Czym zajmuje się Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja, która zrzesza zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność na terytorium Polski, które posiadają w swojej ofercie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli tzw. OC. W tym artykule wskazujemy, na czym opiera się działalność PBUK, a także podpowiadamy, kiedy można zwrócić się do biura o pomoc.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – co to jest?

PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja, która skupia wszystkie zakłady ubezpieczeń prowadzące w Polsce działalność związaną ze sprzedażą i obsługą ubezpieczenia OC. 

Ponadto  PBUK pełni rolę Biura Narodowego reprezentującego Polskę w Systemie Zielonej Karty. W ramach swojej działalności PBUK podpisuje odpowiednie umowy z instytucjami stanowiącymi jego odpowiedniki w innych państwach, które również przynależą do Systemu Zielonej Karty. Po co to wszystko? System Zielonej Karty to porozumienie międzynarodowe, dzięki któremu poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, mogą otrzymać odszkodowanie, nawet jeśli sprawca poruszał się samochodem zarejestrowanym za granicą. Ponadto system umożliwia osobom podróżującym, poruszanie się samochodem bez konieczności nabywania OC komunikacyjnego przy każdym przekraczaniu granicy.

PBUK kontakt

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa

tel. +48 (22) 551 51 00

e- mail: [email protected]

Czym zajmuje się PBUK?

W ramach swojej działalności PBUK:

  • wystawia certyfikaty Zielonych Kart, które ważne są w państwach należących do Systemu,
  • zawiera z przedstawicielami innych Państw umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów  ubezpieczeniowych,
  • organizuje proces likwidacji szkód lub bezpośrednio go prowadzi, w odniesieniu do szkód które zostały spowodowane na terytorium Polski przez kierowcę ubezpieczonego za granicą, który posiada Zieloną Kartę,
  • organizuje proces likwidacji szkód lub bezpośrednio go prowadzi, w odniesieniu do szkód które zostały spowodowane na terytorium Polski przez kierowcę ubezpieczonego w państwie, które należy do porozumienia wielostronnego,
  • określa zasady oraz tryb dostarczania dokumentów ubezpieczeń granicznych.

Warto również dodać, że PBUK pełni rolę organu odszkodowawczego, a także sprawuje funkcję ośrodka informacji. Dzięki bazie prowadzonej przez PBUK, poszkodowany może zidentyfikować do którego zakładu ubezpieczeń należy skierować roszczenie odszkodowawcze.

PBUK jako organ odszkodowawczy

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pomaga skoordynować proces likwidacji szkody w odniesieniu do zdarzeń drogowych spowodowanych na terytorium Polski, przez pojazd ubezpieczony za granicą (w obszarze EOG lub w państwach należących do Systemu Zielonej Karty). W pewnych sytuacjach PBUK zajmuje się likwidacją szkody bezpośrednio.

Kiedy PBUK zajmie się rozpatrywaniem szkody komunikacyjnej? PBUK zajmie się Twoją sprawą, jeśli wypadek miał miejsce na terenie państwa należącego do EOG (innego niż Twoje miejsce zamieszkania), a także w sytuacji, gdy wypadek zdarzył się na terenie państwa trzeciego, należącego do Systemu Zielonej Karty.

Dodatkowo PBUK może przystąpić do toczącego się już postępowania, jeśli:

  • ubezpieczyciel lub jego reprezentant nie udzielił odpowiedzi na zgłoszenie w terminie 3 miesięcy,
  • ubezpieczyciel zagraniczny nie ustanowił reprezentanta w Polsce,
  • niemożliwe jest ustalenie ubezpieczyciela odpowiedzialnego za szkodę, a od wypadku minęły już 2 miesiące.

Pamiętaj, że PBUK podejmuje działanie jedynie na wniosek.

PBUK jako ośrodek informacji

PBUK pełni również rolę ośrodka informacji. Dzięki bazie prowadzonej przez PBUK poszkodowany może ustalić, do jakiego ubezpieczyciela należy zgłosić szkodę. Jak to działa?

Wyobraź sobie, że miałeś wypadek w Chorwacji. Na miejscu zdarzenia uzyskałeś informację, że sprawca wypadku ubezpieczony jest w Croatia Osiguranje DD. W tej sytuacji, jeśli chcesz uzyskać odszkodowanie, możesz zwrócić się bezpośrednio do tego zakładu ubezpieczeń. Jednak ze względu na barierę komunikacyjną, poszkodowani woleliby skierować zgłoszenie do polskiego ubezpieczyciela. Dzięki PBUK możesz ustalić, kto jest reprezentantem Croatia Osiguranje DD w Polsce, tym samym dowiesz się, że zgłoszenie możesz skierować do TUiR Warta S.A.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Nowak

Absolwentka prawa, obecnie odbywa aplikację radcowską przy OIRP Wrocław. Posiada bogate doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od zakładów ubezpieczeń. Zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jest to dla niej codzienność, dlatego chętnie doradza klientom naszej porównywarki OC AC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *