Malta – przewodnik dla kierowców

Turyści planujący urlop na wyspach Morza Śródziemnego zwykle decydują się na podróż samolotem, która trwa zaledwie kilka godzin. Pasjonaci zwiedzania i przemieszczania się w poszukiwaniu coraz to nowszych atrakcji niejednokrotnie korzystają z możliwości wynajmu samochodu na miejscu, aby móc do woli korzystać z uroków takich krajów, jak chociażby Malta. Czy to jedyna możliwość? Czy można wybrać się na Maltę własnym samochodem?

Wakacje na Malcie – jak się do nich przygotować?

Śmiałkowie, którzy postanowili pojechać na Maltę własnym autem powinni wcześniej odpowiednio przygotować się do tej długiej, trwającej ponad 30 godzin trasy. Aby dotrzeć z Warszawy do stolicy wyspy – Valletty, należy ruszyć na południe Polski, a następnie obrać trasę drogami Czech, Austrii oraz Włoch, a następnie przeprawić się promem w Pozallo. Przeprawa na wyspę trwa niecałe 3 godziny, a jej koszt za samochód i znajdujące się w nim dwie osoby opiewa na sumę niemal 1100 zł w jedną stronę. Nie jest to mała suma, dlatego podróżni decydują się na lot i korzystanie na Malcie z miejscowego auta, które można wynająć.

pozdróż z Warszawy na Maltę
Aktualne na dzień 17.01.2020

Bez względu na to, czy po Malcie turyści będą poruszali się własnym, czy wynajętym samochodem, powinni być świadomi, jakich dokumentów potrzebują i co zastaną na miejscu.

Dokumenty potrzebne kierowcy jadącemu na Maltę

Polscy turyści mają możliwość dostania się na Maltę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Warto wiedzieć, że dowód osobisty, który będzie podstawą wjazdu na teren wyspy, powinien być ważny jeszcze przez pół roku po wyjeździe z Malty, natomiast paszport – co najmniej przez 3 miesiące.

Oprócz dowodu tożsamości koniecznie trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, jeśli na miejscu planuje się korzystanie z samochodu. Nie obejdzie się też bez polisy OC, którą należy zabrać ze sobą. W zupełności wystarczy tu polskie ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną. Na terenie Malty, nie będzie potrzebna Zielona Karta. Po drodze dotychczasowe potwierdzenie posiadania ochrony ubezpieczeniowej również powinno wystarczyć. Czechy, Austria i Włochy je honorują.

Oprócz polisy trzeba zaopatrzyć się w dowód rejestracyjny, którego posiadanie jest obowiązkowe, jeśli urlopowicze poruszają się własnym autem.

Jak jeździ się na Malcie, czyli stan dróg i zwyczaje tamtejszych kierowców

Poza wynajmem i koniecznością tankowania jazda samochodem na Malcie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Korzystanie z tamtejszych dróg jest całkowicie bezpłatne. Trzeba wziąć pod uwagę to, że wyspa dysponuje jedynie zwykłymi drogami. Nie ma zatem autostrad, ani dróg ekspresowych, które ułatwiłyby przemieszczanie się między różnymi zakątkami wyspy. Kierowcy powinni wziąć pod uwagę to, że tamtejsze drogi nie są zbyt dobrze oświetlone. Zatem jeśli jazda w ciemności sprawia komuś kłopoty, warto zaplanować trasę tak, aby dotrzeć do celu przed zmrokiem.

Turyści, którzy zrezygnowali z korzystania z komunikacji miejskiej na rzecz wygodniejszego samochodu, muszą mieć świadomość tego, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, do którego kierowcy z Polski z pewnością będą musieli przywyknąć, aby sprawnie poruszać się po tamtejszych drogach. Jazdy nie ułatwiają zaparkowane nawet w wąskich uliczkach samochody, na które brakuje parkingów.

Kierowcy na Malcie jeżdżą dosyć szybko. Istnieje tu także zwyczaj ostrzegawczego używania klaksonu przed każdym zakrętem.

Przepisy drogowe na Malcie, które trzeba znać

Będąc z daleka od domu, dobrze jest unikać kłopotów i zatargów z miejscową policją. Zresztą na urlopie nikomu nie potrzeba kłopotów. Można się przed nimi uchronić, zapoznając się przed wyjazdem chociażby z najważniejszymi przepisami, zwłaszcza tymi, które dotyczą ruchu drogowego.

Na pewno trzeba wiedzieć, jakie ograniczenia prędkości obowiązują w tym kraju. Samochody osobowe w terenie zabudowanym mogą poruszać się maksymalnie z prędkością 50 km/h, a auta z przyczepami, np. kempingowymi nawet wolniej – do 40 km/h. Poza terenem zabudowanym osobówki mogą osiągać prędkość do 80 km/h, a te z przyczepami – do 60 km/h.

Podróżujący samochodem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca powinien używać świateł, przejeżdżając przez tunel bez względu na porę dnia.

W samochodzie trzeba wozić ze sobą kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli turyści wybrali się w podróż autem z przyczepą, potrzebny będzie im dodatkowy trójkąt.

Na Malcie panuje dosyć duża tolerancja na jazdę po spożyciu alkoholu. Oczywiście nie oznacza to, że można wsiadać za kółko, gdy jest się pijanym, jednak prawo dopuszcza prowadzenie samochodu zarówno przez doświadczonych, zawodowych, jak i początkujących kierowców, którzy mają we krwi nie więcej niż 0,8 g/l. Trzeba przy tym pamiętać, że spowodowanie wypadku pod wpływem procentów to niemal gwarancja odmowy wypłacenia odszkodowania ze strony ubezpieczyciela.

Sanktuarium Ta Pinu na Gozo

Płatne drogi i ceny paliw na Malcie

Jak już wspominałam, kierowcy nie muszą martwić się, że koszty związane z urlopem na Malcie znacząco wzrosną, gdy często będą korzystali z tamtejszych dróg. Te bowiem są bezpłatne.

Trzeba jednak w budżecie przewidzieć pewną sumę na opłaty związane z tankowaniem. Ile kosztuje paliwo w tym kraju? Benzyna to koszt około 5,92 zł/l, a ceny diesla sięgają 5,38 zł/l. Warto zapamiętać, że w niedziele i święta stacje benzynowe często są zamknięte, więc lepiej zatankować dzień wcześniej.

Bezpieczeństwo podczas pobytu na Malcie

Aby czuć się komfortowo i być przygotowanym na każdą ewentualność, warto spisać najpotrzebniejsze numery telefonów i mieć je zawsze przy sobie:

  • 112 – europejski numer alarmowy (pozwala na kontakt z pogotowiem i strażą pożarną),
  • 21224001-7 – numer telefonu na policję,
  • 21224781 – Biuro Rzeczy Znalezionych,
  • 21244306 – Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Valletcie.
malta - ważne numery
Aktualne na dzień 12.03.2020

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd na Maltę

Przygotowując się na wakacyjny urlop, niewiele osób myśli o formalnościach, których powinni dopełnić przed przekroczeniem granicy. Większość jest już myślami na pięknej plaży, a w uszach słyszy szum morskich fal. Tymczasem jeszcze na chwilę trzeba wrócić do codzienności i zastanowić się, czego potrzebują turyści, którzy planują wyjazd samochodem na Maltę. Mowa tu głównie o ubezpieczeniu samochodu.

Ubezpieczenie OC, aby poruszać się samochodem po Malcie

Na Malcie kierowcy wystarczy takie potwierdzenie ubezpieczenia chroniącego jego odpowiedzialność cywilną, jakie otrzymał w Polsce od swojego ubezpieczyciela. W naszym kraju nie trzeba już wozić polisy OC przy sobie, ale podczas wyjazdu za granicę jest ona niezbędna. Podobne potwierdzenie zakupu ubezpieczenia wystarczy w krajach, przez które będzie biegła trasa z Polski na Maltę.

Ubezpieczenie AC, bo na Malcie istnieje ryzyko stłuczki

Auto podróżnych warto zaopatrzyć w autocasco, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi naprawami pojazdu po stłuczce. A ryzyko kolizji wcale nie jest małe, patrząc na wąskie uliczki, którymi przy wzmożonym ruchu trudno przejechać, oraz turystów przyzwyczajonych do prawostronnego ruchu na drodze.

Assistance, czyli pierwsza pomoc dla samochodu i kierowcy

Do wypadku może dojść w każdym miejscu – również na Malcie. Dlatego dodatkowej ochrony nigdy za wiele. Gdy dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel zapewni pomoc logistyczną i opłaci m.in. holowanie do warsztatu, zorganizuje naprawę czy udostępni samochód zastępczy do czasu zreperowania pojazdu.

Z porozumieniem się turyści nie powinni mieć problemu, bo jednym z urzędowych języków Malty jest angielski, a mieszkańcy tego kraju chętnie się nim posługują, chociaż jest to bardziej mieszanka angielskiego z maltańskim.

Jeśli kierowca zdecyduje się na wykupienie assistance, powinien wybrać możliwie najszerszy zakres, także pod względem terytorialnym, aby ochrona działała na terenie całej Europy.

NNW, które przyda się po wypadku

NNW kierowcy i pasażerów jest dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu pokrzywdzeni otrzymają rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu, jeśli w nieszczęśliwym wypadku ucierpi turysta jadący autem. W przeciwieństwie do ubezpieczeń chroniących własność przedmiotową, np. samochód, ubezpieczenie chroniące zdrowie i życie człowieka pozwala na otrzymanie odszkodowania z kilku tytułów.

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd na Maltę

Do pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych warto dokupić niektóre dodatki. Ubezpieczenie turystyczne może okazać się pomocne zarówno wtedy, gdy na Malcie używany będzie własny samochód podróżnych, jak i w razie wynajęcia samochodu, ale także, jeśli w ogóle auto nie będzie używane podczas urlopu. Jakie zabezpieczenia mogą przydać się na Malcie?

Karta EKUZ dająca dostęp do opieki zdrowotnej

Przed wyjazdem na Maltę warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która daje dostęp do miejscowej służby zdrowia na zasadach ustalonych wspólnie z Polską. Na Malcie ochrona zdrowia polskich turystów posiadających EKUZ działa w taki sposób, że w nagłych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjent może zostać przyjęty do szpitala bez wnoszenia opłat. Podczas pobytu w szpitalu oraz do trzech dni po wyjściu otrzyma leki bezpłatnie. W późniejszym czasie będzie już musiał płacić za leki i protezy z własnej kieszeni.

Jeśli podczas urlopu na Malcie turyście będzie dokuczał ból zęba, otrzyma pomoc w szpitalnym gabinecie stomatologicznym nieodpłatnie.

Bezpłatny jest również transport chorego do szpitala.

Ubezpieczenie kosztów leczenia na Malcie

Leki i sprzęt medyczny mogą być kosztowne, a za leczenie, którego nie obejmuje EKUZ, polski turysta będzie musiał zapłacić z własnych środków. Nawet NFZ zaleca wykupienie prywatnego ubezpieczenia, aby Polacy podróżujący do tego kraju mieli większy komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas wakacji.

Ubezpieczenie bagażu na wypadek spotkania z kieszonkowcem

Na Malcie, jak w każdym miejscu obleganym przez turystów, może dojść do kradzieży. Wartościowe przedmioty mogą zostać skradzione zarówno z samochodu, jak i z hali lotniskowej, jeśli zostały pozostawione bez opieki. Kieszonkowcy sięgają też po torebki i plecaki turystów. Jeśli przed wyjazdem podróżni wykupią rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o ubezpieczenie bagażu, będą mogli liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela.

OC w życiu prywatnym – komu przyda się na Malcie?

OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę o podobnym charakterze, co ubezpieczenie OC kierowcy. Chroni przed finansowymi skutkami działań, za skutki których ubezpieczony odpowiadałby z własnej kieszeni. To polisa odpowiednia szczególnie dla rodziców (gdy dziecko zniszczy czyjś samochód lub wybije szybę czyjegoś domu, grając w piłkę) lub dla właścicieli zwierząt (np. psów na wypadek, gdyby ich pupil kogoś ugryzł).

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!