Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak wygląda przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części- teoretycznej i praktycznej. Poniżej opisujemy dokładnie jak wygląda każdy z etapów.

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć obowiązkowy kurs. Możesz wybrać szkołę, która Cię interesuje. Ceny kursów mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego. Zawsze jednak podstawowy kurs obejmuje 30 godzin lekcji praktycznych i 30 godzin lekcji teoretycznych. Jest to podstawowy pakiet, który uprawnia Cię do podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. To, ile czasu zajmie Ci robienie kursu, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

UWAGA!

W czasie pandemii wiele szkół jazdy przeorganizowało swoje funkcjonowanie tak, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo kursantów i instruktorów. Przykładowo jedna ze szkół w Poznaniu organizuje obecnie kursy teoretyczne w formie e-learningu. Zajęcia odbywają się zatem online zamiast w sali szkoleniowej, jak miało to miejsce wcześniej.

W trakcie kursu teoretycznego musisz zdobyć PKK – czyli profil kandydata na kierowcę. PKK to unikalny numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy, aby go uzyskać musisz udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Nie oznacza to, że nie poniesiesz żadnych kosztów, starając się o prawo jazdy. Obowiązkowo musisz odbyć badania lekarskie (koszt ok. 200 zł) oraz zrobić zdjęcie do dokumentu.

Czeka Cię jeszcze część praktyczna szkolenia. Nie odbiega ona znacząco od tego, jak prowadzono te kursy przed pandemią, jednak w czasie jazdy zarówno kursant, jak i instruktor muszą mieć założone maseczki.

A jaki jest koszt egzaminu? To zależy od kategorii! W jednolitej cenie jest tylko egzamin teoretyczny, który kosztuje 30 zł na kategorie AM, A1, A, B, B1, C1, D1, T, C i D. Natomiast za część praktyczną trzeba zapłacić:

 • Kategoria AM, B – 140 zł,
 • Kategoria A1, A2 i A – 180 zł,
 • Kategoria B1, C1, D1 i T – 170 zł,
 • Kategoria C, D i B+E – 200 zł,
 • Kategoria C+E i C1+E – 245 zł.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin z teorii odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko, przy którym będzie zdawać egzamin. Program jest intuicyjny, skonstruowany w bardzo prosty sposób. Dzięki temu nawet osoba, która na co dzień nie ma styczności z komputerem, powinna dać sobie radę.

UWAGA!

W czasie pandemii ośrodki WORD działają w reżimie sanitarnym. Przykładowo w ośrodku we Wrocławiu obowiązuje konieczność noszenia maseczki oraz rękawiczek, bez których kandydat na kierowcę nie zostanie dopuszczony do egzaminu.

Jakie są zasady egzaminu teoretycznego?

Egzamin ma formułę testu i składa się łącznie z 32 pytań: 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej.

Pytania z zakresu wiedzy podstawowej są podzielone na 3 kategorie: wysokie znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, średnie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz niskie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Część dotycząca wiedzy podstawowej składa się więc z:

 • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań punktowane jest za 3 pkt.
 • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde za 2 pkt.
 • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde za 1 punkt.

Na pytania z wiedzy podstawowej możesz odpowiedź TAK lub NIE.

Jeśli chodzi natomiast o pytania dotyczące wiedzy specjalistycznej, to łącznie jest ich 12 i są podzielone w następujący sposób:

 • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań jest za 3 pkt.
 • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań za 2 pkt.
 • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań za 1 punkt.

Na pytania z wiedzy specjalistycznej zdający musi odpowiedzieć, wybierając jedną z trzech opcji: A/B/C.

Ekspert Mubi radzi

Zdany egzamin na prawo jazdy nie jest warunkiem wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego posiadaczem pojazdu może zostać nawet osoba, która nie jest uprawniona do kierowania nim. Co więcej, osoba bez prawa jazdy będąca właścicielem samochodu może zbierać zniżki na dalsze lata ubezpieczenia. Warto mimo to jak najwcześniej zdobyć prawo jazdy, ponieważ przyczynia się to do wcześniejszego uzyskania niższych kosztów ubezpieczenia. Młodzi kierowcy, czyli osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy, płacą bowiem jedne z najwyższych stawek za OC.

Ile potrzebuję punktów, aby zdać egzamin teoretyczny?

Test składa się z 32 pytań. Zdający ma 25 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Maksymalnie możesz uzyskać 74 punkty, żeby uzyskać wynik pozytywny potrzebujesz zdobyć 68 punktów.

Jak widać, zdający ma niewielkie pole błędu. Dlatego podczas egzaminu należy być mocno skupionym. Tym bardziej, że formuła egzaminu nie pozwala na cofanie się do poprzednich pytań.

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Osoba, której udało się zdać egzamin teoretyczny, może przystąpić do egzaminu praktycznego. Pamiętaj! Zdanie części teoretycznej jest warunkiem przystąpienia do etapu praktycznego.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów: pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych.

 • Egzamin na placu manewrowym
 • Egzamin na drodze publicznej

Podobnie jak podczas egzaminu teoretycznego, również w czasie egzaminu praktycznego egzaminowany powinien mieć zasłonięty nos i usta. Poza tym wymagane może być posiadanie rękawiczek, co jest związane z bezpieczeństwem w czasie pandemii.

Zdałem egzamin – co dalej?

Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadzi wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK. Dane przekazywane są automatycznie do miejskiego wydziału komunikacji. Teraz już tylko pozostaje zgłosić się do odpowiedniego wydziału i wnieść opłatę za wydanie dokumentu. Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru za ok. 2 tygodnie.

CIEKAWOSTKA

Od 1 stycznia 2020 roku każdy egzaminator może przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów dziennie, dlatego przerwa między egzaminem teoretycznym i praktycznym może być dłuższa niż wcześniej.

Przeczytaj też: Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – zasady, przepisy, ograniczenia

PODSUMOWANIE
 • Osoba, która chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musi założyć PKK (profil kandydata na kierowcę) oraz odbyć obowiązkowy kurs. Konieczne będzie również odbycie obowiązkowych badań lekarskich.
 • Kurs na prawo jazdy obejmuje 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych.
 • Wiele szkód jazdy w czasie pandemii prowadzi kursy teoretyczne online.
 • Po zaliczonym kursie kandydat na kierowcę, może przystąpić do egzaminu. W pierwszej kolejności należy zaliczyć część teoretyczną. Dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego można przejść do części praktycznej.
 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań o różnym poziomie trudności (punktowane są od 1 do 3 pkt, w zależności od skali trudności). Maksymalnie zdający może zdobyć 74 pkt. Aby zaliczyć egzamin, trzeba zdobyć 68 pkt.
 • Egzamin praktyczny składa się z 2 etapów. Pierwszy odbywa się na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Na placu manewrowym zdający musi przejechać płynnie przez tzw. łuk, a następnie wykonać ruszanie na wzniesieniu. Po zaliczeniu etapu na placu manewrowym zdający wyjeżdża razem z egzaminatorem na drogi publiczne.
 • W czasie pandemii ośrodki WORD działają w reżimie sanitarnym. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie maseczki. Konieczne może okazać się także zabranie rękawiczek gumowych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o egzamin na prawo jazdy kategorii B

Ile godzin trzeba wyjeździć, by móc przystąpić do egzaminu?
Każdy kurs na prawo jazdy w wersji podstawowej zawiera 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych. W ciągu 30 godzin w samochodzie będziesz ćwiczył na placu manewrowym i jeździł po mieście, by oswoić się z ruchem drogowym. Do egzaminów można przystąpić po zakończeniu kursu.
Czy muszę odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania, by zdać egzamin teoretyczny?
Aby otrzymać pozytywny wynik testu, musisz uzyskać 68 punktów na 74 możliwe do zdobycia. W teście znajdują się pytania o różnej punktacji (od 1 do 3 punktów), to oznacza, że możesz popełnić kilka niewielkich błędów. Na dokonanie odpowiedzi na wszystkie pytania masz 25 minut. Pamiętaj, że nie można wracać do poprzednich pytań.
Kiedy mogę przystąpić do egzaminu praktycznego?
Do egzaminu mogą przystąpić tylko kandydaci na kierowców, którzy ukończyli kurs na prawo jazdy, otrzymali pozytywny wynik badania lekarskiego i zdali egzamin teoretyczny. W części praktycznej będziesz musiał wykazać się umiejętnościami na placu manewrowym, a potem na drodze publicznej.
Oceń artykuł:
173,76
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!