Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Przed Tobą kurs nauki jazdy? A może jesteś w trakcie szkolenia i niedługo będziesz przystępował do egzaminów? Sprawdź, gdzie najłatwiej zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Dowiedz się, czy musisz przystępować do nich w odgórnie narzuconym WORD i co zrobić po zdaniu egzaminów.

Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Dane na temat zdawalności egzaminów na prawo jazdy w funkcjonujących w Polsce Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego można odnaleźć na ich stronach internetowych lub w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych miast. Statystyki te pozwalają ocenić, w którym z nich najłatwiej, a w którym najtrudniej zdać egzamin na prawo jazdy. Dane publikowane na tychże portalach przedstawiają zarówno ogólną zdawalność teoretycznego i praktycznego egzaminu, a także informują, jaki procent kursantów zdaje te egzaminy już przy pierwszym podejściu.

Wygląda na to, że egzamin teoretyczny najłatwiej zdać w Lublinie, gdzie między 1 stycznia 2019 roku a 31 października 2019 roku tę pisemną formę sprawdzania wiedzy pomyślnie przeszło aż 58,9% kandydatów na kierowców. Z kolei najwięcej osób, które otrzymały pozytywny wynik egzaminu praktycznego zaobserwowano w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku. Uprawnienia do kierowania pojazdem otrzymało tam 53% egzaminowanych.

Warto zauważyć jednak, że powyższe wartości obejmują wszystkie osoby, które otrzymały pozytywny wynik egzaminu, bez względu na to, czy zdały go przy pierwszej próbie, czy przystępowały do egzaminów kilkakrotnie.

Przeczytaj też: Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Ile osób zdaje egzamin na prawo jazdy w miastach wojewódzkich?

Przyglądając się statystykom pochodzącym ze wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, można zauważyć, że egzamin teoretyczny zdaje się dużo łatwiej niż egzamin praktyczny. Ta zasada dotyczy zarówno mniejszych miejscowości, jak i większych. Porównanie statystyk pochodzących jedynie z WORD zlokalizowanych w miastach wojewódzkich pokazuje, że najwięcej osób zdaje egzamin teoretyczny w Opolu (71%), natomiast najmniej w Gorzowie Wielkopolskim (50%).

Miasto wojewódzkie Procent osób zdających pomyślnie egzamin teoretyczny
Opole71%
Poznań68%
Warszawa68%
Gdańsk67%
Szczecin64%
Zielona Góra62%
Białystok61%
Rzeszów59%
Kielce58%
Olsztyn57%
Katowice56%
Lublin55%
Łódź55%
Wrocław54%
Bydgoszcz51%
Kraków51%
Toruń51%
Gorzów Wielkopolski50%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku.

Z kolei egzamin praktyczny dużo łatwiej zdać w Rzeszowie (tam jazdę pomyślnie odbywa 45% zdających) niż w Łodzi i Opolu, gdzie pozytywny wynik otrzymuje zaledwie 24% zdających).

Miasto wojewódzkie Procent osób zdających pomyślnie egzamin praktyczny
Rzeszów 45%
Kraków42%
Gdańsk41%
Poznań41%
Wrocław39%
Lublin35%
Białystok34%
Olsztyn33%
Zielona Góra33%
Bydgoszcz31%
Kielce31%
Warszawa31%
Toruń30%
Katowice28%
Szczecin28%
Gorzów Wielkopolski27%
Łódź24%
Opole24%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku.

Ile osób pomyślnie zdaje egzamin na prawo jazdy w mniejszych miejscowościach?

O ile w większych miastach dużo łatwiej zdać egzamin teoretyczny od praktycznego, to w mniejszych miejscowościach to praktyczne umiejętności są mocniejszą stroną tamtejszych kandydatów na kierowców. Statystyki pokazują, że najwięcej osób wychodzących z egzaminu teoretycznego z pozytywnym wynikiem jest w Bielsku-Białej w województwie śląskim (64%), natomiast najmniej zdanych egzaminów odnotowano w Nowym Targu w Małopolsce (40%).

Miejscowość Procent osób zdających pomyślnie egzamin teoretyczny
Bielsko-Biała64%
Krosno62%
Suwałki61%
Ostrołęka60%
Gdynia59%
Biała Podlaska58%
Elbląg58%
Siedlce58%
Tarnobrzeg58%
Kalisz57%
Legnica57%
Zamość57%
Płock56%
Jelenia Góra55%
Ciechanów53%
Leszno53%
Radom53%
Wałbrzych53%
Nowy Sącz46%
Puławy45%
Włocławek45%
Grudziądz43%
Nowy Targ40%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku.

Egzamin praktyczny najłatwiej przychodzi mieszkańcom Ostrołęki (53%) w województwie mazowieckim i Kalisza (52%) w Wielkopolsce. Najtrudniej z kolei zdać go osobom z Koszalina. Tylko 25% kursantów z zachodniopomorskiego przechodzi go pomyślnie.

Miejscowość Procent osób zdających pomyślnie egzamin praktyczny
Ostrołęka 53%
Kalisz 52%
Jelenia Góra47%
Suwałki47%
Leszno46%
Płock45%
Siedlce43%
Puławy41%
Tarnobrzeg39%
Nowy Targ38%
Bielsko-Biała37%
Krosno37%
Gdynia35%
Nowy Sącz35%
Ciechanów34%
Zamość34%
Legnica33%
Włocławek33%
Słupsk32%
Radom31%
Elbląg29%
Piła29%
Grudziądz27%
Koszalin25%
Źródło: www.portalnaukijazdy.pl.

Czy dużo osób zdaje egzaminy przy pierwszym podejściu?

W niektórych miejscowościach wielu kursantom udaje się zaliczyć egzamin na prawo jazdy już za pierwszym podejściem. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK, w latach 2009-2021 najwyższym odsetkiem egzaminowanych zdających praktykę za pierwszym razem mogły się pochwalić WORD-y:

 • Ostrołęka – 56%,
 • Łomża – 48%,
 • Suwałki – 48%,
 • Płock – 47%,
 • Rzeszów – 45%,
 • Siedlce – 44%,
 • Krosno – 43%,
 • Jelenia Góra – 43%,
 • Tarnobrzeg – 42%,
 • Kalisz – 42%.

Na drugim biegunie rankingu znalazły się z kolei m.in. Łódź, Koszalin i Szczecin, gdzie mniej niż 30% zdających udaje się pozytywnie zaliczyć egzamin praktyczny już za pierwszym podejściem.

Jeżeli natomiast chodzi o egzamin teoretyczny, imponującymi 80% zdających za pierwszym razem może się pochwalić Opole. Bardzo dobre wyniki odnotowano także w Krośnie (68%), we Wrocławiu (64%) i Tarnobrzegu (60%). Najgorzej wypada ponownie Łódź (29%).

Przeczytaj też: Dodatkowe lekcje jazdy – komu i kiedy się przydadzą?

Czy można zdawać egzamin na prawo jazdy w innym mieście niż miejscowość zamieszkania?

Mieszkasz pod Łodzią i zastanawiasz się, czy musisz zdawać egzamin na prawo jazdy w łódzkim WORD? Otóż nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu w ośrodku znajdującym się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Możesz wybrać właściwie dowolny Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Polsce i to tam zdać egzamin na prawo jazdy. Żeby tego było mało, masz także możliwość przystąpić do egzaminu teoretycznego w jednym mieście, a egzamin praktyczny zdać w zupełnie innej miejscowości.

Przykład

Pochodzący z Legnicy Mikołaj zapisał się na kurs prawa w swoim rodzinnym mieście. Nie był jednak przekonany, czy na pewno chce zdawać w nim egzamin, bo słyszał o kiepskich statystykach zdawalności w tutejszym WORD. O wiele lepiej pod tym względem wypadł ośrodek w nieodległej Jeleniej Górze, dlatego chcąc zwiększyć swoje szanse, Mikołaj postanowił zdawać egzamin praktyczny właśnie tam. Była to słuszna decyzja, bo udało mu się go zaliczyć już w pierwszej próbie.

Co zrobić, żeby zmienić WORD?

Żeby zdawać egzaminy w innym ośrodku, powinieneś wypełnić wniosek. Odpowiedni druk na pewno znajdziesz w szkole jazdy, w której się szkoliłeś. Możesz też napisać pismo odręcznie. Pamiętaj, żeby zawrzeć w nim następujące informacje:

 • nazwę, adres i dane kontaktowe ośrodka, do którego jesteś przypisany i w którym składasz niniejszy wniosek;
 • numer PKK (profilu kandydata na kierowcę);
 • numer PESEL;
 • imię i nazwisko;
 • miejscowość, w której chcesz przystąpić do egzaminu (musi znajdować się w niej WORD);
 • własnoręczny podpis.

Zdałeś egzaminy na prawo jazdy? Co powinieneś zrobić?

Jeśli właśnie zdałeś egzaminy na prawo jazdy, gratulacje! Jednak zanim wsiądziesz za kółko, na co z pewnością czekałeś już od dawna, czeka Cię jeszcze kilka formalności, których musisz dopełnić.

W pierwszej kolejności powinieneś udać się do wydziału komunikacji, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania, aby tam zapłacić za wyrobienie dokumentu potwierdzającego uzyskane niedawno uprawnienie, czyli po prostu prawa jazdy. Opłaty możesz dokonać w kasie znajdującej się w urzędzie, ale możesz też zapłacić online, w banku lub na poczcie. Ważne, żebyś otrzymał potwierdzenie uiszczenia należności (opłata wynosi 100,50 zł), bo będziesz musiał przedstawić druk przy wnioskowaniu o wyprodukowanie prawa jazdy.

Po potwierdzeniu dokonania płatności powinieneś wypełnić druk, który jest swego rodzaju zleceniem wydania dokumentu. Najpóźniej po 9 dniach roboczych Twoje prawo jazdy powinno być gotowe do odbioru w tym samym wydziale komunikacji. Status swojej sprawy możesz sprawdzić na stronie www.info-car.pl, podając PESEL, imię i nazwisko. Gotowe prawo jazdy możesz również otrzymać pocztą, jeśli wybierzesz taką opcję przy składaniu wniosku.

CZY WIESZ, ŻE …

Nie musisz przedstawiać w urzędzie karty przebiegu egzaminu, którą otrzymałeś od egzaminatora. Urzędnik sprawdzi w systemie, czy Twój profil kandydata na kierowcę posiada informację o zdanym egzaminie.

Gdy otrzymasz dokument potwierdzający Twoje uprawnienia do kierowania samochodem, z pewnością staniesz przed wyborem, czy korzystać z auta rodziców, czy od razu kupić swoje własne. Pamiętaj jednak, że tuż po zdaniu egzaminu jesteś uznawany za młodego, niedoświadczonego kierowcę. Prawdopodobnie będzie się to wiązało początkowo z wyższą składką za ubezpieczenie OC i inne rodzaje ochrony w porównaniu ze składką Twoich rodziców czy dziadków. Jeśli zdecydujesz się współdzielić samochód z rodzicami, właściciel samochodu powinien zgłosić ubezpieczycielowi, że z pojazdu będzie korzystał młody kierowca. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe prawdopodobnie dokona rekalkulacji składki i będziecie musieli dopłacić za polisę.

Zadowolona kobieta z niskiej ceny OC dla młodego kierowcy
Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za luty 2023

Jesteś młodym kierowcą? Zobacz, co zrobić, żeby płacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu. Porównywarka OC Mubi doradzi Ci, jak zaoszczędzić.

Czytaj dalej

Z kolei jeśli zdecydujesz się na zakup swojego pierwszego samochodu, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty jeszcze wyższej składki. Dlaczego?

 • Nie masz doświadczenia na drodze.
 • Nie wypracowałeś zniżek za bezszkodową jazdę.
 • Jako młody kierowca możesz mieć skłonności do brawury za kółkiem, co oznacza dla ubezpieczyciela większe ryzyko ubezpieczeniowe.
 • Prawdopodobnie wybierzesz szybki samochód, który zwiększa ryzyko spowodowania kolizji.
Samochód dla młodego kierowcy
Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto wybrać, aby mieć tanie OC?

Jeżeli jesteś młodym kierowcą i zastanawiasz się nad zakupem samochodu – pomyśl o obowiązkowym OC. Jakie auto kupić, aby nie przepłacać?

Czytaj dalej

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy

Czy trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy w miejscowości, którą się zamieszkuje?

Przyszły kierowca nie musi zdawać egzaminu praktycznego w miejscowości, po której później będzie się poruszał swoim samochodem. Może przystąpić do egzaminu w dowolnym ośrodku WORD, MORD lub PORD.

Jak przystąpić do egzaminu w innym ośrodku?

Żeby zmienić ośrodek odpowiedni dla swojego miejsca zamieszkania na inny, należy napisać odpowiedni wniosek. Można go otrzymać w swoim ośrodku egzaminowania albo samemu go napisać, uwzględniając w nim dane swoje i obu ośrodków.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w innym mieście?

Jeśli chcesz zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy w innym mieście niż to, w którym odbyłeś obowiązkowe 30 godzin szkolenia praktycznego, pomyśl o wykupieniu dodatkowych jazd. W ich czasie będziesz miał okazję zapoznać się z trasą, przez którą może później przebiegać egzamin praktyczny.

PODSUMOWANIE
 • Egzamin teoretyczny najłatwiej zdać w Opolu, a egzamin praktyczny – w Rzeszowie.
 • Wśród miast wojewódzkich, w których egzaminy na prawo jazdy zdaje najmniej kursantów, są Gorzów Wielkopolski (egzamin teoretyczny), a także Łódź i Opole (egzamin praktyczny).
 • Wśród mniejszych miast najbardziej sprzyjające kursantom to Bielsko-Biała (egzamin teoretyczny) i Ostrołęka (egzamin praktyczny), a najmniej sprzyjające – Nowy Targ (egzamin teoretyczny) i Koszalin (egzamin praktyczny).
 • W niektórych miejscowościach wielu kursantów zdaje egzaminy przy pierwszym podejściu. Najlepszymi statystykami cieszą się m.in. Ostrołęka, Łomża, Suwałki i Płock.
 • Nie musisz przystępować do egzaminów w ośrodku zlokalizowanym najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Aby móc ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów w innym mieście, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek.
 • Po zdanym egzaminie praktycznym nie wsiadaj od razu za kółko! Pamiętaj o wyrobieniu dokumentu i dopełnieniu formalności chociażby w związku z zakupem ubezpieczenia OC.
Źródła:
 • Biuletyny Informacji Publicznej
 • https://word.waw.pl/images/Dokumenty/Egzaminy/Wniosek_przeslanie_dokumentow.pdf
 • https://info-car.pl/infocar/artykuly/zdany-egzamin-na-prawo-jazdy-co-dalej.html
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
63,83
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!