Najtańsze OC dla młodych kierowców – ceny za październik 2019

1510 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według październikowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. To 2 razy więcej w porównaniu do średniej ceny OC dla ogółu kierowców, która w październiku wyniosła 755 zł. Nieco więcej szczęścia mieli ci, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem – wydali średnio 1160 zł na OC komunikacyjne. Skąd wynika taka różnica w składkach?

Śmierć na drodze ma 20 lat – głosi artykuł na wp.pl. Inspektor policji Mariusz Sokołowski podaje, że statystycznym sprawcą wypadków drogowych jest dwudziestokilkuletni mężczyzna, który ma prawo jazdy od niedawna, ale czuje się nieśmiertelny na drodze mimo wątpliwych umiejętności jako kierowca.

5113 wypadków w 2018 roku, wskutek których zginęło 428 osób i 6 734 zostało rannych, spowodowali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Za tymi liczbami kryją się setki tysięcy złotych wypłaconych w odszkodowaniach przez firmy ubezpieczeniowe.

Nic dziwnego, że ubezpieczyciele rygorystycznie oceniają młodych klientów.

Najwyższy wskaźnik wypadków na 10 000 populacji jest ściśle związany z najwyższymi stawkami OC dla tej grupy wiekowej.

Kim jest młody kierowca? Do jakiego wieku?

Czy wiesz, że jesteś młodym kierowcą według firm ubezpieczeniowych, nawet jeśli masz 29 lat?

Liczy się nie tylko wiek, ale i data wydania prawa jazdy. Słowniczek ubezpieczeniowy Warty podaje, że młody kierowca jest osobą o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym, czyli będzie częściej powodować szkody osobowe i na mieniu wskutek kolizji i wypadków niż przeciętny Jan Kowalski.

Warta definiuje młodego kierowcę jako osobę, która ma mniej niż 25 lat i/lub prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Większość firm ubezpieczeniowych ustala granicę wieku na poziomie 24-26 lat.

kim jest młody kierowca

Ile młody kierowca płaci za OC?

Cena OC dla młodego kierowcy zależy od wielu czynników, które przeanalizowano w dalszej części artykułu. Młody kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłaci od 1500 zł i więcej wyłącznie za ubezpieczenie OC z ewentualnym dodatkiem w postaci:

To wysoka czy niska cena?

Zależy, czy wiesz, jak horrendalnie wysokie mogą być ceny ubezpieczeń komunikacyjnych dla młodych. Może Cię to zszokować, ale nawet dziesięciokrotnie więcej za pakiet OC + AC + assistance + NNW może zapłacić 27-latek poruszający się nowym Audi A5 z dużym silnikiem, jeśli:

Mało kto zdecyduje się na pakiet ubezpieczeń za 19 707 zł (!), nawet jeśli chroniłby finansowo na wypadek wielu zdarzeń, dlatego:

 • warto wiedzieć, jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy,
 • warto skorzystać z kalkulatora OC/AC Mubi.pl, dzięki któremu porównasz co najmniej kilkanaście ofert OC i unikniesz wydania bajońskiej kwoty na ubezpieczenie auta.
cena OC dla młodego kierowcy

Jakie są powody zwyżek dla młodych kierowców?

Młode osoby płacą więcej za ubezpieczenie OC przede wszystkim ze względu na liczbę wypadków spowodowanych przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Są winnymi co 5. wypadku i aż 57% zabitych w wypadkach w skali roku. Młodych kierowców uznaje się za lekkomyślnych i niebezpiecznych przez ich skłonności do:

 • nadmiernej prędkości,
 • picia alkoholu przed kierowaniem pojazdem,
 • brania narkotyków, substancji psychoaktywnych itp.,
 • szeroko pojętej brawury,
 • udziału w nielegalnych wyścigach.

Ponadto młodzi mają znikome doświadczenie w kierowaniu pojazdem i często błędnie oceniają sytuację na drodze, np. hamują zbyt wolno na śliskiej powierzchni, nie dostosowując prędkości hamowania do warunków pogodowych.

Co jeszcze wpływa na wysoką cenę OC dla młodego kierowcy?

 • Krótki okres od wydania prawa jazdy do zarejestrowania pierwszego samochodu.
 • Brak historii ubezpieczeniowej.
 • Zamiłowanie do sportowych samochodów.
 • Adres zamieszkania w większej miejscowości lub stolicy województwa, gdzie zagęszczenie ludności jest większe i zdarzają się częściej wypadki. Dotyczy do zwłaszcza studentów, którzy wyjechali z małej rodzinnej miejscowości do większego miasta.
młody kierowca a ceny OC

Koszt OC dla młodych kierowców 2019

1510 zł to średnia cena ubezpieczenia OC samochodu młodego kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według październikowych statystyk mubi.pl. We wrześniu średnia składka OC dla tej grupy wyniosła 1527 zł, a w sierpniu – 1574 zł. Niektórym młodym kierowcom udało się zaoszczędzić. Wydali na obowiązkowe ubezpieczenie nieco mniej, jeśli skorzystali ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu.

MiesiącŚrednia cena OC dla młodego kierowcyŚrednia cena OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem samochoduŚrednia cena OC dla młodego kierowcy bez współwłaściciela samochodu
Czerwiec 20191652 zł1369 zł1694 zł
Lipiec 20191589 zł1312 zł1634 zł
Sierpień 20191574 zł1268 zł1626 zł
Wrzesień 20191527 zł1230 zł1577 zł
Październik 20191510 zł1160 zł1568 zł
Dane z kalkulacji na Mubi.pl w okresie od lipca do października 2019

Przykładowa kalkulacja OC dla młodego kierowcy

1003 zł to cena na podstawie przykładowej kalkulacji ubezpieczenia OC w Gefionie dla młodego kierowcy, który oblicza składkę 4 września 2019 roku i podaje w formularzu porównywarki OC następujące dane:

 • jest 2. właścicielem Audi A5 wyprodukowanego w 2018 roku, z silnikiem o pojemności 3,0,
 • urodził się w 1992 roku,
 • jest kawalerem,
 • mieszka w Opolu,
 • wcześniej nie kupował ubezpieczenia OC,
 • samochód wykorzystuje wyłącznie prywatnie,
 • dotychczasowy przebieg wynosi 10 000 km, a kierowca zamierza nim przejechać do 40 000 km w ciągu roku.

Cena ubezpieczenia OC młodego kierowcy zmieniłaby się zaskakująco, jeśli:

 • miałby dzieci,
 • planowałby przejechać samochodem do 20 000 km w ciągu roku,
 • zdałby wcześniej egzamin na prawo jazdy, np. w 2012 roku,
 • pojazd miałby silnik o mniejszej pojemności.

Wówczas nie Gefion zaoferowałby najtańsze OC, a You Can Drive – za jedyne 721 zł. Konkurencyjna byłaby oferta Axy – 860 zł.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują tanie OC młodym kierowcom?

Ze względu na różnorodne czynniki trudno powiedzieć, która firma ubezpieczeniowa ma definitywnie najtańsze OC dla młodych kierowców. Jednak na rynku wyróżniają się 4 towarzystwa ubezpieczeniowe, które mogą mieć OC w korzystnej cenie dla młodych osób:

OC w PZU dla młodych kierowców

PZU prowadziło kampanię dla młodych kierowców kilka lat temu. Towarzystwo ubezpieczeniowe promowało tanie OC dla osób do 26. roku życia, które miały samodzielnie zdobyte zniżki za brak szkód lub po raz pierwszy kupowały ubezpieczenie. Dzięki kampanii ubezpieczyciel jest kojarzony z tanim OC dla młodych kierowców do dziś.

OC w You Can Drive dla młodych kierowców

You Can Drive sprzedaje ubezpieczenia przeznaczone dla kierowców poniżej 30. roku życia, którzy są właścicielami:

 • samochodów osobowych,
 • samochodów terenowych,
 • samochodów osobowo-towarowych,
 • samochodów dostawczych o ładowności do 850 kg.

W You Can Drive kupisz OC najtaniej z możliwością podzielenia składki na 2, 4 lub 12 rat, aczkolwiek suma wszystkich rat może okazać się wyższa od jednorazowej składki za cały rok. Co jeszcze oferuje You Can Drive?

 • Możesz kupić np. AC mini bez udziału własnego. Dzięki temu składka będzie niższa i nie będziesz uczestniczyć finansowo w likwidacji szkody.
 • Dostępne jest również NNW pasażera i kierowcy. Dzięki tej opcji kierowca Twojego samochodu i pasażerowie będą mogli liczyć na odszkodowanie za obrażenia ciała w wypadku.
 • Już od 35 zł za rok możesz kupić ubezpieczenie opon, które pokryje szkody do 1000 zł.

OC w Avivie dla młodego kierowcy

 • 2896 zł zł za ubezpieczenie OC w Avivie w pakiecie z assistance może zapłacić 19-letni kierowca Skody Rapid z Opola, który ma prawo jazdy od zaledwie roku, ale żadnych szkód w historii ubezpieczenia. Niestety nastolatek nie może skorzystać ze zniżek doświadczonego właściciela.
 • Młodym kierowcą według Avivy jest osoba, która ma mniej niż 26 lat i/lub prawo jazdy krócej niż 3 lata.
 • Ponadto dla Avivy jest istotne, czy pojazd będzie użytkowany przez innego młodego kierowcę w wieku od 18 do 25 lat, który ma prawo jazdy od 12 miesięcy do 7 lat.

Tanie OC w Warcie dla młodego kierowcy

Warcie brakuje promocji stworzonych specjalnie dla młodych kierowców, ale mocnym atutem tego towarzystwa ubezpieczeniowego jest program lojalnościowy.

 • W pakiecie stałego klienta dostajesz rabaty na ubezpieczenia dodatkowe albo wyższe sumy ubezpieczenia bez podwyżki składki.
 • Dzięki ofercie OC Szybka Wypłata + BLS zgłaszasz szkody Warcie, a nie ubezpieczycielowi sprawcy.
 • Szkodę możesz zgłosić przez aplikację Warta Mobile.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Tańsze OC dla młodego kierowcy jest osiągalne, jeśli ubezpieczający wie, jak dane kierowcy i parametry auta wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Kluczowe jest zarówno zdobycie zniżek od osób, które mają prawo jazdy wiele lat, ale także bezszkodowa jazda. Po przeczytaniu kolejnych punktów zastanowisz się, czy opłaca Ci się drogie czerwone BMW z dużym silnikiem, w dodatku finansowane kredytem.

Marka, model i parametry samochodu a cena OC dla młodego kierowcy

Na ceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców mają wpływ następujące informacje o pojeździe:

 • wiek samochodu: młody właściciel nowego auta zapłaci mniej za OC w porównaniu do właściciela 6-letniego używanego samochodu;
 • dotychczasowy i planowany przebieg: pierwszy sugeruje stopień zużycia samochodu, a drugi – stopień Twojej aktywności. Im więcej jeździsz, jesteś osobą bardziej narażoną na szkody w ruchu drogowym;
 • marka i model: jednym z taniej ubezpieczanych samochodów jest Skoda, a najwięcej za OC płacą właściciele BMW, Audi i Mercedesów. Młody kierowca jeżdżący sportowym lub tuningowanym autem jest ryzykownym klientem dla firmy ubezpieczeniowej. Czy aby w to uwierzyć, potrzebujesz statystyk firm ubezpieczeniowych i policyjnych? Niekoniecznie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę “BMW wypadki 2018” otrzymasz ponad 5 milionów wyników. Wyszukiwanie “Skoda wypadki 2018” da “tylko” 1,5 miliona wyników;
 • pojemność silnika:im mniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że samochód rozwija prędkość do 150 km/h w terenie zabudowanym;
 • szczególne przeznaczenie pojazdu:dorabiasz jako kierowca Ubera? Firma ubezpieczeniowa powinna wiedzieć, że wykorzystujesz auto jako taksówkę. Jeśli podczas odpłatnego przewozu osób spowodujesz kolizję – w najgorszym wypadku z winy pijanego pasażera po imprezie – zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie z OC dla ofiar, ale może domagać się od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania w ramach regresu ubezpieczeniowego;
 • rodzaj paliwa: firmy ubezpieczeniowe oferują najtańsze OC dla młodych właścicieli samochodów na benzynę. Kilkadziesiąt złotych więcej płacą ubezpieczający pojazdy z dieslem.

Osoba niepełnoletnia i bez prawa jazdy może zostać współwłaścicielem rodzinnego pojazdu

Przykład

Na Forumprawnym.org jeden z użytkowników poruszył temat uczynienia osoby poniżej 13. roku życia współwłaścicielem pojazdu. Im wcześniej osoba małoletnia zostanie współwłaścicielem rodzinnego samochodu, tym dłuższa będzie jej historia ubezpieczenia. 18-latek może mieć duże zniżki po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i zakupie własnego auta Co prawda od firmy ubezpieczeniowej zależy, czy zniżki za samo figurowanie w dokumencie zostaną uznane.

Doświadczony kierowca może zostać współwłaścicielem pojazdu młodego kierowcy

Najpopularniejszym sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy jest dopisanie doświadczonego współwłaściciela ze zniżkami do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Dzięki temu młody kierowca może korzystać nawet z 60% zniżki drugiego współwłaściciela. Zwyżka za wiek i brak doświadczenia zrównoważy się ze zniżką.

Minusem tego rozwiązania jest ewentualna utrata zniżek przez bezszkodowego współwłaściciela, jeśli młodzieniec spowoduje kolizję lub wypadek. Ewentualna – bo dwójka współwłaścicieli może się przed tym zabezpieczyć, kupując ochronę zniżek z OC lub AC.

Ta opcja ma różne nazwy i ograniczenia w zależności od firmy ubezpieczeniowej:

 • w PZU to wykluczenie szkody w OC lub AC i dotyczy wyłącznie pierwszej szkody. O ile pierwsza stłuczka po zawarciu umowy nie spowoduje utraty zniżek, o tyle kolizja 4 miesiące później – już tak;
 • w Avivie możesz zachować zniżki na AC za bezszkodową jazdę dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu szyb od 80 zł za rok. Jeśli w wyniku kolizji w samochodzie młodego kierowcy zostaną uszkodzone wyłącznie szyby, dzięki ich oddzielnemu ubezpieczeniu właściciel pojazdu zachowa zniżki na autocasco;
 • Warta oferuje gwarancję utrzymania zniżek mimo szkody o wartości do 5000 zł dla nowych klientów i bez limitu wartości dla osób, które przez ostatni rok jeździły bez szkód i przedłużą umowę OC z firmą.

AXA Direct w ogóle nie oferuje ochrony zniżek po wypadku.

Dopisanie młodego kierowcy jako współwłaściciela samochodu doświadczonej osoby

To rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy po uzyskaniu prawa jazdy nie spieszą się z zakupem własnego auta.

W tej konfiguracji:

 • głównym właścicielem pojazdu i ubezpieczającym jest np. 42-letni kierowca z 10-letnią bezszkodową historią jazdy,
 • współwłaścicielem jest 21-latek z prawem jazdy od miesiąca.

Cena OC dla 21-latka jest najkorzystniejsza w takim układzie, nawet jeśli firma ubezpieczeniowa nalicza minimalną zwyżkę za wykorzystywanie samochodu przez młodocianego kierowcę.

Chłopak może uzbierać kilkadziesiąt procent zniżki przez kilka lat, mimo że nie ma własnego samochodu. Kiedy go kupi, będzie mieć tanie OC na start. PZU potwierdza, że każdy współwłaściciel wypracowuje własną historię ubezpieczenia i może otrzymać niezależne zaświadczenie o jej przebiegu.

UWAGA!

firmy ubezpieczeniowe oczekują dopłaty do ubezpieczenia OC, jeśli pojazdem ma kierować młoda osoba

Nawet jeśli główny właściciel samochodu nie planuje dopisać 22-letniego syna jako współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego, musi zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że pojazdem będzie się poruszać kierowca poniżej 26. roku życia.

Jeśli tego nie zrobi, a młody kierowca spowoduje szkodę ubezpieczonym autem, firma ubezpieczeniowa może:

 • obniżyć odszkodowanie z autocasco,
 • podwyższyć składkę ubezpieczenia OC i żądać uregulowania różnicy.

Warta podaje, że w takiej sytuacji trzeba rozszerzyć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego o upoważnienie kierowcy o zwiększonym ryzyku. Wtedy składka rośnie o ok. 10%.

Miejsce zamieszkania młodego kierowcy a cena OC

Zmotoryzowany student mieszkający w centrum Krakowa zapłaci więcej za OC niż 25-latek mieszkający w małej wsi pod Krakowem. Kroniki wypadków stolic wojewódzkich potwierdzają, że bardziej wypadkowe są duże miejscowości, w których natężenie ruchu drogowego jest większe.

Systemy monitorujące jazdę

Nowością na polskim rynku ubezpieczeń są systemy telematyczne. Śledzą styl jazdy kierowcy. Zebrane dane analizuje firma ubezpieczeniowa. Na ich podstawie TU może zaproponować tańsze OC młodemu kierowcy, który nie ma historii ubezpieczenia, ale wykazuje się wzorową jazdą.

Takie udogodnienie – czy też śledzenie – oferuje klientom Link4 w promocji Kasa Wraca. Ubezpieczyciel udostępnia klientom bezpłatną nawigację NaviExpert. Młody kierowca zbiera pieniądze na wirtualnym koncie za każdy wzorowo przejechany kilometr. Po upływie roku Link4 zwraca uzbieraną kwotę, która może wynosić aż do 30% wykupionej składki.

Uwzględnianie stylu jazdy w obliczaniu ceny OC oferuje także Ergo Hestia we współpracy z aplikacją Yanosik. Osoby korzystające z aplikacji mogą otrzymać ofertę ubezpieczenia YU! Przed wyborem warto ją skonfrontować z innymi aktualnymi ofertami.

Porównanie cen OC dla młodego kierowcy w porównywarce Mubi.pl

W porównywarce cen OC Mubi.pl za darmo dajemy Ci dostęp do aktualnych ofert firm ubezpieczeniowych. Wypełnienie formularza może zająć Ci mniej czasu niż ugotowanie jajka na twardo. Możesz pominąć podawanie numeru PESEL i e-maila, ale:

 • dopiero po założeniu konta dostępna jest funkcja zapamiętywania danych w formularzu. Dzięki niej w każdym momencie możesz wrócić do kalkulacji;
 • niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają podania numeru PESEL, więc ominiesz ich oferty.

Zobacz, ile za ubezpieczenie OC może zapłacić 23-letni właściciel Skody Fabii Active z 2015 roku, który użytkuje samochód wyłącznie w celach prywatnych w Polsce. Na korzyść 23-latka zamieszkałego w Szczecinie wpływa fakt, że ma prawo jazdy już od 5 lat i bezszkodową historię jazdy. Na niewielką składkę ma również wpływ miejsce zamieszkania (Szczecin) czy mała pojemność silnika samochodu (999 cm3).

Firma ubezpieczeniowaCo zawiera oferta?Cena ubezpieczenia
dla młodego kierowcy
AXA DirectOC + Assistance628 zł
AXA DirectOC + NNW + Assistance683 zł
You Can DriveOC791 zł
You Can DriveOC791 zł
You Can DriveOC + NNW835 zł
AvivaOC + Assistance910 zł
LINK4OC + Assistance939,38 zł
mtu24OC971 zł
BenefiaOC + NNW + Assistance1134 zł
BenefiaOC + Assistance1170zł

Najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC dla młodych kierowców:

1. Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

1510 zł – tyle wyniosła średnia cena ubezpieczenia OC dla młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat w październiku 2019 według kalkulatora OC Mubi.pl. Młodzi kierowcy, którzy nie korzystają ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu, zapłacili więcej, bo 1568 zł. Z kolei młodzi właściciele aut ze współwłaścicielami zapłacili mniej w porównaniu do średniej, bo 1160 zł. To niestety i tak 2 razy więcej od średniej ceny OC w październiku 2019, która według Mubi.pl wyniosła 755 zł.

2. Gdzie młody kierowca może kupić najtaniej OC?

19-letni właściciel nowego Volkswagena Passata (z silnikiem o pojemności 1498 cm3) ma prawo jazdy od niecałych 6 miesięcy i w związku z tym – nie ma historii ubezpieczeniowej. Mieszka w Katowicach.

Jeśli nie namówi nikogo na zostanie współwłaścicielem samochodu, będzie musiał zapłacić:

 • 2781 zł za OC w pakiecie z assistance w Axa,
 • 2950 zł za OC w MTU,
 • 3198 zł za OC w You Can Drive,
 • 3888,47 zł za OC w LINK4.

Bogaty pakiet ubezpieczeniowy, zawierający OC + AC + NNW + assistance, kosztowałby młodego kierowcę od 10 040 zł w Axie do nawet 14 819 zł w Avivie.

Ten sam 19-latek zapłaciłby mniej za OC, gdyby współwłaścicielem Volkswagena została mama, urodzona w 1963 roku, z prawem jazdy od 1996 roku i bezszkodową historią ubezpieczenia, również zamieszkała w Katowicach. Np. cena ubezpieczenia OC w pakiecie z assistance spadłaby do 2005 zł w Axie i do 2277,23 zł w Link4.

Ta kalkulacja jest przykładowa. Jednak pomoże Ci się zorientować, w której firmie warto kupić OC dla młodego kierowcy. Warto skorzystać z kalkulatora OC Mubi.pl, który pomoże Ci znaleźć najtańszą ofertę.

3. Który kalkulator OC dla młodych kierowców wybrać?

Porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl udostępnia prosty i szybki kalkulator ubezpieczenia OC, który pomaga znaleźć najtańszą ofertę nawet w 3 minuty.

Dzięki kalkulatorowi możesz sprawdzić nawet anonimowo – nie podając imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru rejestracyjnego samochodu, numeru telefonu i adresu e-mail – ceny ubezpieczenia OC w m.in. Axie, Avivie, Link4, MTU, You Can Drive.

4. Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

 • Prosząc doświadczonego kierowcę, np. mamę, tatę, ciotkę, wujka lub inną osobę, nawet spoza rodziny, zostanie współwłaścicielem samochodu. Wtedy młody kierowca może korzystać ze zniżek drugiego współwłaściciela. To najpopularniejszy i najbardziej opłacalny sposób.
 • Decydując się na zakup np. Skody zamiast BMW. Statystycznie kierowca Skody spowoduje mniej wypadków w porównaniu do kierowcy BMW. Oczywiście nic może nie odwlec młodej osoby od zakupu wymarzonego samochodu, ale warto mieć świadomość, że marka i model samochodu znacząco wpływają na cenę OC.
 • Kupując OC online. Firmy ubezpieczeniowe przyznają od 5 do 15% zniżki za zakup online .
 • Porównując cenę ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi.pl. Porównanie jest bezpłatne, trwa kilka minut i można je zrobić anonimowo. Pamiętaj tylko, że ukrywając swój PESEL i numer rejestracyjny samochodu możesz otrzymać mniej ofert – chociażby Proama i Generali od razu wymagają podania tych danych.

5. Do jakiego wieku młody kierowca jest objęty zwyżką na OC?

Zwyżkami są objęte głównie osoby w wieku od 18 do 25 lat, jednak nie tylko wiek ma wpływ na podwyższenie składki ubezpieczenia OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe podają definicję młodego kierowcy. W Warcie młody kierowca to osoba, która nie ukończyła 25. roku życia LUB ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Jaki z tego wniosek? Otóż nawet jeśli masz 31 lat, ale prawo jazdy od 29. roku życia, otrzymasz zwyżkę jako osoba niedoświadczona w roli kierowcy pojazdu.

6. Za co są przyznawane zwyżki OC dla młodych kierowców?

Przede wszystkim przez liczbę wypadków powodowanych przez grupę młodych kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Ponadto młode osoby są najczęściej mało doświadczone, nie przestrzegają przepisów i mają skłonności do brawury.

Młodzi kawalerowie i młode panny z dużych miejscowości, np. Warszawy czy Wrocławia, zapłacą więcej za OC w porównaniu do osób w związkach małżeńskich, które mieszkają w małych miejscowościach.

Oceń artykuł:
173,88
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *