Najtańsze OC w Białymstoku. Nawet od 279 zł!

Kierowcy z Białegostoku za ubezpieczenie samochodu płacą średnio 870 zł. Jest to więcej niż w pozostałych miastach wojewódzkich wschodniej Polski. Białostoczanie płacą średnio o 32 zł więcej od mieszkańców Lublina i 109 zł od kierowców z Rzeszowa.

Jednakże są w Białymstoku kierowcy, którzy za ubezpieczenie swoich czterech kółek płacą mniej. Pewien 60-letni mężczyzna, który porusza się FSM 126p o pojemności 652 cm3, znalazł ubezpieczenie OC za jedyne 279 zł!

MiastoŚrednia cena
OC
Wrocław 936 zł
Warszawa 902 zł
Białystok870 zł
Lublin 838 zł
Rzeszów 761 zł
Średnie ceny OC w wybranych miastach wojewódzkich. Dane za grudzień2019 roku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Oblicz najtańsze OC

Najtańsze OC Białystok – skąd takie ceny?

Okazuje się, że średnie ceny OC w Białymstoku są o 68 zł wyższe od średniej krajowej (802 zł). Jednocześnie białostockie ceny ubezpieczeń pozostają niższe o 33 zł od cen katowickich (903 zł), o 66 zł od cen wrocławskich (936 zł) i aż o 124 zł od cen gdańskich (994 zł). Koszty ubezpieczenia samochodu w Białymstoku są również mniejsze od kosztów polisy w wielu innych miastach wojewódzkich, między innymi w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Tańsze OC natomiast znajdziemy w następujących stolicach województw: Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Opolu, Rzeszowie, Toruniu i Zielonej Górze.

Jak różniły się średnie ceny OC w Białymstoku na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy? W świetle danych kalkulatora ubezpieczeń mubi.pl, ceny w okresie czerwiec-grudzień kształtowały się następująco:

  • czerwiec – 849 zł (średnia krajowa 862 zł);
  • lipiec – 914 zł (średnia krajowa 866 zł);
  • sierpień – 893 zł (średnia krajowa 821 zł);
  • wrzesień – 891 zł (średnia krajowa 779 zł);
  • październik – 831 zł (średnia krajowa 755 zł);
  • listopad – 802 zł (średnia krajowa 775 zł);
  • grudzień – 870 zł (średnia krajowa 802 zł);
  • średnia cena OC z okresu czerwiec – grudzień – 864 zł (średnia krajowa 808 zł).

Z czego wynika wysokość białostockich cen? Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają składki na podstawie danych na temat pojazdu oraz jego właściciela. Biorą również pod uwagę miejscowość zamieszkania. Uwzględniają przy tym dane statystyczne dotyczące wypadkowości w danym miejscu, a na ich podstawie szacują ryzyko wystąpienia szkód. Z kolei im mniejsze ryzyko, tym mniejszy koszt ubezpieczenia pojazdu. I na odwrót: wzrost ryzyka wiąże się ze wzrostem cen OC.

Tanie OC w Białymstoku a liczba wypadków

Statystyki pozostają nieubłagane – w dużych miastach dochodzi do większej liczby wypadków i kolizji. Duża liczba samochodów, wzmożony ruch i korki – to wszystko negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drogach i odbija się na składkach ubezpieczeniowych.

Jak pod względem poziomu bezpieczeństwa wypada stolica Podlasia? Ogólnie rzecz biorąc – średnio. Portal Yanosik przygotował raport najmniej kolizyjnych miast w Polsce w 2018 roku. Białystok zajął w nim czwarte miejsce wśród miast do 300 tys. mieszkańców. Dlatego też białostoccy kierowcy płacą mniej za ubezpieczenie samochodu niż mieszkańcy miast, gdzie do zdarzeń drogowych dochodzi częściej. Natomiast ceny OC w Białymstoku zbliżają się do średniej. To nie znaczy, że właściciel czterech kółek z Białegostoku nie może znaleźć taniego OC.

Tanie OC w Białymstoku? To możliwe!

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą, więc każda firma ubezpieczeniowa oferuje ten sam produkt. Jednak poszczególni ubezpieczyciele mają inną strategię rynkową oraz inny sposób wyliczania składki. Tak więc ceny, które zaproponują za ten sam produkt – a mianowicie OC – mogą się różnić. Nawet o kilkaset złotych! Dlatego warto porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych na przykład za pomocą bezpłatnego kalkulatora. Dzięki temu możemy znaleźć najtańsze OC.

Oblicz najtańsze OC

Wśród kierowców z Białegostoku znajdują się również tacy, którym udało się znaleźć tanie OC. Najtańsze OC w Białymstoku może kosztować nawet mniej niż 300 zł!

Najtańsze ubezpieczenie samochodu w Białymstoku (279 zł) znalazł 60-letni właściciel FSM 126p o pojemności 652 cm3. W dalszej kolejności plasują się: 31-letni właściciel Renault Clio (355 zł), 52-letni właściciel Peugeota 206 (355 zł) i 67-letni kierowca Fiata Cinquecento (430 zł).

Marka i model
pojazdu
Pojemność
silnika
Wiek
kierowcy
Płeć
kierowcy
Cena
OC
FSM 126p 652 cm3 50 latMężczyzna 279 zł
Renault Clio 1149 cm3 31 latMężczyzna 355 zł
Peugeot 206 1224 cm3 52 lataMężczyzna 355 zł
Fiat Cinquecento 704 cm3 67 latMężczyzna 376 zł
Toyota Corolla 1329 cm3 40 latMężczyzna 430 zł
Audi A4 1896 cm3 33 lataMężczyzna 462 zł
Najtańsze OC w grudniu 2019 roku w Białymstoku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl

Szósta pozycja może budzić zaskoczenie. Pojazdy marki Audi należą do droższych pod względem ubezpieczenia. Powodem jest duża pojemność silnika, co wpływa na ryzyko ubezpieczeniowe. Tymczasem 33-latkowi udało się znaleźć tanie OC, pomimo że jego Audi A4 dysponuje silnikiem o pojemności 1896 cm3. W przypadku tego kierowcy, o niewysokiej cenie ubezpieczenia decydować mogły między innymi pozytywna historia ubezpieczeniowa, wiek i doświadczenie za kierownicą.

Najtańsze OC i AC w Białymstoku

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie uchroni nas jednak od szkód na własnym pojeździe. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrowolne ubezpieczenie AC. Podobnie jak w przypadku OC, cena autocasco zależy od parametrów kierowcy i auta, którym się porusza. W dodatku zakres i cena AC różnią się w zależności od oferty danego ubezpieczyciela. Bywa, że koszt ubezpieczenia samochodu jest mniejszy, gdy kupimy kilka ubezpieczeń w razem.

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *