Kalkulator OC bez podawania danych? Sprawdź, jakie informacje są potrzebne przy wyliczaniu składki

Korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń możemy szybko i za darmo obliczyć składkę ubezpieczeniową. Kalkulatory OC wymagają jednak podania odpowiednich danych na temat pojazdu oraz jego właściciela. Sprawdźmy, jakie dane są niezbędne, aby znaleźć najtańsze OC.

Czy istnieje kalkulator OC bez podawania danych?

Czy można rzetelnie obliczyć składkę OC nie podając jakichkolwiek danych? Niestety, kalkulator OC bez podawania danych osobowych właściwie nie istnieje. Kierowcy, którzy poszukiwali takiego narzędzia mogą czuć się nieco rozczarowani, lecz ten stan rzeczy ma swoją konkretną przyczynę. Formularze na stronach internetowych kalkulatorów OC są dostosowane do wymagań towarzystw ubezpieczeniowych. Z kolei towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają składki na podstawie określonych informacji o samochodzie i jego właścicielu.

Kierowcy, którzy poszukiwali kalkulatora OC bez podawania danych osobowych powinni więc zdecydować się na narzędzie, które pozwoli na znalezienie najtańszego OC, a jednocześnie będzie wymagało wprowadzenia minimum informacji. Dlatego w kalkulatorze OC Mubi.pl zastosowano prosty w obsłudze formularz, który zawiera wyłącznie niezbędne pytania.

Z jakich danych korzystają ubezpieczyciele wyliczając składkę OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe gromadzą wszelkiego rodzaju dane statystyczne, które pozwalają na oszacowanie ryzyka związanego z uczestnictwem w ruchu drogowym oraz użytkowaniem pojazdu. Ubezpieczyciele zwracają uwagę między innymi na to, kto staje się najczęstszym uczestnikiem zdarzeń drogowych, jakim pojazdem się porusza i jakie szkody powoduje lub odnosi. Na podstawie zgromadzonych danych ustalane są składki ubezpieczeniowe. Dlatego, jeśli ubezpieczyciel uzna, że w przypadku danego kierowcy istnieje stosunkowo duże prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, zaproponuje wyższą składkę OC. I na odwrót – osoba, która w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego uchodzi za bezpiecznego kierowcę, otrzyma atrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jakie informacje o pojeździe i jego właścicielu powodują wzrost, a jakie obniżenie kosztów ubezpieczenia?

Okazuje się, że o wysokości składki OC mogą zadecydować nawet pozornie nieistotne detale. Jak wynika z danych na temat wypadków, poważniejsze szkody powodują samochody o większym i mocniejszym silniku. W dodatku auta, które rozwijają większe prędkości częściej powodują wypadki i kolizje. Już sama możliwość prowadzenia sportowego samochodu jest dla niektórych kierowców pretekstem do szybszej, a zarazem mniej bezpiecznej jazdy.

Kalkulator OC bez danych – opcja zdecydowanie nie dla młodych kierowców!

Brawurowo za kierownicą zachowują się częstokroć młodzi kierowcy. To właśnie najmłodsi właściciele czterech kółek zapłacą najwięcej za ubezpieczenie OC samochodu. Brak doświadczenia, a niekiedy również młodzieńcza fantazja uwidaczniają się niestety w statystykach wypadków. Młodzi kierowcy powodują znaczną liczbę zdarzeń drogowych. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2018 roku kierowcy w wieku 18-24 lata byli sprawcami 5113 wypadków (18,6% wypadków powstałych z winy kierujących), w których zginęło 428 osób, a 6734 zostały ranne.

Jeśli jesteś młodym kierowcą, nie szukaj kalkulatora bez podawania danych. Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz w nim zupełnie niewiarygodną składkę za OC. Najlepiej będzie sprawdzić ją w kalkulatorze OC/AC mubi.pl

O OC dla młodych kierowców przeczytasz więcej w naszym artykule: Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy i jak zapłacić mniej?

Z kolei stateczny tryb życia sprzyja obniżeniu składki ubezpieczenia OC. Osoby, które założyły rodzinę zapłacą mniej za ubezpieczenie pojazdu. Ubezpieczyciel spodziewa się bowiem, że kierowca, który wozi dziecko, nie będzie szarżował na drogach i raczej nie spowoduje stłuczki.

Miejsce zamieszkania właściciela pojazdu również ma wpływ na kwotę, jaką zapłaci on za ubezpieczenie swoich czterech kółek. Najwięcej na OC wydają mieszkańcy aglomeracji miejskich, gdzie dochodzi do licznych wypadków i kolizji. Powodem jest wzmożony ruch i korki, które sprzyjają zdarzeniom drogowym. Tańsze OC to przywilej kierowców z mniejszych miejscowości, gdzie ryzyko wystąpienia szkody okazuje się niewielkie.

Jakie dane są potrzebne, aby obliczyć składkę OC? Dlaczego kalkulator OC bez podawania danych nie działa?

Wiemy już, że przyczyną umieszczenia w formularzach kalkulatorów OC konkretnych pytań są wymogi firm ubezpieczeniowych. Bez uwzględnienia danych na temat samochodu i właściciela pojazdu nie ma możliwości obliczenia składki OC. Dlatego też ubezpieczenie OC bez podawania danych osobowych wydaje się niemożliwe.

Jednakże twórcy porównywarek OC starają się, aby skonstruowane przez nich narzędzia okazały się jak najbardziej przyjazne dla użytkowników, którzy dość niechętnie wypełniają internetowe formularze. Nie pozostaje tajemnicą, że osobom korzystającym z porównywarek ubezpieczeń zależy na czasie i ograniczeniu pytań do niezbędnego minimum.

Przyjrzyjmy się formularzowi bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl. Kalkulator OC powstał w taki sposób, aby pogodzić potrzeby zarówno użytkownika, jak i firm ubezpieczeniowych. Uwzględnia więc konieczność zebrania danych, a jednocześnie pozostaje intuicyjny i bezpieczny dla osób, które z niego korzystają.

Dane pojazdu

Na początek jesteśmy proszeni o wprowadzenie do formularza danych na temat pojazdu. Kalkulator OC wymaga następujących danych:

 • rok produkcji;
 • marka;
 • model;
 • rodzaj paliwa;
 • pojemność silnika;
 • liczba drzwi.
Dane samochodu w kalkulatorze Mubi

W określeniu modelu i wersji pojazdu pomogą nam podpowiedzi, które kalkulator OC pobiera z baz Eurotax oraz Info-Ekspert.

Kalkulator mubi - baza eurotax

Następnie przechodzimy do informacji na temat użytkowania samochodu. Padają pytania o:

 • sposób użytkowania;
 • przebieg;
 • przewidywany przebieg w ciągu najbliższego roku;
 • datę pierwszej rejestracji;
 • rok, w którym staliśmy się właścicielem pojazdu;
 • miejsce pierwszej rejestracji;
 • numer rejestracyjny;
 • miejsce parkowania nocą;
 • dłuższe użytkowanie pojazdu za granicą;
 • ostatniego ubezpieczyciela.
Kalkulator Mubi - użytkowanie samochodu

Przy poszczególnych pytaniach pojawiają się opcje do wybrania, co ułatwia i znacząco przyspiesza udzielanie odpowiedzi.

Kalkulator mubi przejechane kilometry

Wszystkie te informacje na temat pojazdu umożliwią ubezpieczycielowi ocenę ryzyka spowodowania szkody. Przykładowo dane na temat użytkowania samochodu i prognozowanego przebiegu pozwalają na wysnucie wniosków na temat udziału pojazdu w ruchu drogowym. Okazuje się bowiem, że im częściej wyjeżdżamy w trasę, tym bardziej jesteśmy narażeni na zdarzenia drogowe. Pytanie dotyczące miejsca parkowania w nocy okazuje się przydatne przy zakupie autocasco. Na jego podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe może oszacować między innymi ryzyko tak zwanej szkody parkingowej czy kradzieży.

Kalkulator Mubi - numer rejestracyjny

W przypadku numeru rejestracyjnego nie ma konieczności podania tej informacji. Możemy po prostu zaznaczyć odpowiednią opcję (“Nie znam nr rejestracyjnego”) i przejść dalej. Jednakże dzięki podaniu numeru rejestracyjnego uzyskamy dokładniejsze wyliczenia składki ubezpieczenia.

Właściciel i dodatkowi kierowcy

W dalszej kolejności kalkulator OC prosi nas o podanie informacji o sobie – właścicielu pojazdu. Tu również pojawia się możliwość nie udzielania odpowiedzi na zadane pytania. Jeśli wybierzemy opcję bez podawania danych, będziemy proszeni jedynie o podanie daty urodzenia.

kalkulator mubi - właściciel pojazdu

Jednakże podając więcej danych właściciela pojazdu (imię, nazwisko oraz numer PESEL), umożliwiamy firmom ubezpieczeniowym sprawdzenie historii ubezpieczenia. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe jest w stanie dokładniej wyliczyć składkę OC, ponieważ kalkulacja może opierać się na danych z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele (na przykład Generali czy Proama) wymagają podania danych osobowych w celu przedstawienia oferty. Możemy więc nie podawać danych osobowych, lecz w konsekwencji nie otrzymamy propozycji od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Natomiast wyliczone składki mogą okazać się jedynie orientacyjne.

kalkulator mubi - dodatkowi kierowcy

W dalszej kolejności pojawiają się pytania o:

 • rok i miesiąc uzyskania prawa jazdy kategorii B;
 • miejscowość zameldowania właściciela (wraz z kodem pocztowym);
 • miejscowość zamieszkania (jeśli jest inna niż zameldowania);
 • płeć właściciela;
 • stan cywilny właściciela;
 • posiadane dzieci;
 • innych kierowców, którzy będą prowadzić samochód;
 • historię ubezpieczenia.

Jeśli nie podaliśmy wcześniej danych, które umożliwią ubezpieczycielowi wgląd w bazę UFG, wówczas sami możemy zadeklarować naszą historię ubezpieczeniową (podać liczbę lat korzystania z ubezpieczenia samochodu oraz liczbę szkód likwidowanych z OC i AC).

Na koniec, przed prezentacją wyników kalkulacji pojawiają się okna, w których możemy wprowadzić nasze dane kontaktowe. Jednakże zarówno wprowadzenie numeru telefonu, jak i adresu mailowego nie jest konieczne, aby uzyskać przygotowane oferty. Niemniej podanie danych kontaktowych ułatwi kontakt z doradcami pracującymi dla kalkulatora OC. Doradcy Mubi.pl służą pomocą w razie jakichkolwiek wątpliwości. Ponadto podając e-mail z łatwością wrócimy do naszego porównania.

kalkulator mubi - pytanie o mail i numer telefonu

Czy dane wprowadzone do kalkulatora OC są bezpieczne?

Niektóre osoby żywią obawy wobec podawania swoich danych, w szczególności danych osobowych i kontaktowych. Bez obaw! Dane, które wprowadzamy w formularzu porównywarki ubezpieczeń są odpowiednio zabezpieczone. Strona kalkulatora OC stosuje odpowiednie szyfrowanie. Podany przez użytkownika numer telefonu nie zostanie przekazany innym firmom bez jego zgody, zaś na adres mailowy nie będę wysyłane niechciane materiały reklamowe. Jeśli wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, możemy ją wycofać w dowolnym momencie.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

PODSUMOWANIE
 • Właściwie nie istnieje kalkulator OC bez podawania danych. Kalkulatory OC bazują na danych, których wymagają towarzystwa ubezpieczeniowe.
 • Firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składki na podstawie danych na temat kierowcy i pojazdu.
 • Kalkulatory OC wymagają jedynie podania niezbędnych informacji na temat właściciela samochodu oraz pojazdu.
 • Niektóre kalkulatory OC umożliwiają wyliczenie składki ubezpieczenia bez podawania danych osobowych. Jednak ich podanie przyczynia się do dokładniejszej kalkulacji i zaprezentowania większej liczby dostępnych ofert.
 • Dane wprowadzane do formularza na stronie internetowej kalkulatora OC są w pełni zabezpieczone.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze
avatar autora komentarza
bardzo wygodny jest kalkulator oc bez podawania danych kwestia paru chwil i można się zorientować ile teraz wyniesie ubezpieczenie dla autka
avatar autora komentarza
no ja też zauważyłem że kalkulator oc bez telefonu , w sensie że się go nie wpisuje, to trochę mniej tych propozycji wyskakuje. ale tak na szybko to można tak zrobić żeby tylko sprawdzić +/- jakie są oferty. potem jak się chce już konkretnie kupić ubezpieczenie to wtedy lepiej podać wszystkie dane, dłużej to trwa rzecz jasna, ale też wiecej ofert jest potem
avatar autora komentarza
jak ja patrzyłam to kalkulator oc bez danych jest co prawda szybki ale nie wychodzą wszystkie oferty. jak chce się mieć wszystkie to trzeba wszystkie dane podać
avatar autora komentarza
Taki kalkulator oc bez podawania danych jest spoko rzeczą, bo można szybciutko sobie sprawdzić ile może wynieść ubezpieczenie. Z tym, że nie jest to do końca miarodajne, raczej orientacyjne. Jeśli ktoś chce dokładnie obliczyć ile musi zapłącić to lepiej podać wszystkie dane