Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje w 2023?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu. Od razu trzeba kupić również ubezpieczenie OC – bez niego nie wyjedziemy na drogę. Oprócz tego warto rozważyć też inne rodzaje ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu 2023 – kiedy należy to zrobić?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: nowe auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Bez polisy OC nie odbierzemy też samochodu z salonu.

Lista obowiązków po zakupie nowego samochodu przedstawia się więc następująco:

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. Żeby zorientować się w cenach, w kalkulatorze OC wystarczy podać parametry techniczne auta i własne dane. Mając wcześniej wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i znając cenę polisy, jej zakup powinien zająć tylko chwilę, zwłaszcza że można go dokonać przez internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nowe samochody są zwykle bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. To sprawia, że ich ubezpieczenie jest tańsze niż w przypadku kilkunastoletnich pojazdów.

Żeby to potwierdzić, sprawdziliśmy średnie ceny OC najpopularniejszych samochodów z aktualnego rocznika oraz aut 20-letnich.

Według informacji Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w 2022 roku zarejestrowano w Polsce 419 749 samochodów osobowych. Sytuacja na rynku motoryzacyjnym, który przeżywa kryzys w związku z po pandemii koronawirusa, w Polsce wydaje się zatem w miarę stabilna i zobaczymy co przyniesie 2023 rok.

Sprawdźmy, jakie marki były najczęściej rejestrowane w Polsce w 2022 roku! W pierwszej 5 znalazły się:

 • Toyota (73 862 sztuk),
 • Škoda (40 067 sztuki),
 • Kia (33 714 sztuk),
 • Volkswagen (30 814 sztuk),
 • Hyundai (26 887 sztuk).

Przyjrzyjmy się także poszczególnym modelom. Które z nich okazały się najbardziej popularne w 2022 roku wśród polskich kierowców? 

 • Toyota Corolla (21 371 sztuk),
 • Toyota Yaris (12 478 sztuk),
 • Kia Sportage (11 176 sztuk),
 • Dacia Duster (10 958 sztuk),
 • Skoda Octavia (10 893 sztuk).

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu – 2023

Marka i model samochoduŚrednia cena OC w lipcu 2023
Toyota Corolla632 zł
Toyota Yaris582 zł
Kia Sportage535 zł
Dacia Duster547 zł
Skoda Octavia639 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [lipiec 2023].

W kolejnym porównaniu zestawiliśmy średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane są obecnie i były 20 lat temu – w roku 2003.

Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki

Marka i model samochoduŚrednia cena OC dla rocznika 2023Średnia cena OC dla rocznika 2003
Toyota Corolla664 zł704 zł
Toyota Yaris603 zł612 zł
Kia Sportage575 złbrak danych
Dacia Duster548 złbrak danych
Skoda Octavia659 zł692 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [lipiec 2023].

Największą różnicę można zauważyć w przypadku Toyoty Corolli – między ceną OC dla samochodów wyprodukowanych w 2022 roku a OC dla niespełna 20-letnich egzemplarzy tego modelu jest 40 zł różnicy na korzyść młodszych aut. Bardziej miarodajne będzie tu jednak zestawienie pozostałych modeli, których różnice w cenach OC w zależności od rocznika nie są wielkie.

Jak widać, ubezpieczenie nowego auta w wielu przypadkach nie kosztuje zbyt dużo.

Ubezpieczenie AC nowego samochodu

W odróżnieniu od OC, które chroni przed szkodami, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego, AC zapewnia ochronę Twojego samochodu. Jeśli rozbijesz go z własnej winy albo zostanie on skradziony – odzyskasz pieniądze.

Ile więc w lipcu 2023 roku średnio kosztował pakiet OC + AC na 5 najpopularniejszych modeli samochodów kupowanych w Polsce?

Marka i model samochoduŚrednia cena OC + AC (rocznik 2023)Średnia cena OC + AC (rocznik 2003)
Toyota Corolla2 329 zł1 183 zł
Toyota Yaris1 460 zł1 067 zł
Kia Sportage1 598 złbrak danych
Dacia Duster1 094 złbrak danych
Skoda Octavia1 576 zł1 183 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [listopad 2022].

Najtańszy pakiet OC + AC znajdowali kierowcy na nową Dacię Duster – średnio za 1 094 zł. Ten model, podobnie jak Toyota Yaris, jest dużo tańszy niż nowa Toyota Corolla lub Škoda Octavia, a przy wyliczaniu składki AC wartość pojazdu ma duże znaczenie!

Na koniec sprawdźmy jeszcze jedną rzecz. Ile za pakiet ubezpieczeń OC + AC zapłaciłaby przykładowa właścicielka 5 najpopularniejszych modeli. Niech będzie nią 39-letnia Bogumiła z Żyrardowa. Matka dwóch nastoletnich synów (11 i 14 lat), żona, kierowca od 2008 roku. Ubezpiecza samochód od 10 lat i nigdy nie spowodowała szkody. W 2023 roku na nowe auto postanowiła także wykupić pierwszy raz pełne AC. Wszystkie modele aut w przykładowym wyliczeniu są z 2023 roku. Wybraliśmy te z najmniejszymi silnikami.

Marka i model 2023 UbezpieczycielNajniższa cena OC + AC Pełne
Toyota CorollaUNIQA 1 423 zł
Toyota YarisUNIQA939 zł
Kia SportageUNIQA1 581 zł
Dacia DusterUNIQA1 101 zł
Skoda OctaviaUNIQA1 076 zł
Dane: przykładowe kalkulacje na Mubi [28.08.2023].

Najtańszy pakiet OC + AC Pani Bogumiła znalazła na Toyotę Yaris, bo za jedyne 1473 zł. Niewiele droższe okazało się ubezpieczenie Dacii Duster i Škody Octavii, czyli samochodów z silnikami o podobnej pojemności. Znacznie więcej za OC i AC musiałaby zapłacić dopiero właścicielka Kii Sportage. Oczywiście ubezpieczyciele biorą pod uwagę także inne zmienne, które wpłynęły na wycenę ubezpieczenia poszczególnych modeli – statystyki szkód.

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale biorąc pod uwagę wartość nowych samochodów, wielu kierowców się na nie decyduje. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy auto jest kupowane na kredyt lub finansowane za pomocą leasingu. Zdarza się, że bank narzuca wtedy potrzebę ubezpieczenia, a nawet wskazuje towarzystwo, w którym ma być ono wykupione.

Przykład

Nabywca nowej Toyoty Yaris zastanawiał się nad wyborem najlepszego ubezpieczenia. Wahał się pomiędzy kupnem samego OC i assistance a wybraniem pełnego pakietu ubezpieczeń. W podjęciu decyzji pomógł mu kalkulator Mubi. Właściciel nowego auta miał wybór między pakietem składającym się z OC i assistance za 1057 zł i ofertą tego samego towarzystwa, obejmującą OC, chroniące od kradzieży AC mini, assistance i NNW za 1253 zł. Postanowił dopłacić niecałe 200 zł, żeby lepiej chronić swój nowy pojazd.

Co wybrać: pakiet dealerski czy samodzielny zakup?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Ta druga opcja to nic innego, jak ubezpieczenie nowego samochodu w salonie, zwykle pełnym pakietem ubezpieczeniowym: OC, AC i NNW. Minusem tego rozwiązania jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakres ochrony.

Jeśli chcesz mieć szerszy wybór, poszukaj AC sam. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu – jeśli użyjesz kalkulatora OC/AC, szybko porównasz ceny poszczególnych ubezpieczeń i ich pakietów. Zwróć przy tym uwagę na szczegółowe warunki ofert i sprawdź, czy AC obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu (w niektórych firmach możliwe jest to nawet przez trzy lata od zakupu) oraz gdzie mają być realizowane naprawy.

Ekspert Mubi radzi:

Osoby planujące zakup nowych pojazdów powinny wiedzieć, że mogą zostać zobowiązane do wykupienia określonych ubezpieczeń. Nowy samochód, jeśli jest kupiony na kredyt lub leasingowany, często zostaje objęty ubezpieczeniem autocasco wymaganym przez kredyto- lub leasingodawcę. Instytucja udzielająca kredytu lub leasingu staje się jednym z właścicieli samochodu, dlatego ma prawo do decydowania o rodzaju i zakresie ochrony, jaki wybierze dla pojazdu, który de facto jest jego własnością.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie nowego auta należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
 • Ceny OC nowych samochodów są nawet kilkaset złotych tańsze niż aut kilkunastoletnich.
 • Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu jest z reguły dobrowolne, ale warto w nie zainwestować ze względu na wysoką wartość aut z salonu.
 • AC można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na pakiet dealerski w salonie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia nowego samochodu

Dlaczego ceny AC nowych modeli są wyższe od ubezpieczenia starego samochodu?

Wartość nowych samochodów jest wyższa niż samochodów sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, ale nawet już sprzed kilku lat. Spada ona dosyć szybko. Najwięcej warte są samochody w pierwszych 3 latach po wyjściu z salonu. Składka autocasco jest naliczana z uwzględnieniem wartości pojazdu. Od tego zależy też suma ubezpieczenia. Im ona wyższa, tym wyższa cena polisy.

Dla kogo dobrym wyjście będzie zakup pakietu dealerskiego?

Chociaż większy wpływ na zakres swojego ubezpieczenia mają osoby, które samodzielnie wyszukują potrzebnej im polisy, to może się okazać, że dla niektórych bardziej korzystny będzie zakup pakietu dealerskiego, którego koszt zależy od wartości auta, a nie od historii ubezpieczeniowej właściciela. Cenę i zakres ochrony oferowanej w salonie powinni porównać z samodzielnie wyszukaną polisą zwłaszcza kierowcy, którzy nie mają zniżek za bezszkodową jazdę.

Dlaczego warto zorientować się w ofertach ubezpieczeniowych jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie takiego, a nie innego pojazdu?

Po pierwsze, polisa będzie potrzebna jeszcze zanim wyjedziesz swoim nowym nabytkiem z salonu. Po drugie, powinieneś sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało rocznie ubezpieczenie auta, o którym marzysz. Po wydaniu dużej sumy na nowy pojazd Twój budżet z pewnością będzie nadszarpnięty, dlatego dobrze jest zaplanować również wydatek związany z polisą.

Źródła:
 • https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Rejestracje-Pojazdow/OSOBOWE-i-DOSTAWCZE/Rok-2022/Grudzien-2022r
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
34,67
Loading...

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Toyota octavia i skoda corolla ? :)