Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie?

Coraz więcej kierowców jest zainteresowanych nie tylko obowiązkowym OC, ale także zakupem dobrowolnych polis komunikacyjnych. Pakietu OC + AC szuka wielu z nich. Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie jest bardziej opłacalny niż nabycie ich osobno? Ile kosztują pakiety ubezpieczeniowe?

Pakiet OC + AC – czy warto?

Pakiety ubezpieczeń są przygotowane dla tych kierowców, którym zależy na szerszej ochronie niż tylko ta w ramach OC. Przy wyborze ubezpieczenia należy trzymać się bowiem zasady, że najbardziej opłacalny jest nie tyle zakup jak najszerszej ochrony, co takiej, która rzeczywiście jest kierowcy potrzebna. Skoro właściciel samochodu doszedł do wniosku, że poza OC potrzebuje dodatkowej ochrony, np. ubezpieczenia AC, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup autocasco w pakiecie z OC niż rozglądanie się za każdą z tych polis osobno.

Pakiety OC + AC, a także inne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych to szansa na oszczędność czasu i pieniędzy. Nie tylko w branży ubezpieczeniowej funkcjonuje zasada, że im większy zakup, tym większy rabat. TU doceniają klientów, którzy im zaufali, powierzając swoje bezpieczeństwo w więcej niż jednym zakresie.

OC a pakiet ubezpieczeń OC i AC – koszty. Zestawienie cen na podstawie danych z porównywarki OC i AC Mubi

W styczniu 2020 roku w porównywarce Mubi pakiet OC + AC można było otrzymać w korzystnej cenie. Przykładowo właściciel Fiata Pandy otrzymał ofertę ubezpieczenia OC z autocasco za 537 zł. Gdyby ten sam kierowca zdecydował się jedynie na zakup OC, zapłaciłby 419 zł. Dodatkową ochronę autocasco otrzymałby zatem, dopłacając zaledwie 118 zł. Przypadków, w których różnica między ceną OC a pakietem ubezpieczeń była niewielka, jest więcej.

SamochódCena pakietu
OC + AC
Cena OCRóźnica
Fiat Panda 537 zł 419 zł 118 zł
Peugeot 507 548 zł 437 zł 111 zł
Toyota Auris 567 zł 467 zł 100 zł
Ford Fiesta 597 zł 436 zł 161 zł
Dacia Sandero 635 zł 450 zł 185 zł
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w darmowym kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2020].

Czy AC można dokupić w późniejszym czasie?

Niektórzy kierowcy z pewnością zastanawiają się, czy na pakiet OC + AC lub OC z innymi dobrowolnymi ubezpieczeniami muszą decydować się od razu. Czy możliwe jest dokupienie dodatków później? Jeśli tak, to ile czasu ubezpieczony ma na decyzję?

Okazuje się, że możliwość dokupienia do OC ubezpieczenia autocasco, NNW czy innych polis to jednak rzadkość. W takich towarzystwach, jak Proama, Generali, Gefion czy Uniqa w ogóle nie ma możliwości dokupienia dobrowolnych ubezpieczeń w pakiecie, gdy formalności związane z zakupem OC zostały już sfinalizowane. Nieco więcej możliwości daje AXA, która umożliwia podjęcie decyzji o dobraniu AC do miesiąca od startu ochrony ubezpieczeniowej, a pozostałych rodzajów zabezpieczeń dobrowolnych nawet do pół roku od startu polisy. You Can Drive i mtu24 umożliwiają dokupienie ubezpieczenia przez portal iHestia. W Aviva z kolei nie ma możliwości zdecydowania się na AC i ubezpieczenie szyb w późniejszym czasie. Inne polisy można jednak dobrać bez limitu czasowego.

Pakiet OC i AC to nie wszystko. Jakie pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych są dostępne?

Możliwość ochrony kierowcy i samochodu nie kończy się na ubezpieczeniu OC i autocasco. Chociaż to właśnie takich zestawów najczęściej szukają kierowcy, to do ich dyspozycji są także najróżniejsze kombinacje:

 • OC – ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy, gdy ten spowoduje wypadek,
 • AC – autocasco chroni na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu i jego wyposażenia,
 • ASS – assistance to pomoc, na którą kierowca może liczyć, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia na drodze, np. awarii w samochodzie,
 • NNW – ubezpieczenie kierowcy i pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Możliwe jest zestawienie tych ubezpieczeń właściwie w dowolny sposób. Oprócz pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, a nawet OC + AC + NNW + ASS.

Oblicz najtańsze OC

Jak kształtują się ceny pakietów ubezpieczeniowych?

Nie ma zasady, która reguluje koszty związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w tym także z pakietami ubezpieczeń. To, jaką składkę zapłaci właściciel pojazdu, zależy od wielu czynników:

 • zakresu ochrony, czyli liczby ubezpieczeń w pakiecie, a także od zakresu każdej polisy,
 • stanu technicznego auta,
 • informacji o właścicielu samochodu,
 • doświadczenia kierowcy na drodze.

Nie ma więc jednego właściwego cennika, który obowiązywałby wszystkich kierowców. Jak zatem sprawdzić ceny takich pakietów przed podjęciem decyzji o zakupie któregoś z nich? Najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC. Sprawdźmy, ile będzie kosztował pakiet OC AC oraz inne.

Przyjrzyjmy się cenom wyliczonym dla trzech przykładowych kierowców.

Kierowca nr 1 – 51-letni pan Andrzej z Oleśnicy, który jeździ Oplem Corsą z 2009 roku (pojemność silnika: 1,7 l). Samochód, który chce ubezpieczyć jest napędzany dieslem. Dotychczasowy przebieg tego pojazdu to 220 km. Pojazd jest parkowany w indywidualnym garażu. Pan Andrzej jest żonaty i ma dzieci poniżej 26. roku życia, a z samochodu będzie korzystał bez współwłaścicieli i dodatkowych kierowców.

Ile będą kosztowały pakiety ubezpieczeniowe pana Andrzeja?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
AXA Direct 535 zł OC + ASS
LINK4 546 zł OC + ASS
AXA Direct 590 zł OC + NNW + ASS
LINK4 592 zł OC + NNW + ASS
Benefia 662 zł OC + NNW
Uniqa 675 zł OC + NNW + ASS
mtu24 706 zł OC + NNW
mtu24 711 zł OC + ASS
Aviva 719 zł OC + ASS
Aviva 731 zł OC + NNW + ASS
mtu24 736 zł OC + NNW + ASS
AXA Direct 738 zł OC + AC + NNW + ASS
Benefia 815 zł OC + NNW + ASS
LINK4 917 zł OC + AC + NNW + ASS
Uniqa 975 zł OC + AC + NNW + ASS
Aviva 1 018 zł OC + AC + NNW + ASS
mtu24 1 092 zł OC + AC + NNW + ASS
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2020].

Kierowca nr 2 – 37-letnia pani Joanna, mieszkanka Poznania, która jeździ Volkswagenem Golfem z 2014 roku (pojemność silnika: 1,4 l). Pojazd jest napędzany benzyną. Stan jego licznika wynosi 150 tys. km. Pani Joanna, która jest rozwódką i nie ma dzieci, parkuje auto we wspólnym, podziemnym garażu osiedlowym.

Ile za pakiet zapłaci pani Joanna?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
LINK4 603 zł OC + ASS
AXA Direct 630 zł OC + ASS
LINK4 649 zł OC + NNW + ASS
AXA Direct 699 zł OC + NNW + ASS
mtu24 706 zł OC + NNW
mtu24 711 zł OC + ASS
mtu24 736 zł OC + NNW + ASS
Aviva 852 zł OC + ASS
Aviva 866 zł OC + NNW + ASS
Benefia 1 030 zł OC + NNW
Uniqa 1 061 zł OC + NNW + ASS
Benefia 1 128 zł OC + NNW + ASS
LINK4 1 169 zł OC + AC + NNW + ASS
AXA Direct 1 222 zł OC + AC + NNW + ASS
Aviva 1 455 zł OC + AC + NNW + ASS
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2020].

Kierowca nr 3 – 24-letni pan Adam, kierowca z Ełku jeździ BMW Serii 3 z 2007 roku (pojemność silnika: 2,0 l). Samochód jest napędzany benzyną i gazem. Pojazd ma 260 tys. km przebiegu. Jest parkowany przy ulicy. Pan Adam to kawaler. OC kupuje od 4 lat.

Jakie ceny pakietów zaproponowano panu Adamowi?

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Cena pakietuZakres pakietu
AXA Direct 992 zł OC + ASS
AXA Direct 1 061 zł OC + NNW + ASS
You Can Drive 1 149 zł OC + NNW
You Can Drive 1 159 zł OC + ASS
You Can Drive 1 179 zł OC + NNW + ASS
Aviva 1 345 zł OC + ASS
Aviva 1 364 zł OC + NNW + ASS
mtu24 1 386 zł OC + NNW
mtu24 1 391 zł OC + ASS
mtu24 1 416 zł OC + NNW + ASS
Benefia 1 465 zł OC + NNW
LINK4 1 560 zł OC + ASS
Benefia 1 592 zł OC + NNW + ASS
LINK4 1 605 zł OC + NNW + ASS
AXA Direct 1 620 zł OC + AC + NNW + ASS
Uniqa 1 992 zł OC + NNW + ASS
Aviva 2 103 zł OC + AC + NNW + ASS
You Can Drive 2 124 zł OC + AC + NNW + ASS
Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [styczeń 2020].

Pakiet OC AC na nowy samochód – pakiet dealerski czy samodzielne szukanie ofert?

Osobom, które zdecydowały się na zakup nowego auta – prosto z salonu, na pewno zależy na tym, aby jak najdłużej cieszyć się nowym nabytkiem i chronić go na wypadek szkody. Wiedzą o tym sprzedawcy nowych modeli, którzy swoim klientom kupującym samochody w salonie oferują także ubezpieczenie, tzw. pakiet dealerski. Czy warto nabyć taki zestaw ubezpieczeń wraz z samochodem, czy lepiej poszukać ochrony na własną rękę?

Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje plusy i minusy. Zakup pakietu dealerskiego oferowanego w salonie, w którym kierowca nabył auto to z pewnością oszczędność czasu, bo nie trzeba jeździć na spotkania do firm ubezpieczeniowych. Z racji tego, że cena pakietu dealerskiego zależy zwykle od wartości ubezpieczanego samochodu, mogą skorzystać na tym kierowcy, którzy nie mają doświadczenia na drodze, a co za tym idzie, wypracowanych zniżek.

Ryczałtowe rozliczanie ubezpieczenia dla jednego kierowcy niesie korzyści, dla innego z kolei może nie być tak dobrym rozwiązaniem. Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą i maksymalnymi zniżkami, niekoniecznie będą zadowoleni z propozycji, jaką przedstawi im sprzedawca w salonie. Oferowana cena może okazać się wyższa niż ta, którą znaleźliby, szukając polisy np. w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Poza tym każdy salon samochodowy współpracuje zwykle z jednym TU, dlatego kierowcy, którzy decydują się na tę ofertę nie mają możliwości wyboru towarzystwa, zakresu ubezpieczenia, ani nawet decydowania o warunkach umowy.

miniaturka wpisu
Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu.

Przejdź do artykułu

OC na raty – na ile rat można rozłożyć składkę ubezpieczeniową?

Zakup na raty możliwy jest również w branży ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że ubezpieczenie samochodu to dla niektórych kierowców spory wydatek, dlatego na życzenie klienta rozkładają składkę na raty. Wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza płatność w dwóch lub czterech częściach. Tak jest chociażby w Benefii, TU Uniqa oraz TU Wiener. Niektórzy ubezpieczyciele proponują rozłożenie należności jedynie na dwie raty – Generali, LINK4 i Proama. Większość dopuszcza nie tylko dwie i cztery raty, ale także płatność miesięczną, tj. w dwunastu ratach. Tak elastyczne są: Aviva, mtu24 i You Can Drive. Zdarza się jednak, że TU przyjmuje tylko płatność jednorazową. Taką praktykę ma Gefion.

PODSUMOWANIE
 • Cena ubezpieczeń w pakiecie może być bardziej atrakcyjna niż koszt ubezpieczeń kupowanych oddzielnie.
 • Zakup dwóch lub więcej polis w pakiecie nie oznacza zwielokrotnienia składki ubezpieczeniowej proporcjonalnie do liczby rodzajów ochrony.
 • Ubezpieczenia komunikacyjne można niemal dowolnie zestawiać w pakiety. Ubezpieczyciele umożliwiają nabycie zarówno OC + AC, jak i OC + NNW, OC + ASS, OC + NNW + ASS, OC + AC + NNW + ASS.
 • Osoby, które kupiły samochód prosto z salonu, mają możliwość skorzystania z tzw. pakietu dealerskiego, oferowanego przez sprzedawcę samochodu wspólnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym ten podjął współpracę.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *