Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Zła wiadomość: nie mając historii ubezpieczenia OC i AC, możesz zapłacić nawet 2 razy więcej za ubezpieczenie samochodu w porównaniu do osoby, która ma udokumentowane kilka lat bezszkodowej historii OC i autocasco. Dobra wiadomość: nie musisz mieć auta, aby zacząć zbierać zniżki na ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, jak małym wysiłkiem stworzyć historię ubezpieczeniową i zdobyć zniżki na OC.

Jak długość historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Wydaje Ci się, że brak historii ubezpieczenia i związane z tym wysokie ceny OC komunikacyjnego to domena przede wszystkim młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat, którzy na dodatek mają prawo jazdy od niedawna?

Niekoniecznie.

Mając 30, 40 lub 50 lat i zerową historię ubezpieczeniową, zapłacisz więcej za OC w porównaniu do równolatka, który ma prawo jazdy tyle samo lat, ale wielokrotnie ubezpieczał swój samochód. Różnice między składkami OC dla 23-latki i 33-latki możesz zobaczyć w artykule: W jaki sposób na cenę OC wpływa brak historii ubezpieczenia?.

Teraz sprawdź, ile zapłaci za OC Skody Superb 46-letnia Gosia z Wrocławia w zależności od tego, czy ubezpieczała wcześniej pojazd, a jeśli tak – to przez ile lat. Gosia zdała egzamin na prawo jazdy w wieku 35 lat, ale ani nie miała własnego auta, ani nigdy nie została współwłaścicielem czyjegoś samochodu, więc nie ma historii ubezpieczenia.

zniżki na oc
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Czy ubezpieczenie samochodu bez zniżek musi być drogie? Czy jeśli spowoduję stłuczkę, na pewno stracę zniżki? Sprawdź!

Czytaj dalej

Ceny ubezpieczenia OC a długość historii ubezpieczeniowej

Parametry samochodu:

 • marka i model – Skoda Superb;
 • rodzaj paliwa – benzyna;
 • pojemność silnika – 1984 cm3;
 • rok produkcji – 2019;
 • stan licznika – 50 tys. km;
 • model wg bazy Eurotax – Superb 2.0 TSI 4×4 Active DSG, Kombi;
 • miejsce parkowania – teren ogrodzonej posesji.
Firma ubezpieczeniowaCena OC dla kobiety bez historii ubezpieczeniowejCena OC dla kobiety z dwuletnią historią ubezpieczeniowąCena OC dla kobiety z sześcioletnią historią ubezpieczeniową
LINK4948 zł891 zł874 zł
Beesafe1218 zł883 zł853 zł
mtu24.pl1489 zł1311 zł894 zł
Trasti1566 zł1498 zł1197 zł
Benefia1784 zł1344 zł898 zł
Wiener2324 zł1577 zł1245 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC na mubi.pl (23.05.2023).

Dzięki dwuletniej bezszkodowej historii ubezpieczenia, Gosia mogłaby zaoszczędzić nawet:

Gdyby Gosia ubezpieczała swoje pojazdy dłużej, bo aż sześć lat, i nie wyrządziła w tym czasie żadnej szkody, jej oszczędności byłyby jeszcze większe. Zapłaciłaby m.in.:

 • 1079 zł mniej w Wiener,
 • 886 zł mniej w Benefii,
 • 369 zł mniej w Trasti.

Okazuje się więc, że każdy rok bezszkodowej historii ubezpieczenia wyraźnie wpływa na składkę OC. W przypadku już dwuletniego okresu kupowania obowiązkowej polisy, można obniżyć jej cenę nawet o kilkaset złotych!

Wystarczy być współwłaścicielem czyjegoś samochodu, aby budować historię ubezpieczenia

Wspomniana Gosia mogłaby korzystać z wysokich zniżek na ubezpieczenie OC również w innej sytuacji – gdyby była przez kilka lat współwłaścicielką np. rodzinnego auta, choć nim nie jeździła. Po 6 latach bycia współwłaścicielką samochodu Gosia mogłaby liczyć na najtańsze OC w cenie zaledwie 654 zł od Trasti, nawet jeśli nie byłaby osobą ubezpieczającą pojazd. Oczywiście Gosia i główny właściciel auta (w naszym przykładzie jej 48-letni mąż Adam, który ma prawo jazdy i ubezpiecza samochody od 28 lat), powinni być bezszkodowi.

Firma ubezpieczeniowaCena OC dla kobiety z 6-letnią historią ubezpieczeniową jako współwłaścicielkaCena OC dla kobiety bez historii ubezpieczeniowej
Trasti654 zł1566 zł
Benefia754 zł1784 zł
LINK4815 zł948 zł
Beesafe819 zł1218 zł
mtu24.pl896 zł1489 zł
Wiener1245 zł2324 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC na mubi.pl (23.05.2023).

W poradniku: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć? możesz przeczytać o wszystkich formalnościach, zaletach i wadach tego rozwiązania. Poznaj także zasady darowizny samochodu, która jest kluczowa, jeśli chcesz zostać współwłaścicielem auta najbliższej osoby z rodziny i uniknąć płacenia podatku.

Ekspert Mubi radzi:

Historię OC można budować już przed uzyskaniem prawa jazdy przez zostanie współwłaścicielem samochodu. Należy przy tym pamiętać, że osoba, która została właścicielem pojazdu, nie będąc jeszcze kierowcą, będzie musiała zawiadomić ubezpieczyciela o zmianie, jaką jest zdobycie przez nią uprawnień do kierowania pojazdem. Jako młody kierowca może płacić dość wysokie składki za ochronę odpowiedzialności cywilnej, ale dzięki zdobytej historii ubezpieczeniowej jej wydatki będą mniejsze.

Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy a cena OC

Cena ubezpieczenia samochodu może wzrosnąć, jeśli dopisze się jako współwłaściciela osobę bez prawa jazdy. Sprawdź o ile!

Czytaj dalej

Jak wczesne wyrobienie prawa jazdy pomaga w uzyskaniu zniżek na ubezpieczenie?

O ile data wyrobienia prawa jazdy nie jest ani decydującym czynnikiem, który generuje największą zniżkę na cenę OC i AC, ani nie buduje samoczynnie historii ubezpieczeniowej, o tyle warto mieć prawo jazdy dłużej niż minimum 3 lata przed zakupem ubezpieczenia własnego samochodu.

Dlaczego?

Otóż właściciele pojazdów, niezależnie od wieku, mogą zostać sklasyfikowani jako młodzi kierowcy, jeśli mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Taką zasadę stosuje chociażby Warta w autocasco. A młodzi kierowcy są obarczeni największym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia dla 29-letniego Wincentego z Jeleniej Góry w zależności od daty wyrobienia prawa jazdy. W każdym przypadku Wincenty deklaruje, że ubezpiecza Audi A3 od 2 lat i jest bezszkodowy.

Cena ubezpieczenia OC a data wyrobienia prawa jazdy

Parametry samochodu: 

 • marka i model: Audi A3;
 • rodzaj paliwa: benzyna + gaz;
 • pojemność silnika: 1984 cm3;
 • model wg bazy Eurotax: S3 2.0 TFSI Quattro, Hatchback;
 • rok produkcji: 2016;
 • stan licznika: 73 tys. km;
 • miejsce parkowania: indywidualny garaż.
Firma ubezpieczeniowaPrawo jazdy od 2 latPrawo jazdy od 3 latPrawo jazdy od 4 latPrawo jazdy od 6 latPrawo jazdy od 8 lat
You Can Drive1211 zł1192 zł1156 zł1124 zł1059 zł
Wiener1215 zł1215 zł1215 zł1215 zł1215 zł
mtu24.pl1268 zł1268 zł1268 zł1268 zł1268 zł
LINK41296 zł1185 zł1140 zł1060 zł995 zł
TUZ Ubezpieczenia1456 zł1456 zł1456 zł1456 zł1456 zł
Benefia1655 zł1655 zł1655 zł1655 zł1655 zł
Trasti1748 zł1748 zł1748 zł1748 zł1748 zł
Beesafe1816 zł1816 zł1816 zł1816 zł1816 zł
Dane na podstawie kalkulacji wykonanej w kalkulatorze OC AC na mubi.pl (23.05.2023).

Trzy z ośmiu firm, które zaoferowały Wincentemu polisę OC, obniżają jej cenę w zależności od tego, jak długo kierowca posiada prawo jazdy. W przypadku ubezpieczenia w LINK4 mógłby on zaoszczędzić nawet ok. 300 zł, gdyby nie zwlekał ze zdobyciem uprawnień. Z kolei w TUZ, mtu24.pl, Wiener, Benefii i Trasti, kierowca zapłaciłby za OC dokładnie tyle samo, zarówno, gdyby prawo jazdy wyrobił 2 lata temu, jak i 8 lat temu.

egzamin na prawo jazdy
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby podejść do egzaminu na prawo jazdy? Jak wygląda przebieg egzaminu praktycznego? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Czy zarejestrowanie na siebie skutera lub motocykla pomaga budować historię ubezpieczeniową?

To zależy. Zakłady ubezpieczeń mają odmienne zasady dotyczące przechodzenia zniżek między różnymi rodzajami pojazdów.

Jeśli przed zakupem i ubezpieczeniem samochodu chcesz ubezpieczać motorower lub motocykl, musisz znaleźć firmę, która np. po 4 latach ubezpieczenia jednośladu uwzględni Twoje zniżki w obliczaniu składki OC i AC auta.

Ubezpieczenie OC motocykla
Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

Planujesz zakup motocykla? Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC w terminie. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Czytaj dalej

Istnieją jeszcze inne ograniczenia:

 • niektóre zakłady ubezpieczeń mogą przenosić zniżki wyłącznie za bezszkodowe kierowanie motocyklem z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3;
 • firmy ubezpieczeniowe mają prawo przenosić zniżki tylko w jedną stronę, np. z samochodu na motocykl, ale już nie z motocykla na samochód.

Czy jeżdżenie samochodem służbowym buduje prywatną historię ubezpieczeniową?

Chociaż na forach motoryzacyjnych możesz znaleźć informację, że firma ubezpieczeniowa naliczy Ci zniżkę za bezszkodową jazdę samochodem służbowym na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, nie jest to reguła. Zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim te dane, które są raportowane do UFG.

Z jednej strony – jeśli jesteś kierowcą służbowego auta i spowodujesz nim kolizję, może to mieć wpływ na Twoje prywatne zniżki, bo zgłoszona szkoda zostanie zapisana w bazie UFG, a Ty figurujesz tam jako sprawca. Z drugiej strony – jeśli od kilku lat bezszkodowo jeździsz służbowym autem, zyskasz zniżki wyłącznie, gdy Twoje dane będą w umowie ubezpieczenia OC pojazdu firmowego.

PODSUMOWANIE
 • Najpopularniejszym sposobem na budowanie historii ubezpieczeniowej i uzyskanie zniżek na OC samochodu jest zostanie współwłaścicielem czyjegoś auta. Najlepiej będącego własnością bliskiej osoby z rodziny, co pozwoli uniknąć płacenia podatku dzięki darowiźnie.
 • Nie musisz mieć własnego pojazdu, aby budować historię ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz współwłaścicielem czyjegoś samochodu, również będziesz zbierać zniżki.
 • Chociaż wczesna data wyrobienia prawa jazdy nie zagwarantuje Ci niskiej ceny OC, jeśli nie masz żadnej historii ubezpieczeniowej, okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę termin wydania prawa jazdy. W porównaniu dwóch osób, których profil różni się tylko datą zdania egzaminu na prawo jazdy, korzystniejszą cenę OC – nawet o kilkaset złotych – dostanie ta osoba, która jest dłużej kierowcą.
 • Firma ubezpieczeniowa może przenieść zniżki z motocykla na samochód, ale nie musi, dlatego ubezpieczenie skutera (motoroweru) z silnikiem o pojemności mniejszej niż 50 cm3 wcale nie gwarantuje wysokich zniżek na OC samochodu osobowego kilka lat później.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o brak historii ubezpieczenia OC

Czy wyższa składka OC z powodu braku historii ubezpieczenia to problem tylko młodych kierowców?

Nie, choć młodzi kierowcy najwięcej przez jej brak tracą, ponieważ są grupą, która statystycznie częściej powoduje szkody. Są jednak kierowcy, którzy pół życia jeździli firmowymi autami i nie mieli własnego. Gdy w wieku 40 czy 50 lat zdecydują się na pierwszą polisę, również muszą za nią zapłacić więcej, niż ich rówieśnicy z wypracowaną historią ubezpieczenia.

W jaki sposób kierowca może zbudować historię ubezpieczenia bez płacenia wysokich składek?

Najlepszym rozwiązaniem jest współwłasność pojazdu. Takie rozwiązanie pozwoli na zbieranie zniżek ubezpieczenia i budowanie historii ubezpieczenia, co po paru latach przełoży się na realny spadek wysokości składki OC. Współwłasność auta najlepiej zawrzeć z członkiem rodziny, który ma wypracowane zniżki na ubezpieczenie.

Czy staż prowadzenia samochodu ma znaczenie przy wyliczaniu składki OC?

Tak. Nie jest to decydujący czynnik, ale ma również znaczenie dla ubezpieczycieli. Wraz ze wzrostem stażu prowadzenia pojazdu zmniejsza się cena ubezpieczenia OC, choć u wielu ubezpieczycieli nie są to duże spadki, ponieważ samo posiadanie prawa jazdy nie świadczy o większym doświadczeniu. Część kierowców robi bowiem prawo jazdy i potem latami nie siada za kierownicą.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
63,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!