Przewodnik dla kierowców na Cypr

Cypr - słone jezioro

Cypr to wyspiarski kraj położony we wschodniej części Morza Śródziemnego i oddalony o ok. 70 km od tureckiego wybrzeża. Dojechanie tam własnym samochodem to logistyczna operacja, która przerasta możliwości większości podróżnych – co innego z wynajęciem auta na miejscu. Cztery kółka są zdecydowanie najwygodniejszym sposobem zwiedzania wyspy, ale zanim wybierzesz ten środek transportu, sprawdź, co musi wiedzieć kierowca na Cyprze.

Najważniejsze informacje:
  • Na Cypr można się dostać na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
  • Kierowcy na Cyprze mogą posługiwać się polskim prawem jazdy i ubezpieczeniem OC.
  • Ruch na Cyprze odbywa się lewą stroną drogi.
  • Ograniczenia prędkości na Cyprze wynoszą 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach.
  • Kierowcy na Cyprze mogą mieć maksymalnie 0,5 promila alkoholu we krwi.
  • Jeżdżąc samochodem na Cyprze, warto wykupić dodatkową ochronę ubezpieczeniową: AC, NNW i assistance.

Przygotowanie do wyjazdu samochodem na Cypr

Ponad 3000 km, minimum 37 godzin za kierownicą, 6 krajów po drodze, a na koniec jeszcze przeprawa promowa. Wyjazd na Cypr własnym samochodem to drogowe wyzwanie z kategorii ekstremalnych, więc nic dziwnego, że turyści preferują samolot, dzięki któremu na miejscu można się zameldować po ok. 3-4 godzinach lotu (w zależności od punktu startowego) i już na lotnisku odebrać zarezerwowany wcześniej samochód.

grafika

A dlaczego w ogóle warto mieć auto na Cyprze? Mimo że nie jest to duży kraj, odległości między największymi miastami są spore (Pafos na zachodnim wybrzeżu dzieli od położonej po drugiej stronie kraju Nikozji 150 km), a samochód to zdecydowanie najwygodniejszy środek transportu także z uwagi na dobre połączenia drogowe. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na swobodnym poznawaniu różnych zakątków kraju i bezproblemowym docieraniu do kolejnych atrakcji, wypożyczenie auta będzie z pewnością dobrym pomysłem. Trzeba tylko pamiętać, że jazda samochodem na Cyprze i w Polsce to dwie zupełnie różne rzeczy.

Dlaczego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd na Cypr?

Podstawową kwestią, z której trzeba zdawać sobie sprawę, planując jazdę samochodem na Cyprze, jest ruch lewostronny. Przyzwyczajenie się do niego nie powinno wprawdzie zająć długo, ale naturalne odruchy kierowców prowadzących na co dzień pojazdy z kierownicą po lewej stronie (np. sięganie do drążka zmiany biegów prawą ręką), mogą początkowo sprawiać im pewne problemy. A w takich sytuacjach nietrudno o chwilę nieuwagi i spowodowanie stłuczki.

Jej konsekwencje mogą już być natomiast poważne, zwłaszcza dla Twojego portfela. Jeśli więc nie uśmiecha Ci się pokrywanie z własnej kieszeni szkód w wynajętym samochodzie, koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, zwłaszcza autocasco i assistance. Dzięki nim ubezpieczyciel opłaci koszty naprawy, zorganizuje pomoc drogową i holowanie, a Tobie pozostanie najwyżej pokrycie udziału własnego w ubezpieczeniu, jeśli przewiduje to regulamin wypożyczalni.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pokrycie kosztów udziału własnego w wynajętym pojeździe jako dodatek do polisy turystycznej.

Rodzaje i zakres ubezpieczeń komunikacyjnych na Cypr

Na Cyprze prawdopodobnie będziesz prowadzić wypożyczony samochód. Czy to oznacza, że nie musisz przejmować się ubezpieczeniem? Wręcz przeciwnie! Pamiętaj, że w razie uszkodzenia pojazdu, wypożyczalnia obciąży Cię kosztami naprawy, które mogą być bardzo wysokie, dlatego lepiej nie ryzykować i wcześniej kupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu.

OC a Zielona Karta

Ubezpieczenie OC jest na Cyprze tak samo obowiązkowe jak w Polsce i gwarantowane przy wypożyczeniu samochodu. Wynajmując auto, masz zatem gwarancję tego, że w razie spowodowania wypadku lub kolizji, nie zostaniesz obciążony kosztami pokrycia szkód poniesionych przez poszkodowanych. Warto też pamiętać, że jeśli jeździsz własnym samochodem, możesz korzystać z polisy OC wystawionej w kraju – na Cyprze nie musisz mieć Zielonej Karty.

UWAGA!

Jeśli planujesz wybrać się wynajętym samochodem do tureckiej części Cypru (tzw. Cypr Północny), upewnij się, że wypożyczalnia umożliwia taką opcję. Pamiętaj, że ubezpieczenie samochodu nie będzie działać na terytorium tego nieuznawanego na arenie międzynarodowej kraju – przy przekraczaniu granicy należy wykupić ubezpieczenie OC za ok. 20-25 euro, a w razie kolizji kosztem naprawy zostanie obciążony wypożyczający.

Autocasco

O ile ubezpieczenie OC to standard gwarantowany przez wypożyczalnię, o tyle kwestia dodatkowego ubezpieczenia wynajętego samochodu leży już wyłącznie w gestii klienta. Warto o to zadbać, ponieważ koszt nabycia takiej polisy nie jest zwykle wysoki, a już z pewnością będzie niższy od kwoty, jaką musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni w razie uszkodzenia wypożyczonego auta. Ubezpieczenie AC uratuje w takiej sytuacji Twój portfel, ponieważ w jego ramach ubezpieczyciel zapłaci za naprawę auta m.in. po wypadku, kolizji z innym uczestnikiem ruchu lub zwierzęciem, czy kradzieży samochodu albo jego wyposażenia.

CZY WIESZ, ŻE …

Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu można kupić bezpośrednio w wypożyczalni lub skorzystać z oferty firm zewnętrznych.

Assistance i assistance krótkoterminowe

Pomoc ubezpieczyciela nie musi ograniczać się do pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu. Gdy dojdzie do awarii, wypadku lub kolizji, w ramach ubezpieczenia assistance będzie można liczyć na szereg dodatkowych usług, które okażą się nieocenione w tak stresujących okolicznościach. Rodzaj dostępnych świadczeń może się różnić w zależności od ubezpieczyciela, zwykle jednak obejmuje m.in. naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc serwisową, holowanie pojazdu do warsztatu, czy wynajem auta zastępczego. Ponadto ubezpieczeni mogą też zostać odtransportowani do hotelu lub otrzymać pomoc tłumacza albo prawnika.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli na co dzień nie pokonujesz samochodem długich tras i wyjeżdżasz za granicę 1-2 razy do roku, możesz skorzystać z opcji assistance krótkoterminowego, które jest dostępne w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych i działa zwykle przez 7, 15 lub 30 dni.

NNW komunikacyjne

Gdy w zdarzeniu drogowym ucierpi nie tylko prowadzony przez Ciebie samochód, ale również Ty sam lub Twoi pasażerowie, to właśnie ubezpieczenie NNW będzie polisą, która pozwoli wam uzyskać odszkodowanie za doznane szkody osobowe. W jej ramach ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę wszystkim poszkodowanym, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku związanego z pojazdem doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu lub ponieśli śmierć. W tym ostatnim przypadku zadośćuczynienie otrzymają oczywiście bliscy zmarłego.

UWAGA!

Ubezpieczenie NNW może obejmować ochroną tylko kierowcę danego pojazdu lub kierowcę wraz ze wszystkimi pasażerami. Kupując polisę, upewnij się, jaki dokładnie jest jej zakres.

Koszt ubezpieczeń komunikacyjnych na Cypr

Zostawmy na chwilę opcję wypożyczenia samochodu i rozważmy sytuację, w której jednak decydujesz się na wyprawę na Cypr własnym samochodem. Ile może kosztować Cię polisa, zakładając, że oprócz OC chcesz nabyć pakiet dodatkowych ubezpieczeń działających za granicą?

Dla przykładu wykonaliśmy obliczenia w kalkulatorze OC AC Mubi, jako kierowcę podając 37-letniego żonatego mężczyznę z Sanoka, który jeździ Toyotą C-HR z 2019 roku (benzyna, 1798 cm3), ma prawo jazdy od 16 lat i bezszkodową historię ubezpieczenia. W tabeli prezentujemy wybrane oferty ubezpieczenia.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC + NNW + Assistance542 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance762 zł
LINK4OC + Assistance907 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1185 zł
BeesafeOC + AC + Assistance1986 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance2407 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*2612 zł
TUZ UbezpieczeniaOC + NNW + Assistance2659 zł
Źródło: kalkulator OC AC Mubi.
*assistance w Polsce

Ekspert Mubi radzi:

Kupując ubezpieczenie samochodu na zagraniczny wyjazd, weź pod uwagę nie tylko kraj docelowy, ale też państwa, przez które będzie prowadzić Twoja trasa. Pamiętaj, że w niektórych możesz potrzebować Zielonej Karty (np. Albania, Macedonia Północna), z kolei inne mogą znajdować się poza zakresem terytorialnym dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej (np. Turcja za wyjątkiem jej części położonej geograficznie w Europie).

Gdzie kupić ubezpieczenie komunikacyjne na Cypr

Aby zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową na Cyprze, musisz kupić polisę, której zakres terytorialny będzie obejmować Europę. Na szczęście tego rodzaju ubezpieczenia są dostępne w każdej firmie, więc możesz wybierać dowolnie i kupić polisę np. online, telefonicznie lub za pośrednictwem agencji ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, żeby porównać oferty konkurencyjnych firm, do czego najlepiej nada się porównywarka ubezpieczeń online.

UWAGA!

Ubezpieczyciel może zastrzec w OWU, że ochrona będzie działać tylko w greckiej części Cypru, czyli na terytorium Republiki Cypryjskiej.

Wymagane dokumenty na wyjazd samochodem na Cypr

Cypr jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen, więc po przylocie spodziewaj się kontroli granicznej. Nie będzie ona jednak szczególnie uciążliwa, bo na Cyprze wystarczy mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty – nie są wymagane wizy, nie ma także określonego minimalnego terminu ważności dokumentu tożsamości, a bez spełniania dodatkowych wymogów można przebywać na wyspie przez 4 miesiące.

A co z kierowcami? Żeby prowadzić samochód na Cyprze, wystarczy polskie prawo jazdy, nie trzeba wyrabiać międzynarodowego. Jeśli jeździsz własnym autem, oczywiście musisz pamiętać też o ubezpieczeniu OC (nie jest potrzebna Zielona Karta) i dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W przypadku wynajmowanego samochodu tych formalności dopełni wypożyczalnia. Do samego wynajmu będzie Ci z kolei potrzebny także dokument tożsamości oraz kaucja, którą zwykle trzeba wpłacić gotówką lub kartą kredytową.

UWAGA!

Aby wypożyczyć samochód na Cyprze, trzeba mieć ukończone 21 lat.

Szkody komunikacyjne podczas wyjazdu na Cypr

Los bywa złośliwy i często sprowadza na nas pechowe wydarzenia w najgorszych możliwych momentach. Wypadek komunikacyjny podczas pobytu za granicą bez wątpienia się do takich zdarzeń zalicza, więc chcąc sobie chociaż trochę ułatwić życie, jeśli dojdzie takiej sytuacji, sprawdź zawczasu, jak powinieneś się wówczas zachować.

Dokumenty do zgłoszenia szkody

W razie zdarzenia drogowego, czy dojdzie do niego z Twojej winy, czy będziesz poszkodowanym z winy innego kierowcy, musisz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Będą Ci do tego potrzebne:

  • dane osobowe i kontaktowe uczestników zdarzenia,
  • dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu,
  • nazwa ubezpieczyciela sprawcy,
  • numer polisy sprawcy.

Te podstawowe dane są niezbędne do tego, żeby zgłosić sprawę do odpowiedniej firmy, która na ich podstawie będzie mogła ustalić swoją odpowiedzialność w sprawie. Żeby obliczyć wysokość należnego odszkodowania, potrzebne będą jednak bardziej szczegółowe informacje i różnego rodzaju dokumenty. Zaliczają się do nich m.in.:

  • opis okoliczności zdarzenia,
  • wspólne oświadczenie uczestników zdarzenia,
  • protokół policyjny ze zdarzenia, jeśli została wezwana policja,
  • relacje świadków, jeśli tacy byli,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia,
  • zdjęcia uszkodzeń pojazdu wraz z opisem,
  • dokumentacja medyczna,
  • rachunki i faktury za naprawę pojazdu.
CZY WIESZ, ŻE …

Rodzaj dokumentów niezbędnych do zgłoszenia szkody może być inny w zależności od tego, co się stało i z jakiego tytułu chcesz otrzymać pomoc. Ponadto inne mogą być też wymagania poszczególnych firm, dlatego jeśli nie jesteś pewny, co powinieneś dołączyć do zgłoszenia, skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela.

Pomoc ubezpieczyciela na miejscu

Tak jak różne mogą być rodzaje zdarzeń drogowych, tak samo pomoc ubezpieczyciela może przyjmować różne formy. Czasem będzie to więc wypłata odszkodowania lub pokrycie kosztów naprawy auta, a czasem dodatkowe usługi, które mogą się należeć kierowcy już na miejscu zdarzenia. Zaliczają się do nich m.in.:

  • naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia (o ile jest możliwa),
  • holowanie auta do warsztatu,
  • wymiana koła,
  • uruchomienie pojazdu po awarii akumulatora,
  • dostarczenie paliwa,
  • otwarcie drzwi po zatrzaśnięciu kluczyka,
  • wynajem pojazdu zastępczego,
  • pomoc tłumacza.

Pamiętaj, że przysługująca Ci pomoc będzie zależeć od posiadanego rodzaju i wybranego wariantu ubezpieczenia. Holowanie pojazdu jest czasem gwarantowane w ramach autocasco, ale większość tego rodzaju usług, jak wymienione wyżej, jest dostępna w różnych pakietach assistance komunikacyjnego.

Proces zgłaszania i likwidacji szkody

Formalności ubezpieczeniowych trzeba dopełnić nie tylko w kwestii wymaganych dokumentów, ale też terminów i sposobów zgłoszenia szkody komunikacyjnej. Tych jest na szczęście sporo i zwykle każdy ubezpieczyciel udostępnia przynajmniej kilka różnych, ale najszybciej i najprościej będzie zgłosić szkodę online za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej towarzystwa.

CZY WIESZ, ŻE …

Inne metody zgłoszenia szkody mogą obejmować m.in. aplikację mobilną, zgłoszenie telefoniczne za pośrednictwem infolinii lub wysłanie uzupełnionego własnoręcznie formularza na adres mailowy ubezpieczyciela albo tradycyjną pocztą. W przypadku zdarzeń assistance wymagany jest niezwłoczny telefoniczny kontakt z całodobowym Centrum Alarmowym.

Po otrzymaniu zgłoszenia w wyznaczonym terminie (zwykle co najmniej kilka dni, ale w niektórych przypadkach może być krótszy), ubezpieczyciel rozpocznie proces likwidacji szkody, który zakończy się wypłatą odszkodowania poszkodowanym. Kiedy do tego dojdzie?

W przypadku ubezpieczenia OC sztywny termin wynosi 30 dni i może ulec wydłużeniu tylko w przypadku, gdy pojawią się wątpliwości, co do odpowiedzialności ubezpieczyciela (ale nawet wtedy nie dłużej niż do 90 dni). W przypadku ubezpieczeń dodatkowych odszkodowania zwykle też wypłaca się w takim terminie, ale towarzystwa mają większą swobodę w kształtowaniu własnych reguł, dlatego warto sprawdzić to w OWU.

