Tanie OC w Opolu za 208 zł!

Tylko 208 zł wyniosła w styczniu najniższa składka OC dla mieszkańca Opola. To ponad trzy razy mniej od średniej krajowej ceny OC. Czy inni kierowcy też mogą liczyć na podobne ceny? Podpowiadamy, jak znaleźć równie tanie OC w Opolu.

Opole kontra inne miasta – gdzie są najlepsze ceny?

Średnia cena ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną w Opolu to 706 zł, czyli mniej niż wynosi średnia dla całej Polski (724 zł). W rankingu miast wojewódzkich Opole zajmuje drugie miejsce pod względem średniej ceny OC.

Średnie i najniższe ceny OC w miastach wojewódzkich

Miasto wojewódzkieŚrednia cena OC
Rzeszów650 zł
Opole706 zł
Zielona Góra715 zł
Kielce725 zł
Lublin725 zł
Katowice741 zł
Kraków756 zł
Olsztyn770 zł
Białystok775 zł
Poznań792 zł
Gorzów Wielkopolski793 zł
Toruń803 zł
Łódź816 zł
Warszawa848 zł
Bydgoszcz848 zł
Szczecin850 zł
Wrocław874 zł
Gdańsk895 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Poza miejscem zamieszkania, na ostateczną wysokość składki OC wpływają również inne czynniki, m.in. parametry samochodu, cechy kierowcy, czy historia dotychczasowego ubezpieczenia. Dlatego wiele osób płaci za OC znacznie mniej, niż wskazywałaby na to średnia z jego miasta.

Najtańsze OC Opole – przykładowe kalkulacje

Poniżej przedstawiamy przykłady kierowców, którzy uzyskali najlepsze ceny OC w Opolu. To nie jedyne takie osoby – kalkulacji z OC w cenie ok. 300-400 zł było w styczniu znacznie więcej. Najtańsze OC wykupił 42-letni właściciel Forda Scorpio z silnikiem o pojemności 2,0 l.

Płeć kierowcyWiek kierowcySamochódPojemność silnikaCena OC
Mężczyzna42 lataFord Scorpio2,0 l208 zł
Mężczyzna50 latCadillac DeVille4,5 l260 zł
Mężczyzna48 latMercedes-Benz 1902,0 l267 zł
Mężczyzna77 latFiat Cinquecento0,9 l280 zł
Kobieta30 latCitroen C4 Cactus1,2 l325 zł
Mężczyzna38 latSkoda S 1051,0 l325 zł
Mężczyzna43 lataHyundai Getz1,0 l339 zł
Mężczyzna39 latVolkswagen Polo1,4 l341 zł
Mężczyzna51 latVolkswagen up!1,0 l342 zł
Mężczyzna50 latToyota RAV42,0 l342 zł
Na podstawie kalkulacji mieszkańców Opola wykonanych w styczniu 2022 w porównywarce OC Mubi

Sposób na tanie OC w Opolu? Bezpieczne auto z małą pojemnością

Warto przyjrzeć się parametrom samochodów, których właściciele znaleźli najtańsze OC w Opolu.

Na 10 aut:

  • sześć ma pojemność silnika poniżej 2 litrów,
  • cztery mają silniki w z pojemnością w 2 litrów bądź większą.

Oprócz tego są to w większości samochody marek uznawanych przez ubezpieczycieli za bezpieczne (więcej o związku między marką pojazdu a ceną OC można przeczytać w naszym poradniku). Żaden z nich raczej nie jest demonem prędkości, ale za to ich właściciele mogą cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji, w tym tanim OC. To cenna podpowiedź dla osób, które kupują właśnie swój pierwszy samochód albo myślą o wymianie auta i szukają przy tym oszczędności.

Należy jednak zauważyć, że również właściciele samochodów o większej mocy silnika mają szansę na tanie ubezpieczenie pojazdu. W zestawieniu pojazdów z najtańszym OC znalazł się choćby Cadillac DeVille o pojemności wynoszącej aż 4,5 l.

CZY WIESZ, ŻE …

W 1983 roku w Opolu powstało największe w Polsce przedsiębiorstwo zajmujące się transportem autokarowym Sindbad Sp. z.o.o., które organizuje międzynarodowe przewozy autokarowe, a także prowadzi działalność biura podróży.

Młodzi kierowcy z Opola też mogą mieć tanie OC

Należy zauważyć, że cenowo najatrakcyjniejsze oferty ubezpieczeń samochodowych trafiają przede wszystkim do doświadczonych kierowców. Wśród mieszkańców Opola, którym udało się znaleźć OC tańsze od 350 zł, nie znalazł się nikt poniżej 30. roku życia. Większość opolan w zestawieniu kierowców z najtańszym ubezpieczeniem jest dużo starsza.

Osoby w wieku 18-25 lat mają opinię nie najlepszych kierowców, którzy częściej niż inni uczestniczą w wypadkach i stłuczkach. Wiąże się to z wysokimi kosztami ubezpieczeń dla tej grupy – średnia cena OC dla młodych kierowców wynosi 1407 zł. Na szczęście nie wszyscy są skazani na takie ceny.

Najtańsze OC młodych kierowców z Opola – przykładowe kalkulacje

Płeć kierowcyWiek kierowcyMarka i model
samochodu
Pojemność silnikaCena OC
Mężczyzna25 latFiat Seicento0,9 l460 zł
Mężczyzna25 latVolkswagen Passat2,0 l570 zł
Mężczyzna22 lataRolls-Royce Ghost6,6 l643 zł
Mężczyzna20 latFord Mondeo1,8 l653 zł
Mężczyzna25 latAudi A61,8 l654 zł
Na podstawie kalkulacji w porównywarce OC Mubi, przeprowadzonych przez kierowców w wieku 18-25 lat z Opola [styczeń 2022]

Podobnie jak w przypadku najniższych ofert OC dla wszystkich opolan, również wśród młodych właścicieli aut widać wyraźnie dwie tendencje. Szansę na tanie ubezpieczenie mają przede wszystkim kierowcy jeżdżący pojazdami marek uchodzących za bezpieczne oraz posiadający samochody z silnikami o stosunkowo niewielkiej pojemności. Choć oczywiście są wyjątki, o czym świadczy 22-letni właściciel Rolls-Royce’a.

Chciałbyś płacić równie mało, co kierowcy z powyższych przykładów? Zacznij od porównania cen proponowanych przez różne firmy ubezpieczeniowe. W taki sposób zyskasz szansę na tanie OC bez większego wysiłku.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC w Opolu

Czy kierowcy z najmniejszego miasta wojewódzkiego, jakim jest Opole, mogą liczyć na tańsze ceny OC?

Okazuje się, że rzeczywiście Opole co miesiąc znajduje się w czołówce miast wojewódzkich z najniższą średnią ceną ubezpieczenia OC. W styczniu miasto to zajęło 2. miejsce w rankingu miast wojewódzkich z najniższymi cenami OC. Wyżej był tylko Rzeszów, gdzie średnia składka wyniosła 650 zł, podczas gdy opolanie płacili 706 zł.

Dlaczego kierowcy z Opola płacą niewiele za ubezpieczenie?

Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wielkość miasta pod względem jego zaludnienia. Im mniej mieszkańców, tym mniejszy ruch panuje na tamtejszych drogach. Tym samym prawdopodobnie mniejsze będzie ryzyko kolizji.

Dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie?

Młode osoby nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia za kółkiem, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych i stresujących sytuacjach, których na drogach nie brakuje, a oprócz tego wielu z nich lubi szybką jazdę, co sprawia, że ubezpieczyciele podchodzą do obejmowania ich ochroną z większym dystansem i ostrożnością.

PODSUMOWANIE
  • Średnia cena OC w Opolu wyniosła w styczniu 2022 roku zaledwie 706 zł. Było to drugie miasto z najniższymi cenami OC.
  • Taniej niż w Opolu było tylko w Rzeszowie.
  • Najtańsze OC w Opolu kosztowało zaledwie 208 zł.
  • Niskie ceny ubezpieczeń mogą wynikać z mniejszego zatłoczenia na drogach w stolicy Opolszczyzny.
  • Najtańsze OC młodego kierowcy z Opola wyniosło 460 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Tak to prawda, również uważam, że Najtańsze OC w Opolu jest wyjątkowo niskie a zarazem nieziemsko opłacalne :)
avatar autora komentarza
Niesamowite jak te ceny mogą się różnić. Najtańsze OC w Opolu jest wyjątkowo zaniżone :P