312 zł – tyle kosztuje najtańsze OC w Rzeszowie!

Mieszkańcy Rzeszowa już od dłuższego czasu mogą cieszyć się całkiem przystępnymi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. Podczas gdy średnia cena OC dla całego kraju wyniosła w czerwcu 2020 roku 846 zł, w stolicy Podkarpacia kierowcy za obowiązkowe ubezpieczenie płacili średnio 840 zł. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC w Rzeszowie? I z czego wynikają atrakcyjne składki ubezpieczeń samochodu w tym regionie Polski?

Najtańsze OC – Rzeszów z cenami poniżej 450 zł

Ostatnie miesiące pokazują, że oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, jakie otrzymują mieszkańcy Rzeszowa są jednymi z najtańszych w skali kraju. Gdzie najtaniej kupić OC? Wśród miast wojewódzkich w czerwcowym rankingu stolica województwa podkarpackiego zajmuje 6. miejsce pod względem cen ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną. Rzeszów (312 zł) został wyprzedzony przez Kielce (298 zł), Warszawę (286 zł), Kraków (298 zł), Bydgoszcz (274 zł) i Białystok (285 zł). W czerwcu 2020 roku najtańsze OC samochodu w stolicy Podkarpacia wyliczył w kalkulatorze Mubi 55-letni właściciel Mercedesa-Benza 124 z silnikiem o pojemności 2,5 l. Najtańsze ubezpieczenie OC, jakie mu zaproponowano kosztowało zaledwie 312 zł.

Kto może liczyć na najbardziej atrakcyjne składki ubezpieczeniowe?

Jednak przypadków, w których kierowcy otrzymywali oferty OC ze składką nieprzekraczającą 450 zł jest więcej. Na tanie OC mają szansę zarówno młodsi, jak i starsi rzeszowianie.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Rzeszów)
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,5 l)55-letni mężczyzna (brak szkód) 312 zł
Audi 80 (pojemność silnika: 2,0 l)44-letnia kobieta (brak szkód)343 zł
Mitsubishi Space Star (pojemność silnika: 1,0 l)51-letnia kobieta (brak szkód)403 zł
Nissan Micra (pojemność silnika: 1,2 l)36-letnia kobieta (brak szkód)408 zł
Renault Laguna (pojemność silnika: 1,8 l) 66-letni mężczyzna (brak szkód) 421 zł
Opel Astra (pojemność silnika: 1,4 l)48-letni mężczyzna (brak szkód) 427 zł
Peugeot 307 (pojemność silnika: 1,0 l)32-letnia kobieta (brak szkód)429 zł
Seat Ibiza (pojemność silnika: 1,2 l)36-letni mężczyzna (brak szkód)432 zł
Fiat Bravo (pojemność silnika: 1,4 l)34-letni mężczyzna (brak szkód)432 zł
Peugeot 106 (pojemność silnika: 1,1 l)65-letni mężczyzna (brak szkód)434 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [czerwiec 2020].

Oblicz najtańsze OC

Tanie ubezpieczenie OC w Rzeszowie – od czego zależy cena polisy?

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ubezpieczyciele bazują m.in. na statystykach wypadkowych z danego regionu. Im więcej wypadków i kolizji w danej dzielnicy czy mieście, tym ubezpieczenia OC będą droższe. Ryzyko, że ubezpieczany kierowca również będzie uczestnikiem lub nawet sprawcą stłuczki staje się wówczas większe.

Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku, w ubiegłym roku w województwie podkarpackim doszło do 1481 wypadków, w których śmierć poniosło 157 osób, a 1708 zostało rannych. Prawie 1500 zdarzeń drogowych to wcale nie tak mało. Jednak w porównaniu z takimi województwami, jak mazowieckie, łódzkie czy małopolskie, gdzie ich liczba jest przynajmniej dwa razy większa, ceny ubezpieczenia OC na Podkarpaciu wydają się adekwatne.

Inną, choć poniekąd powiązaną z wypadkowością kwestią jest zaludnienie Rzeszowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że to również wpływa na ryzyko związane ze szkodowością na drodze. Stolica Podkarpacia jest jednym z najmniej zaludnionych miast wojewódzkich w Polsce, bo mieszka tam niecałe 195000 osób. Mniejsza liczba mieszkańców to mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko kolizji.

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2020 – Rzeszów

Okazuje się, że chociaż średnia składka OC dla Rzeszowa jest dosyć niska, to początkujący kierowcy i w tej części Polski nie mają lekko. Osoby poniżej 25. roku życia płacą średnio 1480 zł. Zdarzają się jednak także wyjątki. Jedna z młodych rzeszowianek wyliczyła w czerwcu najtańsze OC za 450 zł. Taką ofertę otrzymała 23-letnia właścicielka Fiata 126 z silnikiem o pojemności 0,7 l. Ile za OC płacili inni początkujący kierowcy z Rzeszowa?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC młodego kierowcy
z Rzeszowa na mubi.pl
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)23-letnia kobieta (brak szkód)450 zł
Fiat Punto (pojemność silnika: 1,2 l)23-letni mężczyzna539 zł
Fiat 126 (pojemność silnika: 0,7 l)21-letni mężczyzna (brak szkód)552 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [czerwiec 2020].
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
avatar autora komentarza
bardzo się cieszę , że mamy tak tanie OC w Rzeszowie, bo mi też wychodzi coś około 400 zł. gdzie znajoma z podobnym stażem jazdy w mazowieckim płaci sporo więcej. widać rejon znacząco wpływa na ceny
avatar autora komentarza
Kto by się spodziewał, że różnica będzie tak wysoka. Teraz sama rozglądam się za atrakcyjnym oc rzeszów, mam nadzieję, że mój krótki staż jako kierowcy nie wpłynie bardzo negatywnie na cenę.