Najtańsze OC w Katowicach. Już od 403 zł!

Koszt ubezpieczenia samochodu w Katowicach jest nieco wyższy od średniego kosztu ubezpieczenia pojazdu w Polsce. Średnia cena OC w Katowicach to 903 zł. Jednak, jak pokazują liczne przykłady, za ubezpieczenie można zapłacić mniej, a OC kupić już od 403 zł.

Cena OC w Katowicach – porównanie z innymi miastami

Średnia cena ubezpieczenia OC w Katowicach jest o 101 zł wyższa od średniej krajowej (802 zł). Jeszcze większe różnice cenowe można dostrzec, gdy zestawi się średnią cenę z Katowic z kosztami ubezpieczenia pojazdu w innych miastach wojewódzkich. Duży rozdźwięk widać zwłaszcza porównując ceny katowickie oraz ceny z najtańszej i najdroższej stolicy województwa.

Średnia cena OC w Katowicach903 zł
Najniższa średnia cena OC w Polsce (Opole)671 zł
Najwyższa średnia cena OC w Polsce (Gdańsk)994 zł
Średnia cena OC w Polsce802 zł
Rozkład średnich cen OC w miastach wojewódzkich w grudniu 2019 roku. Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl

Średnia cena ubezpieczenia samochodu w Katowicach jest o 232 zł wyższa od ceny OC w Opolu, a więc mieście wojewódzkim, gdzie OC kosztuje najmniej (671 zł). Jednocześnie katowicka cena ubezpieczenia pozostaje o 91 zł niższa od ceny OC w Gdańsku, czyli najdroższej stolicy wojewódzkiej pod względem kosztów ubezpieczenia samochodu (994 zł).

Jak kształtuje się średnia cena OC w Katowicach w porównaniu z innymi miastami województwa śląskiego? Oto zestawienie największych miast województwa w grudniu 2019 roku:

 • Gliwice – 809 zł;
 • Chorzów – 811 zł;
 • Ruda Śląska – 849 zł;
 • Zabrze – 787 zł;
 • Bytom – 744 zł;
 • Dąbrowa Górnicza – 749 zł;
 • Sosnowiec – 737 zł;
 • Tychy – 761 zł;
 • Rybnik – 756 zł;
 • Bielsko-Biała – 722 zł;
 • Częstochowa – 737 zł.

Średnie ceny OC w Katowicach – z czego to wynika?

Jak różniły się średnie ceny OC w Katowicach na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy? W świetle danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, ceny w okresie czerwiec – grudzień kształtowała się następująco:

 • czerwiec – 810 zł (średnia krajowa 862 zł);
 • lipiec – 926 zł (średnia krajowa 866 zł);
 • sierpień – 808 zł (średnia krajowa 821 zł);
 • wrzesień – 818 zł (średnia krajowa 779 zł);
 • październik – 779 zł (średnia krajowa 755 zł);
 • listopad – 788 zł (średnia krajowa 775 zł);
 • grudzień – 903 zł ( średnia krajowa 802 zł);
 • średnia cena OC z okresu czerwiec – grudzień – 833 zł (średnia krajowa 808 zł).

O czym świadczy wysokość średnich cen OC w Katowicach? Można wysnuć wniosek, że Katowice są miastem stosunkowo bezpiecznym, choć nie najbezpieczniejszym. Skąd ten wniosek? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko wystąpienia szkody i na podstawie tych szacunków ustalają wysokość składki OC. Jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego jest wysokie, koszt ubezpieczenia samochodu wzrośnie. Natomiast, gdy ryzyko wypadku lub kolizji okaże się niewielkie, ubezpieczyciele zaproponują przystępniejszą ofertę.

Średnie ceny OC w Katowicach można uznać za wskaźnik średniego poziomu bezpieczeństwa poruszania się po katowickich drogach. Na poziom bezpieczeństwa wpływa z kolei przepustowość miejskich arterii, korki, gęstość sieci drogowej czy liczba samochodów.

Najtańsze OC w Katowicach

Czy można znaleźć w Katowicach ubezpieczenie OC, które jest dużo tańsze od miejscowej średniej? Jak najbardziej, a poszczególne przypadki to potwierdzają. Niektórzy kierowcy odnajdują oferty poniżej 450 zł. Najtańsze OC – za 403 zł – znalazł 64-letni mężczyzna, właściciel Opla Corsy o pojemności 1229 cm3.

Marka i model
pojazdu
Pojemność
silnika
Wiek
kierowcy
Płeć
kierowcy
Cena
OC
Opel Corsa 1229 cm3 64 lata Mężczyzna 403 zł
Opel Astra 1364 cm3 70 lat Mężczyzna 416 zł
Dacia Sandero 898 cm3 65 lat Mężczyzna 429 zł
Najtańsze OC w grudniu 2019 roku w Katowicach. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC

Jednak obniżenie kosztów ubezpieczenia bywa możliwe również przy większym silniku. Wśród katowickich kierowców, którzy znaleźli tanie OC znalazł się właścicielka Volkswagena New Beetle o pojemności 1896 cm3. W jego przypadku ubezpieczenie kosztowało jedynie 481 zł. 

Należy zauważyć, że najtańsze OC w Katowicach odnajdują przede wszystkim doświadczeni kierowcy. Wśród trzech osób, które natrafiły na najatrakcyjniejsze oferty ubezpieczenia znalazł się 70-latek i dwie osoby po 60 roku życia. 

Z kolei największy problem ze znalezieniem taniego OC, zarówno w Katowicach, jak i na terenie całego kraju, mogą mieć najmłodsi kierowcy. Krajowa średnia cena OC dla kierowców w wieku od 18 do 25 lat wynosi 1501 zł. Katowicka średnia cena ubezpieczenia dla kierowców w wieku 18-25 lat jest wyższa – 1722 zł. Dlatego warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia najtańszego OC.

Najtańsze OC i AC w Katowicach

Ubezpieczenie OC nie uchroni nas jeśli sami uszkodzimy swój pojazd. Z OC nie otrzymamy również odszkodowania, gdy nasze auto zostanie skradzione lub uszkodzone na przykład w trakcie burzy. Dlatego warto poszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu o dodatkową ochroną w postaci autocasco. AC nie musi być drogie. Najtańszy pakiet OC + AC w Katowicach kosztuje mniej niż 700 zł.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *