Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Zła wiadomość: nie mając historii ubezpieczenia OC i AC, możesz zapłacić nawet 2 razy więcej za ubezpieczenie samochodu w porównaniu do osoby, która ma udokumentowane 6 lat historii OC i autocasco. Dobra wiadomość: nie musisz mieć auta, aby zacząć zbierać zniżki na ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, jak małym wysiłkiem stworzyć historię ubezpieczeniową i zdobyć zniżki na OC.

Jak długość historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Wydaje Ci się, że brak historii ubezpieczenia i związane z tym wysokie ceny OC komunikacyjnego to domena przede wszystkim młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat, którzy na dodatek mają prawo jazdy od niedawna?

Niekoniecznie.

Mając 30, 40 lub 50 lat i zerową historię ubezpieczeniową, zapłacisz więcej za OC w porównaniu do równolatka, który ma prawo jazdy tyle samo lat, ale wielokrotnie ubezpieczał swój samochód. Różnice między składkami OC dla 23-latki i 33-latki możesz zobaczyć w artykule W jaki sposób na cenę OC wpływa brak historii ubezpieczenia?.

Teraz sprawdź, ile zapłaci za OC Skody Superb 46-letnia Gosia z Wrocławia w zależności od tego, czy ubezpieczała wcześniej pojazd, a jeśli tak – przez ile lat. Gosia zdała egzamin na prawo jazdy w wieku 35 lat, ale ani nie miała własnego auta, ani nigdy nie została współwłaścicielem czyjegoś samochodu, więc nie ma historii ubezpieczenia.

miniaturka wpisu
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze.

Przejdź do artykułu

Ceny ubezpieczenia OC a długość historii ubezpieczeniowej

Parametry Skody Superb – rodzaj paliwa: benzyna, pojemność silnika: 1984 cm3, rok produkcji: 2019, model wg bazy Eurotax: Superb 2.0 TSI 4×4 Active DSG, Kombi. Miejsce parkowania: teren ogrodzonej posesji.

Firma ubezpieczeniowaCena OC dla kobiety bez historii ubezpieczeniowejCena OC dla kobiety z dwuletnią historią ubezpieczeniowąCena OC dla kobiety z sześcioletnią historią ubezpieczeniową
AXA: OC + assistance1201 zł942 zł779 zł
Benefia: OC + NNW 1371 zł 1259 zł 1015 zł
LINK4: OC + assistanc 2023 zł 1369 zł 1045 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 7.05.2020.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Gosia mogłaby zaoszczędzić maksymalnie:

  • 460 zł na ubezpieczeniu AXA,
  • 356 zł na ubezpieczeniu Benefii,
  • 978 zł na ubezpieczeniu LINK4.

Okazuje się, że nawet rok historii ubezpieczenia może obniżyć składkę nawet o 500 zł!

Wystarczy być współwłaścicielem czyjegoś samochodu, aby budować historię ubezpieczenia

Wspomniana Gosia mogłaby korzystać z wysokich zniżek na ubezpieczenie OC również w innej sytuacji – gdyby była przez kilka lat współwłaścicielką np. rodzinnego auta. Po 6 latach bycia współwłaścicielką samochodu Gosia mogłaby liczyć na możliwie najtańsze w jej przypadku OC, nawet jeśli nie byłaby osobą ubezpieczającą pojazd. Oczywiście Gosia i główny właściciel auta powinni być bezszkodowi.

W poradniku Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć? możesz przeczytać o wszystkich formalnościach, zaletach i wadach tego rozwiązania. Poznaj także zasady darowizny samochodu, która jest kluczowa, jeśli chcesz zostać współwłaścicielem auta najbliższej osoby z rodziny i uniknąć płacenia podatku.

miniaturka wpisu
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy a cena OC. Jak kupić najtańsze ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji?

Nawet o 42% może wzrosnąć cena ubezpieczenia samochodu, jeśli główny właściciel dopisze do dowodu rejestracyjnego 18-letniego współwłaściciela bez prawa jazdy.

Przejdź do artykułu

Jak wczesne wyrobienie prawa jazdy pomaga w uzyskaniu zniżek na ubezpieczenie?

O ile data wyrobienia prawa jazdy nie jest ani decydującym czynnikiem, który generuje największą zniżkę na cenę OC i AC, ani nie buduje samoczynnie historii ubezpieczeniowej, o tyle warto mieć prawo jazdy dłużej niż minimum 3 lata przed zakupem ubezpieczenia własnego samochodu.

Dlaczego?

Otóż właściciele pojazdów, niezależnie od wieku, mogą zostać sklasyfikowani jako młodzi kierowcy, jeśli mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Taką zasadę stosuje chociażby Warta w autocasco. A młodzi kierowcy są obarczeni największym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia dla 29-letniego Wincentego z Jeleniej Góry w zależności od daty wyrobienia prawa jazdy. W każdym przypadku Wincenty deklaruje, że ubezpiecza Audi A3 od 2 lat i jest bezszkodowy.

Cena ubezpieczenia OC a data wyrobienia prawa jazdy dla Audi A3

Parametry samochodu: rodzaj paliwa: benzyna + gaz, pojemność silnika: 1984 cm3, model wg bazy Eurotax: S3 2.0 TFSI Quattro, rok produkcji: 2016. Miejsce parkowania: indywidualny garaż.

Firma ubezpieczeniowaPrawo jazdy od 2 latPrawo jazdy od 3 latPrawo jazdy od 4 latPrawo jazdy od 6 latPrawo jazdy od 8 lat
You Can Drive: OC 1130 zł 1112 zł 1079 zł 1049 zł 989 zł
mtu24: OC 1137 zł 1137 zł 1137 zł 1137 zł 1137 zł
Benefia: OC + NNW 1582 zł 1582 zł 1582 zł 1582 zł 1582 zł
Aviva: OC + assistance 1476 zł 1252 zł 1221 zł 1168 zł1122 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 7.05.2020 r..

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Okazuje się, że nawet dzięki zdaniu egzaminu na prawo jazdy rok wcześniej, Wincenty mógłby zaoszczędzić aż 224 zł na pakiecie OC + assistance w Avivie. Oferty dwóch firm ubezpieczeniowych (mtu24 i Benefia) pozostały takie same, ale u pozostałych ubezpieczycieli Wincenty mógłby zaoszczędzić do 354 zł, gdyby nie zwlekał z przystąpieniem do kursu na prawo jazdy.

miniaturka wpisu
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj nasz artykuł!

Przejdź do artykułu

Czy zarejestrowanie na siebie skutera lub motocykla pomaga budować historię ubezpieczeniową?

To zależy. Zakłady ubezpieczeń mają odmienne zasady dotyczące przechodzenia zniżek między różnymi rodzajami pojazdów.

Jeśli przed zakupem i ubezpieczeniem samochodu chcesz ubezpieczać motorower lub motocykl, musisz znaleźć firmę, która np. po 4 latach ubezpieczenia jednośladu uwzględni Twoje zniżki w obliczaniu składki OC i AC auta.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

750 zł to aktualnie najwyższa kara za brak OC motocykla. Wiesz, że ta kwota może przewyższać cenę ubezpieczenia?

Przejdź do artykułu

Istnieją jeszcze inne ograniczenia:

  • niektóre zakłady ubezpieczeń mogą przenosić zniżki wyłącznie za bezszkodowe kierowanie motocyklem z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3,
  • firmy ubezpieczeniowe mają prawo przenosić zniżki tylko w jedną stronę, np. z samochodu na motocykl, ale nie z motocykla na samochód.

Czy jeżdżenie samochodem służbowym buduje prywatną historię ubezpieczeniową?

Chociaż na forach motoryzacyjnych możesz znaleźć informację, że firma ubezpieczeniowa naliczy Ci zniżkę za bezszkodową jazdę samochodem służbowym na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, nie jest to reguła. Zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim te dane, które są raportowane do UFG.

Z jednej strony – jeśli jesteś kierowcą służbowego auta i spowodujesz nim kolizję, może to mieć wpływ na Twoje prywatne zniżki, bo zgłoszona szkoda zostanie zapisana w bazie UFG, a Ty – jako sprawca. Z drugiej strony – jeśli od kilku lat bezszkodowo jeździsz służbowym autem, zyskasz zniżki wyłącznie, gdy Twoje dane będą w umowie ubezpieczenia OC pojazdu firmowego.

PODSUMOWANIE
  • Najpopularniejszym sposobem na budowanie historii ubezpieczeniowej i uzyskanie zniżek na OC samochodu jest zostanie współwłaścicielem czyjegoś auta. Najlepiej – będącego własnością bliskiej osoby z rodziny, co pozwoli uniknąć płacenia podatku dzięki darowiźnie.
  • Nie musisz mieć własnego pojazdu, aby budować historię ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz współwłaścicielem czyjegoś samochodu, również będziesz zbierać zniżki.
  • Chociaż wczesna data wyrobienia prawa jazdy nie zagwarantuje Ci niskiej ceny OC, jeśli nie masz żadnej historii ubezpieczeniowej, okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele (np. Aviva, You Can Drive) biorą pod uwagę termin wydania prawa jazdy. W porównaniu dwóch osób, których profil różni się tylko datą zdania egzaminu na prawo jazdy, korzystniejszą cenę OC – nawet o kilkaset złotych – dostanie ta osoba, która jest dłużej kierowcą.
  • Firma ubezpieczeniowa może przenieść zniżki z motocykla na samochód, ale nie musi, dlatego ubezpieczenie skutera (motoroweru) z silnikiem o pojemności mniejszej niż 50 cm3 nie gwarantuje wysokich zniżek na OC samochodu osobowego kilka lat później.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!