Brexit a Zielona Karta i ubezpieczenie OC

Podróżujesz własnym samochodem do Wielkiej Brytanii? W takim razie na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób Brexit, czyli wystąpienia tego kraju ze struktur Unii Europejskiej, wpłynął na kwestie przekraczania granic i ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

brytyjska autostrada

Czy Wielka Brytania po Brexicie nadal należy do Systemu Zielonej Karty?

System Zielonej Karty obejmuje 47 krajów, których Biura Narodowe mają podpisane ze sobą umowy. Na ich terenie każdy pojazd, który ma wykupione ubezpieczenie OC we własnym kraju, jest chroniony bez konieczności kupowania dodatkowych ubezpieczeń. Do Systemu Zielonej Karty należy większość krajów europejskich i kilka pozaeuropejskich. Jednak do części z nich trzeba wyrobić Zieloną Kartę przed wjazdem – są to Albania, Azerbejdżan, Izrael, Maroko, Tunezja, Turcja, Ukraina, Macedonia Północna oraz Mołdawia

Czy od 1 stycznia 2021 do tej listy wyjątków dołączyła również Wielka Brytania? Kraj ten przystąpił do Porozumienia Wielostronnego, zatem kierowcy podróżujący do tego regionu własnym samochodem, nie muszą posiadać Zielonej Karty. Wystarczy, że będą mieć przy sobie ważne ubezpieczenie OC.

Czy osoby spoza Wielkiej Brytanii są chronione ubezpieczeniem OC?

Możliwość dochodzenia roszczeń związanych z wypadkami przez odwiedzających Wielką Brytanię uległa zmianie. Do niedawna zasady ochrony osób spoza Zjednoczonego Królestwa opierały się na ustaleniach Dyrektywy Komunikacyjnej i prawie wspólnotowym obowiązującym na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aktualnie Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych zawarło z Brytyjskim Biurem Narodowym „Porozumienie o ochronie gości”, które ma zabezpieczyć możliwość przekazywania informacji o pokryciu ubezpieczeniowym w obu kierunkach. Ma to dotyczyć nie tylko zapytań składanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także bezpośrednio przez osoby poszkodowane lub ich rodziny. Aby uzyskać takie informacje, trzeba będzie zgłosić się do PBUK lub Brytyjskiego Biura Narodowego.

Pamiętajmy, że do Brexitu doszło niedawno i kolejne procedury są wypracowywane i uzgadniane między UE a Wielką Brytanią. Już teraz zmieniły się formalności graniczne – pojawiła się po latach kontrola paszportowa. Natomiast podczas podróży z Wielkiej Brytanii do Polski odbywać się będzie odprawa graniczna na takich samych zasadach jak do innych państw trzecich!

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne i komunikacyjne po Brexicie?

Czy cena ubezpieczenia do Wielkiej Brytanii wzrosła po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej? Sprawdźmy, ile za polisę turystyczną zapłacił 43-letni Adam. Jego pobyt na Wyspach potrwa 10 dni. W jego trakcie turysta będzie zwiedzał brytyjskie zabytki i smakował tamtejszej kuchni.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyNajniższa cena polisy turystycznej
mtu24.plKL: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
32 zł
SIGNAL IDUNAKL: 87 096 zł
NNW: 15 000 zł
36,53 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
42 zł
ProamaKL: 100 000 zł43 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
45,29 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
67 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (08.01.2024)
PODSUMOWANIE
  • Brexit początkowo mocno ograniczył swobodę transgranicznego przemieszczania się pojazdów zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej. Aktualnie kierowcy nie muszą już jednak wyrabiać Zielonej Karty podczas podróży do Wielkiej Brytanii.
  • Przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii wystarczy, że wyposażysz się w dokument, który potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC.
  • Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmianie uległ sposób dochodzenia roszczeń w sprawie wypadków i kolizji, w których szkody odniosły osoby spoza Zjednoczego Królestwa. PBUK zawarł jednak z Biurem Narodowym Wielkiej Brytanii „Porozumienie o ochronie gości”, które ma ułatwić przekazywanie informacji ubezpieczeniowych między naszymi krajami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wpływ Brexitu na ubezpieczenie auta

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?
Czy podczas podróży do Wielkiej Brytanii jest potrzebna Zielona Karta?
Co zmienił Brexit w kwestii ubezpieczenia samochodu?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC