Kolizja z obcokrajowcem, kolizja za granicą – formalności i przepisy

Udział w kolizji jest stresującym wydarzeniem dla każdego z kierowców. Już na miejscu zdarzenia należy podjąć odpowiednie kroki, aby móc uzyskać odszkodowanie. W momencie gdy dochodzi do kolizji z obcokrajowcem, stres jest jeszcze większy. Problemem bywa nie tylko bariera językowa, ale również sam sposób załatwienia formalności. W poniższym artykule podpowiadamy, jak uzyskać odszkodowanie zarówno w przypadku kolizji z udziałem obcokrajowca w Polsce, jak i w przypadku stłuczki z obcokrajowcem za granicą.

kolizja z obcokrajowcem

Załatwianie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jeśli do kolizji lub wypadku doszło przy udziale obcokrajowca, pojawia się dodatkowy stres związany nierzadko z barierą językową. Do zdarzeń drogowych z udziałem obcokrajowców najczęściej dochodzi w sezonie letnim, kiedy wielu polskich kierowców postanawia udać się na wakacje za granicę własnym samochodem. Nie jest jednak powiedziane, że do kolizji koniecznie musi dojść poza granicami naszego kraju. Stłuczki w Polsce spowodowane przez zagranicznego kierowcę, który nie posiada ubezpieczenia w Polsce, również mogą sprawić wiele problemów. Poniżej podpowiadamy, jak się zachować w zależności od sytuacji.

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

Jeśli kolizję na terenie Polski spowodował obcokrajowiec, postępowanie na miejscu zdarzenia nie będzie odbiegało od standardów. Przede wszystkim należy wspólnie ze sprawcą spisać oświadczenie o kolizji. Formularz warto mieć w schowku samochodu, w wersji polsko-angielskiej można go pobrać ze strony PBUK (https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/wspolne-zgloszenie-szkody).

Może to być szczególnie pomocne dla sprawcy, który niekoniecznie musi rozumieć język polski. Ważne jest, aby sprawca w oświadczeniu wpisał swoje dane i dane samochodu, ale przede wszystkim informacje o polisie i ubezpieczycielu. Potrzebne będą Ci również dane z Zielonej Karty, jeśli sprawca takową posiada.

Przy kolizji, a więc zdarzeniu w wyniku którego nikt nie ucierpiał, nie ma konieczności wzywania policji. Jeśli jednak między Tobą, a sprawcą istnieje bariera językowa i najzwyczajniej rzecz ujmując, nie jesteście w stanie się dogadać, wezwij na miejsce zdarzenia organy ścigania. Jeśli któryś z uczestników ucierpiał, wezwanie policji jest obowiązkowe. O tym, jak postępować na miejscu zdarzenia, pisaliśmy szerzej w artykule: Wypadek a kolizja – różnice, co zrobić po szkodzie i kary.

Kto wypłaci odszkodowanie, jeśli kolizję spowodował obcokrajowiec?

Szkody nie zgłaszasz bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku. Zagraniczne zakłady ubezpieczeń często posiadają w Polsce korespondenta, do którego możesz skierować roszczenia. Na stronie PBUK (https://www.pbuk.pl/lista-korespondentow) znajdziesz listę korespondentów.

Przykład

Sprawca z Czech posiada ubezpieczenie w Slavia pojistovna. Korespondentem dla tego zakładu ubezpieczeń jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO HESTIA S.A. i to właśnie do tego zakładu ubezpieczeń należy zgłosić szkodę.

Jeśli sprawca jest z obszaru EOG, Andory, Serbii lub Szwajcarii i okazało się, że jego ubezpieczyciel nie posiada swojego korespondenta, zgłoś sprawę do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. Ubezpieczyciele Ci współpracują z PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

W przypadku gdy nie znasz nazwy zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku, a posiadasz informacje o nr rejestracyjnym i państwie, w którym samochód jest zarejestrowany, szkodę również należy zgłosić do PZU S.A. lub TUiR Warta S.A., które wykonają czynności likwidacyjne. PBUK ustali w tym przypadku natomiast, gdzie auto sprawcy jest ubezpieczone i przekaże następnie sprawę do odpowiedniego korespondenta.

Co w sytuacji, gdy sprawca jest spoza wskazanego wyżej obszaru?

Przede wszystkim taki kierowca powinien posiadać Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. Zadbaj o to, aby pobrać od sprawcy dane z tych dokumentów. Następnie:

Kolizja za granicą, co robić?

Dużo więcej stresu dopada kierowców, kiedy do kolizji dochodzi za granicą. Przede wszystkim wezwij na miejsce zdarzenia policję. Przepisy w innych krajach mogą się różnić od naszych, polskich regulacji, możliwe więc, że w danej sytuacji wezwanie policji będzie konieczne, nawet jeśli nikt z uczestników nie ucierpiał. Następnie spisz oświadczenie wspólnie ze sprawcą. Pamiętaj, aby zebrać od sprawcy wszystkie niezbędne dane, czyli:

 • jego dane osobowe;
 • numer rejestracyjny samochodu;
 • kraj ubezpieczenia samochodu;
 • nazwę ubezpieczyciela;
 • dane z Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego (jeśli posiada).

Ważne jest, aby sprawca na oświadczeniu przyznał swoją winę. Poza danymi sprawcy na oświadczeniu powinny się znaleźć również dane poszkodowanego oraz opis zdarzenia ze wskazaniem daty, miejsca i istotnych okoliczności. Wskaż również powstałe uszkodzenia. Dodatkowo warto zrobić zdjęcia.

Oświadczenie możecie wypełnić na polsko-angielskim formularzu (warto mieć taki w schowku). Szkodę możesz zgłosić bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do jego polskiego reprezentanta (korespondenta). Zalecamy kontakt z korespondentem, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z barierą językową. Korespondenta znajdziesz w bazie prowadzonej przez PBUK.

Przed wyjazdem za granicę zainwestuj w AC i assistance

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie AC i assistance. Ubezpieczyciele w ramach assistance oferują przede wszystkim pomoc tłumacza. Tłumacz pomoże Ci porozumieć się ze sprawcą, ale również z odpowiednimi służbami. Dzięki niemu zaoszczędzisz sobie wiele stresu. Assistance obejmuje ponadto kompleksową pomoc na miejscu stłuczki. Ubezpieczyciel w ramach tego ubezpieczenia zapewni Ci holowanie pojazdu (ewentualnie usprawnienie na miejscu zdarzenia, tak abyś mógł spokojnie odjechać), jak również samochód zastępczy w razie potrzeby.

AC z kolei będzie przydatne, jeśli to Ty okażesz się sprawcą kolizji. Jeśli doprowadzisz do stłuczki, będziesz musiał podać poszkodowanemu wszystkie swojego dane. W takim wypadku jesteś zobowiązany do spisania oświadczenia, w którym weźmiesz na siebie odpowiedzialność. Poszkodowany uzyska odszkodowanie z Twojego OC. Ty natomiast pokryjesz szkody powstałe w Twoim aucie z własnego AC. Jeśli podejmiesz się naprawy za granicą, pamiętaj o zachowaniu wszystkich rachunków, aby uzyskać zwrot za naprawę od ubezpieczyciela.

Ekspert Mubi radzi:

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, upewnij się, że Twoje assistance i autocasco zapewnią ochronę także za granicą. Ubezpieczenia te są zazwyczaj dostępne albo w wersji chroniącej tylko na terenie Polski, albo w wersji obejmującej zarówno Polsce, jak i resztę Europy. Na zagraniczny wyjazd przyda Ci się ta druga opcja.

Kolizja z obcokrajowcem a brak OC. Czy dostanę odszkodowanie?

W sytuacji gdy obcokrajowiec będący sprawcą kolizji lub wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terenie Polski, odszkodowanie możesz uzyskać od UFG. Pamiętaj! UFG wypłaci odszkodowanie jedynie obywatelom Polski. Szkodę należy zgłosić do dowolnego zakładu ubezpieczeń, który przeprowadzi postępowanie likwidacyjne, a następnie przekaże dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o kolizję z obcokrajowcem

Czym jest Zielona Karta?
Gdzie zgłosić szkodę, aby uzyskać odszkodowanie z OC obcokrajowca?
Czy ubezpieczyciel pomoże porozumieć się z obcokrajowcem, gdy to Ty spowodujesz szkodę za granicą?
PODSUMOWANIE
 • Na miejscu zdarzenia zawsze należy sporządzić wspólnie ze sprawcą oświadczenie dotyczące szkody. Zadbaj o to, aby sprawca podał wszystkie niezbędne dane, zwłaszcza nr polisy i dane ubezpieczyciela.
 • Oświadczenie sporządź na polsko-angielskim formularzu. Druk można pobrać z internetu, warto zawsze mieć go przy sobie.
 • Jeśli nie jesteś w stanie porozumieć się ze sprawcą, wezwij policję.
 • Szkodę należy zgłosić do korespondenta (polski reprezentant ubezpieczyciela sprawcy). Jeśli zagraniczny zakład ubezpieczeń nie posiada korespondenta, szkodę możesz zgłosić do PZU lub Warty, które współpracują z PBUK.
 • Jeśli nie jesteś w stanie ustalić korespondenta, a sprawca posiada Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne, złóż wniosek o ustalenie korespondenta na stronie PBUK.
 • Jeśli do wypadku doszło za granicą, również należy spisać oświadczenie. W takim wypadku pomocne będzie również ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu będziesz miał zapewnione holowanie oraz samochód zastępczy.
 • W sytuacji gdy obcokrajowiec nie posiada ubezpieczenia OC, a do zdarzenia doszło na terytorium Polski, odszkodowanie wypłaci UFG.
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Kto pokrywa koszty holowania do Polski i naprawy samochodu w przypadku stłuczki/wypadku (nie z mojej winy) na terenie Bosni Hercegowiny lub Czarnogóry?
Koszty holowania uszkodzonego w wyniku kolizji pojazdu pokrywa ubezpieczyciel sprawcy w ramach polisy OC. Obejmuje to jednak holowanie na krótkim dystansie do najbliższego warsztatu, w którym może zostać przeprowadzona naprawa na koszt towarzystwa winowajcy. Dalsze holowanie może odbyć się na indywidualny wniosek poszkodowanego, jednak musi on wtedy opłacić je z własnej kieszeni. Rozwiązaniem jest wykupienie przed podróżą rozszerzonego pakietu assistance z limitem holowania 1 500 km na terytorium Europy lub bez limitu. Polisa musi działać na terenie Bośni i Hercegowiny lub Czarnogóry.
avatar autora komentarza
Witam serdecznie . Może ktoś będzie mógł mi pomóc . Miałem stłuczkę we Francji 01/11/2023 z winy kierowcy francuskiego gdzie auto było z ubezpieczalni w MACIF . Sprawczyni bez problemu przyznała się do winy . Polski ubezpieczyciel mój to UNIQA , UNIQA , odesłała mnie do Compensa . Compensa na początku nie chciała ze mną rozmawiać , bo że to ja powinienem się starać o zwrot kosztów naprawy w MACIF , a MACIF odpowiada że nie będzie ze mną rozmawł bo czeka na kontakt z moją ubezpieczalnią . W końcu Compensa się skontaktowała , bo wydzwanialem nie rzadziej jak co tydzień i co d,wonilem to coś brakowało, te same zdjęcia i dokument wysyłałem po kilka razy, aż w końcu dostałem odpowiedź że na podstawie wyceny ze zdjec polskiego zeczoznawcy polski ubezpieczyciel mi nie pokryje kosztów naprawy. Auto już 3 miesiące stoi we Francji nie mam się czym poruszać . Czegoś tutaj nie rozumiem , czy to nie jest tak że wycenia zeczoznawca francuski i daje do warsztatu z jakim ma podpisaną umowę ? Bo teraz jest tak , że miałem auto w świetnym stanie , wszystko w orginale, tylko co założyłem gaz i mam sobie kupić autko na bateryjkę? Nawet nie bo według polskiej ubezpieczalni musiał bym je scholowaj i najlepiej zezlomować . Bardzo proszę o pomoc , może jakiś prawnik , jakiś telefon , jakaś radą, pomóżcie 🙏🙏🙏

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC