Jak znieść współwłasność samochodu?

Korzystanie z samochodu wraz ze współwłaścicielem to dla wielu kierowców (zwłaszcza tych początkujących) ratunek przed wysokimi kosztami związanymi z ubezpieczeniem pojazdu. W kalkulacji składki ubezpieczyciele biorą wówczas pod uwagę zarówno długoletnie doświadczenie za kierownicą jednego, jak i brak albo niedługi staż na drodze drugiego właściciela pojazdu.

Przychodzi jednak taki czas, kiedy współwłasność samochodu trzeba będzie znieść. Nie zawsze jest to łatwe i przyjemne. O czym trzeba pamiętać przy rezygnacji ze współdzielenia auta?

Zniesienie współwłasności samochodu – jakich formalności trzeba dopełnić?

Jeśli wszyscy współwłaściciele samochodu są zgodni co do rozwiązania współwłasności pojazdu, sprawa jest dosyć prosta. Trzeba spisać umowę zrzeczenia się praw do części pojazdu, w której znajdą się:

 • dane wszystkich współwłaścicieli,
 • procentowa wysokość udziałów, z których rezygnuje jeden ze współwłaścicieli,
 • kwotowa wartość zbywanych udziałów.

Zbycie udziałów w samochodzie może odbyć się na zasadzie sprzedaży lub przekazania darowizny samochodu. Nabywca powinien zatem pamiętać o rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym: zapłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych (w przypadku nabycia części pojazdu w drodze zakupu) lub podatku od darowizny (jeśli wartość przejmowanej części pojazdu przekroczy określony próg).

Dodatkowo konieczny jest wniosek o zniesienie współwasności, który wraz z umową zostanie przedstawiony w Wydziale Komunikacji. W urzędzie, oprócz umowy zniesienia współwłasności i odpowiedniego wniosku przydadzą się również:

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • karta pojazdu (jeśli taka istnieje),
 • polisa OC.

Zgłoszenia zniesienia współwłasności w Wydziale Komunikacji należy dokonać w ciągu 30 dni.

Szczególnie ważny jest w tej sytuacji dowód rejestracyjny, bo to w nim wpisani są wszyscy dotychczasowi współwłaściciele samochodu. Czy trzeba wymieniać ten dokument przy zniesieniu współwłasności pojazdu? Niekoniecznie. Jeśli współwłaściciel, który zbywa swoje udziały w pojeździe był wpisany w dowodzie rejestracyjnym na drugim lub kolejnym miejscu, wymiana dokumentu nie jest wymagana. Wystarczy, że urzędnik wykreśli tę osobę. Jeśli jednak kierowca ten widnieje w dowodzie jako pierwszy, skreślenie nie wystarczy. Trzeba będzie wyrobić nowy dokument.

Zniesienie współwłasności z zadłużonym współwłaścicielem

Jeśli jeden ze współwłaścicieli ma długi, ryzykownym posunięciem jest kontynuowanie korzystania z samochodu wspólnie z nim. Chociaż dobra drugiego udziałowca w zasadzie nie są zagrożone, to taka sytuacja nie jest niczym przyjemnym. Problemy z egzekwowaniem funduszy na paliwo, naprawy czy ubezpieczenie to tylko część kłopotów.

Jeśli zadłużony kierowca zgodzi się na zniesienie współwłasności samochodu, wówczas procedura jej rozwiązania wygląda podobnie jak ta wyżej opisana. Stres zaczyna się, gdy część auta należącą do dłużnika zajmie komornik, który udziały dłużnika wystawi na licytację. Jeśli niezadłużony właściciel auta nie chce dzielić go z obcą osobą, może wykupić udziały współwłaściciela lub oddać na licytację komorniczą również swoją część. Po sprzedaniu auta komornik zabierze kwotę pokrywającą część zadłużonego, a drugiemu właścicielowi odda jego należność.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Zniesienie współwłasności, gdy współwłaściciel zmarł

W przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli samochodu jego udziały w pojeździe dziedziczy osoba, która została wskazana w testamencie, lub jeden ze spadkobierców wskazany przez sąd (gdy zmarły nie spisał ostatniej woli). Jeśli korzystanie z samochodu wspólnie z nowym współwłaścicielem z różnych względów nie będzie możliwe, procedurę zniesienia współwłasności samochodu trzeba będzie przeprowadzić już z nowym udziałowcem. Do ustalenia pozostaje kwestia, który z właścicieli spłaci część drugiego i pozostawi auto dla siebie.

Przeczytaj też: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na spadkobiercę?

Zniesienie współwłasności, gdy jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody

Sądownie rozwiązuje się wszystkie kwestie sporne związane ze zniesieniem współwłasności samochodu. Z wnioskiem o rozwiązanie współwłasności może wystąpić każdy ze współwłaścicieli. Trzeba jednak pamiętać o kosztach sądowych i mieć na uwadze czas trwania procesu. Zanim sąd postanowi, czy współwłasność pojazdu zostanie zniesiona, czy też nie, może minąć kilka miesięcy. W tym czasie trzeba zadbać o ważność przeglądów, ubezpieczenia samochodu oraz pełny bak.

Zniesienie współwłasności nie jest równoznaczne z przyznaniem całego pojazdu jednemu ze współwłaścicieli. Wysokość udziałów obowiązuje do momentu, w którym jeden z udziałowców spłaci dług wobec drugiego. O tym, komu zostanie przyznany samochód, a kto otrzyma spłatę swojej części, może zadecydować sąd.

Dlaczego kierowcy decydują się na współdzielenie samochodu?

Na współdzielenie samochodu najczęściej decydują się niedoświadczeni, zwykle młodzi kierowcy, których składka ubezpieczeniowa jest dosyć wysoka i często przekracza możliwości osoby, która dopiero wkracza w dorosłość. Współdzielenie pojazdu z o wiele bardziej doświadczonym kierowcą (najczęściej rodzicem czy starszym rodzeństwem) to sposób na tańsze OC. Jak to działa?

W przygotowywaniu oferty ubezpieczeniowej dla kierowców, którzy wspólnie korzystają z samochodu i są jego właścicielami, ubezpieczyciele biorą pod uwagę zarówno brak doświadczenia albo niewielki staż na drodze młodego kierowcy, jak i kilka, a może nawet kilkadziesiąt lat bezszkodowej jazdy drugiego właściciela. Cena ubezpieczenia w ten sposób zostaje uśredniona i jest bardziej atrakcyjna dla początkującego.

W październiku 2019 roku średnia składka OC młodego kierowcy, czyli osoby między 18. a 25. rokiem życia, wynosiła 1568 zł. To sporo, zwłaszcza jeśli popatrzymy na ceny OC bardziej doświadczonych kierowców, którzy za ubezpieczenie płacą poniżej 1000 zł. Razem z doświadczonym współwłaścicielem w tym samym okresie osoby poniżej 25. roku życia płaciły za ubezpieczenie średnio 1160 zł. Różnica jest zatem odczuwalna.

PODSUMOWANIE
 • Do rozwiązania współwłasności samochodu potrzebne jest zawarcie umowy zniesienia, wypełnienie wniosku oraz złożenie tych dokumentów w Wydziale Komunikacji.
 • Dowodu rejestracyjnego nie trzeba wymieniać, jeśli właściciel, który zbywa prawa do części samochodu nie był wpisany w dokumencie na pierwszym miejscu.
 • Rozwiązaniem współdzielenia samochodu z dłużnikiem jest przekazanie na licytację komorniczą nie tylko części zadłużonego kierowcy, ale również drugiego właściciela.
 • Zniesienia współwłasności po śmierci jednego ze współwłaścicieli można dokonać już z jego spadkobiercą.
 • Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody na zniesienie współwłasności, konieczne jest złożenie wniosku do sądu.
 • Współdzielenie samochodu z doświadczonym kierowcą jest sposobem na obniżenie składki OC.
Oceń artykuł:
44,25
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Do tej pory nie wiedziałam jak znieść współwłasność samochodu, nie wiedziałam, że jest to też tak mało problematyczne. W teorii wszystko się powinno zgadzać, artykuł jest bardzo czytelny za co dziękuje.
avatar autora komentarza
Rozumiem, że zniesienie współwłasności samochodu właśnie dokładnie tak wygląda, jak w opisanym artykule?