Cypr – przewodnik dla kierowców

Kraje położone w basenie Morza Śródziemnego od lat cieszą się ogromnym powodzeniem turystów nie tylko z Polski. Włochy, Hiszpania czy Grecja są częstym celem wakacyjnych podróży. Wiele osób docenia też Cypr – wyspę położoną we wschodniej części morza, w sąsiedztwie Syrii, Libanu i Turcji.

Cypr - słone jezioro

Wyjazd na Cypr w czasie pandemii

Wjazd na Cypr aktualnie nie wiąże się z koniecznością przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu ani wykonywania testów przed wyjazdem lub po przybyciu na wyspę.

Przebywając na terenie Cypru, trzeba mieć świadomość, że rekomendowane jest zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, a w środkach transportu zbiorowego – obowiązkowe. Nieprzestrzeganie obostrzeń grozi mandatem w wysokości 300 euro.

UWAGA!

Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest ustalane na podstawie bieżącego zagrożenia epidemicznego i może ulec zmianie – aktualne informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przygotowania do wyjazdu na Cypr: dokumenty, przepisy, mentalność miejscowych kierowców

Z racji tego, że Cypr jest położony na wyspie, zdecydowana większość turystów chcących zwiedzić ten kraj, decyduje się na podróż samolotem i wynajem samochodu na miejscu, aby móc swobodnie przemieszczać się między atrakcjami turystycznymi i podróżować po wyspie. Należy pamiętać, że auto na miejscu wypożyczy kierowca, który ukończył 21 lat. Najpopularniejsze lotnisko mieści się w jednym z głównych miast wyspy – w Larnace. Już tam może zostać podstawiony samochód, który będzie służył podróżnym przez cały pobyt na Cyprze.

podróż Warszawa - Cypr

Znajdują się jednak śmiałkowie, którzy decydują się na przejazd ponad 3 tys. km z Polski na Cypr własnym samochodem. Wówczas trzeba zaplanować trasę przejazdu, a ta będzie prowadziła przez Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Serbię, Bułgarię i Turcję, skąd trzeba będzie przeprawić się na wyspę promem z portu Alanya (Turcja) do portu Kyrenia (Cypr).

Jak na Cypr, to z jakimi dokumentami?

Na terytorium Cypru można dostać się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej nie muszą starać się zatem o wizy, jeśli planują pobyt krótszy niż 4 miesiące.

Jadąc na Cypr samochodem, trzeba pamiętać dodatkowo, jakie prawo obowiązuje w krajach, które znajdują się na zaplanowanej trasie. Przejazd chociażby przez Turcję, która nie jest częścią UE, będzie wiązał się z koniecznością posiadania i okazania dodatkowych dokumentów: paszportu i wizy.

Podróżując samochodem za granicę, kierowca powinien mieć przy sobie komplet dokumentów z nim związanych. Chodzi tu przede wszystkim o prawo jazdy, dowód rejestracyjny, a także polisę OC, której posiadanie za granicą jest konieczne. Cypr jest jednym z krajów należących do Porozumienia Wielostronnego, dlatego ubezpieczenie OC i jego potwierdzenie, które obowiązuje w Polsce, wystarczy również na tej wyspie. Nie jest tu konieczne wyrobienie Zielonej Karty.

Podobnie jak w przypadku dokumentów uprawniających do wjazdu na teren obcego kraju, tak przy kompletowaniu dokumentów związanych z ubezpieczeniem samochodu należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj docelowy, ale również te, przez które będzie wiodła trasa.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla turystów

cypryjskie miasto

Kultura jazdy cypryjskich kierowców, stan dróg i ruch na Cyprze – czego powinni spodziewać się turyści przemieszczający się autem?

Jeśli w planach mamy zwiedzanie wyspy, najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się będzie samochód. Podróżowanie autem (czy to swoim, czy wynajętym na miejscu) po Cyprze może być bardzo przyjemne i bezstresowe. Drogi są tam w dobrym stanie, a między głównymi miejscowościami poprowadzono autostrady. Trzeba jednak pamiętać, że na miejscu obowiązuje ruch lewostronny, co dla polskich kierowców może być problematyczne.

UWAGA!

Na Cyprze między godziną 21:00 a 6:00 nie można korzystać z dźwiękowego sygnału ostrzegawczego, czyli popularnego klaksonu.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że miejscowi posiadacze samochodów preferują raczej szybką jazdę i nie zawsze sygnalizują wykonywany manewr za pomocą kierunkowskazu, za to często gestykulują.

Przepisy drogowe, które obowiązują na Cyprze

Chociaż na Cyprze obowiązują międzynarodowe zasady korzystania z ruchu drogowego, nie oznacza to, że przepisy są tam identyczne, jak w Polsce. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem kierowania pojazdem na tej wyspie.

Dobrze znać limity prędkości obowiązujące na miejscu, a na Cyprze zastosowano ograniczenie do:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • 80 km/h poza terenem zabudowanym,
 • 100 km/h na autostradach.

Warto też zdawać sobie sprawę, że na cypryjskich autostradach powinno się jechać przynajmniej z prędkością 65 km/h, aby nie blokować ruchu.

Jak już wspominałam, na Cyprze pojazdy poruszają się lewą stroną, a po zmroku kierowcy przemieszczają się tylko z zapalonymi światłami. Podczas jazdy wszyscy pasażerowie oraz kierowca powinni mieć zapięte pasy. Jeśli na wakacje pojechały również dzieci poniżej 12. roku życia i 150 cm wzrostu, powinny podróżować w foteliku dziecięcym.

Jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna. To ryzyko uszkodzenia ciała czy nawet utraty życia, ale także zagrożenie mandatem. Na Cyprze, podobnie jak w Polsce, określono dopuszczalną ilość alkoholu we krwi, a ta wynosi:

 • 0,5 g/l w przypadku doświadczonych kierowców,
 • 0,2 g/l w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata,
 • 0,2 g/l w przypadku kierowców zawodowych.
CZY WIESZ, ŻE …

Na terenie Cypru powstała tzw. Turecka Republika Cypru Północnego, która nie jest uznawana przez Polskę, a nawet nie jest stroną konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 roku. Dlatego pomoc polskiego konsula na tym terenie nie jest możliwa.

Opłaty za przejazd i paliwo – jakie koszty ponoszą kierowcy na Cyprze?

Chociaż pobyt na Cyprze kojarzy się z dużymi wydatkami, nie wszystkie ceny, z którymi spotkają się turyści, są wysokie. Kierowcy nie muszą martwić się, że wydadzą majątek za przejazd autostradami, bo korzystanie z dróg na wyspie jest bezpłatne. Turyści zapłacą za wynajem auta około 50 euro za dobę, a dodatkowo muszą zapłacić za jego ubezpieczenie oraz eksploatację, czyli tankowanie.

Na Cyprze można zatankować olej napędowy i benzynę bezołowiową (95- i 98-oktanową). Diesel kosztuje około 6,31 zł/l, a benzyna – około 5,82 zł/l(ceny za portalem globalpetrolprices.com, aktualizacja 15.01.2024).

Jak zadbać o bezpieczeństwo na Cyprze?

Bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów zależy w dużej mierze od uważności kierującego i jego zachowania na drodze. Nie mniej ważne jest jednak posiadanie odpowiedniego wyposażenia samochodu. Na terenie Cypru auto powinno być wyposażone w 2 trójkąty ostrzegawcze. Chociaż tamtejsze prawo nie wymaga wożenia gaśnicy i apteczki, warto je mieć na wszelki wypadek.

Przed wyjazdem dobrze spisać również najważniejsze numery telefonów, które mogą być przydatne w podróży do wybranego kraju:

Cypr - ważne numery
 • 199 – numer alarmowy na policję, pogotowie ratunkowe, straż pożarną;
 • 112 – europejski numer ratunkowy;
 • (00-357) 22 668 415 lub 22 753 517 – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nikozji (można też użyć telefonu dyżurnego: +357 99 72 90 93);
 • +357 257 507 17, +357 994 695 67 – Konsulat Generalny w Limassol;
 • +357 22 27 10 00 – numer do nikozyjskiego biura;
 • +357 257 507 17, +357 994 695 67 – Konsulat Generalny w Limassol;
 • +357 22 27 10 00 – numer do nikozyjskiego biura.

Czy Cypr jest bezpieczny?

Wyspa podzielona jest na część grecką i turecką. Ta druga nazywana jest Turecką Republiką Północnego Cypru i nie jest uznawana przez Polskę, więc nie ma tam oficjalnych placówek dyplomatycznych. MSZ Polski zaleca w tej części wyspy zachowanie szczególnej ostrożności. Natomiast na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej należy zachować zwykłą ostrożność – jest to więc bezpieczny kraj.

Należy pamiętać, że na Cyprze znajdują się brytyjskie bazy wojskowe, których nie wolno fotografować i wchodzić na ich teren. Na wyspie zagrożenie pospolitymi przestępstwami jest niewielkie. Pamiętajmy, że w rejonie świata, gdzie leży Cypr, zdarzają się trzęsienia ziemi.

UWAGA!

W związku z zaostrzeniem konfliktu na Bliskim Wschodzie w październiku 2023 roku na razie nie wprowadzono zagrożenia terrorystycznego, ale zwiększono środki bezpieczeństwa!

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd na Cypr

Podczas podróży, zwłaszcza zagranicznej, dobrze dopasowana, zapewniająca poczucie bezpieczeństwa ochrona nabiera większego znaczenia. Wypadek drogowy może bowiem zdarzyć się wszędzie, a im dalej od domu, tym mniejsze możliwości poradzenia sobie samodzielnie. Wynajmując samochód na Cyprze, trzeba wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Należy je także posiadać, jeśli wybieramy się na Cypr własnym autem. Jakie zabezpieczenie warto mieć, gdy celem podróży jest Cypr?

Ubezpieczenie OC – w jakiej formie?

W Polsce wystarczy mieć wykupioną polisę OC, która potwierdza posiadanie ubezpieczenia. Nie trzeba nawet wozić jej przy sobie, bo w razie wypadku czy kontroli fakt jej posiadania można zweryfikować w bazie CEPiK. Ta sama polisa będzie ważna w krajach należących do Porozumienia Wielostronnego, czyli tych będących członkami Unii Europejskiej, a także w Andorze, Islandii, Czarnogórze, Norwegii, Szwajcarii i Serbii. Na terenie tych państw trzeba jednak mieć ze sobą polisę, którą w razie potrzeby będzie można okazać.

Cypr, jako jeden z członków Unii Europejskiej, należy do Porozumienia Wielostronnego, dlatego na jego terenie można poruszać się bez konieczności posiadania Zielonej Karty czy kupowania dodatkowego ubezpieczenia.

Trzeba jednak pamiętać o krajach, przez które prowadzi wakacyjna trasa. Jeśli kierowca zdecyduje się jechać przez Turcję, powinien jednak wyrobić Zieloną Kartę, a tę na wniosek ubezpieczonego wystawia towarzystwo ubezpieczeniowe. O dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC trzeba zatroszczyć się jeszcze przed wyjazdem, najpóźniej 14 dni przed planowanym terminem podróży.

Ubezpieczenie AC – czy przyda się na Cyprze?

Miejmy nadzieję, że nie, ale kierowca nie jest w stanie przewidzieć każdej sytuacji. Do wypadku drogowego może dojść wszędzie. Ryzyko kolizji na Cyprze wzrasta ze względu na zamiłowanie mieszkańców wyspy do brawurowej jazdy. A prędkość to jeden z głównych powodów stłuczek i zniszczeń samochodów.

MSZ informuje, że chociaż liczba kradzieży samochodów nie jest na Cyprze duża, to coraz częściej zdarzają się tam kradzieże mienia znajdującego się m.in. w autach. Warto zatem zabezpieczyć się na wypadek utraty bagażu czy sprzętu elektronicznego, jak nawigacja lub kamerka samochodowa, właśnie ubezpieczeniem autocasco.

Ubezpieczenie assistance – pomoże w razie wypadku i awarii

Daleka trasa bywa męcząca nie tylko dla podróżnych. Samochód i jego części również mogą ulec zmęczeniu i zwyczajnie się zużyć. A co, jeśli dojdzie do stłuczki lub kierowca uderzy w budynek czy zaparkowane przy drodze samochody? Właśnie w takich sytuacjach ubezpieczony w ramach assistance może liczyć na pomoc ubezpieczyciela. A ten, w zależności od potrzeb i wykupionego pakietu, zapewni naprawę w miejscu zdarzenia, holowanie do warsztatu, naprawę, a nawet nocleg kierowcy i pasażerów lub samochód zastępczy na czas reperacji uszkodzonego auta.

Ubezpieczenie NNW – odszkodowanie, gdy podróżni doznają uszczerbku na zdrowiu

Ubezpieczenie NNW to gwarancja pomocy i odszkodowania, gdy objęty ochroną kierowca lub jego pasażerowie doznają uszkodzenia ciała lub poniosą śmierć. Pomoże zrekompensować uszczerbek na zdrowiu turysty, który ucierpiał za granicą. Na wyjazd na Cypr warto wykupić takie NNW, które działa na terenie Europy.

zabytki na cyprze
PODSUMOWANIE
 • Na Cypr najłatwiej dostać się samolotem. Najpopularniejsze lotnisko znajduje się w Larnace.
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Cypru jest dowód osobisty lub paszport.
 • Kierowca na Cyprze musi posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny.
 • Ograniczenia prędkości na Cyprze wynoszą: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradach.
 • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy na Cyprze wynosi 0,5 promila.
 • Cypr Północny to nieuznawana na arenie międzynarodowej część wyspy zamieszkiwana przez ludność turecką.
 • Na Cyprze obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Cypr

Czy na Cypr można dostać się samochodem?
Czym różni się jazda samochodem na Cyprze od tej w Polsce?
Czy można udać się do Cypru Północnego?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!