Malta – przewodnik dla kierowców

Turyści planujący urlop na wyspach Morza Śródziemnego zwykle decydują się na podróż samolotem, która trwa zaledwie kilka godzin. Pasjonaci zwiedzania i przemieszczania się w poszukiwaniu coraz to nowszych atrakcji niejednokrotnie korzystają z możliwości wynajmu samochodu na miejscu, aby móc do woli korzystać z uroków takich krajów, jak chociażby Malta. Czy to jedyna możliwość? Czy można wybrać się na Maltę własnym samochodem?

malta wakacje

Wyjazd na Maltę w czasie pandemii

Obecnie nie funkcjonują obostrzenia związane z wjazdem na Maltę w czasie pandemii. Nie trzeba okazywać dokumentów potwierdzających status COVID-19 (zaświadczenia o szczepieniu, negatywnego wyniku testu, zaświadczenia o przebyciu choroby). Jedynie turyści przybywający na Maltę z Chin powinni przedstawić potwierdzenie uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem (ten obowiązek nie dotyczy dzieci do 11. roku życia).

UWAGA!

Aktualne informacje na temat zmian ograniczeń związanych z pandemią znajdują się na stronie visitmalta.com i na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wakacje na Malcie – jak się do nich przygotować?

Śmiałkowie, którzy postanowili pojechać na Maltę własnym autem, powinni wcześniej odpowiednio przygotować się do tej długiej, trwającej ponad 30 godzin trasy. Aby dotrzeć z Warszawy do stolicy wyspy – Valletty, należy ruszyć na południe Polski, a następnie obrać trasę drogami Czech, Austrii oraz Włoch, by w końcu przeprawić się promem w Pozzallo. Przeprawa na wyspę trwa niecałe 2 godziny, a jej koszt za samochód i znajdujące się w nim dwie osoby opiewa na sumę niemal 1000 zł w jedną stronę. Nie jest to mała kwota, dlatego podróżni decydują się na lot i korzystanie na Malcie z miejscowego auta, które można wynająć.

podróż Warszawa - Malta

Bez względu na to, czy po Malcie turyści będą poruszali się własnym, czy wynajętym samochodem, powinni być świadomi, jakich dokumentów potrzebują i co zastaną na miejscu.

Dokumenty potrzebne kierowcy jadącemu na Maltę

Polscy turyści mają możliwość dostania się na Maltę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Mogą tam przebywać do 90 dni bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pobyt.

Oprócz dowodu tożsamości koniecznie trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, jeśli na miejscu planuje się korzystanie z samochodu. Nie obejdzie się też bez polisy OC, którą należy zabrać ze sobą. W zupełności wystarczy tu polskie ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną. Na terenie Malty nie będzie potrzebna Zielona Karta. Po drodze dotychczasowe potwierdzenie posiadania ochrony ubezpieczeniowej również powinno wystarczyć. Czechy, Austria i Włochy je honorują.

Oprócz polisy trzeba zaopatrzyć się w dowód rejestracyjny, którego posiadanie jest obowiązkowe, jeśli urlopowicze poruszają się własnym autem.

Jak jeździ się na Malcie, czyli stan dróg i zwyczaje tamtejszych kierowców

Poza wynajmem i koniecznością tankowania jazda samochodem na Malcie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Korzystanie z tamtejszych dróg jest całkowicie bezpłatne. Trzeba wziąć pod uwagę to, że wyspa dysponuje jedynie zwykłymi drogami. Nie ma zatem autostrad, ani dróg ekspresowych, które ułatwiłyby przemieszczanie się między różnymi zakątkami wyspy. Kierowcy powinni wziąć pod uwagę to, że tamtejsze drogi nie są zbyt dobrze oświetlone. Zatem jeśli jazda w ciemności sprawia komuś kłopoty, warto zaplanować trasę tak, aby dotrzeć do celu przed zmrokiem.

Turyści, którzy zrezygnowali z korzystania z komunikacji miejskiej na rzecz wygodniejszego samochodu, muszą mieć świadomość tego, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, do którego kierowcy z Polski z pewnością będą musieli przywyknąć, aby sprawnie poruszać się po tamtejszych drogach. Jazdy nie ułatwiają zaparkowane nawet w wąskich uliczkach samochody, na które brakuje parkingów.

Kierowcy na Malcie jeżdżą dosyć szybko. Istnieje tu także zwyczaj ostrzegawczego używania klaksonu przed każdym zakrętem.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Malcie można odnaleźć wiele świadectw życia prehistorycznego. Znajdują się tam wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO świątynie megalityczne (m.in. kompleks Mnajdra), hypogeum Ħal Saflieni, które około 2500 lat p.n.e. prawdopodobnie pełniło funkcję sanktuarium i nekropolii, a także jaskinia Għar Dalam, gdzie znaleziono szczątki zwierząt żyjących tam około 500 tys. lat temu oraz ludzi, którzy mieszkali na tych terenach w okresie neolitu.

Przepisy drogowe na Malcie, które trzeba znać

Będąc z daleka od domu, dobrze jest unikać kłopotów i zatargów z miejscową policją. Zresztą na urlopie nikomu nie potrzeba kłopotów. Można się przed nimi uchronić, zapoznając się przed wyjazdem chociażby z najważniejszymi przepisami, zwłaszcza tymi, które dotyczą ruchu drogowego.

Na pewno trzeba wiedzieć, jakie ograniczenia prędkości obowiązują w tym kraju. Samochody osobowe w terenie zabudowanym mogą poruszać się maksymalnie z prędkością 50 km/h, a auta z przyczepami, np. kempingowymi nawet wolniej – do 40 km/h. Poza terenem zabudowanym osobówki mogą osiągać prędkość do 80 km/h, a te z przyczepami – do 60 km/h.

Podróżujący samochodem muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Kierowca powinien używać świateł, przejeżdżając przez tunel bez względu na porę dnia.

W samochodzie trzeba wozić ze sobą kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli turyści wybrali się w podróż autem z przyczepą, potrzebny będzie im dodatkowy trójkąt.

Na Malcie panuje dosyć duża tolerancja na jazdę po spożyciu alkoholu. Oczywiście nie oznacza to, że można wsiadać za kółko, gdy jest się pijanym, jednak prawo dopuszcza prowadzenie samochodu zarówno przez doświadczonych, zawodowych, jak i początkujących kierowców, którzy mają we krwi nie więcej niż 0,8 g/l. Trzeba przy tym pamiętać, że spowodowanie wypadku pod wpływem procentów to niemal gwarancja odmowy wypłacenia odszkodowania ze strony ubezpieczyciela.

sanktuarium ta pinu na gozo

Płatne drogi i ceny paliw na Malcie

Jak już wspominałam, kierowcy nie muszą martwić się, że koszty związane z urlopem na Malcie znacząco wzrosną, gdy często będą korzystali z tamtejszych dróg. Te bowiem są bezpłatne.

Trzeba jednak w budżecie przewidzieć pewną sumę na opłaty związane z tankowaniem. Ile kosztuje paliwo w tym kraju? Benzyna to koszt około 5,83 zł/l, a ceny diesla sięgają 5,27 zł/l(ceny za portalem globalpetrolprices.com, aktualizacja: 15.01.2024). Warto zapamiętać, że w niedziele i święta stacje benzynowe często są zamknięte, więc lepiej zatankować dzień wcześniej.

Bezpieczeństwo podczas pobytu na Malcie

Aby czuć się komfortowo i być przygotowanym na każdą ewentualność, warto spisać najpotrzebniejsze numery telefonów i mieć je zawsze przy sobie:

malta - numery telefonów

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd na Maltę

Przygotowując się na wakacyjny urlop, niewiele osób myśli o formalnościach, których powinni dopełnić przed przekroczeniem granicy. Większość jest już myślami na pięknej plaży, a w uszach słyszy szum morskich fal. Tymczasem jeszcze na chwilę trzeba wrócić do codzienności i zastanowić się, czego potrzebują turyści, którzy planują wyjazd samochodem na Maltę. Mowa tu głównie o ubezpieczeniu samochodu.

Ubezpieczenie OC, aby poruszać się samochodem po Malcie

Na Malcie kierowcy wystarczy takie potwierdzenie ubezpieczenia chroniącego jego odpowiedzialność cywilną, jakie otrzymał w Polsce od swojego ubezpieczyciela. W naszym kraju nie trzeba już wozić polisy OC przy sobie, ale podczas wyjazdu za granicę jest ona niezbędna. Podobne potwierdzenie zakupu ubezpieczenia wystarczy w krajach, przez które będzie biegła trasa z Polski na Maltę.

Ubezpieczenie AC, bo na Malcie istnieje ryzyko stłuczki

Auto podróżnych warto zaopatrzyć w autocasco, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi naprawami pojazdu po stłuczce. A ryzyko kolizji wcale nie jest małe, patrząc na wąskie uliczki, którymi przy wzmożonym ruchu trudno przejechać, oraz turystów przyzwyczajonych do prawostronnego ruchu na drodze.

Assistance, czyli pierwsza pomoc dla samochodu i kierowcy

Do wypadku może dojść w każdym miejscu – również na Malcie. Dlatego dodatkowej ochrony nigdy za wiele. Gdy dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel zapewni pomoc logistyczną i opłaci m.in. holowanie do warsztatu, zorganizuje naprawę czy udostępni samochód zastępczy do czasu zreperowania pojazdu.

Z porozumieniem się turyści nie powinni mieć problemu, bo jednym z urzędowych języków Malty jest angielski, a mieszkańcy tego kraju chętnie się nim posługują, chociaż jest to bardziej mieszanka angielskiego z maltańskim.

Jeśli kierowca zdecyduje się na wykupienie assistance, powinien wybrać możliwie najszerszy zakres, także pod względem terytorialnym, aby ochrona działała na terenie całej Europy.

NNW, które przyda się po wypadku

NNW kierowcy i pasażerów jest dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki któremu pokrzywdzeni otrzymają rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu, jeśli w nieszczęśliwym wypadku ucierpi turysta jadący autem. W przeciwieństwie do ubezpieczeń chroniących własność przedmiotową, np. samochód, ubezpieczenie chroniące zdrowie i życie człowieka pozwala na otrzymanie odszkodowania z kilku tytułów.

PODSUMOWANIE
  • Na Maltę można dolecieć samolotem lub dojechać samochodem z przeprawą promową.
  • Aby dostać się na Maltę, trzeba mieć dowód osobisty lub paszport.
  • Kierowcy na Malcie muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
  • Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
  • Dopuszczalna prędkość na Malcie to 50 km/h w terenie zabudowanym i 80 km/h poza terenem zabudowanym.
  • Limit alkoholu we krwi kierowcy na Malcie wynosi 0,8 promila.
  • Na Malcie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę samochodem na Malcie

Czy na Maltę można dostać się własnym samochodem?
Jakie zwyczaje drogowe panują na Malcie?
Jakie ubezpieczenie przyda się kierowcy na Malcie?
Czy na Maltę potrzebny jest paszport?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!