Ubezpieczenie do Tunezji

O ile Włochy, Grecja czy Francja są w pewnym stopniu podobne pod względem klimatu i kultury do polskich realiów, to Tunezja jest nieco bardziej odmiennym krajem od naszego. To właśnie ta inność: nieznany nam styl życia, pewna pogoda, wzbudzająca podziw architektura i ciekawa przyroda przyciągają Polaków do tego afrykańskiego kraju.

Zachód słońca - Tunezja

COVID-19 w Tunezji

Na dzień 23.01.2024 roku w Tunezji nie obowiązują obostrzenia związane z COVID-19 przy wjeździe do kraju i na miejscu.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Tunezji i związanych z nią restrykcji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zanim wyjedziemy do Tunezji…

Każdy wyjazd, zarówno organizowany na własną rękę, jak i wykupiony w biurze podróży, wymaga odpowiedniego przygotowania – poznania kultury i zwyczajów kraju, w którym zamierzamy spędzić urlop, czy chociażby spakowania niezbędnych przedmiotów.

Co zabrać ze sobą do Tunezji?

Osoby, które już odwiedziły Tunezję, polecają zabranie ze sobą kilku rzeczy, które mogą się szczególnie przydać podczas spędzania czasu w tym egzotycznym dla nas kraju. Przede wszystkim musimy pamiętać, że w Tunezji panują dużo wyższe temperatury niż w Polsce. Obowiązkowo w walizce powinno znaleźć się zatem nakrycie głowy, luźne, przewiewne ubranie zakrywające ramiona i nogi, oraz krem z filtrem UV, który będzie chronił przed promieniowaniem nie tylko podczas plażowania i kąpieli, ale także w czasie wycieczek i zwiedzania. Chociaż w dzień można cieszyć się pełnią słońca, to w nocy temperatury w Tunezji mogą spaść na tyle, że przyda się cieplejsze okrycie. Dlatego w bagażu podróżnym nie powinno zabraknąć także swetrów i chust na szyję.

Podczas pobytu w Tunezji nieocenione mogą okazać się woreczki foliowe, zwłaszcza takie, które można szczelnie zamknąć. Powinny o nich pamiętać szczególnie ci, którzy planują wycieczkę na Saharę. Wszechobecny pył i piasek bez problemu dostanie się do torebki czy plecaka. Może także uszkodzić telefon komórkowy.

Kiedy jechać do Tunezji?

Najwyższe temperatury w Tunezji utrzymują się od maja do września. Wówczas można liczyć, że termometry pokażą ponad 30 stopni. Przy takich temperaturach ukojenie dadzą kąpiele w morzu lub przyhotelowym basenie. Przyjemne dwadzieścia kilka stopni będzie w kwietniu i październiku, a nawet w listopadzie. To te miesiące będą najlepszym czasem na zwiedzanie tunezyjskiej architektury i przyrody. W pozostałych miesiącach jest jeszcze chłodniej, jednak nawet w styczniu i grudniu temperatury utrzymują się w granicach 10 stopni lub więcej.

Przeczytaj też: Turcja – przewodnik dla kierowców

Ile kosztuje nocleg w Tunezji?

Turyści zwykle korzystają z ofert biur podróży, które przygotowują atrakcyjne wycieczki do Tunezji i innych mniej lub bardziej egzotycznych krajów. To duża wygoda wybrać się na urlop, który niemal od początku do końca zostanie przygotowany przez inną osobę czy instytucję. Jeśli jednak przyjdzie nam organizować wakacje w Tunezji we własnym zakresie, warto wiedzieć, na jakie ceny noclegów należy się przygotować.

Poniżej przykłady najtańszych ofert tygodniowego pobytu w 3-gwiazdkowych ośrodkach dla jednej osoby, która wybrałaby się do tego północnoafrykańskiego kraju w sierpniu, czyli już po okresie największego natężenia ruchu turystycznego.

 • Monastyr – od 742 zł,
 • Susa – od 972 zł,
 • Kairuan – od 1 289 zł,
 • Tunis – od 707 zł,
 • Nabul – od 681 zł,
 • Dżardżis – od 1 710 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas wyjazdu do Tunezji?

Polscy turyści mogą przekroczyć tunezyjską granicę na podstawie paszportu. Dokument, który będzie upoważniał jego właściciela do wjazdu na terytorium państwa docelowego, powinien być jednak ważny jeszcze przez 3 miesiące od wyjazdu z Tunezji. W tym kraju dowód osobisty zatem nie wystarczy. Plusem jest jednak to, że osoby, które wybierają się tam na tydzień czy dwa, nie muszą wnioskować o wizę.

Zdrowie i opieka medyczna podczas pobytu w Tunezji

Chociaż Tunezja jest krajem bardziej egzotycznym niż kraje europejskie, nie jest konieczne szczepienie się przed wyjazdem w tamte rejony, zakładając, że będziemy przebywać tylko w kurortach turystycznych. Jeśli w planach mamy udanie się w dalsze rejony, warto pomyśleć o szczepieniach przeciwko wściekliźnie, durowi brzusznemu, błonicy, tężcowi i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na pustyni, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w buty zakrywające kostkę. Specjalne obuwie można nabyć już na miejscu. Wysokie buty ochronią przed ukąszeniem skorpionów czy żmij.

Jak działa ubezpieczenie na wypadek wojny i terroryzmu?

Na czym polega dodatkowe ubezpieczenie na wypadek wojny lub aktów terroryzmu oraz w jakich sytuacjach zapewnia ochronę? Sprawdź!

Czytaj dalej

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Niestety, w Tunezji karta EKUZ nie przyda się polskim turystom. Jadąc do tego kraju i chcąc zabezpieczyć się na wypadek potrzeby skorzystania z opieki medycznej, powinniśmy wykupić ubezpieczenie od kosztów leczenia. Dzięki niemu wizyta u lekarza w razie przeziębienia, poddanie się badaniom, hospitalizacja czy transport medyczny zostaną opłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne w Tunezji?

Zabezpieczenie się na różne okazje przed wyjazdem do obcego kraju, szczególnie tak egzotycznego jak Tunezja, to absolutna podstawa. Polisa turystyczna na wakacje spędzane na północy Afryki powinna obejmować w pierwszej kolejności:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • ochronę assistance,
 • ubezpieczenie NNW,
 • ochronę OC w życiu prywatnym.

Te podstawowe elementy ubezpieczenia turystycznego znajdziemy w ofertach praktycznie wszystkich firm ubezpieczających zagraniczne podróże. Warto jednak zwrócić uwagę, że różnią się one sumami ubezpieczenia, co ma kluczowe znaczenie przy zawieraniu umowy. Nie tylko dlatego, że wyższa suma podnosi cenę polisy, ale przede wszystkim z uwagi na pokrycie ewentualnych wydatków w trakcie wyjazdu.

UWAGA!

Zwróć uwagę na zakres terytorialny ubezpieczenia. W ofertach większości firm Tunezja jest sklasyfikowana wśród państw Europy i basenu Morza Śródziemnego, ale niektóre zaliczają ją już do kategorii Świat.

Pamiętaj, że w Tunezji nie działa EKUZ, zatem w razie problemów ze zdrowiem, turyści muszą samodzielnie ponieść koszty leczenia. Wizyta lekarska w Tunezji kosztuje od 70 zł do 140 zł w placówkach publicznych, ale oferowane tam usługi nie stoją niestety na najwyższym poziomie, dlatego zaleca się korzystanie z prywatnej opieki medycznej. A ta jest jeszcze droższa, przez co ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) na wysoką sumę staje się koniecznością. Sprawdźmy ceny polisy na tygodniowy wyjazd dla jednej osoby.

Firma ubezpieczeniowaCena polisySuma ubezpieczenia KLZakres ubezpieczenia
mtu24.pl22,00 zł80 000 złKoszty leczenia i assistance, OC w życiu prywatnym, amatorskie uprawianie sportów.
SIGNAL IDUNA 25,61 zł 87 120 złKoszty leczenia i assistance, NNW, amatorskie uprawianie sportów.
You Can Drive29,00 zł100 000 złKoszty leczenia i assistance, OC w życiu prywatnym, amatorskie uprawianie sportów.
AXA Partners31,70 zł200 000 złKoszty leczenia i assistance, NNW, amatorskie uprawianie sportów.
Proama32,00 zł100 000 złKoszty leczenia i assistance, amatorskie uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu, ruchomości domowe.
You Can Drive 33,00 zł 100 000 zł Koszty leczenia i assistance, NNW, amatorskie uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu.
Wiener 35,00 zł 174 240 zł Koszty leczenia i assistance, NNW, OC w życiu prywatnym, amatorskie uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu.
Generali48,00 zł300 000 złKoszty leczenia i assistance, OC w życiu prywatnym, NNW, amatorskie uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu, ruchomości domowe.
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (23.01.2024)

Wielu ubezpieczycieli zaznacza, że obejmuje ochroną turystę, który będzie musiał poddać się leczeniu lub po prostu trafi na kwarantannę podczas pobytu w Tunezji w związku z covid-19. Jaką ochronę zapewniają towarzystwa ubezpieczeniowe? Sprawdźmy przykładowe ubezpieczalnie.

Towarzystwo ubezpieczenioweOchrona na wypadek kwarantanny i/lub zachorowania na COVIDOchrona w zakresie podstawowym/rozszerzonym?Sumy ubezpieczenia
WartaTAKPodstawowy Leczenie i assistance w razie zachorowania na COVID-19: 2 000 000 zł
Europa UbezpieczeniaTAKPodstawowy/Rozszerzony Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9 000 zł (Comfort, Premium)
Ochrona w zakresie COVID-19: 100 000 zł (Basic), 300 000 zł (Comfort) lub 1 000 000 zł (Premium).
SIGNAL IDUNATAKRozszerzonyKwarantanna: 1000 lub 2000 euro w zależności od sumy ubezpieczenia KL (do dokupienia w wariantach: Komfortowym, Prestiżowym, Indywidualnym)
Źródło: strony internetowe ubezpieczycieli (23.01.2024)

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Tunezji?

Z wakacji w Tunezji będą zadowoleni nie tylko miłośnicy wysokich temperatur, odpoczynku na plaży i kąpieli w ciepłym morzu. To kraj idealny także dla osób, których ulubioną formą spędzania wolnego czasu podczas urlopu za granicą jest poznawanie miejscowej architektury, przyrody, kultury i kuchni. Dla polskich turystów pobyt w tym kraju może okazać się o tyle atrakcyjny, że tamtejsze zwyczaje i styl życia mocno różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Tunezji?

grafika

Tunezyjska architektura i zabytki

Meczet Sidi Ukby

Jedna z najstarszych świątyń muzułmańskich na świecie. Znajduje się w miejscowości nieznacznie oddalonej od Tunisu – w Kairuanie. Meczet to przede wszystkim solidne mury, które wewnątrz zdobią płaskorzeźby i liczne, rzeźbione kolumny. Budowla ma charakterystyczny dziedziniec z około 400 kolumnami. Wokół znajdują się portyki łukowe.

Amfiteatr w Al-Dżamm

Jeden z największych amfiteatrów na świecie. Budowla na planie elipsy pochodzi z III w. n. e. W czasach swojej świetności była w stanie pomieścić 30, a nawet 35 tys. osób.

Kartagina

Antyczne miasto, które upadło w 146 r. p. n. e., aby odrodzić się na nowo jako rzymskie imperium. W ruinach Kartaginy wciąż prowadzone są prace archeologiczne.

Rozrywka w Tunezji

Chociaż sam Tunis nie należy do najbardziej rozrywkowych miast tunezyjskich (poza ramadanem dzień kończy się najczęściej wraz z nastaniem zmroku), to inne rejony Tunezji potrafią zapewnić, zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym, odrobinę rozrywki. Zabawa organizowana jest nie tylko w klubach i dyskotekach. Przenosi się często także na plaże lub na pustynne wydmy.

Walory przyrodnicze Tunezji

Sahara

Mówiąc o tunezyjskiej przyrodzie, nie sposób pominąć największej pustyni świata, której część znajduje się na południu Tunezji. Na Saharę najlepiej wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. Dużą atrakcją jest 2-dniowy pobyt na wydmach. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do takiej wyprawy, m.in. o wspomnianych już tutaj butach z wysoką cholewką.

Park Narodowy Aszkal

Wyjątkowy obszar na mapie Tunezji, zlokalizowany przy jedynym słodkowodnym jeziorze w rejonie – przy jeziorze Aszkal, wokół którego rozlewają się mokradła. Na terenie Parku Narodowego Aszkal można spotkać rozmaitych reprezentantów flory i fauny: około 500 gatunków roślin i około 200 gatunków zwierząt.

Tunezyjska kultura

Tunezja w dużej mierze żyje zgodnie z rytmem wyznaczanym przez religię. Islam nakazuje muzułmanom m.in. przestrzegać ramadanu i modlić się pięć razy dziennie. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik tamtejszej kultury. Bardziej świecki charakter i styl życia Tunezyjczyków można poznać chociażby wybierając się do Theatre Municipal czy na organizowany raz na dwa lata Międzynarodowy Kartagiński Festiwal Filmowy. Tunezję od strony artystycznej można poznać w Sidi Bou Said, czyli dzielnicy artystów. Elementem charakterystycznym tego miasteczka są białe fasady budynków, które pięknie kontrastują z błękitem okiennic i drzwi. Spacer tamtejszymi uliczkami to obowiązkowy punkt wycieczki do Tunezji.

Tunezyjska kuchnia – co ją wyróżnia?

Tunezyjska kuchnia to przede wszystkim kasza kuskus, przyprawy, często pikantne, baranina i jagnięcina, owoce morza, ryby, a także harissa, czyli pikantna pasta, którą przygotowuje się z papryczki chilli z kolendrą, kminkiem, czosnkiem i oliwą.

Przykładowe ceny niektórych produktów i usług w Tunezji

Przyglądając się przykładowym cenom produktów i usług, możemy stwierdzić, że Tunezja nie jest bardzo drogim krajem. Już ceny paliwa będą napawały kierowców optymizmem, bo obecnie benzyna jest tam o około połowę tańsza niż w Polsce. Turyści nie zbankrutują również, kupując takie napoje, jak kawa, herbata czy piwo. Nieco więcej trzeba zapłacić za danie obiadowe w lokalu. Podobne ceny obowiązują jednak także w miastach turystycznych innych krajów, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów.

 • Benzyna (litr) – 3,26 zł*;
 • olej napędowy (litr) – 2,85 zł*;
 • 2-dniowa wycieczka na Saharę – około 387 zł;
 • wycieczka do Kartaginy – około 166 zł;
 • obiad w restauracji – około 55 zł;
 • lokalne piwo – około 8 zł;
 • kawa – około 4 zł;
 • herbata – około 1,50 zł.

*cena za portalem globalpetrolprices.com (aktualizacja 15.01.2024)

Przeczytaj też: Tunezja – przewodnik dla kierowców

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Tunezji na mubi.pl?
 • Będziesz mógł udać się na prywatną wizytę lekarską. W Tunezji publiczna opieka medyczna stoi na dosyć niskim poziomie.
 • Ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie nocleg na czas rekonwalescencji, gdy wyjdziesz ze szpitala.
 • Tłumacz pomoże Ci porozumieć się z lekarzem lub policjantem. W Tunezji możesz spotkać osoby, które mówią po polsku, ale należą one do rzadkości.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Od maja do września temperatury w Tunezji przekraczają 30°C. Na nieco mniejsze upały można liczyć w kwietniu i październiku.
 • Aby wjechać do Tunezji, potrzebujesz paszportu ważnego jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Do pobytu turystycznego nie jest wymagana wiza.
 • W Tunezji nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Koszty leczenia może pokryć tylko ubezpieczenie turystyczne.
 • Do najsłynniejszych tunezyjskich zabytków należą m.in. Meczet Sidi Ukby, Amfiteatr w Al-Dżamm i ruiny starożytnej Kartaginy.
 • Przebywając w Tunezji, można wybrać się na wycieczkę na Saharę.
 • Głównymi składnikami tunezyjskiej kuchni są kuskus, pikantne przyprawy, baranina i jagnięcina i owoce morza.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Tunezji

Jak zadbać o zdrowie w Tunezji?
O czym trzeba pamiętać, wybierając się do Tunezji?
Co można robić w Tunezji?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Co polecacie zabrać z Tunezji? :)
Zachęcam do lektury artykułu koleżanki: Co przywieźć z Tunezji?
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!