Pożyczasz samochód córce lub synowi? Zobacz czym to grozi!

Użyczenie samochodu młodemu kierowcy jest dość częstą praktyką. Pozwala bowiem obniżyć koszty ubezpieczenia. Jednakże fakt, że autem porusza się inna osoba należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej. W innym wypadku grożą nam poważne konsekwencje.

Ceny OC – dlaczego młodzi kierowcy płacą więcej?

Młodzi i niedoświadczeni kierowcy muszą liczyć się z dość wysoką ceną ubezpieczenia samochodu. Jak wynika z wrześniowych danych porównywarki ubezpieczeń Mubi, średnia cena OC w Polsce to 779 zł. Tymczasem kierowcy w wieku do 18 do 25 roku życia musieli za ubezpieczenie swoich czterech kółek zapłacić średnio 1527 zł. Wysokie ceny OC wynikają z działania towarzystw ubezpieczeniowych, które uwzględniają wiek i doświadczenie kierowcy w trakcie obliczania składki ubezpieczeniowej.

Polityka cenowa ubezpieczycieli wobec najmłodszych kierowców jest poparta analizą danych statystycznych na temat wypadkowości. Statystyki te nie stawiają młodych kierowców w pozytywnym świetle. Jak wynika z danych Policji, kierowcy do 25 roku życia powodują znaczną liczbę kolizji. Sprawcami prawie 19% wszystkich wypadków z winy kierujących w 2018 roku były właśnie osoby w wieku 18-24 lata.

młody kierowca a ceny OC

Użyczenie samochodu młodemu kierowcy – czy syn może jeździć moim samochodem?

Czy syn może jeździć moim samochodem? Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy chcą wspomóc pociechy rozpoczynające swoją przygodę z motoryzacją i zaoszczędzić im kosztów ubezpieczenia. Użyczenie samochodu młodemu kierowcy okazuje się częstą praktyką. Właściciele pojazdów nie zawsze jednak informują o tym fakcie ubezpieczyciela. Tymczasem niezgłoszenie młodego kierowcy do OC grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Informacje o dodatkowym użytkowniku pojazdu powinny zostać przekazane towarzystwu ubezpieczeniowemu, ponieważ na podstawie danych kierowcy szacowane jest ryzyko wystąpienia szkody. Informacje tego typu wydają się szczególnie istotne, gdy dodatkowy kierowca należy do osób zwiększonego ryzyka, a więc młodych i niedoświadczonych.

Odpowiednim sposobem na obniżenie składki ubezpieczeniowej wydaje się ustanowienie współwłasności. Młody kierowca jako współwłaściciel auta zapłaci mniej za ubezpieczenie, ponieważ może korzystać ze zniżek bardziej doświadczonego kierowcy. Jak wynika z wrześniowych danych naszej porównywarki ubezpieczeń OC, młodzi kierowcy, którzy są samodzielnymi właścicielami samochodu płacą za OC średnio 1577 zł. Tymczasem średni koszt ubezpieczenia ze współwłaścicielem wynosi.

Niezgłoszenie młodego kierowcy do OC – konsekwencje podania fałszywych informacji

Oszustwo ubezpieczeniowe zazwyczaj kojarzy się z wyłudzeniem odszkodowania. Tymczasem podawanie fałszywych danych w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia również jest oszustwem. Właściciele samochodów manipulują informacjami głównie w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia.

W jaki sposób kierowcy próbują oszukać ubezpieczyciela? Wskazują nieprawdziwy adres zamieszkania. Nie informują o wyjazdach za granicę. Deklarują, że auto będzie wykorzystywane wyłącznie do celów prywatnych, choć faktycznie pełni rolę służbowego. I wreszcie zatajają fakt użyczenia samochodu młodemu kierowcy.

Nieuczciwi kierowcy liczą, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprawdzi prawdziwości danych w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia. Faktycznie, weryfikacja informacji podanych przez właściciela pojazdu następuje zazwyczaj po wystąpieniu szkody.

Tymczasem zgodnie z prawem (ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 8a), w sytuacji, w której klient świadomie nie poda zakładowi ubezpieczeń informacji o istotnym znaczeniu dla oszacowania ryzyka, ubezpieczyciel może domagać się dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Zmiana wysokości składki powinna uwzględniać okoliczności, które wcześniej zostały zatajone przez właściciela pojazdu, a wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa zdarzenia ubezpieczeniowego.

Jeśli więc niezgłoszony młody kierowca spowoduje stłuczkę, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki ubezpieczeniowej. Składka zostanie ponownie przeliczona, tym razem z uwzględnieniem młodego kierowcy. W celu wyrównania różnicy, ubezpieczyciel zażąda dopłaty. Ponadto, właściciel samochodu traci zniżki za bezszkodową jazdę, pomimo, że to nie on był faktycznym sprawcą kolizji.

W przypadku ubezpieczenia AC, niezgłoszenie młodego kierowcy może doprowadzić do obniżenia kwoty odszkodowania lub też uruchomienia udziału własnego.

miniaturka wpisu
Twoim samochodem jeździ inny kierowca, który nie jest zgłoszony ubezpieczycielowi? Co z ochroną ubezpieczeniową w razie wypadku?

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu powinniśmy podać dane wszystkich kierowców, którzy będą nim jeździć. Jeśli nie zgłosimy dodatkowego użytkownika pojazdu, czekać nas mogą niemiłe konsekwencje.

Przejdź do artykułu
PODSUMOWANIE
  • Młodzi kierowcy płacą więcej za ubezpieczenie samochodu. Powodem jest wysokie ryzyko związane między innymi z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu.
  • Właściciel pojazdu może użyczyć go młodemu kierowcy, lecz konieczne jest poinformowanie o tym towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Jeśli niezgłoszony młody kierowca użytkuje nasz samochód, grożą nam konsekwencje w postaci rekalkulacji (ponownego przeliczenia) składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem niezgłoszonego użytkownika przez dopłacenia różnicy.
Oceń artykuł:
23,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!