240 zł – tyle kosztuje najtańsze OC w Rzeszowie!

Mieszkańcy Rzeszowa już od dłuższego czasu mogą cieszyć się całkiem przystępnymi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. W styczniu 2022 roku średnia cena OC dla kierowców ze stolicy Podkarpacia była najniższa wśród miast wojewódzkich – wyniosła 650 zł, podczas gdy w całej Polsce koszt obowiązkowego ubezpieczenia to 724 zł. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC w Rzeszowie? I z czego wynikają atrakcyjne składki ubezpieczeń samochodu w tym regionie Polski?

Najtańsze OC – Rzeszów wśród najlepszych w Polsce

Ostatnie miesiące pokazują, że oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, jakie otrzymują mieszkańcy Rzeszowa, są jednymi z najtańszych w skali kraju. Gdzie najtaniej kupić OC? Wśród miast wojewódzkich w styczniowym rankingu stolica województwa podkarpackiego zajęła 1. miejsce pod względem średnich cen ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną. Rzeszów (650 zł) wyprzedził m.in. Opole (706 zł), Zieloną Górę (715 zł) czy Kielce (725 zł). Najtańsze OC samochodu w stolicy Podkarpacia wyliczył z kolei w tym miesiącu w kalkulatorze Mubi 52-letni właściciel Mitsubishi Lancera z silnikiem o pojemności 1,7 l. Najtańsze ubezpieczenie OC, jakie mu zaproponowano, kosztowało zaledwie 240 zł.

Kto może liczyć na najbardziej atrakcyjne składki ubezpieczeniowe?

Jednak przypadków, w których kierowcy z Rzeszowa otrzymywali oferty OC ze składką nieprzekraczającą 300 lub 400 zł jest więcej. Na tanie OC mają szansę zarówno młodsi, jak i starsi rzeszowianie.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na mubi.pl
Mitsubishi Lancer (pojemność silnika: 1,7 l)52-letni mężczyzna240 zł
Honda Prelude (pojemność silnika: 2,0 l)34-letni mężczyzna244 zł
Skoda Favorit (pojemność silnika: 1,3 l)50-letni mężczyzna248 zł
Skoda Favorit (pojemność silnika: 1,3 l)55-letnia kobieta271 zł
Volkswagen Golf (pojemność silnika: 1,6 l)30-letni mężczyzna325 zł
Fiat Seicento (pojemność silnika: 0,9 l)42-letni mężczyzna325 zł
Fiat Punto (pojemność silnika: 1,4 l)38-letni mężczyzna325 zł
Skoda Citigo (pojemność silnika: 0 l)29-letni mężczyzna325 zł
Nissan Micra (pojemność silnika: 1,2 l)31-letni mężczyzna326 zł
Citroen C4 Picasso (pojemność silnika: 1,6 l)46-letni mężczyzna329 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

Tanie ubezpieczenie OC w Rzeszowie – od czego zależy cena polisy?

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ubezpieczyciele bazują m.in. na statystykach wypadkowych z danego regionu. Im więcej wypadków i kolizji w danej dzielnicy czy mieście, tym ubezpieczenia OC będą droższe. Ryzyko, że ubezpieczany kierowca również będzie uczestnikiem lub nawet sprawcą stłuczki, staje się wówczas większe.

Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, w 2020 roku w województwie podkarpackim doszło do 1167 wypadków, w których śmierć poniosły 132 osoby, a 1240 zostało ranne. Prawie 1200 zdarzeń drogowych to wcale nie tak mało. Jednak w porównaniu z takimi województwami, jak wielkopolskie, łódzkie czy małopolskie, gdzie ich liczba jest przynajmniej dwa razy większa, ceny ubezpieczenia OC na Podkarpaciu wydają się adekwatne.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2020 roku w całej Polsce zanotowano niemal 7 tys. mniej wypadków niż w roku poprzednim. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie “Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku” w województwie podkarpackim doszło do 1167 wypadków. To o wiele mniej, niż w 2019 roku, gdy takich zdarzeń było aż 1431.

Inną, choć poniekąd powiązaną z wypadkowością kwestią, jest zaludnienie Rzeszowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że to również wpływa na ryzyko związane ze szkodowością na drodze. Stolica Podkarpacia jest jednym z najmniej zaludnionych miast wojewódzkich w Polsce, bo mieszka tam niecałe 200 000 osób. Mniejsza liczba mieszkańców to mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko kolizji.

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2022 – Rzeszów

Okazuje się, że chociaż średnia składka OC dla Rzeszowa jest niska, to początkujący kierowcy i w tej części Polski nie mają lekko. Osoby poniżej 25. roku życia płacą za ubezpieczenie średnio 1335 zł. Zdarzają się jednak także wyjątki.

Jeden z młodych rzeszowian wyliczył w styczniu najtańsze OC za jedyne 379 zł. Taką ofertę otrzymał 22-letni właściciel Lady Samara z silnikiem o pojemności 1,5 l. Ile za OC płacili inni początkujący kierowcy z Rzeszowa?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC młodego kierowcy
z Rzeszowa na mubi.pl
Lada Samara (pojemność silnika: 1,5 l)22-letni mężczyzna379 zł
Toyota Corolla (pojemność silnika: 1,4 l)22-letni mężczyzna404 zł
Honda Civic (pojemność silnika: 1,6 l)21-letni mężczyzna559 zł
Nissan 100 NX (pojemność silnika: 1,6 l)19-letni mężczyzna596 zł
Opel Corsa (pojemność silnika: 1,0 l)19-letni mężczyzna607 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [styczeń 2022]

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Rzeszowie

Ile trzeba zapłacić za OC w miastach leżących na Podkarpaciu?

Średnia cena OC w Rzeszowie wyniosła w styczniu 2022 roku 650 zł. Jeszcze taniej można było ubezpieczyć samochód w Mielcu (za 561 zł), Stalowej Woli (za 570 zł) i Tarnobrzegu (631 zł). Wyraźnie droższy pod względem kosztów ubezpieczenia ubezpieczenia okazał się Przemyśl ze średnią ceną rzędu 743 zł.

Dlaczego niektórzy kierowcy znajdują ubezpieczenie OC za 300 czy 400 zł?

Rekordzista z Rzeszowa znalazł w styczniu 2022 roku polisę na Mitsubishi Lancera za 240 zł. Również inni właściciele otrzymywali oferty poniżej 300 lub 400 zł. Przyczyną tak niskich składek jest korzystna kompozycja danych kierowcy oraz parametrów auta, która przyczynia się do zniżek ubezpieczeniowych.

Czy mieszkańcy większych miast płacą więcej za OC?

Statystyki pokazują, że tak. W miastach panuje większy ruch samochodowy. Po ulicach porusza się wielu pieszych i rowerzystów. Łatwiej tam o nieuwagę i zdenerwowanie z powodu korków, co zwiększa liczbę stłuczek i wypadków. Ubezpieczyciele biorą te statystyki pod uwagę przy wycenie składki OC.

PODSUMOWANIE
  • Średnia składka ubezpieczeniowa w styczniu 2022 w Rzeszowie wyniosła 650 zł.
  • Rzeszów okazał się najtańszym spośród miast wojewódzkich pod względem kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego. Kolejne miejsca zajęły Opole, Zielona Góra i Kielce.
  • Najtańsze OC w styczniu 2022 roku w Rzeszowie wyliczył właściciel Mitsubishi Lancera. Jego OC kosztowało zaledwie 240 zł.
  • Młodzi kierowcy z Rzeszowa płacili za OC w styczniu średnio 1335 zł, ale niektórym początkującym za kierownicą osobom udało się znaleźć ubezpieczenie nawet poniżej 500 zł.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
bardzo się cieszę , że mamy tak tanie OC w Rzeszowie, bo mi też wychodzi coś około 400 zł. gdzie znajoma z podobnym stażem jazdy w mazowieckim płaci sporo więcej. widać rejon znacząco wpływa na ceny
avatar autora komentarza
Kto by się spodziewał, że różnica będzie tak wysoka. Teraz sama rozglądam się za atrakcyjnym oc rzeszów, mam nadzieję, że mój krótki staż jako kierowcy nie wpłynie bardzo negatywnie na cenę.