300 zł – tyle kosztuje najtańsze OC w Rzeszowie!

Mieszkańcy Rzeszowa już od dłuższego czasu mogą cieszyć się całkiem przystępnymi cenami ubezpieczeń komunikacyjnych. W sierpniu 2021 roku średnia cena OC dla kierowców ze stolicy Podkarpacia była nawet niższa od krajowej – wyniosła 735 zł, gdy w całej Polsce koszt obowiązkowego ubezpieczenia wyniósł 772 zł. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC w Rzeszowie? I z czego wynikają atrakcyjne składki ubezpieczeń samochodu w tym regionie Polski?

Najtańsze OC – Rzeszów wśród najlepszych w Polsce

Ostatnie miesiące pokazują, że oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, jakie otrzymują mieszkańcy Rzeszowa, są jednymi z najtańszych w skali kraju. Gdzie najtaniej kupić OC? Wśród miast wojewódzkich w sierpniowym rankingu stolica województwa podkarpackiego zajmuje 2. miejsce pod względem średnich cen ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną. Rzeszów (735 zł) został wyprzedzony przez Kielce (717 zł). W sierpniu 2021 roku najtańsze OC samochodu w stolicy Podkarpacia wyliczyła w kalkulatorze Mubi 56-letnia właścicielka Daewoo/FSO Matiza z silnikiem o pojemności 0,8 l. Najtańsze ubezpieczenie OC, jakie mu zaproponowano kosztowało zaledwie 300 zł.

Kto może liczyć na najbardziej atrakcyjne składki ubezpieczeniowe?

Jednak przypadków, w których kierowcy otrzymywali oferty OC ze składką nieprzekraczającą 400 zł jest więcej. Na tanie OC mają szansę zarówno młodsi, jak i starsi rzeszowianie.

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC na Mubi.pl
(Rzeszów)
Daewoo/FSO Matiz (pojemność silnika: 0,8 l) 56-letnia kobieta 300 zł
Toyota Aygo (pojemność silnika: 1,0) 38-letni mężczyzna 308 zł
Mercedes A Klasa (pojemność silnika: 1,7 l) 35-letni mężczyzna 312 zł
Mercedes A Klasa (pojemność silnika: 1,7 l) 31-letnia kobieta 312 zł
BMW Seria 3 (pojemność silnika: 1,8 l) 48-letni mężczyzna 314 zł
Mercedes-Benz 124 (pojemność silnika: 2,0 l) 56-letni mężczyzna 342 zł
Ford Fiesta (pojemność silnika: 1,2 l) 39-letni mężczyzna 344 zł
Peugeot 206 (pojemność silnika: 1,4 l) 57-letni mężczyzna 350 zł
Honda Civic (pojemność silnika: 1,3 l) 44-letni mężczyzna 350 zł
Skoda Fabia (pojemność silnika: 1,0 l) 38-letni mężczyzna 357 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Tanie ubezpieczenie OC w Rzeszowie – od czego zależy cena polisy?

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela pojazdu, ubezpieczyciele bazują m.in. na statystykach wypadkowych z danego regionu. Im więcej wypadków i kolizji w danej dzielnicy czy mieście, tym ubezpieczenia OC będą droższe. Ryzyko, że ubezpieczany kierowca również będzie uczestnikiem lub nawet sprawcą stłuczki, staje się wówczas większe.

Według raportu Komendy Głównej Policji pn. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, w 2020 roku w województwie podkarpackim doszło do 1167 wypadków, w których śmierć poniosły 132 osoby, a 1240 zostało ranne. Prawie 1200 zdarzeń drogowych to wcale nie tak mało. Jednak w porównaniu z takimi województwami, jak wielkopolskie, łódzkie czy małopolskie, gdzie ich liczba jest przynajmniej dwa razy większa, ceny ubezpieczenia OC na Podkarpaciu wydają się adekwatne.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2020 roku w całej Polsce zanotowano niemal 7 tys. mniej wypadków niż w roku poprzednim. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie “Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku” w województwie podkarpackim doszło do 1167 wypadków. To o wiele mniej, niż w 2019 roku, gdy takich zdarzeń było aż 1431.

Inną, choć poniekąd powiązaną z wypadkowością kwestią jest zaludnienie Rzeszowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że to również wpływa na ryzyko związane ze szkodowością na drodze. Stolica Podkarpacia jest jednym z najmniej zaludnionych miast wojewódzkich w Polsce, bo mieszka tam niecałe 195000 osób. Mniejsza liczba mieszkańców to mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie – mniejsze ryzyko kolizji.

Najtańsze OC dla młodych kierowców 2021 – Rzeszów

Okazuje się, że chociaż średnia składka OC dla Rzeszowa jest dosyć niska, to początkujący kierowcy i w tej części Polski nie mają lekko. Osoby poniżej 25. roku życia płacą średnio 1396 zł. Zdarzają się jednak także wyjątki.

Jeden z młodych rzeszowian wyliczył w sierpniu najtańsze OC za 530 zł. Taką ofertę otrzymał 24-letni właściciel Audi A4 z silnikiem o pojemności 1,8 l. Ile za OC płacili inni początkujący kierowcy z Rzeszowa?

Marka samochoduWłaściciel samochoduNajtańsze OC młodego kierowcy
z Rzeszowa na mubi.pl
Audi A4 (pojemność silnika: 1,8 l) 24-letni mężczyzna 530 zł
Nissan Micra (pojemność silnika: 1,2 l) 22-letnia kobieta 583 zł
Dacia Sandero (pojemność silnika: 1,0 l) 25-letni mężczyzna 621 zł
Suzuki Swift (pojemność silnika: 1,3 l) 25-letnia kobieta 635 zł
Ford Mondeo (pojemność silnika: 1,8 l) 20-letni mężczyzna 671 zł

*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców z Rzeszowa w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w Rzeszowie

Ile trzeba zapłacić za OC w miastach leżących na Podkarpaciu?
Średnia cena OC w Rzeszowie wyniosła w sierpniu 2021 roku 735 zł. Niewiele taniej można było ubezpieczyć samochód w Mielcu, bo za 704 zł. Tańsza okazała się Stalowa Wola, gdzie za OC płacono średnio 697 zł, Przemyśl – 685 zł, a także Tarnobrzeg – 660 zł.
Dlaczego niektórzy kierowcy znajdują ubezpieczenie OC za 300 czy 400 zł?
Rekordzista z Rzeszowa znalazł w sierpniu 2021 roku polisę na Daewoo/FSO Matiza za 300 zł. Również inni właściciele otrzymywali oferty poniżej 400 zł. Przyczyną tak niskich składek jest korzystna kompozycja danych kierowcy oraz parametrów auta, która przyczynia się do zniżek ubezpieczeniowych.
Czy mieszkańcy większych miast płacą więcej za OC?
Statystyki pokazują, że tak. W miastach panuje większy ruch samochodowy. Po ulicach porusza się wielu pieszych i rowerzystów. Łatwiej tam o nieuwagę i zdenerwowanie z powodu korków, co zwiększa liczbę stłuczek i wypadków. Ubezpieczyciele biorą te statystyki pod uwagę przy wycenie składki OC.
PODSUMOWANIE
  • Średnia składka ubezpieczeniowa w sierpniu 2021 w Rzeszowie wyniosła 735 zł.
  • Rzeszów był 2. spośród miast wojewódzkich z najtańszym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Taniej było tylko w Kielcach, gdzie średnia składka ubezpieczeniowa kosztowała 717 zł.
  • Najtańsze OC w sierpniu 2021 roku w Rzeszowie wyliczyła właścicielka Daewoo/FSO Matiza. Jej OC kosztowało zaledwie 300 zł.
  • Młodzi kierowcy z Rzeszowa płacili za OC w sierpniu średnio 1396 zł, ale niektórym początkującym za kierownicą osobom udało się znaleźć ubezpieczenie poniżej 600 zł.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
bardzo się cieszę , że mamy tak tanie OC w Rzeszowie, bo mi też wychodzi coś około 400 zł. gdzie znajoma z podobnym stażem jazdy w mazowieckim płaci sporo więcej. widać rejon znacząco wpływa na ceny
avatar autora komentarza
Kto by się spodziewał, że różnica będzie tak wysoka. Teraz sama rozglądam się za atrakcyjnym oc rzeszów, mam nadzieję, że mój krótki staż jako kierowcy nie wpłynie bardzo negatywnie na cenę.