Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak wygląda przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części- teoretycznej i praktycznej. Poniżej opisujemy dokładnie jak wygląda każdy z etapów.

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć obowiązkowy kurs. Jednak przed przystąpieniem do kursu musisz zdobyć PKK – czyli profil kandydata na kierowcę. PKK to unikalny numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy, aby go uzyskać musisz udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Nie oznacza to, że nie poniesiesz żadnych kosztów starając się o prawo jazdy, obowiązkowo musisz odbyć badania lekarskie (koszt ok. 200 zł) oraz zrobić zdjęcie do dokumentu.

Następnie możesz wybrać szkołę, która Cię interesuje. Ceny kursów mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego. Zawsze jednak podstawowy kurs obejmuje 30 godzin lekcji praktycznych i 30 godzin lekcji teoretycznych. Jest to podstawowy pakiet, który uprawnia Cię do podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. To ile czasu zajmie Ci robienie kursu, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin z teorii odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko, przy którym będzie zdawać egzamin. Program jest intuicyjny, skonstruowany jest w bardzo prosty sposób, dzięki temu nawet osoba, która na co dzień nie ma styczności z komputerem, powinna dać sobie radę.

Jakie są zasady egzaminu teoretycznego?

Egzamin ma formułę testu i składa się łącznie z 32 pytań: 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej.

Pytania z zakresu wiedzy podstawowej są podzielone na 3 kategorie: wysokie znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, średnie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz niskie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Część dotycząca wiedzy podstawowej składa się więc z:

 • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań punktowane jest za 3 pkt.
 • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde za 2 pkt.
 • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde za 1 punkt.

Na pytania z wiedzy podstawowej możesz odpowiedź TAK lub NIE.

Jeśli chodzi natomiast o pytania dotyczące wiedzy specjalistycznej, to łącznie jest ich 12 i są podzielone w następujący sposób:

 • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań jest za 3 pkt.
 • 4 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań za 2 pkt.
 • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każde z pytań za 1 punkt.

Na pytania z wiedzy specjalistycznej zdający musi odpowiedzieć, wybierając jedną z trzech opcji A/B/C.

Ile potrzebuję punktów, aby zdać egzamin teoretyczny?

Test składa się z 32 pytań. Zdający ma 25 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Maksymalnie możesz uzyskać 74 punkty, żeby uzyskać wynik pozytywny potrzebujesz zdobyć 68 punktów.

Jak widać zdający ma niewielkie pole błędu. Dlatego podczas egzaminu należy być mocno skupionym, tym bardziej że formuła egzaminu nie pozwala na cofanie się do poprzednich pytań.

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Osoba, której udało się zdać egzamin teoretyczny może przystąpić do egzaminu praktycznego. Pamiętaj! Zdanie części teoretycznej jest warunkiem przystąpienia do etapu praktycznego.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów: pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych.

 • Egzamin na placu manewrowym
 • Egzamin na drodze publicznej

Zdałem egzamin co dalej?

Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadzi wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK. Dane przekazywane są automatycznie do miejskiego wydziału komunikacji. Teraz już tylko pozostaje zgłosić się do odpowiedniego wydziału i wnieść opłatę za wydanie dokumentu. Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru za ok. 2 tygodnie.

PODSUMOWANIE
 • Osoba, która chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musi założyć PKK (profil kandydata na kierowcę) oraz odbyć obowiązkowy kurs. Konieczne będzie również odbycie obowiązkowych badań lekarskich.
 • Kurs na prawo jazdy obejmuje 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych.
 • Po zaliczonym kursie kandydat na kierowcę, może przystąpić do egzaminu. W pierwszej kolejności należy zaliczyć część teoretyczną. Dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego, można przejść do części praktycznej.
 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań o różnym poziomie trudności (punktowane są od 1 do 3 pkt, w zależności od skali trudności). Maksymalnie zdający może zdobyć 74 pkt, aby zaliczyć egzamin trzeba zdobyć 68 pkt.
 • Egzamin praktyczny składa się z 2 etapów. Pierwszy odbywa się na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Na placu manewrowym zdający musi przejechać płynnie przez tzw. łuk, a następnie wykonać ruszanie na wzniesieniu. Po zaliczeniu etapu na placu manewrowym, zdający wyjeżdża razem z egzaminatorem na drogi publiczne.
Oceń artykuł:
54,20
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!