OC dla seniora – czy emeryci płacą za ubezpieczenie więcej niż młodsi kierowcy?

Często słyszy się narzekania na to, jak jeżdżą starsi kierowcy. Zarzuca im się słabszy refleks, nieuważność albo opieszałość, zwraca uwagę na problemy ze zdrowiem, które mogą wpływać na zachowanie na drodze. Czy w związku z tym firmy ubezpieczeniowe podnoszą ceny dla tej grupy wiekowej, tak jak dla najmłodszych kierowców? Sprawdziliśmy, ile za OC płacą seniorzy i jak wypadają w porównaniu z innymi kierowcami.

Ubezpieczyciele doceniają seniorów. Za co?

Seniorzy zwykle mają prawo jazdy od wielu lat, a co za tym idzie – spore doświadczenie na drodze. Wiedzą, jak się zachować niemal w każdej sytuacji, bo większość z nich mieli okazję przeżyć lub zaobserwować. Do tego jeżdżą wolniej i ostrożniej niż kierowcy z pozostałych grup wiekowych. Nie czują potrzeby, żeby imponować innym, są odpowiedzialni, bo często wożą ze sobą np. wnuki. To nie gdybania – potwierdzenie można znaleźć choćby w statystykach wypadków.

Liczba wypadków powodowanych przez kierowców z różnych grup wiekowych

Grupa
wiekowa
WypadkiZabiciRanniWskaźnik liczby wypadków
na 10 000 populacji
18-24 lat3 6533824 63013,77
25-39 lat6 5466537 8767,85
40-59 lat5 6824926 5415,46
60+ lat3 4183613 8433,49
Źródło: opracowanie własne na podstawie raportu Policji “Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku”

Warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę wypadków, ale i na współczynnik wypadków przypadających na 10 000 populacji w danym wieku – w przypadku seniorów obie te wartości są najmniejsze. W grupie najmłodszych kierowców współczynnik ten jest ponad 3,5 razy wyższy, a wśród kierowców między 25. a 39. rokiem życia nadal o połowę wyższy.

Statystyki wypadkowe mają duży wpływ na kalkulację składek OC. To dlatego najmłodsi kierowcy płacą za OC najwięcej, a seniorzy mogą liczyć na większą przychylność ubezpieczycieli.

Porównanie cen: ile zapłaci młody kierowca, kierowca w średnim wieku i senior?

Żeby dowiedzieć się, jak różne towarzystwa oceniają seniorów, porównaliśmy ceny ubezpieczeń dla 22-latka, 42-latka i 62-letniego kierowcy. Żeby porównanie było miarodajne, każdego z nich wyposażyliśmy w ten sam samochód: Renault Captur z rocznika 2014, o pojemności silnika 1197 cm3, model 5-drzwiowy na benzynę. W naszym porównaniu wszyscy korzystają z samochodu prywatnie. Zakładamy, że przebieg wynosi 150 tys. km, a planowany przebieg na ten rok – 10 tys. km. Samochód jest parkowany nocą na ulicy.

Każdy z kierowców mieszka we Wrocławiu i jest bezdzietnym kawalerem, nie dzieli auta z nikim innym. Nie spowodował też do tej pory żadnej szkody. Jedyna różnica tkwi więc w tym, jak długo każdy z nich ma prawo jazdy i opłaca składki OC.

Oto jakie ceny dla każdego z kierowców zaproponowało 8 różnych towarzystw ubezpieczeniowych:

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Kierowca 22-letni
(cena OC)
Kierowca 42-letni
(cena OC)
Kierowca 62-letni
(cena OC)
Benefia1 348 zł608 zł583 zł
mtu24.pl1 350 zł627 zł616 zł
UNIQA1461 zł575 zł686 zł
TUZ Ubezpieczenia1 497 zł484 zł475 zł
Beesafe1 607,27 zł529,25 zł558,54 zł
LINK41 841,88 zł856,35 zł838,21 zł
Trasti1 986 zł518 zł525 zł
Opracowanie własne na podstawie kalkulacji przeprowadzonych w serwisie Mubi (06.09.2022)

Najmłodszy kierowca dostał także ofertę ubezpieczenia z You Can Drive za 1 674 zł. Ponieważ ten ubezpieczyciel oferuje jedynie ubezpieczenia dla osób poniżej 30 lat, więc nie można byłoby porównać ofert dla starszych właścicieli pojazdów.

Z powyższego zestawienia wynika, że w 5 na 8 firm ubezpieczeniowych, senior zapłaci za ubezpieczenie mniej niż pozostali kierowcy:

  • w LINK4 o 2% mniej od 42-latka i aż o 120% mniej od 22-latka,
  • w TUZ Ubezpieczenia o 2% mniej od 42-latka i o 215% mniej od 22-latka,
  • w Benefii o 4% mniej od 42-latka i o 131% mniej od 22-latka,
  • w mtu24.pl o 2% mniej od 42-latka i o 119% mniej od 22-latka.

W 2 towarzystwach cena OC dla osoby powyżej 60. roku życia okazała się nieznacznie wyższa niż cena OC dla 42-latka:

  • w Trasti zaledwie o 1% wyższa,
  • w Beesafe o 6% wyższa.

Czy OC dla seniora może być jeszcze tańsze?

W przytoczonym powyżej przykładzie najtańsze ubezpieczenie OC dla 62-latka wyniosło 475 zł. Wyniki kalkulacji w porównywarce OC Mubi wskazują jednak, że wielu seniorów może liczyć na jeszcze niższe ceny polis. Zestawiliśmy kilka przykładów kalkulacji z najniższymi cenami dla kierowców wieku 62 lat.

MiejscowośćSamochódCena OC
powiat poznańskiOpel Kadett, pojemność silnika: 1,4 l212 zł
powiat konińskiVolkswagen Passat, pojemność silnika: 2,0 l221 zł
powiat lwóweckiBMW Seria 3 pojemność silnika: 1,6 l241 zł
powiat chełmskiVolkswagen Passat, pojemność silnika: 1,8 l253 zł
KrakówVolkswagen Golf, pojemność silnika: 1,6 l269 zł
Dane porównywarki Mubi z sierpnia 2022 roku

Jak widać, ubezpieczenie OC nawet 300 zł jest w zasięgu ręki seniorów. Na wysokość cen polis wpływa również miejsce zamieszkania. Wszyscy wymienieni kierowcy mieszkają poza największymi miastami, gdzie z racji na duże zagęszczenie ruchu najłatwiej o kolizję lub wypadek, w związku z czym ubezpieczenie samochodu jest tam najbardziej kosztowne.

Przykład

Nie wszyscy seniorzy chętnie korzystają z internetu. Pani Jadwiga od wielu lat kontynuowała polisę u tego samego ubezpieczyciela, co wynikało zarówno z przyzwyczajenia, jak i z wygody. Jej syn, który też był kierowcą, namówił ją do sprawdzenia ceny OC w innych zakładach ubezpieczeniowych. Wspólnie wyszukali najtańsze OC, w dodatku w pakiecie z mini assistance, w internetowej porównywarce. Okazało się, że jeżdżąca od wielu lat bezszkodowo kobieta może zapłacić za OC ponad 200 zł mniej niż dotychczas. Gdy tylko mogła, zrezygnowała z usług dotychczasowego ubezpieczyciela. Wykupiła OC w mniej popularnym towarzystwie, którego oferty nawet by nie poznała, gdyby nie skorzystała z porównywarki.

Co jeszcze wpływa na ceny OC emerytów?

Osoby starsze często z przyzwyczajenia kupują OC u tego samego agenta albo przedłużają umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, bez sprawdzania, czy któraś z firm nie ma dla nich tańszej oferty. Tymczasem, różnica między najtańszym a najdroższym OC dla seniora może wynosić ponad 1000 złotych! W dodatku niektóre firmy bardziej niż inne doceniają doświadczenie kierowców po 60-tce. Chcesz sprawdzić, który ubezpieczyciel ma dla Ciebie najtańsze OC? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC.

Ekspert Mubi radzi:

Tym, co powinien zrobić senior, by zadbać o niską cenę OC, jest oczywiście bezpieczna jazda lub wykupienie ochrony zniżek. Nawet osoba z dużym doświadczeniem za kółkiem może zapłacić sporo za ubezpieczenie auta, jeśli spowoduje nim szkodę. Podobnie jest w wypadku ubezpieczenia autocasco. Jeśli otoczony ochroną AC pojazd zostanie uszkodzony, właściciel zapłaci więcej za następny rok jego ubezpieczenia.

PODSUMOWANIE
  • Seniorzy mogą liczyć na tanie OC przede wszystkim dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu na drodze.
  • Seniorzy są grupą kierowców, w której notuje się najniższy współczynnik spowodowanych wypadków drogowych.
  • Starsi kierowcy mogą płacić za ubezpieczenie nawet dwukrotnie mniej w porównaniu z młodymi kierowcami.
  • Najtańsze OC seniora wynosi nawet mniej niż 300 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC dla seniora

Czy wiek kierowcy ma wpływ na cenę ubezpieczenia?

Tak. Firmy ubezpieczeniowe obliczają wysokość składek dla swoich klientów, oszacowując ryzyko, jakie wiąże się z objęciem ich ochroną. Biorą przy tym pod uwagę szereg czynników, wśród których znajdują się również indywidualne cechy każdego kierowcy, w tym jego wiek i posiadane doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

Dlaczego najstarsi kierowcy płacą mniej za OC?

Seniorzy są w uprzywilejowanej grupie pod względem ceny OC nie tylko ze względu na wiek, który często przekłada się na wieloletnie doświadczenie na drodze, ale również dzięki statystykom policyjnym. Z nich bowiem wynika, że najstarsi kierowcy powodują średnio najmniej wypadków, a zatem ich ubezpieczenie niesie ze sobą mniejsze ryzyko.

Ile płacą za OC seniorzy w porównaniu do innych kierowców?

Przykładowe wyliczenia z porównywarki Mubi wskazują na to, że ceny ubezpieczenia dla seniorów są zawsze znacznie niższe od tych dla najmłodszych kierowców, a często również nieco niższe niż dla kierowców w średnim wieku. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość składki zależy od różnych czynników, więc wielu starszych kierowców może liczyć na zakup OC nawet za ok. 300-400 zł.

Źródła:
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
64,33
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!