CEPiK (Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów) – czym jest, jak działa i co można tam sprawdzić?
Czy wiesz, gdzie sprawdzić informacje o samochodzie, który chcesz kupić? Jak szybko dotrzeć do danych z dowodu rejestracyjnego, kiedy jedyne, co przy sobie masz to smartfon? A może Twoje dziecko wyjeżdża na wycieczkę autokarem i chcesz upewnić się, że w trakcie podróży będzie bezpieczne? W tym i wielu innych sprawach pomoże Ci system CEPIK – przeczytaj, co jeszcze dzięki niemu załatwisz.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest CEPiK?
- Z jakich usług mogą korzystać obywatele w CEPiK?
- Jak sprawdzić historię pojazdu w CEPiK?
- Jak sprawdzić dane pojazdu w usłudze Mój Pojazd?
- Jak sprawdzić punkty karne w CEPiK?
- Na czym polega usługa Bezpieczny Autobus?
- Co jeszcze można sprawdzić w CEPiK?
- W jakim zakresie z danych z CEPiK korzystają firmy ubezpieczeniowe?
- Jakie instytucje mają dostęp do danych w CEPiK?
Co to jest CEPiK?
CEPiK, a właściwie system informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, to baza, która zawiera informacje o pojazdach mechanicznych zarejestrowanych w Polsce oraz kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania.
CEPiK został powołany do życia w 1997 roku na podstawie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Od 2016 roku jest prowadzony przez Ministra Cyfryzacji, a jego utrzymaniem zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki.
CEPiK to przede wszystkim dwa główne zbiory danych: centralna ewidencja pojazdów i centralna ewidencja kierowców.
Jakie informacje zawiera Centralna Ewidencja Pojazdów?
Centralna ewidencja pojazdów gromadzi takie informacje, jak:
- marka i model pojazdu,
- parametry techniczne pojazdu, np. moc i pojemność silnika,
- informacje o dokumentach pojazdu, takie jak: nadanie lub utrata dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, tablic tymczasowych, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego,
- dane właścicieli i posiadaczy pojazdu,
- informacje o zdarzeniach takich jak: kradzież i odnalezienie pojazdu, wybicie numeru nadwozia lub silnika, wyrejestrowanie czy zbycie pojazdu,
- informacje o ubezpieczeniu OC: dane ubezpieczonego (osoby lub firmy), nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, daty zawarcia i rozwiązania umowy,
- informacje o badaniu technicznym i odnotowanym podczas badania stanie licznika, a także termin następnego badania.
Jakie informacje zawiera Centralna Ewidencja Kierowców?
W ewidencji kierowców gromadzone są dane osobowe oraz informacje o dokumentach prawa jazdy i dodatkowych uprawnieniach osób:
- które mają uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi,
- którym cofnięto takie uprawnienia,
- które mają zakaz prowadzenia pojazdów.
Z jakich usług mogą korzystać obywatele w CEPiK?
CEPiK daje kierowcom możliwość wglądu w informacje o swoim pojeździe, ale także o innych pojazdach, co przydaje się chociażby wtedy, gdy planujesz kupić samochód i chcesz sprawdzić jego historię. To jednak nie wszystko. Jakie usługi znajdują się w bazie CEPiK?
- Mój Pojazd,
- Historia Pojazdu,
- Bezpieczny autobus,
- Punkty karne online.
A kolejne usługi są w trakcie prac.
Sprawdź historię pojazdu w CEPIK
Jedną z e-usług dostępnych dla każdego obywatela przez serwis cepik.gov.pl jest Historia Pojazdu. Chętnie korzystają z niej nabywcy używanych samochodów – dzięki tej podstronie są w stanie w ciągu kilku minut sprawdzić kluczowe informacje o aucie i przekonać się, czy to, co mówi sprzedawca, jest zgodne z prawdą. System ostrzeże m.in., jeśli samochód jest kradziony albo nie ma aktualnego OC.
Żeby uzyskać raport z Historii Pojazdu, trzeba uzupełnić krótki formularz online, podając:
- numer rejestracyjny pojazdu,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
Wszystkie te dane można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli sprzedawca nie ma nic do ukrycia, nie powinien protestować przed przekazaniem nam takich informacji.
Sprawdź dane o własnym pojeździe – usługa Mój Pojazd
Usługę Mój Pojazd można porównać do podręcznego notatnika z informacjami o naszym samochodzie lub motocyklu. Można tam znaleźć termin kolejnego badania technicznego lub sprawdzić, kiedy kończy się polisa OC. Są tam też wszystkie dane techniczne i oznaczenia pojazdu, a także informacje dotyczące dokumentów czy rejestracji.
Z usługi można skorzystać w dowolnym momencie, o ile mamy dostęp do profilu zaufanego. Po zalogowaniu system wyświetla listę wszystkich pojazdów, których jesteśmy właścicielami, posiadaczami lub współwłaścicielami. Informacje o pojeździe można pobrać lub wydrukować – a wszystko to za darmo.
Zobacz, ile masz punktów karnych – punkty karne online w CEPiK
Punkty karne ponownie przedawniają się po 12 miesiącach od dnia opłacenia kary (zmiana weszła w życie 17 września 2023 roku). To sprawia, że czasem trudno nam pamiętać, ile ich obecnie mamy.
Jeśli jesteś kierowcą, możesz sprawdzić aktualny stan swoich punktów karnych dzięki kolejnej e-usłudze CEPiK. Zamiast odwiedzać najbliższy komisariat policji, zrób to przez internet. Potrzebujesz tylko profilu zaufanego (który możesz założyć nawet przez swoje konto bankowe). Po zalogowaniu od razu zobaczysz, ile masz w tym momencie punktów karnych. Możesz pobrać dokument z taką informacją lub go wydrukować.
Piotr nie był pewien, ile punktów karnych miał na koncie. Domyślał się, że niektóre z nich już się przeterminowały. Postanowił sprawdzić ich liczbę. Dowiedział się, że posiadając profil zaufany, w ramach usługi CEPiK 2.0 można poznać informacje o swoich punktach karnych na stronie obywatel.gov.pl. Skorzystał z tej usługi i bez konieczności udawania się na komisariat dowiedział się, ile dokładnie punktów już otrzymał.
Sprawdź bezpieczeństwo autobusu przed wyjazdem – usługa Bezpieczny Autobus
W okresie wakacji i ferii zimowych szczególnym zainteresowaniem cieszy się kolejna usługa w ramach systemu CEPiK: Bezpieczny Autobus. Rodzice często sprawdzają tam informacje na temat autokarów, którymi wysyłają na obozy i zimowiska swoje dzieci. Jednak to nie jedyne zastosowanie Bezpiecznego Autobusu – każdy może tam zasięgnąć informacji na temat dowolnego autobusu, np. tego, którym codziennie jeździ do pracy – wystarczy, że poda jego numer rejestracyjny. Raport na temat pojazdu zawiera m.in. informacje o aktualności badań technicznych i polisy OC, liczbie miejsc czy dopuszczalnej ładowności.
Inne usługi CEPiK
Jeśli potrzebujemy dodatkowych informacji na temat jakiegoś pojazdu, których nie da się zdobyć za pomocą wcześniej wymienionych usług, możemy złożyć wniosek o udostępnienie danych. Należy w nim wskazać, do czego są nam potrzebne takie dane i wnieść wskazaną opłatę. Jeśli mamy profil zaufany w systemie ePUAP, załatwimy to przez internet, możemy również wysłać wniosek pocztą.
Do CEPiK można też wnioskować o dostęp do danych statystycznych o pojazdach – jest to szczególnie przydatne dla osób, które piszą artykuły czy prowadzą badania naukowe. Dane takie nie zawierają informacji pozwalających na zidentyfikowanie konkretnych samochodów i kierowców, ale mogą być nieocenione do sporządzania statystyk, podsumowań, wyliczeń. Podobnie jak w przypadku wniosku o udostępnienie danych, można zrobić to przez internet lub drogą pocztową.
W jakim zakresie z danych z CEPiK korzystają firmy ubezpieczeniowe?
17 czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymały dostęp do danych zebranych w bazie CEPiK. Od tamtej pory mogą korzystać z nich zatem przy naliczaniu składki ubezpieczeniowej kierowcom. O ryzyku związanym z objęciem ochroną danego kierowcy sporo mówi:
- liczba wykroczeń i przestępstw, jakich dopuścił się dany kierowca (wraz z rodzajem i datą wystąpienia naruszeń przepisów ruchu drogowego),
- liczba punktów karnych na koncie kierowcy.
Firmy ubezpieczeniowe nie muszą mieć zgody na przetwarzanie tych danych przez 12 lat od chwili wygaśnięcia/rozwiązania umowy ubezpieczenia. Uprawniają je do tego przepisy.
Jakie instytucje mają dostęp do danych w CEPiK?
Nie tylko kierowcy, ale też niektóre podmioty mają dostęp do bazy CEPiK. Z jednej strony mogą wprowadzać tam dane, z drugiej – mają prawo z tych danych korzystać.
Do bazy CEPiK dane wprowadzają:
- wydziały komunikacji (dane dotyczące rejestracji pojazdów czy wydanych uprawnień),
- stacje kontroli pojazdów (stan licznika i informacje o wyniku badania technicznego: czy pojazd je przeszedł, czy nie),
- policja i Inspekcja Transportu Drogowego (informacje o zatrzymaniu dokumentów lub o kradzieży pojazdów),
- towarzystwa ubezpieczeniowe (dane dotyczące zawarcia polisy lub jej wygaśnięcia).
Podczas czynności niektóre instytucje mogą korzystać też z danych, które już znajdują się w bazie. Dostęp do zawartych tam informacji mają m.in. straż miejska, policja, ITD, firmy ubezpieczeniowe, sądy i komornicy, kierownictwo ośrodków szkoleniowych dla kierowców i dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych.
- CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to system, który gromadzi informacje o pojazdach mechanicznych i kierowcach. Dostęp do niego mają zarówno obywatele, jak i instytucje oraz podmioty prawne.
- Ewidencja pojazdów zawiera m.in. dane techniczne pojazdu, informacje o rejestracji, dokumentach, polisie OC czy zdarzeniach takich jak kradzież.
- Ewidencja kierowców zawiera informacje o danych osobowych, dokumentach prawa jazdy i dodatkowych uprawnień osób, które mają prawo do prowadzenia pojazdów, utraciły takie prawo lub mają zakaz prowadzenia pojazdów.
- Historia Pojazdu pozwala sprawdzić ważne informacje o samochodzie przed zakupem.
- Mój Pojazd to usługa, dzięki której zyskujemy dostęp do danych na temat własnego pojazdu.
- Na stronie CEPiK można również sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych.
- Usługa Bezpieczny Autobus pozwala sprawdzić informacje m.in. o badaniach technicznych i polisach OC autobusów, a także autokarów.
- Do CEPiK można również wnioskować o udostępnienie dodatkowych informacji na temat dowolnego pojazdu lub danych statystycznych na temat kierowców i pojazdów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o CEPiK
Aby otrzymać informacje o historii pojazdu, konieczne jest wpisanie numeru rejestracyjnego samochodu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Opcja weryfikacji historii pojazdu przydaje się zwykle podczas zakupu używanego auta.
Jak najbardziej. Jest to jedno z głównych źródeł informacji na temat ubezpieczenia. Opcja ta przydaje się właścicielowi samochodu, który chce sprawdzić, do kiedy ma ważne ubezpieczenie. Mogą z niej skorzystać także kierowcy, którzy zostali poszkodowani w kolizji, gdy chcą upewnić się, że sprawca wypadku ma aktualne OC, z którego mogliby zlikwidować szkodę.
Od kilku lat kierowcy mogą zostawić w domu polisę OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu, a od początku grudnia 2020 roku – także prawo jazdy. Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie informacje, które potwierdzają te dokumenty, można znaleźć w bazie CEPiK. Widnieje tam data końcowa obecnej polisy OC, informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i inne dane.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji