Brexit a Zielona Karta i ubezpieczenie OC

Podróżujesz własnym samochodem do Wielkiej Brytanii? W takim razie na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób ryzyko Brexitu, czyli wystąpienia tego kraju ze struktur Unii Europejskiej wpłynie na kwestie przekraczania granic i ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.

Czy Wielka Brytania odejdzie również z Systemu Zielonej Karty?

System Zielonej Karty obejmuje 48 krajów, których Biura Narodowe mają podpisane ze sobą umowy. Na ich terenie każdy pojazd, który ma wykupione ubezpieczenie OC we własnym kraju, jest chroniony bez konieczności kupowania dodatkowych ubezpieczeń. Do Systemu Zielonej Karty należy większość krajów europejskich, oprócz Bośni i Hercegowiny, Albanii, Czarnogóry, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Macedonii orazi Mołdawii. 

Czy wkrótce do tej listy wyjątków dołączy również Wielka Brytania? Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sugeruje, że Brexit może znacznie ograniczyć swobodę poruszania się pojazdami zarejestrowanymi w krajach Unii Europejskiej po terenie Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie zmienią się także zasady ruchu granicznego. 

Rada Biur Systemu Zielonej Karty postanowiła kontynuować współpracę z Brytyjskim Biurem Narodowym bez konieczności wprowadzania dodatkowych procedur. Decyzja ta nie ma jednak wpływu na decyzję brytyjskiego rządu i Komisji Europejskiej w sprawie tego, jak będzie kontrolowany obowiązek ubezpieczenia OC. Na razie nie wiadomo nic o postanowieniach tych instytucji. 

Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność formy i skutków wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podróżujący do tego kraju powinni samodzielnie zadbać o zabezpieczenie swojego interesu i wystąpić do swoich ubezpieczycieli o wydanie im dokumentu Zielonej Karty. 

Czy osoby spoza Wielkiej Brytanii będą chronione ubezpieczeniem OC?

Wszystko wskazuje na to, że możliwość dochodzenia roszczeń związanych z wypadkami przez odwiedzających Wielką Brytanię ulegnie pogorszeniu. Do tej pory zasady ochrony osób spoza Zjednoczonego Królestwa opierały się na ustaleniach Dyrektywy Komunikacyjnej i prawie wspólnotowym obowiązującym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zasady działania organów odszkodowawczych, centrów informacyjnych i reprezentantów do spraw roszczeń, do których wcześniej zgłaszały się osoby z roszczeniami, prawdopodobnie ulegną zmianie, a być może instytucje te całkowicie zakończą działalność lub w ich miejsce pojawią się inne. 

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych zawarło z Brytyjskim Biurem Narodowym „Porozumienie o ochronie gości”, które ma zabezpieczyć możliwość przekazywania informacji o pokryciu ubezpieczeniowym w obu kierunkach. Ma to dotyczyć nie tylko zapytań składanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także bezpośrednio przez osoby poszkodowane lub ich rodziny. Aby uzyskać takie informacje, trzeba będzie zgłosić się do PBUK lub Brytyjskiego Biura Narodowego. 

PODSUMOWANIE
  • Brexit może ograniczyć swobodę transgranicznego przemieszczania się pojazdów zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej.
  • Nie wiadomo jeszcze, czy do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii będzie konieczny certyfikat Zielonej Karty. Wszystko zależy od decyzji brytyjskiego rządu i Komisji Europejskiej. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sugeruje jednak, by podróżujący w tym kierunku na wszelki wypadek zadbali o taki dokument.
  • Prawdopodobnie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pogorszeniu ulegnie możliwość dochodzenia roszczeń w sprawie wypadków i kolizji, w których szkody odniosły osoby spoza Zjednoczego Królestwa. PBUK zawarł jednak z Biurem Narodowym Wielkiej Brytanii „Porozumienie o ochronie gości”, które ma ułatwić przekazywanie informacji ubezpieczeniowych między naszymi krajami.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!