Przepisy drogowe i ich wpływ na ubezpieczenie

Nieznajomość przepisów drogowych za granicą nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla kierowcy, który je łamie. Nie można się więc nią zasłaniać ani w razie otrzymania mandatu, ani w przypadku spowodowania stłuczki lub wypadku. A konsekwencje łamania zasad na drodze mogą iść jeszcze dalej i obejmować również ubezpieczenie, gdy z powodu zachowania kierowcy ubezpieczyciel obniży lub całkiem odmówi mu wypłaty odszkodowania.

Limity prędkości i mandaty

Ograniczenia prędkości obowiązujące na Cyprze nie są trudne do zapamiętania. O ile znaki nie stanowią inaczej, wynoszą one (dla samochodów osobowych i motocykli):

  • 30 km/h – w strefach dla pieszych,
  • 50 km/h – w terenie zabudowanym,
  • 80 km/h – poza terenem zabudowanym,
  • 100 km/h – na autostradzie.
CZY WIESZ, ŻE …

Minimalna prędkość na autostradzie na Cyprze to 65 km/h.

Jeśli chodzi o mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, na Cyprze stosuje się system wartościujący wysokość kary w zależności od tego, o ile szybciej, niż to dozwolone, jechał kierowca. Działa to tak, że:

  • przekraczając prędkość do 30%, otrzymasz 2 euro mandatu za każdy km/h powyżej limitu oraz 1 punkt karny,
  • przekraczając prędkość do 50%, otrzymasz 3 euro mandatu za każdy km/h powyżej limitu oraz 2 punkty karne,
  • przekraczając prędkość do 75%, otrzymasz 5 euro mandatu za każdy km/h powyżej limitu oraz 3 punkty karne,
  • przekraczając limit powyżej 75%, o wysokości kary zadecyduje sąd, który może orzec grzywnę do 4000 euro, utratę prawa jazdy i karę pozbawienia wolności do roku (do tego kierowca otrzyma od 4 do 8 punktów karnych).
Przykład

Jak powyższe przepisy działają w praktyce? Jeśli dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, a Ty będziesz jechał 60 km/h, otrzymasz mandat w wysokości 20 euro (10 km/h powyżej dozwolonej prędkości x 2 euro). Jazda z prędkością 70 km/h będzie Cię kosztować 60 euro (20 km/h x 3 euro), a 80 km/h – 150 euro (30 km/h x 5 euro).

A jak duże są kary za innego rodzaju wykroczenia drogowe? Przykładowe mandaty na Cyprze wynoszą:

  • za przekroczenie linii zatrzymania na skrzyżowaniu – 25 euro,
  • za parkowanie w niedozwolonym miejscu – do 100 do 300 euro,
  • za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 150 euro i 3 punkty karne,
  • za przewożenie dziecka bez fotelika – 150 euro i 3 punkty karne,
  • za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy – 150 euro i 2 punkty karne,
  • za nieprawidłowe wyprzedzanie – od 150 do 200 euro,
  • za przejazd na czerwonym świetle – 300 euro i 3 punkty karne.
CZY WIESZ, ŻE …

Policja na Cyprze przyznaje punkty karne także obcokrajowcom, a po uzbieraniu 12 będzie mogła odebrać prawo jazdy. Uzbierane na Cyprze punkty karne kasują się dopiero po 3 latach od momentu wykroczenia.

Przepisy dotyczące alkoholu

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy na Cyprze wynosi:

  • 0,5 promila – dla doświadczonych kierowców,
  • 0,2 promila – dla początkujących kierowców (prawo jazdy krócej niż 3 lata), osób prowadzących motorowery, motocykle i quady, oraz kierowców zawodowych.

Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu na Cyprze są bardzo wysokie i mogą wynieść od 125 euro do 500 euro. Na kierowcę nakładane są także punkty karne (od 1 do 4), a sprawa może dodatkowo trafić do sądu. Ponadto w razie spowodowania wypadku lub kolizji pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Cypryjskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek przewożenia w samochodzie:

  • apteczki,
  • 2 trójkątów ostrzegawczych,
  • kamizelki odblaskowej (po 1 dla każdego pasażera).
UWAGA!

Przy wynajmie samochodu na Cyprze sprawdź, czy znajdują się w nim wszystkie niezbędne elementy wyposażenia.

Telefony alarmowe

Cypr - ważne numery

Najważniejsze ryzyka związane z jazdą na Cyprze

Znasz już podstawowe przepisy drogowe, wiesz, jakie dokumenty będą Ci potrzebne i jakie ubezpieczenie warto kupić. Żeby być w pełni przygotowanym do prowadzenia auta na Cyprze, musisz poznać jeszcze kilka praktycznych informacji związanych z jazdą samochodem w tym kraju.

Stan dróg i infrastruktury

Na Cyprze można spotkać się z różnymi kategoriami dróg – od autostrad łączących największe miasta, przez główne i drugorzędne drogi krajowe, po lokalne drogi na prowincji. Zdecydowana większość z nich jest w dobrym stanie, umożliwiając bezproblemowy dojazd do niemal każdego miejsca na wyspie, ale oczywiście zdarzają się wyjątki.

Tych trzeba szukać przede wszystkim w rejonie gór Trodos w środkowej i na Półwyspie Akamas w zachodniej części wyspy. Drogi tam są wąskie i kręte, a miejscami pozbawione asfaltu i dziurawe, co oznacza, że zwykłym samochodem osobowym się tam nie dostaniemy, nie ryzykując przy tym poważnych uszkodzeń podwozia. Ponadto pamiętaj, że na drogach lokalnych może brakować oznaczeń innych niż ograniczenia prędkości, więc przyda się GPS lub mapy offline.

CZY WIESZ, ŻE …

Aktualnie na Cyprze jest 6 ukończonych autostrad, podczas gdy kolejne 4 znajdują się na różnych etapach budowy lub planowania. Łączna długość oddanych do użytku odcinków to na ten moment ok. 250 km.

Sposób jazdy miejscowych kierowców

Cypryjscy kierowcy mają różne oblicza. Z jednej strony kochają prędkość i jeżdżą bardzo dynamicznie (stąd liczne kontrole prędkości zwłaszcza na autostradach). Z drugiej natomiast zdają sobie sprawę, że sposób jazdy w ich kraju może sprawiać trudności obcokrajowcom, więc widząc wypożyczony samochód (łatwo je rozpoznać dzięki charakterystycznym tablicom rejestracyjnym), zakładają, że za kierownicą może siedzieć turysta, są przyjaźni i ustępują pierwszeństwa.

Poza tym wśród innych charakterystycznych zwyczajów drogowych można wymienić oczywiście nadużywanie klaksonów (na szczęście jest zabronione pomiędzy 21:00 a 6:00 rano), a także jazdę bez oświetlenia, dopóki włączenie świateł nie będzie absolutnie konieczne. Co ciekawe, jest to dopuszczalne, ponieważ cypryjskie przepisy nakazują całodobowe używanie świateł tylko w przypadku motocykli.

CZY WIESZ, ŻE …

Samochody z wypożyczalni na Cyprze mają czerwone tablice rejestracyjne.

Warunki atmosferyczne i ich wpływ na jazdę

Subtropikalny klimat Cypru sprawia, że głównym problemem, z jakim muszą się tam mierzyć kierowcy, są bardzo wysokie temperatury. Wynajmując auto, zwłaszcza w okresie letnim, pamiętaj koniecznie o tym, żeby było wyposażone w klimatyzację, miej też zawsze pod ręką butelkę wody.

Zupełnie innym problemem, z jakim mogą się zetknąć kierowcy na Cyprze, jest… śnieg. Zimą w rejonie gór Trodos nie jest on niczym wyjątkowym, więc wybierając się tam w okresie od grudnia do lutego, pamiętaj, że warunki drogowe będą zupełnie inne niż w pozostałych częściach wyspy i mogą Ci być potrzebne nawet łańcuchy na koła.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla turystów

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Cypr

Czy drogi na Cyprze są płatne?
Czy jazda samochodem na Cyprze jest bezpieczna?
Ile kosztuje wynajem samochodu na Cyprze?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/cypr/informacje-dla-podrozujacych
  • https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/road-rules-and-safety/cyprus/index_pl.htm#
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!