Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie?

Coraz więcej kierowców jest zainteresowanych nie tylko obowiązkowym OC, ale także zakupem dobrowolnych polis komunikacyjnych. Pakietu OC + AC szuka wielu z nich. Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie jest bardziej opłacalny niż nabycie ich osobno? Ile kosztują pakiety ubezpieczeniowe?

Pakiet OC + AC – czy warto?

Pakiety ubezpieczeń są przygotowane dla tych kierowców, którym zależy na szerszej ochronie niż tylko ta w ramach OC. Przy wyborze ubezpieczenia należy trzymać się bowiem zasady, że najbardziej opłacalny jest nie tyle zakup jak najszerszej ochrony, co takiej, która rzeczywiście jest kierowcy potrzebna. Skoro właściciel samochodu doszedł do wniosku, że poza OC potrzebuje dodatkowej ochrony, np. ubezpieczenia AC, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup autocasco w pakiecie z OC niż rozglądanie się za każdą z tych polis osobno.

Pakiety OC + AC, a także inne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych to szansa na oszczędność czasu i pieniędzy. Nie tylko w branży ubezpieczeniowej funkcjonuje zasada, że im większy zakup, tym większy rabat. TU doceniają klientów, którzy im zaufali, powierzając swoje bezpieczeństwo w więcej niż jednym zakresie.

OC a pakiet ubezpieczeń OC i AC – koszty. Zestawienie cen na podstawie danych z porównywarki OC i AC Mubi

We wrześniu 2020 roku w porównywarce Mubi pakiet OC + AC można otrzymać w korzystnej cenie. Sprawdźmy ceny pakietów OC + AC dla 39-letniego Kornela z Wrocławia, który od 15 lat jeździ bezszkodowo. Żonaty kierowca ma Audi A4 z 2010 roku, napędzanego benzyną o pojemności silnika wynoszącej 2,0 l. Przebieg samochodu to 230 km, a w najbliższym roku Kornel planuje przebyć trasę o łącznej długości do 10 tys. km. Auto Kornel parkuje we wspólnym, osiedlowym garażu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres ochronyCena pakietu zawierającego AC
LINK4 OC + AC + NNW + assistance 1191 zł
mtu24 OC + AC Mini + NNW + assistance 1209 zł
Aviva OC + AC+ NNW + assistance 1480 zł
AXA OC + AC + assistance 1520 zł
Aviva OC + AC + assistance 1732 zł
mtu24 OC + AC + NNW + assistance 2166 zł
*Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej na mubi.pl [wrzesień 2020].

Czy AC można dokupić w późniejszym czasie?

Niektórzy kierowcy z pewnością zastanawiają się, czy na pakiet OC + AC lub OC z innymi dobrowolnymi ubezpieczeniami muszą decydować się od razu. Czy możliwe jest dokupienie dodatków później? Jeśli tak, to ile czasu ubezpieczony ma na decyzję?

Okazuje się, że możliwość dokupienia do OC ubezpieczenia autocasco, NNW czy innych polis to jednak rzadkość. W takich towarzystwach, jak Proama, Generali, Gefion czy Uniqa w ogóle nie ma możliwości dokupienia dobrowolnych ubezpieczeń w pakiecie, gdy formalności związane z zakupem OC zostały już sfinalizowane. Nieco więcej możliwości daje AXA, która umożliwia podjęcie decyzji o dobraniu AC do miesiąca od startu ochrony ubezpieczeniowej, a pozostałych rodzajów zabezpieczeń dobrowolnych nawet do pół roku od startu polisy. You Can Drive i mtu24 umożliwiają dokupienie ubezpieczenia przez portal iHestia. W Aviva z kolei nie ma możliwości zdecydowania się na AC i ubezpieczenie szyb w późniejszym czasie. Inne polisy można jednak dobrać bez limitu czasowego.

Pakiet OC i AC to nie wszystko. Jakie pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych są dostępne?

Możliwość ochrony kierowcy i samochodu nie kończy się na ubezpieczeniu OC i autocasco. Chociaż to właśnie takich zestawów najczęściej szukają kierowcy, to do ich dyspozycji są także najróżniejsze kombinacje:

 • OC – ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy, gdy ten spowoduje wypadek,
 • AC – autocasco chroni na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu i jego wyposażenia,
 • ASS – assistance to pomoc, na którą kierowca może liczyć, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia na drodze, np. awarii w samochodzie,
 • NNW – ubezpieczenie kierowcy i pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Możliwe jest zestawienie tych ubezpieczeń właściwie w dowolny sposób. Oprócz pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet OC + AC + NNW + ASS.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak kształtują się ceny pakietów ubezpieczeniowych?

