PZU, Nationale Nederlanden, TUW – gdzie kupisz ubezpieczenie roweru?

Wiosna to dobry moment na przypomnienie sobie o swoim rowerze. Coraz wyższe temperatury na zewnątrz sprzyjają rowerowym wycieczkom i dojazdom do pracy czy szkoły. Oprócz corocznego przeglądu dwóch kółek warto pomyśleć również o ubezpieczeniu roweru, chociaż polisa rowerowa jest przydatna przez cały rok. Jakie ubezpieczenie powinien mieć rowerzysta? Gdzie można kupić ubezpieczenie roweru? I ile ono kosztuje?

ubezpieczenie roweru

Kradzież, uszkodzenie, spowodowanie szkody przez rowerzystę – w tych sytuacjach zadziała ubezpieczenie roweru

Przemieszczanie się za pomocą roweru stało się modne i popularne. Już od kilku lat można obserwować rosnącą liczbę rowerzystów. Szczególnie widoczne jest to w dużych miastach, gdzie sieć dróg rowerowych i system wypożyczania rowerów są mocno rozbudowane. Ale wiele osób jeździ swoimi własnymi dwoma kółkami. Nic zatem dziwnego, że ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw potrzebom rowerzystów i oferują już nie tylko ubezpieczenie samochodu, ale także takich pojazdów, jak rowery.

Wyborowi odpowiedniego ubezpieczenia roweru należy poświęcić kilka chwil, bo taka polisa może obejmować więcej przypadków niż tylko kradzież dwóch kółek z garażu. Istotnie, ubezpieczyciele zapewniają przede wszystkim casco rowerowe, dzięki któremu ubezpieczony rowerzysta może liczyć na odszkodowanie, jeśli jego rower zostanie uszkodzony lub skradziony. Często w jego ramach lub po opłaceniu dodatkowej składki można otrzymać także rekompensatę za utracone wyposażenie roweru, np. siodełko.

Oprócz tego towarzystwa oferują także assistance rowerowy, czyli pomoc w razie wypadku lub awarii roweru podczas korzystania z tego jednośladu. Taka ochrona pozwala na skorzystanie z naprawy roweru na miejscu zdarzenia, uzyskanie zwrotu kosztów naprawy w serwisie, jeśli natychmiastowa reperacja nie jest możliwa, a także na transport użytkownika pojazdu. 

Poza ochroną samego roweru warto pomyśleć także o sobie i swoim bezpieczeństwie. Rowerzyści mogą zatem ubezpieczyć również siebie na wypadek doznania urazu podczas korzystania z roweru (ubezpieczenie NNW), a także na wypadek wyrządzenia szkody innym (OC w życiu prywatnym).

Gdzie można kupić ubezpieczenie roweru?

Zastanawiając się nad ubezpieczeniem roweru i rowerzysty, warto zapoznać się z ofertami kilku towarzystw, aby mieć świadomość, jaki zakres ochrony oferują. Ofert tego rodzaju ubezpieczenia można szukać m.in. w PZU, Nationale Nederlanden i TUW, których propozycje przybliżymy poniżej.

PZU – ubezpieczenie dla rowerzystów

PZU oferuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla rowerzystów, także tych, którzy poruszają się na nie swoim rowerze. Ubezpieczenie to w wersji podstawowej obejmuje ochroną terytorium Polski, a w wersji rozszerzonej także inne kraje.

Ubezpieczenie dla rowerzysty NNW zapewnia świadczenia w przypadku:

 • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • śmierci,
 • potrzeby opłacenia przedmiotów rehabilitacyjnych i środków pomocniczych,
 • ataku epilepsji lub omdlenia (jeśli ich przyczyna była inna niż choroba przewlekła).

Rowerzysta może wykupić dodatkową płatną ochronę na wypadek zawału serca, a także krwotoku śródczaszkowego. W ramach NNW dla rowerzysty oferowana jest także pomoc assistance, w ramach której PZU zorganizuje i opłaci:

 • pomoc medyczną, rehabilitacyjną i pielęgniarską,
 • pomoc domową,
 • pomoc psychologa,
 • opiekę nad dziećmi,
 • opiekę nad kotami oraz psami,
 • zastępstwo w podróży służbowej,
 • kierowcę,
 • wsparcie infolinii.

Dodatkowo do NNW można dokupić dodatkowe ubezpieczenia:

 • casco roweru – otrzymasz wsparcie finansowe, gdy rower lub jego stałe wyposażenie ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu,
 • bagażu podróżnego – zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży przewożonego na rowerze bagażu,
 • OC – chroni finansowo rowerzystę, gdy ten spowoduje szkodę.

Nationale Nederlanden – ubezpieczenie roweru i rowerzysty “Na dwa koła”

Towarzystwo Nationale Nederlanden przygotowało specjalną ofertę dla rowerzystów, w ramach której można ubezpieczyć:

 • rowerzystę,
 • dwa koła,
 • rowerzystę i dwa koła.

Wybierając wariant, który obejmuje ochroną tylko rowerzystę, ubezpieczony będzie mógł liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW, jeśli podczas korzystania z roweru dozna uszczerbku na zdrowiu. Pieniądze z ubezpieczenia NNW można przeznaczyć na dowolny cel, np. na prywatne leczenie, rehabilitację, pomoce medyczne lub cokolwiek innego, bo odszkodowanie zostanie wypłacone tak szybko, jak to tylko możliwe. Na wsparcie finansowe ze strony Nationale Nederlanden nie trzeba zatem czekać do zakończenia leczenia.

Ubezpieczenie roweru (dwa koła) to wariant, w ramach którego ubezpieczyciel oferuje:

 • assistance (Nationale Nederlanden zorganizuje i opłaci naprawę roweru na miejscu zdarzenia lub zwróci koszt reperacji w serwisie, jeśli natychmiastowa naprawa nie będzie możliwa),
 • ubezpieczenie wyposażenia rowerowego, m.in. kasku rowerowego, fotelika dziecięcego czy przyczepki rowerowej (zwrot kosztów za utratę i uszkodzenie wyposażenia),
 • ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia, kradzieży lub rabunku roweru (odszkodowanie nawet do 20 000 zł za uszkodzony lub utracony rower).

Najszerszy zakres ochrony można uzyskać, decydując się na wariant obejmujący ochroną rowerzystę i dwa koła. Wówczas ubezpieczony może liczyć zarówno na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia NNW, jak i na wsparcie assistance (zarówno w zakresie dotyczącym obsługi roweru, jak i pomocy udzielonej ubezpieczonemu, np. transport medyczny) czy rekompensatę za uszkodzony lub skradziony rower i wyposażenie.

Każdy wariant ubezpieczenia rowerowego, który oferuje Nationale Nederlanden, można rozszerzyć o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W jego ramach ubezpieczyciel zapewni wsparcie finansowe do 50 000 zł, jeśli ubezpieczony rowerzysta wyrządzi szkodę osobom trzecim.

TUW – pakiet “Bezpieczny rowerzysta”

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW) przygotowało ofertę dla osób, które są właścicielami i użytkownikami rowerów. Pakiet “Bezpieczny rowerzysta” zapewnia ochronę w ramach:

 • ubezpieczenia NNW (odszkodowanie za obrażenia ciała, których ubezpieczony doznał podczas jazdy rowerem, śmierć ubezpieczonego, konieczność rezygnacji z wypoczynku z powodu wypadku, do którego doszło podczas korzystania z roweru i wiele innych),
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (jeśli ubezpieczony wyrządzi szkodę osobom trzecim podczas korzystania z roweru, ubezpieczyciel w jego imieniu wypłaci odszkodowanie pokrzywdzonym),
 • ubezpieczenie casco roweru (na wypadek uszkodzenia lub kradzieży roweru do sumy 15000 zł).
UWAGA!

Casco roweru można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu i przyczepki rowerowej. Można także dokupić opcję ochrony na wypadek kradzieży roweru z siedliska i miejsc ogólnie dostępnych.

Ubezpieczenie “Bezpieczny rowerzysta” oferowane przez TUW działa na terenie Unii Europejskiej (także w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie).

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

W Nationale Nederlanden można wybrać ochronę 6- lub 12-miesięczną. Ponadto wysokość składki zależy od wybranego wariantu ochrony, a jak już było wspomniane, towarzystwo to oferuje 3 opcje.

Wariant ochronyCena ubezpieczenia na 6 miesięcyCena ubezpieczenia na 12 miesięcy
Rowerzysta38 zł63 zł
Rower (“Dwa koła”)41 zł71 zł
Rowerzysta i rower (“Rowerzysta i dwa koła”)66 zł113 zł
Dane na podstawie kalkulatora na stronie nn.pl. Ceny nie zawierają ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Obejmują NNW z sumą ubezpieczenia 10000 zł i ubezpieczenie roweru o wartości 1000 zł.

*Ceny nie zawierają ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Obejmują NNW z sumą ubezpieczenia 10000 zł i ubezpieczenie roweru o wartości 1000 zł.

Cennik TUW i PZU można poznać po kontakcie z agentem.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie roweru

Czy rowerzysta ma obowiązek wykupienia OC rowerzysty?
Kiedy nie zadziała ubezpieczenie assistance rowerowy?
Czy poszkodowany rowerzysta może liczyć na odszkodowanie z OC kierowcy samochodu?
PODSUMOWANIE
 • Oferty ubezpieczeń dla rowerzystów obejmują zarówno ochronę samego roweru (na wypadek uszkodzenia, kradzieży, awarii), jak i dla rowerzysty (transport medyczny w ramach assistance rowerowego, NNW, OC w życiu prywatnym).
 • Ubezpieczenie roweru można kupić m.in. w PZU, Nationale Nederlanden oraz w TUW.
 • Wybierając polisę rowerową, warto zwrócić uwagę na zakres ochrony (jakie formy ochrony oferuje ubezpieczyciel – ubezpieczenie roweru/ubezpieczenie rowerzysty), sumy ubezpieczenia, a także na limity i wyłączenia odpowiedzialności (np. franszyza kilometrowa w assistance lub ile razy w ciągu roku polisowego można skorzystać z danej usługi).
 • Cena ubezpieczenia roweru zależy od czasu trwania polisy oraz od wybranego zakresu ochrony.
Źródła:
 • https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-zdrowia/ubezpieczenie-dla-rowerzystow
 • https://www.nn.pl/dla-ciebie/hobby-i-turystyka/ubezpieczenie-roweru-i-rowerzysty.html
 • https://tuw.pl/oferta/osoby-fizyczne/rowerzysta/
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC