Twoim samochodem jeździ inny kierowca, który nie jest zgłoszony ubezpieczycielowi? Co z ochroną ubezpieczeniową w razie wypadku?

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia samochodu powinniśmy podać dane wszystkich kierowców, którzy będą nim jeździć. Jeśli nie zgłosimy dodatkowego użytkownika pojazdu, czekać nas mogą niemiłe konsekwencje. Sprawdź, jakie!

Kto odpowiada za szkody wyrządzone pożyczonym samochodem?

W przypadku komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, osobą ubezpieczoną jest właściciel pojazdu. Zatem w sytuacji, kiedy nasz samochód przyczyni się do powstania czyjejś szkody, my jako właściciele nie ponosimy konsekwencji finansowych. Jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję, szkoda likwidowana jest z naszego OC. Ubezpieczenie OC chroni nas więc przed kosztami związanymi z pokryciem odszkodowania.

Z kolei ubezpieczenie AC chroni nas przed szkodami na własnym pojeździe. Autocasco przydaje się nie tylko w momencie stłuczki, ale także, gdy samochód zostaje skradziony czy uszkodzony przez siły przyrody.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do danego pojazdu. Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie, niezależnie od tego, czy samochód, którym spowodowano wypadek lub kolizję należy do sprawcy. Inaczej mówiąc, jeśli pożyczymy auto, a osoba, która będzie nim jeździć spowoduje stłuczkę, szkody zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia OC.

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia ubezpieczycielowi dodatkowego kierowcy?

Użyczanie prywatnego auta drugiej osobie nie jest wcale sytuacją rzadką. Właściciele czterech kółek przekazuję je innym z różnych pobudek. Przykładowo wielu rodziców pożycza samochody córce lub synowi, chcąc w ten sposób pomóc swoim pociechom. Młodzi kierowcy płacą dość wysokie składki ubezpieczeniowe, dlatego też przejęcie obowiązku ubezpieczeniowego na siebie, na pierwszy rzut oka może wydawać się dobrym pomysłem.

To jednak tylko pozory! Pożyczanie samochodu może mieć przykre konsekwencje, które ujawniają się dopiero w momencie wystąpienia szkody. Czym ryzykuje osoba pożyczająca samochód?

Wiemy już, że w razie spowodowania zdarzenia drogowego, właściciel, który pożyczył samochód, nie poniesie kosztów wypłacenia rekompensaty osobom poszkodowanym. Tym zajmie się ubezpieczyciel. Jednakże firma ubezpieczeniowa może żądać rekalkulacji składki OC. Rekalkulacja polega na ponownym przeliczeniu wysokości składki ubezpieczeniowej tak. W wyniku ponownego przeliczenia, uwzględniony zostanie fakt, że pojazdem porusza się kierowca, który nie był wcześniej ujęty w umowie ubezpieczeniowej. Ponadto, skutkiem rekalkulacji może być wzrost kosztów ubezpieczenia.

Jeśli natomiast osoba, której użyczyliśmy nasz samochód spowoduje wypadek lub kolizję, a następnie zbiegnie z miejsca zdarzenia, możemy zostać obciążeni regresem ubezpieczeniowym, a więc zobowiązani do zwrotu kosztów wypłaconego odszkodowania.

W przypadku ubezpieczenia AC, podania fałszywych danych – a tak należy rozumieć brak zgłoszenia ubezpieczycielowi dodatkowego kierowcy – różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Najłagodniejszym wymiarem kary będzie rekalkulacja składki ubezpieczeniowej. Po ponownego przeliczenia składki AC, koszt ubezpieczenia wzrośnie, a kierowca będzie zobowiązany do zapłacenia różnicy.

Jednakże kierowca, który pożyczał auto i nie zgłosił tego faktu ubezpieczycielowi musi się liczyć z tym, że w chwili wystąpienia szkody, może otrzymać pomniejszone odszkodowanie z tytułu autocasco. Bywa, że w takiej sytuacji ubezpieczyciele odmawiają wypłacenia jakiejkolwiek rekompensaty.

Pożyczasz komuś samochód? Zgłoś dodatkowego kierowcę ubezpieczycielowi!

Podsumowując, pożyczanie samochodu bez zgłoszenia dodatkowego kierowcy ubezpieczycielowi jest ryzykowne. Nie warto liczyć, że nie dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, a fakt użyczenia auta nie wyjdzie na jaw.

Jeśli chcemy, aby z naszego pojazdu korzystał również inny kierowca, powinniśmy podać jego dane do wiadomości towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętajmy również, że ubezpieczanie samochodu ze współwłaścicielem, który jest doświadczonym kierowcą, pozwala na obniżenie składki ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie OC jest przypisane do danego pojazdu. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie niezależnie, czy osoba, która spowodowała stłuczkę to właściciel, czy też nie.
  • Jeśli nie zgłosimy dodatkowego kierowcy ubezpieczycielowi, możemy ponieść konsekwencje finansowe w postaci wzrostu składki ubezpieczeniowej, zmniejszeniu kwoty rekompensaty lub nawet braku odszkodowania.
  • Jeśli pożyczamy samochód drugiej osobie, powinniśmy zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.
Oceń artykuł:
23,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
Pożyczenie samochodu to ogromna odpowiedzialność, dlatego ja staram się tego nie robić, ale jak już pożyczam to właśnie z dobrym OC :)
avatar autora komentarza
Nie sądziłam, że to może być jakiś kłopot. pożyczenie samochodu wydaje się być takie proste, sama nie raz pożyczałam bratu :)