Nie ma zasady, która reguluje koszty związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w tym także z pakietami ubezpieczeń. To, jaką składkę zapłaci właściciel pojazdu, zależy od wielu czynników:

 • zakresu ochrony, czyli liczby ubezpieczeń w pakiecie, a także od zakresu każdej polisy,
 • stanu technicznego auta,
 • informacji o właścicielu samochodu,
 • doświadczenia kierowcy na drodze.

Nie ma więc jednego właściwego cennika, który obowiązywałby wszystkich kierowców. Jak zatem sprawdzić ceny takich pakietów przed podjęciem decyzji o zakupie któregoś z nich? Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC. Sprawdźmy, ile będzie kosztował pakiet OC AC oraz inne.

Przyjrzyjmy się cenom wyliczonym dla trzech przykładowych kierowców.

Kierowca nr 1 – 51-letni pan Andrzej z Oleśnicy, który jeździ Oplem Corsą z 2009 roku (pojemność silnika: 1,7 l). Samochód, który chce ubezpieczyć jest napędzany dieslem. Dotychczasowy przebieg tego pojazdu to 220 km. Pojazd jest parkowany w indywidualnym garażu. Pan Andrzej jest żonaty i ma dzieci poniżej 26. roku życia, a z samochodu będzie korzystał bez współwłaścicieli i dodatkowych kierowców.

Ile będą kosztowały pakiety ubezpieczeniowe pana Andrzeja?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
LINK4 508 zł OC + ASS
AXA 527 zł OC + ASS
LINK4 554 zł OC + NNW + ASS
mtu24 567 zł OC + ASS
AXA 582 zł OC + NNW + ASS
Aviva 593 zł OC + ASS
Benefia 617 zł OC + NNW
Aviva 626 zł OC + NNW + ASS
mtu24 633 zł OC + NNW + ASS
Uniqa 695 zł OC + NNW
mtu24 708 zł OC + AC Mini + NNW + ASS
Benefia 774 zł OC + NNW + ASS
LINK4 855 zł OC + AC + NNW + ASS
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [wrzesień 2020].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Kierowca nr 2 – 37-letnia pani Joanna, mieszkanka Poznania, która jeździ Volkswagenem Golfem z 2014 roku (pojemność silnika: 1,4 l). Pojazd jest napędzany benzyną. Stan jego licznika wynosi 150 tys. km. Pani Joanna, która jest rozwódką i nie ma dzieci, parkuje auto we wspólnym, podziemnym garażu osiedlowym.

Ile za pakiet zapłaci pani Joanna?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
LINK4 532 zł OC + ASS
AXA 535 zł OC + ASS
LINK4 569 zł OC + NNW + ASS
Aviva 602 zł OC + ASS
AXA 610 zł OC + NNW + ASS
Aviva 635 zł OC + NNW + ASS
mtu24 687 zł OC + ASS
Benefia 695 zł OC + NNW
mtu24 753 zł OC + NNW + ASS
Benefia 811 zł OC + NNW + ASS
Uniqa 940 zł OC + NNW
mtu24 1010 zł OC + AC Mini + NNW + ASS
Uniqa 1021 zł OC + NNW + ASS
Aviva 1208 zł OC + AC + NNW + ASS
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [wrzesień 2020].

Kierowca nr 3 – 24-letni pan Adam, kierowca z Ełku jeździ BMW Serii 3 z 2007 roku (pojemność silnika: 2,0 l). Samochód jest napędzany benzyną i gazem. Pojazd ma 260 tys. km przebiegu. Jest parkowany przy ulicy. Pan Adam to kawaler. OC kupuje od 4 lat.

Jakie ceny pakietów zaproponowano panu Adamowi?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
You Can Drive 1093 zł OC + ASS
You Can Drive 1137 zł OC + NNW + ASS
You Can Drive 1221 zł OC + AC Mini + NNW + ASS
mtu24 1245 zł OC + ASS
mtu24 1311 zł OC + NNW + ASS
Aviva 1341 zł OC + ASS
mtu24 1395 zł OC + AC Mini + NNW + ASS
Uniqa 1968 zł OC + NNW
Uniqa 2028 zł OC + NNW + ASS
Aviva 2098 zł OC + AC + NNW + ASS
You Can Drive 2323 zł OC + AC + NNW + ASS
mtu24 2468 zł OC + AC + NNW + ASS
Aviva 2487 zł OC + AC + ASS
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [wrzesień 2020].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Pakiet OC AC na nowy samochód – pakiet dealerski czy samodzielne szukanie ofert?

Osobom, które zdecydowały się na zakup nowego auta – prosto z salonu, na pewno zależy na tym, aby jak najdłużej cieszyć się nowym nabytkiem i chronić go na wypadek szkody. Wiedzą o tym sprzedawcy nowych modeli, którzy swoim klientom kupującym samochody w salonie oferują także ubezpieczenie, tzw. pakiet dealerski. Czy warto nabyć taki zestaw ubezpieczeń wraz z samochodem, czy lepiej poszukać ochrony na własną rękę?

Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje plusy i minusy. Zakup pakietu dealerskiego oferowanego w salonie, w którym kierowca nabył auto to z pewnością oszczędność czasu, bo nie trzeba jeździć na spotkania do firm ubezpieczeniowych. Z racji tego, że cena pakietu dealerskiego zależy zwykle od wartości ubezpieczanego samochodu, mogą skorzystać na tym kierowcy, którzy nie mają doświadczenia na drodze, a co za tym idzie, wypracowanych zniżek.

Ryczałtowe rozliczanie ubezpieczenia dla jednego kierowcy niesie korzyści, dla innego z kolei może nie być tak dobrym rozwiązaniem. Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą i maksymalnymi zniżkami, niekoniecznie będą zadowoleni z propozycji, jaką przedstawi im sprzedawca w salonie. Oferowana cena może okazać się wyższa niż ta, którą znaleźliby, szukając polisy np. w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Poza tym każdy salon samochodowy współpracuje zwykle z jednym TU, dlatego kierowcy, którzy decydują się na tę ofertę nie mają możliwości wyboru towarzystwa, zakresu ubezpieczenia, ani nawet decydowania o warunkach umowy.

miniaturka wpisu
Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu.

Przejdź do artykułu

OC na raty – na ile rat można rozłożyć składkę ubezpieczeniową?

Zakup na raty możliwy jest również w branży ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że ubezpieczenie samochodu to dla niektórych kierowców spory wydatek, dlatego na życzenie klienta rozkładają składkę na raty. Wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza płatność w dwóch lub czterech częściach. Tak jest chociażby w Benefii, TU Uniqa oraz TU Wiener. Niektórzy ubezpieczyciele proponują rozłożenie należności jedynie na dwie raty – Generali, LINK4 i Proama. Większość dopuszcza nie tylko dwie i cztery raty, ale także płatność miesięczną, tj. w dwunastu ratach. Tak elastyczne są: Aviva, mtu24 i You Can Drive. Zdarza się jednak, że TU przyjmuje tylko płatność jednorazową. Taką praktykę ma Gefion.

PODSUMOWANIE
 • Cena ubezpieczeń w pakiecie może być bardziej atrakcyjna niż koszt ubezpieczeń kupowanych oddzielnie.
 • Zakup dwóch lub więcej polis w pakiecie nie oznacza zwielokrotnienia składki ubezpieczeniowej proporcjonalnie do liczby rodzajów ochrony.
 • Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia dokupienie autocasco lub innych dobrowolnych polis w późniejszym czasie.
 • Ubezpieczenia komunikacyjne można niemal dowolnie zestawiać w pakiety. Ubezpieczyciele umożliwiają nabycie zarówno OC + AC, jak i OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, OC + AC + NNW + ASS.
 • Osoby, które kupiły samochód prosto z salonu, mają możliwość skorzystania z tzw. pakietu dealerskiego, oferowanego przez sprzedawcę samochodu wspólnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym ten podjął współpracę.
 • Ubezpieczyciele umożliwiają rozłożenie składki na 2, 4, a nawet 12 rat.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
pakiet OC AC zawsze taniej! nie ma sensu kupować osobno (no chyba że ktoś się uprze), ale szkoda przepłacać. ja od lat biorę w pakiecie i jest spoko
avatar autora komentarza
no tak jest taniej pakiet OC AC ale jak ktoś AC nie potrzebuje? to akurat nieobowiązkowe ubezpieczenie. ja ostatnio nie biorę bo mam staruszka i szkoda mi na niego dodatkową kasę wydawać :p