Ubezpieczenie nowego samochodu

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu. Od razu trzeba kupić również ubezpieczenie OC – bez niego nie wyjedziemy na drogę. Oprócz tego warto rozważyć też inne rodzaje ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nowego samochodu – kiedy należy to zrobić?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: nowe auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Bez polisy OC nie odbierzemy też samochodu z salonu.

Lista obowiązków po zakupie nowego samochodu przedstawia się więc następująco:

 • wykupienie ubezpieczenia OC,
 • rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji (tutaj przeczytasz więcej o formalnościach przy rejestracji),
 • uzupełnienie wyposażenia samochodu o obowiązkowe elementy (gaśnica i trójkąt ostrzegawczy).

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. Żeby zorientować się w cenach, w kalkulatorze OC wystarczy podać parametry techniczne auta i własne dane. Mając wcześniej wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i znając cenę polisy, jej zakup powinien zająć tylko chwilę, zwłaszcza że można go dokonać przez internet.

Ubezpieczenie nowego samochodu – cena

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nowe samochody są zwykle bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. To sprawia, że ich ubezpieczenie jest tańsze niż w przypadku kilkunastoletnich pojazdów.

Żeby to potwierdzić, sprawdziliśmy średnie ceny OC najpopularniejszych samochodów wyprodukowanych w tym roku i aut 18-letnich (według danych GUS z 2017 roku, 18 lat to średni wiek samochodu osobowego w Polsce).

Według informacji PZPM (Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego) w pierwszej połowie roku 2019 najczęściej kupowanymi nowymi samochodami osobowymi są:

 • Dacia Duster,
 • Toyota Yaris,
 • Skoda Fabia,
 • Fiat Tipo,
 • Toyota Corolla,
 • Hyundai Tucson,
 • Skoda Octavia,
 • Dacia Sandero,
 • Skoda Rapid,
 • Kia Sportage.

Średnie ceny OC dla tych modeli obliczyliśmy na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki OC Mubi.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu 2019

Marka i model samochodu
(rocznik 2019)
Średnia cena OC
Dacia Duster497 zł
Toyota Yaris569 zł
Skoda Fabia481 zł
Fiat Tipo530 zł
Toyota Corolla531 zł
Hyundai Tucson666 zł
Skoda Octavia561 zł
Dacia Sandero413 zł
Skoda Rapid647 zł
Kia Sportage854 zł
Dane: Mubi.pl, wrzesień 2019

W kolejnym porównaniu zestawiliśmy średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane są obecnie i w roku 2001.

Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki

Marka i model samochoduŚrednia cena OC
dla rocznika 2019
Średnia cena OC
dla rocznika 2001
Skoda Fabia481 zł649 zł
Toyota Corolla531 zł1024 zł
Skoda Octavia561 zł787 zł
Toyota Yaris569 zł706 zł
Dane: Mubi.pl, wrzesień 2019

Największą różnicę można zauważyć w przypadku Toyoty Corolli – między ceną OC dla samochodów wyprodukowanych w tym roku a OC dla 18-letnich egzemplarzy tego modelu jest prawie 500 zł różnicy na korzyść nowego auta.

Jak widać, ubezpieczenie nowego auta nie kosztuje zbyt dużo.

Ubezpieczenie AC nowego samochodu

W odróżnieniu od OC, które chroni przed szkodami, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego, AC zapewnia ochronę Twojego samochodu. Jeśli rozbijesz go z własnej winy albo zostanie on skradziony – odzyskasz pieniądze.

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale biorąc pod uwagę wartość nowych samochodów, wielu kierowców się na nie decyduje. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy auto jest kupowane na kredyt lub finansowane za pomocą leasingu. Zdarza się, że bank narzuca wtedy potrzebę ubezpieczenia, a nawet wskazuje towarzystwo, w którym ma być ono wykupione.

Co wybrać: pakiet dealerski czy samodzielny zakup?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Ta druga opcja to nic innego jak ubezpieczenie nowego samochodu w salonie, zwykle pełnym pakietem: OC, AC i NNW. Minusem tego rozwiązania jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakres ochrony.

Jeśli chcesz mieć szerszy wybór, poszukaj AC sam. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu – jeśli użyjesz kalkulatora OC/AC, szybko porównasz ceny poszczególnych ubezpieczeń i ich pakietów. Zwróć przy tym uwagę na szczegółowe warunki ofert i sprawdź, czy AC obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu (w niektórych firmach możliwe jest to nawet przez trzy lata od zakupu) oraz gdzie mają być realizowane naprawy.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie nowego auta należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
 • Ceny OC nowych samochodów są nawet kilkaset złotych tańsze niż aut kilkunastoletnich.
 • Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu jest z reguły dobrowolne, ale warto w nie zainwestować ze względu na wysoką wartość aut z salonu.
 • AC można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na pakiet dealerski w salonie.
Autor artykułu: Joanna Gołacka

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Oceń artykuł

Loading...

Porównaj teraz najtańsze ubezpieczenia samochodu

Dzięki porównaniu nawet 53 ofert ubezpieczeń zawsze oszczędzasz na polisach OC i AC. Porównaj ceny OC/AC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *