Grecja samochodem – przewodnik dla kierowców
W ostatnich latach Grecja była jednym z najczęściej obieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Atrakcyjne ceny lotów do tego kraju sprawiły, że wielu turystów postawiło na dotarcie na miejsce właśnie drogą powietrzną. Nie oznacza to jednak, że dojazd samochodem nie jest możliwy. Jak dojechać na greckie wakacje autem? Co może być potrzebne w takiej podróży? I czego kierowcy mogą spodziewać się na miejscu?
W tym artykule przeczytasz:
Samochodem do Grecji – najlepsze trasy
Trasa z Warszawy do Aten liczy 2166 kilometrów przebiega przez Słowację, Węgry Serbię i Macedonię Północną. W alternatywnym wariancie przejeżdża się także przez Czechy – to dłuższa trasa, która liczy 2322 km, ale jest nieco szybsza. Również mieszkańcy zachodniej Polski będą podróżować przez Czechy do Grecji.
Przejazd samochodem z Warszawy do Aten zajmuje około 23-24 godzin. Podczas podróży należy pamiętać o wykupieniu winiet, w krajach przez które się przejeżdża (Czechy, Słowacja, Węgry). W Macedonii Północnej trzeba posiadać Zielona Kartę lub wykupić ubezpieczenie graniczne.
Dokumenty, stan dróg i przepisy – na co powinien przygotować się kierowca, wyjeżdżając do Grecji?
Planując wyjazd samochodem nad Morze Śródziemne, trzeba przygotować się na wielogodzinną jazdę. Według Google Maps trasa między Polską a Grecją to 24 godziny spędzone w drodze. Z Warszawy do Aten można dojechać, korzystając z dróg na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii Północnej i samej Grecji, gdzie trasa wiedzie właściwie wzdłuż linii brzegowej.
Dokumenty potrzebne kierowcy podczas wyjazdu do Grecji
Podróżni mogą wjechać na teren Grecji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Wybierając się tam samochodem, trzeba mieć na względzie nie tylko przekraczanie granicy państwa docelowego, ale także podróż przez inne kraje, przez które prowadzi trasa wycieczki, i sprawdzić, czy po drodze nie okaże się, że turystom brakuje np. wizy. Osoby, które wybiorą drogę przez tereny naszych południowych sąsiadów, a dalej przez Węgry, Serbię i Macedonię Północną, mogą być spokojne i przekraczać granicę państw na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, podobnie, jak w przypadku wjazdu do Grecji.
O ile pasażerom za granicą wystarczą wyżej wymienione dokumenty, to kierowca powinien pamiętać dodatkowo o zabraniu ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC, która będzie potwierdzeniem posiadania ochrony ubezpieczeniowej w tym zakresie. W Grecji wystarczy ten sam dokument, który obowiązuje w Polsce. Mimo że w tym śródziemnomorskim kraju posiadanie przez Polaków Zielonej Karty nie jest konieczne, trzeba ją wyrobić, jeśli kierowca zaplanował trasę biegnącą przez terytorium Macedonii Północnej. W przeciwnym razie przy granicy trzeba wykupić polisę, która będzie obowiązywała na terenie Macedonii Północnej.
Jesteśmy na miejscu, a tam… – kultura jazdy greckich kierowców i tamtejsze drogi
Greckie drogi są dosyć dobrze utrzymane (jedynie te prowadzące przez góry mogą być wąskie i kręte, często prowadzone tuż nad przepaścią). Przejazd między poszczególnymi miastami ułatwia sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Są one jednak płatne, dlatego należy przygotować się na koszty związane z korzystaniem z nich. Ceny za przejazd poszczególnymi odcinkami autostrady mogą wahać się między 1,5 euro a 3 euro. Na cenę tę wpływa nie tylko długość przebytej trasy, ale także rodzaj samochodu.
Grekom niejednokrotnie zdarza się przekroczyć dopuszczalną prędkość, jednak turyści powinni przestrzegać ograniczeń. Tamtejsza policja często przeprowadza pomiary prędkości i zatrzymuje kierowców, którzy nie stosują się do przepisów drogowych.
Po greckich drogach wiele osób porusza się na motocyklach, dlatego trzeba mieć oczy szeroko otwarte i uważać na uczestników ruchu drogowego na jednośladach.
Przepisy drogowe, które powinien znać każdy kierowca wybierający się autem do Grecji
W Grecji obowiązuje ruch prawostronny, co powinno znacznie ułatwić poruszanie się po tamtejszych drogach przyjezdnym z Polski. Trzeba pamiętać jednak, że mimo licznych podobieństw w polskim i greckim prawie drogowym, niektóre przepisy są w tych krajach inne, np. na rondzie pierwszeństwo ma osoba wjeżdżająca na skrzyżowanie i kierowcy, którzy już znajdują się na nim, powinni ją przepuścić.
Przede wszystkim warto zapoznać się z informacjami o dopuszczalnych prędkościach. W Grecji ograniczenia zależą od rodzaju i wagi pojazdu oraz od rodzaju drogi, po której porusza się kierowca. Zatem jakich wartości na liczniku nie wolno przekraczać?
- 50 km/h w terenie zabudowanym,
- 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz na drogach szybkiego ruchu i autostradach (ciężarówki i samochody z przyczepą),
- 90 km/h poza terenem zabudowanym (samochody osobowe i ciężarowe o masie do 3,5 t),
- 110 km/h na drogach szybkiego ruchu (samochody osobowe i ciężarowe o masie do 3,5 t),
- 130 km/h na autostradach (samochody osobowe i ciężarowe o masie do 3,5 t).
Poruszając się samochodem po greckich drogach, trzeba pamiętać o włączaniu świateł przy złych warunkach pogodowych, w tunelach oraz po zmroku, a także o zapięciu pasów. Z tego drugiego obowiązku zwolnione są kobiety w ciąży i kierowcy taksówek.
Dopuszcza się prowadzenie pojazdów, gdy kierowca ma we krwi maksymalnie 0,5 promila alkoholu (doświadczony kierowca) lub 0,2 promila (kierowca zawodowy lub początkujący, tj. poniżej 23. roku życia).
Na terenie Grecji może dochodzić do trzęsień ziemi. Stało się tak między innymi 3 marca 2021 roku, gdy w centrum państwa pojawiły się wstrząsy o magnitudzie 6,2, odczuwalne także w Macedonii, Albanii, Kosowie i Czarnogórze. Doszło wtedy do zniszczenia niektórych budynków.
W Grecji dopiero od 1985 roku buduje się hotele i pensjonaty, które spełniają wymogi zakładane dla budowli odpornych na wstrząsy. Turyści powinni wybierać właśnie niedawno zbudowane hotele, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo związane z katastrofami naturalnymi. Powinni też zarejestrować się w serwisie Odyseusz, żeby konsul mógł wiedzieć, że znajdują się na zagrożonym obszarze.
Bezpieczeństwo w Grecji – ważne numery telefonów
Wyjeżdżając za granicę, warto mieć przy sobie spis najpotrzebniejszych numerów telefonów alarmowych. W Grecji turyści mogą otrzymać pomoc, dzwoniąc pod:
- 112 – europejski numer alarmowy,
- 166 – dyspozytornia karetek pogotowia,
- 100 – policja,
- 199 – straż pożarna,
- 1571 – policja turystyczna,
- 11185 – rozkład transportu miejskiego.
Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Grecji
Jak już wspominałam, w Grecji (lub w drodze do Grecji) kierowca potrzebuje szeregu dokumentów, które pozwolą potwierdzić jego tożsamość, uprawnienia do korzystania z pojazdu oraz fakt posiadania obowiązkowej dla kierowców polisy. W przypadku zagranicznych wycieczek samochodem zakup ubezpieczenia komunikacyjnego nie powinien zakończyć się na ubezpieczeniu OC. Jakie rodzaje ochrony warto wykupić przed wyjazdem do Grecji?
Ubezpieczenie OC to podstawa
Ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną to absolutny must have każdego kierowcy poruszającego się nie tylko po Polsce, ale także na terenie innych krajów należących do Porozumienia Wielostronnego. Podczas pobytu w Grecji wystarczy wozić ze sobą polisę OC, a w przypadku przejazdu przez Macedonię Północną, po drodze z Polski nad Morze Śródziemne, trzeba zaopatrzyć się także w Zieloną Kartę, którą można otrzymać bezpłatnie od swojego ubezpieczyciela. Trzeba tylko pamiętać, aby złożyć odpowiedni wniosek przynajmniej 14 dni przed wyjazdem, bo niektórzy ubezpieczyciele właśnie tyle czasu potrzebują na jej wydanie.
Czy autocasco przyda się w Grecji?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o możliwych włamaniach do samochodów i przyczep kempingowych podczas drogi między Grecją a Włochami. Autocasco przyda się jednak zwłaszcza wtedy, gdy trasa z Polski do Grecji przebiega przez Macedonię Północną, gdzie notuje się liczne kradzieże samochodów.
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia AC konieczne jest dokładne zapoznanie się z jej zapisami oraz z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Ubezpieczyciele bowiem często wyłączają odpowiedzialność w przypadku kradzieży na terenie Macedonii Północnej. Wówczas warto rozważyć zakup odpowiednio szerszej polisy lub innego rozszerzenia ochrony tak, aby ubezpieczenie stanowiło realne zabezpieczenie na wypadek kradzieży w tym kraju.
Assistance pomocne w Grecji?
Ubezpieczenie assistance na pewno zagwarantuje spokój kierowcy w podróży. Może przydać się szczególnie za granicą. Chociaż, jak wszędzie, również w tym kraju zdarzają się wypadki drogowe, Grecy jeżdżą raczej przepisowo i bezpiecznie, jednak o wypadek nietrudno nawet przy niewielkiej prędkości. W razie stłuczki lub awarii pojazdu assistance może okazać się bezcenne.
Jakie usługi warto mieć zapewnione na wyjazd do Grecji?
- Pomoc w miejscu zdarzenia,
- holowanie,
- naprawę w warsztacie,
- samochód zastępczy,
- organizację noclegu na czas naprawy auta,
- organizację podróży powrotnej,
- pomoc tłumacza,
- pomoc prawnika.
Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego, a nie innego zakresu ochrony, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj usług, na jakie podróżny będzie mógł liczyć, ale także na zakres terytorialny ubezpieczenia. Assistance powinno działać na terenie całej Europy, aby móc korzystać z pomocy w Grecji i w drodze na wakacje.
Ubezpieczenie NNW na wyjazd do Grecji wskazane przez MSZ
Ubezpieczeniem komunikacyjnym, którego posiadanie (poza OC i Zieloną Kartą) jest zalecane przez MSZ, jest właśnie NNW kierowcy i pasażerów. Jeśli na terenie Grecji lub w drodze na wczasy któraś z osób podróżujących w danym pojeździe dozna uszczerbku na zdrowiu, może liczyć na odszkodowanie z tego tytułu.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Grecji?
43-letni Marek wraz z żoną i trójką dzieci (najstarsze ma 14 lat) wybierają się tego lata na wakacje do Grecji. Planują podróż z rodzinnego Krakowa własnym samochodem – Toyotą RAV4 z 2016 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 2,5 l – dlatego Marek chce kupić ubezpieczenie, które będzie obowiązywało również za granicą. Ma on prawo jazdy od 2006 roku i jedną szkodę na koncie wyrządzoną ponad 10 lat temu. Na jakie oferty może liczyć?
Firma ubezpieczeniowa | Pakiet ubezpieczeń | Cena polisy |
---|---|---|
Trasti | OC + Assistance | 711 zł |
mtu24.pl | OC + AC Mini + NNW + Assistance* | 958 zł |
Trasti | OC + AC + NNW + Assistance | 1732 zł |
Wiener | OC + Assistance | 1913 zł |
Beesafe | OC + NNW + Assistance | 1925 zł |
Benefia | OC + NNW + Assistance | 2717 zł |
UNIQA | OC + AC + NNW + Assistance* | 3550 zł |
Beesafe | OC + AC + NNW + Assistance | 3861 zł |
Grecja zniosła konieczność okazywania zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 i wykonywania testów przed podróżą i po niej. Nie obowiązuje również kwarantanna wjazdowa. Nie trzeba też wypełniać formularza lokalizacyjnego. Aktualne informacje na temat panujących w Grecji obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Przeczytaj też: Rodos – przewodnik dla turystów
- Trasa z Warszawy do Aten liczy ponad 2100 km i przebiega przez Słowację (ewentualnie Czechy), Węgry, Serbię i Macedonię Północną.
- Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Grecji jest dowód osobisty lub paszport.
- Kierowcy podróżujący do Grecji muszą posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta w Grecji nie jest wymagana, ale może być potrzebna w sąsiednich państwach (np. w Macedonii Północnej).
- Dopuszczalna prędkość w Grecji wynosi: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach.
- Stężenie alkoholu we krwi doświadczonego kierowcy w Grecji może wynosić maksymalnie 0,5 promila.
- W Grecji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto się w nią zaopatrzyć przed wyjazdem, by nie ponosić pełnych kosztów leczenia w razie nagłego wypadku.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż samochodem do Grecji
Przede wszystkim na długą podróż. Trasa z Polski do Grecji wiedzie m.in. przez Słowację, Węgry i Serbię, a jej przebycie samochodem trwa ok. 24 godzin. Podczas jazdy należy uwzględnić opłaty za autostrady i inne płatne drogi, a także przepisy obowiązujące w różnych krajach. Trzeba też pamiętać o Zielonej Karcie, która może być potrzebna, jeśli nasza trasa będzie prowadzić przez Macedonię Północną.
Chociaż przepisy drogowe w Grecji są dość podobne do tych obowiązujących w Polsce, występują między nimi pewne różnice. Warto pamiętać choćby o tym, że w Grecji pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo, a nie już się na nim znajdujące. Inny jest także dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy, który 0,5 promila, chyba że dotyczy początkujących lub zawodowych kierowców – wtedy spada do 0,2 promila.
Jeśli planujesz podróż przez kraje, które nie należą do Porozumienia Wielostronnego (np. Albania czy Macedonia Północna), koniecznie pamiętaj o wyrobieniu Zielonej Karty, która potwierdzi Twoje ubezpieczenie OC. Ponadto warto zadbać o dodatkową ochronę w postaci AC, NNW czy assistance, które przydadzą się w razie kradzieży, wypadku lub awarii samochodu.
Dołącz do dyskusji