Tanie OC w Warszawie? To możliwe! OC od 310 zł za pełny rok ochrony!

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że mieszkańcy Warszawy statystycznie płacą jedne z najwyższych składek ubezpieczeniowych w Polsce. Średnia cena OC dla tego miasta wyniosła w sierpniu 2021 roku 894 zł. To o 122 zł więcej niż średnia wyliczona w tym samym czasie dla całego kraju. Z czego wynikają zwyżki cen ubezpieczeń w tym mieście? I czy warszawianie mają szansę na naprawdę tanie OC?

Dlaczego OC w Warszawie może być droższe niż w innych miastach?

Jednym z kryteriów, które wpływają na cenę polisy ubezpieczeniowej jest miejsce zamieszkania kierowcy. Im większa miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo, że składka ubezpieczeniowa będzie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? Ubezpieczyciele polegają tu na statystykach. Na takie, a nie inne ceny wpływa liczba mieszkańców, która w stolicy Polski dochodzi prawie do 2 mln. Do tego każdego dnia do pracy w Warszawie dociera sporo dodatkowych osób. Natężenie ruchu jest tam zatem bardzo duże, a to sprzyja stłuczkom. Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku w samej stolicy doszło w tamtym roku do 1186 wypadków drogowych, a w całym województwie mazowieckim do blisko 3 tys. zdarzeń, w których ucierpieli ludzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych szkód i wypłaty odszkodowania jest więc bardzo duże. Dlatego ubezpieczyciele wyceniają to ryzyko wysoko, co odbija się na portfelach tamtejszych kierowców.

310 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w Warszawie

Najtańsze OC, jakie na mubi.pl wyliczył mieszkaniec Warszawy w sierpniu 2021 roku kosztowało 310 zł. Taką ofertę uzyskał 39-letni właściciel BMW serii 3 z silnikiem o pojemności 1,8 l.

Warto pamiętać, że nie tylko oferta OC za mniej niż 400 zł jest atrakcyjna. Z pewnością mile widziana będzie także ta z przedziału między 400 a 500. Ile płacili inni kierowcy ze stolicy, którzy wyliczyli jedne z najtańszych składek OC? Poniżej kilka przykładów tych z warszawskich właścicieli samochodów, którzy otrzymali ofertę taniego ubezpieczenia OC (poniżej 400 zł).

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
BMW serii 3 (pojemność silnika: 1,8 l39-letni mężczyzna310 zł
Volkswagen Polo (pojemność silnika: 1,0 l)48-letni mężczyzna323 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,5 l)73-letni mężczyzna324 zł
Saab 900i Kabriolet (pojemność silnika: 2,0 l)39-letni mężczyzna332 zł
Seat Mii (pojemność silnika: 1,0 l)45-letni mężczyzna342 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)40-letni mężczyzna342 zł
Dacia Duster (pojemność silnika: 1,0 l)38-letni mężczyzna342 zł
Mitsubishi Eclipse (pojemność silnika: 2,0 l)62-letni mężczyzna343 zł
Skoda Octavia (pojemność silnika: 1,9 l)41-letni mężczyzna348 zł
Volkswagen Passat (pojemność silnika: 2,0 l)62-letnia kobieta350 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Warszawa a inne miasta wojewódzkie – gdzie jest najtańsze OC?

Warszawscy kierowcy płacą za OC średnio 894 zł i jest to czwarty z najwyższych wyników w miastach wojewódzkich, jakie wyliczono w sierpniu 2021 roku. Drożej było tylko w Zielonej Górze, Gdańsku i we Wrocławiu, gdzie OC kosztowało odpowiednio 895 zł, 961 zł i 920 zł. Patrząc na najniższe składki, jakie otrzymali kierowcy w poszczególnych miastach, Warszawa uplasowała się na piątej pozycji również wśród najwyższych stawek. Wyższy próg zanotowano jedynie w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Opolu i Bydgoszczy. W tych miastach najniższe składki wyniosły kolejno 342 zł, 342 zł, 340 zł i 327 zł.

OC młodych kierowców. Ile płacą niedoświadczeni za kierownicą warszawianie?

Młodzi kierowcy, tzn. ci przeciętnie między 18. a 25. rokiem życia muszą przygotować się na wyższe ceny OC niż te, które płacą ich rodzice czy dziadkowie. W Warszawie początkujące za kierownicą osoby płaciły za ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną od 413 zł. To całkiem przyzwoita cena jak dla osoby w tym wieku i z niewielkim doświadczeniem na drodze. Trzeba jednak zaznaczyć, że kierowca, który otrzymał w sierpniu tak atrakcyjną ofertę OC, jeździ samochodem o niewielkiej pojemności silnika, a ta również ma wpływ na cenę polisy. Jak w sierpniu 2021 roku przedstawiały się koszty związane z zakupem ubezpieczenia OC przez młodych kierowców?

CZY WIESZ, ŻE …

Najniższe ceny OC wyliczone przez młodych kierowców z Warszawy mogą szczególnie dziwić tych, którzy wiedzą, ile przeciętnie za ubezpieczenie samochodu muszą zapłacić osoby w wieku od 18 do 25 lat. Według wyliczeń wykonanych w porównywarce Mubi, średnia cena OC mniej doświadczonego kierowcy w sierpniu 2021 roku wyniosła 1398 zł.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Warszawa)
Toyota Corolla (pojemność silnika: 2,0 l)25-letni mężczyzna413 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,6 l)25-letnia kobieta541 zł
FSO Polonez (pojemność silnika: 1,5 l)24-letni mężczyzna555 zł
Kia Rio (pojemność silnika: 1,4 l)25-letnia kobieta581 zł
Ford Mondeo (pojemność silnika: 2,0 l)25-letni mężczyzna593 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 1,6 l)25-letni mężczyzna616 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,0 l)23-letni mężczyzna627 zł
Seat Leon (pojemność silnika: 1,4 l)24-letni mężczyzna647 zł
Mercedes-Benz A Klasa (pojemność silnika: 1,6 l)25-letnia kobieta650 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,4 l)25-letni mężczyzna664 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Warszawy w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Warszawie

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w Warszawie?
Mieszkańcy Warszawy płacili średnio 894 zł za ubezpieczenie OC w sierpniu 2021 roku. To więcej niż średnia dla całego kraju i więcej niż w innych miastach województwa mazowieckiego. W tym samym czasie w Radomiu i Pruszkowie średnia cena sięgała powyżej 800 zł (odpowiednio 879 zł i 871 zł). Z kolei w Płocku i Siedlcach wynosiła 760 zł i 752 zł.
Dlaczego mieszkańcy Warszawy płacą więcej za OC niż mieszkańcy mniejszych miejscowości?
Średnie ceny ubezpieczenia OC są wyższe w dużych miastach, ponieważ jeździ po nich więcej pojazdów, ruch jest intensywny, a drogi są zakorkowane. Powoduje to, że łatwiej tam o stłuczkę i wypadek, co przekłada się na szkody, które muszą być pokryte z OC. Ubezpieczyciele przy wycenie składki zwracają uwagę na statystyki wypadków.
Czy kierowca z Warszawy ma szansę na tanie OC?
Tak. Rekordzista z Warszawy znalazł w sierpniu 2021 roku polisę za 310 zł. Było to możliwe, ponieważ o wysokości składki OC decyduje wiele zmiennych. Ich korzystne zestawienie daje szansę na duże zniżki ubezpieczeniowe. Aby przekonać się, czy Ty też możesz liczyć na tak tanie OC, skorzystaj z porównywarki Mubi i wylicz swoją składkę.
PODSUMOWANIE
  • Na wysokość składek ubezpieczeniowych w stolicy Polski wpływa duża liczba mieszkańców i przyjezdnych, a co za tym idzie, wzmożony ruch na drogach, a także dane wypadkowe.
  • Najtańsze OC w Warszawie w sierpniu 2021 roku kosztowało 310 zł.
  • Średnia cena ubezpieczenia w Warszawie wynosi 894 zł.
  • OC młodych kierowców z Warszawy kosztuje od 413 zł w górę.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Tak w sumie myślałam, że w Warszawie jest najwięcej kolizji, a tu proszę cena całkiem spoko. Oc Warszawa ma się dobrze, pewnie osoby mieszkające w Stolicy są zadowolone :)