Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak wygląda przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Poniżej opisujemy dokładnie, jak wygląda każdy z etapów.

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć obowiązkowy kurs. Możesz wybrać szkołę, która Cię interesuje, ale warto przy tym zwrócić uwagę na ceny kursów, które mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego. W każdym z nich podstawowy kurs obejmuje 30 godzin lekcji praktycznych (po 60 minut) i 30 godzin lekcji teoretycznych (po 45 minut). Jest to standardowy pakiet, który uprawnia Cię do podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Ile dokładnie czasu zajmie Ci zrobienie kursu, zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie.

UWAGA!

W czasie pandemii wiele szkół jazdy przeorganizowało swoje funkcjonowanie tak, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo kursantów i instruktorów. Przykładowo, jedna ze szkół w Poznaniu organizuje obecnie kursy teoretyczne w formie e-learningu. Zajęcia odbywają się zatem online zamiast w sali szkoleniowej, jak miało to miejsce wcześniej.

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu musisz zdobyć PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. PKK to unikalny numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy. Aby go uzyskać, musisz udać się do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania wydziału komunikacji. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne, ale niestety nie oznacza to, że nie poniesiesz żadnych kosztów, starając się o prawo jazdy. Obowiązkowo musisz odbyć badania lekarskie (ich koszt to 200 zł) oraz zrobić zdjęcie do dokumentu.

Poza nauką teorii, czeka Cię jeszcze część praktyczna szkolenia. Nie odbiega ona znacząco od tego, jak prowadzono te kursy przed pandemią, jednak w czasie jazdy zarówno kursant, jak i instruktor muszą mieć założone maseczki.

A jaki jest koszt egzaminu? To zależy od kategorii! W jednolitej cenie jest tylko egzamin teoretyczny, który kosztuje 30 zł na kategorie AM, A1, A, B, B1, C1, D1, T, C i D. Natomiast za część praktyczną trzeba zapłacić:

 • 140 zł za kategorie AM i B;
 • 170 zł za kategorie B1, B (96), C1, D1 i T;
 • 180 zł za kategorie A, A1 i A2;
 • 200 zł za kategorie C, D i B+E;
 • 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin z teorii odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko, przy którym będzie zdawać egzamin. Program jest intuicyjny, skonstruowany w bardzo prosty sposób. Dzięki temu nawet osoba, która na co dzień nie ma styczności z komputerem, powinna dać sobie radę.

UWAGA!

W czasie pandemii ośrodki WORD działały w reżimie sanitarnym. Przykładowo, w ośrodku w Katowicach obowiązywała konieczność noszenia maseczki oraz dezynfekcji dłoni, bez których kandydat na kierowcę nie zostanie dopuszczony do egzaminu. Aktualne przepisy można sprawdzić na stronach internetowych danego WORD.

Jakie są zasady egzaminu teoretycznego?

Egzamin ma formę testu i składa się łącznie z 32 pytań. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii.

Pytania z zakresu wiedzy podstawowej są podzielone na trzy kategorie ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każda z tych kategorii jest inaczej punktowana:

 • 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 4 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na pytania z wiedzy podstawowej możesz odpowiedź TAK lub NIE.

Jeśli chodzi natomiast o pytania dotyczące wiedzy specjalistycznej, to łącznie jest ich 12 i są podzielone w następujący sposób:

 • 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 2 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na pytania z wiedzy specjalistycznej zdający musi odpowiedzieć, wybierając jedną z trzech opcji: A, B lub C.

Ekspert Mubi radzi:

Zdany egzamin na prawo jazdy nie jest warunkiem wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego, dlatego posiadaczem pojazdu może zostać nawet osoba, która nie jest uprawniona do kierowania nim. Co więcej, osoba bez prawa jazdy będąca właścicielem samochodu może zbierać zniżki na dalsze lata ubezpieczenia. Warto mimo to jak najwcześniej zdobyć prawo jazdy, ponieważ przyczynia się to do wcześniejszego uzyskania niższych kosztów ubezpieczenia. Młodzi kierowcy, czyli osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy, płacą bowiem jedne z najwyższych stawek za OC.

Ile potrzebuję punktów, aby zdać egzamin teoretyczny?

Test składa się z 32 pytań. Zdający ma 25 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Maksymalnie możesz uzyskać 74 punkty, a do zdania egzaminu potrzebujesz 68 punktów.

Jak widać, zdający ma niewielkie pole błędu. Dlatego podczas egzaminu należy być mocno skupionym. Tym bardziej, że formuła egzaminu nie pozwala na cofanie się do poprzednich pytań.

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Osoba, której udało się zdać egzamin teoretyczny, może przystąpić do egzaminu praktycznego.Pamiętaj! Dopiero zdanie części teoretycznej jest warunkiem przystąpienia do etapu praktycznego.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. W ich ramach egzaminowany:

wrowym, a drugi na drogach publicznych. W ich ramach egzaminowany:

 • sprawdza stan techniczny pojazdu (automatycznie losowane są dwa zadania z zakresu kontroli technicznej, do których należą m.in. sprawdzenie poziomu płynów i działania świateł w pojeździe);
 • przygotowuje się do jazdy poprzez ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa i upewnienie się, że drzwi są zamknięte;
 • wykonuje zadania na placu manewrowym, do których należą jazda po łuku do przodu i do tyłu, oraz ruszanie na wzniesieniu;
 • wykonuje zadania w ruchu drogowym, podczas których egzaminator ocenia m.in. sposób wykonania manewrów, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, czy umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze.

Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, ale egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach, jeśli osoba egzaminowana wykonała wszystkie wymagane zadania z wynikiem pozytywnym. Po zakończeniu egzaminu następuje jego omówienie z egzaminatorem. Jeżeli wynik egzaminu jest negatywny, osoba egzaminowana poznaje przyczyny jego uzyskania.

zadania do wykonania podczas egzaminu na prawo jazdy

Zdałem egzamin – co dalej?

Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadzi wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK. Dane przekazywane są automatycznie do właściwego wydziału komunikacji. Teraz pozostaje już tylko zgłosić się do odpowiedniego wydziału i wnieść opłatę za wydanie dokumentu (100, 50 zł). Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru za ok. 2 tygodnie.

CIEKAWOSTKA

Od 1 stycznia 2020 roku każdy egzaminator może przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów dziennie, dlatego przerwa między egzaminem teoretycznym i praktycznym może być dłuższa niż wcześniej.

Przeczytaj też: Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – zasady, przepisy, ograniczenia

PODSUMOWANIE
 • Osoba, która chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musi założyć PKK (profil kandydata na kierowcę) oraz odbyć obowiązkowy kurs. Konieczne będzie również odbycie obowiązkowych badań lekarskich.
 • Kurs na prawo jazdy obejmuje 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych.
 • Wiele szkół jazdy w czasie pandemii prowadzi kursy teoretyczne online.
 • Po zaliczonym kursie kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu. W pierwszej kolejności należy zaliczyć część teoretyczną. Dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego można przejść do części praktycznej.
 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań o różnym poziomie trudności (punktowane są od 1 do 3 pkt, w zależności od skali trudności). Maksymalnie zdający może zdobyć 74 pkt. Aby zaliczyć egzamin, trzeba zdobyć 68 pkt.
 • Egzamin praktyczny składa się z 2 etapów. Pierwszy odbywa się na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Na placu manewrowym zdający musi przejechać płynnie przez tzw. łuk, a następnie wykonać ruszanie na wzniesieniu. Po zaliczeniu etapu na placu manewrowym zdający wyjeżdża razem z egzaminatorem na drogi publiczne.
 • W czasie pandemii ośrodki WORD działają w reżimie sanitarnym. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie maseczki oraz dezynfekcja dłoni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o egzamin na prawo jazdy kategorii B

Ile godzin trzeba wyjeździć, by móc przystąpić do egzaminu?

Każdy kurs na prawo jazdy w wersji podstawowej zawiera 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych. W ciągu 30 godzin w samochodzie będziesz ćwiczył na placu manewrowym i jeździł po mieście, by oswoić się z ruchem drogowym. Do egzaminów można przystąpić po zakończeniu kursu.

Czy muszę odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania, by zdać egzamin teoretyczny?

Aby otrzymać pozytywny wynik testu, musisz uzyskać 68 punktów na 74 możliwe do zdobycia. W teście znajdują się pytania o różnej punktacji (od 1 do 3 punktów), to oznacza, że możesz popełnić kilka niewielkich błędów. Na udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania masz 25 minut. Pamiętaj, że nie można wracać do poprzednich pytań.

Kiedy mogę przystąpić do egzaminu praktycznego?

Do egzaminu mogą przystąpić tylko kandydaci na kierowców, którzy ukończyli kurs na prawo jazdy, otrzymali pozytywny wynik badania lekarskiego i zdali egzamin teoretyczny. W części praktycznej będziesz musiał wykazać się umiejętnościami na placu manewrowym, a potem na drodze publicznej.

Jak długo trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z części wykonywanej na placu manewrowym oraz jazdy po mieście. W pierwszej kolejności egzaminowany sprawdza stan techniczny pojazdu i przygotowuje się do jazdy, a następnie wykonuje jazdę po łuku i ruszanie na wzniesieniu na placu. Kolejna część egzaminu sprawdza jego umiejętności w ruchu drogowym. Czas całego egzaminu to minimum 40 minut.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę
363,89
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
czy na egzaminie państwowym z teorii można używa do odpowiedzi myszki czy tylko dotykowo.Mam problem z wykonaniem testów dotykowo bo ciągle pytania pomijam chociaż wygląda na to że prawidłowo przycisnęłam i właściwie odpowiedziałam.
Sposób przeprowadzania egzaminu zależy od ośrodka. Proszę skontaktować się z wybranym ośrodkiem, być może umożliwią korzystanie z myszki zamiast ekranu dotykowego.