Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Zła wiadomość: nie mając historii ubezpieczenia OC i AC, możesz zapłacić nawet 2 razy więcej za ubezpieczenie samochodu w porównaniu do osoby, która ma udokumentowane kilka lat historii OC i autocasco. Dobra wiadomość: nie musisz mieć auta, aby zacząć zbierać zniżki na ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, jak małym wysiłkiem stworzyć historię ubezpieczeniową i zdobyć zniżki na OC.

Jak długość historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Wydaje Ci się, że brak historii ubezpieczenia i związane z tym wysokie ceny OC komunikacyjnego to domena przede wszystkim młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat, którzy na dodatek mają prawo jazdy od niedawna?

Niekoniecznie.

Mając 30, 40 lub 50 lat i zerową historię ubezpieczeniową, zapłacisz więcej za OC w porównaniu do równolatka, który ma prawo jazdy tyle samo lat, ale wielokrotnie ubezpieczał swój samochód. Różnice między składkami OC dla 23-latki i 33-latki możesz zobaczyć w artykule: W jaki sposób na cenę OC wpływa brak historii ubezpieczenia?.

Teraz sprawdź, ile zapłaci za OC Skody Superb 46-letnia Gosia z Wrocławia w zależności od tego, czy ubezpieczała wcześniej pojazd, a jeśli tak – to przez ile lat. Gosia zdała egzamin na prawo jazdy w wieku 35 lat, ale ani nie miała własnego auta, ani nigdy nie została współwłaścicielem czyjegoś samochodu, więc nie ma historii ubezpieczenia.

miniaturka wpisu
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze.

Przejdź do artykułu

Ceny ubezpieczenia OC a długość historii ubezpieczeniowej

Parametry samochodu:

 • marka i model – Skoda Superb,
 • rodzaj paliwa – benzyna,
 • pojemność silnika – 1984 cm3,
 • rok produkcji – 2019,
 • model wg bazy Eurotax – Superb 2.0 TSI 4×4 Active DSG, Kombi,
 • miejsce parkowania – teren ogrodzonej posesji.
Firma ubezpieczeniowaCena OC dla kobiety bez historii ubezpieczeniowejCena OC dla kobiety z dwuletnią historią ubezpieczeniowąCena OC dla kobiety z sześcioletnią historią ubezpieczeniową
mtu24: OC + assistance1359 zł1197 zł821 zł
Benefia: OC + NNW1463 zł1323 zł954 zł
Aviva: OC + assistance1569 zł1074 zł732 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 15.01.2020.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Gosia mogłaby zaoszczędzić maksymalnie:

Okazuje się, że nawet rok historii ubezpieczenia może obniżyć składkę nawet o kilkaset złotych!

Wystarczy być współwłaścicielem czyjegoś samochodu, aby budować historię ubezpieczenia

Wspomniana Gosia mogłaby korzystać z wysokich zniżek na ubezpieczenie OC również w innej sytuacji – gdyby była przez kilka lat współwłaścicielką np. rodzinnego auta. Po 6 latach bycia współwłaścicielką samochodu Gosia mogłaby liczyć na możliwie najtańsze w jej przypadku OC, nawet jeśli nie byłaby osobą ubezpieczającą pojazd. Oczywiście Gosia i główny właściciel auta powinni być bezszkodowi.

W poradniku: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć? możesz przeczytać o wszystkich formalnościach, zaletach i wadach tego rozwiązania. Poznaj także zasady darowizny samochodu, która jest kluczowa, jeśli chcesz zostać współwłaścicielem auta najbliższej osoby z rodziny i uniknąć płacenia podatku.

miniaturka wpisu
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy a cena OC. Jak kupić najtańsze ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji?

Nawet o 42% może wzrosnąć cena ubezpieczenia samochodu, jeśli główny właściciel dopisze do dowodu rejestracyjnego 18-letniego współwłaściciela bez prawa jazdy.

Przejdź do artykułu

Jak wczesne wyrobienie prawa jazdy pomaga w uzyskaniu zniżek na ubezpieczenie?

O ile data wyrobienia prawa jazdy nie jest ani decydującym czynnikiem, który generuje największą zniżkę na cenę OC i AC, ani nie buduje samoczynnie historii ubezpieczeniowej, o tyle warto mieć prawo jazdy dłużej niż minimum 3 lata przed zakupem ubezpieczenia własnego samochodu.

Dlaczego?

Otóż właściciele pojazdów, niezależnie od wieku, mogą zostać sklasyfikowani jako młodzi kierowcy, jeśli mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Taką zasadę stosuje chociażby Warta w autocasco. A młodzi kierowcy są obarczeni największym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia dla 29-letniego Wincentego z Jeleniej Góry w zależności od daty wyrobienia prawa jazdy. W każdym przypadku Wincenty deklaruje, że ubezpiecza Audi A3 od 2 lat i jest bezszkodowy.

Cena ubezpieczenia OC a data wyrobienia prawa jazdy

Parametry samochodu: 

 • marka i model: Audi A3,
 • rodzaj paliwa: benzyna + gaz,
 • pojemność silnika: 1984 cm3,
 • model wg bazy Eurotax: S3 2.0 TFSI Quattro,
 • rok produkcji: 2016,
 • miejsce parkowania: indywidualny garaż.
Firma ubezpieczeniowaPrawo jazdy od 2 latPrawo jazdy od 3 latPrawo jazdy od 4 latPrawo jazdy od 6 latPrawo jazdy od 8 lat
LINK4: OC + assistance1208 zł1151 zł1103 zł1020 zł981 zł
You Can Drive: OC1308 zł1224 zł1205 zł 1137 zł1071 zł
Wiener: OC + assistance1537 zł1336 zł1336 zł1336 zł1336 zł
Aviva: OC + assistance1586 zł1345 zł1313 zł1256 zł1206 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 15.01.2021 r.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Okazuje się, że nawet dzięki zdaniu egzaminu na prawo jazdy rok wcześniej, Wincenty mógłby zaoszczędzić aż 241 zł na pakiecie OC + assistance w Avivie. Oferty jednej firmy ubezpieczeniowej (Wiener) pozostały takie same, ale u pozostałych ubezpieczycieli Wincenty mógłby zaoszczędzić do 380 zł, gdyby nie zwlekał z przystąpieniem do kursu na prawo jazdy.

miniaturka wpisu
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj nasz artykuł!

Przejdź do artykułu

Czy zarejestrowanie na siebie skutera lub motocykla pomaga budować historię ubezpieczeniową?

To zależy. Zakłady ubezpieczeń mają odmienne zasady dotyczące przechodzenia zniżek między różnymi rodzajami pojazdów.

Jeśli przed zakupem i ubezpieczeniem samochodu chcesz ubezpieczać motorower lub motocykl, musisz znaleźć firmę, która np. po 4 latach ubezpieczenia jednośladu uwzględni Twoje zniżki w obliczaniu składki OC i AC auta.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

750 zł to aktualnie najwyższa kara za brak OC motocykla. Wiesz, że ta kwota może przewyższać cenę ubezpieczenia?

Przejdź do artykułu

Istnieją jeszcze inne ograniczenia:

 • niektóre zakłady ubezpieczeń mogą przenosić zniżki wyłącznie za bezszkodowe kierowanie motocyklem z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3;
 • firmy ubezpieczeniowe mają prawo przenosić zniżki tylko w jedną stronę, np. z samochodu na motocykl, ale nie z motocykla na samochód.

Czy jeżdżenie samochodem służbowym buduje prywatną historię ubezpieczeniową?

Chociaż na forach motoryzacyjnych możesz znaleźć informację, że firma ubezpieczeniowa naliczy Ci zniżkę za bezszkodową jazdę samochodem służbowym na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, nie jest to reguła. Zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim te dane, które są raportowane do UFG.

Z jednej strony – jeśli jesteś kierowcą służbowego auta i spowodujesz nim kolizję, może to mieć wpływ na Twoje prywatne zniżki, bo zgłoszona szkoda zostanie zapisana w bazie UFG, a Ty figurujesz tam jako sprawca. Z drugiej strony – jeśli od kilku lat bezszkodowo jeździsz służbowym autem, zyskasz zniżki wyłącznie, gdy Twoje dane będą w umowie ubezpieczenia OC pojazdu firmowego.

PODSUMOWANIE
 • Najpopularniejszym sposobem na budowanie historii ubezpieczeniowej i uzyskanie zniżek na OC samochodu jest zostanie współwłaścicielem czyjegoś auta. Najlepiej będącego własnością bliskiej osoby z rodziny, co pozwoli uniknąć płacenia podatku dzięki darowiźnie.
 • Nie musisz mieć własnego pojazdu, aby budować historię ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz współwłaścicielem czyjegoś samochodu, również będziesz zbierać zniżki.
 • Chociaż wczesna data wyrobienia prawa jazdy nie zagwarantuje Ci niskiej ceny OC, jeśli nie masz żadnej historii ubezpieczeniowej, okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele (np. Aviva, You Can Drive) biorą pod uwagę termin wydania prawa jazdy. W porównaniu dwóch osób, których profil różni się tylko datą zdania egzaminu na prawo jazdy, korzystniejszą cenę OC – nawet o kilkaset złotych – dostanie ta osoba, która jest dłużej kierowcą.
 • Firma ubezpieczeniowa może przenieść zniżki z motocykla na samochód, ale nie musi, dlatego ubezpieczenie skutera (motoroweru) z silnikiem o pojemności mniejszej niż 50 cm3 nie gwarantuje wysokich zniżek na OC samochodu osobowego kilka lat później.
Oceń artykuł:
43,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!