Ubezpieczenie nowego samochodu – ile kosztuje w 2021?

Wydatki związane z zakupem nowego samochodu nie kończą się po wyjściu z salonu. Od razu trzeba kupić również ubezpieczenie OC – bez niego nie wyjedziemy na drogę. Oprócz tego warto rozważyć też inne rodzaje ubezpieczeń.

Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu 2021 – kiedy należy to zrobić?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno: nowe auto należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji. Bez polisy OC nie odbierzemy też samochodu z salonu.

Lista obowiązków po zakupie nowego samochodu przedstawia się więc następująco:

Oznacza to, że o ubezpieczeniu nowego samochodu najlepiej jest pomyśleć jeszcze przed finalizacją zakupu. Żeby zorientować się w cenach, w kalkulatorze OC wystarczy podać parametry techniczne auta i własne dane. Mając wcześniej wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe i znając cenę polisy, jej zakup powinien zająć tylko chwilę, zwłaszcza że można go dokonać przez internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, nowe samochody są zwykle bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie. To sprawia, że ich ubezpieczenie jest tańsze niż w przypadku kilkunastoletnich pojazdów.

Żeby to potwierdzić, sprawdziliśmy średnie ceny OC najpopularniejszych samochodów wyprodukowanych w tym roku i aut 20-letnich.

Według informacji PZPM (Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego) w maju 2021 roku zarejestrowano w Polsce 41 388 samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jest to wzrost aż o 95,7% w porównaniu z majem 2020 roku. Oczywiście zmiana ta spowodowana jest wygaszaniem pandemii koronawirusa w Polsce. Warto także podkreślić, że od stycznia do maja 2021 zarejestrowano 199 402 samochody – w roku ubiegłym w tym samym okresie było to 144 024.

Sprawdźmy, jakie marki były najczęściej rejestrowane! W pierwszej 5 znalazły się:

 • Toyota,
 • Škoda,
 • Volkswagen,
 • Kia,
 • BMW.

Przyjrzyjmy się także poszczególnym modelem. Które z nich okazały się najbardziej popularne wśród polskich kierowców? 

 • Toyota Corolla,
 • Toyota Yaris,
 • Škoda Octavia,
 • Dacia Duster,
 • Škoda Fabia.

Koszt ubezpieczenia nowego samochodu – 2021

Marka i model samochodu
(rocznik 2021)
Średnia cena OC
Toyota Corolla 583 zł
Toyota Yaris 635 zł
Škoda Octavia 641 zł
Dacia Duster 672 zł
Škoda Fabia 679 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [maj 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

W kolejnym porównaniu zestawiliśmy średnie ceny OC modeli z powyższej listy, które produkowane są obecnie i w roku 2001.

Średnie ceny OC nowego i starego samochodu tej samej marki

Marka i model
samochodu
Średnia cena OC
dla rocznika 2021
Średnia cena OC
dla rocznika 2001
Toyota Corolla 604 zł 716 zł
Toyota Yaris 713 zł 669 zł
Škoda Octavia 611 zł 788 zł
Dacia Duster 584 zł b.d zł
Škoda Fabia538 zł 761 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [maj 2021].

Największą różnicę można zauważyć w przypadku Škodą Octavią i  Škodą Fabią– między ceną OC dla samochodów wyprodukowanych w tym roku a OC dla niespełna 20-letnich egzemplarzy tych modeli jest prawie 200 zł różnicy na korzyść młodszych aut. Bardziej miarodajne będzie tu jednak zestawienie pozostałych modeli, których ceny OC w zależności od rocznika różnią się o około 100 zł.

Jak widać, ubezpieczenie nowego auta w wielu przypadkach nie kosztuje zbyt dużo.

Ubezpieczenie AC nowego samochodu

W odróżnieniu od OC, które chroni przed szkodami, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego, AC zapewnia ochronę Twojego samochodu. Jeśli rozbijesz go z własnej winy albo zostanie on skradziony – odzyskasz pieniądze.

Ile więc w maju 2021 roku średnio kosztował pakiet OC + AC na 5 najpopularniejszych modeli samochodów kupowanych w Polsce?

Marka i model 2021 Średnia cena OC + AC (rocznik 2021) Średnia cena OC + AC (rocznik 2001)
Toyota Corolla 1 807 zł 1 422 zł
Toyota Yaris 1 460 zł 1 047 zł
Škoda Octavia 1 596 zł 1 885 zł
Dacia Duster 1 097 zł b.d
Škoda Fabia 999 zł 1 556 zł
Dane: kalkulacje kierowców na Mubi [maj 2021].

Najtańszy pakiet OC + AC znajdowali kierowcy na nową Škodę Fabię – średnio za 999 zł. Ten model, podobnie jak Dacia Duster jest dużo tańszy niż nowa Toyota Corolla lub Škoda Octavia, a przy wyliczaniu składki AC wartość pojazdu ma duże znaczenie!

Na koniec sprawdźmy jeszcze jedną rzecz. Ile za pakiet ubezpieczeń OC + AC zapłaciłaby przykładowa właścicielka 5 najpopularniejszych modeli. Niech będzie nią 39-letnia Bogumiła z Żyrardowa. Matka dwóch nastoletnich synów (11 i 14 lat), żona, kierowca od 2008 roku. Ubezpiecza samochód od 10 lat i nigdy nie spowodowała szkody. W 2021 roku na nowe auto postanowiła także wykupić pierwszy raz pełne AC. Wszystkie modele aut w przykładowym wyliczeniu są z 2021 roku!

Marka i model 2021 Ubezpieczyciel Średnia cena OC + AC
Toyota CorollaUniqa 1 234 zł
Toyota YarisUniqa 1 146 zł
Škoda OctaviaUniqa 1 527 zł
Dacia DusterWiener 1 477 zł
Škoda FabiaUniqa 911 zł
Dane: przykładowe kalkulacje na Mubi [22.06.2021].

Zdecydowanie najtańszy pakiet OC + AC Pani Bogumiła znalazła na Škodę Fabię, bo za jedyne 911 zł. O wiele droższe okazało się ubezpieczenie Škody Octavii i Dacii Duster. Jest to o tyle ciekawe, że cena AC zależy między innymi od wartości pojazdu, a Dacia Duster i Škodę Fabię można kupić w zbliżonej cenie. Oczywiście ubezpieczyciele biorą pod uwagę także inne zmienne, które wpłynęły na wycenę ubezpieczenia poszczególnych modeli – statystyki szkód. 

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Nie, AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, ale biorąc pod uwagę wartość nowych samochodów, wielu kierowców się na nie decyduje. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy auto jest kupowane na kredyt lub finansowane za pomocą leasingu. Zdarza się, że bank narzuca wtedy potrzebę ubezpieczenia, a nawet wskazuje towarzystwo, w którym ma być ono wykupione.

Przykład

Nabywca nowej Toyoty Yaris zastanawiał się nad wyborem najlepszego ubezpieczenia. Wahał się pomiędzy kupnem samego OC i assistance a wybraniem pełnego pakietu ubezpieczeń. W podjęciu decyzji pomógł mu kalkulator Mubi. Właściciel nowego auta miał wybór między pakietem składającym się z OC i assistance za 1057 zł i ofertą tego samego towarzystwa, obejmującą OC, chroniące od kradzieży AC mini, assistance i NNW za 1253 zł. Postanowił dopłacić niecałe 200 zł, żeby lepiej chronić swój nowy pojazd.

Co wybrać: pakiet dealerski czy samodzielny zakup?

Ubezpieczenie autocasco można wykupić samodzielnie albo zdecydować się na pakiet dealerski. Ta druga opcja to nic innego jak ubezpieczenie nowego samochodu w salonie, zwykle pełnym pakietem ubezpieczeniowym: OC, AC i NNW. Minusem tego rozwiązania jest brak wpływu na wybór firmy ubezpieczeniowej czy zakres ochrony.

Jeśli chcesz mieć szerszy wybór, poszukaj AC sam. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu – jeśli użyjesz kalkulatora OC/AC, szybko porównasz ceny poszczególnych ubezpieczeń i ich pakietów. Zwróć przy tym uwagę na szczegółowe warunki ofert i sprawdź, czy AC obejmuje gwarancję utrzymania wartości fakturowej samochodu (w niektórych firmach możliwe jest to nawet przez trzy lata od zakupu) oraz gdzie mają być realizowane naprawy.

Ekspert Mubi radzi

Osoby planujące zakup nowych pojazdów powinny wiedzieć, że mogą zostać zobowiązane do wykupienia określonych ubezpieczeń. Nowy samochód, jeśli jest kupiony na kredyt lub leasingowany, często zostaje objęty ubezpieczeniem autocasco wymaganym przez kredyto- lub leasingodawcę. Instytucja udzielająca kredytu lub leasingu staje się jednym z właścicieli samochodu, dlatego ma prawo do decydowania o rodzaju i zakresie ochrony, jaki wybierze dla pojazdu, który de facto jest jego własnością.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie nowego auta należy wykupić najpóźniej w dniu jego rejestracji.
 • Ceny OC nowych samochodów są nawet kilkaset złotych tańsze niż aut kilkunastoletnich.
 • Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu jest z reguły dobrowolne, ale warto w nie zainwestować ze względu na wysoką wartość aut z salonu.
 • AC można wykupić samodzielnie lub zdecydować się na pakiet dealerski w salonie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszt ubezpieczenia nowego samochodu

Dlaczego ceny OC nowych modeli są niższe od ubezpieczenia starego samochodu?
Im samochód jest starszy, tym prawdopodobnie będzie mniej sprawny. Częściej dochodzi wówczas do awarii, a jeśli powstaną one podczas jazdy, może dojść do zdarzenia, którego wynikiem będą szkody na innych pojazdach lub – co gorsza – osobach. Za likwidację tych szkód będzie musiał zapłacić ubezpieczyciel. Ubezpieczanie starszych pojazdów niesie więc większe ryzyko wydatków niż obejmowanie ochroną nowych – w pełni sprawnych aut.
Dla kogo dobrym wyjście będzie zakup pakietu dealerskiego?
Chociaż większy wpływ na zakres swojego ubezpieczenia mają osoby, które samodzielnie wyszukują potrzebnej im polisy, to może się okazać, że dla niektórych bardziej korzystny będzie zakup pakietu dealerskiego, którego koszt zależy od wartości auta, a nie od historii ubezpieczeniowej właściciela. Cenę i zakres ochrony oferowanej w salonie powinni porównać z samodzielnie wyszukaną polisą zwłaszcza kierowcy, którzy nie mają zniżek za bezszkodową jazdę.
Dlaczego warto zorientować się w ofertach ubezpieczeniowych jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie takiego, a nie innego pojazdu?
Po pierwsze, polisa będzie potrzebna jeszcze zanim wyjedziesz swoim nowym nabytkiem z salonu. Po drugie, powinieneś sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało rocznie ubezpieczenie auta, o którym marzysz. Po wydaniu dużej sumy na nowy pojazd Twój budżet z pewnością będzie nadszarpnięty, dlatego dobrze jest zaplanować również wydatek związany z polisą.
Oceń artykuł:
24,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
Toyota octavia i skoda corolla ? :)