EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

W sezonie wakacyjnym kolejki do wyrobienia EKUZ nie mają końca, urlopowicze z większych miast czekają po kilka godzin, aby wyrobić Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W poniższym tekście podpowiadamy, jak należy się zabezpieczyć, wybierając się na urlop za granicę. Czy karta EKUZ wystarczy? Jaką pomoc zapewnia EKUZ? Kiedy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest EKUZ?

Wybierając się za granicę warto wyrobić wcześniej EKUZ. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki niej uzyskasz podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). EKUZ jest wydawana bezpłatnie i stanowi potwierdzenie, że masz prawo do uzyskania świadczeń oferowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Należy jednak pamiętać, że świadczenia te nie są tożsame ze świadczeniami, które uzyskasz w Polsce w ramach NFZ. Posiadając EKUZ przysługuje Ci opieka zdrowotna, która jest oferowana w ramach publicznej służby zdrowia w konkretnym kraju, oznacza to, że jeśli obywatele tego państwa dopłacają do jakiegoś świadczenia, to Ty też będziesz musiał to zrobić.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Jak uzyskać EKUZ?

EKUZ jest wydawana bezpłatnie, na wniosek osoby zainteresowanej. W celu otrzymania karty należy udać się do najbliższego oddziału NFZ i złożyć wniosek. Wniosek o wydanie EKUZ dla dziecka może złożyć każdy z rodziców. Osoby, które ukończyły 18. rok życia, w dalszym ciągu się uczą i posiadają status członka rodziny osoby ubezpieczonej, powinny ponadto załączyć do wniosku dowód potwierdzający, że dalej się uczą, może być to zaświadczenie ze szkoły lub legitymacja studencka czy też uczniowska.

Wniosek można złożyć osobiście lub poprzez osobę upoważnioną (potrzebne będzie wtedy dodatkowe upoważnienie). Karta jest wydawana od ręki, jednak trzeba mieć na uwadze, że w sezonie letnim kolejki mogą być ogromne, w związku z czym czas oczekiwania może się wydłużyć. Jeśli nie możesz udać się do oddziału lub po prostu nie masz czasu, wniosek możesz złożyć również elektronicznie lub listownie. Możliwe jest również uzyskanie EKUZ za pośrednictwem Zaufanego Profilu. 

Jaką pomoc otrzymam dzięki EKUZ?

W ramach EKUZ otrzymasz opiekę zdrowotną, która jest oferowana obywatelom konkretnego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. Świadczenia wchodzące w zakres publicznej opieki zdrowotnej, mogą się różnić w zależności od kraju – z pomocy korzystasz na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju, tzn. że zakres świadczeń może różnić się od tych, do których jesteś upoważniony w Polsce w ramach NFZ. Jakie mogą być różnice pomiędzy poszczególnymi krajami? Może zdarzyć się tak, że leki, które w Polsce podlegają refundacji, w danym kraju będą w pełni płatne. Spod refundacji często jest też wyłączone leczenie stomatologiczne i częściowo koszt niektórych wizyt lekarskich lub badań.

Czy EKUZ pokryje w pełni koszty leczenia?

EKUZ nie pokryje kosztów leczenia prywatnego. Ponadto tak jak wskazano wcześniej, EKUZ uprawnia Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak obywatele kraju w którym przebywasz. Należy więc się dokładnie zorientować jakie świadczenia wchodzą w zakres tej pomocy, w placówce medycznej na pewno udzielą Ci takich informacji.

EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne

Wiele osób zastanawia się, czy wykupić warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, skoro EKUZ jest wydawana bezpłatnie. Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że EKUZ nie zapewnia pełnej opieki zdrowotnej i w razie wystąpienia konieczności leczenia wyłączonego z zakresu refundowanego leczenia, będziesz musiał ponieść wysokie koszty. Jeśli chcesz zapewnić sobie większą ochronę, warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne. Koszty leczenia za granicą mogą być naprawdę ogromne, zwłaszcza ratownictwa medycznego czy koszty transportu do kraju. W porównaniu do tych opłat, wysokość składki ubezpieczeniowej jest niewielkim obciążeniem.

Ubezpieczenie turystyczne gwarantuje większą ochronę, przede wszystkim pokrywa w większości koszty leczenia prywatnego. Oczywiście każdorazowo należy zapoznać się z OWU w celu sprawdzenia, które usługi są wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej – mogą się bowiem one różnić w zależności od ubezpieczyciela, niemniej jednak z pewnością będzie to szerszy zakres ochrony, niż ten, który otrzymasz w ramach EKUZ.

Drugą kwestią jest zasięg ubezpieczenia. EKUZ zapewnia ochronę tylko w państwach członkowskich UE oraz EFTA, jeśli zatem wybierasz się na urlop poza ten obszar, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne.

EKUZ

Zalety:

 • Jest wydawana bezpłatnie.

 • Możesz uzyskać ją od ręki.

 • Dostęp do refundowanych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej (brak limitów kwotowych w tym zakresie).

 • Refundowane koszty zostaną pokryte, niezależnie od przyczyny leczenia.

Wady:

 • Zapewnia dostęp jedynie do świadczeń oferowanych w ramach publicznej służby zdrowia (w konkretnym kraju!).

 • Refundowane świadczenia mogą się różnić między krajami.

 • Do niektórych usług, które w Polsce są za darmo, w innym kraju może być wymagana dopłata.

 • Ograniczony zakres terytorialny (uprawnia do świadczeń jedynie w UE i państwach EFTA).

Ubezpieczenie turystyczne

Zalety:

 • Zakres ochrony obejmuje także kraje spoza UE.

 • Szerszy dostęp do świadczeń zdrowotnych.

 • Pokryje koszty leczenia prywatnego.

 • Pokryje koszty transportu do kraju oraz koszty ratownictwa.

 • Dodatkowa ochrona (np. Assistance, NNW, OC w życiu prywatnym).

Wady:

 • Koszt.

 • Niektóre świadczenia mogą być wyłączone spod ochrony w OWU.

Zalety ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne jest dodatkowym wydatkiem, jednak warto o nim pomyśleć, jeśli chcesz mieć zapewnioną szerszą ochronę. W porównaniu do kosztów leczenia, które poniesiesz w razie wystąpienia choroby lub wypadku, składka ubezpieczenia jest niewysoka. Należy podkreślić, że koszty leczenia za granicą są zazwyczaj droższe niż w Polsce, jeśli dojdzie do tego konieczność skorzystania z ratownictwa medycznego lub skorzystania z transportu do Polski, koszty mogą okazać się naprawdę ogromne (często kilkukrotnie przewyższają koszt samej wycieczki).

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Warto dodać, że EKUZ posiada ograniczenie terytorialne, dlatego jeśli wybierasz się na wakacje np. do Egiptu, to tylko wykupione ubezpieczenie zapewni Ci ochronę na wypadek choroby lub wypadku.

Ponadto ubezpieczenie turystyczne zapewni nie tylko pokrycie kosztów leczenia. W ramach ubezpieczenia możesz mieć zapewnioną ochronę NNW, OC w życiu prywatnym, czy assistance. Pakiety można rozszerzać o dodatkowe opcje np. ubezpieczenie bagażu. Zakres i suma ubezpieczenia zależy od konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto wcześniej zapoznać się z kilkoma ofertami. Przed podpisaniem umowy należy również przeczytać OWU, w którym wymienione są wyłączenia (sytuacje, w których ubezpieczenie nie zapewni ochrony).

PODSUMOWANIE
 • EKUZ jest wydawana bezpłatnie, można uzyskać ją od ręki w oddziale NFZ lub złożyć wniosek elektronicznie/listownie.
 • Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do refundowanych świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
 • Zakres refundowanych świadczeń może się różnić w zależności od kraju, korzystając z EKUZ uprawniony jesteś do świadczeń, które przysługują obywatelom kraju, w którym przebywasz.
 • EKUZ gwarantuje ochronę jedynie w państwach należących do UE i EFTA.
 • Ubezpieczenie turystyczne zapewnia większą ochronę niż EKUZ.
 • Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę także poza Unią Europejską.
 • Ubezpieczenie turystyczne zapewni pokrycie kosztów leczenia (także prywatnego), a także dodatkowe ochrony takie jak NNW, OC w życiu prywatnym, assistance czy ubezpieczenie bagażu – zakres zależy od wybranego pakietu.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!