Karta EKUZ – czym jest i kiedy można z niej korzystać? | Mubi
W sezonie wakacyjnym kolejki do wyrobienia EKUZ nie mają końca. Urlopowicze z większych miast czekają po kilka godzin, aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziale NFZ, zabezpieczając się w ten sposób na czas urlopu za granicą. Ale czy karta EKUZ do tego wystarczy? Jaką pomoc ona zapewnia, a kiedy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Co to jest EKUZ?
- Jak uzyskać EKUZ?
- Gdzie wyrobić EKUZ?
- Na jaki okres wydawana jest EKUZ?
- Jaką pomoc otrzymasz dzięki EKUZ?
- Czy EKUZ pokryje w pełni koszty leczenia?
- Czego nie pokrywa EKUZ?
- Czy NFZ zwróci koszty leczenia, gdy podróżny nie ma EKUZ?
- Co się stanie w przypadku braku karty EKUZ przy sobie podczas podróży za granicę?
- Czym różni się EKUZ od ubezpieczenia turystycznego?
- Jakie są zalety ubezpieczenia turystycznego?
Czym jest karta EKUZ?
Wybierając się za granicę, warto wyrobić wcześniej EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której uzyskasz podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Karta działa także w Wielkiej Brytanii.
EKUZ jest wydawana bezpłatnie i stanowi potwierdzenie, że masz prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych finansowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Należy jednak pamiętać, że świadczenia te nie są tożsame ze świadczeniami, które uzyskasz w Polsce w ramach NFZ. Jeśli masz EKUZ, możesz liczyć na opiekę zdrowotną, która jest oferowana w ramach publicznej służby zdrowia w konkretnym kraju, co oznacza, że jeśli obywatele tego państwa dopłacają do jakiegoś świadczenia, to Ty też będziesz musiał to zrobić.
Jak uzyskać kartę EKUZ?
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie na wniosek osoby zainteresowanej. W celu jej otrzymania należy udać się do najbliższego oddziału NFZ i złożyć wniosek. Osoby, które ukończyły 18. rok życia, w dalszym ciągu są uczniem, studentem lub doktorantem i posiadają status członka rodziny osoby ubezpieczonej, powinny ponadto załączyć do wniosku dowód potwierdzający, że dalej się uczą (zaświadczenie o kontynuowaniu nauki). Może być to aktualne zaświadczenie ze szkoły lub legitymacja studencka czy też uczniowska.
Gdzie wyrobić kartę EKUZ?
Wniosek o wyrobienie EKUZ możesz:
- złożyć osobiście w jednym z oddziałów NFZ,
- wysłać pocztą tradycyjną na adres oddziału,
- wysłać skan mailem na adres: [email protected] (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ),
- złożyć przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP),
- złożyć przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- złożyć w aplikacji mojeIKP.
Najszybszą metodą na uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest udanie się osobiście do oddziału NFZ – kartę uzyskasz od ręki. Należy jednak podkreślić, że w większych miastach w okresie urlopowym możesz napotkać ogromne kolejki. Warto wtedy skorzystać z opcji złożenia wniosku inną drogą, jednak wtedy trzeba doliczyć czas potrzebny na dostarczenie gotowej karty do Ciebie drogą pocztową.
Na jaki okres wydawana jest EKUZ?
Dokument wydawany jest bezpłatnie. Jeśli chodzi o okres trwania ochrony, to zależy on od statusu osoby ubiegającej się o EKUZ. Od 1 czerwca 2019 roku Karta jest wydawana na czas od 42 dni do nawet 20 lat. W jakich przypadkach i kiedy EKUZ traci ważność?
EKUZ ważny przez 20 lat:
- dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i pobierają emeryturę.
EKUZ ważny przez 5 lat:
- dla osób, które pobierają świadczenia emerytalne, ale nie mają jeszcze 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn),
- dla osób nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18. roku życia, posiadających polskie obywatelstwo.
EKUZ ważny przez 3 lata:
- dla osób zatrudnionych,
- dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
- dla osób pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.
EKUZ ważny przez 18 miesięcy:
- dla osób, które pobierają rentę i mają ponad 18 lat,
- dla osób, które posiadają status studenta i są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię,
- dla osób, które ukończyły 18 lat, są uczniami i posiadają własny tytuł do ubezpieczenia,
- dla osób, które ukończyły 18 lat i są zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej.
EKUZ ważny przez 6 miesięcy:
- dla osób wykonujących pracę nakładczą,
- dla osób, które są zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług.
EKUZ ważny przez 2 miesiące:
- dla osób ubezpieczonych niezaliczających się do powyższych przypadków lub osób, co do których nie został spełniony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego,
- dla osób bezrobotnych, które są zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
EKUZ ważny przez 90 dni:
- dla osób nieubezpieczonych, ale spełniających kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z opieki społecznej decyzją, np. wójta lub burmistrza.
EKUZ ważny przez 42 dni:
- dla nieubezpieczonych kobiet posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski w okresie połogu.
*EKUZ ważny do ukończenia 18. roku życia:
- dla osób, które nie mają ukończonych 18 lat i zostały zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny,
- dla osób, które nie mają ukończonych 18 lat, ale mają własny tytuł do ubezpieczenia albo pobierają rentę.
*Karta EKUZ jest ważna do dnia ukończenia 18. roku życia.
Na podstawie szczególnych uprawnień osoby również osoby nieubezpieczone, które mają prawo do świadczeń, mogą otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego!
Jaką pomoc otrzymasz dzięki karcie EKUZ?
W ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymasz opiekę zdrowotną, która jest oferowana obywatelom konkretnego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. Pamiętaj, że świadczenia wchodzące w zakres publicznej opieki zdrowotnej mogą się różnić w zależności od kraju. Z pomocy korzystasz natomiast na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywasz, co oznacza, że zakres świadczeń może różnić się od tych, do których jesteś upoważniony w Polsce w ramach NFZ.
Jakie mogą być różnice pomiędzy poszczególnymi krajami? Może zdarzyć się np. tak, że leki, które w Polsce podlegają refundacji, w danym kraju będą w pełni płatne. Spod refundacji często jest też wyłączone leczenie stomatologiczne i częściowo koszt niektórych wizyt lekarskich lub badań.
Norbert wybrał się na narty do Austrii. Nie wykupił ubezpieczenia turystycznego, ale wyrobił sobie EKUZ. Na stoku miał wypadek, w wyniku którego musiała zostać zorganizowana akcja ratownicza. Następnie Norbert trafił do szpitala, w którym spędził 3 dni. Czy w tej sytuacji poniesie koszty udzielonej mu pomocy? Tak, ale nie wszystkie. Spod zakresu EKUZ w Austrii w całości wyłączone są koszty ratownictwa górskiego – te pacjent będzie musiał pokryć samodzielnie. Za pobyt w szpitalu zapłaci natomiast od 12 do 20,10 euro za dzień. Resztę kosztów pokryje NFZ.
Czy karta EKUZ pokryje w pełni koszty leczenia?
Karta EKUZ nie pokryje kosztów leczenia prywatnego. Ponadto, tak jak wskazano wcześniej, dokument uprawnia Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywasz. Należy więc się dokładnie zorientować, jakie świadczenia wchodzą w zakres tej pomocy. Jeśli nie zrobisz tego przed wyjazdem, w placówce medycznej na pewno udzielą Ci takich informacji. Pojawi się wtedy obowiązek opłacenia części kosztów opieki medycznej.
Informacji na temat zakresu usług medycznych objętych systemem publicznej służby zdrowia w danym państwie szukaj na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Czego nie pokrywa EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa koszty niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Tak więc podróżny posiadający EKUZ nie może liczyć na pokrycie kosztów:
- planowanych zabiegów i operacji,
- leczenia w prywatnych placówkach medycznych,
- transportu medycznego do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (wyjątkiem jest sytuacja, gdy dalsze koszty leczenia w kraju pobytu będą wyższe niż koszty przewiezienia chorego),
- akcji ratowniczych (np. w górach).
Właśnie dlatego osoby wyjeżdżające za granicę powinny zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami nagłego zachorowania lub wypadku – takie wsparcie zapewnia ubezpieczenie turystyczne.
Czy NFZ zwróci koszty leczenia, gdy podróżny nie ma EKUZ?
Jeśli nie wyrobiłeś EKUZ, a zaistniała konieczność leczenia za granicą, będziesz musiał zapłacić – nawet jeśli konkretna usługa lecznicza jest darmowa w ramach publicznej służby zdrowia. Jednak po powrocie do Polski możesz się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów, składając stosowny wniosek w NFZ. Wraz z nim trzeba złożyć:
- oryginały rachunków lub faktur z leczenia,
- potwierdzenie zapłaty,
- kopie recept,
- inne dokumenty wystawione w związku z leczeniem.
Wniosek wraz z załącznikami należy wysłać na adres CUW w Lubuskim OW NFZ (ul. Pionierów 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski). Wniosek przesłany na adres centrali lub innego oddziału zostanie tam przekazany, co wydłuży cały proces.
W oddziale zostanie sprawdzone, czy byłeś ubezpieczony w NFZ lub posiadałeś prawo do świadczeń zdrowotnych w momencie udzielania Ci pomocy za granicą. Jeśli tak, zwrócone zostaną Ci koszty, jednak tylko za leczenie, które podlega refundacji. Nie otrzymasz zwrotu, jeśli leczyłeś się prywatnie lub w ramach publicznego systemu opieki zdrowia, ale leczenie nie zostało uznane za niezbędne.
Co się stanie w przypadku braku karty EKUZ przy sobie podczas podróży za granicę?
Podczas pobytu za granicą dopadła Cię choroba. Zgłosiłeś się do miejscowego lekarza pierwszego kontaktu, ale uświadomiłeś sobie, że nie masz karty EKUZ. Co w takim przypadku?
Brak EKUZ sprawia, że świadczeniodawca (lekarz/placówka medyczna) może uznać takiego pacjenta za osobę nieubezpieczoną. To natomiast oznacza, że może on zostać obciążony kosztami komercyjnymi – dotyczącymi pacjentów prywatnych – które są zwykle większe od tych zwracanych przez NFZ.
W takiej sytuacji nie uda Ci się więc uzyskać zwrotu wszystkich poniesionych za granicą na leczenie wydatków. Co więcej, chcąc odzyskać przynajmniej część kosztów, będziesz musiał dołączyć do wniosku składanego do NFZ oświadczenie o charakterze pobytu oraz dokumenty potwierdzające ubezpieczenie na dany okres.
Certyfikat tymczasowo zastępujący kartę EKUZ
Jeśli natomiast nie jesteś w stanie z góry pokryć kosztów leczenia, możesz wystąpić do NFZ o wydanie Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Dzięki niemu otrzymasz prawo do świadczeń gwarantowanych przez EKUZ. Jest on przeznaczony dla osób, które zgubiły lub nie wyrobiły karty.
Wniosek o certyfikat może złożyć w Twoim imieniu również inna osoba upoważniona – tutaj znajdziesz jego wzór, a także wzór upoważnienia. Należy w nim wpisać daty leczenia (lub datę początkową, jeśli leczenie nadal trwa), a także wybrać preferowany sposób dostarczenia dokumentu (jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać formę mailową lub fax). Gotowy wniosek należy zeskanować lub sfotografować i przesłać do NFZ. Certyfikat zostanie wydany w ciągu 3 dni roboczych.
Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ jest wydawany na czas ograniczony – wyłącznie na czas udzielania świadczenia.
Jaka jest różnica między kartą EKUZ od ubezpieczeniem turystycznym?
Wiele osób zastanawia się, czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, skoro EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że EKUZ nie zapewnia pełnej opieki zdrowotnej i w razie wystąpienia konieczności leczenia wyłączonego z zakresu refundowanych usług medycznych, będziesz musiał ponieść nieraz bardzo wysokie koszty z własnej kieszeni. Jeśli więc chcesz zapewnić sobie większą ochronę, warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne.
Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę ogromne, zwłaszcza w przypadku ratownictwa medycznego czy kosztów transportu do kraju. W porównaniu do tych opłat, wysokość składki ubezpieczeniowej jest niewielkim obciążeniem dla portfela.
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na 7-dniowy wyjazd do Szwajcarii?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony (KL, NNW, OC) | Cena ubezpieczenia turystycznego |
---|---|---|
mtu24.pl | Koszty leczenia: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 86 370 zł, NNW: 15 000 zł | 25,39 zł |
Proama | Koszty leczenia: 100 000 zł | 30,00 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | Koszty leczenia: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | Koszty leczenia: 172 740 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 107 962 zł | 36,00 zł |
Generali | Koszty leczenia: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 50,00 zł |
Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje większą ochronę, a przede wszystkim pokrywa w większości koszty leczenia prywatnego. Oczywiście każdorazowo należy zapoznać się z OWU w celu sprawdzenia, które usługi są wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej – mogą się bowiem one różnić w zależności od ubezpieczyciela. Niemniej jednak, z pewnością będzie to szerszy zakres ochrony niż ten, który otrzymasz w ramach karty EKUZ.
Drugą kwestią jest zasięg ubezpieczenia. Karta EKUZ zapewnia ochronę tylko w państwach członkowskich UE oraz EFTA, jeśli zatem wybierasz się na urlop poza ten obszar, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.
EKUZ
- bezpłatna,
- otrzymujesz natychmiast,
- dostęp do refundowanych świadczeń w ramach opieki zdrowotnej bez limitów kwotowych,
- refundowane koszty zostaną pokryte niezależnie od przyczyny leczenia,
- refundowane świadczenia mogą się różnić między krajami,
- ograniczony zakres terytorialny (UE i EFTA)
Ubezpieczenie turystyczne
- dodatkowy koszt,
- szerszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, w tym leczenia prywatnego
- pokryje koszty transportu do kraju oraz koszty ratownictwa,
- oferuje również dodatkową ochronę (np. assistance, NNW, OC w życiu prywatnym),
- niektóre świadczenia mogą być wyłączone spod ochrony w OWU,
- zakres ochrony obejmuje także kraje spoza UE.
Jakie są zalety ubezpieczenia turystycznego?
Ubezpieczenie turystyczne jest dodatkowym wydatkiem, jednak warto o nim pomyśleć, jeśli chcesz mieć zapewnioną szerszą ochronę. W porównaniu do kosztów leczenia, które poniesiesz w razie wystąpienia choroby lub wypadku, składka ubezpieczenia jest niewysoka. Należy podkreślić, że koszty leczenia za granicą są zazwyczaj droższe niż w Polsce, a jeśli dojdzie do tego konieczność skorzystania z ratownictwa medycznego lub zorganizowania transportu medycznego do Polski, koszty mogą okazać się naprawdę ogromne (często kilkukrotnie przewyższające koszt samej wycieczki).
Warto dodać, że karta EKUZ posiada ograniczenie terytorialne, dlatego jeśli wybierasz się na wakacje np. do Egiptu, to tylko wykupione ubezpieczenie turystyczne zapewni Ci ochronę na wypadek choroby lub wypadku.
Ponadto ubezpieczenie turystyczne może zapewnić nie tylko pokrycie kosztów leczenia. W ramach polisy możesz otrzymać również ochronę NNW, OC w życiu prywatnym czy assistance. Pakiety można rozszerzać także o inne dodatkowe opcje, np. ubezpieczenie bagażu. Zakres i suma ubezpieczenia zależy od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto wcześniej zapoznać się z kilkoma ofertami. Przed podpisaniem umowy należy również przeczytać OWU, w którym wymienione są wyłączenia (sytuacje, w których ubezpieczenie nie zapewni ochrony).
FAQ – najczęściej zadawane pytania o kartę EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje w sumie w 32 krajach europejskich. W ich skład wchodzi 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, 4 kraje zrzeszone w EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz Wielka Brytana. Z karty nie można zatem skorzystać w państwach będących popularnymi kierunkami dla turystów, np. w Egipcie, Tunezji czy Turcji.
Niekoniecznie, to zależy od zasad panujących w danym kraju, ponieważ EKUZ gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną jedynie w zakresie, w jakim korzystać z niej mogą również obywatele tego państwa. Innymi słowy, może się zdarzyć, że usługa, za którą nie trzeba płacić w Polsce, za granicą będzie już w pełni lub częściowo płatna.
Sama karta EKUZ ma zakres ochrony ograniczony według zasad panujących w danym kraju i nie da się go w żaden sposób rozszerzyć. Dodatkową ochronę można jednak uzyskać, kupując ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty leczenia niezależnie od tego, czy odbywało się ono w placówkach publicznych czy prywatnych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje też m.in. NNW i OC w życiu prywatnym.
- EKUZ jest wydawana bezpłatnie, można uzyskać ją od ręki w oddziale NFZ lub złożyć wniosek elektronicznie.
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do refundowanych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej danego kraju.
- Zakres refundowanych świadczeń może się różnić w zależności od kraju. Korzystając z EKUZ, jesteś uprawniony do świadczeń, które przysługują obywatelom kraju, w którym przebywasz.
- EKUZ gwarantuje ochronę jedynie w państwach należących do UE i EFTA, a także w Wielkiej Brytanii.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewnia większą ochronę niż EKUZ.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę także poza Unią Europejską.
- Ubezpieczenie turystyczne zapewni pokrycie kosztów leczenia (także prywatnego), a także dodatkowe ochrony takie jak NNW, OC w życiu prywatnym, assistance czy ubezpieczenie bagażu – zakres zależy od wybranego pakietu.
Dołącz do dyskusji