Kiedy dostaniesz mandat za jazdę na rowerze?

Ostatnie lata pokazały popularność rowerów zwłaszcza w ruchu miejskim. Na drogach można zauważyć wiele osób poruszających się właśnie na dwóch kółkach. Swoje zrobiła w tym temacie na pewno pandemia, która zmotywowała wiele osób do rezygnacji z przemieszczania się komunikacją miejską na rzecz podróżowania na rowerze.

rower-mandat

Jazda na rowerze nie zawsze oznacza rekreację. Jest to przede wszystkim środek transportu, który wielu służy do przemieszczania się w obrębie miasta. Dojazdy do pracy na rowerze, owszem, mogą być przyjemne, ale wymagają od rowerzysty koncentracji i znajomości przepisów, co pozwoli poruszać się jednośladem bezpiecznie. Za nieprzestrzeganie przepisów rowerzysta, podobnie jak kierowca pojazdu mechanicznego, może otrzymać mandat.

Wypadki z udziałem rowerzystów [2022]

Jak wynika z danych opublikowanych w rocznym raporcie policji Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku, w tym roku doszło do 3685 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 170 z nich, a 3344 zostało rannych. W tych wypadkach poszkodowanych zostało też 12 pasażerów. “Z udziałem rowerzystów” nie oznacza jednak, że sprawcami wszystkich tych zdarzeń byli właśnie podróżujący rowerami. Ci spowodowali bowiem tylko 40% zdarzeń, w których ucierpiał kierowca roweru. Najwięcej wypadków zostało spowodowanych przez kierowców samochodów osobowych (1831 zdarzeń) oraz kierowców samochodów ciężarowych (191 zdarzeń). W ich wyniku zginęło 91 osób, a 1940 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie drogi dla rowerów.

W 1304 wypadkach spowodowanych z kolei przez rowerzystów zginęły 72 osoby, a 1286 zostało rannych. Również w tym przypadku do największej liczby zdarzeń przyczyniło się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a także niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

W przeciwieństwie do statystyk spowodowanych przez kierowców pojazdów mechanicznych, które głoszą, że najczęściej sprawcami wypadków są młodzi kierowcy, statystyki wypadkowe dotyczące rowerzystów świadczą o tym, że to starsze osoby (60+) poruszające się na rowerze stanowią największe zagrożenie. W 2022 roku spowodowali oni 309 wypadków, w których zginęły 34 osoby, a obrażeń ciała doznało 286 osób.

Przeczytaj też: Wypadki komunikacyjne w Polsce – kiedy i gdzie najczęściej do nich dochodzi?

Za co rowerzysta może otrzymać mandat?

Z racji tego, że rowerzysta też jest uczestnikiem ruchu drogowego, jak kierowca pojazdów mechanicznych, czyli na przykład samochodów osobowych, w wielu przypadkach obowiązują go te same przepisy, a także te same kary za wykroczenia. Niektóre reguły dotyczą jednak tylko posiadaczy dwóch kółek.

Karane są m.in.:

 • jazda rowerem bez uprawnień,
 • jazda rowerem po przejściu dla pieszych,
 • jazda bez wymaganego oświetlenia (obowiązuje od zmierzchu do świtu, a także przy złych warunkach atmosferycznych i w tunelach),
 • jazda poza drogą rowerową, jeżeli jest wyznaczona dla kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić,
 • nieustąpienie miejsca pieszym, jeśli kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych,
 • jazda dwóch rowerzystów obok siebie, która utrudnia ruch innych,
 • jazda rowerzysty przyczepionego do innego pojazdu,
 • jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką,
 • jazda rowerem po drodze szybkiego ruchu,
 • jazda po chodniku w miejscach, w których nie jest dozwolona,
 • jazda rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.
CZY WIESZ, ŻE …

Kara za jazdę rowerem bez uprawnień dotyczy osób między 10. a 18. rokiem życia, które nie posiadają karty rowerowej.

Jak wysokie mandaty dotyczą rowerzystów w 2024 roku?

Z początkiem 2022 roku kary za niektóre wykroczenia drogowe mocno poszybowały w górę. Odczują to przede wszystkim kierowcy samochodów, którzy za przekroczenie prędkości o 70 km/h zapłacą nawet do 5000 zł.

Jednak zmiany dotyczą także rowerzystów nieprzestrzegających przepisów. Ile obecnie wynoszą kary dla rowerzystów?

WykroczenieMandat
Jazda rowerem bez uprawnień200 zł
Jazda rowerem po przejściu dla pieszychod 50 zł do 100 zł
Jazda bez wymaganego oświetlenia (obowiązuje od zmierzchu do świtu, a także przy złych warunkach atmosferycznych i w tunelach)200 zł
Jazda poza drogą rowerową, jeżeli jest wyznaczona dla kierunku, w którym rowerzysta się porusza lub zamierza skręcić100 zł
Nieustąpienie miejsca pieszym, jeśli kierujący rowerem korzysta z drogi dla rowerów i pieszych100 zł
Jazda dwóch rowerzystów obok siebie, która utrudnia ruch innych200 zł
Jazda rowerzysty przyczepionego do innego pojazdu100 zł
Jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką50 zł
Jazda rowerem po drodze szybkiego ruchu250 zł
Jazda po chodniku w miejscach, w których nie jest dozwolonaod 50 zł do 100 zł
Jazda rowerem po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości1000 zł (po spożyciu alkoholu)
2500 zł (w stanie nietrzeźwości)

To oczywiście nie wszystkie wykroczenia, za które mogą zostać ukarani rowerzyści. Kary można spodziewać się również za przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle (100 zł), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu lub który na nie wchodzi (50-500 zł), przewożenie dziecka do 7. roku życia bez fotelika (50 zł), ignorowanie obowiązku poruszania się po poboczu (100 zł), a także wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony (1000 zł).

Które wykroczenia są popełniane przez rowerzystów najczęściej?

Wspomniany już raport Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku informuje, że najczęściej do wypadków drogowych spowodowanych przez rowerzystów dochodzi z powodu:

 • nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu,
 • niedostosowania prędkości do warunków jazdy,
 • wykonywania manewru skrętu w nieprawidłowy sposób.

Często jednak rowerzyści decydują się także na jazdę po chodniku. Nawet w miejscach, w których wzdłuż drogi, na jej części jest poprowadzona ścieżka rowerowa. Dlaczego? W większości przypadków rowerzyści zwyczajnie obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Jazda ulicą, po której z dużą prędkością poruszają się nie tylko samochody osobowe, ale niejednokrotnie również ciężarowe i masywne autobusy komunikacji miejskiej, może być zwyczajnie niebezpieczna. Trudno zatem dziwić się takiemu stanowisku rowerzystów.

Przepisy jednak są nieubłagane i dopuszczają jazdę na rowerze chodnikiem tylko w nielicznych i ściśle określonych przypadkach:

 • gdy rowerzysta sprawuje opiekę nad dzieckiem do 10 lat, które jedzie na rowerze;
 • gdy trasa rowerzysty prowadzi wzdłuż drogi, po której można poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h, a chodnik w tym miejscu ma szerokość większą niż 2 m, a jednocześnie nie ma wytyczonej drogi dla rowerów;
 • gdy panują złe warunki atmosferyczne (silny wiatr, mgła, gołoledź), które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty.

Jak już wspominaliśmy, za nieusprawiedliwioną jazdę po chodniku grozi mandat w wysokości od 50 zł do 100 zł.

PODSUMOWANIE
 • W 2022 roku doszło do 3685 wypadków z udziałem rowerzystów.
 • Większośc tych wypadków została spowodowana przez kierowców innych pojazdów.
 • W 2022 roku rowerzyści spowodowali 1304 wypadki.
 • Rowerzysta może otrzymać mandat m.in. za nieuzasadnioną jazdę po chodniku, jazdę po przejściu dla pieszych, czepianie się innego pojazdu, jazdę po spożyciu alkoholu, jazdę bez uprawnień lub jazdę dwóch rowerów obok siebie, co utrudnia ruch innym jego uczestnikom.
 • Za jazdę bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką grozi kara w wysokości 50 zł. Jazda bez wymaganego oświetlenia skutkuje nałożeniem mandatu w wysokości 200 zł. Za jazdę w stanie nietrzeźwości można otrzymać nawet 2500 zł kary.
 • Najczęściej przyczyną wypadków spowodowanych przez rowerzystów jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, wykonywanie manewru skrętu w nieprawidłowy sposób. Często rowerzyści poruszają się też po chodnikach w nieuzasadnionych sytuacjach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mandaty za jazdę na rowerze

Ile wypadków spowodowali rowerzyści w 2022 roku?
Za co rowerzysta może otrzymać mandat?
Jak wysokie mandaty grożą rowerzystom za nieprzestrzeganie przepisów?
Źródła:
 • https://roweroweporady.pl/mandaty-dla-rowerzystow/
 • https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Już kilkadziesiąt lat temu twierdzono, że "wszystkiemu winni są cykliści". Jestem osobą niepełnosprawną w wieku 80 lat. Po kilku operacjach stawów pozostały mi dwie endoprotezy i problemy z chodzeniem. Bez problemów poruszam się na rowerze, choć zazwyczaj jeżdżę z prędkością ok. 10km/godz. Aby z osiedla dojechać do ścieżki rowerowej muszę przejechać przez skrzyżowanie z automatycznie sterowanymi światłami. Staję grzecznie na jezdni pod światłami na jezdni i czekam na zapalenie się zielonego światła. Po wielu minutach oczekiwania zdaję sobie sprawę, że czujnik zmiany świateł jest ustawiony na wykrywanie samochodów i po prostu nie widzi rowerzysty. Idę więc z rowerem na przejście dla pieszych. Tu światło zielone zapala się. Próbuję szybko przejść przez skrzyżowanie prowadząc rower. Niestety, światło zmienia się na czerwone, gdy jestem na środku jezdni. Opuszczam skrzyżowanie już na czerwonym świetle, przy oburzeniu czekających kierowców samochodów.
avatar autora komentarza
Cześć, tydzień temu zostałem zatrzymany na rowerze. Policjant kazał mi podać swoje dane i na końcu powiedział coś o 7 dni roboczych, a potem pojechał i nie do końca go zrozumiałem. Nie dostałem żadnego pokwitowania, ani kwoty na miejscu i nie wiem co to ma być. Być może dostałem mandat do domu, ale obecnie wynajmuje mieszkanie w mieście i nie mam jak tam dojechać. Pierwszy raz miałem taką sytuację i nie wiem co mam robić.
avatar autora komentarza
Jesli jazda bez prznajmniej jednej ręki na rowerze to dlaczego jak miałem egzamin na karte rowerową to było zadanie zeby wlasnie bez jednej ręki jechać
avatar autora komentarza
Jazda bez przynajmniej jednej reki oznacza jazde bez trzymanki. Przynajmnije jedna to 1 i 2 a bez tego zostaje tylko opcja 0 rak bo mamy tylko dwie rece. Wszystko sie zgadza

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC