Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu. Od razu trzeba kupić również ubezpieczenie OC – bez niego nie wyjedziemy na drogę. Oprócz tego warto rozważyć też inne rodzaje ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu – kiedy należy to zrobić?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: nowe auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Bez polisy OC nie odbierzemy też samochodu z salonu.

Lista obowiązków po zakupie nowego samochodu przedstawia się więc następująco:

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. Żeby zorientować się w cenach, w kalkulatorze OC wystarczy podać parametry techniczne auta i własne dane. Mając wcześniej wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i znając cenę polisy, jej zakup powinien zająć tylko chwilę, zwłaszcza że można go dokonać przez internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nowe samochody są zwykle bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. To sprawia, że ich ubezpieczenie jest tańsze niż w przypadku kilkunastoletnich pojazdów.

Żeby to potwierdzić, sprawdziliśmy średnie ceny OC najpopularniejszych samochodów wyprodukowanych w tym roku i aut 18-letnich (według danych GUS z 2017 roku, 18 lat to średni wiek samochodu osobowego w Polsce).

Według informacji PZPM (Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego) w pierwszej połowie roku 2019 najczęściej kupowanymi nowymi samochodami osobowymi były:

  • Toyota Corolla,
  • Skoda Octavia,
  • Skoda Fabia,
  • Toyota Yaris,
  • Dacia Duster,
  • Skoda Superb.

Średnie ceny OC dla tych modeli obliczyliśmy na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki OC Mubi.pl.

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu – 2020

Marka i model samochodu
(rocznik 2019)
Średnia cena OC
Toyota Corolla 740 zł
Skoda Octavia 672 zł
Skoda Fabia1126 zł
Toyota Yaris 650 zł
Dacia Duster 492 zł
Skoda Superb 945 zł
Dane: Mubi.pl, marzec 2020

Oblicz najtańsze OC

W kolejnym porównaniu zestawiliśmy średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane są obecnie i w roku 2001.

Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki

Marka i model
samochodu
Średnia cena OC
dla rocznika 2020
Średnia cena OC
dla rocznika 2001
Toyota Corolla 740 zł 921 zł
Skoda Octavia 672 zł 783 zł
Skoda Fabia 1126 zł* 800 zł
Toyota Yaris 650 zł 796 zł
Dane: Mubi.pl, marzec 2020

*Niewielka liczba kalkulacji dla tego modelu samochodów z 2020 roku.

Największą różnicę można zauważyć w przypadku Skody Fabii– między ceną OC dla samochodów wyprodukowanych w tym roku a OC dla 19-letnich egzemplarzy tego modelu jest ponad 300 zł różnicy na korzyść starszego auta. Bardziej miarodajne będzie tu jednak zestawienie pozostałych modeli, których ceny OC w zależności od rocznika różnią się o około 100 – 200 zł.

Jak widać, ubezpieczenie nowego auta w wielu przypadkach nie kosztuje zbyt dużo.

Ubezpieczenie AC nowego samochodu

W odróżnieniu od OC, które chroni przed szkodami, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego, AC zapewnia ochronę Twojego samochodu. Jeśli rozbijesz go z własnej winy albo zostanie on skradziony – odzyskasz pieniądze.

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale biorąc pod uwagę wartość nowych samochodów, wielu kierowców się na nie decyduje. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy auto jest kupowane na kredyt lub finansowane za pomocą leasingu. Zdarza się, że bank narzuca wtedy potrzebę ubezpieczenia, a nawet wskazuje towarzystwo, w którym ma być ono wykupione.

Co wybrać: pakiet dealerski czy samodzielny zakup?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Ta druga opcja to nic innego jak ubezpieczenie nowego samochodu w salonie, zwykle pełnym pakietem ubezpieczeniowym: OC, AC i NNW. Minusem tego rozwiązania jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakres ochrony.

Jeśli chcesz mieć szerszy wybór, poszukaj AC sam. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu – jeśli użyjesz kalkulatora OC/AC, szybko porównasz ceny poszczególnych ubezpieczeń i ich pakietów. Zwróć przy tym uwagę na szczegółowe warunki ofert i sprawdź, czy AC obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu (w niektórych firmach możliwe jest to nawet przez trzy lata od zakupu) oraz gdzie mają być realizowane naprawy.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie nowego auta należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
  • Ceny OC nowych samochodów są nawet kilkaset złotych tańsze niż aut kilkunastoletnich.
  • Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu jest z reguły dobrowolne, ale warto w nie zainwestować ze względu na wysoką wartość aut z salonu.
  • AC można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na pakiet dealerski w salonie.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!