Najtańsze OC w Katowicach. Już od 414 zł!

Koszt ubezpieczenia samochodu w Katowicach jest nieco wyższy od średniego kosztu ubezpieczenia pojazdu w Polsce. Średnia cena OC w Katowicach to 833 zł. Jednak, jak pokazują liczne przykłady, za ubezpieczenie można zapłacić mniej, a OC kupić już od 414 zł.

Cena OC w Katowicach – porównanie z innymi miastami

Jak wynika z lutowych danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, średnia cena ubezpieczenia OC w Katowicach jest zaledwie o 5 zł wyższa od średniej krajowej (828 zł). Jeszcze większe różnice cenowe można dostrzec, gdy zestawi się średnią cenę z Katowic z kosztami ubezpieczenia pojazdu w innych miastach wojewódzkich. Duży rozdźwięk widać zwłaszcza porównując ceny katowickie oraz ceny z najtańszej i najdroższej stolicy województwa.

Średnia cena OC w Katowicach833 zł
Najniższa średnia cena OC w Polsce (Opole) 756 zł
Najwyższa średnia cena OC w Polsce (Gdańsk, Wrocław) 1006 zł
Średnia cena OC w Polsce 828 zł
Rozkład średnich cen OC w miastach wojewódzkich w lutym 2020 roku. Dane pochodzą z porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl

Średnia cena ubezpieczenia samochodu w Katowicach jest o 77 zł wyższa od ceny OC w Opolu, a więc mieście wojewódzkim, gdzie OC kosztuje najmniej (756 zł). Jednocześnie katowicka cena ubezpieczenia pozostaje o 250 zł niższa od ceny OC w Gdańsku czy Wrocławiu, czyli najdroższych stolicach wojewódzkich pod względem kosztów ubezpieczenia samochodu (1006 zł).

Jak kształtuje się średnia cena OC w Katowicach w porównaniu z innymi miastami województwa śląskiego? Oto zestawienie największych miast województwa w lutym 2020 roku:

 • Gliwice – 758 zł;
 • Chorzów – 784 zł;
 • Ruda Śląska – 796 zł;
 • Zabrze – 843 zł;
 • Bytom – 798 zł;
 • Dąbrowa Górnicza – 796 zł;
 • Sosnowiec – 790 zł;
 • Tychy – 829 zł;
 • Rybnik – 745 zł;
 • Bielsko-Biała – 814 zł;
 • Częstochowa – 795 zł.

Średnie ceny OC w Katowicach – z czego to wynika?

Jak różniły się średnie ceny OC w Katowicach na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy? W świetle danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, ceny w okresie czerwiec-luty kształtowały się następująco:

 • czerwiec – 810 zł (średnia krajowa 862 zł);
 • lipiec – 926 zł (średnia krajowa 866 zł);
 • sierpień – 808 zł (średnia krajowa 821 zł);
 • wrzesień – 818 zł (średnia krajowa 779 zł);
 • październik – 779 zł (średnia krajowa 755 zł);
 • listopad – 788 zł (średnia krajowa 775 zł);
 • grudzień – 903 zł ( średnia krajowa 802 zł);
 • styczeń – 808 zł (średnia krajowa 785 zł);
 • luty – 833 zł (średnia krajowa 828 zł);
 • średnia cena OC z okresu czerwiec-luty – 830 zł (średnia krajowa 808 zł).

O czym świadczy wysokość średnich cen OC w Katowicach? Można wysnuć wniosek, że Katowice są miastem stosunkowo bezpiecznym, choć nie najbezpieczniejszym. Skąd ten wniosek? Otóż towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko wystąpienia szkody i na podstawie tych szacunków ustalają wysokość składki OC. Jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia drogowego jest wysokie, koszt ubezpieczenia samochodu wzrośnie. Natomiast, gdy ryzyko wypadku lub kolizji okaże się niewielkie, ubezpieczyciele zaproponują przystępniejszą ofertę.

Średnie ceny OC w Katowicach można uznać za wskaźnik średniego poziomu bezpieczeństwa poruszania się po katowickich drogach. Na poziom bezpieczeństwa wpływa z kolei przepustowość miejskich arterii, korki, gęstość sieci drogowej czy liczba samochodów.

Najtańsze OC w Katowicach

Czy można znaleźć w Katowicach ubezpieczenie OC, które jest dużo tańsze od miejscowej średniej? Jak najbardziej, a poszczególne przypadki to potwierdzają. Niektórzy kierowcy odnajdują oferty poniżej 450 zł. Najtańsze OC – za 414 zł – znalazł 45-letni mężczyzna, właściciel Seata Leona z silnikiem o pojemności 1197 cm3.

Marka i model
pojazdu
Pojemność
silnika
Wiek
kierowcy
Płeć
kierowcy
Cena
OC
Seat Leon 1197 cm3 45 latMężczyzna 414 zł
Renault Megane 1197 cm3 43 lataKobieta 419 zł
Opel Corsa 1229 cm3 37 latKobieta 428 zł
Smart fortwo 898 cm3 47 latKobieta 431 zł
Najtańsze OC w lutym 2020 roku w Katowicach. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC

Jednak obniżenie kosztów ubezpieczenia bywa możliwe również przy większym silniku. Wśród katowickich kierowców, którzy znaleźli tanie OC znalazł się właścicielka Volkswagena New Beetle o pojemności 1896 cm3. W jego przypadku ubezpieczenie kosztowało jedynie 481 zł. 

Należy zauważyć, że najtańsze OC w Katowicach odnajdują przede wszystkim doświadczeni kierowcy. Wśród trzech osób, które natrafiły na najatrakcyjniejsze oferty ubezpieczenia znalazł się 70-latek i dwie osoby po 60 roku życia. 

Z kolei największy problem ze znalezieniem taniego OC, zarówno w Katowicach, jak i na terenie całego kraju, mogą mieć najmłodsi kierowcy. Krajowa średnia cena OC dla kierowców w wieku od 18 do 25 lat wynosi 1501 zł. Katowicka średnia cena ubezpieczenia dla kierowców w wieku 18-25 lat jest wyższa – 1722 zł. Dlatego warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia najtańszego OC.

Najtańsze OC i AC w Katowicach

Ubezpieczenie OC nie uchroni nas jeśli sami uszkodzimy swój pojazd. Z OC nie otrzymamy również odszkodowania, gdy nasze auto zostanie skradzione lub uszkodzone na przykład w trakcie burzy. Dlatego warto poszerzyć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu o dodatkową ochroną w postaci autocasco. AC nie musi być drogie.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *