Dzieci a ubezpieczenia komunikacyjne – czy rodzice płacą mniej za OC i AC?

Wiek, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia czy model samochodu to tylko niektóre zmienne, które wpływają na cenę OC i AC. Co jednak z byciem rodzicem? W końcu kierowcy wożący dzieci uważani są za tych jeżdżących bezpieczniej. Na podstawie danych z porównywarki Mubi oraz przykładowych kalkulacji sprawdziliśmy, czy posiadania dzieci oraz ich liczba wpływają na wysokość składek ubezpieczeniowych!

Dziecko-pasażer – statystyki wypadków z 2021 roku

W formularzu porównywarki Mubi pada pytanie, czy właściciel samochodu ma dzieci poniżej 26. roku życia. Następnie użytkownik proszony jest o podanie wieku najstarszego potomka. Dlaczego ubezpieczycieli interesują odpowiedzi na te pytania?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zerknijmy na oficjalne statystyki wypadków publikowane co roku przez Policję. Z danych wynika, że w 2021 roku zdarzyły się 363 wypadki z udziałem dzieci w wieku 0-6 lat, które były pasażerami. Zginęło w nich 19 dzieci, a 385 zostało rannych. Natomiast dzieci w wieku 7-14 lat uczestniczyły jako pasażerowie w 441 wypadkach – 13 ofiar i 483 rannych. W sumie takich zdarzeń dla dzieci w wieku 0-14 lat było 804, zginęło w nich 32 dzieci i 868 zostało rannych. 

Porównajmy je z całkowitą liczbą wypadków, w których ucierpieli pasażerowie. W 2021 roku miało miejsce 5 756 wypadków samochodów osobowych (tylko takie w tym artykule rozważamy), w których zginęło 348 osób, a 5 408 pasażerów zostało rannych – wśród nich były też wymienione dzieci w wieku 0-14 lat. Po co przytaczamy te dane?

Dzięki nim sprawdzimy popularne założenie, że kierowcy wożący dzieci, prowadzą samochody bezpieczniej. W przypadku wszystkich wypadków aut osobowych z udziałem pasażerów, w co 17 z nich zginęła osoba przewożona. Natomiast, gdy pod uwagę weźmiemy tylko dzieci w wieku 0-14 lat, to taka sytuacja miała miejsce w co 25 zdarzeniu!

Oczywiście zawsze można powiedzieć, że dzieci mają dodatkowe foteliki bezpieczeństwa. Również z dziećmi częściej jeździ się w terenie zabudowanym, wożąc je do przedszkola czy szkoły, gdzie jest mniej wypadków śmiertelnych niż na drogach krajowych i autostradach. Podsumowując, rodzice małych dzieci mają inne zwyczaje za kierownicą, zwiększające bezpieczeństwo swoje i pociech. Na koniec przyjrzyjmy się ostatnim statystykom Policji, które dotyczą ofiar wypadków drogowych wg grup wiekowych.

Ofiary wypadków w 2021 roku wg raportu Policji:

Grupa wiekowaRanni na milion populacjiZabici na milion populacji
0-6200,18,7
7-144058,4
15-17939,129,3
18-241429,5103,7
25-39882,970
40-5969261
>6052967,8
Źródło: Raport Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji “Wypadki drogowe w 2021 roku”.

Niestety nie mamy tutaj rozróżnienia na pasażerów, kierowców i pieszych. Mimo to dane wyraźnie wskazują na grupy wiekowe o podwyższonym ryzyku. Zdecydowanie najmniej ofiar jest w grupie wiekowej 0-7 oraz 7-14 lat, a najwięcej wśród osób w wieku 18-24 lata. Czy powyższe dane przekładają się na ceny OC? Sprawdzimy to, w dalszej części artykułu.

Średnia cena OC a dzieci – kto płacił mniej i dlaczego?

Na podstawie odpowiedzi na pytanie o bycie rodzicem dziecka poniżej 26. roku życia, porównaliśmy średnie ceny OC dla osób, które odpowiedziały “Tak” i wskazały na “Nie”. Jak wyglądały wyniki od początku tego roku?

MiesiącBycie rodzicem
(średnia cena OC)
Brak dzieci
(średnia cena OC)
luty 2022596 zł869 zł
styczeń 2022589 zł823 zł
grudzień 2021587 zł799 zł
listopad 2021597 zł814 zł
Źródło: Dane na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki Mubi.

Rodzice uważani są przez ubezpieczycieli za kierowców, którzy powodują mniej szkód i jeżdżą bezpieczniej. Taki wniosek można także wyciągnąć z danych przytoczonych z raportu Policji. Widać to także w porównaniu średnich cenach OC, choć od razu należy w tym miejscu postawić sobie duży znak zapytania. Czy aby na pewno ta różnica w cenach OC wynika z faktu bycia rodzicem?

Sprawdziliśmy średnią wieku kierowców z obu grup – rodzice i osoby bez dzieci. W kwietniu dla pierwszej grupy wyniosła ona 42 lat, a dla drugiej 38 lat. Co wydaje się oczywiste, wśród osób bez dzieci na pewno będzie dużo więcej młodych kierowców bez doświadczenia i historii ubezpieczenia, co na pewno wpływa na wzrost średniej składki OC dla tej grupy. Jak więc możemy sprawdzić, czy rzeczywiście posiadanie dzieci wpływa na cenę OC? Przeprowadzimy własne kalkulacje!

Brak dziecka i jedno dziecko – porównujemy ceny OC!

Aby zweryfikować, jak na cenę OC wpłynie odpowiedź na pytanie o posiadanie dziecka i wiek tego najstarszego, przeprowadzimy kilka przykładowych kalkulacji. Naszym kierowcą będzie 40-letni Pan Marek, ojciec 6-letniej Julii. Jest on właścicielem Škody Fabii z 2015 roku z silnikiem 1197 cm³. Auto ma przejechane 60 tys. km, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy Marek zamierza przejechać do 10 tys. km. 

Marek ma prawo jazdy od 2000 roku. Razem z żoną i dzieckiem mieszka w Gdańsku. Od co najmniej 10 lat kupuje ubezpieczenia OC i AC. W tym czasie miał jedną szkodę ponad 6 lat temu. Ceny ubezpieczenia sprawdzamy na dzień 11.03.2022 roku.

5 najtańszych OC od różnych ubezpieczycieli dla danych Pana Marka:

UbezpieczycielRodzic 6-letniej JuliiBrak dzieci
TUZ Ubezpieczenia582 zł**582 zł**
Uniqa594 zł*597 zł*
mtu24.pl605 zł605 zł
Trasti648 zł*648 zł*
Dane pochodzą z przykładowej kalkulacji przeprowadzonej 11.03.2022 w porównywarce Mubi.
*w cenie dodatkowe ubezpieczenie Assistance.
**w cenie dodatkowe ubezpieczenia NNW i Assistance.

W przypadku danych Pana Marka bycie ojcem nie wpłynęło na ceny OC. Jedynie Uniqa zaoferowała niższą składkę o 3 zł. Jaka może być tego przyczyna? Może być tak, że dane Pana Marka sprawiają, że otrzymuje on zniżki z innych powodów, dlatego te związane z byciem tatą nie mają aż takiego znaczenia. Zróbmy więc mały eksperyment –  jak zmienią się ceny OC i czy pojawią się różnice w ich cenie, jeśli kalkulację przeprowadzimy dla osoby, która ma 25 lat oraz małe dziecko!

Wszystkie dane pozostają takie same poza wiekiem właściciela pojazdu, rokiem otrzymania prawa jazdy i historią ubezpieczenia. W tej kalkulacji Pan Marek będzie miał 25 lat, 5 lat prawo jazdy i od 3 lat będzie kupował OC i AC, ale nie spowodował żadnej szkody. Jakie wyniki teraz otrzymamy?

5 najtańszych OC od różnych ubezpieczycieli dla Pana Marka (po zmianie danych):

UbezpieczycielRodzic 6-letniej JuliiBrak dzieci
You Can Drive946 zł946 zł
Uniqa926 zł*987 zł*
Beesafe1 017 zł1 017 zł
Benefia1 023 zł1 023 zł
mtu24.pl1 055 zł1 055 zł
Dane pochodzą z przykładowej kalkulacji przeprowadzonej 11.03.2022 w porównywarce Mubi.
*w cenie dodatkowe ubezpieczenie Assistance.

Oferty dla Pana Marka są dokładnie takie same (z wyjątkiem Uniqi). Oczywiście cena ubezpieczenia wzrosła, poniewież wiek, doświadczenie oraz historia ubezpieczenia naszego kierowcy były mniejsze. Zmieniły się także niektóre firmy ubezpieczeniowe. Dlaczego? Prowadzą one różne strategie marketingowe, przez co kierują swoje produkty do różnych grup kierowców – na przykład You Can Drive celu ofertę do młodszych osób.

Nie ma sensu robienia kolejnych kalkulacji OC. W naszych przypadkach cena tego ubezpieczenia nie zmieniła się (poza Uniqą), co nie oznacza, że w przypadku Twojej wyceny składki będzie tak samo. 

Pakiet OC + AC – z dzieckiem i bez dziecka

Na koniec sprawdźmy jeszcze, czy bycie rodzicem ma wpływ na dodatkowe ubezpieczenie AC. Do kalkulacji weźmiemy pierwotne dane Pana Marka, czyli te, w których jest on 40-letnim mężczyzną. Pod uwagę bierzemy także oferty AC Mini. Obliczamy!

5 najtańszych pakietów OC + AC od różnych ubezpieczycieli dla danych Pana Marka:

UbezpieczycielRodzic 6-letniej JuliiBrak dzieci
TUZ Ubezpieczenia710 zł*710 zł*
mtu24.pl798 zł*798 zł*
Uniqa800 zł927 zł*
Beesafe1067 zł*1067 zł*
Dane pochodzą z przykładowej kalkulacji przeprowadzonej 11.03.2022 w porównywarce Mubi.
*AC Mini.

Wszystkie powyższe oferty zawierały także NNW i Assistance. Podobnie jak w przypadku OC bycie rodzicem małego dziecka lub pozostanie bezdzietnym, w większości towarzystw nie wpływało na cenę pakietu OC + AC. Nie oznacza to, że dla Twoich danych, będzie tak samo! 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne a dzieci

Czy posiadanie dzieci ma decydujący wpływ na cenę OC?

Z naszych przykładowych kalkulacji wynika, że w większości przypadków nie ma. Jednak może zdarzyć się, że u poszczególnych ubezpieczycieli w konkretnej sytuacji cena OC będzie lekko obniżona lub podwyższona.

Dlaczego w formularzu pada pytanie o posiadanie dzieci?

Posiadanie dzieci może, ale oczywiście nie musi, to zależy od wielu czynników, przyczynić się do zniżki ubezpieczeniowej. Z kolei bycie rodzicem 18 czy 19-letniego dziecka, które zrobiło prawo jazdy i pożycza auto od rodziców, może przyczynić się do wzrostu składki.

PODSUMOWANIE
  • W 2021 roku zdarzyły się 804 wypadki z udziałem dzieci-pasażerów, w których zginęło 32 z nich i 868 zostało rannych.
  • Dane Policji wskazują, że rodzice wożący dzieci, jeżdżą bezpieczniej.
  • Z naszych kalkulacji wynika, że bycie rodzicem nie wpływa na cenę OC.
  • Również ceny pakietu OC + AC nie uległy zmianie.
  • Najprawdopodobniej bycie rodzicem ma znaczenie przy ustalaniu wysokości składki tylko w niektórych sytuacjach.
Źródła:
  • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!