Pakiet OC + AC – ile kosztuje ubezpieczenie w pakiecie w 2024?

Coraz więcej kierowców jest zainteresowanych nie tylko obowiązkowym OC, ale także zakupem dobrowolnych polis komunikacyjnych. Pakietu OC + AC szuka wielu z nich. Czy zakup ubezpieczeń w pakiecie jest bardziej opłacalny niż nabycie ich osobno? Ile kosztują pakiety ubezpieczeniowe?

OC + AC

Pakiet OC + AC – czy warto?

Pakiety ubezpieczeń są przygotowane dla tych kierowców, którym zależy na szerszej ochronie niż tylko ta w ramach OC. Przy wyborze ubezpieczenia należy trzymać się bowiem zasady, że najbardziej opłacalny jest nie tyle zakup jak najszerszej ochrony, co takiej, która rzeczywiście jest kierowcy potrzebna. Skoro właściciel samochodu doszedł do wniosku, że poza OC potrzebuje dodatkowej ochrony, np. ubezpieczenia AC, powinien zainteresować się ubezpieczeniem autocasco przy wyborze OC.

Pakiety OC + AC, a także inne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych to szansa na oszczędność czasu i pieniędzy. Nie tylko w branży ubezpieczeniowej funkcjonuje zasada, że im większy zakup, tym większy rabat. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają klientów, którzy im zaufali, powierzając swoje bezpieczeństwo w więcej niż jednym zakresie.

OC a pakiet ubezpieczeń OC i AC – koszty. Zestawienie cen na podstawie danych z porównywarki OC i AC Mubi

W czerwcu 2024 roku w porównywarce Mubi pakiet OC + AC można otrzymać w korzystnej cenie. Sprawdźmy ceny pakietów OC + AC dla 39-letniego Kornela z Wrocławia, który od 15 lat jeździ bezszkodowo. Żonaty kierowca ma Audi A4 z 2012 roku, napędzanego benzyną o pojemności silnika wynoszącej 2,0 l. Przebieg samochodu to 230 tys. km, a w najbliższym roku Kornel planuje przebyć trasę o łącznej długości do 10 tys. km. Auto Kornel parkuje we wspólnym, osiedlowym garażu.

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena
TrastiOC, AC Mini, NNW, Assistance842,00 zł
UNIQAOC, AC Mini, NNW, Assistance956,00 zł
UNIQAOC, AC, Assistance1199,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini, NNW, Assistance1266,00 zł
UNIQAOC, AC, NNW, Assistance1282,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini1564,00 zł
TrastiOC, AC, NNW, Assistance1711,00 zł
BeesafeOC, AC, NNW, Assistance1938,25 zł
WienerOC, AC Mini, NNW, Assistance2131,00 zł
WienerOC, AC, NNW, Assistance2149,00 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [czerwiec 2024].

Czy AC można dokupić w późniejszym czasie?

Niektórzy kierowcy z pewnością zastanawiają się, czy na pakiet OC + AC lub OC z innymi dobrowolnymi ubezpieczeniami muszą decydować się od razu. Czy możliwe jest dokupienie dodatków później? Jeśli tak, to ile czasu ubezpieczony ma na decyzję?

Okazuje się, że możliwość dokupienia do OC ubezpieczenia autocasco, NNW czy innych polis to jednak rzadkość. W takich towarzystwach, jak Proama czy Generali w ogóle nie ma możliwości dokupienia dobrowolnych ubezpieczeń w pakiecie, gdy formalności związane z zakupem OC zostały już sfinalizowane. You Can Drive i mtu24.pl umożliwiają dokupienie ubezpieczenia przez portal iHestia.

Przykład

Kierowca z kilkuletnim doświadczeniem postanowił kupić nowy samochód w leasingu. Doszedł do wniosku, że sam zakup nowego pojazdu jest na tyle kosztowny, że nie ma potrzeby oszczędzania na jego ubezpieczeniu. Zdecydował się na pakiet dealerski, który co prawda mógł być droższy niż samodzielnie wybrany zestaw ubezpieczeń, ale dzięki wybraniu go kierowca sam nie zajmował się ubezpieczeniem samochodu, ale wszystkie dotyczące tego formalności pozostawił dealerowi pojazdu.

Pakiet OC i AC to nie wszystko. Jakie pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych są dostępne?

Możliwość ochrony kierowcy i samochodu nie kończy się na ubezpieczeniu OC i autocasco. Chociaż to właśnie takich zestawów najczęściej szukają kierowcy, to do ich dyspozycji są także najróżniejsze kombinacje:

 • OC – ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną kierowcy, gdy ten spowoduje wypadek,
 • AC – autocasco chroni na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu i jego wyposażenia,
 • AC Mini – to okrojona wersja autocasco, w ramach której ubezpieczyciele oferują ochronę najczęściej na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej,
 • Assistance – to pomoc, na którą kierowca może liczyć, gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia na drodze, np. awarii w samochodzie,
 • NNW – ubezpieczenie kierowcy i pasażerów od następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie szyb – ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby,
 • ubezpieczenie opon – ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci naprawę lub wymianę uszkodzonej opony,
 • samochód zastępczy – ubezpieczyciel przedłuży czas korzystania z auta zastępczego przysługującego w ramach assistance o dodatkowe kilka dni,
 • pomoc medyczna – w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

Możliwe jest zestawienie tych ubezpieczeń właściwie w dowolny sposób. Oprócz pakietu OC/AC kierowcy mogą wybrać również OC + NNW, OC + Assistance, OC + NNW + Assistance, OC + AC + Assistance, OC + AC + NNW, a nawet OC + AC (Mini) + NNW + Assistance. Mogą też rozszerzyć każdy pakiet o ubezpieczenie szyb lub opon i inne.

Jak kształtują się ceny pakietów ubezpieczeniowych w 2024 roku?

Nie ma zasady, która reguluje koszty związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, w tym także z pakietami ubezpieczeń. To, jaką składkę zapłaci właściciel pojazdu, zależy od wielu czynników:

 • zakresu ochrony, czyli liczby ubezpieczeń w pakiecie, a także od zakresu każdej polisy,
 • stanu technicznego auta,
 • informacji o właścicielu samochodu,
 • doświadczenia kierowcy na drodze.

Nie ma więc jednego właściwego cennika, który obowiązywałby wszystkich kierowców. Jak zatem sprawdzić ceny takich pakietów przed podjęciem decyzji o zakupie któregoś z nich? Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC. Sprawdźmy, ile będzie kosztował pakiet OC AC oraz inne.

Przyjrzyjmy się cenom wyliczonym dla trzech przykładowych kierowców.

Kierowca nr 1 – 51-letni pan Andrzej z Oleśnicy, który jeździ Oplem Corsą z 2009 roku (pojemność silnika: 1,7 l). Samochód, który chce ubezpieczyć jest napędzany dieslem. Dotychczasowy przebieg tego pojazdu to 220 km. Pojazd jest parkowany w indywidualnym garażu. Pan Andrzej jest żonaty i ma dzieci poniżej 26. roku życia, a z samochodu będzie korzystał bez współwłaścicieli i dodatkowych kierowców.

Ile będą kosztowały pakiety ubezpieczeniowe pana Andrzeja?

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.plOC, Assistance589,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini633,00 zł
TrastiOC, Assistance651,00 zł
mtu24.plOC, NNW, Assistance655,00 zł
TrastiOC, NNW665,00 zł
UNIQAOC, NNW, Assistance712,00 zł
TrastiOC, AC Mini, NNW, Assistance762,00 zł
mtu24.plOC, AC Mini, NNW, Assistance787,00 zł
UNIQAOC, AC Mini, NNW, Assistance805,00 zł
BeesafeOC, NNW960,40 zł
UNIQAOC, AC, Assistance972,00 zł
WienerOC, Assistance1070,00 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [czerwiec 2024].

Kierowca nr 2 – 37-letnia pani Joanna, mieszkanka Poznania, która jeździ Volkswagenem Golfem z 2014 roku (pojemność silnika: 1,4 l). Pojazd jest napędzany benzyną. Stan jego licznika wynosi 150 tys. km. Pani Joanna, która jest rozwódką i nie ma dzieci, parkuje auto we wspólnym, podziemnym garażu osiedlowym.

Ile za pakiet zapłaci pani Joanna?

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena
LINK4OC, Assistance560,88 zł
TrastiOC, Assistance572,00 zł
LINK4OC, NNW, Assistance586,78 zł
TrastiOC, NNW588,00 zł
TrastiOC, NNW, Assistance663,00 zł
UNIQAOC, Assistance684,00 zł
TrastiOC, AC Mini, NNW, Assistance689,00 zł
mtu24.plOC, Assistance702,00 zł
UNIQAOC, NNW, Assistance739,00 zł
BeesafeOC, NNW, Assistance773,53 zł
LINK4OC, AC Mini, NNW, Assistance845,58 zł
UNIQAOC, AC Mini, NNW, Assistance852,00 zł
UNIQAOC, AC, Assistance919,00 zł
WienerOC, Assistance1061,00 zł
UNIQAOC, AC, NNW, Assistance1063,00 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [czerwiec 2024].

Kierowca nr 3 – 24-letni pan Adam, kierowca z Ełku jeździ BMW Serii 3 z 2007 roku (pojemność silnika: 2,0 l). Samochód jest napędzany benzyną i gazem. Pojazd ma 260 tys. km przebiegu. Jest parkowany przy ulicy. Pan Adam to kawaler. OC kupuje od 4 lat.

Jakie ceny pakietów zaproponowano panu Adamowi?

Towarzystwo UbezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena
LINK4OC, NNW, Assistance819,00 zł
LINK4OC, AC Mini, NNW, Assistance977,80 zł
You Can DriveOC, Assistance1123,00 zł
ERGO HestiaOC, Assistance1165,00 zł
You Can DriveOC, NNW, Assistance1167,00 zł
mtu24.plOC, Assistance1254,00 zł
BeesafeOC, NNW1585,85 zł
TrastiOC, Assistance1629,00 zł
LINK4OC, AC, NNW, Assistance1719,73 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych w kalkulatorze OC i AC na mubi.pl [czerwiec 2024].

Ekspert Mubi radzi:

Na ochronę w postaci autocasco warto się zdecydować szczególnie wtedy, gdy samochód musi być parkowany przy ulicy lub w innym niestrzeżonym miejscu. Ochrona ubezpieczeniowa jest wtedy nieco droższa, ale też bardziej przydatna. Auto stojące w ogólnodostępnym miejscu może stać się ofiarą wandali, sił przyrody i nieostrożnie parkujących kierowców, ale szkody spowodowane z tych przyczyn zostaną zlikwidowane z autocasco.

Pakiet OC AC na nowy samochód – pakiet dealerski czy samodzielne szukanie ofert?

Osobom, które zdecydowały się na zakup nowego auta – prosto z salonu, na pewno zależy na tym, aby jak najdłużej cieszyć się nowym nabytkiem i chronić go na wypadek szkody. Wiedzą o tym sprzedawcy nowych modeli, którzy swoim klientom kupującym samochody w salonie oferują także ubezpieczenie, tzw. pakiet dealerski. Czy warto nabyć taki zestaw ubezpieczeń wraz z samochodem, czy lepiej poszukać ochrony na własną rękę?

Jak każde rozwiązanie, również to ma swoje plusy i minusy. Zakup pakietu dealerskiego oferowanego w salonie, w którym kierowca nabył auto to z pewnością oszczędność czasu, bo nie trzeba jeździć na spotkania do firm ubezpieczeniowych. Z racji tego, że cena pakietu dealerskiego zależy zwykle od wartości ubezpieczanego samochodu, mogą skorzystać na tym kierowcy, którzy nie mają doświadczenia na drodze, a co za tym idzie, wypracowanych zniżek.

Ryczałtowe rozliczanie ubezpieczenia dla jednego kierowcy niesie korzyści, dla innego z kolei może nie być tak dobrym rozwiązaniem. Kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą i maksymalnymi zniżkami, niekoniecznie będą zadowoleni z propozycji, jaką przedstawi im sprzedawca w salonie. Oferowana cena może okazać się wyższa niż ta, którą znaleźliby, szukając polisy np. w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Poza tym każdy salon samochodowy współpracuje zwykle z jednym towarzystwem, dlatego kierowcy, którzy decydują się na tę ofertę, nie mają możliwości wyboru towarzystwa, zakresu ubezpieczenia, ani nawet decydowania o warunkach umowy.

Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje w 2024?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu.

Czytaj dalej

OC na raty – na ile rat można rozłożyć składkę ubezpieczeniową?

Zakup na raty możliwy jest również w branży ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że ubezpieczenie samochodu to dla niektórych kierowców spory wydatek, dlatego na życzenie klienta rozkładają składkę na raty. Wiele firm ubezpieczeniowych dopuszcza płatność w dwóch. Tak jest chociażby w Generali i Proamie. W Benefii można rozłożyć składkę na cztery raty. Niektóre towarzystwa mogą zgodzić się na rozłożenie składki ubezpieczeniowej na 6 lub 10 rat. Płatność w 10 ratach jest dostępna przez porównywarkę Mubi w Wiener i UNIQA.

Przeczytaj też: OC to nie wszystko! Jakie inne ubezpieczenia można kupić w pakiecie?

FAQ – najczęściej zadawane pytania o pakiet ubezpieczeń OC AC

Czy muszę kupić ubezpieczenie OC w pakiecie?
Czy lepiej kupić OC i AC w pakiecie, czy osobno?
Jakie ubezpieczenia można kupić w pakiecie?
Czy pakiet dealerski się opłaca?
PODSUMOWANIE
 • Cena ubezpieczeń w pakiecie może być bardziej atrakcyjna niż koszt ubezpieczeń kupowanych oddzielnie.
 • Zakup dwóch lub więcej polis w pakiecie nie oznacza zwielokrotnienia składki ubezpieczeniowej proporcjonalnie do liczby rodzajów ochrony.
 • Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia dokupienie autocasco lub innych dobrowolnych polis w późniejszym czasie.
 • Ubezpieczenia komunikacyjne można niemal dowolnie zestawiać w pakiety. Ubezpieczyciele umożliwiają nabycie zarówno OC + AC, jak i OC + NNW, OC + Assistance, OC + NNW + Assistance, OC + AC + NNW + Assistance.
 • Osoby, które kupiły samochód prosto z salonu, mają możliwość skorzystania z tzw. pakietu dealerskiego, oferowanego przez sprzedawcę samochodu wspólnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym ten podjął współpracę.
 • Ubezpieczyciele umożliwiają rozłożenie składki na 2 lub 4 raty. W niektórych towarzystwach możliwa jest płatność w 10 ratach.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
pakiet OC AC zawsze taniej! nie ma sensu kupować osobno (no chyba że ktoś się uprze), ale szkoda przepłacać. ja od lat biorę w pakiecie i jest spoko
avatar autora komentarza
no tak jest taniej pakiet OC AC ale jak ktoś AC nie potrzebuje? to akurat nieobowiązkowe ubezpieczenie. ja ostatnio nie biorę bo mam staruszka i szkoda mi na niego dodatkową kasę wydawać :p

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC