Kolizja z obcokrajowcem, kolizja za granicą – formalności i przepisy – sprawdź jak się zachować!

Udział w kolizji jest stresującym wydarzeniem dla każdego z kierowców. Już na miejscu zdarzenia należy podjąć odpowiednie kroki, aby móc uzyskać odszkodowanie. W momencie gdy dochodzi do kolizji z obcokrajowcem, stres jest jeszcze większy. Problemem bywa nie tylko bariera językowa, ale również sam sposób załatwienia formalności. W poniższym artykule podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie zarówno w przypadku kolizji z udziałem obcokrajowca w Polsce, jak i w przypadku stłuczki z obcokrajowcem zagranicą.

Załatwianie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jeśli do kolizji lub wypadku doszło przy udziale obcokrajowca, pojawia się dodatkowy stres związany nierzadko z barierą językową. Do zdarzeń drogowych z udziałem obcokrajowców najczęściej dochodzi w sezonie letnim, kiedy wielu polskich kierowców postanawia udać się na wakacje za granicę własnym samochodem. Nie jest jednak powiedziane, że do kolizji koniecznie musi dojść poza granicami naszego kraju, stłuczki w Polsce spowodowane przez zagranicznego kierowcę, który nie posiada ubezpieczenia w Polsce również mogą sprawić wiele problemów. Poniżej podpowiadamy jak się zachować w zależności od sytuacji.

Stłuczka z obcokrajowcem w Polsce

Jeśli kolizję na terenie Polski spowodował obcokrajowiec, postępowanie na miejscu zdarzenia nie będzie się odbiegało od standardów. Przede wszystkim należy wspólnie ze sprawcą spisać oświadczenie o kolizji. Formularz warto mieć w schowku samochodu, w wersji polsko-angielskiej można go pobrać ze strony PBUK (https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody).

Może to być szczególnie pomocne dla sprawcy, który niekoniecznie musi rozumieć język polski. Ważne jest, aby sprawca w oświadczeniu wpisał swoje dane, dane samochodu, ale przede wszystkim dane polisy i informacje o ubezpieczycielu. Potrzebne będą Ci również dane z Zielonej Karty, jeśli sprawca takową posiada.

Przy kolizji, a więc zdarzeniu w wyniku którego nikt nie ucierpiał, nie ma konieczności wzywania policji. Jeśli jednak między Tobą, a sprawcą istnieje bariera językowa i najzwyczajniej rzecz ujmując- nie jesteście w stanie się dogadać, wezwij na miejsce zdarzenia organy ścigania. Jeśli któryś z uczestników ucierpiał, wezwanie policji jest obowiązkowe. O tym jak postępować na miejscu zdarzenia pisaliśmy szerzej w artykule: Wypadek a kolizja – różnice, co zrobić po szkodzie i kary.

Kto wypłaci odszkodowanie jeśli kolizję spowodował obcokrajowiec?

Szkody nie zgłaszasz bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku. Zagraniczne zakładu ubezpieczeń często posiadają w Polsce korespondenta, do którego możesz skierować roszczenia. Na stronie PBUK (https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow) znajdziesz listę korespondentów.

Przykład

Sprawca z Czech posiada ubezpieczenie w KOMERCNI pojistovna, korespondentem dla tego zakładu ubezpieczeń jest COMPENSA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group i to właśnie do tego zakładu ubezpieczeń należy zgłosić szkodę.

Jeśli sprawca jest z obszaru EOG, Andory, Serbii lub Szwajcarii i okazało się, że jego ubezpieczyciel nie posiada swojego korespondenta, zgłoś sprawę do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. Ubezpieczyciele Ci współpracują z PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). W przypadku gdy nie znasz nazwy zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku, a posiadasz informacje o nr rejestracyjnym i państwie, w którym samochód jest zarejestrowany, szkodę również należy zgłosić do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. które wykonają czynności likwidacyjne. PBUK ustali w tym przypadku natomiast, gdzie auto sprawcy jest ubezpieczone i przekaże następnie sprawę do odpowiedniego korespondenta.

Co w sytuacji gdy sprawca jest spoza wskazanego wyżej obszaru?

Przede wszystkim taki kierowca powinien posiadać Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Zadbaj o to, aby pobrać od sprawcy dane z tych dokumentów. Następnie:

Do kolizji doszło za granicą, co robić?

Dużo więcej stresu dopada kierowców, kiedy do kolizji dochodzi za granicą. Przede wszystkim wezwij na miejsce zdarzenia policję. Przepisy w innych krajach mogą się różnić od naszych, polskich regulacji, możliwe że w danej sytuacji wezwanie policji będzie konieczne, nawet jeśli nikt z uczestników nie ucierpiał. Następnie spisz oświadczenie wspólnie ze sprawcą. Pamiętaj, aby zebrać od sprawcy wszystkie niezbędne dane

 • Jego dane osobowe
 • Nr rejestracyjny samochodu
 • Kraj w którym samochód jest ubezpieczony
 • Nazwa ubezpieczyciela
 • Dane z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego (jeśli posiada)

Ważne jest, aby sprawca na oświadczeniu przyznał swoją winę. Poza danymi sprawcy na oświadczeniu powinny się znaleźć również dane poszkodowanego oraz opis zdarzenia, ze wskazaniem daty, miejsca i istotnych okoliczności. Wskaż również powstałe uszkodzenia. Dodatkowo warto zrobić zdjęcia.

Oświadczenie możecie wypełnić na polsko-angielskim formularzu (warto mieć taki w schowku). Szkodę możesz zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do jego polskiego reprezentanta (korespondenta). Zalecamy kontakt z korespondentem, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z barierą językową. Korespondenta znajdziesz w bazie prowadzonej przez PBUK.

Przed wyjazdem za granicę zainwestuj w AC i Assistance

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie AC i Assistance. Ubezpieczyciele w ramach Assistance oferują przede wszystkim pomoc tłumacza. Tłumacz pomoże Ci porozumieć się ze sprawcą, ale również z odpowiednimi służbami. Dzięki niemu zaoszczędzisz sobie wiele stresu. Assistance obejmuje ponadto kompleksową pomoc na miejscu stłuczki. Ubezpieczyciel w ramach tego ubezpieczenia zapewni Ci holowanie pojazdu (ewentualnie usprawnienie na miejscu zdarzenia, tak abyś mógł spokojnie odjechać) jak i również samochód zastępczy w razie potrzeby.

AC z kolei będzie przydatne jeśli to Ty okażesz się sprawcą kolizji. Jeśli doprowadzisz do stłuczki, będziesz musiał podać poszkodowanemu wszystkie swojego dane. W takim wypadku jesteś zobowiązany do spisania oświadczenia, w którym weźmiesz na siebie odpowiedzialność. Poszkodowany uzyska odszkodowanie z Twojego OC. Ty natomiast uzyskasz pokryjesz szkody powstałe w Twoim aucie z własnego AC. Jeśli podejmiesz się naprawy za granicą, pamiętaj o zachowaniu wszystkich rachunków, aby uzyskać zwrot za naprawę od ubezpieczyciela.

Obcokrajowiec nie posiada OC, czy dostanę odszkodowanie?

W sytuacji gdy obcokrajowiec będący sprawcą kolizji lub wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terenie Polski, odszkodowanie możesz uzyskać od UFG. Pamiętaj! UFG wypłaci odszkodowanie jedynie obywatelom Polski. Szkodę należy zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeń, który przeprowadzi postępowanie likwidacyjne, a następnie przekaże dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

PODSUMOWANIE
 • Na miejscu zdarzenia zawsze należy sporządzić wspólnie ze sprawcą oświadczenie dotyczące szkody. Zadbaj o to, aby sprawca podał wszystkie niezbędne dane, zwłaszcza nr polisy i dane ubezpieczyciela.
 • Oświadczenie sporządź na polsko-angielskim formularzu. Druk można pobrać z Internetu, warto zawsze mieć go przy sobie.
 • Jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się ze sprawcą, wezwij policję.
 • Szkodę należy zgłosić do korespondenta (polski reprezentant ubezpieczyciela sprawcy). Jeśli zagraniczny zakład ubezpieczeń nie posiada korespondenta, szkodę możesz zgłosić do PZU lub Warty, które współpracują z PBUK.
 • Jeśli nie jesteś w stanie ustalić korespondenta, a sprawca posiada Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne, złóż wniosek o ustalenie korespondenta na stronie PBUK.
 • Jeśli do wypadku doszło za granicą, również należy spisać oświadczenie. W takim wypadku pomocne będzie również ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu będziesz miał zapewnione holowanie oraz samochód zastępczy.
 • W sytuacji gdy obcokrajowiec nie posiada ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terytorium Polski, odszkodowanie wypłaci UFG.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!