Podatek od kupna samochodu. Kiedy należy go zapłacić? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Zakup pojazdu może wiązać się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, potocznie zwanym podatkiem od wzbogacenia. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach należy zapłacić podatek od kupna samochodu i ile on wynosi.

Kupując samochód wydajemy pieniądze, choć jednocześnie powiększamy swój dobytek. Dlatego też możemy być zobowiązani do opłacenia podatku od wzbogacenia. Jest to potoczna nazwa podatku od czynności cywilnoprawnych. Konieczność uiszczenia podatku od zakupu samochodu zależy od kilku czynników:

 • czy pojazd jest nowy, czy używany;
 • czy auto zostało kupione w kraju, czy za granicą;
 • od kogo został kupiony samochód;
 • jaką wartość ma pojazd.

Uważaj na podwójne OC! Zobacz jak ustrzec się problemów z podwójnym opłaceniem składki za swój pojazd! Przeczytaj nasz artykuł: Podwójne ubezpieczenie OC – jak się ustrzec zbędnych kosztów?

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) to rodzaj podatku, który jest pobierany od niektórych umów, między innymi umowy sprzedaży, umowy pożyczki czy darowizny.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania transakcji na określonych warunkach. W przypadku kupna samochodu, podatek wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Podatek od zakupu auta należy opłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

W jakiej sytuacji należy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Bywa, że kupując samochód jesteśmy zobowiązani do opłacenia podatku PCC. Jednak nie dzieje się tak zawsze. Istnieją bowiem sytuacje, które zwalniają nas z obowiązku opłacenia podatku od zakupu samochodu. Podatek PCC zapłacimy, jeśli pojazd kupimy od podmiotów niebędących podatnikami VAT. Innymi słowy, podatek od kupna samochodu należy opłacić, gdy kupimy auto używane od osoby prywatnej.

Nie ma natomiast konieczności uiszczenia podatku od nabycia samochodu, gdy zakupu dokonamy na fakturę. PCC nie jest wymagany również w przypadku samochodów o wartości rynkowej, która nie przekracza 1000 zł oraz pojazdów zakupionych za granicą (PCC dotyczy czynności cywilnoprawnych, w tym umowy sprzedaży, które mają miejsce na terytorium Polski).

Ponadto osobnego podatku za kupno samochodu nie zapłacimy w sytuacji, w której nabędziemy pojazd świeżo wyprodukowany, wprost z salonu. W takim przypadku odpowiedni podatek (VAT) zostaje wliczony w koszt nowego auta.

Rodzaj transakcjiKonieczność opłacenia podatku od zakupu samochodu
Zakup samochodu używanegoTAK
Zakup na fakturęNIE
Zakup nowego samochoduNIE
Zakup samochodu o wartości do 1000 złNIE
Zakup poza granicami PolskiNIE
kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu - infografika

Kto jest zwolniony z podatku za zakup samochodu?

Od opłacenia podatku PCC w momencie zakupu samochodu używanego zwolnione są osoby niepełnosprawne, które legitymują się:

 • orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od schorzenia);
 • orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Jednakże, aby doszło do zwolnienia z podatku PCC samochód musi być kupiony przez osobę niepełnosprawną na własne potrzeby.

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Jak już wspomniano, podatek PCC wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Z kolei wartość rynkową możemy oszacować sprawdzając ceny innych pojazdów (taka sama marka, typ, model, ten sam rok produkcji) w danym miejscu i czasie. Należy wziąć pod uwagę ceny z dnia kupna oraz miejscowości, w której mieszkał poprzedni właściciel auta*-

Przykład

Pan Adam z Łodzi kupił samochód od mieszkańca Włocławka. Zapłacił 19 000 zł. Gdyby taki sam pojazd nabył w swej rodzinnej Łodzi mógłby zapłacić nawet o 1000 zł więcej. Jednakże wyliczając kwotę podatku od zakupu samochodu uwzględnił cenę rynkową z Włocławka, nie z Łodzi. Zapłacił więc PCC w wysokości 2% od 19 000 zł (nie zaś od 20 000 zł).

Ważne jest, aby obliczając wysokość PCC nie bazować wyłącznie na kwocie, którą faktycznie zapłaciliśmy za samochód – ponieważ może być ona wyraźnie niższa od cen rynkowych – lecz uwzględnić ceny obowiązujące na rynku. Tak więc, jeśli sprzedawca samochodu dał nam spory upust, kwotę podatku obliczamy tak, jakby upustu nie było.

Przykład

Pani Natalia kupiła samochód od ciotki. Zapłaciła jedynie 1000 zł, ponieważ poprzednia właścicielka samochodu chciała zrobić jej prezent i znacznie zaniżyła cenę. Auto było bowiem warte 2000 zł. Pani Natalia zapłaciła podatek PCC, pomimo że kwota, jaką dała za samochód nie przekroczyła 1000 zł. Wysokość podatku za kupno samochodu obliczyła od ceny rynkowej (2% od 5000 zł).

Zaniżanie wartości pojazdu w celu obniżenia wysokości podatku PCC właściwie nie ma większego sensu. Urzędnicy skarbowi dysponują specjalnymi tabelami statystycznymi, na podstawie których sprawdzają widniejącą na umowie wartość pojazdu. Jeśli urząd skarbowy wykryje, że podatek od zakupu samochodu został zaniżony, nakaże nam dopłacić brakującą kwotę oraz zapłacić odsetki karne.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jednocześnie mamy prawo nie zgodzić się z wyceną wartości auta (a zarazem kwotą PCC), jaką proponuje skarbówka. W przypadku wątpliwości, czy wysokość PCC została prawidłowo obliczona, wykonanie wyceny może zostać zlecone biegłemu. Jednakże, jeśli oszacowana przez biegłego wartość samochodu będzie różnić się o więcej niż 33% od kwoty podanej przez podatnika, to podatnik jest zobowiązany do zapłacenia za opinię (koszt około 500 zł).

Jedyną okolicznością, w której kwota podatku za kupno samochodu może być zaniżona jest uszkodzenie pojazdu. Wtedy wartość auta faktycznie ma prawo różnić się od ceny rynkowej. W takiej sytuacji należy przedstawić urzędowi skarbowego dokumentację fotograficzną lub kosztorys naprawy, aby urzędnik skarbówki uwzględnił kwotę widniejącą w umowie kupna.

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu?

W celu opłacenia podatku od kupna samochodu należy uzupełnić formularz PCC-3. Wymagane są takie dane jak: NIP lub PESEL, dokładny opis pojazdu, marka, model, numer nadwozia, rok produkcji, przebieg czy wyliczona kwota podatku. Podatnik wypełnia pola A, B, C, D, H, a w razie wielu kupujących również G.

Wypełniony formularz PCC-3 trzeba złożyć w centrum obsługi w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą lub drogą elektroniczną. Z kolei kwotę podatku od kupna samochodu można wpłacić w kasie urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania bądź wysłać przelewem na konto urzędu. Formularz PCC-3 znajdziesz tutaj.

W sytuacji, w której auto ma kilku współwłaścicieli, uiszczenie podatku od kupna samochodu wymaga wypełnienia formularza PCC-3/A. Formularz PCC-3/A znajdziesz tutaj.

Niezapłacony podatek od kupna samochodu – co nam grozi?

W przypadku nieopłacenia podatku od zakupu samochodu, grozi nam kara za wykroczenie skarbowe, a nawet przestępstwo skarbowe. Konsekwencje, jakie poniesiemy w związku z brakiem opłacenia PCC zależą od sposobu wykrycia przewinienia. Zostaniemy łagodniej potraktowani, jeśli sami przyznamy się do błędu i w porę uregulujemy zaległość. W takiej sytuacji należy złożyć specjalne oświadczenie – tzw. czynny żal – w którym wyznamy nasze winy i zobowiążemy się do zapłaty podatku od kupna samochodu wraz z ustawowymi odsetkami.

W zdecydowanie gorszej sytuacji znajdują się natomiast osoby, które zostały przyłapane na nieopłaceniu podatku za samochód przez pracowników skarbówki. To bowiem od urzędu skarbowego zależy, czy zapłacimy karę za brak opłacenia podatku od kupna samochodu w wyznaczonym terminie 14 dni. Kara za opóźnienia w uiszczeniu PCC może być bardzo dotkliwa i wynieść od 168 do 33 600 zł. Jednakże obowiązek opłaty podatku od kupna auta przedawnia się po upływie 5 lat.

Ekspert Mubi radzi

Zakup auta i podatek od tego zakupu to nie wszystkie koszty, które musisz ponieść w związku z posiadaniem samochodu. Warto sprawdzić czy posiada on ważną polisę OC, pamiętać, że nie odnowi się ona automatycznie i zawczasu przekalkulować ile zapłacisz za OC. Pamiętaj, że ceny polis komunikacyjnych warto porównywać! Możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Zrobisz to szybko w naszym kalkulatorze OC AC.
Jazda bez ważnego OC to ogromne ryzyko. O karach za brak OC przeczytasz tutaj.

PODSUMOWANIE
 • Kupno samochodu może wiązać się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), potocznie zwanym podatkiem od wzbogacenia.
 • Nie ma obowiązku płacenia podatku PCC, jeśli kupujemy samochód nowy, wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł, zakupu dokonujemy na fakturę lub za granicą.
 • Podatek od kupna samochodu wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Wartość samochodu, która widnieje na umowie nie może być zaniżona w stosunku do uśrednionych cen obowiązujących na rynku.
 • W celu zapłacenia podatku od kupna samochodu należy posłużyć się formularzem PCC-3, a gdy pojazd ma kilku nabywców PCC-3/A.
 • Podatek od zakupu samochodu należy zapłacić w przeciągu 14 dni od daty zawarcia umowy. Brak opłacenia PCC w terminie może skutkować karą za wykroczenie skarbowe, a nawet przestępstwo skarbowe.
Oceń artykuł:
104,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze
avatar autora komentarza
Ja musiałam zapłacić podatek od zakupu samochodu bo kupowałam od osoby prywatnej, nie mógł mi wystawić faktury i innych warunków zwalniających też nie spełniałam. Ale na szczęście nie wyszło dużo.
avatar autora komentarza
jak mam być szczery to podatek od kupna samochodu używanego nie powinien istnieć.samochód 5,6,7 razy zmienia właściciela i każdy opłaca podatek, jaka to sprawiedliwość?!
avatar autora komentarza
tam gdzie pieniądze tam nie ma sprawiedliwości. ja podatek od kupna auta w życiu płaciłem 5 razy - tyle razy kupowałem auto, no i cóż żyję, co zrobić?
avatar autora komentarza
O, nie wiedziałam, że jak się kupuje na fakturę to podatku od kupna samochodu nie ma. Dobra sprawa, bo nie dość, że pójdzie w koszta to jeszcze brak podatku. Dobrze, że wrzucacie takie artykuły!