Pożyczasz samochód córce lub synowi? Zobacz, czym to grozi!

Użyczenie samochodu młodemu kierowcy jest dość częstą praktyką. Pozwala bowiem obniżyć koszty ubezpieczenia początkującej za kierownicą osoby. Jednakże fakt, że autem porusza się inna osoba, należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. W innym wypadku grożą nam poważne konsekwencje.

Ceny OC – dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą liczyć się z dość wysoką ceną ubezpieczenia samochodu. Jak wynika z grudniowych danych porównywarki ubezpieczeń Mubi, średnia cena OC w Polsce to 682 zł. Tymczasem kierowcy w wieku do 18. do 25. roku życia musieli za ubezpieczenie swoich czterech kółek zapłacić średnio 1314 zł. Wysokie ceny OC wynikają z działania towarzystw ubezpieczeniowych, które uwzględniają wiek i doświadczenie kierowcy w trakcie obliczania składki ubezpieczeniowej.

Polityka cenowa ubezpieczycieli wobec najmłodszych kierowców jest poparta analizą danych statystycznych na temat wypadkowości. Statystyki te nie stawiają młodych kierowców w pozytywnym świetle. Jak wynika z danych Policji, kierowcy do 25. roku życia powodują znaczną liczbę kolizji. Sprawcami 16% wszystkich wypadków z winy kierujących w 2021 roku były właśnie osoby w wieku 18-24 lata.

Użyczenie samochodu młodemu kierowcy – czy syn może jeździć moim samochodem?

Czy syn może jeździć moim samochodem? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy chcą wspomóc pociechy rozpoczynające swoją przygodę z motoryzacją i zaoszczędzić im kosztów ubezpieczenia. Użyczenie samochodu młodemu kierowcy okazuje się częstą praktyką. Właściciele pojazdów nie zawsze jednak informują o tym fakcie ubezpieczyciela. Tymczasem niezgłoszenie młodego kierowcy do OC grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Przykład

Gdy córka właściciela samochodu spowodowała niegroźną kolizję, musiała sama pokryć kwotę odszkodowania, mimo że auto było ubezpieczone obowiązkowym OC. Po szkodzie zakład, w którym jej rodzice wykupili OC, wystąpił do nich z regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu całego odszkodowania wypłaconego poszkodowanej osobie. Stało się tak, ponieważ młoda dziewczyna nie miała jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami, a rodzice pożyczyli jej auto, żeby poćwiczyła jazdę przed egzaminem w WORD-zie.

Informacje o dodatkowym użytkowniku pojazdu powinny zostać przekazane towarzystwu ubezpieczeniowemu, ponieważ na podstawie danych kierowcy szacowane jest ryzyko wystąpienia szkody. Informacje tego typu wydają się szczególnie istotne, gdy dodatkowy kierowca należy do osób zwiększonego ryzyka, a więc młodych i niedoświadczonych.

Odpowiednim sposobem na obniżenie składki ubezpieczeniowej wydaje się ustanowienie współwłasności. Młody kierowca jako współwłaściciel auta zapłaci mniej za ubezpieczenie, ponieważ może korzystać ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy. Jak wynika z grudniowych danych naszej porównywarki ubezpieczeń OC, młodzi kierowcy, którzy są samodzielnymi właścicielami samochodu płacą za OC średnio 1362 zł. Tymczasem średni koszt ubezpieczenia ze współwłaścicielem wynosi 962 zł.

Ekspert Mubi radzi:

Użyczenie samochodu młodszemu kierowcy i brak poinformowania o tym ubezpieczyciela może skończyć się nie tylko zwiększeniem składki OC i zmniejszeniem odszkodowania z autocasco. Jeżeli młody kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających bądź ucieknie z miejsca zdarzenia, właściciel auta zostanie obciążony regresem ubezpieczeniowym, czyli będzie musiał zwrócić wypłacone odszkodowanie. Tak samo wydarzy się, gdy młoda osoba będzie kierowała pojazdem bez wymaganych do tego uprawnień.

Zatem czy gra jest warta świeczki? Sprawdźmy, ile za OC zapłaciłby 50-letni Aleksander z Wrocławia, który ma prawo jazdy od 1991 roku i do tej pory nie spowodował żadnej szkody, jeśli współwłaścicielem pojazdu byłby jego 23-letni syn z prawem jazdy od stycznia 2021 roku. Mężczyźni jeżdżą Renault Captur z 2015 roku, który jest napędzany benzyną i gazem, a jego silnik ma pojemność 0,9 l.

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ochronyCena
mtu24.plOC502 zł
BenefiaOC656 zł
BeesafeOC789 zł
LINK4OC + Assistance857 zł
UNIQAOC + Assistance1 099 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance1 444 zł
WienerOC + Assistance1 668 zł

Niezgłoszenie młodego kierowcy do OC – konsekwencje podania fałszywych informacji

Oszustwo ubezpieczeniowe zazwyczaj kojarzy się z wyłudzeniem odszkodowania. Tymczasem podawanie fałszywych danych w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia również jest oszustwem. Właściciele samochodów manipulują informacjami głównie w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia.

W jaki sposób kierowcy próbują oszukać ubezpieczyciela? Wskazują nieprawdziwy adres zamieszkania. Nie informują o wyjazdach za granicę. Deklarują, że auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych, choć faktycznie pełni rolę służbowego. I wreszcie zatajają fakt użyczania samochodu młodemu kierowcy.

Nieuczciwi kierowcy liczą, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprawdzi prawdziwości danych w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia. Faktycznie, weryfikacja informacji podanych przez właściciela pojazdu następuje zazwyczaj po wystąpieniu szkody.

Tymczasem zgodnie z prawem (ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 8a), w sytuacji, w której klient świadomie nie poda zakładowi ubezpieczeń informacji o istotnym znaczeniu dla oszacowania ryzyka, ubezpieczyciel może domagać się dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Zmiana wysokości składki powinna uwzględniać okoliczności, które wcześniej zostały zatajone przez właściciela pojazdu, a wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa zdarzenia ubezpieczeniowego.

Jeśli więc niezgłoszony młody kierowca spowoduje stłuczkę, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki ubezpieczeniowej. Składka zostanie ponownie przeliczona, tym razem z uwzględnieniem młodego kierowcy. W celu wyrównania różnicy ubezpieczyciel zażąda dopłaty. Ponadto, właściciel samochodu traci zniżki za bezszkodową jazdę, pomimo że to nie on był faktycznym sprawcą kolizji.

W przypadku ubezpieczenia AC niezgłoszenie młodego kierowcy może doprowadzić do obniżenia kwoty odszkodowania i rekalkulacji składki.

Pożyczasz samochód innemu kierowcy? Co w przypadku szkody?

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu powinniśmy podać dane wszystkich kierowców, którzy będą nim jeździć.

Czytaj dalej

FAQ – najczęściej zadawane pytania o użyczenie samochodu młodemu kierowcy

Dlaczego ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy jest takie drogie?

Cena ubezpieczenia OC jest ustalana na podstawie indywidualnych cech kierowcy i jego samochodu, dzięki którym określa się stopień ryzyka towarzyszącego objęciu ochroną danego klienta. Młodzi ludzie (18-25 lat) płacą więcej niż pozostali, ponieważ ich wiek, brak dużego doświadczenia i historii ubezpieczeniowej sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo spowodowania przez nich wypadku.

Czy trzeba poinformować ubezpieczyciela o młodym kierowcy auta?

Tak. Nawet jeśli młody kierowca nie jest współwłaścicielem samochodu, a jedynie od czasu do czasu siada za jego kierownicą, towarzystwo ubezpieczeniowe musi zostać poinformowane o takiej możliwości. Niedoświadczony użytkownik pojazdu znacząco zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe, więc informacja o nim ma kluczowe znaczenie dla ustalenia wysokości składki.

Nie podałem informacji o młodym kierowcy przy ubezpieczeniu. Co mi grozi?

Podanie fałszywych danych przy zawieraniu umowy OC jest oszustwem, mającym na celu obniżenie ceny składki ubezpieczeniowej. Zatajenie informacji o młodym użytkowniku auta może więc skutkować tym, że w momencie wykrycia tego faktu przez ubezpieczyciela, zażąda on dopłaty odpowiedniej kwoty i dokona rekalkulacji składki. W przypadku ubezpieczenia AC konsekwencją może być wypłata niższego odszkodowania.

PODSUMOWANIE
  • Młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie samochodu. Powodem jest wysokie ryzyko związane między innymi z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu.
  • Właściciel pojazdu może użyczyć go młodemu kierowcy, lecz konieczne jest poinformowanie o tym towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Jeśli niezgłoszony do ubezpieczenia młody kierowca użytkuje nasz samochód, grożą nam konsekwencje w postaci rekalkulacji (ponownego przeliczenia) składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem niezgłoszonego użytkownika.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
223,55
Loading...

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Dzień dobry. Podczas ostatniego przedłużania ubezpieczenia powiedziałem agentowi, że młody kierowca będzie czasami użytkował ten samochód. Agent znalazł taką firmę, która o to nie pyta i w umowie nie ma żadnej wzmianki o tym, czy tym pojazdem będzie jeździła osoba poniżej 25 roku życia czy nie. Czy jeśli w umowie nie jest to zawarte, to młody kierowca może spokojnie użytkować to auto i w razie jakiejś stłuczki nie będzie z tym problemów ?
Nie powinno być problemów. Zgłosił Pan drugiego młodszego kierowcę.
avatar autora komentarza
Dzień dobry, co jeśli w umowie jest zawarty taki zapis, tzn. "Do kierowania pojazdem nie będzie upoważniona osoba, która nie ukończyła 25 roku życia lub posiada uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem krócej niż 36 miesięcy." Ja posiadam prawo jazdy dokładnie od maja 2020 roku, czyli krócej niż 36 miesięcy. Czy w związku z tym, w razie ewentualnej kolizji, mogę mieć problem z otrzymaniem odszkodowania? Nadmienię, że jestem współwłaścicielem auta (pierwszym właścicielem jest moja mama).
W przypadku złamania zapisów z umowy dotyczące ubezpieczenia AC ubezpieczyciel może obniżyć kwotę odszkodowania i przeprowadzić rekalkulację składki. Czyli dostanie Pani mniej, a koszt ubezpieczenia AC wzrośnie. Jeśli przy podpisywaniu umowy AC podałaby Pani, że będzie dodatkowym kierowcą, to cena polisy ze względu na mniejsze doświadczenie w prowadzeniu pojazdów byłaby zapewne wyższa.
avatar autora komentarza
Mam ubezpieczenie oc/ac, wspolwlasnosc z zona ktora ma prawojazdy od 2lat, jest uwzgledniona w dowodzie rejestracyjnym jak i w ubezpieczeniu. Mimo to w ubezpieczeniu jest informacja ze Do kierowania pojazdem nie będzie upoważniona osoba, która nie ukończyła 25 roku życia lub posiada uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem krócej niż 36 miesięcy." Jak to wyglada w praktyce ? Czy to zapis sandardowy umow czy moze posrednik nie zweryfikowal informacji ?