia na ubezpieczeniu czterech kółek. Jednakże oszczędzanie na ubezpieczeniu okazuje się niekiedy rozwiązaniem jedynie doraźnym, zwłaszcza wobec ewentualnych kosztów naprawy. Rozszerzenie ochrony samochodu o dodatkowe ubezpieczenie autocasco może okazać się przydatne w wielu sytuacjach, których nie obejmuje OC. Chodzi mianowicie o różnego rodzaju szkody na własnym pojeździe.
Kto pokryje szkody, jeśli nasze auto doznało uszkodzeń w kolizji, którą sami spowodowaliśmy? Od kogo domagać się odszkodowania, gdy zniszczenia w pojeździe spowodowane zostały siłami przyrody? W jaki sposób zrekompensujemy utratę auta w wyniku kradzieży? Odpowiedzi znajdziemy w umowie autocasco. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu AC, ubezpieczyciel pomoże w likwidacji szkody.
Interesuje nas wyłącznie ubezpieczenie od kradzieży? Zastanawiamy się nad minicasco o ograniczonej ochronie? A może wolimy ubezpieczyć samochód przed wszelkimi niebezpieczeństwami? Istotny wydaje się wybór autocasco o odpowiednim zakresie. Dzięki temu ubezpieczenie będzie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.
Zakres ochrony zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego i różni się u poszczególnych ubezpieczycieli. Informacje o tym, jakie zdarzenia są objęte ochroną ubezpieczeniową, znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Różnica między AC all risks a AC ryzyk nazwanych
Autocasco ryzyk nazwanych zapewnia ochronę na wypadek wszystkich zdarzeń, które zostały wymienione w OWU. Wśród nich znajdują się przeważnie: kradzież, uszkodzenie pojazdu w wyniku działania osób trzecich, zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem lub obiektem oraz uszkodzenie pojazdu w wyniku oddziaływania żywiołów. W przypadku uszkodzeń spowodowanych przez inne zdarzenia, które nie zostały wymienione w OWU, poszkodowany nie otrzyma odszkodowania.
W przypadku autocasco all risks mamy sytuację właściwie odwrotną. Ubezpieczyciel zapewnia ochronę od niemal wszelkich zdarzeń, w OWU wymienione są natomiast zdarzenia oraz okoliczności, w których odszkodowanie nie przysługuje. Innymi słowy, zakres AC all risks obejmuje ochroną zdarzenia, które nie zostały ujęte w OWU jako wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności.
Wyłączenia z ochrony AC all risks
Objęcie samochodu dobrowolnym ubezpieczeniem AC pozwala na rozszerzenie ochrony w razie wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Jednakże nie wszystkie sytuacje pozwalają na skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela. Okoliczności, w których nie otrzymamy odszkodowania, zależą od warunków umowy, a informacje o tych okolicznościach znajdują się w OWU.
Wśród wyłączeń odpowiedzialności z ubezpieczenia AC znajdują się na ogół następujące sytuacje:
- szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa;
- szkody w powstałe w pojeździe bez ważnego badania technicznego;
- szkody spowodowane przez kierowcę znajdującego się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających;
- szkody spowodowane przez kierowcę, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem;
- szkody spowodowane przez kierowcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia;
- szkody powstałe na skutek wojny, aktów terroryzmu, reakcji jądrowej, trzęsienia ziemi;
- szkody powstałe w związku z popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa.
Do tego dochodzą szczególne ograniczenia odpowiedzialności:
- kradzież wskutek braku należytej ochrony (na przykład w sytuacji zagubienia kluczyków);
- kradzież w kraju podwyższonego ryzyka (przeważnie są to Białoruś, Mołdawia, Rosja i Ukraina);
- szkody powstałe w związku z eksploatacją, zniszczeniem ogumienia czy działaniem korozji;
- szkody o niskiej wartości (na przykład nieprzekraczające 500 zł).
Ekspert Mubi radzi:
Wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności u poszczególnych ubezpieczycieli
Należy jednak pamiętać, że warunki ubezpieczenia różnią się w zależności od oferty danej firmy ubezpieczeniowej. Przyjrzyjmy się kilku przykładom:
- AC all risks w PZU nie obejmuje szkód o wartości mniej niż 300 zł;
- AC all risks w LINK4 nie obejmuje szkód o wartości poniżej 500 zł, za wyjątkiem szkód w bagażu podręcznym i uszkodzeń fotelika dla dzieci;
- AC all risks w Ergo Hestii obejmuje także szkody wyrządzone nieumyślnie wewnątrz pojazdu przez kierowcę, pasażera lub przewożony ładunek, oraz powstałe na skutek zwarcia, które nie nosi znamion pożaru;
- AC all risks w Beesafe obejmuje ochroną następstwa uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przedmiotu ubezpieczenia (przyczyna nie ma znaczenia);
- AC all risks w Benefii chroni od zdarzeń zaistniałych w RP i Europie (terytoria leżące na tym kontynencie) oraz na terenie Maroka, Tunezji, Izraela i Iranu z wyłączeniem części zdarzeń (m.in. kradzieży) na terytorium Albanii, Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy;
- AC all risks w Generali nie obejmuje ochroną quadów;
- AC all risks w Proamie nie obejmuje szkód powstałych w wyniku kradzieży, jeśli miała miejsce na terytorium Białorusi, europejskiej części Rosji lub Ukrainy;
- AC all risks w Warcie nie obejmuje szkód polegających na awarii samochodu.
Z powodu różnic w zakresie autocasco, przed dokonaniem wyboru ubezpieczenia i podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z OWU.
- Dobrowolne ubezpieczenie autocasco obejmuje szkody na własnym pojeździe. Zakres AC zależy od umowy z ubezpieczycielem.
- Autocasco all risks obejmuje ochroną zdarzenia, które nie zostały ujęte w OWU jako wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności.
- Lista zdarzeń oraz okoliczności, w jakich odszkodowanie z tytułu AC all risks nie przysługuje, znajduje się w OWU.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o autocasco all risks
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziemy wszystkie informacje na temat polisy autocasco. Pojęcie all risk w kontekście AC oznacza, że ubezpieczenie chroni od wszystkich zdarzeń, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w wyłączeniach i ograniczeniach odpowiedzialności.
Do takich zdarzeń należą szkody spowodowane celowo i umyślnie przez ubezpieczonego. Również szkody spowodowane podczas jazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających podlegają wyłączeniu z ochrony. Jeśli kierowca prowadzi auto bez uprawnień, ucieknie z miejsca zdarzenia, to nie może liczyć na odszkodowanie. Ubezpieczyciele nie odpowiadają także za szkody powstałe podczas wojny, ataku terrorystycznego czy jądrowego.
Tak. W wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciele często wskazują, że ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży samochodu w niektórych krajach wschodniej Europy, takich jak Rosja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia. Najlepiej przed wyjazdem do tych państw dokładniej zapoznać się z wyłączeniami zapisanymi w OWU.
Trudne pojęcia
Dołącz do dyskusji