Tanie OC w Warszawie? To możliwe! OC od 286 zł za pełny rok ochrony!

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że mieszkańcy Warszawy statystycznie płacą jedne z najwyższych składek ubezpieczeniowych w Polsce. Średnia cena OC dla tego miasta wyniosła w czerwcu 2020 roku 988 zł. To prawie 150 zł więcej niż średnia wyliczona w tym samym czasie dla całego kraju. Z czego wynikają zwyżki cen ubezpieczeń w tym mieście? I czy warszawianie mają szansę na naprawdę tanie OC?

Dlaczego OC w Warszawie może być droższe niż w innych miastach?

Jednym z kryteriów, które wpływają na cenę polisy ubezpieczeniowej jest miejsce zamieszkania kierowcy. Im większa miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele polegają tu na statystykach. Na takie, a nie inne ceny wpływa liczba mieszkańców, która w stolicy Polski dochodzi prawie do 2 mln. Do tego każdego dnia do pracy w Warszawie dociera sporo dodatkowych osób. Natężenie ruchu jest tam zatem bardzo duże, a to sprzyja stłuczkom. Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku w samej stolicy doszło w ubiegłym roku do 1534 wypadków drogowych, a w całym województwie mazowieckim nawet do 3802 zdarzeń, w których ucierpieli ludzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych szkód i wypłaty odszkodowania jest więc bardzo duże. Dlatego ubezpieczyciele wyceniają to ryzyko wysoko, co odbija się na portfelach tamtejszych kierowców.

286 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w Warszawie

Najtańsze OC, jakie na mubi.pl wyliczył mieszkaniec Warszawy w czerwcu 2020 roku kosztowało 286 zł. Taką ofertę uzyskał 43-letni właściciel Mercedesa-Benza 124 z silnikiem o pojemności 2,0 l.

Warto pamiętać, że nie tylko oferta OC za mniej niż 300 zł jest atrakcyjna. Z pewnością mile widziana będzie także ta z przedziału między 300 a 400, czy nawet 500 zł. Ile płacili inni kierowcy ze stolicy, którzy wyliczyli jedne z najtańszych składek OC? Poniżej kilka przykładów tych z warszawskich właścicieli samochodów, którzy otrzymali ofertę taniego ubezpieczenia OC (poniżej 500 zł).

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,0 l)43-letni mężczyzna (jedna szkoda)286 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,8 l)40-letni mężczyzna (brak szkód)308 zł
Peugeot 205 (pojemność silnika: 1,8 l)32-letni mężczyzna (brak szkód)340 zł
Mercedes-Benz 190 (pojemność silnika: 1,8 l)33-letni mężczyzna (brak szkód)364 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)38-letni mężczyzna (brak szkód)372 zł
Kia Cee’d (pojemność silnika: 1,6 l)37-letnia kobieta (brak szkód)381 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 1,6 l)41-letni mężczyzna (brak szkód)394 zł
Mitsubishi Colt (pojemność silnika: 1,3 l)74-letni mężczyzna (brak szkód)404 zł
Renault Clio (pojemność silnika: 1,5 l)61-letnia kobieta (brak szkód) 408 zł
Citroen C4 (pojemność silnika: 1,2 l)53-letni mężczyzna (brak szkód)421 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [czerwiec 2020].

Oblicz najtańsze OC

Warszawa a inne miasta wojewódzkie – gdzie jest najtańsze OC?

Warszawscy kierowcy płacą za OC średnio 988 zł i jest to trzeci z najwyższych wyników w miastach wojewódzkich, jakie wyliczono w czerwcu 2020 roku. Drożej było tylko w Gdańsku i we Wrocławiu, gdzie OC kosztowało odpowiednio 1037zł i 1045 zł. Patrząc na najniższe składki, jakie otrzymali kierowcy w poszczególnych miastach, Warszawa uplasowała się na trzeciej pozycji. Niższy próg zanotowano jedynie w Bydgoszczy i Białymstoku. W tych miastach najniższe składki wyniosły kolejno 274 zł i 285 zł.

OC młodych kierowców. Ile płacą niedoświadczeni za kierownicą warszawianie?

Młodzi kierowcy, tzn. ci przeciętnie między 18. a 25. rokiem życia muszą przygotować się na wyższe ceny OC niż te, które płacą ich rodzice czy dziadkowie. W Warszawie początkujące za kierownicą osoby płaciły za ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną od 500 zł. To całkiem przyzwoita cena jak dla osoby w tym wieku i z niewielkim doświadczeniem na drodze. Trzeba jednak zaznaczyć, że kierowca, który otrzymał w czerwcu tak atrakcyjną ofertę OC, jeździ samochodem raczej o średnio dużej pojemności silnika, a ta również ma wpływ na cenę polisy. Jak w czerwcu 2020 roku przedstawiały się koszty związane z zakupem ubezpieczenia OC przez młodych kierowców?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,3 l)22-letni mężczyzna (brak szkód)500 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)24-letni mężczyzna (jedna szkoda)525 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,3 l)22-letni mężczyzna (brak szkód)579 zł
Honda CRX (pojemność silnika: 1,4 l)23-letni mężczyzna (brak szkód)596 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [czerwiec 2020].

Oblicz najtańsze OC

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy
avatar autora komentarza
Tak w sumie myślałam, że w Warszawie jest najwięcej kolizji, a tu proszę cena całkiem spoko. Oc Warszawa ma się dobrze, pewnie osoby mieszkające w Stolicy są zadowolone :)