Najtańsze OC dla młodych kierowców 2024

1449 zł to średnia cena OC samochodu dla kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według kwietniowych statystyk porównywarki ubezpieczeń Mubi. To kilkaset złotych więcej w porównaniu do średniej ceny OC dla ogółu kierowców, która w kwietniu wyniosła 775 zł. Nieco więcej szczęścia mieli ci, którzy ubezpieczali samochód ze współwłaścicielem – wydali średnio 1219 zł na OC komunikacyjne. Z czego wynika taka różnica w składkach?

Zadowolona kobieta z niskiej ceny OC dla młodego kierowcy

Śmierć na drodze ma 20 lat – głosi artykuł na wp.pl. Inspektor policji Mariusz Sokołowski podaje, że statystycznym sprawcą wypadków drogowych jest dwudziestokilkuletni mężczyzna, który ma prawo jazdy od niedawna, ale czuje się nieśmiertelny na drodze mimo wątpliwych umiejętności jako kierowca.

2898 wypadków w 2023 roku, wskutek których zginęło 275 osób i 3664 zostało rannych, spowodowali kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Za tymi liczbami kryją się setki tysięcy złotych wypłaconych w odszkodowaniach przez firmy ubezpieczeniowe.

Nic dziwnego, że ubezpieczyciele rygorystycznie oceniają młodych klientów.

Najwyższy wskaźnik wypadków na 10 000 populacji jest ściśle związany z najwyższymi stawkami OC dla tej grupy wiekowej.

Ile jest się młodym kierowcą? Kim jest młody kierowca?

Czy wiesz, że jesteś młodym kierowcą według firm ubezpieczeniowych, nawet jeśli masz 29 lat?

Liczy się nie tylko wiek, ale i data wydania prawa jazdy. Warta podaje definicję osoby o zwiększonym ryzyku ubezpieczeniowym jako:

osoba kierująca pojazdem, inna niż Właściciel i Użytkownik pojazdu, spełniająca określone przez WARTĘ we wniosku o ubezpieczenie kryteria wieku i okresu posiadania uprawnień do kierowania ubezpieczonym pojazdem

Ogólne Warunki Ubezpieczenia Warty.

Niektóre towarzystwa definiują młodego kierowcę jako osobę, która ma mniej niż 25 lat i/lub prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Większość firm ubezpieczeniowych ustala granicę wieku na poziomie 24-26 lat.

młody kierowca

Ile młody kierowca płaci za OC w 2024 roku?

Cena OC dla młodego kierowcy zależy od wielu czynników, które przeanalizowano w dalszej części artykułu. Młody kierowca w wieku od 18 do 25 lat zapłaci około 1000 zł za ubezpieczenie OC z ewentualnym dodatkiem w postaci:

To wysoka czy niska cena?

Zależy, czy wiesz, jak horrendalnie wysokie mogą być ceny ubezpieczeń komunikacyjnych dla młodych. Może Cię to zszokować, ale nawet kilkakrotnie więcej za pakiet OC + AC + assistance + NNW może zapłacić 21-latek poruszający się nową Toyotą RAV4, jeśli:

Mało kto zdecyduje się na pakiet ubezpieczeń za 4030,06 zł (!), nawet jeśli chroniłby finansowo na wypadek wielu zdarzeń, dlatego:

 • warto wiedzieć, jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy,
 • warto skorzystać z kalkulatora OC/AC Mubi.pl, dzięki któremu porównasz co najmniej kilkanaście ofert OC i unikniesz wydania bajońskiej kwoty na ubezpieczenie auta.

Jakie są powody zwyżek dla młodych kierowców w 2024 roku?

Młode osoby płacą więcej za ubezpieczenie OC przede wszystkim ze względu na liczbę wypadków spowodowanych przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Są winnymi co 10. wypadkowi i aż 15% zabitych w wypadkach w skali roku. Młodych kierowców uznaje się za lekkomyślnych i niebezpiecznych przez ich skłonności do:

 • nadmiernej prędkości;
 • picia alkoholu przed kierowaniem pojazdem;
 • brania narkotyków, substancji psychoaktywnych, itp.;
 • szeroko pojętej brawury;
 • udziału w nielegalnych wyścigach.

Ponadto młodzi mają znikome doświadczenie w kierowaniu pojazdem i często błędnie oceniają sytuację na drodze, np. hamują zbyt wolno na śliskiej powierzchni, nie dostosowując prędkości hamowania do warunków pogodowych.

Co jeszcze wpływa na wysoką cenę OC dla młodego kierowcy?

 • Krótki okres od wydania prawa jazdy do zarejestrowania pierwszego samochodu.
 • Brak historii ubezpieczeniowej.
 • Zamiłowanie do sportowych samochodów.
 • Adres zamieszkania w większej miejscowości lub stolicy województwa, gdzie zagęszczenie ludności jest większe i wypadki zdarzają się częściej. Dotyczy to zwłaszcza studentów, którzy wyjechali z małej rodzinnej miejscowości do większego miasta.

Koszt OC dla młodych kierowców 2024

1449 zł to średnia cena ubezpieczenia OC samochodu młodego kierowcy w wieku od 18 do 25 lat według kwietniowych statystyk Mubi. W marcu średnia składka OC dla tej grupy wyniosła 1481 zł, a w lutym – 1463 zł. Niektórym młodym kierowcom udało się zaoszczędzić. Wydali na obowiązkowe ubezpieczenie nieco mniej, jeśli skorzystali ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu.

MiesiącŚrednia cena OC dla młodego kierowcyŚrednia cena OC dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem samochoduŚrednia cena OC dla młodego kierowcy bez współwłaściciela samochodu
Styczeń 20241432 zł1180 zł1466 zł
Luty 20241463 zł1190 zł1500 zł
Marzec 20241481 zł1228 zł1519 zł
Kwiecień 20241449 zł1219 zł1481 zł

Przykładowa kalkulacja OC dla młodego kierowcy

1711,00 zł to cena na podstawie przykładowej kalkulacji ubezpieczenia OC i assistance w mtu24.pl dla młodego kierowcy, który oblicza składkę 9 maja 2024 roku i podaje w formularzu porównywarki OC następujące dane:

 • jest 2. właścicielem Audi A5 wyprodukowanego w 2018 roku, z silnikiem o pojemności 3,0 l;
 • urodził się w 1997 roku;
 • jest kawalerem;
 • mieszka w Opolu;
 • wcześniej nie kupował ubezpieczenia OC;
 • samochód wykorzystuje wyłącznie prywatnie;
 • dotychczasowy przebieg wynosi 60 000 km, a kierowca zamierza nim przejechać do 40 000 km w ciągu roku.

Cena ubezpieczenia OC młodego kierowcy zmieniłaby się zaskakująco, jeśli:

 • miałby dzieci;
 • planowałby przejechać samochodem do 10 000 km w ciągu roku;
 • zdałby wcześniej egzamin na prawo jazdy, np. w 2016 roku;
 • pojazd miałby silnik o mniejszej pojemności;
 • kupowałby ubezpieczenie od 7 lat, w ramach którego nie byłaby likwidowana żadna szkoda.

Wówczas OC z assistance w mtu24.pl spadłoby do 665,00 zł. Jeszcze tańsza byłaby oferta OC z NNW i assistance w LINK4 – 631,66 zł.

Ekspert Mubi radzi:

Ustanowienie współwłasności pojazdu jest jednym z najczęściej wybieranych środków wpływających na cenę ubezpieczeń dla młodych kierowców. Dobrze jest jednak brać pod uwagę to, że takie rozwiązanie nie musi już zawsze wpływać na własność pojazdu. Po pewnym czasie można znieść współwłasność, spisując ze współwłaścicielem umowę darowizny lub sprzedaży. W wydziale komunikacji należy przedstawić podstawowe dokumenty pojazdu wraz z wnioskiem o zniesienie współwłasności auta. Nie w każdym wypadku wymiana dowodu rejestracyjnego będzie konieczna. Jeśli nazwisko osoby zrzekającej się swoich udziałów w pojeździe jest wpisane na drugim miejscu, urzędnik może je tylko wykreślić z dokumentu.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują tanie OC młodym kierowcom?

Ze względu na różnorodne czynniki trudno powiedzieć, która firma ubezpieczeniowa ma definitywnie najtańsze OC dla młodych kierowców. Jednak na rynku wyróżniają się 3 towarzystwa ubezpieczeniowe, które mogą mieć OC w korzystnej cenie dla młodych osób:

OC w PZU dla młodych kierowców

PZU prowadziło kampanię dla młodych kierowców kilka lat temu. Towarzystwo ubezpieczeniowe promowało tanie OC dla osób do 26. roku życia, które miały samodzielnie zdobyte zniżki za brak szkód lub po raz pierwszy kupowały ubezpieczenie. Dzięki kampanii ubezpieczyciel jest kojarzony z tanim OC dla młodych kierowców do dziś.

OC w You Can Drive dla młodych kierowców

You Can Drive sprzedaje ubezpieczenia przeznaczone dla kierowców poniżej 30. roku życia, którzy są właścicielami:

 • samochodów osobowych,
 • samochodów terenowych,
 • samochodów osobowo-towarowych,
 • samochodów dostawczych o ładowności do 850 kg.

W You Can Drive kupisz OC najtaniej z możliwością podzielenia składki na 2 raty, aczkolwiek suma wszystkich rat może okazać się wyższa od jednorazowej składki za cały rok. Co jeszcze oferuje You Can Drive?

 • Możesz kupić np. AC mini bez udziału własnego. Przez to składka będzie wyższa, ale nie będziesz uczestniczyć finansowo w likwidacji szkody.
 • Dostępne jest również NNW pasażera i kierowcy. Dzięki tej opcji kierowca Twojego samochodu i pasażerowie będą mogli liczyć na odszkodowanie za obrażenia ciała w wypadku.
 • Już od 120 zł za rok możesz kupić ubezpieczenie szyb, które pokryje szkody do 5000 zł.

Tanie OC w Warcie dla młodego kierowcy

W Warcie brakuje promocji stworzonych specjalnie dla młodych kierowców, ale mocnym atutem tego towarzystwa ubezpieczeniowego jest program lojalnościowy.

 • W pakiecie stałego klienta dostajesz rabaty na ubezpieczenia dodatkowe albo wyższe sumy ubezpieczenia bez podwyżki składki.
 • Dzięki ofercie OC Szybka Wypłata + BLS zgłaszasz szkody Warcie, a nie ubezpieczycielowi sprawcy.
 • Szkodę możesz zgłosić przez aplikację Warta Mobile.

Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

Tańsze OC dla młodego kierowcy jest osiągalne, jeśli ubezpieczający wie, jak dane kierowcy i parametry auta wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Kluczowe jest zarówno zdobycie zniżek od osób, które mają prawo jazdy wiele lat, ale także bezszkodowa jazda. Po przeczytaniu kolejnych punktów zastanowisz się, czy opłaca Ci się drogie czerwone BMW z dużym silnikiem, w dodatku finansowane kredytem.

Marka, model i parametry samochodu a cena OC dla młodego kierowcy

Na ceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców mają wpływ następujące informacje o pojeździe:

 • wiek samochodu: młody właściciel nowego auta zapłaci mniej za OC w porównaniu do właściciela 6-letniego używanego samochodu;
 • dotychczasowy i planowany przebieg: pierwszy sugeruje stopień zużycia samochodu, a drugi – stopień Twojej aktywności. Im więcej jeździsz, jesteś osobą bardziej narażoną na szkody w ruchu drogowym;
 • marka i model jednymi z taniej ubezpieczanych samochodów są Trabant, UAZ i Buick, a najwięcej za OC płacą właściciele marek Rolls-Royce, Ferrari i Bentley. Do najdroższych w ubezpieczaniu marek należy też popularne wśród młodych kierowców BMW. Młody kierowca jeżdżący sportowym lub tuningowanym autem jest ryzykownym klientem dla firmy ubezpieczeniowej. Czy aby w to uwierzyć, potrzebujesz statystyk firm ubezpieczeniowych i policyjnych? Niekoniecznie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę “BMW wypadki 2023” otrzymasz ponad 5,6 miliona wyników. Wyszukiwanie “Skoda wypadki 2023” da “tylko” nieco ponad 1 milion wyników;
 • pojemność silnika: im mniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że samochód rozwija prędkość do 150 km/h w terenie zabudowanym;
 • szczególne przeznaczenie pojazdu: dorabiasz jako kierowca Ubera? Firma ubezpieczeniowa powinna wiedzieć, że wykorzystujesz auto jako taksówkę. Jeśli podczas odpłatnego przewozu osób spowodujesz kolizję – w najgorszym wypadku z winy pijanego pasażera po imprezie – zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie z OC dla ofiar, ale może domagać się od Ciebie zwrotu wypłaconego odszkodowania w ramach regresu ubezpieczeniowego;
 • rodzaj paliwa: firmy ubezpieczeniowe oferują najtańsze OC dla młodych właścicieli samochodów elektrycznych. Nieco więcej płacą ubezpieczający pojazdy hybrydowe.

Osoba niepełnoletnia i bez prawa jazdy może zostać współwłaścicielem rodzinnego pojazdu

Przykład

Na Forumprawnym.org jeden z użytkowników poruszył temat uczynienia osoby poniżej 13. roku życia współwłaścicielem pojazdu. Im wcześniej osoba małoletnia zostanie współwłaścicielem rodzinnego samochodu, tym dłuższa będzie jej historia ubezpieczenia. 18-latek może mieć duże zniżki po zdaniu egzaminu na prawo jazdy i zakupie własnego auta. Co prawda od firmy ubezpieczeniowej zależy, czy zniżki za samo figurowanie w dokumencie zostaną uznane.

Doświadczony kierowca może zostać współwłaścicielem pojazdu młodego kierowcy

Najpopularniejszym sposobem na tanie OC dla młodego kierowcy jest dopisanie doświadczonego współwłaściciela z bezszkodową historią jazdy do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Dzięki temu młody kierowca może korzystać ze znacznej obniżki dzięki drugiemu współwłaścicielowi. Zwyżka za wiek i brak doświadczenia zrównoważy się ze zniżką za lata bezszkodowej jazdy.

Minusem tego rozwiązania jest podniesienie ceny kolejnej polisy każdemu ze współwłaścicieli, jeśli młodzieniec spowoduje kolizję lub wypadek. Dwójka współwłaścicieli może się przed tym zabezpieczyć, kupując ochronę zniżek z OC lub AC.

Ta opcja ma różne nazwy i ograniczenia w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Przykładowo Warta oferuje gwarancję utrzymania zniżek mimo szkody o wartości do 5000 zł dla nowych klientów i bez limitu wartości dla osób, które przez ostatni rok jeździły bez szkód i przedłużą umowę OC z firmą.

Dopisanie młodego kierowcy jako współwłaściciela samochodu doświadczonej osoby

To rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy po uzyskaniu prawa jazdy nie spieszą się z zakupem własnego auta.

W tej konfiguracji:

 • głównym właścicielem pojazdu i ubezpieczającym jest np. 42-letni kierowca z 10-letnią bezszkodową historią jazdy,
 • współwłaścicielem jest 21-latek z prawem jazdy od miesiąca.

Cena OC dla 21-latka jest najkorzystniejsza w takim układzie, nawet jeśli firma ubezpieczeniowa nalicza minimalną zwyżkę za wykorzystywanie samochodu przez młodocianego kierowcę.

Chłopak może uzbierać kilkadziesiąt procent zniżki przez kilka lat, mimo że nie ma własnego samochodu. Kiedy go kupi, będzie mieć tanie OC na start. PZU potwierdza, że każdy współwłaściciel wypracowuje własną historię ubezpieczenia i może otrzymać niezależne zaświadczenie o jej przebiegu.

UWAGA!

Firmy ubezpieczeniowe oczekują dopłaty do ubezpieczenia OC, jeśli pojazdem ma kierować młoda osoba.

Nawet jeśli główny właściciel samochodu nie planuje dopisać 22-letniego syna jako współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego, musi zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że pojazdem będzie się poruszać kierowca poniżej 26. roku życia.

Jeśli tego nie zrobi, a młody kierowca spowoduje szkodę ubezpieczonym autem, firma ubezpieczeniowa może:

 • obniżyć odszkodowanie z autocasco,
 • podwyższyć składkę ubezpieczenia OC i żądać uregulowania różnicy.

Warta podaje, że w takiej sytuacji trzeba rozszerzyć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego o upoważnienie kierowcy o zwiększonym ryzyku.

Miejsce zamieszkania młodego kierowcy a cena OC

Zmotoryzowany student mieszkający w centrum Krakowa zapłaci więcej za OC niż 25-latek mieszkający w małej wsi pod Krakowem. Kroniki wypadków stolic wojewódzkich potwierdzają, że bardziej wypadkowe są duże miejscowości, w których natężenie ruchu drogowego jest większe.

Systemy monitorujące jazdę

Nowością na polskim rynku ubezpieczeń są systemy telematyczne, które śledzą styl jazdy kierowcy. Zebrane dane analizuje firma ubezpieczeniowa. Na ich podstawie towarzystwo może zaproponować tańsze OC młodemu kierowcy, który nie ma historii ubezpieczenia, ale wykazuje się wzorową jazdą.

Takie udogodnienie – czy też śledzenie – oferuje klientom LINK4 w promocji Kasa Wraca. Ubezpieczyciel udostępnia klientom bezpłatną nawigację NaviExpert. Młody kierowca zbiera pieniądze na wirtualnym koncie za każdy wzorowo przejechany kilometr. Po upływie roku LINK4 zwraca uzbieraną kwotę, która może wynosić aż do 30% wykupionej składki.

Uwzględnianie stylu jazdy w obliczaniu ceny OC oferuje także ERGO Hestia we współpracy z aplikacją Yanosik. Osoby korzystające z aplikacji mogą otrzymać ofertę ubezpieczenia YU! Przed wyborem warto ją skonfrontować z innymi aktualnymi ofertami.

Porównanie cen OC dla młodego kierowcy w porównywarce Mubi

W porównywarce cen OC Mubi za darmo dajemy Ci dostęp do aktualnych ofert firm ubezpieczeniowych. Wypełnienie formularza może zająć Ci mniej czasu niż ugotowanie jajka na twardo. Możesz pominąć podawanie numeru PESEL i e-maila, ale niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają podania danych osobowych, więc nie zobaczysz ich ofert. Pamiętaj, że:

 • dopiero po założeniu konta dostępna jest funkcja zapamiętywania danych w formularzu, dzięki której w każdym momencie możesz wrócić do kalkulacji;
 • niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają podania numeru PESEL, więc ominiesz ich oferty.

Zobacz, ile za ubezpieczenie OC może zapłacić 23-letni właściciel Skody Fabii Active z 2015 roku, który użytkuje samochód wyłącznie w celach prywatnych w Polsce. Na korzyść 23-latka zamieszkałego w Szczecinie wpływa fakt, że ma prawo jazdy już od 5 lat i bezszkodową historię jazdy. Na niewielką składkę ma również wpływ miejsce zamieszkania (Szczecin) czy mała pojemność silnika samochodu (999 cm3).

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
You Can DriveOC, Assistance893,00 zł
LINK4OC, Assistance913,66 zł
mtu24.plOC932,00 zł
BeesafeOC973,44 zł
UNIQAOC, Assistance1194,00 zł
TrastiOC1328,00 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi

Jakie tanie dodatkowe ubezpieczenie do OC może kupić młody kierowca?

Oprócz obowiązkowego OC młodzi kierowcy mogą wybrać dodatkowe ubezpieczenia, których cena często nie podnosi mocno składki za pakiet ubezpieczeń. Mowa o assistance i NNW. Pierwsze ubezpieczenie zapewnia wiele usług w przypadku awarii auta, wypadku lub nawet jego kradzieży – zakres zależy od pakietu. Natomiast drugie pozwoli na otrzymanie odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Średnia cena pakietu OC + assistance dla młodych kierowców bez współwłaściciela to 1387, a dla tych ze współwłaścicielem 1134 zł. Natomiast najtańszą ofertę takiego pakietu otrzymał 42-letni właściciel Skody Superb z Bytomia.

Za pakiet OC + NNW młodzi kierowcy płacili średnio 693 zł. Ci ze współwłaścicielem mogli liczyć na średnią cenę o kilkaset złotych niższą w wysokości 1128 zł, a ci bez współwłaścicieli na nieco wyższą w wysokości 1407 zł.

Z kolei najtańszą ofertę takiego pakietu otrzymał właściciel FSM 126p w wieku 24 lat – kosztował go jedynie 295 zł, a nie miał współwłaściciela. Z kolei najtańszy pakiet OC + NNW dla młodego kierowcy z współwłaścicielem kosztował 349 zł. Taką propozycję ubezpieczenia otrzymał 20-letni właściciel FSO Poloneza z powiatu ostródzkiego.

Widać więc wyraźnie, że młody kierowca może kupić pakiet OC + NNW lub OC + assistance w bardzo niskiej cenie. Co ważniejsze, dotyczy to także młodych bez doświadczonych współwłaścicieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC dla młodych kierowców

1. Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

1449 zł – tyle wyniosła średnia cena ubezpieczenia OC dla młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat w kwietniu 2024 według kalkulatora OC Mubi. Młodzi kierowcy, którzy nie korzystają ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu, zapłacili więcej, bo 1481 zł. Z kolei młodzi właściciele aut ze współwłaścicielami zapłacili mniej w porównaniu do średniej, bo 1219 zł. To niestety i tak kilkaset złotych więcej od średniej ceny OC w kwietniu 2024, która według Mubi wyniosła 775 zł.

2. Gdzie młody kierowca może kupić najtaniej OC?

19-letni właściciel nowego Volkswagena Passata (z silnikiem o pojemności 1395 cm3) ma prawo jazdy od niecałych 6 miesięcy i w związku z tym – nie ma historii ubezpieczeniowej. Mieszka w Katowicach.

Jeśli nie namówi nikogo na zostanie współwłaścicielem samochodu, będzie musiał zapłacić:

 • 2369,00 zł za OC z assistance w UNIQA,
 • 4882,00 zł za OC z assistance w Wiener,
 • 2370,00 zł za OC w ERGO Hestia,
 • 3069,00 zł za OC w You Can Drive.

Bogaty pakiet ubezpieczeniowy, zawierający OC + AC + NNW + assistance, kosztowałby młodego kierowcę od 5254,00 zł w towarzystwie UNIQA.

Ten sam 19-latek zapłaciłby mniej za OC, gdyby współwłaścicielem Volkswagena została mama, urodzona w 1963 roku, z prawem jazdy od 1996 roku i bezszkodową historią ubezpieczenia, również zamieszkała w Katowicach. Np. cena ubezpieczenia OC z assistance spadłaby do 1936,00 zł w UNIQA i do 3587,00 zł w towarzystwie Wiener. Pozostali z wymienionych wyżej ubezpieczycieli zaoferowaliby taką samą składkę, jak w przypadku zakupu OC bez współwłaściciela.

Ta kalkulacja jest przykładowa. Jednak pomoże Ci się zorientować, w której firmie warto kupić OC dla młodego kierowcy. Warto skorzystać z kalkulatora OC na mubi.pl, który pomoże Ci znaleźć najtańszą ofertę.

3. Który kalkulator OC dla młodych kierowców wybrać?

Porównywarka ubezpieczeń Mubi udostępnia prosty i szybki kalkulator ubezpieczenia OC, który pomaga znaleźć najtańszą ofertę nawet w 3 minuty.

Dzięki kalkulatorowi możesz sprawdzić nawet anonimowo – nie podając imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru rejestracyjnego samochodu, numeru telefonu i adresu e-mail – ceny ubezpieczenia OC m.in. w towarzystwach: UNIQA, LINK4, mtu24.pl, You Can Drive.

4. Jak młody kierowca może obniżyć cenę OC?

 • Prosząc doświadczonego kierowcę, np. mamę, tatę, ciotkę, wujka lub inną osobę, nawet spoza rodziny, o zostanie współwłaścicielem samochodu. Wtedy młody kierowca może korzystać ze zniżek drugiego współwłaściciela. To najpopularniejszy i najbardziej opłacalny sposób.
 • Decydując się na zakup np. Skody zamiast BMW. Statystycznie kierowca Skody spowoduje mniej wypadków w porównaniu do kierowcy BMW. Oczywiście nic może nie odwlec młodej osoby od zakupu wymarzonego samochodu, ale warto mieć świadomość, że marka i model samochodu znacząco wpływają na cenę OC.
 • Kupując OC online. Firmy ubezpieczeniowe przyznają od 5 do 15% zniżki za zakup online.
 • Porównując cenę ubezpieczenia OC w kalkulatorze Mubi. Porównanie jest bezpłatne, trwa kilka minut i można je zrobić anonimowo. Pamiętaj tylko, że ukrywając swój PESEL i numer rejestracyjny samochodu możesz otrzymać mniej ofert – chociażby Proama i Generali od razu wymagają podania tych danych.

5. Do jakiego wieku młody kierowca jest objęty zwyżką na OC?

Zwyżkami są objęte głównie osoby w wieku od 18 do 25 lat, jednak nie tylko wiek ma wpływ na podwyższenie składki ubezpieczenia OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe podają definicję, zgodnie z którą młody kierowca to osoba, która nie ukończyła 25. roku życia LUB ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy. Jaki z tego wniosek? Otóż nawet jeśli masz 31 lat, ale prawo jazdy od 29. roku życia, otrzymasz zwyżkę jako osoba niedoświadczona w roli kierowcy pojazdu.

6. Za co są przyznawane zwyżki OC dla młodych kierowców?

Przede wszystkim przez liczbę wypadków powodowanych przez grupę młodych kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Ponadto młode osoby są najczęściej mało doświadczone, nie przestrzegają przepisów i mają skłonności do brawury.

Młodzi kawalerowie i młode panny z dużych miejscowości, np. Warszawy czy Wrocławia, zapłacą więcej za OC w porównaniu do osób w związkach małżeńskich, które mieszkają w małych miejscowościach.

PODSUMOWANIE
 • Przez ubezpieczycieli młode osoby są uznawane za kierowców bardziej szkodowych.
 • Niektórzy ubezpieczyciele za młodych kierowców uznają nie tylko osoby poniższej 25. lub 26. roku życia, ale także tych, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata.
 • Młode osoby płacą za OC średnio 1449 zł.
 • Nieco wyższe składki dotyczą młodych kierowców, którzy kupują OC bez doświadczonego współwłaściciela. Za swoje ubezpieczenie płacą wówczas średnio 1481 zł. Mniejsze ceny ubezpieczeń dotyczą kierowców, którzy ubezpieczają pojazd ze współwłaścicielem dysponującym zniżkami. Ich składka to przeciętnie 1219 zł.
 • Atrakcyjne oferty dla młodych kierowców mają m.in. PZU, Warta czy You Can Drive.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

24 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
No ceny dla młodych kierowców nie są przyjazne, ale wiem że można dostać tanie oc dla młodego kierowcy jak się dobrze poszuka. Generalnie kalkulatory czy porównywarki to ułatwiają więc warto korzystać
avatar autora komentarza
oc dla młodego kierowcy jest masakrycznie drogie!!! ja 2 koła musiałem za pierwszym razem zapłacić i głupio zrobiłem że nie wziąłem wspówłaściciela
avatar autora komentarza
Mnie interesuje najtańsze OC dla młodych kierowców. Zrobię sobie porównanie w Waszej porównywarce . Chcę koniecznie OC na siebei już wziąć, żeby zniżki mi leciały.
avatar autora komentarza
najlepiej kogoś dopisać, bo wtedy jest jednak taniej, my tak zrobismy z synem, współwłaścicielem jestem i wyszło mniej mu do zapłaty niż jakby sam był a mu teraz składki też lecą
avatar autora komentarza
@wiczkax niestety ale tak właśnie to wygląda. Dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie samochodu na osobę, która ma wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę.
avatar autora komentarza
No ale czy to na pewno dobre rozwiązanie ? Czy wtedy zniżki mi też rosną czy jak to jest dokładnie ?
avatar autora komentarza
@tymek dobrym rozwiązaniem? Proszę Cię, coś się stanie i ta osoba zniżki straci. @wiczkax nie, nam wtedy nie rosną, więc tym bardziej bez sensu
avatar autora komentarza
@konwalka0 dobrym rozwiązaniem żeby zaoszczędzić. można ubezpieczyć zniżki. @wiczkax jeżeli jestes współwłaścicielem to zniżki też CI się budują. :)
avatar autora komentarza
aaaa to tyle dobrego że można ubezpieczyć, czyli wtedy mają 100% ochrony? a jak jestem współwłaścicielem to jest szansa aby zapłacić mniej ?
avatar autora komentarza
@tymek a takie ubezpieczenie zniżek jest płatne czy na jakiej zasadzie to działa? @wiczka a nie lepiej znaleźć innego ubezpieczyciela? I ubezpieczyć na siebie?
avatar autora komentarza
bardzo dobry pomysł. ochrona zniżek się to nazywa
avatar autora komentarza
Praktycznie to co chciałam się dowiedzieć odnośnie kosztów ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy, dowiedziałam się z tego artykułu. Ja dopiero na początku drogi do bycia kierowcą, jestem w trakcie kursu. Dlatego te wszystkie informacje są dla mnie bardzo cenne.
avatar autora komentarza
Polecam od razu ubezpieczać auto na siebie, nie ma co kombinować z rodzicami, bo w perspektywie będziesz potem tylko stratna, z zerową historią ubezpieczenia.
avatar autora komentarza
Niestety młodzi kierowcy mają pod górkę z tym ubezpieczeniem. Ledwo co kupiłam samochód, a teraz połowę jego wartości musze zapłacić za oc
avatar autora komentarza
No niestety, młodzi mają najbardziej przerąbane jak chodzi o składki. Serio nie ma żadnego wyjścia z takiej sytuacji, pomijając ubezpieczanie na rodzica?
avatar autora komentarza
Znajomy ostatnio ubezpieczył samochód w youcandrive - ponoć mają lepsze warunki niż CI słynni ubezpieczyciele
avatar autora komentarza
To też jest napisane w tym artykule powyżej... YCD uchodzi za jednego z lepszy ubezpieczycieli jeżeli chodzi o kierowców bez doświadczenia i jeszcze do tego młodych
avatar autora komentarza
mają ciekawe pakiety. np miniac - fajna opcja dla ossób których nie stać na pełne ac :)
avatar autora komentarza
jakaś klątwa wisi nad takimi kierowcami. Przecież i tak samo młodzi jak i seniorzy powodują wypadki. a ci druzy mają zniżki po 70 %
avatar autora komentarza
@Monty a co jak już nam stuknie ta 30? Ceny dalej są adekwatne?
avatar autora komentarza
Tym "słynnym" ubezpieczycielom to się chyba w głowach troszkę poprzewracało patrząc na oferty ubezpieczenia samochodu
avatar autora komentarza
znam ból. W stawce rocznej za małolitrażowy samochód wyszło mi ubezp 2500zł (!)
avatar autora komentarza
coż to za auto? Czemu tak drogo? miałaś duzo wypadków?
avatar autora komentarza
To jest forma dyskryminacji z góry zakładając że wszyscy młodzi źle jeżdżą ,kto ma jeździć bezpiecznie to będzie jeździł a kto brawurowó to będzie ,poprostu to jest sposób na wyłudzanie pieniędzy przez firmy ubezpieczeniowe

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC