Zakup auta z zagranicy – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Wiele osób poleca kupno samochodu z zagranicy ze względu na atrakcyjną cenę. Niemniej jednak zakup auta za granicą wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, jak przewieźć zakupiony samochód do Polski, a także jakie są wymogi rejestracyjne. Krok po kroku wyjaśniamy jakie czynności powinna wykonać osoba kupująca auto za granicą. Podpowiadamy również, na co warto zwrócić uwagę przed samym zakupem pojazdu.

Na co zwrócić uwagę, kupując auto z zagranicy?

Kupując samochód z zagranicy, łatwo naciąć się na oszustów, dlatego zalecamy zachować szczególną ostrożność. Sprzedawca przed zakupem powinien przedstawić dokumenty wykazujące stan pojazdu. Z ostrożności warto zadbać o to, aby deklaracje dotyczące stanu pojazdu znalazły się w umowie sprzedaży. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek konieczności dochodzenia swych roszczeń. Dla pewności dokonaj przeglądu auta przed zakupem. Sprzedawcy często zatajają faktyczny przebieg pojazdu lub inne usterki. Decydując się na przegląd w niezależnym zakładzie, dowiesz się, czy auto faktycznie jest sprawne. Jeśli sprzedawca nie dopuszcza możliwości wykonania przeglądu przed zakupem, dobrze będzie, jeśli po odbiór auta udasz się wspólnie z mechanikiem, który na miejscu oceni stan pojazdu.

Przed zakupem warto również sprawdzić czy auto nie jest kradzione. Możesz to zrobić dzięki numerowi VIN. Jest to kod nadawany przez producenta. Może być umiejscowiony w różnych miejscach samochodu w zależności od modelu. Ważne jest, aby sprawdzić czy kod VIN umieszczony na tabliczce w samochodzie jest taki sam jak w dokumentach prezentowanych przez sprzedawcę. Następnie należy sprawdzić numer VIN w jednym z ogólnodostępnych portali ewidencji pojazdów np. na https://historiapojazdu.gov.pl/.

sprowadzony samochód

Jak wygląda procedura zakupu, jakie dokumenty muszę otrzymać, kupując auto z zagranicy?

Kupując samochód w komisie, otrzymasz rachunek lub fakturę. Decydując się na zakup od osoby prywatnej, podpisujesz umowę kupna-sprzedaży samochodu. Sprzedawca powinien ponadto wydać:

 • kartę pojazdu,
 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.

Warto przed zakupem zorientować się, czy istnieje możliwość sporządzenia dokumentów (także rachunku lub umowy) w obu językach. Dzięki temu nie będziesz musiał ponosić kolejnych kosztów związanych z tłumaczeniem przysięgłym.

Ekspert Mubi radzi:

Treść ustawy o podatku akcyzowym wskazuje na to, że za niektóre pojazdy nie trzeba płacić tego podatku. Jest to zgodne z art. 163a, w którym stwierdza się, że do końca 2022 roku pojazdy hybrydowe o pojemności silnika spalinowego mniejszej lub równej 2000 cm3 są zwolnione z podatku akcyzowego. O pisemne potwierdzenie zwolnienia z akcyzy można poprosić naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Wystawi on takie zaświadczenie, jeśli zostanie mu okazana dokumentacja udowadniająca, że pojazd należy do właściwej kategorii.

Jak przewieźć samochód do Polski?

Samochód musi być zarejestrowany, posiadać ważny przegląd oraz posiadać ważne ubezpieczenie OC, aby móc się nim legalnie poruszać po drogach. Istnieje kilka sposobów na przewiezienie samochodu do Polski:

CZY WIESZ, ŻE …

Tłumaczenia dokumentów sprowadzonego z zagranicy pojazdu może dokonać tylko tłumacz przysięgły lub konsul. Dowód rejestracyjny pojazdu też musi być przetłumaczony. Wyjątkiem jest jego część zawierająca ujednolicone kody stosowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Auto niewyrejestrowane

Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane w kraju macierzystym, a posiada ważny przegląd i OC, to możesz się nim poruszać na terenie Polski przez 30 dni. Takie regulacje wynikają z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zazwyczaj jednak samochód jest już wyrejestrowany w chwili zakupu, zwłaszcza jeśli kupujesz auto z zagranicznego komisu.

Laweta

Jeśli nie masz zamiaru osobiście odbierać samochodu, możesz skorzystać z lawety, a resztę formalności załatwić po zakupie. W takim wypadku nie musisz kupować wywozowych tablic i tymczasowego OC. Jednak takie rozwiązanie wiąże się z niemałym kosztem.

Chcę przyjechać samochodem do Polski od razu po zakupie

Jeśli chcesz przyjechać do Polski świeżo zakupionym samochodem, musisz spełnić kilka wymagań. Jak wspomniano wcześniej, aby poruszać się legalnie autem, musi ono posiadać tablice rejestracyjne oraz ważne OC. W celu przewiezienia samochodu z zagranicy należy zaopatrzyć się w tymczasowe tablice wywozowe oraz krótkoterminowe OC. Zazwyczaj takie rozwiązanie oferowane jest na 5 lub 30 dni. Po upływie tego czasu nie będziesz mógł jeździć samochodem, dopóki nie wypełnisz pozostałych wymagań. Jednak ten czas z pewnością wystarczy na sprowadzenie auta do Polski.

Pamiętaj! Dopełnianie formalności nie jest przyjemne, jednak tylko w ten sposób zabezpieczysz się na wypadek kontroli. Za poruszanie się samochodem, który nie spełnia wymogów dopuszczenia do ruchu, grozi mandat karny. Dodatkowo możesz zapłacić karę za jazdę samochodem bez ważnego OC.

Jak zarejestrować auto z zagranicy?

Jesteś już po zakupie i samochód został sprowadzony do Polski, przed Tobą jeszcze tylko kilka formalności:

 • przetłumacz dokumenty;
 • opłać akcyzę.

Wysokość stawki zależy od pojemności silnika samochodu i wynosi:

 • 3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm³.
 • 18,6% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności powyżej 2000 cm³.

Podstawą opodatkowania jest cena samochodu.

Przykład

Pan Jan kupił za granicą samochód o wartości 20000 zł. Pojemność silnika w zakupionym aucie to 3000 cm³. Podatek będzie zatem wynosił 3720 zł (20000 zł x 18,6%).

W lepszej sytuacji są osoby, które sprowadzą z zagranicy pojazdy hybrydowe typu plug-in. Obowiązują ich bowiem preferencyjne, zmniejszone o 50% stawki podatku akcyzowego lub całkowite zwolnienie z tej opłaty:

 • zwolnienie z podatku akcyzowego dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000 cm³,
 • 9,3% dla pojazdów hybrydowych z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm³.

Początkowo planowano zaprzestanie stosowania obniżonej akcyzy wraz z końcem 2020 roku, jednak ostatecznie przywilej ten nadal obowiązuje.

Zgodnie z art. 106 ust 3 ustawy o podatku akcyzowym, podatek należy uiścić w ciągu 30 dni od daty zakupu na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego. Nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu w Polsce. Jeśli formalności załatwiasz internetowo poprzez system PUESC, potwierdzenie zapłaty akcyzy możesz również uzyskać drogą elektroniczną za darmo. Jeśli będziesz chciał uzyskać potwierdzenie zapłaty w Urzędzie Skarbowym, będziesz musiał zapłacić 17 zł.

Przegląd pojazdu

Samochód, który chcesz zarejestrować, musi posiadać aktualny przegląd techniczny. Wykonaj przegląd, nim udasz się do wydziału komunikacji w celu rejestracji auta.

Koszta rejestracji auta z zagranicy

Poza akcyzą należy dodatkowo zapłacić za: dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu oraz pozwolenie czasowe. Do powyższych dokumentów urząd dolicza dodatkowo 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Koszty kształtują się więc następująco:

koszt rejestracji samochodu z zagranicy

Łączny koszt opłat wynosi zatem 256 zł.

Mając pozwolenie czasowe (tzw. miękki dowód), będziesz mógł korzystać z samochodu już od momentu wyjścia z urzędu. Jeśli chodzi o tablice rejestracyjne, to możesz również zdecydować się na droższą opcję, jeśli zależy Ci na tablicy indywidualnej. Koszt tablicy indywidualnej to 1000 zł.

Przeczytaj też: Ile wynosi akcyza za samochód i kiedy trzeba ją zapłacić?

Formalności w urzędzie

Jeśli posiadasz już przetłumaczone dokumenty, ważny przegląd oraz dokonałeś wszystkich należnych opłat, możesz udać się do urzędu miejskiego, do wydziału komunikacji. Będziesz musiał złożyć stosowny wniosek w celu zarejestrowania pojazdu. Dodatkowo należy przedłożyć następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości,
 • dowód potwierdzający własność auta (umowę kupna sprzedaży/rachunek/faktura),
 • kartę pojazdu,
 • zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Urząd ma 30 dni na wydanie dowodu rejestracyjnego. Jednak już podczas pierwszej wizyty urzędnik zarejestruje Twój samochód tymczasowo, a Ty otrzymasz miękki dowód (tymczasowy), nalepkę oraz tymczasowe tablice rejestracyjne.

Wykup ubezpieczenie

Ostatnim krokiem, który powinieneś podjąć, jest wykupienie ubezpieczenia OC i ewentualnie autocasco. Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Poruszając się bez ważnego OC, narażasz się nie tylko na wysokie kary, ale również na znacznie gorsze konsekwencje w przypadku spowodowania kolizji. Jeśli nie chcesz płacić kary za brak OC i nie chcesz pokrywać ewentualnego odszkodowania za spowodowany wypadek z własnej kieszeni, wykup niezwłocznie OC.

AC jest co prawda dobrowolne, ale w przypadku pojazdów o znacznej wartości (czyli także takich, za które zapłacisz 15 czy 20 tys. złotych) warto rozważyć zakup tego ubezpieczenia w pakiecie z OC. Często zdarza się, że ochronę z AC możesz znaleźć w cenie około 1 zł za dzień ochrony (przy płatności rocznej). Suma nie jest ogromna, a zapewnia spokojny sen.

W celu wyboru najkorzystniejszej oferty skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zakup samochodu z zagranicy

Jakie obowiązki musisz wypełnić, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy?

Zanim udasz się do urzędu w celu rejestracji samochodu, zapłać podatek akcyzowy, wykonaj przegląd techniczny auta i kup ubezpieczenie OC, bez którego nie zarejestrujesz samochodu w Polsce.

Co grozi za brak OC?

Nawet za 1-dniową przerwę w ochronie ubezpieczeniowej UFG może nałożyć na Ciebie karę, która prawdopodobnie będzie wyższa niż składka ubezpieczeniowa, jaką zapłaciłbyś za OC. Po takiej kontroli będziesz zobowiązany nie tylko do zapłacenia kary, ale również do zakupu brakującego ubezpieczenia. Jeśli brak OC wyjdzie na jaw podczas kontroli drogowej, oprócz wyżej wymienionych wydatków czeka Cię jeszcze koszt mandatu, a w razie spowodowania wypadku, również konieczność wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni.

Czy muszę mieć ubezpieczenie AC?

Nie. Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i to od właściciela auta zależy, czy będzie chciał nabyć taką dodatkową ochronę, czy też nie. AC jest zalecane w przypadku samochodów o dużej wartości.

PODSUMOWANIE
 • Przed zakupem pojazdu upewnij się, że sprzedawca nie ukrywa faktycznego stanu samochodu. Sprawdź ewentualne usterki przeprowadzając przegląd na własną rękę lub udaj się po odbiór z mechanikiem. Zadbaj o to, aby w umowie kupna-sprzedaży był dokładnie opisany stan pojazdu.
 • Jeśli auto nie posiada tymczasowych tablic i krótkoterminowego OC, możesz przewieźć je na lawecie. Wiąże się to jednak w wyższymi kosztami.
 • Możesz samodzielnie przewieźć auto, jednak będziesz potrzebował tymczasowych tablic rejestracyjnych i tymczasowego OC. Możesz takie wykupić na 5 lub 30 dni.
 • Zanim zarejestrujesz samochód w Polsce, musisz przetłumaczyć dokumenty, przeprowadzić przegląd, opłacić akcyzę oraz uregulować opłaty rejestracyjne.
 • Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika.
 • Opłaty rejestracyjne wynoszą łącznie 256 zł.
 • Rejestracji samochodu należy dokonać w wydziale komunikacji. Do wniosku o rejestrację należy dołączyć zgromadzone (przetłumaczone) wcześniej dokumenty oraz potwierdzenie wniesienia wszystkich opłat.
 • Na dowód rejestracyjny będziesz czekał do 30 dni. W tym czasie możesz korzystać z samochodu na podstawie dowodu tymczasowego.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę
124,17
Loading...

Dołącz do dyskusji

13 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Na pewno jest trochę więcej zabawy jeśli trzeba sprowadzić auto z zagranicy, więc trzeba się zastanowić czy gra jest warta świeczki... jeśli cena jest dużo niższa to warto się pofatygować, jak nie to bym odpuściła
avatar autora komentarza
Moje pierwsze auto z zagranicy było, dokładniej mówiąc z Niemiec. Mile je wspominam, miało klasę. W Polsce wtedy słaby był wybór i ceny z kosmosu, a ja młodzik to sobie trochę szpanowałem zachodnią furą :D
avatar autora komentarza
Mam w planach w najbliższej przyszłości zakup auta z za granicy, więc na pewno porady z artykułu wezmę pod uwagę.
avatar autora komentarza
Czy musze placic akcyze, jesli jestem wlascicielem auta powyzej 6 miesiecy przed sprowadzeniem go do kraju?
Tak. Obowiązek opłaty akcyzy na auto z zagranicy pojawia się zawsze po po jego sprowadzeniu do Polski.
avatar autora komentarza
Czy jeżeli kupuję u pośrednika , już przewiezione auto -wyrejestrowane za granicą- mogę wykupić 30 dniowe ubezpieczenie OC nie mając jeszcze polskiego przeglądu?I mogę wrócić do innego miasta np.z południa polski na północ tylko na 30 dniowym OC?
Tak, OC krótkoterminowe można kupić np. ze względu na potrzebę dojechania na przegląd. Warto też pamiętać, że auta kupowane przez pośredników, np. komisy, muszą być ubezpieczone. Często takie pojazdy posiadają już OC krótkoterminowe, w tym przypadku zwane komisowym.
avatar autora komentarza
Witam, czy kupując samochód od osoby która niedawno sprowadziła go zza granicy i nie jest jeszcze wyrejestrowany mogą być jakieś problemy? To znaczy były właściciel może np nie wyrejestrować samochodu w swoim kraju przez ponad 30 dni.
Nie powinno być z tym problemów, ponieważ kupiony za granicą pojazd nie musi być tam wyrejestrowany. Polski urząd, dokonując rejestracji, powinien zgłosić to do kraju, w którym auto było zarejestrowane wcześniej - najlepiej jednak zapytać o to w wydziale komunikacji.
avatar autora komentarza
A może poradnik odnośnie motocykla ? W najbliższych dniach będę rejestrował motocykl, motocykl kupiłem w Polsce od Pana który ma komis w Niemczech, motocykl przywiózł mi do Polski, sporządzona umowa kupna sprzedaży między mną a Panem, są jego pieczatki, jego komisu w Niemczech itd, cena w euro,miejsce sprzedaży motocykla jako komis w Niemczech( czyli tak jakbym ja sam sobie go przewiozłem ma lawecie do Polski lub on mi go przetransportował)umowa jest dwujęzyczna, do tego niemiecki dowod rejestracyjny, niemiecka karta pojazdu, i Teraz pytanie, czy w wydziale dokumenty któreś będę musiał tłumaczyć ? Kartę pojazdu / dowod rejestracyjny? Jakieś dodatkowe zaświadczenia od sprzedającego? Tablic nie ma bo motocykl został wyrejestrowany, adnotacja taka jest zawarta w dowodzie rejestracyjnym że wyrejestrowano, zaświadczenie o braku tablic również wiem że na miejscu w urzędzie się wypelnia że pojazd był bez tablic, więc zostaje tylko kwestia tłumaczeń dokumentów jak wspomniałem wcześniej, oraz czy jakieś dodatkowe zaświadczenia muszę mieć od sprzedającego ?
Na naszej stronie znajdzie Pan artykuł dotyczący formalności związanych ze sprowadzeniem motocykla. Zachęcam do przeczytania: Sprowadzenie motocykla z zagranicy – od sprawdzenia do rejestracji!
avatar autora komentarza
Czy kupujący lub sprzedający samochód w Niemczech musi w Niemczech płacić podatek?
To zależy od miejsca zamieszkania sprzedającego i miejsca dokonania czynności prawnej - jeżeli obydwa znajdują się w Niemczech, to obowiązek podatkowy wystąpi w tym kraju.