W styczniu najtańsze OC we Wrocławiu kosztowało tylko 325 zł!

Znakiem rozpoznawczym Wrocławia dla branży ubezpieczeniowej są wysokie ceny OC. Średnio za OC wrocławianie płacą 874 zł, czyli dokładnie 150 zł więcej niż kierowcy w całej Polsce. Średnia cena ubezpieczenia samochodu w skali kraju to aktualnie 724 zł. Statystycznie więcej od kierowców ze stolicy Dolnego Śląska płacili tylko właściciele aut z Gdańska. Czy wrocławianie mają szansę na tanie OC? Ile w ostatnim czasie kosztowała najniższa składka ubezpieczeniowa w tym mieście?

Wrocław a inne miasta wojewódzkie. Gdzie OC kosztuje najmniej?

Jak wynika ze styczniowych danych porównywarki OC Mubi, średnie składki OC wrocławskich kierowców są jednymi z najdroższych spośród wszystkich miast wojewódzkich Polski. Wrocław nieznacznie prześcignął pod tym względem tylko Gdańsk ze średnią cenę ubezpieczenia samochodu wynoszącą 895 zł. Z kolei przeciętnie najniższe ceny ubezpieczeń OC zanotowano w Rzeszowie (650 zł).

Miasto wojewódzkieŚrednia cena OC
Rzeszów650 zł
Opole706 zł
Zielona Góra715 zł
Kielce725 zł
Lublin725 zł
Katowice741 zł
Kraków756 zł
Olsztyn770 zł
Białystok775 zł
Poznań792 zł
Gorzów Wielkopolski793 zł
Toruń803 zł
Łódź816 zł
Warszawa848 zł
Bydgoszcz848 zł
Szczecin850 zł
Wrocław874 zł
Gdańsk895 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]
CZY WIESZ, ŻE …

We Wrocławiu znajduje się fabryka autobusów Volvo. Firma Volvo Bus Corporation jest jednym z największych producentów tych pojazdów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wrocławska fabryka jest odpowiedzialna za powstawanie kompletnych autobusów miejskich, a także turystycznych.

325 zł za OC we Wrocławiu? Tanie ubezpieczenia OC w stolicy Dolnego Śląska też się zdarzają

To że średnia składka wrocławian ubezpieczających siebie i swoje samochody jest wysoka, nie oznacza, że kierowcy ze stolicy Dolnego Śląska nie mogą otrzymać atrakcyjnej oferty i zapłacić za ubezpieczenie niedużo. Najtańsze OC we Wrocławiu – 325 zł – wyliczyło sobie kilku kierowców, m.in.51-letni właściciel Renaulta Megane (pojemność silnika: 1,4 l) i 33-letnia właścicielka Volkswagena Passata (pojemność silnika: 1,8 l).

Warto zaznaczyć, że cen OC w wysokości ok. 300-400 zł było we Wrocławiu więcej:

SamochódKierowcaNajtańsze OC na mubi.pl
(Wrocław)
Hyundai i30 (pojemność silnika: 1,6 l)43-letni mężczyzna325 zł
Toyota Yaris (pojemność silnika: 1,3 l)35-letni mężczyzna325 zł
Renault Megane (pojemność silnika: 1,4 l)51-letni mężczyzna325 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,4 l)54-letni mężczyzna325 zł
Volkswagen Passat (pojemność silnika: 1,8 l)33-letnia kobieta325 zł
Audi 80 (pojemność silnika: 1,8 l)68-letni mężczyzna327 zł
Daewoo FSO/Matiz (pojemność silnika: 0,8 l)26-letni mężczyzna328 zł
Suzuki Splash (pojemność silnika: 1,0 l)53-letnia kobieta330 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)49-letni mężczyzna331 zł
Chevrolet Aveo (pojemność silnika: 1,4 l)44-letnia kobieta335 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Wrocławia w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2022 – ile za ubezpieczenie samochodu płacą początkujący wrocławianie?

Właściciele pojazdów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kierownicą, muszą liczyć się z dosyć wysokimi składkami ubezpieczeniowymi. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie średnie ceny OC osób poniżej 25. roku życia wyniosły aż 1797 zł. Najtańsze OC dla młodego kierowcy ze stolicy województwa dolnośląskiego kosztowało w styczniu 399 zł.

Ubezpieczyciele podnoszą ceny polis dla młodych osób z kilku powodów. Po pierwsze, kierowcy, którzy kilka tygodni czy miesięcy wcześniej odebrali swoje prawo jazdy, nie mogli jeszcze nabyć pewności za kierownicą. Zwyczajnie brakuje im jeszcze doświadczenia na drodze, co stwarza potencjalne zagrożenie wypadkiem. Po drugie, wiele osób poniżej 25. roku życia ma skłonność do brawury, niebezpiecznej jazdy i szybkich samochodów – kolejny czynnik zwiększający ryzyko stłuczki. Wszystko to potwierdzają policyjne statystyki. Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku to właśnie wśród kierowców w wieku między 18 a 24 lata odnotowano najwyższy współczynnik wypadków – 13,82 na 10 tys. populacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC we Wrocławiu

Z czego wynikają wysokie ceny OC we Wrocławiu?

Ubezpieczyciele określają wysokość składki na podstawie wielu danych. Jedną z nich jest miejsce zamieszkania właściciela ubezpieczanego samochodu. Jeśli w danej miejscowości dochodzi często do wypadków i stłuczek, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wziąć to pod uwagę i podnoszą tam ceny OC. Wrocław należy do takich miast.

Czy mieszkaniec Wrocławia ma szansę na tanie OC?

Oczywiście, że tak. Mimo że średnia cena OC we Wrocławiu w styczniu 2022 roku wyniosła 874 zł, to niektórzy właściciele samochodów znajdowali polisy nawet za ok. 300 zł. Aby się przekonać, jak tanie OC zaoferują Ci ubezpieczyciele, wypełnij formularz i dokonaj indywidualnej kalkulacji na Mubi.

Ile za OC płacą mieszkańcy miast województwa dolnośląskiego?

Najdroższym miastem pod względem cen OC w województwie dolnośląskim jest Wrocław ze średnią ceną 874 zł. Drugi pod względem wysokości składki w styczniu 2022 roku okazał się Wałbrzych (834 zł), z kolei mniej za ubezpieczenie samochodu płacili kierowcy z Jeleniej Góry (790 zł), Legnicy (784 zł) i Lubina (770 zł).

PODSUMOWANIE
  • W styczniu Wrocław był 2. miastem w Polsce spośród tych, w których kierowcy płacili najdroższe OC.
  • Średnia składka ubezpieczeniowa w stolicy Dolnego Śląska wynosi 874 zł.
  • Najtańsze OC we Wrocławiu kosztuje 325 zł.
  • Młodzi wrocławianie płacą za OC średnio 1797 zł, ale najtańsze OC dla młodego kierowcy wyniosło 399 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
24,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
oo dość drogie to OC Wrocław, chyba trzeba się na Opole przerzucić, widocznie tam jest znacznie mniej kolizji :O
avatar autora komentarza
Koleżanka mi mówiła, że ubezpieczenie auta we Wrocławiu nie jest w atrakcyjnej cenie, ale widocznie musi zmienić agencje ubezpieczeń.