Zakup auta z zagranicy – sprawdź co musisz wiedzieć!

Wiele osób poleca kupno samochodu z zagranicy ze względu na atrakcyjną cenę. Niemniej jednak zakup auta za granicą, wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się jak przewieźć zakupiony samochód do Polski, a także jakie są wymogi rejestracyjne. Krok po kroku wyjaśniamy jakie czynności powinna wykonać osoba kupująca auto za granicą. Podpowiadamy również na co warto zwrócić uwagę przed samym zakupem pojazdu.

Na co zwrócić uwagę kupując auto z zagranicą?

Kupując samochód z zagranicy łatwo naciąć się na oszustów, dlatego zalecamy zachować szczególną ostrożność. Sprzedawca przed zakupem powinien przedstawić dokumenty wykazujące stan pojazdu, z ostrożności warto zadbać o to, aby deklaracje dotyczące stanu pojazdu znalazły się w umowie sprzedaży. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek konieczności dochodzenia swych roszczeń. Dla pewności dokonaj przeglądu auta przed zakupem. Sprzedawcy często zatajają faktyczny przebieg pojazdu lub inne usterki. Decydując się na przegląd w niezależnym zakładzie, dowiesz się czy auto faktycznie jest sprawne. Jeśli sprzedawca nie dopuszcza możliwości wykonania przeglądu przed zakupem, dobrze będzie jeśli po odbiór auta udasz się wspólnie z mechanikiem, który na miejscu oceni stan pojazdu.

Przed zakupem warto również sprawdzić czy auto nie jest kradzione. Możesz to zrobić dzięki nr VIN. Jest to kod nadawany przez producenta, może być umiejscowiony w różnych miejscach samochodu w zależności od modelu. Ważne jest, aby sprawdzić czy kod VIN umieszczony na tabliczce w samochodzie jest taki sam jak w dokumentach prezentowanych przez sprzedawcę. Następnie należy sprawdzić nr VIN w jednym z ogólnodostępnych portali ewidencji pojazdów np. na https://historiapojazdu.gov.pl/.

sprowadzony samochód

Jak wygląda procedura zakupu, jakie dokumenty muszę otrzymać kupując auto za granicą?

Kupując samochód w komisie otrzymasz rachunek lub fakturę. Decydując się na zakup od osoby prywatnej podpisujesz umowę kupna-sprzedaży samochodu. Sprzedawca powinien ponadto wydać:

 • Kartę pojazdu
 • Dowód rejestracyjny
 • Zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu

Warto przed zakupem zorientować się czy istnieje możliwość sporządzenia dokumentów (także rachunku lub umowy) w obu językach. Dzięki temu nie będziesz musiał ponosić kolejnych kosztów związanych z tłumaczeniem przysięgłym.

Jak przewieźć samochód do Polski?

Samochód musi być zarejestrowany, posiadać ważny przegląd oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC, aby móc się nim legalnie poruszać po drogach. Istnieje kilka sposobów na przewiezienie samochodu do Polski:

Auto niewyrejestrowane

Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane w kraju macierzystym, a posiada ważny przegląd i OC to możesz się nim poruszać na terenie Polski przez 30 dni. Takie regulacje wynikają z ustawy prawo o ruchu drogowym. Zazwyczaj jednak samochód jest już wyrejestrowany w chwili zakupu, zwłaszcza jeśli kupujesz samochód z zagranicznego komisu.

Laweta

Jeśli nie masz zamiaru osobiście odbierać samochodu, możesz skorzystać z lawety, a resztę formalności załatwić po zakupie. W takim wypadku nie musisz kupować wywozowych tablic i tymczasowego OC. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z niemałym kosztem.

Chcę przyjechać samochodem do Polski od razu po zakupie

Jeśli chcesz przyjechać do Polski świeżo zakupionym samochodem musisz spełnić kilka wymagań. Jak wspomniano wcześniej, aby poruszać się legalnie autem musi on posiadać tablice rejestracyjne oraz ważne OC. W celu przewiezienia samochodu z zagranicy należy zaopatrzyć się w tymczasowe tablice wywozowe oraz krótkoterminowe OC. Zazwyczaj takie rozwiązanie oferowane jest na 5 lub 30 dni. Po upływie tego czasu nie będziesz mógł jeździć samochodem dopóki nie wypełnisz pozostałych wymagań. Jednak ten czas z pewnością wystarczy na sprowadzenie auta do Polski.

Pamiętaj! Dopełnianie formalności nie jest przyjemne, jednak tylko w ten sposób zabezpieczysz się na wypadek kontroli. Za poruszanie się samochodem, który nie spełnia wymogów dopuszczenia do ruchu, grozi mandat karny. Dodatkowo możesz zapłacić karę za jazdę samochodem bez ważnego OC.

Rejestracja samochodu z zagranicy krok po kroku

Jesteś już po zakupie i samochód został sprowadzony do Polski, przed Tobą jeszcze tylko kilka formalności:

 • Przetłumacz dokumenty
 • Opłać akcyzę

Wysokość stawki zależy od pojemności silnika samochodu i wynosi:

 • 3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm³
 • 18,6% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności powyżej 2000 cm³

Podstawą opodatkowania jest cena samochodu.

Przykład

Pan Jan kupił za granicą samochód o wartości 20 000 zł. Pojemność silnika w zakupionym aucie to 3000 cm³. Podatek będzie zatem wynosił 3720 zł (20 000 zł x 18,6%)

Zgodnie z art. 106 ust 3 ustawy o podatku akcyzowym, podatek należy uiścić w ciągu 30 dni od daty zakupu na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego. Nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu w Polsce. Jeśli formalności załatwiasz internetowo poprzez system PUESC, potwierdzenie zapłaty akcyzy możesz również uzyskać drogą elektroniczną za darmo. Jeśli będziesz chciał uzyskać potwierdzenie zapłaty w Urzędzie Skarbowym, będziesz musiał zapłacić 17 zł.

Przegląd pojazdu

Samochód który chcesz zarejestrować musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Wykonaj przegląd nim udasz się do wydziału komunikacji w celu rejestracji auta.

Koszt rejestracji samochodu z zagranicy

Poza akcyzą należy dodatkowo zapłacić za: dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne kartę pojazdu oraz pozwolenie czasowe. Do powyższych dokumentów urząd dolicza dodatkowo 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Koszty kształtują się więc następująco:

 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Tablice rejestracyjne – 80 zł
 • Karta Pojazdu 75 – zł
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Opłaty ewidencyjne – 2,50 zł

Łączny koszt opłat wynosi zatem 256 zł.

Mając pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód) będziesz mógł korzystać z samochodu już od momentu wyjścia z urzędu. Jeśli chodzi o tablice rejestracyjne to możesz również zdecydować się na droższą opcję, jeśli zależy Ci na tablicy indywidualnej. Koszt tablicy indywidualnej to 1000 zł.

Formalności w urzędzie

Jeśli posiadasz już przetłumaczone dokumenty, ważny przegląd oraz dokonałeś wszystkich należnych opłat, możesz udać się do urzędu miejskiego do wydziału komunikacji. Będziesz musiał złożyć stosowny wniosek w celu zarejestrowania pojazdu. Dodatkowo należy przedłożyć następujące dokumenty:

 • Dokument tożsamości
 • Dowód potwierdzający własność auta (umowę kupna sprzedaży/rachunek/faktura)
 • Kartę pojazdu
 • Zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne
 • Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy
 • Potwierdzenie opłat

Urząd ma 30 dni na wydanie dowodu rejestracyjnego. Jednak już podczas pierwszej wizyty urzędnik zarejestruje Twój samochód tymczasowo, otrzymasz miękki dowód (tymczasowy), nalepkę oraz tymczasowe tablice rejestracyjne.

Wykup ubezpieczenie

Ostatnim krokiem, który powinieneś podjąć jest wykupienie ubezpieczenia OC i lub autocasco. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, poruszając się bez ważnego OC narażasz się nie tylko na wysokie kary, ale również na znacznie gorsze konsekwencje w przypadku spowodowania kolizji. Jeśli nie chcesz płacić kary za brak OC i nie chcesz pokrywać ewentualnego odszkodowania za spowodowany wypadek z własnej kieszeni, wykup niezwłocznie OC.

AC jest co prawda dobrowolne, ale w przypadku pojazdów o znacznej wartości (czyli także takich, za które zapłacisz 15 czy 20 tys. złotych) warto rozważyć zakup tego ubezpieczenia w pakiecie z OC. Często zdarza się, że ochronę z AC możesz znaleźć w cenie około 1zł za dzień ochrony (przy płatności rocznej). Suma nie jest ogromna, a zapewnia spokojny sen.

W celu wyboru najkorzystniejszej oferty skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC!

Oblicz najtańsze OC

PODSUMOWANIE
 • Przed zakupem pojazdu upewnij się, że sprzedawca nie ukrywa faktycznego stanu samochodu. Sprawdź ewentualne usterki przeprowadzając przegląd na własną rękę lub udaj się po odbiór z mechanikiem. Zadbaj o to, aby w umowie kupna-sprzedaży był dokładnie opisany stan pojazdu.
 • Jeśli auto nie posiada tymczasowych tablic i krótkoterminowego OC, możesz przewieźć je na lawecie, wiąże się to jednak w wyższymi kosztami.
 • Możesz samodzielnie przewieźć auto, jednak będziesz potrzebował tymczasowych tablic rejestracyjnych i tymczasowego OC. Możesz takie wykupić na 5 lub 30 dni.
 • Zanim zarejestrujesz samochód w Polsce, musisz przetłumaczyć dokumenty, przeprowadzić przegląd, opłacić akcyzę oraz uregulować opłaty rejestracyjne.
 • Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika.
 • Opłaty rejestracyjne wynoszą łącznie 256 zł.
 • Rejestracji samochodu należy dokonać w wydziale komunikacji. Do wniosku o rejestrację należy dołączyć zgromadzone (przetłumaczone) wcześniej dokumenty oraz potwierdzenie wszystkich opłat.
 • Na dowód rejestracyjny będziesz czekał do 30 dni. W tym czasie możesz korzystać z samochodu, na podstawie dowodu tymczasowego.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

3 komentarze
avatar autora komentarza
Na pewno jest trochę więcej zabawy jeśli trzeba sprowadzić auto z zagranicy, więc trzeba się zastanowić czy gra jest warta świeczki... jeśli cena jest dużo niższa to warto się pofatygować, jak nie to bym odpuściła
avatar autora komentarza
Moje pierwsze auto z zagranicy było, dokładniej mówiąc z Niemiec. Mile je wspominam, miało klasę. W Polsce wtedy słaby był wybór i ceny z kosmosu, a ja młodzik to sobie trochę szpanowałem zachodnią furą :D
avatar autora komentarza
Mam w planach w najbliższej przyszłości zakup auta z za granicy, więc na pewno porady z artykułu wezmę pod uwagę.