Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Przed Tobą kurs nauki jazdy? A może jesteś w trakcie szkolenia i niedługo będziesz przystępował do egzaminów? Sprawdź, gdzie najłatwiej zdać egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Dowiedz się, czy musisz przystępować do nich w odgórnie narzuconym WORD i co zrobić po zdaniu egzaminów.

egzamin na prawo jazdy

Gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Dane na temat zdawalności egzaminów na prawo jazdy w funkcjonujących w Polsce Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego można odnaleźć na ich stronach internetowych lub w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych miast. Statystyki te pozwalają ocenić, w którym z nich najłatwiej, a w którym najtrudniej zdać egzamin na prawo jazdy. Dane publikowane na tychże portalach przedstawiają zarówno ogólną zdawalność teoretycznego i praktycznego egzaminu, jak i informują, jaki procent kursantów zdaje te egzaminy już przy pierwszym podejściu.

Z ostatnich zamieszczonych w sieci danych wynika, że miastem, w którym najłatwiej jest zdać egzamin na prawo jest Poznań. Zdający tam kierowcy osiągnęli wysokie w skali kraju wyniki zarówno jeśli chodzi o egzamin teoretyczny (61% zdawalności), jak i praktyczny (45% zdawalności). Na drugim biegunie znajduje się natomiast Kraków z wynikami 47% zdawalności z części teoretycznej i zaledwie 25% zdawalności z części praktycznej.

Warto zauważyć jednak, że powyższe wartości obejmują wszystkie osoby, które otrzymały pozytywny wynik egzaminu, bez względu na to, czy zdały go przy pierwszej próbie, czy przystępowały do egzaminów kilkakrotnie.

Przeczytaj też: Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. B

Ile osób zdaje egzamin na prawo jazdy w miastach wojewódzkich?

Przyglądając się statystykom pochodzącym ze wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, można zauważyć, że egzamin teoretyczny zdaje się dużo łatwiej niż egzamin praktyczny. Ta zasada dotyczy zarówno mniejszych miejscowości, jak i większych miast. Porównanie statystyk pochodzących jedynie z WORD zlokalizowanych w miastach wojewódzkich pokazuje, że najwięcej osób zdaje egzamin teoretyczny w Bydgoszczy (88%), natomiast najmniej w Krakowie (47%).

Miasto wojewódzkieProcent osób zdających pomyślnie egzamin teoretyczny
Bydgoszcz88%
Opole71%
Białystok65%
Gdańsk64%
Katowice62%
Lublin59%
Szczecin57%
Warszawa57%
Łódź56%
Wrocław56%
Zielona Góra53%
Kielce52%
Toruń50%
Olsztyn49%
Kraków47%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku (21.01.2024).

Z kolei egzamin praktyczny dużo łatwiej zdać w Rzeszowie (tam jazdę pomyślnie odbywa 51% zdających) niż w Opolu, gdzie pozytywny wynik otrzymuje zaledwie 24% zdających.

Miasto wojewódzkieProcent osób zdających pomyślnie egzamin praktyczny
Bydgoszcz59%
Rzeszów49%
Zielona Góra41%
Poznań40%
Lublin39%
Białystok39%
Gdańsk38%
Wrocław35%
Warszawa34%
Olsztyn32%
Kielce31%
Toruń30%
Katowice29%
Szczecin27%
Kraków25%
Łódź25%
Opole24%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku (21.01.2024).

Ile osób pomyślnie zdaje egzamin na prawo jazdy w mniejszych miejscowościach?

Podobnie jak w większych miastach dużo łatwiej zdać egzamin teoretyczny od praktycznego, tak i w mniejszych miejscowościach to teoretyczna wiedza jest mocniejszą stroną kandydatów na kierowców. Statystyki pokazują, że najwięcej osób wychodzących z egzaminu teoretycznego z pozytywnym wynikiem jest we Włocławku w województwie kujawsko-pomorskim (66%), natomiast najmniej zdanych egzaminów odnotowano również w tym samym regionie Polski – w Grudziądzu (43%).

MiejscowośćProcent osób zdających pomyślnie egzamin teoretyczny
Włocławek66%
Bielsko-Biała62%
Biała Podlaska60%
Siedlce60%
Gdynia59%
Krosno57%
Legnica57%
Zamość57%
Jelenia Góra57%
Kalisz57%
Suwałki55%
Płock55%
Ostrołęka54%
Elbląg53%
Ciechanów53%
Puławy52%
Nowy Sącz52%
Wałbrzych50%
Leszno46%
Nowy Targ45%
Grudziądz43%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku (21.01.2024).

Egzamin praktyczny najłatwiej przychodzi mieszkańcom Kalisza (59%) w województwie wielkopolskim. Najtrudniej z kolei zdać go osobom z Grudziądza. Tylko 27% kursantów z kujawsko-pomorskiego przechodzi go pomyślnie.

MiejscowośćProcent osób zdających pomyślnie egzamin praktyczny
Kalisz59%
Krosno55%
Ostrołęka55%
Wałbrzych50%
Płock50%
Suwałki47%
Siedlce45%
Puławy44%
Jelenia Góra43%
Leszno43%
Włocławek42%
Gdynia41%
Tarnobrzeg39%
Bielsko-Biała37%
Nowy Sącz36%
Radom35%
Nowy Targ35%
Ciechanów34%
Zamość34%
Legnica33%
Elbląg30%
Grudziądz27%
Źródło: strony internetowe poszczególnych WORD i urzędów miejskich. Informacje dotyczą ostatnich udostępnionych danych na temat zdawalności w danym ośrodku (21.01.2024).

Czy dużo osób zdaje egzaminy przy pierwszym podejściu?

W niektórych miejscowościach wielu kursantom udaje się zaliczyć egzamin na prawo jazdy już za pierwszym podejściem. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK, w latach 2009-2022 najwyższym odsetkiem egzaminowanych zdających praktykę za pierwszym razem mogły się pochwalić WORD-y:

 • Ostrołęka – 56%,
 • Łomża – 48%,
 • Suwałki – 48%,
 • Płock – 47%,
 • Rzeszów – 45%,
 • Siedlce – 44%,
 • Krosno – 43%,
 • Kalisz – 43%,
 • Jelenia Góra – 43%,
 • Tarnobrzeg – 43%.

Na drugim biegunie rankingu znalazły się z kolei m.in. Łódź, Koszalin i Szczecin, gdzie mniej niż 30% zdających udaje się pozytywnie zaliczyć egzamin praktyczny już za pierwszym podejściem.

Jeżeli natomiast chodzi o egzamin teoretyczny, w latach 2013-2022 aż 65% zdających za pierwszym razem udało się odnotować w Krośnie i Łodzi. Bardzo dobre wyniki odnotowano także w Lublinie, Bielsku-Białej i Białymstoku (po 63%). Najgorzej wypadły Koszalin i Kalisz (55-56%).

Przeczytaj też: Dodatkowe lekcje jazdy – komu i kiedy się przydadzą?

Czy można zdawać egzamin na prawo jazdy w innym mieście niż miejscowość zamieszkania?

Mieszkasz pod Łodzią i zastanawiasz się, czy musisz zdawać egzamin na prawo jazdy w łódzkim WORD? Otóż nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu w ośrodku znajdującym się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Możesz wybrać właściwie dowolny Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Polsce i to tam zdać egzamin na prawo jazdy. Żeby tego było mało, masz także możliwość przystąpić do egzaminu teoretycznego w jednym mieście, a egzamin praktyczny zdać w zupełnie innej miejscowości.

Przykład

Pochodzący z Legnicy Mikołaj zapisał się na kurs prawa w swoim rodzinnym mieście. Nie był jednak przekonany, czy na pewno chce zdawać w nim egzamin, bo słyszał o kiepskich statystykach zdawalności w tutejszym WORD. O wiele lepiej pod tym względem wypadł ośrodek w nieodległej Jeleniej Górze, dlatego chcąc zwiększyć swoje szanse, Mikołaj postanowił zdawać egzamin praktyczny właśnie tam. Była to słuszna decyzja, bo udało mu się go zaliczyć już w pierwszej próbie.

Co zrobić, żeby zmienić WORD?

Żeby zdawać egzaminy w innym ośrodku, powinieneś wypełnić wniosek. Odpowiedni druk na pewno znajdziesz w szkole jazdy, w której się szkoliłeś. Możesz też napisać pismo odręcznie. Pamiętaj, żeby zawrzeć w nim następujące informacje:

 • nazwę, adres i dane kontaktowe ośrodka, do którego jesteś przypisany i w którym składasz niniejszy wniosek;
 • numer PKK (profilu kandydata na kierowcę);
 • numer PESEL;
 • imię i nazwisko;
 • miejscowość, w której chcesz przystąpić do egzaminu (musi znajdować się w niej WORD);
 • własnoręczny podpis.

Zdałeś egzaminy na prawo jazdy? Co powinieneś zrobić?

Jeśli właśnie zdałeś egzaminy na prawo jazdy, gratulacje! Jednak zanim wsiądziesz za kółko, na co z pewnością czekałeś już od dawna, czeka Cię jeszcze kilka formalności, których musisz dopełnić.

W pierwszej kolejności powinieneś udać się do wydziału komunikacji, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania, aby tam zapłacić za wyrobienie dokumentu potwierdzającego uzyskane niedawno uprawnienie, czyli po prostu prawa jazdy. Opłaty możesz dokonać w kasie znajdującej się w urzędzie, ale możesz też zapłacić online, w banku lub na poczcie. Ważne, żebyś otrzymał potwierdzenie uiszczenia należności (opłata wynosi 100 zł), bo będziesz musiał przedstawić druk przy wnioskowaniu o wyprodukowanie prawa jazdy.

Po potwierdzeniu dokonania płatności powinieneś wypełnić druk, który jest swego rodzaju zleceniem wydania dokumentu. Najpóźniej po 9 dniach roboczych Twoje prawo jazdy powinno być gotowe do odbioru w tym samym wydziale komunikacji. Status swojej sprawy możesz sprawdzić na stronie www.info-car.pl, podając PESEL, imię i nazwisko. Gotowe prawo jazdy możesz również otrzymać pocztą, jeśli wybierzesz taką opcję przy składaniu wniosku.

CZY WIESZ, ŻE …

Nie musisz przedstawiać w urzędzie karty przebiegu egzaminu, którą otrzymałeś od egzaminatora. Urzędnik sprawdzi w systemie, czy Twój profil kandydata na kierowcę posiada informację o zdanym egzaminie.

Gdy otrzymasz dokument potwierdzający Twoje uprawnienia do kierowania samochodem, z pewnością staniesz przed wyborem, czy korzystać z auta rodziców, czy od razu kupić swoje własne. Pamiętaj jednak, że tuż po zdaniu egzaminu jesteś uznawany za młodego, niedoświadczonego kierowcę. Prawdopodobnie będzie się to wiązało początkowo z wyższą składką za ubezpieczenie OC i inne rodzaje ochrony w porównaniu ze składką Twoich rodziców czy dziadków. Jeśli zdecydujesz się współdzielić samochód z rodzicami, właściciel samochodu powinien zgłosić ubezpieczycielowi, że z pojazdu będzie korzystał młody kierowca. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe prawdopodobnie dokona rekalkulacji składki i będziecie musieli dopłacić za polisę.

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2024

Jesteś młodym kierowcą? Zobacz, co zrobić, żeby płacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu. Porównywarka OC Mubi doradzi Ci, jak zaoszczędzić.

Czytaj dalej

Z kolei jeśli zdecydujesz się na zakup swojego pierwszego samochodu, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty jeszcze wyższej składki. Dlaczego?

 • Nie masz doświadczenia na drodze.
 • Nie wypracowałeś zniżek za bezszkodową jazdę.
 • Jako młody kierowca możesz mieć skłonności do brawury za kółkiem, co oznacza dla ubezpieczyciela większe ryzyko ubezpieczeniowe.
 • Prawdopodobnie wybierzesz szybki samochód, który zwiększa ryzyko spowodowania kolizji.
Samochód dla początkującego kierowcy. Jakie auto wybrać, aby mieć tanie OC?

Jeżeli jesteś młodym kierowcą i zastanawiasz się nad zakupem samochodu – pomyśl o obowiązkowym OC. Jakie auto kupić, aby nie przepłacać?

Czytaj dalej

Kupujesz samochód? Pamiętaj o jego ubezpieczeniu!

Gdy kupujesz używany samochód, to wraz z pojazdem przechodzi na Ciebie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzieje się tak, ponieważ jest ono przypisane do auta, a nie do konkretnej osoby. Właśnie dlatego nazywa się ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Po otrzymaniu polisy OC po poprzednim właścicielu możesz:

 • korzystać z niej do końca umowy,
 • wypowiedzieć umowę do 30 dni od daty zakupu i znaleźć nowe ubezpieczenie.
UWAGA!

Ubezpieczenie OC po kupnie używanego samochodu nie przedłuża się automatycznie!

Bardzo ważne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC. Brak ochrony jest karana – już jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu samochodu osobowego grozi karą w wysokości 1 700 zł, a przy przerwie ponad 14 dni kara wzrasta do 8 480 zł!

Początkujący kierowcy płacą wyższe składki niż ci bardziej doświadczeni, ponieważ nie mają historii ubezpieczenia, a ubezpieczyciele uznają, że ich ochrona wiąże się z większym ryzykiem ubezpieczeniowym, czyli prawdopodobieństwem powstania szkody.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest porównanie różnych ofert od wielu ubezpieczycieli. Nie ma sensu przeglądać wielu stron i tracić czasu na przeklikiwanie się, więc idealnie do tego nada się kalkulator OC AC Mubi. Sprawdźmy więc, ile za ubezpieczenie OC musiałaby zapłacić 23-letnia Marta z Sieradza, która zdała 5 miesięcy temu na prawo jazdy i właśnie kupiła swoje pierwsze auto. Jej Toyota Yaris o niewielkim silniku ma 9 lat i na liczniku 77 tys. km, a Marta zamierza przejechać maksymalnie 5 tys. km w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
LINK4OC + NNW + Assistance1 001 zł
TrastiOC1 160 zł
BeesafeOC1 316 zł
You Can DriveOC1 355 zł
WienerOC + Assistance1 495 zł
mtu24.plOC1 534 zł
ERGO HestiaOC1 864 zł
BenefiaOC + NNW2 152 zł
Źródło: Kalkulator OC AC Mubi [20.03.2024].

Najtańsze OC wraz z dodatkowym NNW i Assistance kosztowałoby Martę tylko nieco ponad 1 000 zł. To niewiele jak na pierwsze ubezpieczenie dla początkującego kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, gdzie najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy

Czy trzeba zdawać egzamin na prawo jazdy w miejscowości, którą się zamieszkuje?
Jak przystąpić do egzaminu w innym ośrodku?
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy w innym mieście?
PODSUMOWANIE
 • Zarówno egzamin teoretyczny, jak i praktyczny najłatwiej zdać w Bydgoszczy.
 • Wśród mniejszych miast najbardziej sprzyjające kursantom to Włocławek (egzamin teoretyczny) i Kalisz (egzamin praktyczny), a najmniej sprzyjający w przypadku egzaminu praktycznego i teoretycznego jest Grudziądz.
 • Wśród mniejszych miast najbardziej sprzyjające kursantom to Bielsko-Biała (egzamin teoretyczny) i Ostrołęka (egzamin praktyczny), a najmniej sprzyjające – Nowy Targ (egzamin teoretyczny) i Koszalin (egzamin praktyczny).
 • W niektórych miejscowościach wielu kursantów zdaje egzaminy przy pierwszym podejściu. Najlepszymi statystykami cieszą się m.in. Ostrołęka, Łomża, Suwałki i Płock.
 • Nie musisz przystępować do egzaminów w ośrodku zlokalizowanym najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Aby móc ubiegać się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów w innym mieście, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek.
 • Po zdanym egzaminie praktycznym nie wsiadaj od razu za kółko! Pamiętaj o wyrobieniu dokumentu i dopełnieniu formalności chociażby w związku z zakupem ubezpieczenia OC.
Źródła:
 • Biuletyny Informacji Publicznej
 • https://word.waw.pl/images/Dokumenty/Egzaminy/Wniosek_przeslanie_dokumentow.pdf
 • https://info-car.pl/infocar/artykuly/zdany-egzamin-na-prawo-jazdy-co-dalej.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Faktycznie w Grudziądzu egzaminatorzy śmieją się z kursanta w trakcie wystawiania negatywnej oceny egzaminu. Nie polecam w żadnym wypadku egzaminu w Grudziądzu
avatar autora komentarza
Z tą Bydgoszczą to jakaś pomyłka !!! Żadne 59%, raczej miało być 29%.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC