Nieważne OC mimo zakupionego ubezpieczenia? Brak informacji o OC w CEPiK

Brak OC może przysporzyć sporo problemów. Zwłaszcza teraz, gdy kierowcy nie muszą już wozić ze sobą polisy OC. W końcu nic miłego w tym, jeśli podczas kontroli drogowej funkcjonariusz odkryje, że kierowca jeździ samochodem bez ważnego ubezpieczenia obowiązkowego.

nieważne OC

Jednak brak OC może wyjść na jaw nie tylko wtedy, gdy rzeczywiście ubezpieczenie nie zostało zakupione. Zdarza się, że mimo nabycia obowiązkowego ubezpieczenia i opłacenia składki, w bazie CEPiK-u nie ma informacji o polisie.

Dlaczego każdy kierowca musi mieć OC?

Ubezpieczenie OC chroni odpowiedzialność cywilną kierowcy w razie, gdyby ten spowodował kolizję. Posiadacz ubezpieczenia w większości przypadków może liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela, który wypłaci poszkodowanym rekompensatę z OC sprawcy. Często kwoty, na jakie opiewa odszkodowanie, mocno wykraczają poza możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego, dlatego ubezpieczenie jest niezbędne. OC chroni zarówno interes sprawcy wypadku, który bez ubezpieczenia musiałby opłacić roszczenia ofiar lub ich bliskich z własnej kieszeni, jak i poszkodowanego, który pewnie nie mógłby liczyć na zwrot kosztów naprawy czy leczenia bez udziału towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ważność polisy OC – jak funkcjonariusz sprawdza, czy kierowca ma ubezpieczenie?

Jednym z podmiotów uprawnionych do sprawdzenia, czy kierowca posiada ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną, jest policjant. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz ma prawo zweryfikować ważność polisy zatrzymanego kierowcy. Policja korzysta z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje dotyczące aut, w tym również ubezpieczenia samochodu.

Co jeśli policjant stwierdzi, że OC kontrolowanego kierowcy jest nieważne? Może się tak stać z dwóch powodów:

 • jeśli właściciel pojazdu rzeczywiście nie wykupił polisy,
 • jeśli właściciel nabył OC, ale informacja o zakupie nie została umieszczona w bazie CEPiK-u.
Przykład

Małgorzata wykupiła OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż dotychczas. Nowy ubezpieczyciel miał 14 dni na poinformowanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego o wykupionej polisie. Dwa dni po zmianie firmy ubezpieczeniowej Małgorzata została poddana kontroli drogowej, w czasie której okazało się, że informacja o nowym OC jeszcze nie wpłynęła do CEPiK-u. Kobieta wyjaśniła funkcjonariuszowi zaistniałą sytuację. Na szczęście po sporządzeniu wniosku o wyjaśnienie tej sprawy do UFG okazało się, że ubezpieczenie samochodu było ważne, a Małgorzata nie musiała płacić kary za brak OC.

Brak ważnego OC – czy kierowca otrzyma mandat?

Czy kierowca otrzyma mandat za nieważne OC? Konsekwencje zależą od przyczyny braku ubezpieczenia. W pierwszym przypadku, czyli wtedy, gdy faktycznie nie wykupił OC – z pewnością tak. A oprócz tego zostanie na niego nałożona kara za brak OC. O tym, jakie kary grożą za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, będzie mowa nieco później.

grafika

Jeśli jednak kierowca podczas kontroli twierdzi, że wykupił ubezpieczenie, kwestię nieważnego OC trzeba będzie wyjaśnić. Najlepszym wyjściem byłoby okazanie polisy. Przepisy obowiązujące od 1 października 2018 roku zwalniają jednak kierowców z wożenia ze sobą tego dokumentu, dlatego może okazać się, że udowodnienie posiadania ważnego ubezpieczenia jest niemożliwe. Wówczas przeprowadzający kontrolę policjant może zweryfikować tę informację w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdy i tam nie pojawi się informacja o zakupie OC, policjant sporządzi wniosek do UFG, a wyjaśnienie nieścisłości będzie już leżało po stronie tej instytucji.

Dlaczego w bazie CEPiK-u nie ma informacji o zakupionym OC?

Zgodnie z postanowieniami Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to ubezpieczyciel, który podpisał z właścicielem pojazdu umowę OC, powinien najpóźniej w ciągu 14 dni przekazać informację o ubezpieczeniu do UFG, skąd dane ubezpieczonego trafiają do CEPiK-u. Zatem jeśli ubezpieczyciel nie wywiąże się ze swojego obowiązku lub nie dotrzyma terminu, albo przekaże błędne dane, które uniemożliwią zidentyfikowanie ubezpieczonego, w bazach może pojawić się informacja o nieważnym OC.

Czy można sprawdzić informacje o własnym pojeździe w bazie CEPiK-u?

Najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której w bazach nie będzie informacji o zakupionym ubezpieczeniu. Jak to zrobić? Najlepszym sposobem na to jest samodzielne sprawdzenie w bazach UFG i CEPiK, czy znalazły się tam informacje o nowej polisie. Jeśli nie, można wziąć sprawy w swoje ręce: sprawdzić na stronie CEPiK i jak najszybciej zwrócić się do ubezpieczyciela, nie angażując w to policji.

Do dyspozycji kierowców jest aplikacja mPojazd (część aplikacji mObywatel). Ale posiadacze samochodów mogą również skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl, która udostępnia dane samochodu po wprowadzeniu daty pierwszej rejestracji, numeru rejestracyjnego i numeru VIN.

Warto mieć na uwadze opisane wyżej sytuacje i rozważyć wożenie w samochodzie polisy OC. To najłatwiejszy sposób na udowodnienie zakupu ubezpieczenia.

Ekspert Mubi radzi:

W internetowych bazach danych można sprawdzić nie tylko swoje ubezpieczenie OC. Z tej możliwości skorzystają przede wszystkim nabywcy używanych samochodów lub osoby chcące dowiedzieć się, czy sprawca kolizji, który przyczynił się do uszkodzenia ich auta, miał ważną polisę OC. Te informacje można sprawdzić w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczą do tego podstawowe dane pojazdu: jego numer rejestracyjny i numer VIN.

Kary za brak OC – jakie kary grożą kierowcy, który nie kupił ubezpieczenia?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny kontroluje dane właścicieli pojazdów i sprawdza, czy każdy z nich wykupił obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. To właśnie UFG wysyła wezwanie do zapłaty kary za brak ubezpieczenia OC. To jak dużą sumę będzie musiał zapłacić posiadacz samochodu, który nie wykupił ochrony odpowiedzialności cywilnej, zależy od:

 • minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku,
 • rodzaju pojazdu bez ważnego OC,
 • liczby dni bez ubezpieczenia.

Od 1 stycznia 2024 roku za brak OC motocykli i innych tego typu pojazdów UFG nałoży karę 280 zł (za przerwę w ochronie krótszą niż 3 dni), 710 zł (za brak OC od 4 do 14 dni) lub 1 410 zł (za przerwę dłuższą niż 14 dni)..  

Jeśli właściciel samochodu osobowego nie wykupi ubezpieczenia, otrzyma karę w wysokości 1 700 zł (za brak OC przez czas krótszy niż 3 dni), 4 240 zł (jeśli przerwa w ubezpieczeniu będzie trwała od 4 do 14 dni) lub 8 480 zł (za zwłokę w zakupie OC powyżej 14 dni).

Największe kary dotyczą właścicieli pojazdów ciężarowych dodatkowo wzrosły do: 2 550 zł (do 3 dni przerwy), 6 360 zł (4–14 dni bez OC) oraz 12 730 zł (powyżej 2 tygodni).

Kary pieniężne to jednak nie wszystko. Kierowcy nieposiadający OC, którzy spowodują wypadek, będą zobowiązani do zwrotu odszkodowania, które wypłaci poszkodowanym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To tzw. regres ubezpieczeniowy.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie OC chroni interes zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego.
 • Policja podczas kontroli drogowej może sprawdzić, czy kierowca posiada OC. Kierowca, który nie wykupił OC, otrzyma karę pieniężną.
 • Brak OC może wynikać z winy właściciela pojazdu, który zapomniał wykupić ubezpieczenie, ale także z winy ubezpieczyciela, który spóźnił się z przekazaniem informacji do UFG lub przekazał nieprawidłowe dane.
 • Jeśli kierowca kupił OC, a funkcjonariusz nie znalazł w bazie CEPiK informacji o aktualnej polisie, wypisze on wniosek do UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wyjaśni sprawę. Kierowca wówczas nie otrzyma mandatu.
 • Po zakupie polisy warto skontrolować informacje, jakie widnieją do bazy CEPiK.
 • Wgląd w informacje o pojeździe jest możliwy poprzez platformę Historia Pojazdu lub poprzez usługę mPojazd.
 • Kary za brak OC zależą od aktualnie obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia, rodzaju pojazdu, a także długości przerwy w ubezpieczeniu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o nieważne OC mimo zakupu ubezpieczenia

Co powinien zrobić kierowca, kiedy podczas kontroli policjant stwierdzi brak polisy OC w bazie CEPiK?
Czy kierowca sam może sprawdzić stan ubezpieczenia samochodu?
Czy kierowcy muszą wozić ze sobą polisy OC?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
witam a co w sytuacji jeśli w UFG wyskakuej brak danych natomiast na stronie historiapojazdu.gov jest wszystko ok, polisa wazna oplacona i inne dane również poprawne. dlaczego tak jest i czy UFG będzie mnie scigał za to zewygenerowałam na ich stronie takie zapytanie ? Przeciez posiadam oplacona polise mam jej nr i dowod zapłaty do ubezpieczyciela
Jeśli ma Pani polisę otrzymaną od ubezpieczyciela (w wersji drukowanej lub elektronicznej), posiada Pani potwierdzenie zapłaty, a dodatkowo fakt zakupu ubezpieczenia można zweryfikować na historiapojazdu.gov, nie powinno być problemu z udowodnieniem, że ubezpieczenie zostało zakupione. Myślę, że warto skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego została zawarta polisa, a także wyjaśnić sprawę w UFG, jeśli od dnia zakupu minęło ponad 14 dni. Proszę też wozić ze sobą polisę, aby w razie ewentualnej kontroli drogowej mogła Pani udowodnić, że jest posiadaczką ubezpieczenia.
avatar autora komentarza
Witam. Mamy taki problem. Auto kupiliśmy 25.01.2021r po jakimś czasie UFG napisało pismo że nie mamy ubezpieczenia i żeby im wysłać aktualną Polisę. Wysłaliśmy OC które było na poprzedniego właściciela, umowę sprzedaży i dowód. Po paru miesiącach znów odezwali się że nie mamy OC i mamy zapłacić 5600zł kary. Podczas zawierania nowej umowy OC zauwazylem że był inny numer VIN na OC i inny w dowodzie. Wczoraj byłem u Pani u której była zrobiona nowa polisa i dzwoniła do hdi i Pan sprawdził i błąd w vinie był już parę lat do tyłu. I nie pamiętam czy podczas nabycia auta zglaszalem do OC że auto zostało nabyte ale Pani jak sprawdzała w systemie to OC było na mnie. Czy przez ten numer VIN UFG myśli że auto nie miało ubezpieczenia ?
avatar autora komentarza
otrzymałam wezwanie do zapłaty z Kruk mimo opłaconego OC w firmie ubezpieczeniowej uniqa w listopadzie ub roku miałam kolizje drogową gdzie sprawcą byłam ja Zostałam ukarana mandatem i punktami karnymi Opłacone oc zostało powiekszone kwotowo o tę szkodę Nie rozumiem żądania przez firme kruk 10 tyś zł i dodatkowej grożby sadem
avatar autora komentarza
GFU wysyła pisma z informacją o braku ważności polisy za okres 1 dnia przed końcem poprzedniej polisy np polisa zawsrta od 12.04.2022 do 11.04.2023, a nastepna od 12.04.2023 do 11.04.2024 a tymczasem fundusz wysyłał wezwanie do zapłaty za brak OC w okresie 10.04.2023. Jak to możliwe, że fundusz posiada błędne dane? Grozi, że brak działań wyjaśniających grozi porusz kary 1440 zl kolejną. To powoduje że osoba posiadająca polisę musi im udowadniać że w tym okresie posiadała polisę zamiast funduszu podać co wykrył i to udowodnić. Aż strach myśleć co w przypadku gdy się już nie posiada starej polisy.
Błędne dane w bazie mogą wynikać z pomyłki ubezpieczyciela. To firma ubezpieczeniowa zgłasza zawarcie polisy do UFG. Jeśli kierowca posiada polisę, łatwo mu będzie udowodnić, że we wskazanym przez UFG terminie ubezpieczenie obowiązywało. Można też skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i poprosić o pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC