Tunezja – przewodnik dla turystów

O ile Włochy, Grecja czy Francja są w pewnym stopniu podobne pod względem klimatu i kultury do polskich realiów, to Tunezja jest nieco bardziej odmiennym krajem od naszego. To właśnie ta inność: nieznany nam styl życia, pewna pogoda, wzbudzająca podziw architektura i ciekawa przyroda przyciągają Polaków do tego afrykańskiego kraju.

Zanim wyjedziemy do Tunezji…

Każdy wyjazd, zarówno organizowany na własną rękę, jak i wykupiony w biurze podróży, wymaga odpowiedniego przygotowania – poznania kultury i zwyczajów kraju, w którym zamierzamy spędzić urlop, czy chociażby spakowania niezbędnych przedmiotów.

Aktualna pogoda w stolicy Tunezji – Tunis

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Co zabrać ze sobą do Tunezji?

Osoby, które już odwiedziły Tunezję polecają zabranie ze sobą kilku rzeczy, które mogą się szczególnie przydać podczas spędzania czasu w tym egzotycznym dla nas kraju. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w Tunezji panują dużo wyższe temperatury niż w Polsce. Obowiązkowo w walizce powinno znaleźć się zatem nakrycie głowy, luźne, przewiewne ubranie zakrywające ramiona i nogi, oraz krem z filtrem UV, który będzie chronił przed promieniowaniem nie tylko podczas plażowania i kąpieli, ale także w czasie wycieczek i zwiedzania. Chociaż w dzień można cieszyć się pełnią słońca, to w nocy temperatury w Tunezji mogą spaść na tyle, że przyda się cieplejsze okrycie. Dlatego w bagażu podróżnym nie powinno zabraknąć także swetrów i chust na szyję.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Podczas pobytu w Tunezji nieocenione mogą okazać się woreczki foliowe, zwłaszcza takie, które można szczelnie zamknąć. Powinny o nich pamiętać szczególnie ci, którzy planują wycieczkę na Saharę. Wszechobecny pył i piasek bez problemu dostanie się do torebki czy plecaka. Może także uszkodzić telefon komórkowy.

Kiedy jechać do Tunezji?

Najwyższe temperatury w Tunezji utrzymują się od maja do września. Wówczas można liczyć, że termometry pokażą ponad 30 stopni. Przy takich temperaturach ukojenie dadzą kąpiele w morzu lub przyhotelowym basenie. Przyjemne dwadzieścia kilka stopni będzie w kwietniu i październiku, a nawet w listopadzie. To te miesiące będą najlepszym czasem na zwiedzanie tunezyjskiej architektury i przyrody. W pozostałych miesiącach jest jeszcze chłodniej, jednak nawet w styczniu i grudniu temperatury utrzymują się w granicach 10 stopni lub więcej.

Ile kosztuje nocleg w Tunezji?

Turyści zwykle korzystają z ofert biur podróży, które przygotowują atrakcyjne wycieczki do Tunezji i innych mniej lub bardziej egzotycznych krajów. To duża wygoda wybrać się na urlop, który niemal od początku do końca zostanie przygotowany przez inną osobę czy instytucję. Jeśli jednak przyjdzie nam organizować wakacje w Tunezji we własnym zakresie, warto wiedzieć, na jakie ceny noclegów należy się przygotować.

Poniżej przykłady najtańszych ofert tygodniowego pobytu w 3-gwiazdkowym hotelu dla jednej osoby, która wybrałaby się do tego północnoafrykańskiego kraju w drugiej połowie czerwca, czyli w szczycie sezonu.

 • Monastyr – 516 zł,
 • Susa – 616 zł,
 • Kairuan – 1071 zł,
 • Tunis – 1032 zł,
 • Nabul – 788 zł,
 • Dżardżis – 1627 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas wyjazdu do Tunezji?

Polscy turyści mogą przekroczyć tunezyjską granicę na podstawie paszportu. Dokument, który będzie upoważniał jego właściciela do wjazdu na terytorium państwa docelowego powinien być jednak ważny jeszcze przez 3 miesiące od wyjazdu z Tunezji. W tym kraju dowód osobisty zatem nie wystarczy. Plusem jest jednak to, że osoby, które wybierają się tam na tydzień czy dwa nie muszą wnioskować o wizę.

Zdrowie i opieka medyczna podczas pobytu w Tunezji

Chociaż Tunezja jest krajem bardziej egzotycznym niż kraje europejskie, nie jest konieczne szczepienie się przed wyjazdem w tamte rejony, zakładając, że będziemy przebywać tylko w kurortach turystycznych. Jeśli w planach mamy udanie się w dalsze rejony, warto pomyśleć o szczepieniach przeciw wściekliźnie, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na pustyni, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w buty zakrywające kostkę. Specjalne obuwie można nabyć już na miejscu. Wysokie buty ochronią przed ukąszeniem skorpionów czy żmij.

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Niestety, w Tunezji karta EKUZ nie przyda się polskim turystom. Jadąc do tego kraju i chcąc zabezpieczyć się na wypadek potrzeby skorzystania z opieki medycznej, powinniśmy wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia. Dzięki niemu wizyta u lekarza w razie przeziębienia, poddanie się badaniom, hospitalizacja czy transport medyczny zostaną opłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Tunezji?

Z wakacji w Tunezji będą zadowoleni nie tylko miłośnicy wysokich temperatur, odpoczynku na plaży i kąpieli w ciepłym morzu. To kraj idealny także dla osób, których ulubioną formą spędzania wolnego czasu podczas urlopu za granicą jest poznawanie miejscowej architektury, przyrody, kultury i kuchni. Dla polskich turystów pobyt w tym kraju może okazać się o tyle atrakcyjny, że tamtejsze zwyczaje i styl życia mocno różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Tunezji?

Tunezyjska architektura i zabytki

Meczet Sidi Ukby

Jedna z najstarszych świątyń muzułmańskich na świecie. Znajduje się w miejscowości nieznacznie oddalonej od Tunisu – w Kairuanie. Meczet to przede wszystkim solidne mury, które wewnątrz zdobią płaskorzeźby i liczne, rzeźbione kolumny. Budowla ma charakterystyczny dziedziniec z około 400 kolumnami. Wokół znajdują się portyki łukowe.

Amfiteatr w Al-Dżamm

Jeden z największych amfiteatrów na świecie. Budowla na planie elipsy pochodzi z III w. n. e. W czasach swojej świetności była w stanie pomieścić 30, a nawet 35 tys. osób.

Kartagina

Antyczne miasto, które upadło w 146 r. p. n. e., aby odrodzić się na nowo jako rzymskie imperium. W ruinach Kartaginy wciąż prowadzone są prace archeologiczne.

Rozrywka w Tunezji

Chociaż sam Tunis nie należy do najbardziej rozrywkowych miast tunezyjskich (poza ramadanem dzień kończy się najczęściej wraz z nastaniem zmroku), to inne rejony Tunezji potrafią zapewnić, zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym, odrobinę rozrywki. Zabawa organizowana jest nie tylko w klubach i dyskotekach. Przenosi się często także na plaże lub na pustynne wydmy.

Walory przyrodnicze Tunezji

Sahara

Mówiąc o tunezyjskiej przyrodzie nie sposób pominąć największej pustyni świata, której część znajduje się na południu Tunezji. Na Saharę najlepiej wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. Dużą atrakcją jest 2-dniowy pobyt na wydmach. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do takiej wyprawy, m.in. o wspomnianych już tutaj butach z wysoką cholewką.

Park Narodowy Aszkal

Wyjątkowy obszar na mapie Tunezji, zlokalizowany przy jedynym słodkowodnym jeziorze w rejonie – przy jeziorze Aszkal, wokół którego rozlewają się mokradła. Na terenie Parku Narodowego Aszkal można spotkać rozmaitych reprezentantów flory i fauny: około 500 gatunków roślin i około 200 gatunków zwierząt.

Tunezyjska kultura

Tunezja w dużej mierze żyje zgodnie z rytmem wyznaczanym przez religię. Islam nakazuje muzułmanom m.in. przestrzegać ramadanu i modlić się pięć razy dziennie. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik tamtejszej kultury. Bardziej świecki charakter i styl życia Tunezyjczyków można poznać chociażby wybierając się do Theatre Municipal czy na organizowany raz na dwa lata Międzynarodowy Kartagiński Festiwal Filmowy. Tunezję od strony artystycznej można poznać w Sidi Bou Said, czyli dzielnicy artystów. Elementem charakterystycznym tego miasteczka są białe fasady budynków, które pięknie kontrastują z błękitem okiennic i drzwi. Spacer tamtejszymi uliczkami to obowiązkowy punkt wycieczki do Tunezji.

Tunezyjska kuchnia – co ją wyróżnia?

Tunezyjska kuchnia to przede wszystkim kasza kuskus, przyprawy, często pikantne, baranina i jagnięcina, owoce morza, ryby, a także harissa, czyli pikantna pasta, którą przygotowuje się z papryczki chilli z kolendrą, kminkiem, czosnkiem i oliwą.

Przykładowe ceny niektórych produktów i usług w Tunezji

Przyglądając się przykładowym cenom produktów i usług, możemy stwierdzić, że Tunezja nie jest bardzo drogim krajem. Już ceny paliwa będą napawały kierowców optymizmem, bo obecnie benzyna jest tam o około połowę tańsza niż w Polsce. Turyści nie zbankrutują również, kupując takie napoje, jak kawa, herbata czy piwo. Nieco więcej trzeba zapłacić za danie obiadowe w lokalu. Podobne ceny obowiązują jednak także w miastach turystycznych innych krajów, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów.

 • Benzyna (litr) – 2,85 zł,
 • 2-dniowa wycieczka na Saharę – około 387 zł,
 • wycieczka do Kartaginy – około 166 zł,
 • obiad w restauracji – około 55 zł,
 • lokalne piwo – około 8 zł,
 • kawa – około 4 zł,
 • herbata – około 1,50 zł.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona

Skomentuj jako pierwszy!