Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje w 2024?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu. Od razu trzeba kupić również ubezpieczenie OC – bez niego nie wyjedziemy na drogę. Oprócz tego warto rozważyć też inne rodzaje ubezpieczeń.

nowe samochody

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu 2024 – kiedy należy to zrobić?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: nowe auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Bez polisy OC nie odbierzemy też samochodu z salonu.

Lista obowiązków po zakupie nowego samochodu przedstawia się więc następująco:

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. Żeby zorientować się w cenach, w kalkulatorze OC wystarczy podać parametry techniczne auta i własne dane. Mając wcześniej wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i znając cenę polisy, jej zakup powinien zająć tylko chwilę, zwłaszcza że można go dokonać przez internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nowe samochody są zwykle bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. To sprawia, że ich ubezpieczenie jest tańsze niż w przypadku kilkunastoletnich pojazdów.

Żeby to potwierdzić, sprawdziliśmy średnie ceny OC najpopularniejszych samochodów z aktualnego rocznika oraz aut 20-letnich.

Według informacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2023 roku zarejestrowano w Polsce 476 tys. samochodów osobowych. Sytuacja na rynku motoryzacyjnym, który przeżywa kryzys po pandemii koronawirusa, w Polsce wydaje się zatem w miarę stabilna i zobaczymy co przyniesie 2024 rok.

Sprawdźmy, jakie marki były najczęściej rejestrowane w Polsce w 2023 roku! W pierwszej 5 znalazły się:

 • Toyota (89 533 sztuki),
 • Škoda (50 403 sztuki),
 • Kia (35 490 sztuk),
 • Volkswagen (33 099 sztuk),
 • Hyundai (26 327 sztuk).

Przyjrzyjmy się także poszczególnym modelom. Które z nich okazały się najbardziej popularne w 2023 roku wśród polskich kierowców? 

 • Toyota Corolla (26 391 sztuk),
 • Skoda Octavia (15 340 sztuk)
 • Toyota Yaris (13 202 sztuk),
 • Toyota Yaris Cross (13 080 sztuk),
 • Kia Sportage (12 198 sztuk).

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu – 2024

Marka i model samochoduŚrednia cena OC w grudniu 2023
Toyota Corolla642 zł
Skoda Octavia658 zł
Toyota Yaris595 zł
Toyota Yaris Cross500 zł
Kia Sportage546 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [grudzień 2024].

W kolejnym porównaniu zestawiliśmy średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane były w 2023 roku i 20 lat temu – w roku 2003.

Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki

Marka i model samochoduŚrednia cena OC dla rocznika 2023Średnia cena OC dla rocznika 2003
Toyota Corolla641 zł637 zł
Skoda Octavia586 zł682 zł
Toyota Yaris566 zł710 zł
Toyota Yaris Cross509 złbrak danych
Kia Sportage492 złbrak danych
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [grudzień 2024].

Największą różnicę można zauważyć w przypadku Toyoty Yaris – między ceną OC dla samochodów wyprodukowanych w 2023 roku a OC dla niespełna 20-letnich egzemplarzy tego modelu jest 144 zł różnicy na korzyść młodszych aut. Bardziej miarodajne będzie tu jednak zestawienie pozostałych modeli, których różnice w cenach OC w zależności od rocznika nie są wielkie.

Jak widać, ubezpieczenie nowego auta w wielu przypadkach nie kosztuje zbyt dużo.

Ubezpieczenie AC nowego samochodu

W odróżnieniu od OC, które chroni przed szkodami, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego, AC zapewnia ochronę Twojego samochodu. Jeśli rozbijesz go z własnej winy albo zostanie on skradziony – odzyskasz pieniądze.

Ile więc w grudniu 2023 roku średnio kosztował pakiet OC + AC na 5 najpopularniejszych modeli samochodów kupowanych w Polsce?

Marka i model samochoduŚrednia cena OC + AC (rocznik 2023)Średnia cena OC + AC (rocznik 2003)
Toyota Corolla2063 zł1475 zł
Skoda Octavia1577 zł1260 zł
Toyota Yaris1435 zł1484 zł
Toyota Yaris Cross1311 złbrak danych
Kia Sportage1697 złbrak danych
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [grudzień 2023].

Najtańszy pakiet OC + AC znajdowali kierowcy na 20-letnią Skodę Octavię – średnio za 1260 zł. Ten model, podobnie jak Toyota Corolla, jest dużo tańszy niż nowe ich modele, a przy wyliczaniu składki AC wartość pojazdu ma duże znaczenie!

Na koniec sprawdźmy jeszcze jedną rzecz. Ile za pakiet ubezpieczeń OC + AC zapłaciłaby przykładowa właścicielka 5 najpopularniejszych modeli. Niech będzie nią 39-letnia Bogumiła z Żyrardowa. Matka dwóch nastoletnich synów (11 i 14 lat), żona, kierowca od 2008 roku. Ubezpiecza samochód od 10 lat i nigdy nie spowodowała szkody. W 2024 roku na nowe auto postanowiła także wykupić pierwszy raz pełne AC. Wszystkie modele aut w przykładowym wyliczeniu są z 2023 roku. Wybraliśmy te z najmniejszymi silnikami.

Marka i model 2023 UbezpieczycielNajniższa cena OC + AC Pełne
Toyota CorollaUNIQA 1404 zł
Skoda OctaviaUNIQA1063 zł
Toyota YarisUNIQA892 zł
Toyota Yaris CrossUNIQA1132 zł
Kia SportageUNIQA1527 zł
Dane: przykładowe kalkulacje na Mubi [11.01.2024].

Najtańszy pakiet OC + AC Pani Bogumiła znalazła na Toyotę Yaris, bo za jedyne 892 zł. Niewiele droższe okazało się ubezpieczenie Skody Octavii. Znacznie więcej za OC i AC musiałaby zapłacić dopiero właścicielka Kii Sportage, ale i Toyoty Corolli. Oczywiście ubezpieczyciele biorą pod uwagę także inne zmienne, które wpłynęły na wycenę ubezpieczenia poszczególnych modeli – statystyki szkód.

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale biorąc pod uwagę wartość nowych samochodów, wielu kierowców się na nie decyduje. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy auto jest kupowane na kredyt lub finansowane za pomocą leasingu. Zdarza się, że bank narzuca wtedy potrzebę ubezpieczenia, a nawet wskazuje towarzystwo, w którym ma być ono wykupione.

Przykład

Nabywca nowej Toyoty Yaris zastanawiał się nad wyborem najlepszego ubezpieczenia. Wahał się pomiędzy kupnem samego OC i assistance a wybraniem pełnego pakietu ubezpieczeń. W podjęciu decyzji pomógł mu kalkulator Mubi. Właściciel nowego auta miał wybór między pakietem składającym się z OC i assistance za 349 zł i ofertą tego samego towarzystwa, obejmującą OC, chroniące od kradzieży AC, assistance i NNW za 804 zł. Postanowił dopłacić 455 zł, żeby lepiej chronić swój nowy pojazd.

Co wybrać: pakiet dealerski czy samodzielny zakup?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Ta druga opcja to nic innego, jak ubezpieczenie nowego samochodu w salonie, zwykle pełnym pakietem ubezpieczeniowym: OC, AC i NNW. Minusem tego rozwiązania jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakres ochrony.

Jeśli chcesz mieć szerszy wybór, poszukaj AC sam. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu – jeśli użyjesz kalkulatora OC/AC, szybko porównasz ceny poszczególnych ubezpieczeń i ich pakietów. Zwróć przy tym uwagę na szczegółowe warunki ofert i sprawdź, czy AC obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu (w niektórych firmach możliwe jest to nawet przez trzy lata od zakupu) oraz gdzie mają być realizowane naprawy.

Ekspert Mubi radzi:

Osoby planujące zakup nowych pojazdów powinny wiedzieć, że mogą zostać zobowiązane do wykupienia określonych ubezpieczeń. Nowy samochód, jeśli jest kupiony na kredyt lub leasingowany, często zostaje objęty ubezpieczeniem autocasco wymaganym przez kredyto- lub leasingodawcę. Instytucja udzielająca kredytu lub leasingu staje się jednym z właścicieli samochodu, dlatego ma prawo do decydowania o rodzaju i zakresie ochrony, jaki wybierze dla pojazdu, który de facto jest jego własnością.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie nowego auta należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
 • Ceny OC nowych samochodów są nawet kilkaset złotych tańsze niż aut kilkunastoletnich.
 • Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu jest z reguły dobrowolne, ale warto w nie zainwestować ze względu na wysoką wartość aut z salonu.
 • AC można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na pakiet dealerski w salonie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia nowego samochodu

Dlaczego ceny AC nowych modeli są wyższe od ubezpieczenia starego samochodu?
Dla kogo dobrym wyjście będzie zakup pakietu dealerskiego?
Dlaczego warto zorientować się w ofertach ubezpieczeniowych jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie takiego, a nie innego pojazdu?
Źródła:
 • https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/OSOBOWE-i-DOSTAWCZE/Rok-2022/Grudzien-2022r
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Toyota octavia i skoda corolla ? :)

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC