Co obejmuje ubezpieczenie ruchomości domowych i ile kosztuje? Sprawdź ceny i zakresy ochrony

Dzięki ubezpieczeniu ruchomości domowych możesz otrzymać odszkodowanie za skradziony sprzęt elektroniczny po włamaniu, zniszczenie mebli na zabudowanym balkonie, uszkodzenie różnych przedmiotów codziennego użytku przez zalanie mieszkania. Ubezpieczenie mienia ruchomego może obejmować również przedmioty należące do Twoich gości, wypożyczony sprzęt sportowy, laptopa służbowego czy cenne rzeczy, które są warte nawet więcej niż 10 000 zł. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie wyposażenia domu i jak działa – nawet podczas przeprowadzki.

Definicja ruchomości domowych

Ruchomości domowe to przedmioty codziennego użytku, które nie są ani wbudowane, ani wmontowane na stałe w ubezpieczonej nieruchomości. Z tego powodu ruchomościami domowymi będą chociażby meble w salonie, np. wolnostojąca szafka pod telewizor, ale nie kuchenne meble na wymiar. One będą stałymi elementami wewnętrznymi.

Ekspert Mubi radzi

Zarówno wolnostojący sprzęt AGD, jak i przeznaczony pod zabudowę należy do mienia ruchomego. W niektórych OWU jest to podkreślone.

Ubezpieczyciele ujmują również zwierzęta domowe w ruchomościach, np. koty, psy, ryby w akwarium, ptaki, gryzonie, ale za wyjątkiem zwierząt hodowlanych i utrzymywanych w celach handlowych. Lista ruchomości domowych jest zależna od ubezpieczyciela. Pełen katalog znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu i mieszkania. Poniższa tabela pokazuje drobne różnice w klasyfikacji ruchomości..

Firma ubezpieczeniowa Ruchomości domowe objęte ubezpieczeniem
Allianz Meble, rośliny doniczkowe, akwaria, zwierzęta domowe, lampy, firany, zasłony, materace, poduszki, kołdry, pościel, odzież, obuwie, książki, dywany, wykładziny podłogowe, zapasy gospodarstwa domowego, narzędzia, opony sezonowe, foteliki samochodowe, bagażniki montowane na samochodzie, fabrycznie nowe części zamienne, materiały budowlane i wykończeniowe na własny użytek, sprzęt gospodarstwa domowego, audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, telefoniczny, optyczny, turystyczny, sportowy, firmowy, nośniki danych, nawigacje GPS, instrumenty muzyczne, przedmioty wartościowe, wartości pieniężne, niektóre dokumenty, rzeczy gości i wypożyczone, ruchomości na zabudowanych balkonach, tarasach, loggiach.
Axa Meble, sprzęt zmechanizowany, zapasy gospodarstwa domowego, odzież, dywany, książki i inne przedmioty osobistego użytku, sprzęt audiowizualny, fotograficzny, komputerowy, instrumenty muzyczne, mienie wykorzystywane w działalności gospodarczej lub zawodowej, rowery, wózki dziecięce i inwalidzkie, sprzęt turystyczny i sportowy, narzędzia gospodarcze, części zamienne pojazdów i dodatkowe wyposażenie, rośliny doniczkowe, zwierzęta domowe.
Compensa Mienie ruchome wewnątrz ubezpieczonego mieszkania, domu mieszkalnego, pomieszczenia lub budynku gospodarczego, budowli, także zwierzęta domowe. Wyróżnione są ruchomości przechowywane na posesji, balkonie, tarasie, loggii: wyposażenie placu zabaw dla dzieci, meble i parasole ogrodowe, grille, łóżeczka i wózki dziecięce, narzędzia gospodarcze i urządzenia, donice i skrzynki do uprawy roślin, pojemniki na odpady komunalne.
Generali Artykuły, narzędzia, przedmioty i urządzenia użytku domowego, zapasy gospodarstwa domowego, dywany, lampy, meble, odzież, sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, elektroniczny, medyczny, instrumenty muzyczne, anteny telewizyjne i inne, rowery, wózki dziecięce i inwalidzkie, bagażniki samochodowe i foteliki samochodowe, pojazdy bez napędu mechanicznego, małe jednostki pływające, sprzęt rehabilitacyjny, turystyczny, sportowy, jeździecki, dla nurków, opony, sprzęt do majsterkowania i ogrodniczy, narzędzia budowlane, wybrane dokumenty, zwierzęta domowe, rośliny doniczkowe, mienie wypożyczone, przedmioty wartościowe do 6000 zł. Ubezpieczenie all risks obejmuje ochroną również rzeczy osobiste gości i przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej.
PZU Meble, sprzęt gospodarstwa domowego, elementy dekoracji wnętrz, przedmioty ze srebra, złota, platyny, palladu, monety, biżuteria, gotówka, odzież i inne przedmioty użytku osobistego, zapasy gospodarstwa domowego, sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, turystyczny, sportowy, ogrodniczy, instrumenty muzyczne, telefony, mienie służbowe i wypożyczone, drony, wózki dziecięce, inwalidzkie, części zamienne do pojazdów, rośliny doniczkowe, zwierzęta domowe, rowery.
Uniqa Zapasy gospodarstwa domowego, odzież i inne przedmioty osobistego użytku, mienie do prowadzenia działalności gospodarczej, przedmioty do prowadzenia warsztatu chałupniczego, wózki inwalidzkie i sprzęt rehabilitacyjny, rowery, sprzęt turystyczny, sportowy, ogrodniczy, do majsterkowania, części zamienne do pojazdów, przedmioty do przeprowadzenia remontu, specjalny sprzęt sportowy, zwierzęta domowe, gotówka oraz inne środki płatnicze krajowe i zagraniczne, wyroby ze srebra, złota, platyny, kamieni szlachetnych, dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie, broń myśliwska z osprzętem, monety srebrne i złote.
Opracowanie własne na podstawie OWU. Aktualizacja 6.05.2020

Ile kosztuje ubezpieczenie ruchomości domowych?

Zaledwie 38 zł w przypadku ruchomości o wartości niespełna 30 000 zł w mieszkaniu wartym prawie 240 000 zł we Wrocławiu. Cena ubezpieczenia zależy zarówno od wartości ruchomości, jak i ryzyka powstania szkody. Istotna jest lokalizacja mieszkania, sposób jego użytkowania (czy jest np. wynajmowane) i zabezpieczenia antykradzieżowe. 

Jak sprawdzić, za ile możesz ubezpieczyć swoje rzeczy w domu? Oblicz wysokość składki w kilka minut w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości online. Wystarczy, że podasz podstawowe dane nieruchomości i określisz wartość mienia do ubezpieczenia. Dzięki kalkulatorom online możesz porównać zarówno kilka wariantów od jednej firmy ubezpieczeniowej, jak i konkurencyjne pakiety różnych firm.

Dane nieruchomości Wartość ruchomości Cena ubezpieczenia mieszkania i domu Cena ubezpieczenia ruchomości Firma ubezpieczeniowa
dom, 100 m2, 288 000 zł, Lubin, zabezpieczenie: drzwi antywłamaniowe i system alarmowy 32 000 zł 588 zł 132 złAxa
mieszkanie na parterze, 40 m2, 365 000 zł, Warszawa, zabezpieczenie: drzwi antywłamaniowe 18 300 zł 292 zł 89 złAxa
mieszkanie na II piętrze, 70 m2, 404 000 zł, Oława, zabezpieczenie: lokalny system alarmowy 39 000 zł 384 zł 138 złAxa
dom, 148 m2, 514 000 zł, Wrocław, zabezpieczenie: drzwi antywłamaniowe, alarm z powiadomieniem 46 000 zł 636 zł 69 złGenerali
mieszkanie na ostatnim piętrze, 54 m2, 238 500 zł, Wrocław, zabezpieczenie: drzwi antywłamaniowe 28 620 zł 279 zł 35 złGenerali
Kalkulacje wykonano w kalkulatorach online Axa i Generali. Aktualizacja danych: 6.05.2020

Jakie szkody obejmuje ubezpieczenie wyposażenia domu?

 • Uszkodzenie sprzętu elektronicznego wskutek przepięcia
 • Zniszczenie garderoby po zalaniu mieszkania wodą 
 • Kradzież drogocennej biżuterii wskutek włamania do domu
 • Zniszczenie mebli ogrodowych przez wandali, którzy przedostali się na zabudowany taras mimo odpowiednich zabezpieczeń
 • Uszkodzenia przedmiotów przechowywanych na zabudowanym balkonie wskutek gradu, który wybił szybę
 • Dewastacja drzew i krzewów rosnących na posesji
 • Wyłudzenie gotówki wskutek oszustwa na wnuczka, policjanta i podszywania się pod inne osoby
 • Zalanie mebli kuchennych z winy członka rodziny, który pozostawił otwarty kran (jeśli ubezpieczyciel obejmuje ochroną rażące niedbalstwo)
 • Pogryzienie psa przez inne zwierzę
 • Otrucie zwierzęcia domowego przez osobę trzecią
 • Nieszczęśliwy wypadek komunikacyjny z udziałem zwierzęcia domowego
 • Zniszczenie zabawek na placu zabaw dla dzieci na posesji wskutek deszczu nawalnego
 • Spłonięcie rowerów przechowywanych w piwnicy wskutek pożaru w bloku

Suma ubezpieczenia ruchomości domowych

Chociaż suma ubezpieczenia ruchomości dotyczy wszystkich przedmiotów, mogą obowiązywać oddzielne limity dla poszczególnych rodzajów mienia. Odszkodowanie jest obliczane najczęściej na podstawie wartości odtworzeniowej. Suma ubezpieczenia może być redukcyjna, czyli będzie maleć po każdym wypłaconym odszkodowaniu aż do wyczerpania. Przywrócenie jej do wysokości sprzed szkody wymaga doubezpieczenia. Alternatywą jest suma odnawialna, która nie maleje po wypłacie odszkodowania.

Przykład

Zenon ubezpieczył wyposażenie domu na 30 000 zł. Włamywacze ukradli sprzęt elektroniczny. OWU podaje, że ubezpieczyciel odpowiada za taką szkodę do 70% sumy ubezpieczenia ruchomości, czyli 21 000 zł. Szczęście w nieszczęściu, że straty poniesione przez Zenona zmieściły się w tym limicie. Mężczyzna otrzymał łącznie 15 200 zł za skradzione laptopy, komputer stacjonarny, monitory i aparat fotograficzny. Suma ubezpieczenia jest odnawialna, więc nie zmniejszyła się. W przypadku sumy redukcyjnej Zenon korzystałby dalej z ubezpieczenia z limitem do 14 800 zł (30 000 zł – 15 200 zł). Ewentualnie musiałby dopłacić za przywrócenie sumy z dnia umowy.

Firma ubezpieczeniowa Wybrane limity odpowiedzialności w ubezpieczeniu mienia ruchomego
AllianzSprzęt firmowy – 20% sumy ubezpieczenia, nie więcej niż 20 000 zł
Wartości pieniężne – do 10% sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 10 000 zł
Ruchomości na zabudowanych loggiach, tarasach, balkonach – do 5000 zł, ale nie więcej niż suma ubezpieczenia
AxaSprzęt RTV, AGD, PC, FOTO, elektroniczny, audiowizualny, instrumenty muzyczne – 70% sumy ubezpieczenia
Mienie służące do działalności gospodarczej lub zawodowej – 10% sumy ubezpieczenia
Biżuteria (w tym zegarki) – 30% sumy ubezpieczenia, nie więcej niż 20 000 zł
CompensaMienie służące do działalności gospodarczej – do 20 000 zł
Wartości pieniężne – do 10 000 zł
Koszty odtworzenia paszportu, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego – do 1500 zł
GeneraliRośliny doniczkowe i zwierzęta domowe – do 5000 zł w ubezpieczeniu all risks
Odzież ze skór naturalnych, futer, biżuteria, wartości pieniężne – 25% sumy ubezpieczenia, w przypadku biżuterii maksymalnie 10 000 zł, w przypadku wartości pieniężnych maksymalnie 1000 zł
PZUSprzęt do prowadzenia działalności – do 10 000 zł
Zwierzęta domowe – do 5000 zł
Przedmioty ze srebra, złota, monety, biżuteria – 40% sumy ubezpieczenia, nie więcej niż 50 000 zł
Opracowanie własne na podstawie OWU. Aktualizacja 6.05.2020

Cenne przedmioty w ubezpieczeniu ruchomości

Przedmioty wartościowe to wyjątkowo cenne mienie ruchome w domu, zarówno zabytkowe, jak i po prostu drogie. Te ruchomości często są objęte dodatkowymi warunkami w OWU. Firma ubezpieczeniowa może wymagać m.in.:

 • dopłaty do składki, 
 • przedstawienia dokumentów potwierdzających wysoką wartość rzeczy, 
 • zabezpieczenia wartościowego mienia w sejfie przed kradzieżą z włamaniem.
Przykład

Generali uznaje za wartościowe przedmioty, których jednostkowa wartość przekracza 6000 zł. Ubezpieczyciel wymaga wykazu rzeczy oraz wyceny rzeczoznawcy, biegłego sądowego lub eksperta domu aukcyjnego. Przedmioty do 6000 zł są ubezpieczane jako zwykłe ruchomości domowe.

Z kolei Allianz ubezpiecza przedmioty o wartości jednostkowej powyżej 10 000 zł, jeżeli właściciel przedstawi wycenę rzeczoznawcy lub dokument poświadczający zakup. W przypadku przedmiotów o niższej wartości obowiązuje limit do 10 000 zł na wszystkie rzeczy, który opcjonalnie można zwiększyć. Nie są wtedy wymagane dodatkowe dokumenty. Allianz precyzuje w OWU, które przedmioty wartościowe o łącznej wartości ponad 30 000 zł muszą być przechowywane w sejfie.

Suma ubezpieczenia przedmiotów wartościowych jest zależna od ubezpieczyciela. Firma może wyznaczyć limity odpowiedzialności dla poszczególnych ruchomości. Limity mogą być najwyższe w ubezpieczeniu all risks, czyli od wszystkich ryzyk.

Przykład

Kamila chce objąć ochroną biżuterię na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem. Axa podaje, że limit odpowiedzialności w przypadku biżuterii wynosi 30% sumy ubezpieczenia, ale nie więcej niż 20 000 zł. Korzystniejsza opcja jest dostępna w ubezpieczeniu all risks. W tym wariancie Axa odpowiada aż do 40% sumy ubezpieczenia (maksymalnie do 30 000 zł).

Ubezpieczyciele różnie definiują przedmioty wartościowe. Niektóre firmy, np. Generali i Compensa, podają wartość minimalną przedmiotu, która czyni go wartościowym. Allianz ujmuje biżuterię jako przedmiot wartościowy, PZU – jako zwykłą ruchomość domową.

Firma ubezpieczeniowa Lista przedmiotów wartościowych
Allianz Dzieła sztuki, wykonane ręcznie dywany i gobeliny, antyki mające więcej niż 100 lat, biżuteria, kamienie szlachetne, perły, przedmioty wykonane ze złota, srebra lub platyny w części lub całości, znaczki pocztowe, banknoty, monety, medale, broń, trofea myśliwskie, zbiory kolekcjonerskie, futra naturalne.
Axa Wyroby wykonane ze złota, srebra, platyny w części lub całości, monety, biżuteria, dzieła sztuki, znaczki filatelistyczne, pieniądze i inne środki płatnicze, papiery wartościowe.
Compensa Uwzględnione jako ruchomości domowe specjalne o wartości jednostkowej powyżej 15 000 zł: dzieła sztuki, wyroby z kamieni szlachetnych i metali, szlachetnych substancji organicznych, złote i srebrne monety ze stopu tych metali, biżuteria i zegarki. Ubezpieczeniem można ubezpieczyć również wartości pieniężne.
Generali Przedmioty, których wartość jednostkowa przekracza 6000 zł: dzieła sztuki, antyki, porcelana unikatowa, broń posiadana legalnie i przechowywana zgodnie z przepisami prawa, trofea myśliwskie, znaczki pocztowe, medale, monety, wyroby z kamieni szlachetnych, pereł i kamieni, biżuteria (w tym zegarki), zbiory kolekcjonerskie.
PZU Za dodatkową opłatą można ubezpieczyć dzieła sztuki. Ochroną nie są objęte papiery wartościowe, kamienie szlachetne, półszlachetne lub syntetyczne, trofea myśliwskie.
Opracowanie własne na podstawie OWU. Aktualizacja 6.05.2020

Czy ubezpieczenie mienia ruchomego chroni rzeczy należące do gości?

Tak, ale ochrona rzeczy osobistych gości niekoniecznie znajduje się w podstawowym wariancie polisy. Taka opcja może być dostępna w ubezpieczeniu all risks lub po wykupieniu dodatkowej klauzuli. Może okazać się przydatna, jeśli często odwiedzają Cię znajomi lub bliscy z rodziny, którzy zostają na kilka dni. W tym czasie ich przedmioty osobiste mogą być chronione tak samo jak Twoje rzeczy.

Ochronie podlegają takie rzeczy osobiste gości jak np.:

 • torebka, 
 • dokumenty tożsamości, 
 • kosmetyki, 
 • sprzęt elektroniczny, 
 • komputerowy, 
 • fotograficzny, 
 • biżuteria, 
 • wózek dziecięcy, 
 • smartfon, 
 • portfel, 
 • instrument muzyczny.

Limit odpowiedzialności wynosi np. 1000 zł w Axa i Compensie, 5000 zł w Generali.

Ubezpieczenie mienia domowego a wynajem mieszkania

O ile właściciel wynajmujący mieszkanie może ubezpieczyć ruchomości domowe w lokalu, o tyle najemca musi we własnym zakresie ubezpieczyć własne rzeczy. Jeśli doszłoby do kradzieży z włamaniem, student wynajmujący pokój nie otrzyma odszkodowania z ubezpieczenia właściciela lokalu za skradzione rzeczy, np. skórzaną kurtkę czy laptopa.

Ekspert Mubi radzi

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, możesz wymagać od lokatorów nie tylko kaucji, ale również ubezpieczenia OC najemcy. Twój ubezpieczyciel może nie pokryć wszystkich szkód w ruchomościach, a kaucja może okazać się niewystarczająca, więc obu stronom umowy przyda się dodatkowe zabezpieczenie.

Czy ubezpieczenie chroni ruchomości domowe, jeżeli znajdują się poza domem?

To zależy od firmy ubezpieczeniowej. Na przykład Uniqa oferuje ubezpieczenie przenośnego sprzętu elektronicznego poza nieruchomością na wypadek kilku zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem lub rabunku

Klauzula obejmuje ochroną m.in.:

 • przenośny komputer osobisty, 
 • sprzęt fotograficzny, 
 • tablety, 
 • czytniki e-booków, 
 • konsole do gier. 

Ubezpieczony sprzęt może mieć maksymalnie 5 lat i powinien być używany wyłącznie przez osobę ubezpieczoną i jej pełnoletnich bliskich.

Przykład

19-letni Kacper mieszka z rodzicami. Chłopak wyszedł do kolegi. Wziął ze sobą smartfona i laptopa z zasilaczem i myszką. Wracał dość późno do domu i został napadnięty. Udało mu się wyjść cało z sytuacji, ale stracił plecak z wartościowymi rzeczami. Zdarzenie natychmiast zgłoszono na policję, a także ubezpieczycielowi, bo laptop chłopaka był ujęty w ubezpieczeniu ruchomości domowych.

Poza tym ubezpieczenie ruchomości domowych można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu podróżnego. Uwaga: ubezpieczyciel może obejmować Twój bagaż ochroną tylko pod warunkiem, że będziesz znajdować się w innej miejscowości niż ubezpieczone mieszkanie oraz podróżować w celach służbowych lub turystyczno-rekreacyjnych. Uniqa podaje, że taka polisa nie dotyczy podróży do/z pracy, szkoły, uczelni.

Ubezpieczenie wyposażenia domu a przeprowadzka

Ubezpieczenie może chronić ruchomości domowe podczas przeprowadzki, ale w takiej sytuacji limit odpowiedzialności może być ograniczony do np. 25% sumy ubezpieczenia. Kolejne ograniczenie dotyczy rodzaju szkód. Na przykład Axa wyłącza spod ochrony szkody polegające na zagubieniu, zniszczeniu lub uszkodzeniu ruchomości w trakcie transportu. Z kolei Uniqa przeciwnie, chroni bowiem ruchomości w trakcie transportu, pod warunkiem, że zajmuje się nim specjalistyczna firma. Ochrona obowiązuje w ciągu 5 dni od dnia pierwszego transportu.

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu ruchomości

Przedmioty, które mogą być wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej

 • Przedmioty wartościowe przechowywane w domach letniskowych, budynkach/lokalach gospodarczych, na niezabudowanych balkonach, loggiach, tarasach
 • Materiały opałowe i paliwa
 • Rzeczy przechowywane w namiotach i bagażnikach
 • Parasole
 • Nieoprawione metale szlachetne
 • Dane zgromadzone na nośnikach danych
 • Części i materiały szybko zużywające się i podlegające okresowej wymianie, np. żarówki
 • Pojazdy silnikowe oprócz wózków inwalidzkich i rowerów elektrycznych
 • Rękopisy i dokumenty inne niż dowód osobisty, legitymacje, paszport, prawo jazdy itp.

Szkody w ruchomościach domowych, które mogą być wykluczone z polisy

 • Powstałe wskutek rażącego niedbalstwa – aczkolwiek niektórzy ubezpieczyciele, np. Allianz i Generali, zapewniają ochronę finansową na wypadek szkód spowodowanych przez pozostawienie włączonego żelazka czy płyty kuchennej.
 • Powstałe wskutek działania osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków odurzających.
 • Powstałe z winy wibracji, drgań, hałasu, wilgoci, grzyba, bakterii, wirusów, roślin, pleśni.
 • Wgniecenia, pęknięcia, zarysowania, zabrudzenia, odbarwienia, odpryśnięcia.
 • Powstałe jako efekt naturalnego zużycia i utraty wartości z upływem czasu.
 • Powstałe podczas nieobecności lokatorów przez dłużej niż 2-3 miesiące, jeśli nie zostało to zgłoszone.
 • Powstałe z powodu ucieczki zwierząt domowych.
 • Ukąszenie psa lub kota przez kleszcza.
PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie ruchomości domowych dotyczy przedmiotów codziennego użytku, które nie są zamontowane lub wbudowane na stałe w nieruchomości. W kategorię ruchomości wpisują się nawet zwierzęta domowe. OWU zawiera listę ruchomości, które dany ubezpieczyciel obejmuje ochroną.
 • Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń online możesz kupić polisę dla ruchomości, nie wychodząc z domu. Podaj realną cenę mienia ruchomego i sprawdź, czy przedmioty, które chcesz objąć polisą, są uwzględnione w OWU.
 • Cena ubezpieczenia mienia ruchomego w domu jest zależna od zadeklarowanej wartości i zakresu ochrony. Pamiętaj, że podanie wyższej wartości przedmiotów niż realna nie jest opłacalne. Nie otrzymasz odszkodowania wyższego niż kwota wystarczająca do odkupienia takiego samego lub zbliżonego cechami przedmiotu. W efekcie zapłacisz wyższą składkę i nic na tym nie zyskasz – nazywa się to nadubezpieczeniem.
 • Przedmioty wartościowe, np. droga biżuteria, dzieła sztuki, antyki, broń, wymagają często wykupienia dodatkowego rozszerzenia i przedstawienia dokumentów poświadczających ich wysoką wartość. Ubezpieczyciel może wymagać przechowywania ich np. w sejfie.
 • Wyposażenie domu jest chronione na wypadek zdarzeń losowych (np. pożaru, zalania), jak i kradzieży z włamaniem. Jeśli chcesz dostać odszkodowanie po stłuczeniu, pęknięciu przedmiotu, musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie przedmiotów szklanych.
 • Ubezpieczyciele określają maksymalne limity odpowiedzialności za uszkodzone ruchomości domowe. Inna kwota może obowiązywać w ochronie sprzętu elektronicznego, inna – w ochronie zwierząt i roślin.
 • Ubezpieczenie mienia domowego może obejmować zarówno rzeczy Twoich gości, którzy np. nocują u Ciebie kilka dni, jak i przedmioty używane przez Ciebie przez określony czas, np. laptop służbowy podczas home office. Polisa może chronić nawet Twój bagaż podróżny.
 • Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą zarówno rodzaju szkód (np. zabrudzenia, zarysowania, naturalnego zużycia mienia), jak i rodzaju ruchomości. Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania za np. rozmrożoną żywność wskutek awarii lodówki, zepsute leki, uszkodzenie mienia, do którego doszło, kiedy nikt nie mieszkał w lokum ponad 3 miesiące, więc nie było doglądane.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Katarzyna Kupczyk

Tworzę poradniki o ubezpieczeniach samochodowych, ponieważ od 5 lat pracuję jako redaktor w branży ubezpieczeniowej. W tym czasie wnikliwie poznałam zarówno oferty towarzystw ubezpieczeniowych, jak i problemy kierowców. Teraz dbam o użytkowników porównywarki Mubi. W naszej bazie wiedzy możesz znaleźć odpowiedzi na trudne pytania o ubezpieczenia komunikacyjne.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!