Zielona Karta – przewodnik przed urlopem >> Tunezja, Turcja, Ukraina, Rosja

Bez niej zapłacisz nawet 403 zł, aby móc wjechać własnym samochodem do innego kraju. Zieloną Kartę można nazwać przepustką, dzięki której organy kontrolujące sznurki samochodów na granicy wiedzą, który pojazd ma OC, a który kierowca musi kupić dodatkowe ubezpieczenie pojazdu. Dowiedz się, czym jest ten dokument, gdzie musisz go mieć, ile kosztuje i jak go zdobyć.

ZK w artykule oznacza Zieloną Kartę. To skrót używany w ogólnych warunkach ubezpieczeń.

Co to jest Zielona Karta?

Definicje Zielonej Karty różnią się minimalnie w dokumentach ubezpieczycieli. Warta i Allianz nazywają ją Międzynarodową Kartą Ubezpieczenia Samochodowego, LINK4 podaje, że to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. W OWU Uniqa znajdziesz informację, że ZK to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Zielona Karta to dokument potwierdzający za granicą aktualne ubezpieczenie OC Twojego pojazdu w Polsce. ZK jest wymagana w niektórych krajach – listę znajdziesz w dalszej części artykułu. Jeśli masz ZK, firma ubezpieczeniowa zapłaci za szkody komunikacyjne wyrządzone osobom trzecim przez Ciebie lub kierowcę Twojego pojazdu za granicą. Zakres ochrony jest taki sam jak w ubezpieczeniu OC.

CZY WIESZ, ŻE …

System Zielonej Karty funkcjonuje już od około 70 lat.

Dotychczas certyfikat Zielonej Karty był wydawany tylko w kolorze czarno-zielonym. Od 1 lipca 2021 roku w Polsce została jednak wprowadzona zmiana jego barw. Jak poinformowało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, od tego dnia wydawane będą certyfikaty Zielonej Karty na czarno-białych drukach.

Zmiana ma charakter przejściowy – do końca 2021 roku Zielone Karty mogą być wystawiane zarówno na starych, zielonych drukach, jak i na nowych. Ponieważ Zieloną Kartę wydaje się na 12 miesięcy, ostatnim dniem, w którym ważność zachowa certyfikat wydany według starego wzoru, będzie 31 grudnia 2022 roku. Wprowadzane zmiany nie nakładają na ubezpieczonych żadnych dodatkowych obowiązków.

UWAGA!

Zakłady ubezpieczeń mogą we własny sposób wprowadzać do obiegu nowe druki Zielonych Kart. Przykładowo InterRisk poinformował, że pozostanie przy wydawaniu starych, zielonych druków do 30 września 2021 roku.

Jak działa System Zielonej Karty?

System Zielonej Karty powstał, aby:

  • osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych za granicą otrzymały odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej sprawcy z innego kraju,
  • kierowcy uniknęli kupowania ubezpieczenia OC za każdym razem, gdy przekraczają granicę innego państwa.

System Zielonej Karty tworzą Biura Narodowe, które mają podpisane umowy między sobą. To organizacje firm ubezpieczeniowych sprzedających w danym kraju obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. W Polsce Biurem Narodowym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. O ile System Zielonej Karty jest tworzony przez aż 48 rynków ubezpieczeniowych, o tyle tylko część z nich należy do Porozumienia Wielostronnego. W tych krajach optymistycznie zakłada się, że każdy pojazd z ważną tablicą rejestracyjną zapewne ma ubezpieczenie OC, więc kierowcy mogą jeździć bez dodatkowych zaświadczeń.

Przykład

Planujesz podróż samochodem na wakacje w Grecji? W tym kraju obędziesz się bez Zielonej Karty, ale jeśli Twoja trasa wiedzie przez Czarnogórę, Albanię i Macedonię Północną, ZK jest potrzebna. Grecja należy do Porozumienia Wielostronnego, wspomniane państwa – nie. Jeśli np. w Czarnogórze spowodujesz szkodę, nie mając ZK, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z OC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Przed podróżą skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, np. napisz e-maila, w którym podasz, w jakim kraju będzie Ci potrzebna Zielona Karta i na ile czasu. Niżej znajdziesz listę krajów, w których potrzebujesz ZK, nawet jeśli planujesz tam być tylko podczas kilkugodzinnego przejazdu. Musisz pokazać ZK na żądanie organów kontrolnych podczas wjazdu do danego państwa, pobytu w nim i wyjazdu.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta w 2021 roku?

zielona karta - infografika

Potrzebujesz Zielonej Karty, jeśli chcesz zobaczyć np.:

  • ruiny zamku Rozafa w Albanii,
  • barokowy Zamek w Nieświeżu na Białorusi,
  • widok ze szczytu Štirovnik w paśmie górskim Lovćen w Czarnogórze,
  • popularne winnice w Mołdawii,
  • zabytkowe kościoły i klasztory w Macedonii Północnej,
  • Pałac Zimowy w Rosji,
  • lwowskie zabytki na Ukrainie.

ZK jest potrzebna również w Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu, Maroku, Turcji i Tunezji, jednak przed planowaniem wyjazdu sprawdź informacje dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące bezpieczeństwa turystów w danym regionie. Ministerstwo ostrzega, w których rejonach jest zbyt niebezpiecznie na samodzielną podróż. Sprawdź też informacje dla kierowców, z których dowiesz się, czego potrzebujesz do bezpiecznego przekroczenia granic.

UWAGA!

W czasie pandemii COVID-19 kraje wprowadziły własne obostrzenia dotyczące wjazdu i przebywania na ich terytoriach. Przed wyjazdem należy zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w kraju docelowym oraz w krajach, przez które prowadzi trasa.

Od początku 2021 roku w Wielkiej Brytanii zmieniły się zasady poruszania się przyjezdnych z państw Unii Europejskiej. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zaleca posiadanie Zielonej Karty podczas wyjazdu na wyspy.

Przykład

Wyjątkowe Kosowo, wyjątkowo drogie
Kosowo to jedyne państwo europejskie, które w ogóle nie akceptuje Zielonej Karty. Przed wjazdem do Kosowa musisz kupić ubezpieczenie graniczne. Kosztuje 30 euro (ok. 138 zł*) na 15 dni i 41 euro na 30 dni (ok. 188 zł*).
*1 euro = 4,58 zł (dane z 16.07.2021).

Ile kosztuje Zielona Karta?

Od 0 zł do nawet 10 500 zł! To wysokość składki bazowej Zielonej Karty w Warta.

Warta modyfikuje składkę bazową ZK dla każdego klienta w zależności od:

  • okresu ważności dokumentu (od 15 do 30 dni lub powyżej 30 dni do 12 miesięcy),
  • rodzaju ubezpieczonego pojazdu (tabela składek bazowych wyróżnia pojazdy osobowe i inne niż osobowe),
  • strefy taryfowej, czyli miejsca zarejestrowania/używania pojazdu (tabela jest podzielona na VII stref),
  • sposobu opłacenia składki (jednorazowo lub w ratach),
  • historii szkodowości klienta,
  • aktualnej umowy ubezpieczenia OC.

Czy mogę płacić za Zieloną Kartę w ratach?

Tak. Szczegółowe warunki są zależne od firmy ubezpieczeniowej. Warta pozwala skorzystać klientowi z płatności ratalnej, jeśli podpisze umowę na 12 miesięcy. Wtedy klientowi przysługuje 5% zniżki za jednorazową opłatę ZK. Jeśli jednak rozłoży składkę na 4 raty, kwota zostanie podwyższona o 5%. Optymalnym rozwiązaniem jest rozbicie składki na 2 raty – wtedy nic się nie zmienia, a klient unika jednorazowego dużego wydatku.

1050 zł – to najwyższa składka bazowa za ZK w Warcie dla samochodu osobowego na 30 dni. 5250 zł, czyli 5 razy więcej, wynosi składka podstawowa za ZK na 12 miesięcy.

Każdy klient dostaje indywidualną ofertę. Jednak niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują ZK za darmo dla osób, których pojazdy mają aktualne OC w danym zakładzie.

Firma ubezpieczeniowa
(kolejność alfabetyczna)
Ile kosztuje Zielona Karta?
AllianzObowiązuje dodatkowa składka.
Płatna zawsze jednorazowo.
AvivaBezpłatnie do ubezpieczenia OC.
Beesafe Gratis do ubezpieczenia OC.
BenefiaW cenie ubezpieczenia OC.
CompensaGratis do ubezpieczenia OC.
Ergo Hestia Obowiązuje dodatkowa składka.
GeneraliGratis do ubezpieczenia OC.
HDIObowiązuje dodatkowa składka.
InterriskGratis do ubezpieczenia OC.
LINK4 Gratis do ubezpieczenia OC.
mtu24.plObowiązuje dodatkowa składka.
Można ją rozłożyć na raty, jeżeli
umowa ubezpieczenia ma
obowiązywać dłużej niż 6 miesięcy.
ProamaW cenie ubezpieczenia OC.
PZUW cenie ubezpieczenia OC.
TUZ Obowiązuje dodatkowa składka.
UniqaW cenie ubezpieczenia OC.
You Can DriveBrak w ofercie. YCD to marka
Grupy Ergo Hestia, która oferuje
płatną Zieloną Kartę.
WartaSkładka bazowa wynosi od 0 zł do 10 500 zł.
Wycena jest indywidualna, klient może dostać
5% zwyżki za rozłożenie składki na 4 raty lub
5% zniżki za opłacenie ZK z góry.
Wiener (dawne Gothaer)Obowiązuje dodatkowa składka.

Gdzie kupić OC z assistance mini i Zieloną Kartą?

kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi możesz sprawdzić, która firma ubezpieczeniowa ma dla Ciebie najtańsze OC w pakiecie z dodatkowym ubezpieczeniem i Zieloną Kartą.

Zobacz, jakie oferty otrzymałby 37-letni Adrian, który:

  • jest kawalerem zamieszkałym w Poznaniu,
  • ma prawo jazdy od 15 lat,
  • może się pochwalić bezszkodową historią ubezpieczenia,
  • jeździ Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TFSI Quattro S tronic z silnikiem o pojemności 2995 cm3,
  • parkuje samochód na terenie posesji.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Firma ubezpieczeniowaCenaOCZielona Karta w pakiecieAssistance
LINK4757 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku i kradzieży
Trasti678 złTAKTAKTAK – pomoc po wypadku
Benefia1129 złTAKTAKTAK – pomoc po awarii i wypadku
*1 euro = 4,58 zł (dane z 16.07.2021).

Jaki jest czas oczekiwania na Zieloną Kartę?

To zależy, czy firma ubezpieczeniowa wysyła dokument pocztą, czy może wystawić Zieloną Kartę od ręki w placówce. Proama sugeruje złożenie wniosku nawet na 2 tygodnie przed podróżą. Z kolei PZU prosi klientów o zgłoszenie się na kilka dni przez wyjazdem.

Lepiej zgłosić się wcześniej niż później.

O ile ubezpieczyciel może szybko wystawić dokument, to podróż Zielonej Karty za pośrednictwem Poczty Polskiej może trochę potrwać. Biorąc pod uwagę pechowe opóźnienie w doręczeniu, wyślij wniosek nawet na 3 tygodnie przed wyjazdem.

Ekspert Mubi radzi

Za granicą przyda się nie tylko Zielona Karta. Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń na wyjazd jest assistance, które można wykupić na cały rok bądź w wersji krótkoterminowej – na 7, 15 lub 30 dni. Assistance obejmuje między innymi asystę tłumacza i prawnika, holowanie do najbliższego warsztatu czy pomoc informacyjną. Szersze pakiety uwzględniają też usługi związane z opieką nad dziećmi osób hospitalizowanych po wypadku, wynajmem pojazdu zastępczego lub pomocą w kontynuacji podróży po awarii pojazdu.

Jaki termin ważności ma Zielona Karta?

Minimum 15 dni, maksimum 12 miesięcy, najdłużej do końca umowy ubezpieczenia OC pojazdu.

  • Okres, na który potrzebujesz Zielonej Karty, określasz, kontaktując się z firmą ubezpieczeniową.
  • Ochrona firmy ubezpieczeniowej będzie aktywna najwcześniej od momentu przekroczenia granicy kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta. Dodatkowym warunkiem jest opłacona w całości składka, chyba że ubezpieczyciel zgodził się ją rozłożyć na raty lub dał Ci bezpłatną ZK.

Firmy ubezpieczeniowe mogą mieć różne warunki

Warta zaznacza, że jej odpowiedzialność rozpoczyna się dopiero dzień po opłaceniu składki lub jej pierwszej raty i nie wcześniej, niż z chwilą przekroczenia granicy. Możesz jednak uzgodnić z ubezpieczycielem inny termin, np. dzień zawarcia umowy ubezpieczenia. Wtedy musisz zapłacić za Zieloną Kartę w ciągu 14 dni.

Co zrobić po zgubieniu Zielonej Karty?

Możesz dostać duplikat Zielonej Karty, ale dopiero po złożeniu pisemnego wniosku z uzasadnieniem. Duplikat jest dodatkowo płatny – ubezpieczyciel pobiera opłatę manipulacyjną. Poza tym wystawienie tego dokumentu może być objęte dodatkowymi warunkami. Na przykład LINK4 wystawia duplikat Zielonej Karty, jeśli do końca umowy ubezpieczeniowej zostało więcej niż 15 dni.

Czy można kupić Zieloną Kartę na granicy poza Polską?

Nie, możesz kupić tylko drogie ubezpieczenie graniczne, którego ceny zobaczysz niżej. W sumie to musisz, jeśli chcesz uniknąć zmiany trasy.

Cena ubezpieczenia granicznego, które zastępuje Zieloną Kartę, wynosi nawet kilkadziesiąt euro, nic więc dziwnego, że Polacy szukają bezpłatnego rozwiązania. Niestety, jedyną opcją dla zapominalskich jest właśnie kupno ubezpieczenia granicznego. Przecież mogę ogarnąć polisę turystyczną online, to nie mogę Zielonej Karty tak samo? Jakieś jaja! Powtórnie – niestety, ZK trzeba mieć w ręku, nie w PDF-ie w wiadomości e-mail. ZK nie wystawią ani służby na granicy, ani nie dośle jej w try miga ubezpieczyciel.

Nawet 398 zł za ubezpieczenie graniczne zamiast darmowej Zielonej Karty!

Kraj15 dni,
cena w euro
15 dni,
cena w zł
30 dni,
cena w euro
30 dni,
cena w zł
Albania4922565298
Białoruś177825115
Czarnogóra156928128
Maroko5726188403
Mołdawia4,521732
Macedonia Północna5022970321
Rosja4319765298
Turcja4219244202
Ukraina9,2421255
Ceny ubezpieczenia granicznego na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 1 euro = 4,58 zł (dane z 16.07.2021). Stawki w zł zaokrąglone w górę.

FAQ – dodatkowe pytania o Zieloną Kartę

Jak wygląda Zielona Karta?
Dotychczas była drukowana na zielonym papierze, ale od 1 lipca 2021 roku obowiązuje czarno-biały druk. Wydawana w języku polskim i angielskim lub francuskim. ZK jest przedzielona perforacją na 2 części. Dolną część należy oderwać i przekazać drugiej stronie wypadku, kolizji, stłuczki itp. za granicą.
Czy Zielona Karta ma coś wspólnego z EKUZ?
Nie. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza za granicą ubezpieczenie w NFZ. Oba dokumenty poświadczają inne ubezpieczenia.
Czy w związku z Brexitem Zielona Karta obowiązuje w Wielkiej Brytanii?
Zaleca się zabieranie Zielonej Karty na podróż do Wielkiej Brytanii. To, czy kraj ten pozostanie w strefie Zielonej Karty, wciąż jest negocjowane. Żeby zdobywać najnowsze informacje na ten temat, warto odwiedzać rządową stronę poświęconą podróżowaniu do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku.
Czy można dostać Zieloną Kartę na motocykl?
Tak, dokument może otrzymać każda osoba, która ma aktualne ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego, zarówno jednośladu, jak i samochodu osobowego czy ciężarowego.
PODSUMOWANIE
  • Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia OC, który jest przydatny podczas wyjazdu za granicę do niektórych krajów.
  • Zielona Karta często jest oferowana bezpłatnie, jako dodatek do ubezpieczenia OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe jednak naliczają opłatę za wydanie tego dokumentu.
  • O wydanie Zielonej Karty można wnioskować od razu po zakupie polisy OC lub tuż przed wyjazdem. W tym drugim przypadku warto zgłosić potrzebę wyrobienia dokumentu na kilka tygodni przed podróżą.
  • Zielona Karta będzie potrzebna m.in. w Albanii, Czarnogórze, na Białorusi oraz Ukrainie.
  • Brak Zielonej Karty uniemożliwi wjazd do kraju, w którym jest wymagana. Wówczas konieczny będzie zakup ubezpieczenia granicznego.
Oceń artykuł:
43,75
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

13 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
nie ma co czekać na ostatnią chwilę, bo zielona karta jest trochę czasu wyrabiana.. ja nawet nei wiem czy u mnie to nie było trochę wiecej niż 2 tyg. ale nie mam pewności, dość dawno temu to było
avatar autora komentarza
Naprawdę opłaca się zielona karta, ja co prawda aż tak dużo nie płaciłem jak jest napisane w artykule, ale w wielu sytuacjach ułatwia życie więc warto
avatar autora komentarza
będę się starała niedługo więc dobrze wiedzieć :)
avatar autora komentarza
Dzięki za przydatne informacje! Zielona karta marzy mi się od dawna. W przyszłym tygodniu będę składał wniosek, teraz już wiem trochę więcej. Mam nadzieję, że się uda.
avatar autora komentarza
Po lekturze tego artykułu w sumie nie mam dodatkowych pytań, wszystko jasno i dokładnie opisane. Sezon wyjazdowy w pełni, więc wielu podróżującym się z pewnością przyda.
avatar autora komentarza
Zielona Karta jak dla mnie niezbędnik przy wyjazdach zagranicę.
avatar autora komentarza
Warto zaktualizować artykuł,bo zawiera błędne informacje. W Bośni i Hercegowinie nie jest już wymagana zielona karta.
Tak. Dziękuję za uwagę.
avatar autora komentarza
Autor artykułu w aktualizacji nie zadał sobie trudu aktualizacji...w Bośni i Hercegowinie zielona karta już nie obowiązuje !
avatar autora komentarza
Należałoby zaktualizować informację. Od 2020 roku Do wjazdu do Bośni i Hercegowiny nie jest już wymagana Zielona Karta
Oczywiście. Dziękuję, za wrócenie uwagi.
avatar autora komentarza
Czy agent ubezpieczeniowy może wypełnić formularz Zielonej Karty ręcznie, jeśli z systemem jest problem i nie może zrobić wydruk? Wypisać ręcznie, w bazie będzie jako OC, a serwis w bazie przerobi to na Zieloną Kartę.
Wytyczne na ten temat mogą być różne w poszczególnych agencjach lub firmach, dlatego najlepiej tam szukać informacji na ten temat.