Tanie OC w Warszawie? To możliwe! OC od 289 zł za pełny rok ochrony!

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że mieszkańcy Warszawy statystycznie płacą jedne z najwyższych składek ubezpieczeniowych w Polsce. Średnia cena OC dla tego miasta wyniosła w sierpniu 2020 roku 962 zł. To 135 zł więcej niż średnia wyliczona w tym samym czasie dla całego kraju. Z czego wynikają zwyżki cen ubezpieczeń w tym mieście? I czy warszawianie mają szansę na naprawdę tanie OC?

Dlaczego OC w Warszawie może być droższe niż w innych miastach?

Jednym z kryteriów, które wpływają na cenę polisy ubezpieczeniowej jest miejsce zamieszkania kierowcy. Im większa miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele polegają tu na statystykach. Na takie, a nie inne ceny wpływa liczba mieszkańców, która w stolicy Polski dochodzi prawie do 2 mln. Do tego każdego dnia do pracy w Warszawie dociera sporo dodatkowych osób. Natężenie ruchu jest tam zatem bardzo duże, a to sprzyja stłuczkom. Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku w samej stolicy doszło w ubiegłym roku do 1534 wypadków drogowych, a w całym województwie mazowieckim nawet do 3802 zdarzeń, w których ucierpieli ludzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych szkód i wypłaty odszkodowania jest więc bardzo duże. Dlatego ubezpieczyciele wyceniają to ryzyko wysoko, co odbija się na portfelach tamtejszych kierowców.

289 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w Warszawie

Najtańsze OC, jakie na mubi.pl wyliczył mieszkaniec Warszawy w sierpniu 2020 roku kosztowało 289 zł. Taką ofertę uzyskał 48-letni właściciel Fiata 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l.

Warto pamiętać, że nie tylko oferta OC za mniej niż 300 zł jest atrakcyjna. Z pewnością mile widziana będzie także ta z przedziału między 300 a 400, czy nawet 500 zł. Ile płacili inni kierowcy ze stolicy, którzy wyliczyli jedne z najtańszych składek OC? Poniżej kilka przykładów tych z warszawskich właścicieli samochodów, którzy otrzymali ofertę taniego ubezpieczenia OC (poniżej 500 zł).

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
Fiat 126p (pojemność silnika: 0,7 l)48-letni mężczyzna 289 zł
Mitsubishi Space Wagon (pojemność silnika: 1,8 l)38-letni mężczyzna 319 zł
Fiat 126p (pojemność silnika: 0,7 l)61-letni mężczyzna 327 zł
Mitsubishi Colt (pojemność silnika: 1,2 l)32-letni mężczyzna 340 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)37-letni mężczyzna 341 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,3 l)31-letni mężczyzna357 zł
Volkswagen Jetta (pojemność silnika: 1,6 l)60-letni mężczyzna 358 zł
Opel Astra (pojemność silnika: 1,6 l)41-letnia kobieta 368 zł
Isuzu Trooper (pojemność silnika: 2,6 l) 48-letni mężczyzna 368 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,8 l)47-letni mężczyzna 385 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2020].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Warszawa a inne miasta wojewódzkie – gdzie jest najtańsze OC?

Warszawscy kierowcy płacą za OC średnio 962 zł i jest to piąty z najwyższych wyników w miastach wojewódzkich, jakie wyliczono w sierpniu 2020 roku. Drożej było tylko w Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i we Wrocławiu, gdzie OC kosztowało odpowiednio 973 zł, 991 zł, 984 zł i 1032 zł. Patrząc na najniższe składki, jakie otrzymali kierowcy w poszczególnych miastach, Warszawa uplasowała się również na piątej pozycji, ale tym razem wśród najniższych stawek. Niższy próg zanotowano jedynie w Lublinie, Zielonej Górze, Katowicach i Gorzowie Wielkopolskim. W tych miastach najniższe składki wyniosły kolejno 234 zł, 241 zł, 272 zł i 275 zł.

OC młodych kierowców. Ile płacą niedoświadczeni za kierownicą warszawianie?

Młodzi kierowcy, tzn. ci przeciętnie między 18. a 25. rokiem życia muszą przygotować się na wyższe ceny OC niż te, które płacą ich rodzice czy dziadkowie. W Warszawie początkujące za kierownicą osoby płaciły za ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną od 554 zł. To całkiem przyzwoita cena jak dla osoby w tym wieku i z niewielkim doświadczeniem na drodze. Trzeba jednak zaznaczyć, że kierowca, który otrzymał w sierpniu tak atrakcyjną ofertę OC, jeździ samochodem o niewielkiej pojemności silnika, a ta również ma wpływ na cenę polisy. Jak w sierpniu 2020 roku przedstawiały się koszty związane z zakupem ubezpieczenia OC przez młodych kierowców?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
Fiat Panda (pojemność silnika: 1,1 l) 24-letni mężczyzna 540 zł
Ford Escort (pojemność silnika: 1,6 l)22-letni mężczyzna 577 zł
Renault Megane (pojemność silnika: 1,6 l) 25-letnia kobieta 604 zł
Opel Astra (pojemność silnika: 2,0 l)24-letni mężczyzna 608 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2020].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Tak w sumie myślałam, że w Warszawie jest najwięcej kolizji, a tu proszę cena całkiem spoko. Oc Warszawa ma się dobrze, pewnie osoby mieszkające w Stolicy są zadowolone :)