Przewodnik dla kierowców do Grecji

Morze w Grecji

Perspektywa spędzenia za kierownicą co najmniej kilkunastu godzin skutecznie zniechęca większość podróżnych do wybrania samochodu jako środka transportu do Grecji. Ci, którzy rezygnują z połączeń lotniczych na rzecz czterech kółek, zwykle jednak nie żałują, bo oferowana przez auto swoboda wynagradza wiele niedogodności. Z czym jeszcze wiąże się wyjazd i podróżowanie po Grecji własnym samochodem?

Najważniejsze informacje:
  • Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Grecji jest dowód osobisty lub paszport.
  • Kierowcy podróżujący do Grecji muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC.
  • Zielona Karta w Grecji nie jest wymagana, ale może być potrzebna w sąsiednich państwach (w Albanii i Macedonii Północnej).
  • Dopuszczalna prędkość w Grecji wynosi: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach.
  • Stężenie alkoholu we krwi doświadczonego kierowcy w Grecji może wynosić maksymalnie 0,5 promila.
  • Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które warto kupić na podróż do Grecji, to autocasco, assistance i NNW.

Przygotowanie do wyjazdu samochodem do Grecji

Chociaż Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wojaży Polaków, tylko niewielka część podróżnych decyduje się na wyprawę własnym samochodem. Główny problem stanowi oczywiście odległość – Warszawę od Aten dzieli ponad 2300 km – kolejnymi są koszty (paliwo, winiety) i logistyka towarzysząca przejazdowi przez kilka krajów po drodze. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że celem podróży jest często nie Grecja kontynentalna, lecz jedna z greckich wysp, więc do wszystkiego dochodzi jeszcze przeprawa promowa.

podróż Warszawa - Ateny

Nie da się ukryć, że wyzwanie jest poważne, a mimo to znajdują się chętni, którzy są gotowi je podjąć. Wszystkie wady bledną bowiem przy tym, że własny samochód za granicą to ogromna wygoda, zwłaszcza jeśli Twój wypoczynek nie ogranicza się do lenistwa na plaży. Podróżując autem możesz:

  • dowolnie zaplanować trasę i przystanki po drodze,
  • dojechać do trudno dostępnych miejsc,
  • poruszać się we własnym tempie,
  • zabrać więcej bagaży,
  • zapłacić mniej niż za bilety lotnicze, zwłaszcza jeśli wyjeżdżacie całą rodziną.

Zalet wyjazdu samochodem do Grecji jest więc sporo, ale trzeba pamiętać, że taka wyprawa nie jest tym samym, co weekendowy wypad za miasto. Ogromny dystans do pokonania w krótkim czasie sprawia, że znacznie wzrasta ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na drodze, a gdy dodamy do tego trasę prowadzącą przez różne kraje, w których obowiązują inne przepisy, a kierowcy mogą zachowywać się nieco inaczej niż w Polsce, zagrożenie robi się jeszcze większe. Dobre ubezpieczenie na taką podróż to obowiązek, ale co to właściwie oznacza?

Dlaczego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Grecji?

Jak dobrze wiesz, jedyne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu to polisa chroniąca odpowiedzialność cywilną kierowcy, czyli OC. Za granicą jest ono tak samo niezbędne, jak w Polsce, ale to nie znaczy, że taka ochrona będzie wystarczająca. W końcu OC nie pomoże Ci, jeśli np.:

  • uszkodzisz samochód w wypadku lub kolizji i będzie potrzebna naprawa,
  • dojdzie do awarii, po której nie będziesz w stanie dalej jechać,
  • Twoje auto lub jego wyposażenie zostaną skradzione,
  • ucierpisz w wyniku zdarzenia drogowego, do którego doszło z Twojej winy,
  • będziesz mieć problemy w porozumieniu się z innym kierowcą lub policją z powodu bariery językowej.

W tych i wielu innych przypadkach nieocenione może się okazać wsparcie udzielone w ramach dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Autocasco, assistance czy NNW to polisy, których posiadanie nie jest obowiązkowe, ale których brak zwłaszcza za granicą może okazać się bardzo kosztowny – zarówno pod względem straconych nerwów, jak i stanu Twojego portfela. Może więc, zamiast ryzykować wydatek np. na pomoc drogową w Grecji, lepiej kupić wcześniej odpowiednie ubezpieczenie i skupiać się tylko na drodze?

CZY WIESZ, ŻE …

Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zakup ubezpieczenia AC czy assistance osobno, ale w większości przypadków lepiej jest nabyć dodatkową ochronę w pakiecie z OC, bo koszt poszczególnych rodzajów ubezpieczenia będzie wówczas niższy, a wybór towarzystw oferujących polisy znacznie większy.

Rodzaje i zakres ubezpieczeń komunikacyjnych do Grecji

Skoro już wiesz, że ubezpieczenie komunikacyjne na wyjazd do Grecji to konieczność, przyjrzyjmy się, jakie masz możliwości w kwestii wyboru i zakupu dostępnych rodzajów ochrony. Na co warto się zdecydować i co będą Ci gwarantować poszczególne ubezpieczenia?

OC a Zielona Karta

Jak już pisaliśmy – ubezpieczenie OC to podstawa i obowiązek. Bez niego nie możesz nawet wyjechać z garażu, o podróży przez pół Europy nawet nie wspominając. Dobra wiadomość jest taka, że w Grecji wystarczy Ci polisa ubezpieczeniowa, którą wykupiłeś w Polsce – Zielona Karta nie jest wymagana. Dzięki temu możesz spokojnie podróżować po greckich drogach bez obaw o to, że jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, będziesz musiał pokryć straty poniesione przez poszkodowanego z własnej kieszeni.

UWAGA!

Jeśli Twoja trasa do Grecji prowadzi przez Macedonię Północną lub Albanię, będziesz potrzebować Zielonej Karty, żeby wjechać na terytorium tych państw. W razie jej braku konieczny będzie zakup ubezpieczenia granicznego.

Autocasco

Załóżmy, że stało się najgorsze i rzeczywiście spowodowałeś wypadek w Grecji. OC pokryje koszty naprawy pojazdu i wypłaty odszkodowania dla poszkodowanych, ale co z Twoim samochodem, który również ucierpiał w tym zdarzeniu? Niestety, jeśli nie miałeś wykupionego autocasco, wszystkie wydatki w tym zakresie spadną na Ciebie. Ubezpieczenie AC przyda się ponadto także wtedy, gdy dojdzie do kolizji np. z rowerzystą, zwierzęciem lub nieruchomym obiektem na drodze, uszkodzenia pojazdu w wyniku zdarzeń naturalnych (np. burzy), czy jego kradzieży.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie AC można kupić w tańszej wersji mini, która chroni na wypadek konkretnych zdarzeń (np. kradzieży).

Assistance i assistance krótkoterminowe

Potrzebujesz pomocy po wypadku albo kolizji w Grecji? W ramach pakietu assistance, Twój ubezpieczyciel może np. zorganizować i pokryć koszty holowania Twojego auta do warsztatu, wynajęcia pojazdu zastępczego na dalszą drogę lub transportu i zakwaterowania Ciebie oraz pasażerów w hotelu na czas naprawy waszego samochodu. Ponadto ubezpieczenie assistance może obejmować także m.in. świadczenia medyczne, dostęp do całodobowego Centrum Alarmowego czy pomoc tłumacza lub prawnika.

Przykład

Ubezpieczenie assistance można nabyć na cały rok w pakiecie z polisą ubezpieczenia OC lub w wersji krótkoterminowej zwykle na 7, 14 lub 30 dni. To opłacalne rozwiązanie, jeśli nie planujesz więcej niż 1-2 dłuższych wyjazdów w ciągu roku, a na co dzień poruszasz się samochodem tylko na krótkich dystansach. Krótkoterminowe assistance można kupić m.in. w towarzystwach Generali, UNIQA czy AXA Partners, a jego koszt w najkrótszym wariancie może wynieść nawet mniej niż 50 zł.

NNW komunikacyjne

Ochrona ubezpieczeniowa samochodu na zagraniczny wyjazd to jedno, ale nie można zapominać o tym, że pomocy po wypadku mogą potrzebować też kierowca i pasażerowie. Zapewni im ją ubezpieczenie NNW komunikacyjne, z którego to tytułu będzie się należeć rekompensata finansowa za szkody osobowe odniesione w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia drogowego. Wysokość świadczenia będzie zależeć od sumy ubezpieczenia i zostanie obliczona na podstawie stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu, a w przypadku śmierci ubezpieczonego jego bliskim wypłacona zostanie cała kwota zapisana w polisie.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenia NNW komunikacyjnego nie należy mylić z NNW turystycznym, które jest dostępne w ramach polisy dla podróżnych i zapewnia ochronę w razie doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku dowolnego nieszczęśliwego wypadku za granicą.

Koszt ubezpieczeń komunikacyjnych do Grecji

Cena ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływ mają m.in.:

  • cechy kierowcy (wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny, rok uzyskania prawa jazdy),
  • parametry samochodu (marka, model, przebieg, pojemność silnika),
  • historia ubezpieczenia (w tym liczba szkód),
  • ubezpieczenia dodatkowe (AC, NNW, assistance).

Lista możliwych zmiennych jest bardzo długa, a ponieważ każdy ubezpieczyciel wycenia je nieco inaczej, różnice w kosztach samego OC w zależności od firmy mogą sięgać nawet kilkuset złotych i jeszcze wzrosnąć, gdy doliczymy ubezpieczenia dodatkowe. Tym bardziej warto sprawdzać oferty wielu towarzystw, żeby wybrać najlepszą potrzebną nam ochronę i nie przepłacić. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń Mubi.

Korzystając z niej, obliczyliśmy przykładowe koszty ubezpieczenia samochodu dla 32-letniego kierowcy z Rzeszowa, który szuka polisy dla Renault Megane z rocznika 2012 (benzyna, pojemność silnika: 1598 cm3). Żonaty mężczyzna ma 5-letnie dziecko, a samochody ubezpiecza od 10 lat, w czasie których nigdy nie spowodował żadnej szkody. Ponieważ w najbliższym roku planuje urlop w Grecji z całą rodziną i zastanawia się nad wyjazdem samochodem, szuka ofert ubezpieczenia obejmujących ochronę za granicą. Oto wybrane propozycje uzyskane za pomocą kalkulatora OC AC Mubi.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
TrastiOC + Assistance550 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance870 zł
WienerOC + NNW + Assistance1119 zł
LINK4OC + Assistance1177 zł
mtu24.plOC + AC + NNW + Assistance1470 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*2007 zł
Źródło: kalkulator OC AC Mubi.
*assistance w Polsce

Ekspert Mubi radzi:

Najtańsze warianty ubezpieczenia obejmują często OC wraz z podstawowym pakietem assistance. Dodatkowa ochrona wlicza się w cenę polisy, ale zakres gwarantowanej przez nią ochrony jest bardzo wąski, obejmując np. próbę naprawy pojazdu po wypadku na miejscu zdarzenia oraz jego holowanie do najbliższego warsztatu. Dopłacając już kilkadziesiąt złotych, można nabyć assistance w wyższym wariancie, które zagwarantuje pomoc ubezpieczyciela także po awarii, w tym np. usługę wymiany koła czy wynajmu samochodu zastępczego. W największym stopniu na cenę polisy wpływa autocasco, lecz jego koszt można obniżyć, stosując różnego rodzaju dodatkowe zapisy w umowie, dotyczące np. sposobu likwidacji szkody, udziału własnego czy części użytych do naprawy.

Gdzie kupić ubezpieczenie komunikacyjne do Grecji

Ubezpieczenie samochodu obejmujące dodatkową ochronę na terytorium Grecji kupisz bez problemu w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Możesz to zrobić m.in. online za pomocą porównywarki lub na stronie internetowej wybranego towarzystwa, telefonicznie lub osobiście w stacjonarnej placówce dowolnej firmy czy agencji ubezpieczeń.

Pamiętaj, aby przy zakupie polisy wyraźnie zaznaczyć, że interesuje Cię ochrona działająca także za granicą. Co prawda ubezpieczyciele niekiedy ograniczają swoją odpowiedzialność w przypadku wyjazdu do niektórych krajów europejskich (np. Mołdawii czy Ukrainy), ale Grecja do nich nie należy. Wystarczy więc, że przy zakupie polisy zwrócisz uwagę, czy zakres terytorialny ochrony obejmuje Europę.

CZY WIESZ, ŻE …

Zakres terytorialny ubezpieczenia sprawdzisz w porównywarce Mubi po kliknięciu w “Szczegóły oferty” przy wybranej propozycji.

Wymagane dokumenty na wyjazd samochodem do Grecji

Turyści z Polski mogą podróżować do Grecji na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego. Dokument musi być ważny w momencie wjazdu i wyjazdu z kraju, a posługujący się nim podróżny jest upoważniony do pobytu w Grecji przez maksymalnie 90 dni – w razie chęci dłuższego pobytu należy uzyskać pozwolenie.

Oczywiście dowód tożsamości Ci nie wystarczy, jeśli chcesz poruszać się po Grecji samochodem. Kierowcy będą dodatkowo potrzebować:

  • prawa jazdy (można używać polskiego dokumentu),
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • ubezpieczenia OC.

Pamiętaj, że musisz mieć wspomniane dokumenty w fizycznej postaci. Zagraniczni funkcjonariusze nie mają dostępu do polskich elektronicznych baz danych, więc nie będą w stanie zweryfikować Twoich danych na innej podstawie.

CZY WIESZ, ŻE …

Turyści przebywający w Grecji czasowo nie mogą prowadzić pojazdów należących do osób prywatnych zamieszkałych w tym kraju.

Szkody komunikacyjne podczas wyjazdu do Grecji

Nikt nie życzy sobie kolizji czy wypadku, zwłaszcza gdy przebywa za granicą. Los bywa jednak złośliwy i często zdarza się, że do niefortunnych zdarzeń dochodzi właśnie w najgorszych możliwych okolicznościach. Warto być na to wcześniej gotowym i sprawdzić, jak należy się zachować w razie szkody komunikacyjnej w Grecji.

Dokumenty do zgłoszenia szkody

Chcąc uzyskać odszkodowanie lub pomoc ubezpieczyciela, będziesz musiał w pierwszej kolejności zgłosić szkodę. Aby to zrobić, będą Ci potrzebne nie tylko podstawowe dane osobowe i ubezpieczeniowe (np. nazwa ubezpieczyciela i numer polisy), ale też dodatkowe dokumenty, które pomogą Ci uzasadnić Twoje roszczenie. Mogą to być m.in.:

  • oświadczenie uczestników zdarzenia,
  • protokół policyjny,
  • opis zdarzenia,
  • zdjęcia z miejsca zdarzenia,
  • opis i zdjęcia uszkodzeń pojazdu,
  • relacje świadków,
  • faktury i rachunki za naprawę,
  • dokumentacja medyczna.
Przykład

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia szkody będą się różnić w zależności od rodzaju ubezpieczenia i okoliczności zdarzenia. Przykładowo, protokół policyjny będzie niezbędny, jeśli służby zostały wezwane na miejsce zdarzenia, co jednak nie zawsze ma miejsce. Jeśli doszło do kolizji, w której nikt nie ucierpiał, obydwaj uczestnicy są trzeźwi i zgadzają się, co do przebiegu zdarzenia, wystarczy, że sporządzą i podpiszą wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które posłuży jako podstawa do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy. Wzór takiego oświadczenia w polsko-angielskiej wersji językowej można znaleźć na stronie PBUK – przed wyjazdem za granicę warto je wydrukować i zabrać ze sobą.

Pomoc ubezpieczyciela na miejscu

O ile w większości przypadków wsparcie ubezpieczeniowe będzie polegać na wypłacie odszkodowania lub naprawie pojazdu po zdarzeniu, niekiedy ubezpieczyciel zaoferuje Ci pomoc również bezpośrednio po zdarzeniu. Większość tego rodzaju usług jest dostępna w ramach pakietu assistance samochodowego i może obejmować m.in. próbę naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, pomoc serwisową, holowanie samochodu do warsztatu czy pomoc w tłumaczeniu. Zawsze możesz też liczyć na wsparcie operatorów telefonicznego Centrum Alarmowego, które działa 24/7.

CZY WIESZ, ŻE …

Pomoc serwisowa w ramach ubezpieczenia assistance może obejmować m.in. wymianę koła, uruchomienie pojazdu w razie awarii akumulatora, dostarczenie paliwa czy otwarcie samochodu po zatrzaśnięciu kluczyków.

Proces zgłaszania i likwidacji szkody

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe udostępnia zwykle kilka sposobów na zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Są to m.in.:

  • wypełnienie formularza online na stronie ubezpieczyciela,
  • zgłoszenie szkody przez dedykowaną aplikację mobilną,
  • kontakt telefoniczny (tylko w godzinach pracy infolinii w dni robocze),
  • wypełnienie formularza pisemnie i wysłanie skanu lub zdjęcia mailem,
  • wypełnienie formularza pisemnie i wysłanie oryginału pocztą tradycyjną.

Preferowane są dwa pierwsze sposoby, które są nie tylko najprostsze, ale też najszybsze. A trzeba pamiętać, że czas jest w tym przypadku istotny, bo im wcześniej zgłosisz zdarzenie, tym szybciej ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody, a Ty otrzymasz odszkodowanie. Ile dokładnie to potrwa, zależy oczywiście od okoliczności i rodzaju zdarzenia, ale zwykle nie zajmuje to więcej niż 30 dni, czyli tyle, ile ustawowo ma ubezpieczyciel na wypłatę rekompensaty w ramach OC.

UWAGA!

Kluczowe znaczenie dla wypłaty odszkodowania ma termin zgłoszenia szkody, który w przypadku ubezpieczeń dodatkowych jest ustalony przez towarzystwo i zapisany w OWU. W zależności od rodzaju zdarzenia może on wynosić np. kilka dni lub zaledwie 24 godziny, a jego nieprzestrzeganie będzie skutkować obniżeniem odszkodowania lub utratą prawa do niego.

Przepisy drogowe i ich wpływ na ubezpieczenie

Wiesz doskonale, że złamanie przepisów drogowych może skończyć się mandatem (jeśli będziesz mieć szczęście) a w gorszym przypadku fatalną w skutkach kolizją lub wypadkiem. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie przestrzegając zasad ruchu drogowego, możesz także stracić prawo do odszkodowania? Lepiej nie ryzykować i przed wyjazdem za granicę zapoznać się z regułami, które obowiązują w danym kraju.

Limity prędkości i mandaty

Ograniczenia prędkości w Grecji zależą od kategorii pojazdu i rodzaju drogi, jaką się on porusza. W tabeli przedstawiamy limity dla motocykli i samochodów osobowych do 3,5 t obowiązujące w sytuacji, gdy znaki drogowe nie stanowią inaczej.

Kategoria pojazduOgraniczenie prędkości w Grecji
Motocykle o pojemności silnika do 125 cm3Teren zabudowany – 50 km/h,
teren niezabudowany – 70 km/h,
autostrady i drogi ekspresowe – 80 km/h.
Motocykle o pojemności silnika powyżej 125 cm3Teren zabudowany – 50 km/h,
teren niezabudowany – 90 km/h,
drogi ekspresowe – 110 km/h,
autostrady – 130 km/h.
Samochody osoboweTeren zabudowany – 50 km/h,
teren niezabudowany – 90 km/h,
drogi ekspresowe – 110 km/h,
autostrady – 130 km/h.
Samochody osobowe z lekką przyczepąTeren zabudowany – 50 km/h,
teren niezabudowany – 80 km/h,
drogi ekspresowe – 90 km/h,
autostrady – 100 km/h.
Samochody osobowe z przyczepąTeren zabudowany – 50 km/h,
teren niezabudowany – 80 km/h,
drogi ekspresowe – 80 km/h,
autostrady – 90 km/h.
Źródło: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/road-rules-and-safety/greece/index_pl.htm#speed_limits.
CZY WIESZ, ŻE …

W Grecji obowiązują także ograniczenia prędkości dla hulajnóg elektrycznych w wysokości 25 km/h na wszystkich drogach (poruszanie się nimi na drogach z ograniczeniem wyższym niż 50 km/h jest niedozwolone) oraz dla motorowerów w wysokości 40 km/h w terenie zabudowanym.

A co z karami, które grożą kierowcom łamiącym powyższe ograniczenia? Oczywiście są i to dość wysokie. Kierowcy zapłacą co najmniej 40 euro, jeśli przekroczą dozwoloną prędkość o nie więcej niż 20 km/h, co najmniej 100 euro w przypadku jazdy szybszej niż dozwolona o ponad 20 km/h i minimum 350 euro, jeśli prędkość będzie wyższa od dopuszczalnej o ponad 30 km/h. Co więcej, w tym ostatnim przypadku kierowcy będzie też grozić utrata prawa jazdy.

Inne przykładowe mandaty w Grecji wynoszą:

  • za parkowanie w niedozwolonym miejscu – od 40 do 150 euro,
  • za jazdę w klapkach lub bez obuwia – 100 euro i utrata prawa jazdy na 30 dni,
  • za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy – 100 euro i utrata prawa jazdy na 60 dni,
  • za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa przez kierowcę – 350 euro,
  • za nieprawidłowe wyprzedzanie – 700 euro,
  • za przejazd na czerwonym świetle – 700 euro i utrata prawa jazdy na 60 dni.

Przepisy dotyczące alkoholu

W Grecji obowiązują dwa progi dotyczące maksymalnego dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcą. Wynoszą one:

  • 0,2 promila – dla motocyklistów, motorowerzystów, kierowców początkujących (posiadających prawo jazdy krócej niż 2 lata) i zawodowych,
  • 0,5 promila – dla pozostałych kierowców.
UWAGA!

Mandat za jazdę po alkoholu w Grecji może wynieść od 200 euro do nawet 2000 euro w razie recydywy. W tym drugim przypadku greckie przepisy przewidują także utratę prawa jazdy na 5 lat.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Co do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Grecji, to różni się ono od polskiego tylko jednym elementem. Kierowcy w obydwu krajach muszą posiadać trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę, a greccy prowadzący pojazdów dodatkowo także zestaw pierwszej pomocy. Pamiętaj, że zgodnie z Konwencją wiedeńską obowiązkowe wyposażenie samochodu danego kierowcy zależy od przepisów obowiązujących w kraju rejestracji jego pojazdu, ale dla świętego spokoju (i bezpieczeństwa) zalecamy mimo wszystko zaopatrzyć się w apteczkę na drogę.

CZY WIESZ, ŻE …

W Grecji kaski muszą obowiązkowo zakładać nie tylko motocykliści i ich pasażerowie, ale także osoby jeżdżące motorowerami, quadami i hulajnogami elektrycznymi.

Telefony alarmowe

Grecja - ważne numery

Najważniejsze ryzyka związane z jazdą po Grecji

Znajomość teorii w postaci przepisów drogowych obowiązujących w Grecji to tylko jedna strona medalu. Równie istotne jest przygotowanie praktyczne, które wiąże się z poznaniem warunków drogowych, zwyczajów miejscowych kierowców i typowych dla danego kraju zagrożeń dla kierujących pojazdami.

Stan dróg i infrastruktury

Greckie drogi, zwłaszcza autostrady i trasy szybkiego ruchu łączące największe miasta, są utrzymane w dobrym stanie i równie dobrze oznakowane, umożliwiając bezproblemowe dotarcie w praktycznie każdy zakątek kraju. Wiele z nich przeszło w ostatnich latach modernizację, dzięki czemu nawierzchnie są wysokiej jakości, będąc odpornymi na panujące w Grecji upały.

CZY WIESZ, ŻE …

Według danych z 2020 roku długość sieci greckich autostrad to ponad 2300 km.

Nieco inaczej wygląda sytuacja na drogach wiejskich i górskich w Grecji, które nie dość, że często są bardzo wąskie i kręte, to jeszcze pełne dziur, kolein i wybojów. To samo tyczy się dróg na greckich wyspach, które ponadto bywają nieutwardzone. Dodajmy do tego lubiące pojawić się znikąd przed maskami samochodów zwierzęta, a otrzymamy warunki, w których nawet najbardziej doświadczeni kierowcy muszą zachować szczególną uwagę i ostrożność.

Sposób jazdy miejscowych kierowców

O stylu jazdy mieszkańców południowej Europy mówi się często niezbyt dobrze i jest w tym sporo prawdy – czy to samo tyczy się Greków? Po części tak, bo nie da się ukryć, że wiele zachowań greckich kierowców może być co najmniej zaskakujących dla przyjezdnych z Polski. Chodzi jednak nie tylko o takie typowe rzeczy, jak ryzykowne wyprzedzanie, przekraczanie prędkości czy nadużywanie klaksonu, ale też m.in.:

  • zatrzymywanie się w zaskakujących miejscach (np. na światłach awaryjnych na środku drogi, żeby zrobić szybkie zakupy w piekarni),
  • parkowanie gdzie popadnie i nieprzejmowanie się lekkimi obiciami swojego czy innych samochodów,
  • ignorowanie czerwonych świateł przez pieszych lub oczekiwanie na zmianę na zielone… na jezdni.

Choć więc nie można powiedzieć, żeby styl jazdy greckich kierowców był agresywny, to chaotyczne zachowania ich i innych uczestników ruchu sprawiają, że jazda samochodem w Grecji to spore wyzwanie. Oczy dookoła głowy i zimna krew obowiązkowe!

CZY WIESZ, ŻE …

W Grecji, w przeciwieństwie do Polski, na rondach pierwszeństwo mają pojazdy, które dopiero na nie wjeżdżają.

Warunki atmosferyczne i ich wpływ na jazdę

Warunki pogodowe w Grecji są zwykle sprzyjające dla kierowców. Latem we znaki mogą dawać się bardzo wysokie temperatury, zimą z kolei zagrożeniem są zwłaszcza opady deszczu, po których nawierzchnia greckich dróg staje się śliska i bardzo niebezpieczna. W zimowych miesiącach mogą zdarzyć się także intensywne opady śniegu (i to nie tylko w północnych regionach kraju), które potrafią czasowo sparaliżować ruch na lokalnych drogach, zwłaszcza że Grecy do takich dziwów są raczej nieprzyzwyczajeni i kiepsko przygotowani.

Przeczytaj też: Rodos – przewodnik dla turystów

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż samochodem do Grecji

Czy w Grecji wymagane jest przewożenie dzieci w foteliku?
Czy autostrady w Grecji są płatne?
Czy jazda samochodem w Grecji jest bezpieczna?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych
  • https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/road-rules-and-safety/greece/index_pl.htm
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!