Jak wyrobić sobie historię ubezpieczenia OC i AC?

Zła wiadomość: nie mając historii ubezpieczenia OC i AC, możesz zapłacić nawet 2 razy więcej za ubezpieczenie samochodu w porównaniu do osoby, która ma udokumentowane kilka lat historii OC i autocasco. Dobra wiadomość: nie musisz mieć auta, aby zacząć zbierać zniżki na ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, jak małym wysiłkiem stworzyć historię ubezpieczeniową i zdobyć zniżki na OC.

Jak długość historii ubezpieczenia wpływa na cenę OC?

Wydaje Ci się, że brak historii ubezpieczenia i związane z tym wysokie ceny OC komunikacyjnego to domena przede wszystkim młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat, którzy na dodatek mają prawo jazdy od niedawna?

Niekoniecznie.

Mając 30, 40 lub 50 lat i zerową historię ubezpieczeniową, zapłacisz więcej za OC w porównaniu do równolatka, który ma prawo jazdy tyle samo lat, ale wielokrotnie ubezpieczał swój samochód. Różnice między składkami OC dla 23-latki i 33-latki możesz zobaczyć w artykule: W jaki sposób na cenę OC wpływa brak historii ubezpieczenia?.

Teraz sprawdź, ile zapłaci za OC Skody Superb 46-letnia Gosia z Wrocławia w zależności od tego, czy ubezpieczała wcześniej pojazd, a jeśli tak – to przez ile lat. Gosia zdała egzamin na prawo jazdy w wieku 35 lat, ale ani nie miała własnego auta, ani nigdy nie została współwłaścicielem czyjegoś samochodu, więc nie ma historii ubezpieczenia.

miniaturka wpisu
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek za bezszkodową jazdę?

Dzięki bezpiecznej jeździe zyskujemy zniżki, które sprawiają, że ubezpieczenie samochodu staje się tańsze.

Przejdź do artykułu

Ceny ubezpieczenia OC a długość historii ubezpieczeniowej

Parametry samochodu:

 • marka i model – Skoda Superb,
 • rodzaj paliwa – benzyna,
 • pojemność silnika – 1984 cm3,
 • rok produkcji – 2019,
 • model wg bazy Eurotax – Superb 2.0 TSI 4×4 Active DSG, Kombi,
 • miejsce parkowania – teren ogrodzonej posesji.
Firma ubezpieczeniowaCena OC dla kobiety bez historii ubezpieczeniowejCena OC dla kobiety z dwuletnią historią ubezpieczeniowąCena OC dla kobiety z sześcioletnią historią ubezpieczeniową
TUZ: OC + NNW + assistance1146 zł777 zł598 zł
Uniqa: OC + assistance1242 zł594 zł490 zł
mtu24.pl: OC1348 zł1186 zł809 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 27.06.2021

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Gosia mogłaby zaoszczędzić maksymalnie:

 • 539 zł na ubezpieczeniu mtu24.pl,
 • 752 zł na ubezpieczeniu TU Uniqa,
 • 548 zł na ubezpieczeniu TUZ.

Okazuje się, że nawet rok historii ubezpieczenia może obniżyć składkę nawet o kilkaset złotych!

Wystarczy być współwłaścicielem czyjegoś samochodu, aby budować historię ubezpieczenia

Wspomniana Gosia mogłaby korzystać z wysokich zniżek na ubezpieczenie OC również w innej sytuacji – gdyby była przez kilka lat współwłaścicielką np. rodzinnego auta. Po 6 latach bycia współwłaścicielką samochodu Gosia mogłaby liczyć na możliwie najtańsze w jej przypadku OC, nawet jeśli nie byłaby osobą ubezpieczającą pojazd. Oczywiście Gosia i główny właściciel auta powinni być bezszkodowi.

W poradniku: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć? możesz przeczytać o wszystkich formalnościach, zaletach i wadach tego rozwiązania. Poznaj także zasady darowizny samochodu, która jest kluczowa, jeśli chcesz zostać współwłaścicielem auta najbliższej osoby z rodziny i uniknąć płacenia podatku.

Ekspert Mubi radzi

Historię OC można budować już przed uzyskaniem prawa jazdy przez zostanie współwłaścicielem samochodu. Należy przy tym pamiętać o tym, że osoba, która została właścicielem pojazdu, nie będąc jeszcze kierowcą, będzie musiała zawiadomić ubezpieczyciela o zmianie, jaką jest zdobycie przez nią uprawnień do kierowania pojazdem. Jako młody kierowca może płacić dość wysokie składki za ochronę odpowiedzialności cywilnej, ale dzięki zdobytej historii ubezpieczeniowej jej wydatki będą mniejsze.

miniaturka wpisu
Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy a cena OC. Jak kupić najtańsze ubezpieczenie samochodu w takiej sytuacji?

Cena ubezpieczenia samochodu może wzrosnąć, jeśli dopisze się jako współwłaściciela osobę bez prawa jazdy. Sprawdź o ile!

Przejdź do artykułu

Jak wczesne wyrobienie prawa jazdy pomaga w uzyskaniu zniżek na ubezpieczenie?

O ile data wyrobienia prawa jazdy nie jest ani decydującym czynnikiem, który generuje największą zniżkę na cenę OC i AC, ani nie buduje samoczynnie historii ubezpieczeniowej, o tyle warto mieć prawo jazdy dłużej niż minimum 3 lata przed zakupem ubezpieczenia własnego samochodu.

Dlaczego?

Otóż właściciele pojazdów, niezależnie od wieku, mogą zostać sklasyfikowani jako młodzi kierowcy, jeśli mają prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Taką zasadę stosuje chociażby Warta w autocasco. A młodzi kierowcy są obarczeni największym ryzykiem ubezpieczeniowym.

Zobacz, jak zmienia się cena ubezpieczenia dla 29-letniego Wincentego z Jeleniej Góry w zależności od daty wyrobienia prawa jazdy. W każdym przypadku Wincenty deklaruje, że ubezpiecza Audi A3 od 2 lat i jest bezszkodowy.

Cena ubezpieczenia OC a data wyrobienia prawa jazdy

Parametry samochodu: 

 • marka i model: Audi A3,
 • rodzaj paliwa: benzyna + gaz,
 • pojemność silnika: 1984 cm3,
 • model wg bazy Eurotax: S3 2.0 TFSI Quattro,
 • rok produkcji: 2016,
 • miejsce parkowania: indywidualny garaż.
Firma ubezpieczeniowaPrawo jazdy od 2 latPrawo jazdy od 3 latPrawo jazdy od 4 latPrawo jazdy od 6 latPrawo jazdy od 8 lat
LINK4: OC + assistance1208 zł1151 zł1103 zł1020 zł981 zł
You Can Drive: OC1308 zł1224 zł1205 zł 1137 zł1071 zł
Wiener: OC + assistance1537 zł1336 zł1336 zł1336 zł1336 zł
Aviva: OC + assistance1586 zł1345 zł1313 zł1256 zł1206 zł
Dane na podstawie kalkulacji na mubi.pl z 27.06.2021 r.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Okazuje się, że nawet dzięki zdaniu egzaminu na prawo jazdy dwa lata wcześniej, Wincenty mógłby zaoszczędzić aż 288 zł na pakiecie OC + assistance w TU Uniqa. Oferty dwóch firm ubezpieczeniowych (TUZ i mtu24.pl) pozostały takie same, ale u pozostałych ubezpieczycieli Wincenty mógłby zaoszczędzić do 151 zł, gdyby nie zwlekał z przystąpieniem do kursu na prawo jazdy.

miniaturka wpisu
Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby podejść do egzaminu na prawo jazdy? Jak wygląda przebieg egzaminu praktycznego? Przeczytaj i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Czy zarejestrowanie na siebie skutera lub motocykla pomaga budować historię ubezpieczeniową?

To zależy. Zakłady ubezpieczeń mają odmienne zasady dotyczące przechodzenia zniżek między różnymi rodzajami pojazdów.

Jeśli przed zakupem i ubezpieczeniem samochodu chcesz ubezpieczać motorower lub motocykl, musisz znaleźć firmę, która np. po 4 latach ubezpieczenia jednośladu uwzględni Twoje zniżki w obliczaniu składki OC i AC auta.

miniaturka wpisu
Ubezpieczenie OC motocykla – ceny, kalkulatory online, kary za brak OC

Planujesz zakup motocykla? Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC w terminie. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Przejdź do artykułu

Istnieją jeszcze inne ograniczenia:

 • niektóre zakłady ubezpieczeń mogą przenosić zniżki wyłącznie za bezszkodowe kierowanie motocyklem z silnikiem o pojemności powyżej 50-125 cm3;
 • firmy ubezpieczeniowe mają prawo przenosić zniżki tylko w jedną stronę, np. z samochodu na motocykl, ale nie z motocykla na samochód.

Czy jeżdżenie samochodem służbowym buduje prywatną historię ubezpieczeniową?

Chociaż na forach motoryzacyjnych możesz znaleźć informację, że firma ubezpieczeniowa naliczy Ci zniżkę za bezszkodową jazdę samochodem służbowym na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, nie jest to reguła. Zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim te dane, które są raportowane do UFG.

Z jednej strony – jeśli jesteś kierowcą służbowego auta i spowodujesz nim kolizję, może to mieć wpływ na Twoje prywatne zniżki, bo zgłoszona szkoda zostanie zapisana w bazie UFG, a Ty figurujesz tam jako sprawca. Z drugiej strony – jeśli od kilku lat bezszkodowo jeździsz służbowym autem, zyskasz zniżki wyłącznie, gdy Twoje dane będą w umowie ubezpieczenia OC pojazdu firmowego.

PODSUMOWANIE
 • Najpopularniejszym sposobem na budowanie historii ubezpieczeniowej i uzyskanie zniżek na OC samochodu jest zostanie współwłaścicielem czyjegoś auta. Najlepiej będącego własnością bliskiej osoby z rodziny, co pozwoli uniknąć płacenia podatku dzięki darowiźnie.
 • Nie musisz mieć własnego pojazdu, aby budować historię ubezpieczenia. Jeśli zostaniesz współwłaścicielem czyjegoś samochodu, również będziesz zbierać zniżki.
 • Chociaż wczesna data wyrobienia prawa jazdy nie zagwarantuje Ci niskiej ceny OC, jeśli nie masz żadnej historii ubezpieczeniowej, okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę termin wydania prawa jazdy. W porównaniu dwóch osób, których profil różni się tylko datą zdania egzaminu na prawo jazdy, korzystniejszą cenę OC – nawet o kilkaset złotych – dostanie ta osoba, która jest dłużej kierowcą.
 • Firma ubezpieczeniowa może przenieść zniżki z motocykla na samochód, ale nie musi, dlatego ubezpieczenie skutera (motoroweru) z silnikiem o pojemności mniejszej niż 50 cm3 nie gwarantuje wysokich zniżek na OC samochodu osobowego kilka lat później.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o brak historii ubezpieczenia OC

Czy wyższa składka OC z powodu braku historii ubezpieczenia to problem tylko młodych kierowców?
Nie, choć młodzi kierowcy najwięcej przez jej brak tracą, ponieważ są grupą, która statystycznie częściej powoduje szkody. Są jednak kierowcy, którzy pół życia jeździli firmowymi autami i nie mieli własnego. Gdy w wieku 40 czy 50 lat zdecydują się na pierwszą polisę, również muszą za nią zapłacić więcej niż ich rówieśnicy z wypracowaną historią ubezpieczenia.
W jaki sposób kierowca może zbudować historię ubezpieczenia bez płacenia wysokich składek?
Najlepszym rozwiązaniem jest współwłasność pojazdu. Takie rozwiązanie pozwoli na zbieranie zniżek ubezpieczenia i budowanie historii ubezpieczenia, co po paru latach przełoży się na realny spadek wysokości składki OC. Współwłasność auta najlepiej zawrzeć z członkiem rodziny, który ma wypracowane zniżki na ubezpieczenie.
Czy staż prowadzenia samochodu ma znaczenie przy wyliczaniu składki OC?
Tak. Nie jest to decydujący czynnik, ale ma również znaczenie dla ubezpieczycieli. Wraz ze wzrostem stażu prowadzenia pojazdu zmniejsza się cena ubezpieczenia OC. Choć u wielu ubezpieczycieli nie są to duże spadki, ponieważ samo posiadanie prawa jazdy nie świadczy o większym doświadczeniu. Część kierowców robi prawo jazdy i potem latami nie jeździ.
Oceń artykuł:
53,40
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!