Brexit a Zielona Karta i ubezpieczenie OC

Podróżujesz własnym samochodem do Wielkiej Brytanii? W takim razie na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób Brexit, czyli wystąpienia tego kraju ze struktur Unii Europejskiej, wpłynął na kwestie przekraczania granic i ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.

Czy Wielka Brytania odejdzie również z Systemu Zielonej Karty?

System Zielonej Karty obejmuje 47 krajów, których Biura Narodowe mają podpisane ze sobą umowy. Na ich terenie każdy pojazd, który ma wykupione ubezpieczenie OC we własnym kraju, jest chroniony bez konieczności kupowania dodatkowych ubezpieczeń. Do Systemu Zielonej Karty należy większość krajów europejskich i kilka pozaeuropejskich. Jednak do części z nich trzeba wyrobić Zieloną Kartę przed wjazdem – są to Albania, Azerbejdżan, Iran, Czarnogóra, Rosja, Izrael, Maroko, Tunezja, Turcja, Białoruś, Ukraina, Macedonia oraz Mołdawia. 

Czy od 1 stycznia 2021 do tej listy wyjątków dołączyła również Wielka Brytania? Formalnie nie, ale w praktyce po Brexicie kraj ten dla stał się w rozumieniu prawa UE państwem trzecim, co oznacza zmiany dla podróżujących w obydwie strony. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych informuje w tym momencie, że przed wyjazdem samochodem do Wielkiej Brytanii wskazane jest wyrobienie u swojego ubezpieczyciela Zielonej Karty.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Czy osoby spoza Wielkiej Brytanii będą chronione ubezpieczeniem OC?

Wszystko wskazuje na to, że możliwość dochodzenia roszczeń związanych z wypadkami przez odwiedzających Wielką Brytanię ulegnie pogorszeniu. Do tej pory zasady ochrony osób spoza Zjednoczonego Królestwa opierały się na ustaleniach Dyrektywy Komunikacyjnej i prawie wspólnotowym obowiązującym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zasady działania organów odszkodowawczych, centrów informacyjnych i reprezentantów do spraw roszczeń, do których wcześniej zgłaszały się osoby z roszczeniami, prawdopodobnie ulegną zmianie, a być może instytucje te całkowicie zakończą działalność lub w ich miejsce pojawią się inne. 

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych zawarło z Brytyjskim Biurem Narodowym „Porozumienie o ochronie gości”, które ma zabezpieczyć możliwość przekazywania informacji o pokryciu ubezpieczeniowym w obu kierunkach. Ma to dotyczyć nie tylko zapytań składanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także bezpośrednio przez osoby poszkodowane lub ich rodziny. Aby uzyskać takie informacje, trzeba będzie zgłosić się do PBUK lub Brytyjskiego Biura Narodowego. 

Pamiętajmy, że do Brexitu doszło niedawno i kolejne procedury są wypracowywane i uzgadniane między UE a Wielką Brytanią. Już teraz zmieniły się formalności graniczne – pojawiła się po latach kontrola paszportowa. Natomiast podczas podróży z Wielkiej Brytanii do Polski odbywać się będzie odprawa graniczna na takich samych zasadach jak do innych państw trzecich!

PODSUMOWANIE
  • Brexit mocno ograniczył swobodę transgranicznego przemieszczania się pojazdów zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej.
  • Nie wiadomo jeszcze, czy do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii będzie konieczny certyfikat Zielonej Karty. Wszystko zależy od decyzji brytyjskiego rządu i Komisji Europejskiej. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych sugeruje jednak, by podróżujący w tym kierunku na wszelki wypadek zadbali o taki dokument.
  • Prawdopodobnie po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pogorszeniu ulegnie możliwość dochodzenia roszczeń w sprawie wypadków i kolizji, w których szkody odniosły osoby spoza Zjednoczego Królestwa. PBUK zawarł jednak z Biurem Narodowym Wielkiej Brytanii „Porozumienie o ochronie gości”, które ma ułatwić przekazywanie informacji ubezpieczeniowych między naszymi krajami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ Brexitu na ubezpieczenie auta

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
Zielona Karta to międzynarodowy dokument potwierdzający, że jego posiadacz ma ważne ubezpieczenie OC samochodu. Jest ona niezbędna na terenie krajów należących do Systemu Zielonej Karty, ale niebędących sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego (w nich wystarczy krajowe OC) – w Europie są to Albania, Czarnogóra, Macedonia, Mołdawia, Białoruś, Rosja i Ukraina.
Czy podczas podróży do Wielkiej Brytanii jest potrzebna Zielona Karta?
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zaleca, by przed podróżą do Wielkiej Brytanii własnym samochodem wyrobić sobie Zieloną Kartę. Wszystko dlatego, że z dniem 1 stycznia 2021 roku dobiegł końca okres przejściowy w relacjach Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, co ma wpływ na wiele formalności, również kwestię ubezpieczenia komunikacyjnego.
Co zmienił Brexit w kwestii ubezpieczenia samochodu?
Nie wiadomo jeszcze, jak duże zmiany czekają kierowców. Można się jednak spodziewać, że dochodzenie odszkodowań za wypadki w Wielkiej Brytanii stanie się trudniejsze, ponieważ nie będą go już regulować prawa wspólnotowe. Porozumienie zawarte między PBUK a Brytyjskim Biurem Narodowym ma gwarantować, że informacje ubezpieczeniowe między krajami będą przekazywane normalnie, ale na efekty trzeba poczekać.
Oceń artykuł:
24,50
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!