Kolizja z obcokrajowcem, kolizja za granicą – formalności i przepisy
Udział w kolizji jest stresującym wydarzeniem dla każdego z kierowców. Już na miejscu zdarzenia należy podjąć odpowiednie kroki, aby móc uzyskać odszkodowanie. W momencie gdy dochodzi do kolizji z obcokrajowcem, stres jest jeszcze większy. Problemem bywa nie tylko bariera językowa, ale również sam sposób załatwienia formalności. W poniższym artykule podpowiadamy, jak uzyskać odszkodowanie zarówno w przypadku kolizji z udziałem obcokrajowca w Polsce, jak i w przypadku stłuczki z obcokrajowcem za granicą.
Z naszego artykułu dowiesz się:
Załatwianie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jeśli do kolizji lub wypadku doszło przy udziale obcokrajowca, pojawia się dodatkowy stres związany nierzadko z barierą językową. Do zdarzeń drogowych z udziałem obcokrajowców najczęściej dochodzi w sezonie letnim, kiedy wielu polskich kierowców postanawia udać się na wakacje za granicę własnym samochodem. Nie jest jednak powiedziane, że do kolizji koniecznie musi dojść poza granicami naszego kraju. Stłuczki w Polsce spowodowane przez zagranicznego kierowcę, który nie posiada ubezpieczenia w Polsce, również mogą sprawić wiele problemów. Poniżej podpowiadamy, jak się zachować w zależności od sytuacji.
Kolizja z obcokrajowcem w Polsce
Jeśli kolizję na terenie Polski spowodował obcokrajowiec, postępowanie na miejscu zdarzenia nie będzie odbiegało od standardów. Przede wszystkim należy wspólnie ze sprawcą spisać oświadczenie o kolizji. Formularz warto mieć w schowku samochodu, w wersji polsko-angielskiej można go pobrać ze strony PBUK (https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody).
Może to być szczególnie pomocne dla sprawcy, który niekoniecznie musi rozumieć język polski. Ważne jest, aby sprawca w oświadczeniu wpisał swoje dane i dane samochodu, ale przede wszystkim informacje o polisie i ubezpieczycielu. Potrzebne będą Ci również dane z Zielonej Karty, jeśli sprawca takową posiada.
Przy kolizji, a więc zdarzeniu w wyniku którego nikt nie ucierpiał, nie ma konieczności wzywania policji. Jeśli jednak między Tobą, a sprawcą istnieje bariera językowa i najzwyczajniej rzecz ujmując, nie jesteście w stanie się dogadać, wezwij na miejsce zdarzenia organy ścigania. Jeśli któryś z uczestników ucierpiał, wezwanie policji jest obowiązkowe. O tym, jak postępować na miejscu zdarzenia, pisaliśmy szerzej w artykule: Wypadek a kolizja – różnice, co zrobić po szkodzie i kary.
Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli kolizję spowodował obcokrajowiec?
Szkody nie zgłaszasz bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku. Zagraniczne zakłady ubezpieczeń często posiadają w Polsce korespondenta, do którego możesz skierować roszczenia. Na stronie PBUK (https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow) znajdziesz listę korespondentów.
Sprawca z Czech posiada ubezpieczenie w Slavia pojistovna. Korespondentem dla tego zakładu ubezpieczeń jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO HESTIA S.A. i to właśnie do tego zakładu ubezpieczeń należy zgłosić szkodę.
Jeśli sprawca jest z obszaru EOG, Andory, Serbii lub Szwajcarii i okazało się, że jego ubezpieczyciel nie posiada swojego korespondenta, zgłoś sprawę do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. Ubezpieczyciele Ci współpracują z PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).
W przypadku gdy nie znasz nazwy zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku, a posiadasz informacje o nr rejestracyjnym i państwie, w którym samochód jest zarejestrowany, szkodę również należy zgłosić do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A., które wykonają czynności likwidacyjne. PBUK ustali w tym przypadku natomiast, gdzie auto sprawcy jest ubezpieczone i przekaże następnie sprawę do odpowiedniego korespondenta.
Co w sytuacji, gdy sprawca jest spoza wskazanego wyżej obszaru?
Przede wszystkim taki kierowca powinien posiadać Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Zadbaj o to, aby pobrać od sprawcy dane z tych dokumentów. Następnie:
- Jeśli ubezpieczyciel sprawcy ma korespondenta w Polsce, szkodę kierujesz właśnie do niego
- Jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie ma korespondenta w Polsce, szkodę zgłaszasz do PZU S.A lub TUiR Warta S.A.
- Jeśli nie znasz nazwy ubezpieczyciela sprawcy, złóż zapytanie na stronie PBUK (https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zapytanie-o-ubezpieczyciela-sprawcy-szkody)
Kolizja za granicą, co robić?
Dużo więcej stresu dopada kierowców, kiedy do kolizji dochodzi za granicą. Przede wszystkim wezwij na miejsce zdarzenia policję. Przepisy w innych krajach mogą się różnić od naszych, polskich regulacji, możliwe więc, że w danej sytuacji wezwanie policji będzie konieczne, nawet jeśli nikt z uczestników nie ucierpiał. Następnie spisz oświadczenie wspólnie ze sprawcą. Pamiętaj, aby zebrać od sprawcy wszystkie niezbędne dane, czyli:
- jego dane osobowe;
- numer rejestracyjny samochodu;
- kraj ubezpieczenia samochodu;
- nazwę ubezpieczyciela;
- dane z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego (jeśli posiada).
Ważne jest, aby sprawca na oświadczeniu przyznał swoją winę. Poza danymi sprawcy na oświadczeniu powinny się znaleźć również dane poszkodowanego oraz opis zdarzenia ze wskazaniem daty, miejsca i istotnych okoliczności. Wskaż również powstałe uszkodzenia. Dodatkowo warto zrobić zdjęcia.
Oświadczenie możecie wypełnić na polsko-angielskim formularzu (warto mieć taki w schowku). Szkodę możesz zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do jego polskiego reprezentanta (korespondenta). Zalecamy kontakt z korespondentem, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z barierą językową. Korespondenta znajdziesz w bazie prowadzonej przez PBUK.
Przed wyjazdem za granicę zainwestuj w AC i assistance
Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie AC i assistance. Ubezpieczyciele w ramach assistance oferują przede wszystkim pomoc tłumacza. Tłumacz pomoże Ci porozumieć się ze sprawcą, ale również z odpowiednimi służbami. Dzięki niemu zaoszczędzisz sobie wiele stresu. Assistance obejmuje ponadto kompleksową pomoc na miejscu stłuczki. Ubezpieczyciel w ramach tego ubezpieczenia zapewni Ci holowanie pojazdu (ewentualnie usprawnienie na miejscu zdarzenia, tak abyś mógł spokojnie odjechać), jak również samochód zastępczy w razie potrzeby.
AC z kolei będzie przydatne, jeśli to Ty okażesz się sprawcą kolizji. Jeśli doprowadzisz do stłuczki, będziesz musiał podać poszkodowanemu wszystkie swojego dane. W takim wypadku jesteś zobowiązany do spisania oświadczenia, w którym weźmiesz na siebie odpowiedzialność. Poszkodowany uzyska odszkodowanie z Twojego OC. Ty natomiast pokryjesz szkody powstałe w Twoim aucie z własnego AC. Jeśli podejmiesz się naprawy za granicą, pamiętaj o zachowaniu wszystkich rachunków, aby uzyskać zwrot za naprawę od ubezpieczyciela.
Ekspert Mubi radzi:
Kolizja z obcokrajowcem a brak OC. Czy dostanę odszkodowanie?
W sytuacji gdy obcokrajowiec będący sprawcą kolizji lub wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terenie Polski, odszkodowanie możesz uzyskać od UFG. Pamiętaj! UFG wypłaci odszkodowanie jedynie obywatelom Polski. Szkodę należy zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeń, który przeprowadzi postępowanie likwidacyjne, a następnie przekaże dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kolizję z obcokrajowcem
Zielona Karta to dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC. Powinien je wyrobić zarówno polski kierowca, który udaje się samochodem do takich krajów, jak Ukraina, Azerbejdżan, Turcja oraz inne, jak i obcokrajowiec, który przyjechał z któregoś z tych krajów do Polski.
Nie musisz kontaktować się z zagranicznym ubezpieczycielem. Wystarczy, że zgłosisz szkodę do polskiego konsultanta tego TU. Taką funkcję może pełnić któreś z polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli taki konsultant w Polsce nie działa lub nie wiesz, w jakiej firmie jest ubezpieczony sprawca, zgłoś się do PZU lub do Warty, które poprowadzą dalej Twoją sprawę. Możesz też skontaktować się z PBUK.
Aby nie stresować się barierą językową podczas wyjazdu za granicę, warto wykupić wcześniej ubezpieczenie assistance, w ramach którego możesz otrzymać pomoc tłumacza. Pamiętaj jednak, aby zaopatrzyć się w polisę o odpowiednio szerokim zakresie. Assistance musi też działać nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.
- Na miejscu zdarzenia zawsze należy sporządzić wspólnie ze sprawcą oświadczenie dotyczące szkody. Zadbaj o to, aby sprawca podał wszystkie niezbędne dane, zwłaszcza nr polisy i dane ubezpieczyciela.
- Oświadczenie sporządź na polsko-angielskim formularzu. Druk można pobrać z internetu, warto zawsze mieć go przy sobie.
- Jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się ze sprawcą, wezwij policję.
- Szkodę należy zgłosić do korespondenta (polski reprezentant ubezpieczyciela sprawcy). Jeśli zagraniczny zakład ubezpieczeń nie posiada korespondenta, szkodę możesz zgłosić do PZU lub Warty, które współpracują z PBUK.
- Jeśli nie jesteś w stanie ustalić korespondenta, a sprawca posiada Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne, złóż wniosek o ustalenie korespondenta na stronie PBUK.
- Jeśli do wypadku doszło za granicą, również należy spisać oświadczenie. W takim wypadku pomocne będzie również ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu będziesz miał zapewnione holowanie oraz samochód zastępczy.
- W sytuacji gdy obcokrajowiec nie posiada ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terytorium Polski, odszkodowanie wypłaci UFG.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji