Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Chciałbyś zdać egzamin na prawo jazdy, jednak nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak wygląda przebieg egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Poniżej opisujemy dokładnie, jak wygląda każdy z etapów.

egzamin na prawo jazdy

Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?

Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć obowiązkowy kurs. Możesz wybrać szkołę, która Cię interesuje, ale warto przy tym zwrócić uwagę na ceny kursów, które mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego. W każdym z nich podstawowy kurs obejmuje 30 godzin lekcji praktycznych (po 60 minut) i 30 godzin lekcji teoretycznych (po 45 minut). Jest to standardowy pakiet, który uprawnia Cię do podejścia do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Ile dokładnie czasu zajmie Ci zrobienie kursu, zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie.

UWAGA!

W czasie pandemii wiele szkół jazdy przeorganizowało swoje funkcjonowanie tak, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo kursantów i instruktorów. Przykładowo, jedna ze szkół w Poznaniu organizuje obecnie kursy teoretyczne w formie e-learningu. Zajęcia odbywają się zatem online zamiast w sali szkoleniowej, jak miało to miejsce wcześniej.

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu musisz zdobyć PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. PKK to unikalny numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy. Aby go uzyskać, musisz udać się do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania wydziału komunikacji. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne, ale niestety nie oznacza to, że nie poniesiesz żadnych kosztów, starając się o prawo jazdy. Obowiązkowo musisz odbyć badania lekarskie (ich koszt to 200 zł) oraz zrobić zdjęcie do dokumentu.

Poza nauką teorii, czeka Cię jeszcze część praktyczna szkolenia. Nie odbiega ona znacząco od tego, jak prowadzono te kursy przed pandemią, jednak w czasie jazdy zarówno kursant, jak i instruktor muszą mieć założone maseczki.

Ile godzin trzeba wyjeździć na kategorię B?

Każdy kursant musi wyjeździć 30 godzin lekcji praktycznych. Często są to godziny łączone, by adept mógł spędzić jednorazowo więcej czasu w samochodzie. Wiele osób przed samym egzaminem dokupuje sobie jazdy doszkalające, by podszlifować swoje umiejętności.

Tak więc absolutnym minimum jest wyjeżdżenie przez kandydata na kierowcę 30 godzin, które są opłacone w standardowym kursie oferowanym przez ośrodek szkolenia kierowców.

Ile kosztuje egzaminu na prawo jazdy?

To zależy od kategorii! W jednolitej cenie jest tylko egzamin teoretyczny, który kosztuje 30 zł na kategorie AM, A1, A, B, B1, C1, D1, T, C i D. Natomiast za część praktyczną trzeba zapłacić:

 • 140 zł za kategorie AM i B,
 • 170 zł za kategorie B1, B (96), C1, D1 i T,
 • 180 zł za kategorie A, A1 i A2,
 • 200 zł za kategorie C, D i B+E,
 • 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin z teorii odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma swoje indywidualne stanowisko, przy którym będzie zdawać egzamin. Program jest intuicyjny, skonstruowany w bardzo prosty sposób. Dzięki temu nawet osoba, która na co dzień nie ma styczności z komputerem, powinna dać sobie radę.

UWAGA!

W czasie pandemii ośrodki WORD działały w reżimie sanitarnym. Przykładowo, w ośrodku w Katowicach obowiązywała konieczność noszenia maseczki oraz dezynfekcji dłoni, bez których kandydat na kierowcę nie zostanie dopuszczony do egzaminu. Aktualne przepisy można sprawdzić na stronach internetowych danego WORD.

Ile jest pytań na kategorię B?

Egzamin ma formę testu i składa się łącznie z 32 pytań. 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii.

Pytania z zakresu wiedzy podstawowej są podzielone na trzy kategorie ze względu na ich znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każda z tych kategorii jest inaczej punktowana:

 • 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 4 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na pytania z wiedzy podstawowej możesz odpowiedź TAK lub NIE.

Jeśli chodzi natomiast o pytania dotyczące wiedzy specjalistycznej, to łącznie jest ich 12 i są podzielone w następujący sposób:

 • 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • 2 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na pytania z wiedzy specjalistycznej zdający musi odpowiedzieć, wybierając jedną z trzech opcji: A, B lub C.

Ekspert Mubi radzi:

Zdany egzamin na prawo jazdy nie jest warunkiem wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego, dlatego posiadaczem pojazdu może zostać nawet osoba, która nie jest uprawniona do kierowania nim. Co więcej, osoba bez prawa jazdy będąca właścicielem samochodu może zbierać zniżki na dalsze lata ubezpieczenia. Warto mimo to jak najwcześniej zdobyć prawo jazdy, ponieważ przyczynia się to do wcześniejszego uzyskania niższych kosztów ubezpieczenia. Młodzi kierowcy, czyli osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy, płacą bowiem jedne z najwyższych stawek za OC.

Ile potrzebuję punktów, aby zdać egzamin teoretyczny?

Test składa się z 32 pytań. Zdający ma 25 minut, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Maksymalnie możesz uzyskać 74 punkty, a do zdania egzaminu potrzebujesz 68 punktów.

Jak widać, zdający ma niewielkie pole błędu. Dlatego podczas egzaminu należy być mocno skupionym. Tym bardziej, że formuła egzaminu nie pozwala na cofanie się do poprzednich pytań.

Przeczytaj też: Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy

Osoba, której udało się zdać egzamin teoretyczny, może przystąpić do egzaminu praktycznego.Pamiętaj! Dopiero zdanie części teoretycznej jest warunkiem przystąpienia do etapu praktycznego.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. W ich ramach egzaminowany:

wrowym, a drugi na drogach publicznych. W ich ramach egzaminowany:

 • sprawdza stan techniczny pojazdu (automatycznie losowane są dwa zadania z zakresu kontroli technicznej, do których należą m.in. sprawdzenie poziomu płynów i działania świateł w pojeździe),
 • przygotowuje się do jazdy poprzez ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa i upewnienie się, że drzwi są zamknięte,
 • wykonuje zadania na placu manewrowym, do których należą jazda po łuku do przodu i do tyłu, oraz ruszanie na wzniesieniu,
 • wykonuje zadania w ruchu drogowym, podczas których egzaminator ocenia m.in. sposób wykonania manewrów, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, czy umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze.

Średni czas trwania egzaminu to 40 minut, ale egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach, jeśli osoba egzaminowana wykonała wszystkie wymagane zadania z wynikiem pozytywnym. Po zakończeniu egzaminu następuje jego omówienie z egzaminatorem. Jeżeli wynik egzaminu jest negatywny, osoba egzaminowana poznaje przyczyny jego uzyskania.

zadania do wykonania podczas egzaminu na prawo jazdy

Zdałem egzamin – co dalej?

Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadzi wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK. Dane przekazywane są automatycznie do właściwego wydziału komunikacji. Teraz pozostaje już tylko zgłosić się do odpowiedniego wydziału i wnieść opłatę za wydanie dokumentu (100, 50 zł). Prawo jazdy będzie gotowe do odbioru za ok. 2 tygodnie.

CIEKAWOSTKA

Od 1 stycznia 2020 roku każdy egzaminator może przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów dziennie, dlatego przerwa między egzaminem teoretycznym i praktycznym może być dłuższa niż wcześniej.

Przeczytaj też: Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – zasady, przepisy, ograniczenia

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny trwa 25 minut i w tym czasie kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 32 pytania. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku może przystąpić do egzaminu praktycznego, który składa się z dwóch etapów – plac manewrowy i jazda po drogach publicznych.

Czas egzaminu praktycznego nie jest ściśle ustalony, jednak zazwyczaj trwa on 40 minut. Istnieje jednak możliwość, że egzaminator zakończy go nawet po 25 minutach, jeśli kandydat na kierowcę wykona prawidłowo wszystkie zadania, a jego jazda będzie pewna i dynamiczna.

Kupujesz samochód? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i otrzymaniu dokumentu wielu początkujących kierowców chce od razu mieć swój własny samochód. Należy wtedy pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, które można kupić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Mubi. Dlaczego to takie ważne?

Początkujący kierowcy zazwyczaj kupują używane samochody, które mają ubezpieczenie OC, ale po dokonaniu transakcji nie przechodzi na nowego właściciela, tylko wygasa po zakończeniu umowy – nie odnawia się ono automatycznie!

Dlatego po kupnie używanego auta należy pamiętać o końcu umowy OC po poprzednim właścicielu, by w odpowiednim czasie znaleźć nowe ubezpieczenie – kary za jego brak są bardzo wysokie!

Najwygodniej można to zrobić w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi, gdzie po wypełnieniu intuicyjnego formularza otrzymuje się oferty od wielu ubezpieczycieli. Można je posortować i dobrać interesującą ochronę. Porównanie wielu propozycji zwiększa szanse na tańsze OC, które zazwyczaj jest wysokie dla początkujących kierowców!

Sprawdźmy więc, ile za ubezpieczenie OC musiałaby zapłacić 20-letnia Monika, która zdała egzamin na prawo jazdy przed 3 miesiącami, właśnie kupiła 10-letnią Toyotę Yaris z silnikiem 1.0 l. Mieszka w Rzeszowie i z oczywistych przyczyn nie ubezpieczała nigdy pojazdu. Jej pierwsze auto ma 78 tys. km na liczniku, a Monika zamierza rocznie przejeżdżać do 5 tys. km.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
LINK4OC + NNW + Assistance1 483 zł
TrastiOC1 627 zł
ERGO HestiaOC1 887 zł
You Can DriveOC1 899 zł
BeesafeOC1 918 zł
WienerOC + Assistance2 467 zł
mtu24.plOC2 525 zł
Źródło: Kalkulator OC AC Mubi [19.03.2024].

Najtańsze ubezpieczenie kosztowałoby Monikę 1 483 zł. Dodatkowo w pakiecie znalazłoby się NNW i Assistance. Jeśli Monika chciałaby obniżyć koszt ubezpieczenia, to musiałaby zdecydować się na współwłasność z bardziej doświadczoym kierowcą.

PODSUMOWANIE
 • Osoba, która chce przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musi założyć PKK (profil kandydata na kierowcę) oraz odbyć obowiązkowy kurs. Konieczne będzie również odbycie obowiązkowych badań lekarskich.
 • Kurs na prawo jazdy obejmuje 30 godzin lekcji teoretycznych i 30 godzin lekcji praktycznych.
 • Wiele szkół jazdy w czasie pandemii prowadzi kursy teoretyczne online.
 • Po zaliczonym kursie kandydat na kierowcę może przystąpić do egzaminu. W pierwszej kolejności należy zaliczyć część teoretyczną. Dopiero po zdaniu egzaminu teoretycznego można przejść do części praktycznej.
 • Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań o różnym poziomie trudności (punktowane są od 1 do 3 pkt, w zależności od skali trudności). Maksymalnie zdający może zdobyć 74 pkt. Aby zaliczyć egzamin, trzeba zdobyć 68 pkt.
 • Egzamin praktyczny składa się z 2 etapów. Pierwszy odbywa się na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Na placu manewrowym zdający musi przejechać płynnie przez tzw. łuk, a następnie wykonać ruszanie na wzniesieniu. Po zaliczeniu etapu na placu manewrowym zdający wyjeżdża razem z egzaminatorem na drogi publiczne.
 • Egzamin teoretyczny trwa 24 minut, a praktyczny średnio około 40 minut.
 • Początkujący kierowcy, którzy kupują swój pierwszy samochód używany, powinni pamiętać, że OC po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o egzamin na prawo jazdy kategorii B

Ile godzin trzeba wyjeździć, by móc przystąpić do egzaminu?
Czy muszę odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania, by zdać egzamin teoretyczny?
Kiedy mogę przystąpić do egzaminu praktycznego?
Jak długo trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Agnieszka Nowak
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
czy na egzaminie państwowym z teorii można używa do odpowiedzi myszki czy tylko dotykowo.Mam problem z wykonaniem testów dotykowo bo ciągle pytania pomijam chociaż wygląda na to że prawidłowo przycisnęłam i właściwie odpowiedziałam.
Sposób przeprowadzania egzaminu zależy od ośrodka. Proszę skontaktować się z wybranym ośrodkiem, być może umożliwią korzystanie z myszki zamiast ekranu dotykowego.
avatar autora komentarza
Przydatny artykuł ale prosiłabym o sprawdzenie go pod względem ewentualnych błędów i powtórzeń tekstu ( m.in. Minimalny czas trwania egzaminu to 40 minut, ale egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach, , nie ma to za dużo sensu ;))
Dziękujemy za zwrócenie uwagi - chodziło raczej o średni, nie minimalny czas egzaminu.
avatar autora komentarza
Czy po zdanym egzaminie na placu manewrowym mogę zmienić ustawienie lusterek na dalszą część egzaminu ?
Egzamin praktyczny składa się z dwóch części – pierwsza odbywa się na placu manewrowym, a druga w ruchu drogowym. Zdanie egzaminu oznacza zaliczenie zadań w obu częściach. Po ustawieniu lusterek na początku jazdy, niestety nie ma możliwości zmiany ich pozycji aż do chwili zakończenia egzaminu państwowego.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC