Zielona Karta – przewodnik przed urlopem >> Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja

Bez niej zapłacisz nawet 402 zł, aby móc wjechać własnym samochodem do innego kraju. Zieloną Kartę można nazwać przepustką, dzięki której organy kontrolujące sznurki samochodów na granicy wiedzą, który pojazd ma OC, a który kierowca musi kupić dodatkowe ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, czym jest ten dokument, gdzie musisz go mieć, ile kosztuje i jak go zdobyć.

ZK w artykule oznacza Zieloną Kartę. To skrót używany w ogólnych warunkach ubezpieczeń.

Co to jest Zielona Karta?

Definicje Zielonej Karty różnią się minimalnie w dokumentach ubezpieczycieli. Warta i Allianz nazywają ją Międzynarodową Kartą Ubezpieczenia Samochodowego, Link4 podaje, że to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. W OWU AXA znajdziesz informację, że ZK to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Zielona Karta to dokument potwierdzający za granicą aktualne ubezpieczenie OC Twojego pojazdu w Polsce. ZK jest wymagana w niektórych krajach – listę znajdziesz w dalszej części artykułu. Jeśli masz ZK, firma ubezpieczeniowa zapłaci za szkody komunikacyjne wyrządzone osobom trzecim przez Ciebie lub kierowcę Twojego pojazdu za granicą. Zakres ochrony jest taki sam jak w ubezpieczeniu OC.

Jak działa System Zielonej Karty?

System Zielonej Karty powstał, aby:

 • osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych za granicą otrzymały odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej sprawcy z innego kraju,
 • kierowcy uniknęli kupowania ubezpieczenia OC za każdym razem, gdy przekraczają granicę innego państwa.

System Zielonej Karty tworzą Biura Narodowe, które mają podpisane umowy między sobą. To organizacje firm ubezpieczeniowych sprzedających w danym kraju obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W Polsce Biurem Narodowym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. O ile System Zielonej Karty jest tworzony przez aż 48 rynków ubezpieczeniowych, o tyle część z nich należy do Porozumienia Wielostronnego. W tych krajach optymistycznie zakłada się, że każdy pojazd z ważną tablicą rejestracyjną zapewne ma ubezpieczenie OC, więc kierowcy mogą jeździć bez dodatkowych zaświadczeń.

Przykład

Planujesz podróż samochodem na wakacje w Grecji? W tym kraju obędziesz się bez Zielonej Karty, ale jeśli Twoja trasa wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albanię, ZK jest potrzebna. Grecja należy do Porozumienia Wielostronnego, 3 wspomniane państwa – nie. Jeśli np. w Bośni i Hercegowinie spowodujesz szkodę, nie mając ZK, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z OC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Przed podróżą skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, np. napisz e-maila, w którym podasz, w jakim kraju będzie Ci potrzebna Zielona Karta i na ile czasu. Niżej znajdziesz listę krajów, w których potrzebujesz ZK, nawet jeśli planujesz tam być tylko podczas kilkugodzinnego przejazdu. Musisz pokazać ZK na żądanie organów kontrolnych podczas wjazdu do danego państwa, pobytu w nim i wyjazdu.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta w 2020 roku?

Potrzebujesz Zielonej Karty, jeśli chcesz zobaczyć np.:

 • ruiny zamku Rozafa w Albanii,
 • barokowy Zamek w Nieświeżu na Białorusi,
 • most łukowy z czasów osmańskich, wpisany na listę UNESCO, w Bośni i Hercegowinie,
 • widok ze szczytu Štirovnik w paśmie górskim Lovćen w Czarnogórze,
 • popularne winnice w Mołdawii,
 • zabytkowe kościoły i klasztory w Macedonii,
 • Pałac Zimowy w Rosji,
 • lwowskie zabytki na Ukrainie.

ZK jest potrzebna również w Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu, Maroku, Turcji i Tunezji, jednak przed planowaniem wyjazdu sprawdź Informacje dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące bezpieczeństwa turystów w danym regionie. Ministerstwo ostrzega, w których rejonach jest zbyt niebezpiecznie na samodzielną podróż. Sprawdź też Informacje dla kierowców, z których dowiesz się, czego potrzebujesz do bezpiecznego przekroczenia granic.

Przykład

Wyjątkowe Kosowo, wyjątkowo drogie
Kosowo to jedyne państwo europejskie, które w ogóle nie akceptuje Zielonej Karty. Przed wjazdem do Kosowa musisz kupić ubezpieczenie graniczne. Kosztuje 30 euro (ok. 137 zł*) na 15 dni i 41 euro na 30 dni (ok. 187 zł*).*1 euro = 4,56 zł na 11.05.2020

Ile kosztuje Zielona Karta?

Od 0 zł do nawet 10 500 zł! To wysokość składki bazowej Zielonej Karty w Warta.

Warta modyfikuje składkę bazową ZK dla każdego klienta w zależności od:

 • okresu ważności dokumentu (od 15 do 30 dni lub powyżej 30 dni do 12 miesięcy),
 • rodzaju ubezpieczonego pojazdu (tabela składek bazowych wyróżnia pojazdy osobowe i inne niż osobowe),
 • strefy taryfowej, czyli miejsca zarejestrowania/używania pojazdu (tabela jest podzielona na VII stref),
 • sposobu opłacenia składki (jednorazowo lub w ratach),
 • historii szkodowości klienta,
 • aktualnej umowy ubezpieczenia OC.

Czy mogę płacić za Zieloną Kartę w ratach?

Tak. Szczegółowe warunki są zależne od firmy ubezpieczeniowej. Warta pozwala skorzystać klientowi z płatności ratalnej, jeśli podpisze umowę na 12 miesięcy. Wtedy klientowi przysługuje 5% zniżki za jednorazową opłatę ZK. Jeśli jednak rozłoży składkę na 4 raty, kwota zostanie podwyższona o 5%. Optymalnym rozwiązaniem jest rozbicie składki na 2 raty – wtedy nic się nie zmienia, a klient unika jednorazowego dużego wydatku.

1050 zł – to najwyższa składka bazowa za ZK w Warcie dla samochodu osobowego na 30 dni. 5250 zł, czyli 5 razy więcej, wynosi składka podstawowa za ZK na 12 miesięcy.

Każdy klient dostaje indywidualną ofertę. Jednak niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ZK za darmo dla osób, których pojazdy mają aktualne OC w danym zakładzie.

Firma ubezpieczeniowa
(kolejność alfabetyczna)
Ile kosztuje Zielona Karta?
AllianzObowiązuje dodatkowa składka.
Płatna zawsze jednorazowo.
AvivaBezpłatnie do ubezpieczenia OC.
AXA DirectW cenie OC lub pakietu OC + AC.
BenefiaW cenie ubezpieczenia OC.
CompensaGratis do ubezpieczenia OC.
Ergo HestiaObowiązuje dodatkowa składka.
GefionObowiązuje dodatkowa składka.
GeneraliGratis do ubezpieczenia OC.
HDIObowiązuje dodatkowa składka.
InterriskGratis do ubezpieczenia OC.
mtu24Obowiązuje dodatkowa składka.
Można ją rozłożyć na raty, jeżeli
umowa ubezpieczenia ma
obowiązywać dłużej niż 6 miesięcy.
ProamaW cenie ubezpieczenia OC.
PZUW cenie ubezpieczenia OC.
UniqaW cenie ubezpieczenia OC.
Dodatkowa opłata obowiązuje,
jeśli osoba ubezpieczona wyjeżdża do
Azerbejdżanu, Iranu, Izraela, Maroka,
Rosji, Tunezji lub Turcji.
You Can DriveBrak w ofercie. YCD to marka
Grupy Ergo Hestia, która oferuje
płatną Zieloną Kartę.
WartaSkładka bazowa wynosi od 0 zł do 10 500 zł.
Wycena jest indywidualna, klient może dostać
5% zwyżki za rozłożenie składki na 4 raty lub
5% zniżki za opłacenie ZK z góry.
Wiener (dawne Gothaer)Obowiązuje dodatkowa składka.

Gdzie kupić OC z assistance mini i Zieloną Kartą?

kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi możesz sprawdzić, która firma ubezpieczeniowa ma dla Ciebie najtańsze OC w pakiecie z dodatkowym ubezpieczeniem i Zieloną Kartą.

Zobacz, jakie oferty otrzymałby 37-letni Adrian, który:

 • jest kawalerem zamieszkałym w Poznaniu,
 • ma prawo jazdy od 15 lat,
 • może się pochwalić bezszkodową historią ubezpieczenia,
 • jeździ Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TFSI Quattro S tronic z silnikiem o pojemności 2995 cm3,
 • parkuje samochód na terenie posesji.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Firma ubezpieczeniowaCenaOCZielona Karta w pakiecieAssistance
Aviva716 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku
AXA668 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku, kradzieży i awarii
Benefia997 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku, kradzieży i awarii
LINK4876 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku i kradzieży

Jaki jest czas oczekiwania na Zieloną Kartę?

To zależy, czy firma ubezpieczeniowa wysyła dokument pocztą, czy może wystawić Zieloną Kartę od ręki w placówce. Proama sugeruje złożenie wniosku nawet na 2 tygodnie przed podróżą. Z kolei PZU prosi klientów o zgłoszenie się na kilka dni przez wyjazdem.

Lepiej zgłosić się wcześniej niż później.

O ile ubezpieczyciel może szybko wystawić dokument, o podróż Zielonej Karty za pośrednictwem Poczty Polskiej może trochę potrwać. Biorąc pod uwagę pechowe opóźnienie w doręczeniu, wyślij wniosek nawet na 3 tygodnie przed wyjazdem.

Jaki termin ważności ma Zielona Karta?

Minimum 15 dni, maksimum 12 miesięcy, najdłużej do końca umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

 • Okres, na który potrzebujesz Zielonej Karty, określasz, kontaktując się z firmą ubezpieczeniową.
 • Ochrona firmy ubezpieczeniowej będzie aktywna najwcześniej od momentu przekroczenia granicy kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta. Dodatkowym warunkiem jest opłacona w całości składka, chyba że ubezpieczyciel zgodził się ją rozłożyć na raty lub dał Ci bezpłatną ZK.

Firmy ubezpieczeniowe mogą mieć różne warunki

Warta zaznacza, że jej odpowiedzialność rozpoczyna się dopiero dzień po opłaceniu składki lub jej pierwszej raty i nie wcześniej z chwilą przekroczenia granicy. Możesz jednak uzgodnić z ubezpieczycielem inny termin, np. dzień zawarcia umowy ubezpieczenia. Wtedy musisz zapłacić za Zieloną Kartę w ciągu 14 dni.

Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

Możesz dostać duplikat Zielonej Karty, ale dopiero po złożeniu pisemnego wniosku z uzasadnieniem. Duplikat jest dodatkowo płatny – ubezpieczyciel pobiera opłatę manipulacyjną. Poza tym wystawienie tego dokumentu może być objęte dodatkowymi warunkami. Na przykład LINK4 wystawia duplikat Zielonej Karty, jeśli do końca umowy ubezpieczeniowej zostało więcej niż 15 dni.

Czy można kupić Zieloną Kartę na granicy poza Polską?

Nie, możesz kupić tylko drogie ubezpieczenie graniczne, którego ceny zobaczysz niżej. W sumie to musisz, jeśli chcesz uniknąć zmiany trasy.

Gdzie kupić Zieloną Kartę w Chorwacji? To pytanie wraca jak turyści po smażoną rybę nad Bałtykiem każdego lata. Wraca w momencie, w którym podróżujący samochodem do Dubrownika orientują się, że potrzebują ZK, aby przejechać przez Bośnię i Hercegowinę.

Cena ubezpieczenia granicznego, które zastępuje Zieloną Kartę, wynosi nawet kilkadziesiąt euro, nic więc dziwnego, że Polacy szukają bezpłatnego rozwiązania. Niestety, jedyną opcją dla zapominalskich jest właśnie kupno ubezpieczenia granicznego. Przecież mogę ogarnąć polisę turystyczną online, to nie mogę Zielonej Karty tak samo? Jakieś jaja! Powtórnie – niestety, ZK trzeba mieć w ręku, nie w PDF-ie w wiadomości e-mail. ZK nie wystawią ani służby na granicy, ani nie dośle jej w try miga ubezpieczyciel.

Nawet 402 zł za ubezpieczenie graniczne zamiast darmowej Zielonej Karty!

Kraj15 dni,
cena w euro
15 dni,
cena w zł
30 dni,
cena w euro
30 dni,
cena w zł
Albania4922465297
Białoruś177825114
Bośnia i Hercegowina4018375342
Czarnogóra156928128
Maroko5726088402
Mołdawia4,521732
Macedonia5022870320
Rosja4319765297
Turcja4219244201
Ukraina9,2421255
Ceny ubezpieczenia granicznego na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 1 euro = 4,56 zł. Stawki w zł zaokrąglone w górę. Dane z 11.05.2020.

FAQ – dodatkowe pytania o Zieloną Kartę

Jak wygląda Zielona Karta?
Jest wydrukowana na zielonym papierze. Wydawana w języku polskim i angielskim lub francuskim. ZK jest przedzielona perforacją na 2 części. Dolną część należy oderwać i przekazać drugiej stronie wypadku, kolizji, stłuczki itp. za granicą.
Czy Zielona Karta ma coś wspólnego z EKUZ?
Nie. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza za granicą ubezpieczenie w NFZ. Oba dokumenty poświadczają inne ubezpieczenia.
Czy w związku z Brexitem Zielona Karta obowiązuje w Wielkiej Brytanii?
Na ten moment nie, ale PBUK podaje, aby podróżujący samochodami zarejestrowanymi w Polsce na wszelki wypadek poprosili swoich ubezpieczycieli o wystawienie Zielonej Karty. Mimo że Motor Insurers’ Bureau (brytyjskie biuro narodowe) wciąż jest sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego, PBUK podkreśla, że decyzja Zjednoczonego Królestwa i Komisji Europejskiej może być odmienna.
Czy można dostać Zieloną Kartę na motocykl?
Tak, dokument może otrzymać każda osoba, która ma aktualne ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego, zarówno jednośladu, jak i samochodu osobowego czy ciężarowego.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy
avatar autora komentarza
nie ma co czekać na ostatnią chwilę, bo zielona karta jest trochę czasu wyrabiana.. ja nawet nei wiem czy u mnie to nie było trochę wiecej niż 2 tyg. ale nie mam pewności, dość dawno temu to było
avatar autora komentarza
Naprawdę opłaca się zielona karta, ja co prawda aż tak dużo nie płaciłem jak jest napisane w artykule, ale w wielu sytuacjach ułatwia życie więc warto
avatar autora komentarza
będę się starała niedługo więc dobrze wiedzieć :)
avatar autora komentarza
Dzięki za przydatne informacje! Zielona karta marzy mi się od dawna. W przyszłym tygodniu będę składał wniosek, teraz już wiem trochę więcej. Mam nadzieję, że się uda.
avatar autora komentarza
Po lekturze tego artykułu w sumie nie mam dodatkowych pytań, wszystko jasno i dokładnie opisane. Sezon wyjazdowy w pełni, więc wielu podróżującym się z pewnością przyda.
avatar autora komentarza
Zielona Karta jak dla mnie niezbędnik przy wyjazdach zagranicę.