Współwłaściciel samochodu – ile kosztuje OC?

Średnio prawie 300 zł na ubezpieczeniu może zaoszczędzić młody kierowca, kupując OC ze współwłaścicielem. Jednak o współwłasności pojazdu mogą myśleć nie tylko początkujący, którzy swoje prawo jazdy odebrali kilka miesięcy wcześniej, chociaż wydaje się, że poszukiwanie współwłaściciela samochodu najczęściej dotyczy właśnie grupy osób między 18. a 25. rokiem życia. Co daje współwłasność auta? Ile kosztuje ubezpieczenie ze współwłaścicielem? I jakie konsekwencje niesie takie posunięcie?

współwłaściciel samochodu

Współwłasność auta – po co kierowcy to robią?

O współwłasności pojazdu możemy mówić wtedy, gdy samochód jest w posiadaniu przynajmniej dwóch osób. Młody czy starszy, doświadczony czy zupełny laik, kierowca czy nawet osoba nieposiadająca prawa jazdy – zasadniczo każdy może zostać współwłaścicielem samochodu. Niepełnoletni również. Najczęściej jednak jest nim bardziej doświadczony członek rodziny, który może pochwalić się bezszkodową historią jazdy i posiada wypracowane zniżki. Początkujący kierowca, zanim zapracuje na własne, musi liczyć się z niezbyt korzystną wyceną polisy. Często składki osób między 18. a 25. rokiem życia sięgają kilku tysięcy złotych. W grudniu 2023 roku młodzi kierowcy płacili za ubezpieczenie komunikacyjne średnio 1355 zł.

Użytkowanie samochodu wspólnie z tatą czy dziadkiem, który za bezszkodową jazdę uzyskał już maksymalne 60% zniżki pozwoli mu nieco obniżyć cenę polisy. W porównywarce OC Mubi składka ubezpieczeniowa dla młodego kierowcy ze współwłaścicielem pojazdu wyniosła średnio 1121 zł. To o ponad 200 zł mniej, które można przeznaczyć chociażby na zakup paliwa.

Średnia cena OC młodego kierowcy1355 zł
Średnia cena OC młodego kierowcy ze współwłaścicielem1121 zł
Średnia cena OC młodego kierowcy bez współwłaściciela1385 zł
Dane na podstawie obliczeń użytkowników porównywarki Mubi (18.01.2024).

Cena OC młodego kierowcy i młodego kierowcy ze współwłaścicielem pojazdu – porównanie

Ile za OC zapłaciłby 20-letni pan Adrian, mieszkaniec Opola, który jest właścicielem Audi A3 z 2009 roku? Jeśli byłby jedynym posiadaczem pojazdu i ubezpieczał go sam, najtańsze byłoby OC w LINK4 za 1474 zł. Z kolei, gdyby zdecydował się na współdzielenie tego samego auta ze swoim tatą – 50-letnim kierowcą, który jeździ bezszkodowo od 32 lat – swoje oferty znacznie obniżyłyby Wiener i UNIQA. Najkorzystniejszą opcją byłoby natomiast, gdyby pan Adrian został drugim współwłaścicielem Audi i korzystał z niego tylko okazjonalnie. Ubezpieczenie OC auta zostałoby wycenione wówczas na zaledwie 816 zł w mtu24.pl.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia młodego kierowcy (jedyny właściciel)Cena ubezpieczenia młodego kierowcy (główny kierowca) ze współwłaścicielem (dodatkowy kierowca)Cena ubezpieczenia doświadczonego kierowcy (główny kierowca) z młodym współwłaścicielem (dodatkowy kierowca)
LINK4OC + NNW + Assistance1474 zł1478 zł1035 zł
BeesafeOC1763 zł1746 zł1746 zł
TrastiOC1845 zł2669 zł988 zł
ERGO HestiaOC2359 zł2359 zł4074 zł
You Can DriveOC2858 zł2858 złbrak oferty
BenefiaOC + NNW3034 zł3034 zł1312 zł
WienerOC + Assistance3290 zł2238 zł2238 zł
mtu24.plOC3388 zł3388 zł816 zł
UNIQAOC + Assistance3613 zł2146 zł1811 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (18.01.2024).

Współwłaściciel samochodu a OC – czy ubezpieczyciel musi wiedzieć, że samochodu używa drugi kierowca?

Pewnie niejednemu kierowcy przeszło przez myśl pytanie: czy właściwie trzeba zgłaszać do towarzystwa ubezpieczeniowego dodatkowych kierowców? Odpowiedź brzmi: tak, trzeba zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi przy zawieraniu umowy. Bez względu na to, czy z samochodu korzysta początkujący, czy już obyty na drodze kierowca. Zatajenie tej informacji w każdej z możliwych sytuacji jest niekorzystne dla właściciela i kierowcy.

Po pierwsze…

Jeśli młody kierowca nie będzie widniał w dokumentach i ewidencji ubezpieczyciela, jego polisa nigdy nie będzie na tyle przystępna cenowo, żeby opłacało mu się kupić ją bez współwłaściciela samochodu. OC jest bowiem wyliczane przez towarzystwa ubezpieczeniowe w dużej mierze na podstawie doświadczenia na drodze, historii wypadkowej, a co za tym idzie – uzyskanych zniżek. A tych nie wypracuje, nawet jeśli będzie korzystał z pojazdu bezszkodowo przez wiele lat. Musi pozostawić po sobie ślad w dokumentach.

Po drugie…

Co, jeśli niezgłoszony do ubezpieczenia użytkownik pojazdu spowoduje wypadek? Prawda wyjdzie na jaw, a to tylko początek kłopotów. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa ma prawo dokonać rekalkulacji i domagać się zapłacenia dodatkowej części składki. Bo ta na pewno będzie wyższa. Poza tym może wypłacić niższe odszkodowanie (w przypadku autocasco).

Jak dopisywać współwłaściciela do samochodu?

Żeby móc korzystać ze wszystkich praw i obowiązków wynikających ze współwłasności auta, konieczne jest zgłoszenie drugiego właściciela w odpowiednim Wydziale Komunikacji i wpisanie do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Żeby tego dokonać, konieczna jest obecność wszystkich współwłaścicieli samochodu. Wniosek, który należy wypełnić i podpisać można pobrać ze strony Biura Informacji Publicznej właściwego miasta.

Jak zgłosić współwłaściciela samochodu krok po kroku? Dowiesz się z artykułu: Współwłasność pojazdu od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?

Ekspert Mubi radzi:

Po kilku latach współwłasności samochodu możliwe jest jej zniesienie. Da się je przeprowadzić przy obopólnej zgodzie obu właścicieli, po śmierci jednego z nich lub w przypadku, gdy zniesienie musi zostać przeprowadzone na drodze sądowej. Nabywca części pojazdu musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych albo podatek od darowizny, w zależności od sposobu przekazania udziałów. W przypadku postępowania sądowego trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Korzyści i zagrożenia spowodowane współwłasnością pojazdu – prawa i obowiązki współwłaścicieli samochodu

Współdzielenie pojazdu ma swoje plusy i minusy. Każdy ze współwłaścicieli czerpie korzyści płynące ze współwłasności auta, ale też sporo ryzykuje. Wszyscy posiadacze mają też swoje prawa i obowiązki. Jak współwłasność samochodu wygląda w rzeczywistości?

Podatek od czynności cywilnoprawnych lub darowizny – kiedy współwłaściciele są zobowiązani do ich zapłaty?

Jeśli dwie osoby kupiły wspólnie używany pojazd na podstawie umowy kupna-sprzedaży, powinny złożyć druk PCC-3 i PCC-3/A. Wysokość podatku wynosi 2% wartości auta. Zasadniczo opłatę wnosi właściciel składający druk PCC-3, a drugi dokument jest jedynie informacją o współwłaścicielu. Jednak warto podzielić te koszty pomiędzy wszystkich nabywców auta.

Z podatku zwolnieni są współwłaściciele, którzy zostali dopisania do dowodu rejestracyjnego na podstawie otrzymanej darowizny od członka najbliższej rodziny (np. małżonka, rodzica, rodzeństwa), a wartość darowizny nie przekroczyła 36 120 zł (w ciągu ostatnich 5 lat).

Rejestracja i ubezpieczenie pojazdu – czy wszyscy właściciele muszą być obecni przy dopełnianiu formalności?

Rejestracji i ubezpieczenia samochodu kupionego na dwóch lub więcej współwłaścicieli może dokonać jedna osoba (zarówno główny właściciel, jak i któryś ze współwłaścicieli samochodu). Przed wizytą w Wydziale Komunikacji i w towarzystwie ubezpieczeniowym warto jednak zadbać o spisanie pełnomocnictwa pozostałych współwłaścicieli.

Wypadek spowodowany przez współwłaściciela samochodu – zniżki stracą obydwaj!

Młodzi kierowcy, którzy powinni być szczególnie zainteresowani tematem współwłasności samochodu, w 2022 roku spowodowali prawie 3,1 tys. wypadków – tak wynika z raportu Komendy Głównej Policji Wypadki drogowe w 2022 roku. Ponad 52% z nich było spowodowane nadmierną prędkością.

Statystyki te pozwalają uświadomić sobie, dlaczego młodzi kierowcy płacą dużo więcej za OC niż ich doświadczeni koledzy. Ryzyko spowodowania szkody w ich przypadku rośnie, a wraz z nim wzrasta ryzyko dla współwłaściciela pojazdu. Bez względu na to, który ze współwłaścicieli spowoduje stłuczkę, odbije się to na cenie polisy każdego z nich i obydwaj stracą swoje zniżki.

Jest jednak sposób na ich zachowanie. Ochrona zniżek to dodatkowe ubezpieczenie, które można dokupić do polisy komunikacyjnej. O tym, czym jest ochrona zniżek, jakie niesie korzyści i kto powinien z niej skorzystać, można przeczytać w artykule: Ochrona zniżek – jak działa i czy warto mieć?

Przykład

Po uzyskaniu prawa jazdy młody kierowca poprosił swojego ojca o to, by nie tylko pomógł mu w wyborze używanego samochodu, ale też został jego głównym właścicielem. Miało to służyć obniżeniu ceny OC. Kilka miesięcy później młody kierowca doprowadził do kolizji, której skutki zlikwidowano z wykupionego OC. Z tego powodu cena polisy w kolejnym roku wzrosła, co odczuli obaj właściciele pojazdu: i sprawca kolizji, i główny właściciel samochodu, czyli ojciec młodego kierowcy.

Sprzedaż samochodu – konieczna jest zgoda obu współwłaścicieli

Skoro samochód jest własnością kilku osób, każda z nich musi wyrazić zgodę na jego zbycie i poświadczyć to własnoręcznym podpisem na umowie kupna-sprzedaży. Jeden właściciel nie może zatem podejmować tak ważnych decyzji bez drugiego współwłaściciela. Możliwe jest jednak zbycie swoich udziałów. Czy to na rzecz drugiego współwłaściciela, czy też na rzecz innego członka rodziny, znajomego lub nawet zupełnie obcej osoby.

FAQ – dodatkowe pytania o współwłaściciela samochodu

Czy współwłaścicielem auta może zostać tylko członek rodziny?
Czy jako współwłaściciel może zostać zgłoszona do ubezpieczenia osoba, która nie została wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu?
Czy po zniesieniu współwłasności konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego?
Co po śmierci współwłaściciela samochodu?
PODSUMOWANIE
  • Na współwłasność samochodu najczęściej decydują się młode osoby, których cena OC wykupionego samodzielnie byłaby dosyć wysoka.
  • Młodzi kierowcy ubezpieczający pojazd ze współwłaścicielem płacą za OC średnio 1121 zł, podczas gdy ubezpieczający się samodzielnie – 1385 zł.
  • Współwłasność można ustanowić na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny.
  • Po podpisaniu któregoś z tych dokumentów konieczne jest uiszczenie podatku (jeśli obowiązek ten dotyczy nabywcy) oraz zarejestrowanie auta na nowego współwłaściciela w urzędzie.
  • Współwłasność samochodu trzeba zgłosić ubezpieczycielowi, który może dokonać rekalkulacji składki i domagać się zapłacenia brakującej części.
  • Jeśli jeden ze współwłaścicieli spowoduje wypadek, zniżki straci także drugi właściciel auta.
  • Aby sprzedać samochód, który stanowi współwłasność, konieczna jest zgoda obu właścicieli pojazdu. Możliwe jest też sprzedanie tylko części udziałów.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
współwłasność samochodu można mieć z kimkolwiek, ale szczerze? chyba jednak najbezpieczniej z członkiem rodziny. ja w każdym razie z nikim obcym na spółę samochodu bym nie brała
avatar autora komentarza
zgodzę się, aczkolwiek znam przypadki kiedy współwłasność samochodu była wśród osób niespokrewnionych i zdało to egzamin. po prostu to chyba kwestia zaufania
avatar autora komentarza
Czy można samemu ustalić procentową wartość udziałów w samochodzie jeśli następuje umowa zniesienia współwłasności?

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC