Tanie OC w Warszawie? To możliwe! OC od 205 zł za pełny rok ochrony!

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że mieszkańcy Warszawy statystycznie płacą jedne z najwyższych składek ubezpieczeniowych w Polsce. Średnia cena OC dla tego miasta wyniosła w styczniu 2022 roku aż 848 zł. To o 124 zł więcej niż średnia wyliczona w tym samym czasie dla całego kraju. Z czego wynikają zwyżki cen ubezpieczeń w tym mieście? I czy warszawianie mają szansę na naprawdę tanie OC?

Dlaczego OC w Warszawie może być droższe niż w innych miastach?

Jednym z kryteriów, które wpływają na cenę polisy ubezpieczeniowej, jest miejsce zamieszkania kierowcy. Im większa miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele polegają tu na statystykach. Na takie, a nie inne ceny wpływa liczba mieszkańców, która w stolicy Polski dochodzi prawie do 2 mln. Do tego każdego dnia do pracy w Warszawie dociera sporo dodatkowych osób. Natężenie ruchu jest tam zatem bardzo duże, a to sprzyja stłuczkom.

Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, w samej stolicy doszło w tamtym roku do 1186 wypadków drogowych, a w całym województwie mazowieckim do blisko 3 tys. zdarzeń, w których ucierpieli ludzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych szkód i wypłaty odszkodowania jest więc bardzo duże. Dlatego ubezpieczyciele wyceniają to ryzyko wysoko, co odbija się na portfelach tamtejszych kierowców.

205 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w Warszawie

Najtańsze OC, jakie na mubi.pl wyliczył mieszkaniec Warszawy w styczniu 2022 roku, kosztowało zaledwie 205 zł. Taką ofertę uzyskał 53-letni właściciel FSM 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l.

Warto pamiętać, że nie tylko oferta OC za mniej niż 300 zł jest atrakcyjna. Z pewnością mile widziana będzie także ta z przedziału między 300 a 400, a nawet do 500 zł. Ile płacili inni kierowcy ze stolicy, którzy wyliczyli jedne z najtańszych składek OC? Poniżej kilka przykładów tych z warszawskich właścicieli samochodów, którzy otrzymali ofertę taniego ubezpieczenia OC (poniżej 350 zł).

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
(Warszawa)
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)53-letni mężczyzna205 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)66-letni mężczyzna246 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)47-letni mężczyzna252 zł
FSM 126p (pojemność silnika: 0,7 l)40-letnia kobieta259 zł
Ford Orion (pojemność silnika: 1,3 l)42-letni mężczyzna265 zł
Fiat Panda (pojemność silnika: 1,0 l)66-letni mężczyzna271 zł
Ford Orion (pojemność silnika: 1,3 l)43-letnia kobieta291 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,0 l)43-letni mężczyzna299 zł
Volkswagen Scirocco (pojemność silnika: 1,8 l)35-letni mężczyzna308 zł
Toyota Starlet (pojemność silnika: 1,3 l)46-letnia kobieta317 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Warszawa a inne miasta wojewódzkie – gdzie jest najtańsze OC?

Warszawscy kierowcy płacą za OC średnio 848 zł i jest to czwarty z najwyższych wyników w miastach wojewódzkich, jakie wyliczono w styczniu 2022 roku. Drożej było tylko w Gdańsku, Wrocławiu i w Szczecinie, gdzie OC kosztowało odpowiednio 895 zł, 874 zł i 850 zł. Dla porównania, najtańsze OC płacili kierowcy z Rzeszowa (605 zł) oraz z Opola (706 zł).

Z kolei patrząc na najniższe składki, jakie otrzymali kierowcy w poszczególnych miastach, lepiej od Warszawy wypadły jedynie Białystok i Lublin. W tych miastach najniższe ceny OC wyniosły odpowiednio 200 zł i 201 zł.

OC młodych kierowców. Ile płacą niedoświadczeni za kierownicą warszawianie?

Młodzi kierowcy, tzn. ci przeciętnie między 18. a 25. rokiem życia, muszą przygotować się na wyższe ceny OC niż te, które płacą ich rodzice czy dziadkowie. W Warszawie początkujące za kierownicą osoby płaciły za ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną minimum 383 zł. To bardzo dobra cena, jak dla osoby w tym wieku i z niewielkim doświadczeniem na drodze. Trzeba jednak zaznaczyć, że kierowca, który otrzymał w styczniu tak atrakcyjną ofertę OC, jeździ samochodem o niewielkiej pojemności silnika, a ta również ma wpływ na cenę polisy. Jak w styczniu 2022 roku przedstawiały się koszty związane z zakupem ubezpieczenia OC przez młodych kierowców?

CZY WIESZ, ŻE …

Najniższe ceny OC wyliczone przez młodych kierowców z Warszawy mogą szczególnie dziwić tych, którzy wiedzą, ile przeciętnie za ubezpieczenie samochodu muszą zapłacić osoby w wieku od 18 do 25 lat. Według wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi, średnia cena OC dla mniej doświadczonego kierowcy w styczniu 2022 roku wyniosła 1407 zł.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
(Warszawa)
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)22-letni mężczyzna383 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 2,5 l)24-letni mężczyzna395 zł
Peugeot 206 (pojemność silnika: 1,8 l)23-letni mężczyzna397 zł
Volkswagen Passat (pojemność silnika: 2,8 l)25-letni mężczyzna459 zł
Audi 80 (pojemność silnika: 2,0 l)20-letni mężczyzna472 zł

Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Warszawie

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w Warszawie?

Mieszkańcy Warszawy płacili średnio 848 zł za ubezpieczenie OC w styczniu 2022 roku. To więcej niż średnia dla całego kraju i więcej niż w innych miastach województwa mazowieckiego. W tym samym czasie w Radomiu i Pruszkowie średnia cena sięgała nieco powyżej 800 zł (odpowiednio 806 zł i 807 zł), a w Płocku i w Siedlcach wynosiła tylko 724 zł i 717 zł.

Dlaczego mieszkańcy Warszawy płacą więcej za OC niż mieszkańcy mniejszych miejscowości?

Średnie ceny ubezpieczenia OC są wyższe w dużych miastach, ponieważ jeździ po nich więcej pojazdów, ruch jest intensywny, a drogi są zakorkowane. Powoduje to, że łatwiej tam o stłuczkę i wypadek, co przekłada się na szkody, które muszą być pokryte z OC. Ubezpieczyciele przy wycenie składki zwracają uwagę na statystyki wypadków.

Czy kierowca z Warszawy ma szansę na tanie OC?

Tak. Rekordzista z Warszawy znalazł w styczniu 2022 roku polisę za 205 zł! Było to możliwe, ponieważ o wysokości składki OC decyduje wiele zmiennych. Ich korzystne zestawienie daje szansę na duże zniżki ubezpieczeniowe. Aby przekonać się, czy Ty też możesz liczyć na tak tanie OC, skorzystaj z porównywarki Mubi i wylicz swoją składkę.

PODSUMOWANIE
  • Na wysokość składek ubezpieczeniowych w stolicy Polski wpływa duża liczba mieszkańców i przyjezdnych, a co za tym idzie, wzmożony ruch na drogach, a także dane wypadkowe.
  • Najtańsze OC w Warszawie w styczniu 2022 roku kosztowało 205 zł.
  • Średnia cena ubezpieczenia samochodu w Warszawie wynosi 848 zł.
  • OC młodych kierowców z Warszawy kosztuje od 383 zł w górę.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Tak w sumie myślałam, że w Warszawie jest najwięcej kolizji, a tu proszę cena całkiem spoko. Oc Warszawa ma się dobrze, pewnie osoby mieszkające w Stolicy są zadowolone :)