Tunezja – przewodnik dla kierowców

Jeśli w planach ma się urlop w Tunezji, to właściwie zawsze pierwsza myśl krąży wokół konieczności zarezerwowania lotu, aby szybko i sprawnie dostać się na miejsce wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że podróż samolotem to jedyna możliwość dostania się do tego północnoafrykańskiego kraju. Dla odważnych i wytrwałych pozostaje jeszcze opcja podróży samochodem. Ta oznacza jednak dwa dni spędzone w aucie tylko w jedną stronę. Czy w obliczu możliwości wynajęcia pojazdu w Tunezji i przemieszczania się nim podczas wypoczynku warto wybrać się tam własnym autem?

Wypoczynek w Tunezji od strony praktycznej

Dojazd samochodem do Tunezji jest możliwy, ale na pewno męczący i mało opłacalny. Po wyjeździe z Polski droga prowadzi tylko przez trzy kraje: Czechy, Austrię i Włochy, za to trzeba je przemierzyć całe z północy na południe, a na koniec – w Trapani – dostać się na prom, który pomoże przedostać się przez Morze Śródziemne wprost do Tunisu. Według map Google taka trasa może potrwać 38 godzin, a wliczając w to postoje, nawet dłużej.

Aktualne na dzień 22.01.2020

Nic dziwnego, że turyści decydują się na podróż samolotem do Tunezji i korzystanie z tamtejszych taksówek lub wynajem samochodu już na miejscu. Jeśli podróżni mają w planach poruszanie się między atrakcjami turystycznymi samochodem (czy to własnym, czy też wypożyczonym), do takiej drogi powinni odpowiednio się przygotować.

Dokumenty potrzebne kierowcom

Osoby, które planują pobyt w Tunezji poniżej 90 dni, nie muszą mieć wizy. Wjazd na teren kraju jest możliwy po okazaniu paszportu, a ten powinien być ważny jeszcze przynajmniej przez 3 miesiące od opuszczenia kraju, w którym się wypoczywa.

Oprócz dowodu potwierdzającego tożsamość kierowca powinien mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i prawo jazdy (polski dokument jest uznawany w Tunezji za ważne i wiarygodne potwierdzenie uprawnień do prowadzenia pojazdów. Każdy samochód poruszający się po tunezyjskich drogach musi być ubezpieczony. Niestety w tym kraju nie wystarczy już zwykła polisa OC. Przed wyjazdem trzeba złożyć u swojego ubezpieczyciela wniosek o wydanie Zielonej Karty. Jedynie te bowiem są honorowane przez tunezyjskie służby.

Jak jeżdżą Tunezyjczycy? Czy wszyscy przestrzegają przepisów?

Tunezja dysponuje zarówno drogami szybkiego ruchu i autostradami, jak i zwykłymi drogami. O ile te pierwsze są dosyć dobrze utrzymane (chociaż także na autostradach zdarzają się dziury i wyrwy w asfalcie), to zwykłe drogi nie są już tak zadbane.

Przepisy drogowe, zwłaszcza te dotyczące ograniczeń prędkości, są tu często bagatelizowane.

UWAGA!

Ograniczenia prędkości w Tunezji:

  • na autostradach – 110 km/h,
  • na tradycyjnych drogach – 90 km/h,
  • w terenie zabudowanym – 50 km/h,
  • na wyspie Dżerba – 70 km/h (poza terenem zabudowanym) i 50 km/h (w terenie zabudowanym).

Ponadto tamtejszym kierowcom zdarza się jeździć pod prąd, przejeżdżać na czerwonym świetle i wymuszać pierwszeństwo.

Osoby prowadzące samochód powinny mieć oczy dookoła głowy. Szczególnej uwagi wymagają piesi, którzy często przechodzą w niedozwolonych miejscach i przekraczają drogę nawet na autostradach.

Jak być bezpiecznym na wakacjach w Tunezji?

Tunezja jest krajem, który dotykają zamieszki i ataki terrorystyczne. Chociaż ostatni miał miejsce 4 lata temu, to niebezpieczeństwo wciąż istnieje, zwłaszcza poza ośrodkami turystycznymi oraz w okolicy baz wojskowych. Dlatego też zbliżanie się do tychże obiektów i samodzielne opuszczanie bezpiecznych przestrzeni jest niewskazane.

Szczególnie niebezpiecznie jest na granicy z Algierią i Libią, na południu kraju (obszary pustynne), w gubernatorstwach: Al Kasrajn, Kafsa i Sidi Bu Zajd, a także w parkach narodowych: Jebel Mgilla i Jebel Chambi. Podróżne w tamte rejony są stanowczo odradzane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie można zapominać również o własnym zdrowiu. Przed wyjazdem do Tunezji zaleca się wykonanie szczepień przeciw tężcowi i polio.

UWAGA!

O wydanie Zielonej Karty można wnioskować już przy zakupie ubezpieczenia OC. Wówczas dokument ten będzie ważny do końca czasu obowiązywania umowy ubezpieczeniowej (jest to maksymalnie 12 miesięcy) i w razie potrzeby będzie pod ręką.

Autocasco na wyjazd do Tunezji?

Biorąc pod uwagę styl jazdy tunezyjskich kierowców, łatwo domyślić się, że o stłuczkę tam nietrudno. Dlatego ubezpieczenie autocasco na wyjazd do tego kraju jest jak najbardziej wskazane. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać odpowiednio szeroki zakres ochrony zarówno pod względem jakościowym (AC mini raczej nie zadziała w razie szkody powstałej w wyniku wypadku), jak i terytorialnym (autocasco obejmujące tylko Polskę nie zapewni ochrony w Tunezji). Żeby mieć pewność, że wybrane ubezpieczenie będzie działało w kraju, który jest celem podróży, konieczne jest dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Jednym z towarzystw, które oferują ochronę AC na terenie Tunezji jest PZU.

Assistance tylko w wersji rozszerzonej

Większość ubezpieczeń assistance oferowanych przez ubezpieczycieli obowiązuje na terenie Polski lub Europy. Zatem co z ochroną na terenie państw bardziej oddalonych od naszego kraju? Okazuje się, że ta też jest możliwa. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres polisy i jak można go rozszerzyć. PZU standardowo oferuje pakiet Pomoc w drodze z ograniczeniem holowania do 150 km, jednak daje jednocześnie możliwość zwiększenia obowiązującego limitu kilometrów nawet do 1200 km, jeśli podróżujący do Tunezji kierowca obawia się uszkodzenia samochodu.

UWAGA!

Za opłatą dodatkowej składki ubezpieczeniowej umowa PWD w wariancie Super:

[…]

3) z zastrzeżeniem ust. 2, może zostać zawarta z zakresem ochrony rozszerzonym w przypadku samochodów osobowych lub samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony:

[…]

b) o zwiększenie limitu holowania, o którym mowa w § 32 pkt 2, ze 150 km na 1200 km, w razie zajścia wypadku lub awarii pojazdu na terytorium innych niż RP państw Europy (z wyłączeniem Mołdawii i Rosji), a także na terytorium Algierii, Maroka, Izraela i Tunezji.

Jeśli assistance dla samochodu to NNW dla podróżnych

Każdy kierowca, którego oczkiem w głowie jest samochód, dba o jego bezpieczeństwo, wykupując AC czy assistance. Nie mniej powinien troszczyć się o siebie i pasażerów, których wiezie. To dla nich ubezpieczyciele przygotowali NNW kierowcy i pasażerów. Odszkodowanie wypłacone z tego tytułu po wypadku pozwoli zrekompensować uszczerbek na zdrowiu poszkodowanym lub wesprzeć ich rodziny, jeśli ubezpieczeni turyści poniosą śmierć w wyniku wypadku samochodowego.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Tunezji

Zwłaszcza w tak egzotycznym kraju, jak Tunezja, podróżni potrzebują szerokiej ochrony. Są narażeni nie tylko na zewnętrzne czynniki, ale często sami narażają się na nieprzyjemne sytuacje i ich konsekwencje. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na wypoczywających w Tunezji? I jakie ubezpieczenia należy wykupić przed wyjazdem, aby mieć zapewnioną właściwą ochronę?

ważne numery - Tunezja
Aktualne na dzień 12.03.2020

Ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu – czy jest potrzebne w Tunezji?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o trudnej sytuacji na terenie Tunezji i zaleca zachowanie szczególnej ostrożności na terenie całego kraju, także w kurortach turystycznych. Niektóre rejony Tunezji należy jednak omijać ze względu na większe zagrożenie. Chodzi przede wszystkim o tereny przygraniczne i zbliżanie się do baz wojskowych. Ze względu na ataki, do których doszło kilka lat temu, a także na niesłabnące zagrożenie atakami terrorystycznymi, zaleca się wykupienie przed podróżą ubezpieczenia na wypadek aktów terroryzmu. Jeśli do nich dojdzie, ubezpieczeni turyści powinni mieć ułatwiony dostęp do opieki medycznej i powrót do kraju.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia to konieczność!

Z racji tego, że Tunezja nie jest państwem należącym do UE ani EFTA, na jej terytorium nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby w razie potrzeby móc liczyć na pomoc lekarza i nie martwić się o koszty leczenia, konieczne jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które będzie zapewniało dostęp do opieki medycznej podczas pobytu w Tunezji oraz zagwarantuje zwrot kosztów leczenia poniesionych przez ubezpieczonego podróżnego.

Na jakie podstawowe koszty związane z leczeniem w Tunezji trzeba się przygotować, jeśli turysta nie posiada prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

  • 40 zł – 135 zł za wizytę u lekarza,
  • 40 zł – 70 zł za dobę pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie NNW dla miłośników aktywnego wypoczynku

Nurkowanie, loty paralotnią i wiele innych sportów można uprawiać podczas pobytu na wczasach w Tunezji. Niektóre dyscypliny są jednak bardziej ryzykowne, dlatego warto ubezpieczyć się na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu przy praktykowaniu ulubionych sportów.

Standardowe ubezpieczenie turystyczne czy sportowe może w ich przypadku nie wystarczyć. Niebezpieczne formy aktywności niosą większe zagrożenie wypłaty odszkodowania, dlatego miłośnicy tego typu sportów powinni być przygotowani na nieco wyższe składki.

Ubezpieczenie bagażu to podstawa każdego wyjazdu

Turyści, szczególnie ci podróżujący do oddalonych od Polski krajów, zabierają zazwyczaj ze sobą wiele rzeczy, w tym sprzęt elektroniczny i sportowy oraz więcej gotówki niż zazwyczaj. Ich utrata może skutecznie zepsuć wakacyjny wypoczynek, a nawet zmusić do wcześniejszego powrotu do domu. Ubezpieczenie bagażu pozwoli uzyskać pomoc w odzyskaniu utraconych przedmiotów i umożliwi kontynuowanie podróży.

OC w życiu prywatnym – dla uprawiających sport i rodziców

OC komunikacyjne chroni portfel kierowcy na wypadek spowodowania szkody w ruchu drogowym. Szkodę osobie trzeciej zdarza się także wyrządzić w innych okolicznościach. Właśnie wtedy ubezpieczeni w ramach OC w życiu prywatnym doceniają wykupioną ochronę.

Kiedy OC w życiu prywatnym może mieć zastosowanie podczas urlopu w Tunezji?

  • Gdy turysta uszkodzi czyjś sprzęt sportowy, np. rower,
  • gdy dziecko podróżnych uszkodzi piłką czyjś samochód lub wybije szybę w hotelu,
  • gdy turysta podróżuje z psem, a ten podczas wakacyjnego wyjazdu pogryzie inną osobę.

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!