Dlaczego rówieśnicy z takimi samymi autami płacą różne stawki OC? Porównanie profili dwóch kierowców

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że Twoi znajomi płacą za OC mniej niż Ty? Przecież mieszkacie w jednym mieście, jesteście w podobnym wieku, nawet wszyscy jeździcie samochodami tej samej marki. Mimo tego różnice cen między waszymi polisami sięgają nawet kilkuset złotych. Jesteś ciekaw, dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej.

Ceny OC dla dwóch kierowców o podobnych profilach

Żeby zbadać bliżej ten temat, przyjrzeliśmy się kalkulacjom dwóch 40-letnich kierowców z Warszawy, Marka i Adama, którzy jeżdżą samochodami Toyota. Oprócz miejsca zamieszkania, marki samochodu i wieku łączy ich to, że oboje mają jedno dziecko. Mogłoby się wydawać, że i ceny za OC dostaną podobne. Najtańsze OC różniło się w przypadku obu panów prawie o 100 zł, kolejna oferta dla Marka była o prawie 40 zł droższa niż oferta, jaką otrzymał Adam, a w niektórych towarzystwach ta różnica wynosiła około 110.

Nazwa
ubezpieczyciela
Cena OC
dla Marka
Cena OC
dla Adama
Uniqa483 zł398 zł
Beesafe489 zł450 zł
TUZ592 zł703 zł
Trasti594 zł579 zł
Aviva609 zł646 zł
LINK4680 zł564 zł
Na podstawie wyliczeń w kalkulatorze OC Mubi.pl z dn. 17.06.2021

Jak parametry samochodu wpływają na cenę OC?

Żeby dowiedzieć się, skąd biorą się takie różnice, przyjrzeliśmy się bliżej parametrom samochodów, którymi jeżdżą Marek i Adam. Oto co obaj kierowcy wpisali do naszego kalkulatora OC:

Parametry samochodu
podane w kalkulatorze OC
Kierowca 1 – MarekKierowca 2 – Adam
Rok produkcji20102010
MarkaToyotaToyota
ModelAvensisYaris
Rodzaj paliwabenzynadiesel
Pojemność silnika 1598 cm31364 cm3
Liczba drzwi55
Stan licznika230 tys. km150 tys. km
Miejsce parkowania indywidualny garażulica

Podobieństwa między samochodami Marka i Adama kończą się na marce, roku produkcji i liczbie drzwi. Inny jest model, rodzaj napędu, pojemność silnika, miejsce parkowania i przebieg. Sprawdziliśmy, jak każdy z tych czynników wpływa na cenę OC.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Wiek pojazdu a cena OC

Między samochodami Marka i Adama nie ma różnicy wieku. Czy to możliwe, że Adam płaciłby mniej, gdyby jego samochód był młodszy? Obliczyliśmy to.

Nazwa
ubezpieczyciela
Samochód z 2015 r.
(cena OC)
Samochód z 2010 r.
(cena OC)
Różnica (%)
Uniqa412 zł398 zł3%
Beesafe450 zł450 zł0%
TUZ683 zł703 zł3%
Trasti563 zł579 zł3%
Aviva609 zł646 zł6%
LINK4555 zł564 zł2%

Okazuje się, że prawie dla każdego ubezpieczyciela młodsze auto jest lepsze. Jedynie w Beesafe cena OC pozostaje bez zmian. TU Uniqa zaoferowało o 3% droższe ubezpieczenie dla młodszego auta. W Avivie młodszy samochód ma OC tańsze o 6%, w TUZ i Trasti – o 3%, w LINK4 o 2%, w Benefii – o 5%, a w Aviva o 9%.

miniaturka wpisu
OC dla młodych kierowców – najtańsze ubezpieczenia w 2021

Jesteś młodym kierowcą? Zobacz, co zrobić, żeby płacić mniej za ubezpieczenie OC samochodu. Porównywarka OC Mubi doradzi Ci, jak zaoszczędzić.

Przejdź do artykułu

Pojemność silnika a cena OC

Silnik o pojemności 1598 cm3 i taki, który mieści 1364 cm3 to dwa różne silniki, choć różnica między nimi nie jest ogromna. Ten pierwszy pozwala rozwijać nieco wyższe prędkości, a dla ubezpieczycieli jest to znak, że ryzyko groźnego (i kosztownego) wypadku jest większe i należy podnieść składkę dla właścicieli wyposażonych w nie samochodów. Ta prawidłowość jest widoczna w zestawieniu średnich cen OC w zależności od pojemności silnika. Auto Adama mieści się w przedziale do 1.4 l, dla którego średnia wynosi 735 zł, a auto Marka w przedziale do 1.6 l, gdzie średnia to 742 zł. W tym przypadku różnica jest minimalna.

Pojemność silnikaŚrednia cena OC
do 1.0622 zł
1.0-1.2688 zł
1.2-1.4735 zł
1.4-1.6742 zł
1.6-2.0793 zł
powyżej 2.0916 zł
Źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji użytkowników Mubi.pl, czerwiec 2021

Więcej na temat tej zależności przeczytasz w artykule:

miniaturka wpisu
Pojemność silnika a cena OC

Jak pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenie OC? Czy właściciele samochodów z dużym silnikiem mogą mieć tańsze OC? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Miejsce parkowania a cena OC

Marek parkuje swój samochód w indywidualnym garażu, Adam przy ulicy. To również może wpływać na cenę ich ubezpieczenia, chociaż prawdopodobnie informacja ta będzie ważniejsza przy zakupie autocasco niż przy OC. Indywidualny garaż jest bezpieczniejszym miejscem od przydrożnych parkingów. Różnica w cenie OC dla tak parkowanych pojazdów może się nieco różnić.

miniaturka wpisu
Jak miejsce parkowania wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Gdzie parkować, aby ubezpieczenie było tańsze? Jak różnią się ceny w zależności od miejsca parkowania? Przeczytaj i sprawdź!

Przejdź do artykułu

Przebieg samochodu a cena OC

Sporo mówi się o tym, że stan licznika samochodu może wpływać na wysokość składki OC. Jednak dla większości firm ubezpieczeniowych te 80 tys. przejechanych kilometrów więcej u Marka nie robi aż tak dużej różnicy – z naszych obliczeń wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie podniosły składki ubezpieczeniowej, gdy zwiększył się przebieg pojazdu.

miniaturka wpisu
Przewidywany roczny przebieg a wysokość składki OC

Dlaczego ubezpieczyciele pytają o planowany przebieg? Jak zmieniają się ceny OC wraz ze wzrostem kilometrów planowanego przebiegu? Sprawdź!

Przejdź do artykułu

Jak dane kierowcy wpływają na cenę OC?

Przyjmijmy, że Marek i Adam, mimo że oboje urodzili się w tym samym roku, mieszkają kilka ulic od siebie i mają kilkuletnie dzieci, różnią się kilkoma rzeczami: Adam zrobił prawo jazdy 4 lata wcześniej niż Marek, Marek jest żonaty a Adam jest kawalerem. Czy to sprawiło, że jeden z nich płaci za OC więcej?

Dane właściciela podane
w kalkulatorze OC
Kierowca 1 – MarekKierowca 2 – Adam
Data urodzenia 15.08.1981 10.04.1981
Kiedy właściciel uzyskał
prawo jazdy
2002 r. 1998 r.
Miejsce zamieszkaniaWarszawaWarszawa
Stan cywilnyŻonatyKawaler
Czy ma dzieci?taktak
Dodatkowi właściciele autabrakbrak
Czy były szkody?nienie
Czy było AC?taktak

Długość posiadania prawa jazdy a cena OC

Mimo że Marek i Adam urodzili się w tym samym roku, to Adam ma prawo jazdy 4 lata dłużej i o tyle dłużej opłaca OC dla swoich samochodów. Może nie jest to tak duża różnica, jak w przypadku 20-latka i 40-latka, ale jednak zauważalnie zmienia stawki OC w niektórych towarzystwach. Porównaliśmy obecne ceny OC dla mniej doświadczonego na drodze Marka i ceny, jakie otrzymałby, gdyby zrobił prawo jazdy w 1998 roku, tak jak Adam.

Nazwa ubezpieczycielaPrawo jazdy od 2002 r.
(cena OC)
Prawo jazdy od 1998 r.
(cena OC)
Różnica cen OC
(%)
Uniqa483 zł475 zł2%
Beesafe489 zł489 zł0%
TUZ592 zł592 zł0%
Trasti594 zł594 zł0%
Aviva609 zł601 zł1%
LINK4680 zł619 zł9%

W 3 towarzystwach cena pozostała bez różnicy, ale w 3 innych zmalała – o 9% w LINK4, o 2% w TU Uniqa oraz 1% w TU Aviva.

Historia szkód a cena OC

Adam i Marek w swojej historii ubezpieczeniowej nie mają żadnych szkód. Co stałoby się jednak z ceną OC, gdyby jeden z nich miał na swoim koncie 1 szkodę spowodowaną 2 lata temu? Czy musiałby zapłacić więcej za swoje OC? Sprawdźmy to na przykładzie Marka.

Nazwa
ubezpieczyciela
1 szkoda
(cena OC)
bez szkód
(cena OC)
Różnica cen OC
(%)
Uniqa623 zł 483 zł22%
Beesafe873 zł489 zł44%
TUZ794 zł592 zł25%
Trasti940 zł594 zł37%
Aviva854 zł609 zł29%
LINK41037 zł680 zł34%

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

W przypadku Marka wszyscy ubezpieczyciele podnieśliby cenę OC, gdyby kierowca spowodował ją 2 lata temu. I nie byłyby to małe zwyżki, bo większość towarzystw podniosło ceny o 20-40%. Najmniej odczuwalny wzrost składki OC Marek odczułby, ubezpieczając się w TU Uniqa.

Stan cywilny a cena OC

Marek jest żonaty, Adam jest kawalerem. Czy zmiana stanu cywilnego może mieć wpływ na stawkę OC, jaką płaci ten drugi? Tym razem w kalkulatorze OC podaliśmy dane Adama z małą zmianą: w polu stan cywilny wybraliśmy opcję żonaty.

Nazwa
ubezpieczyciela
Stan cywilny: kawaler
(cena OC)
Stan cywilny: żonaty
(cena OC)
Różnica cen OC
(%)
Uniqa398 zł398 zł
Beesafe450 zł450 zł
TUZ703 zł703 zł
Trasti579 zł579 zł
Aviva646 zł653 zł1%
LINK4564 zł564 zł

Jak widać na przykładzie Adama, towarzystwa ubezpieczeniowe podobnie traktują osoby w związku małżeńskim i w stanie wolnym. Można podejrzewać, że większą różnicę zauważylibyśmy, gdyby Adam nie miał dzieci – towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że osoby, które przewożą dzieci, jeżdżą bezpieczniej. W przypadku zmiany stanu cywilnego tylko Aviva podniosłaby składkę w dodatku minimalnie.

Cena OC to suma drobnych czynników – i jak się okazuje, każdy ma znaczenie

Powyższe analizy dobrze pokazują, jak wiele drobnych rzeczy wpływa na wysokość cen OC. Wystarczy zmienić jeden czynnik, jak np. pojemność silnika czy miejsce parkowania, by uzyskać od kilku do kilkudziesięciu złotych różnicy. A jeśli zmienimy kilka takich czynników jednocześnie, może okazać się, że za OC zapłacimy nawet kilkaset złotych mniej niż ktoś, kto – mogłoby się wydawać – ma identyczny profil kierowcy.

To dobra wiadomość dla oszczędnych osób, bo na niektóre z tych zmiennych mamy wpływ – możemy np. wybrać samochód z mniejszą pojemnością, parkować go w dobrze strzeżonym miejscu i dbać o bezpieczną jazdę.

Żeby mieć pewność, że płacimy najtańsze dostępne dla nas OC, sprawdzajmy też oferty wszystkich ubezpieczycieli. Często okazuje się, że to, co dla jednego jest powodem do podniesienia składki, dla innego jest bez znaczenia. Wystarczy skorzystać z porównywarki OC i samodzielnie przekonać się o tych różnicach.

Ekspert Mubi radzi

Na cenę ubezpieczenia ma wpływ też to, czy z auta będą korzystali kierowcy poniżej 25 roku życia. Młodzi kierowcy muszą zostać uwzględnieni w czasie obliczania ceny ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku, jeśli dojdzie do spowodowania szkody przez młodszego użytkownika pojazdu, ubezpieczyciel OC co prawda wypłaci odszkodowanie, ale będzie miał prawo do przeliczenia składki ubezpieczenia i zażądania od swojego klienta wyższej opłaty za OC.

PODSUMOWANIE
  • Nawet kierowcy o – na pozór – podobnych cechach, mogą otrzymać zupełnie inne oferty ubezpieczenia OC.
  • W wyliczaniu składki ubezpieczeniowej pod uwagę brane są zarówno dane właścicieli aut, jak i parametry samochodu.
  • Czasem wystarczy zmienić jeden parametr lub cechę, np. szkodowość kierowcy lub pojemność silnika czy rodzaj napędu, aby składka ubezpieczeniowa uległa zmianie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o różnice w cenach OC rówieśników

Czy podobni do siebie kierowcy zapłacą tyle samo za OC?
Niekoniecznie. Na cenę OC ma wpływ całe mnóstwo czynników, które sprawiają, że nawet z pozoru podobni do siebie kierowcy mogą otrzymać zupełnie inne stawki ubezpieczenia. Ten sam wiek, auta tej samej marki czy to samo miejsce zamieszkania – to wszystko sprawia, że ceny OC dwóch osób mogą być zbliżone, ale jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że będą identyczne.
Czy parametry samochodu wpływają na cenę OC?
Tak! Gdy przyjrzymy się bliżej dwóm samochodom tej samej marki, może się okazać, że tak naprawdę więcej je dzieli, niż łączy. Inne modele, różne silniki o innych pojemnościach, do tego duża różnica w przebiegu i latach produkcji, a nawet miejsce parkowania. Ubezpieczyciele biorą to wszystko pod uwagę przy obliczaniu stawki OC, dlatego na pozór podobne auta mogą być diametralnie różne w ubezpieczeniu.
Jakie znaczenie dla OC mają cechy kierowcy?
Podobnie jak w przypadku parametrów samochodu – bardzo duże. Nie chodzi tylko o rok urodzenia czy miejsce zamieszkania. Ubezpieczyciele patrzą również m.in. na rok uzyskania prawa jazdy, stan cywilny, liczbę dzieci i historię ubezpieczenia. Będący w tym samym wieku kierowcy mogą więc w oczach TU być zupełnie innymi klientami, co wpłynie na wysokość ich składek.
Oceń artykuł:
612,07
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!