Kalkulator OC bez podawania danych? Informacje potrzebne do wyliczenia składki

Korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń, możemy szybko i za darmo obliczyć składkę ubezpieczeniową. Kalkulatory OC wymagają jednak podania odpowiednich danych dotyczących pojazdu oraz jego właściciela. Sprawdźmy, jakie informacje są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

mężczyzna w samochodzie

Czy istnieje kalkulator OC bez podawania danych?

Czy można rzetelnie obliczyć składkę OC, nie podając jakichkolwiek danych? Niestety, kalkulator OC bez podawania danych osobowych właściwie nie istnieje. Kierowcy, którzy poszukiwali takiego narzędzia, mogą czuć się nieco rozczarowani, lecz ten stan rzeczy ma swoją konkretną przyczynę. Formularze na stronach internetowych kalkulatorów OC są dostosowane do wymagań towarzystw ubezpieczeniowych. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają składki na podstawie określonych informacji o samochodzie i jego właścicielu.

Kierowcy, którzy poszukiwali kalkulatora OC bez podawania danych osobowych, powinni więc zdecydować się na narzędzie, które pozwoli na znalezienie najtańszego OC, a jednocześnie będzie wymagało wprowadzenia minimum informacji. Dlatego w kalkulatorze OC Mubi.pl zastosowano prosty w obsłudze formularz, który zawiera wyłącznie niezbędne pytania: o parametry pojazdu i informacje o właścicielach oraz kierowcach, natomiast nie wymaga podawania danych osobowych.

Na które pytania w naszym kalkulatorze nie musisz odpowiadać?

Kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi posiada formularz, na podstawie którego ubezpieczyciele przygotowują oferty dla wypełniającego go kierowcy. W formularzu znajdują się pytania o pojazd i sposób użytkowania, a także o kierowców i właścicieli samochodu. Nie na wszystkie pytania musisz odpowiadać, żeby otrzymać oferty. Wpisanie których danych możesz pominąć?

 • Imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer telefonu,
 • adres e-mail.

Na etapie kalkulacji nie musisz wpisywać tych danych, ale ich podanie ma też swoje plusy. Rozważ wpisanie przede wszystkim danych kontaktowych.

Co zyskasz, podając nam swój numer telefonu i adres e-mail?

Dzięki wpisaniu adresu e-mail listę ofert otrzymasz pocztą elektroniczną, a do wyników kalkulacji będziesz mógł wrócić w późniejszym czasie, klikając w otrzymany link. Z kolei zostawienie numeru telefonu pozwoli naszemu agentowi skontaktować się z Tobą, aby pomóc Ci dopełnić formalności. Numer telefonu możesz też zostawić, zamawiając rozmowę z doradcą, jeśli będziesz miał pytania i chciałbyś, żeby specjalista odpowiedział na nie podczas rozmowy.

Z jakich danych korzystają ubezpieczyciele, wyliczając składkę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe gromadzą wszelkiego rodzaju dane statystyczne, które pozwalają na oszacowanie ryzyka związanego z uczestnictwem w ruchu drogowym oraz użytkowaniem pojazdu. Ubezpieczyciele zwracają uwagę między innymi na to, kto staje się najczęstszym uczestnikiem zdarzeń drogowych, jakim pojazdem się porusza i jakie szkody powoduje lub odnosi. Na podstawie zgromadzonych danych ustalane są składki ubezpieczeniowe. Dlatego, jeśli ubezpieczyciel uzna, że w przypadku danego kierowcy istnieje stosunkowo duże prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, zaproponuje wyższą składkę OC. I na odwrót – osoba, która w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego uchodzi za bezpiecznego kierowcę, otrzyma atrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego.

CZY WIESZ, ŻE …

Od 17 czerwca 2022 roku zakłady ubezpieczeń mogą korzystać z bazy UFG zawierającej informacje na temat mandatów i punktów karnych kierowców.

Jakie informacje o pojeździe i jego właścicielu powodują wzrost, a jakie obniżenie kosztów ubezpieczenia?

