OC graniczne. Kto i kiedy musi kupić ubezpieczenie graniczne

Wybierasz się samochodem za granicę, ale nie zdążyłeś wykupić Zielonej Karty? A może kupiłeś samochód poza UE i chcesz nim przyjechać do Polski? W obu tych przypadkach możesz potrzebować ubezpieczenia granicznego. Sprawdź, gdzie je kupić i ile kosztuje.

Czym jest ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne samochodu to czasowe ubezpieczenie komunikacyjne, chroniące kierowcę od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane przez niego szkody poza granicami kraju.

OC graniczne można rozpatrywać z dwóch stron, jako ubezpieczenie, którego potrzebują:

 • Polacy wyjeżdżający własnym samochodem do krajów poza UE lub do państw strefy Zielonej Karty, jeśli nie posiadają Zielonej Karty;
 • obcokrajowcy i właściciele samochodów zarejestrowanych poza Unią Europejską, wjeżdżający do Polski bez OC lub Zielonej Karty.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

OC graniczne a Zielona Karta

Na czym polega różnica między Zieloną Kartą a ubezpieczeniem granicznym? Przede wszystkim na tym, że Zielonej Karty nie można kupić na granicy, za to ubezpieczenie graniczne, jak wskazuje zresztą jego nazwa – tak. Oprócz tego, Zieloną Kartę u niektórych ubezpieczycieli można uzyskać za darmo, za to ubezpieczenie graniczne zawsze jest płatne (w niektórych krajach – niemało).

Można powiedzieć, że OC graniczne jest wyborem “ostatniej szansy” dla tych, którzy przed wyjazdem nie zdążyli zadbać o Zieloną Kartę. A warto o tym pomyśleć nawet kilka tygodni przed podróżą. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych Zieloną Kartę dostaje się od ręki, w innych na jej przesłanie czeka się nawet 2-3 tygodnie. Więcej o tym, jak i gdzie zamówić Zieloną Kartę, przeczytasz w tekście: Zielona Karta – przewodnik przed urlopem.

Ekspert Mubi radzi

Zgodnie z zaleceniami PBUK od stycznia 2021 roku osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii powinny mieć przy sobie certyfikat Zielonej Karty. Teraz podlegają granicznej kontroli paszportowej i nie mogą liczyć na preferencyjne traktowanie ze względu na to, że są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Podobnie jest w przypadku powrotu ze Zjednoczonego Królestwa do Polski: na granicy odprawa wygląda tak samo, jak po zakończeniu podróży z jakiegokolwiek z państw trzecich.

Kiedy wystarczy polskie OC, kiedy trzeba kupić Zieloną Kartę, a kiedy ubezpieczenie graniczne?

Kierowcy, którzy wybierają się za granicę własnym samochodem, powinni sprawdzić, jakie ubezpieczenie jest wymagane w krajach, przez które będą przejeżdżali. Jeśli jest to jeden z krajów Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wystarczy ubezpieczenie OC kupione w Polsce. Jeśli jest to kraj należący do Systemu Zielonej Karty (wymienione w tabeli poniżej), to będzie to Zielona Karta lub (jeśli jej nie wykupiono) ubezpieczenie graniczne. W pozostałych państwach, w tym w sąsiadującym z popularną Czarnogórą i Albanią Kosowie, wjedziemy tylko z OC granicznym.

Przykład

Kierowca planujący wyjazd do Grecji poprosił o wydanie Zielonej Karty w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym. Niestety zrobił to nieco za późno i dokument nie został mu wydany przed dniem, w którym mężczyzna musiał wyjechać, by nie spóźnić się na konferencję odbywającą się w tym kraju. Z tego powodu, gdy dojechał do granicy Macedonii Północnej, musiał wykupić ubezpieczenie graniczne. Później, gdy miał już Zieloną Kartę, pamiętał o nieco wcześniejszym dopełnianiu formalności nie tylko w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Jaka ochrona ubezpieczeniowa jest potrzebna za granicą:

Polskie OC:

 • kraje Unii Europejskiej,
 • Andora,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Gibraltar,
 • Islandia,
 • Liechtenstein,
 • Monako,
 • Norwegia,
 • San Marino,
 • Serbia,
 • Szwajcaria,
 • Wyspa Man,
 • Wyspy Normandzkie,
 • Wyspy Owcze.

Zielona Karta lub jeśli nie wykupiono jej wcześniej – ubezpieczenie graniczne:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Białoruś,
 • Czarnogóra,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Macedonia Północna,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Rosja,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Ubezpieczenie graniczne:

 • Kraje spoza UE i strefy Zielonej Karty (m.in. Kosowo)

Źródło: PBUK.pl, opracowanie własne

Ile kosztuje OC graniczne w różnych krajach?

Jeśli nie zdążymy wykupić Zielonej Karty, a wybieramy się do któregoś z krajów w tej strefie albo gdy planujemy przejazd przez Kosowo, jesteśmy skazani na zakup ubezpieczenia granicznego. Taka ochrona, która trwa 15 lub 30 dni, w przeliczeniu na złotówki kosztuje od 20 zł (15-dniowe OC w Mołdawii) do ok. 376 zł (30-dniowe OC w Maroko).

Ubezpieczenie graniczne – cena

KrajCena ubezpieczenia
granicznego na 15 dni
Cena ubezpieczenia
granicznego na 30 dni
Albania49 €65 €
Białoruś17 €25 €
Czarnogóra15 €28 €
Kosowo30 €41 €
Maroko57 €88 €
Mołdawia4,5 €7 €
Macedonia Północna50 €70 €
Rosja43 €65 €
Turcja42 €44 €
Ukraina9,2 €12 €
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, opracowanie własne

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

OC graniczne dla samochodów wjeżdżających do Polski

Warto pamiętać, że ubezpieczenie graniczne może być potrzebne również dla osób wjeżdżających do Polski samochodem zarejestrowanym w innym kraju.

Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że już w momencie przekroczenia granic Polski trzeba mieć ważne OC.

Na podstawie Porozumienia Wielostronnego, w Polsce honorowane jest OC pojazdów zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej oraz Andory, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Serbii i Szwajcarii.

Jeśli jednak auto pochodzi z któregoś z następujących krajów: Rosji, Turcji, Ukrainy, Białorusi, Albanii, Azerbejdżanu, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Mołdawii, Iranu, Izraela, Maroka lub Tunezji, jego właściciel, żeby wjechać na teren Polski, będzie potrzebował Zielonej Karty. Jeśli nie zdąży jej wykupić, albo auto pochodzi spoza tego obszaru, będzie musiał wykupić ubezpieczenie graniczne.

OC graniczne – dla kogo?

Z OC granicznego korzystają na przykład Polacy, którzy na stałe przebywają w innym kraju i mają samochody zarejestrowane za granicą. Kiedy raz na jakiś czas przyjeżdżają do Polski bez Zielonej Karty, muszą kupić OC graniczne.

Równie poszukiwane jest OC graniczne dla obcokrajowca – kupują je obywatele innych państw, którzy przyjeżdżają do Polski w celach turystycznych lub biznesowych.

Ubezpieczenie graniczne samochodu może okazać się potrzebne również wtedy, gdy sprowadzamy auto z zagranicy i chcemy od razu nim wrócić do kraju. Jest to rozwiązanie tańsze i korzystniejsze niż przewożenie auta na lawecie i czekanie do momentu rejestracji, żeby móc się nim poruszać.

Jeszcze jedna sytuacja wymaga zakupu OC granicznego – kiedy podczas pobytu w Polsce wygasła ważność Zielonej Karty lub wcześniej wykupionego ubezpieczenia granicznego.

Gdzie i jak kupić polskie OC graniczne?

W miejscach, w których przekracza się granicę z odprawą celną, z reguły znajdują się całodobowe punkty, w których można kupić OC graniczne. Nie trzeba jednak czekać aż do momentu przekroczenia granicy – można też kupić ubezpieczenie graniczne online lub telefonicznie w jednym z polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

OC graniczne kupuje się na 30 dni. Jeśli po tym okresie nadal będzie potrzebne, można je przedłużyć – przynajmniej na 30 dni, maksymalnie na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie graniczne nie kosztuje dużo. Za OC dla samochodu osobowego zapłacimy od 60 zł za miesiąc. Dużo droższa może okazać się jazda bez ważnego OC, zwłaszcza jeśli kierowca spowoduje stłuczkę lub wypadek i będzie musiał płacić za szkody z własnej kieszeni.

Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne dostępne jest w ofercie następujących polskich ubezpieczycieli:

 • Allianz,
 • PZU,
 • TUZ
 • Warta,
 • Wiener.
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie graniczne to odpowiednik OC lub Zielonej Karty, którego potrzebują Polacy wyjeżdżający za granicę oraz osoby, które wjeżdżają do Polski samochodami zarejestrowanymi za granicą.
 • Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, czy w którymś z państw, którego granice będziemy przekraczać, potrzebna jest Zielona Karta i zamówić ją odpowiednio wcześniej. Ci, którzy nie zdążyli wykupić Zielonej Karty, muszą wykupić ubezpieczenie graniczne.
 • Ceny OC granicznego wahają się od 20 do prawie 400 zł w zależności od kraju i okresu ważności.
 • Polskie OC graniczne może być potrzebne obcokrajowcom zwiedzającym Polskę, ale i osobom, które na stałe mieszkają za granicą lub sprowadzają do Polski samochód zarejestrowany poza granicami UE.
 • Polskie OC graniczne można kupić u kilku ubezpieczycieli, jeszcze przed wjechaniem do Polski, np. online lub przez telefon. Ceny zaczynają się od ok. 60 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie graniczne

Czym różni się ubezpieczenie graniczne od Zielonej Karty?
Zielona Karta to dokument, który potwierdza za granicą, że Twoje polskie ubezpieczenie OC jest aktualne. Można ją nabyć w firmie, w której ubezpieczyłeś samochód. OC graniczne to z kolei tymczasowe ubezpieczenie, którego potrzebujesz, wjeżdżając do krajów spoza UE lub strefy Zielonej Karty. Jest także wyjściem awaryjnym w sytuacji, gdy zapomnisz o Zielonej Karcie, bo można je nabyć na granicy.
Wyjeżdżam autem za granicę. Jakich dokumentów ubezpieczeniowych potrzebuję?
To zależy od celu podróży. Jeśli to państwo członkowskie UE lub należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wystarczy polskie OC. Jeśli kraj należy do strefy Zielonej Karty (m.in. Białoruś, Rosja, Ukraina), będziesz potrzebował albo Zielonej Karty, albo ubezpieczenia granicznego. Jeśli natomiast wyjeżdżasz do kraju spoza UE i strefy Zielonej Karty (np. Kosowo), konieczne jest OC graniczne.
Czy OC graniczne może być potrzebne w Polsce?
Tak. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy wjeżdżasz do Polski samochodem zarejestrowanym w innym kraju (spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego), np. samodzielnie sprowadzając je z zagranicy. OC graniczne będzie potrzebne również cudzoziemcowi, który przybywa do Polski własnym samochodem. Polskie ubezpieczenie graniczne można nabyć w punktach na granicy lub w jednym z TU.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie graniczne?
Ceny granicznego OC są różne w zależności od kraju i czasu, na jaki się je kupuje – dostępne są opcje na 15 lub 30 dni. Koszt zakupu takiego ubezpieczenia waha się od 20 do prawie 400 zł. Tańsze jest natomiast polskie ubezpieczenie graniczne, które można nabyć w TU jeszcze przed wjazdem do kraju – jego ceny zaczynają się od 60 zł za miesiąc.
Oceń artykuł:
93,89
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!