Okazuje się, że o wysokości składki OC mogą zadecydować nawet pozornie nieistotne detale. Jak wynika z danych na temat wypadków, poważniejsze szkody powodują samochody o większym i mocniejszym silniku. W dodatku auta, które rozwijają większe prędkości, częściej powodują wypadki i kolizje, dlatego składka OC właścicieli takich samochodów z pewnością będzie wyższa. Jak wynika z danych ze stycznia 2024 porównywarki Mubi, właściciele samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2,0 l płacili za OC średnio 818 zł, natomiast osoby jeżdżące autami, których silniki nie mieszczą więcej niż litr paliwa, otrzymywali bardziej atrakcyjne oferty – średnio 555 zł. Już sama możliwość prowadzenia sportowego samochodu jest dla niektórych kierowców pretekstem do szybszej, a zarazem mniej bezpiecznej jazdy. Wątpliwości ubezpieczycieli są zatem uzasadnione.

CZY WIESZ, ŻE …

Brak konieczności podawania niektórych danych sprawia, że nawet osoby, które dopiero planują zakup auta, mogą sprawdzić orientacyjną cenę OC. W kalkulatorze Mubi nie trzeba wpisywać numeru rejestracyjnego, dlatego dzięki niemu przyszli właściciele pojazdów, jeszcze zanim zarejestrują auto, mogą się dowiedzieć, ile prawdopodobnie zapłacą za polisę.

Kalkulator OC bez danych – opcja zdecydowanie nie dla młodych kierowców!

Brawurowo za kierownicą zachowują się częstokroć młodzi kierowcy. To właśnie najmłodsi właściciele czterech kółek zapłacą najwięcej za ubezpieczenie OC samochodu. Brak doświadczenia, a niekiedy również młodzieńcza fantazja uwidaczniają się niestety w statystykach wypadków. Młodzi kierowcy powodują znaczną liczbę zdarzeń drogowych. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2022 roku kierowcy w wieku 18-24 lata byli sprawcami 3 059  wypadków (12,01% wskaźnik wypadków na 10 000 populacji – zdecydowanie najwyższy ze wszystkich grup wiekowych), w których zginęło 281 osób, a  3 910 zostało rannych.

Jeśli jesteś młodym kierowcą, nie szukaj kalkulatora bez podawania danych. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz w nim zupełnie niewiarygodną składkę za OC. Najlepiej będzie sprawdzić ją w kalkulatorze OC/AC mubi.pl

O OC dla młodych kierowców przeczytasz więcej w naszym artykule: Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak zapłacić mniej?

Z kolei stateczny tryb życia sprzyja obniżeniu składki ubezpieczenia OC. Osoby, które założyły rodzinę, zapłacą mniej za ubezpieczenie pojazdu. Ubezpieczyciel spodziewa się bowiem, że kierowca, który wozi dziecko, nie będzie szarżował na drogach i raczej nie spowoduje stłuczki.

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu również ma wpływ na kwotę, jaką zapłaci on za ubezpieczenie swoich czterech kółek. Najwięcej na OC wydają mieszkańcy aglomeracji miejskich, gdzie dochodzi do licznych wypadków i kolizji. Powodem jest wzmożony ruch i korki, które sprzyjają zdarzeniom drogowym. Tańsze OC to przywilej kierowców z mniejszych miejscowości, gdzie ryzyko wystąpienia szkody okazuje się niewielkie.

Zalety i wady kalkulatora OC bez podawania danych

Zalety kalkulatora OC bez podawania danychWady kalkulatora OC bez podawania danych
Jeśli chcesz wyliczyć składkę orientacyjnie, możesz wstrzymać się z wpisywaniem danych osobowych, jak imię i nazwisko, PESEL, dane kontaktowe.Musisz liczyć się z tym, że ostateczna składka ubezpieczenia może nieco różnić się od tej wyliczonej bez podawania danych (ubezpieczyciele na podstawie personaliów weryfikują historię ubezpieczenia w bazie UFG).
Możesz poznać wstępny koszt polisy, nawet jeśli nie znasz jeszcze danych pojazdu.Niektórzy ubezpieczyciele wymagają podania pełnych danych przy każdej kalkulacji. Bez szczegółowych danych nie będą mogli przygotować ofert dla Ciebie. Otrzymasz zatem mniejszą liczbę propozycji.
Możesz sprawdzić, czy koszt ubezpieczenia (jedna ze składowych kosztu utrzymania pojazdu) nie będzie zbyt wysoki w przypadku modelu, którego zakup rozważasz.

Jakie dane są potrzebne, aby obliczyć składkę OC? Dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie działa?

Wiemy już, że przyczyną umieszczenia w formularzach kalkulatorów OC konkretnych pytań są wymogi firm ubezpieczeniowych. Bez uwzględnienia danych na temat samochodu i właściciela pojazdu nie ma możliwości obliczenia składki OC. Dlatego też ubezpieczenie OC bez podawania danych osobowych wydaje się niemożliwe.

Jednakże twórcy porównywarek OC starają się, aby skonstruowane przez nich narzędzia okazały się jak najbardziej przyjazne dla użytkowników, którzy dość niechętnie wypełniają internetowe formularze. Nie pozostaje tajemnicą, że osobom korzystającym z porównywarek ubezpieczeń zależy na czasie i ograniczeniu pytań do niezbędnego minimum.

Przyjrzyjmy się formularzowi bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń Mubi. Kalkulator OC powstał w taki sposób, aby pogodzić potrzeby zarówno użytkownika, jak i firm ubezpieczeniowych. Uwzględnia więc konieczność zebrania danych, a jednocześnie pozostaje intuicyjny i bezpieczny dla osób, które z niego korzystają.

Dane pojazdu

Na początku musimy odpowiedzieć na pytania, jakie rodzaje ubezpieczeń nas interesują oraz czy samochód jest w leasingu.

krok 1 w kalkulatorze mubi

Następnie przechodzimy do informacji na temat użytkowania samochodu. Padają pytania o:

 • rok produkcji;
 • markę;
 • model;
 • rodzaj paliwa;
 • pojemność silnika;
 • liczbę drzwi.
szczegółowe informacje o pojeździe

W określeniu modelu i wersji pojazdu pomogą nam podpowiedzi, które kalkulator OC pobiera z baz Eurotax oraz Info-Ekspert.

dalsze szczegóły o pojeździe

Następnie przechodzimy do informacji na temat użytkowania samochodu. Padają pytania o:

 • sposób użytkowania;
 • przebieg;
 • przewidywany przebieg w ciągu najbliższego roku;
 • datę pierwszej rejestracji;
 • rok, w którym staliśmy się właścicielami pojazdu;
 • miejsce pierwszej rejestracji;
 • numer rejestracyjny;
 • miejsce parkowania nocą;
 • dłuższe użytkowanie pojazdu za granicą;
 • ostatniego ubezpieczyciela.
sposób użytkowania samochodu

Przy poszczególnych pytaniach pojawiają się opcje do wybrania, co ułatwia i znacząco przyspiesza udzielanie odpowiedzi.

Wszystkie te informacje na temat pojazdu umożliwią ubezpieczycielowi ocenę ryzyka spowodowania szkody. Przykładowo dane na temat użytkowania samochodu i prognozowanego przebiegu pozwalają na wysnucie wniosków na temat udziału pojazdu w ruchu drogowym. Okazuje się bowiem, że im częściej wyjeżdżamy w trasę, tym bardziej jesteśmy narażeni na zdarzenia drogowe. Odpowiedź na pytanie o miejsce parkowania nocą jest potrzebna do zakupu autocasco. Na jej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe może oszacować między innymi ryzyko tak zwanej szkody parkingowej czy kradzieży.

parkowanie auta

W przypadku numeru rejestracyjnego nie ma konieczności podania tej informacji. Możemy po prostu zaznaczyć odpowiednią opcję (“Nie znam nr rejestracyjnego”) i przejść dalej. Jednakże dzięki podaniu tej informacji uzyskamy dokładniejsze wyliczenia składki ubezpieczenia.

Właściciel i dodatkowi kierowcy

W dalszej kolejności kalkulator OC prosi nas o podanie informacji o sobie – właścicielu pojazdu. Tu również pojawia się możliwość nie udzielania odpowiedzi na zadane pytania. Jeśli wybierzemy opcję bez podawania danych, będziemy proszeni jedynie o podanie daty urodzenia.

właściciele i dodatkowi kierowcy

Jednakże podając więcej danych właściciela pojazdu (imię, nazwisko oraz numer PESEL), umożliwiamy firmom ubezpieczeniowym sprawdzenie historii ubezpieczenia. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie dokładniej wyliczyć składkę OC, ponieważ kalkulacja może opierać się na danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele (na przykład Generali czy Proama) wymagają podania danych osobowych w celu przedstawienia oferty. Możemy więc nie podawać danych osobowych, lecz w konsekwencji nie otrzymamy propozycji od niektórych towarzystw ubezpieczeniowych. Natomiast wyliczone składki mogą okazać się jedynie orientacyjne.

właściciel i dodatkowi kierowcy

W dalszej kolejności pojawiają się pytania o:

 • rok i miesiąc uzyskania prawa jazdy kategorii B;
 • miejscowość zameldowania właściciela (wraz z kodem pocztowym);
 • miejscowość zamieszkania (jeśli jest inna niż zameldowania);
 • płeć właściciela;
 • stan cywilny właściciela;
 • posiadane dzieci;
 • dodatkowych właścicieli pojazdu;
 • innych kierowców, którzy będą prowadzić samochód;
 • historię ubezpieczenia.

Jeśli nie podaliśmy wcześniej danych, które umożliwią ubezpieczycielowi wgląd w bazę UFG, wówczas TU skorzysta z zadeklarowanej przez nas liczby wypadków i określonego przez nas okresu, w którym wykupujemy OC.

Na koniec, przed prezentacją wyników kalkulacji pojawiają się okna, w których możemy wprowadzić nasze dane kontaktowe. Jednakże zarówno wprowadzenie numeru telefonu, jak i adresu mailowego nie jest konieczne, aby uzyskać przygotowane oferty. Niemniej podanie danych kontaktowych ułatwi kontakt z doradcami pracującymi dla kalkulatora OC. Doradcy Mubi.pl służą pomocą w razie jakichkolwiek wątpliwości. Ponadto, podając e-mail, z łatwością wrócimy do naszego porównania.

dane kontaktowe do obsługi polisy

Czy dane wprowadzone do kalkulatora OC są bezpieczne?

Niektóre osoby nie chcą podawać swoich danych, w szczególności danych osobowych i kontaktowych. Bez obaw! Dane, które wprowadzamy w formularzu porównywarki ubezpieczeń są odpowiednio zabezpieczone. Strona kalkulatora OC stosuje specjalne szyfrowanie. Podany przez użytkownika numer telefonu nie zostanie przekazany innym firmom bez jego zgody, zaś na adres mailowy nie będę wysyłane niechciane materiały reklamowe. Jeśli wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, możemy ją wycofać w dowolnym momencie.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora mubi.pl?

 • Możesz obliczyć składkę bez wychodzenia z domu. Kalkulator jest dostępny wszędzie tam, gdzie masz dostęp do internetu i urządzenia z przeglądarką internetową.
 • Za wyliczenie składki nie nie zapłacisz, a samo wykonanie kalkulacji nie zobowiązuje jeszcze do zakupu polisy.
 • Otrzymujesz ponad 60 ofert od 18 ubezpieczycieli, dlatego będziesz mógł zapoznać się z zakresem ochrony i cenami, a finalnie wybrać ofertę najbardziej opłacalną i spełniającą Twoje oczekiwania.
 • W razie wątpliwości możesz liczyć na pomoc naszego doradcy. Agenci Mubi są dostępni pod numerem telefonu 22 250 02 00.
PODSUMOWANIE
 • Właściwie nie istnieje kalkulator OC bez podawania danych. Kalkulatory OC bazują na danych, których wymagają towarzystwa ubezpieczeniowe.
 • Zwykle konieczne jest podanie informacji i pojeździe, sposobie użytkowania i kierowcach oraz właścicielach, natomiast na etapie kalkulacji możesz pominąć wpisywanie danych osobowych, kontaktowych czy numeru rejestracyjnego samochodu.
 • Firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki na podstawie informacji na temat kierowcy i pojazdu.
 • Kalkulatory OC wymagają jedynie podania niezbędnych wiadomości na temat właściciela samochodu oraz pojazdu.
 • Niektóre kalkulatory OC umożliwiają wyliczenie składki ubezpieczenia bez podawania danych osobowych. Jednak ich podanie przyczynia się do dokładniejszej kalkulacji i zaprezentowania większej liczby dostępnych ofert.
 • Dane wprowadzane do formularza na stronie internetowej kalkulatora OC są w pełni zabezpieczone.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kalkulator OC bez podawania danych

Czy kalkulatory bez podawania danych to norma na polskim rynku ubezpieczeń?
Podanie których danych jest opcjonalne na mubi.pl?
Które towarzystwa ubezpieczeniowe potrzebują Twoich personaliów do przygotowania ofert?
Piotr Wojciechowski
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

8 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
bardzo wygodny jest kalkulator oc bez podawania danych kwestia paru chwil i można się zorientować ile teraz wyniesie ubezpieczenie dla autka
avatar autora komentarza
no ja też zauważyłem że kalkulator oc bez telefonu , w sensie że się go nie wpisuje, to trochę mniej tych propozycji wyskakuje. ale tak na szybko to można tak zrobić żeby tylko sprawdzić +/- jakie są oferty. potem jak się chce już konkretnie kupić ubezpieczenie to wtedy lepiej podać wszystkie dane, dłużej to trwa rzecz jasna, ale też wiecej ofert jest potem
avatar autora komentarza
jak ja patrzyłam to kalkulator oc bez danych jest co prawda szybki ale nie wychodzą wszystkie oferty. jak chce się mieć wszystkie to trzeba wszystkie dane podać
avatar autora komentarza
Taki kalkulator oc bez podawania danych jest spoko rzeczą, bo można szybciutko sobie sprawdzić ile może wynieść ubezpieczenie. Z tym, że nie jest to do końca miarodajne, raczej orientacyjne. Jeśli ktoś chce dokładnie obliczyć ile musi zapłącić to lepiej podać wszystkie dane
avatar autora komentarza
za dużo danych ,niektóre oferty ,żeby się zapoznać potrzeba wpisać pesel i adres - dane wrażliwe - porażka , pożywka dla złodziei danych .
PESEL wymagany jest tylko w przypadku towarzystw opierających się na indywidualnej historii ubezpieczenia. Dane są bezpieczne - szyfrowanie chroni je przed hakerami i nie są nigdzie przekazywane, jak tylko w celu jak najdokładniejszego ustalenia składki. Jeśli jednak obawia się Pan wpisywać personalia na etapie kalkulacji, zachęcam do wstępnego wyliczenia bez podawania tych danych. Otrzyma Pan wówczas kilkadziesiąt ofert od pozostałych ubezpieczycieli.
avatar autora komentarza
Autko stoi na podwórku od 5ciu lat, bez przeglądu , nie jeździ ‐ nie pozbywam się go ‐ sentyment. Codziennie głaszczę go po lampach . Rocznik 2005 ‐ bezwypadkowy , bez korozji. Ile mam płacić za OC? ILE KOSZTUJE OC?
Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki na podstawie wielu zmiennych. Zachęcam do bezpłatnego sprawdzenia oferty w kalkulatorze OC AC Mubi.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC