Najtańsze OC w Białymstoku. Nawet od 268 zł!

Kierowcy z Białegostoku za ubezpieczenie samochodu płacą średnio 803 zł. Jest to więcej, niż wynosi jego średni koszt w całym kraju, ale zestawiając tylko kierowców z miast wojewódzkich, okaże się, że białostockie ceny plasują się w środku stawki. Białostoczanie płacą za OC więcej niż choćby rzeszowianie, ale znacznie mniej niż np. kierowcy z Gdańska.

Co więcej, są w Białymstoku kierowcy, którzy za ubezpieczenie swoich czterech kółek płacą dużo mniej od reszty. Najtańsze znalazł 33-letni mężczyzna, który szukał polisy OC dla Peugeota 106 o pojemności 954 cm3– jego składka wyniosła jedynie 268 zł! A jak wypadają białostockie ceny OC na tle wybranych miast wojewódzkich?

MiastoŚrednia cena
OC
Kielce 717 zł
Rzeszów 735 zł
Opole 741 zł
Lublin 777 zł
Białystok 803 zł
Olsztyn 809 zł
Toruń 825 zł
Bydgoszcz 867 zł
Szczecin 869 zł
Poznań 873 zł
Warszawa 894 zł
Średnie ceny OC w wybranych miastach wojewódzkich. Dane za sierpień 2021 roku.
Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.
średnie oc w Białymtoku - sierpień 2021

Najtańsze OC Białystok – skąd takie ceny?

Okazuje się, że średnie ceny OC w Białymstoku są o 31 zł wyższe od średniej krajowej (772 zł). Jednocześnie białostockie ceny ubezpieczeń pozostają niższe o 91 zł od cen warszawskich (894 zł), o 70 zł od cen poznańskich (873 zł) i aż o 66 zł od cen szczecińskich (869 zł). Koszty ubezpieczenia samochodu w Białymstoku są również mniejsze od kosztów polisy m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Tańsze OC znajdziemy natomiast m.in. w Opolu, Kielcach i Rzeszowie.

Jak różniła się średnia cena OC w Białymstoku na przestrzeni ostatniego roku? W świetle danych kalkulatora ubezpieczeń na mubi.pl, ceny w okresie od początku 2021 roku do sierpnia 2021 roku były nieco wyższe od średnich kosztów OC w całym kraju.

Miesiąc Średnia cena OC w Białymstoku Średnia cena OC w Polsce
styczeń 2021 832 zł 787 zł
luty 2021 857 zł 792 zł
marzec 2021 868 zł 821 zł
kwiecień 2021 914 zł 833 zł
maj 2021 818 zł 787 zł
czerwiec 2021 830 zł 778 zł
lipiec 2021 825 zł 775 zł
sierpień 2021 803 zł 772 zł
*Dane pochodzą z wyliczeń wykonanych przez kierowców w porównywarce ubezpieczeń Mubi [sierpień 2021].

Z czego wynika wysokość białostockich cen? Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają składki na podstawie danych na temat pojazdu oraz jego właściciela. Biorą również pod uwagę miejscowość zamieszkania. Uwzględniają przy tym dane statystyczne dotyczące wypadkowości w danym miejscu, a na ich podstawie szacują ryzyko wystąpienia szkód. Z kolei im mniejsze ryzyko, tym mniejszy koszt ubezpieczenia pojazdu. I na odwrót: wzrost ryzyka wiąże się ze wzrostem cen OC.

najtańsze oc w Białymtoku - sierpień 2021

Tanie OC w Białymstoku a liczba wypadków

Statystyki pozostają nieubłagane – w dużych miastach dochodzi do większej liczby wypadków i kolizji. Duża liczba samochodów, wzmożony ruch i korki – to wszystko negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drogach i odbija się na składkach ubezpieczeniowych.

Jak pod względem poziomu bezpieczeństwa wypada stolica Podlasia? Policja Podlaska opublikowała zestawienie dotyczące bezpieczeństwa na tamtejszych drogach. W 2020 roku w Białymstoku i powiecie białostockim doszło do 123 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 136 zostało rannych. Oprócz tego Policja odnotowała 5595 zgłoszeń o kolizjach na tamtejszych drogach. To kilkakrotnie więcej niż w innych powiatach. W powiecie łomżyńskim i suwalskim było w ubiegłym roku około pięć razy mniej zdarzeń drogowych niż w rejonie Białegostoku.

Mając jednak na uwadze liczbę wypadków drogowych, do których w tym samym czasie doszło np. w Warszawie (1186 wypadków), Białystok prezentuje się znacznie lepiej od stolicy. Dlatego też białostoccy kierowcy płacą mniej za ubezpieczenie samochodu niż mieszkańcy miast, gdzie do zdarzeń drogowych dochodzi częściej.

CZY WIESZ, ŻE …

W 2019 i 2020 roku województwo podlaskie mogło poszczycić się najniższą liczbą wypadków drogowych w całej Polsce. W 2019 roku było ich 585 (w tym samym czasie w województwie łódzkim doszło do 3351 takich zdarzeń), a w 2020 roku miało tam miejsce 430 wypadków (podczas gdy w województwie wielkopolskim było ich aż 2822).

Tanie OC w Białymstoku? To możliwe!

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawą, więc każda firma ubezpieczeniowa oferuje ten sam produkt. Jednak poszczególni ubezpieczyciele mają inną strategię rynkową oraz inny sposób wyliczania składki. Tak więc ceny, które zaproponują za ten sam produkt – a mianowicie OC – mogą się różnić. Nawet o kilkaset złotych! Dlatego warto porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych na przykład za pomocą bezpłatnego kalkulatora. Dzięki temu możemy znaleźć najtańsze OC.

Wśród kierowców z Białegostoku znajdują się również tacy, którym udało się znaleźć tanie OC. Najtańsze OC w Białymstoku może kosztować nawet mniej niż 400 zł!

Najtańsze ubezpieczenie samochodu w Białymstoku (268 zł) znalazł w kwietniu 33-letni właściciel Peugeota 106 o pojemności silnika 954 cm3. A to nie jedyny przykład kierowcy ze stolicy Podlasia, któremu udało się znaleźć wyjątkowo tanie OC.

Marka i model
pojazdu
Pojemność
silnika
Wiek
kierowcy
Płeć
kierowcy
Cena
OC
Peugeot 106 1,0 l 33 lataMężczyzna 268 zł
Toyota Aygo 1,0 l 61 latKobieta 342 zł
Audi 80 1,8 l 44 lataMężczyzna 346 zł
Mercedes-Benz CLK Klasa 3,2 l 34 lataMężczyzna 351 zł
Toyota Yaris 1,3 l 46 latMężczyzna 352 zł
Toyota Yaris 1,0 l 64 lataMężczyzna 354 zł
Volkswagen Passat 1,9 l 32 lataMężczyzna 360 zł
Fiat 126 0,7 l 28 latMężczyzna 361 zł
Ford Focus 2,0 l 38 latMężczyzna 363 zł
BMW Seria 3 2,7 l 30 latMężczyzna 365 zł
Najtańsze OC w sierpniu 2021 roku w Białymstoku. Kalkulacje przeprowadzono w porównywarce ubezpieczeń Mubi.
najtańsze oc młodego kierowcy w Białymtoku - sierpień 2021

Kierowcy z Białegostoku, którzy otrzymali najbardziej atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC, jeżdżą samochodami marek, które uchodzą za bezpieczne. Dodatkowo stosunkowo niewielka pojemność silnika (tylko 3 z 10 samochodów ma silniki o pojemności powyżej 2,0 l), która nie pozwala na osiąganie dużych prędkości, działa na korzyść ubezpieczającego. Ubezpieczyciele szacują w takim przypadku niewielkie ryzyko kolizji. Im mniejsza prędkość, tym łatwiej zapanować nad pojazdem, a tym samym łatwiej uniknąć stłuczki. Na niskie ceny OC wpływ ma także wiek kierowców. Ci z najniższymi składkami mogą pochwalić się już wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu samochodów.

Najtańsze OC i AC w Białymstoku

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie uchroni nas jednak od szkód na własnym pojeździe. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrowolne ubezpieczenie AC. Podobnie jak w przypadku OC, cena autocasco zależy od parametrów kierowcy i auta, którym się porusza. W dodatku zakres i cena AC różnią się w zależności od oferty danego ubezpieczyciela. Bywa, że koszt ubezpieczenia samochodu jest mniejszy, gdy kupimy kilka ubezpieczeń razem.

średnie oc młodego kierowcy w Białymtoku - sierpień 2021

FAQ – najczęściej zadawane pytania o najtańsze OC w Białymstoku

Ile trzeba zapłacić za OC w większych miastach województwa podlaskiego?

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z Gdańska, bo aż 961 zł. Tańsze polisy znajdowali w porównywarce Mubi mieszkańcy Wrocławia– za 920 zł – oraz Olsztyna – 908 zł. Sporo tańsze było natomiast ubezpieczenie w Kielcach, kosztujące średnio 717 zł, oraz w Rzeszowie, gdzie kierowcy płacili tylko 735 zł.

Czy można tanio ubezpieczyć samochód w Białymstoku?

Tak, niektórzy właściciele samochodów znajdują polisy OC za mniej niż 400 zł. Niektórym udało się nawet trafić na ubezpieczenie za mniej niż 300 zł. Takie oferty polis otrzymują doświadczeni kierowcy, którzy mają wypracowane zniżki. Od lat jeżdżą bezpiecznie i nie powodują szkód.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na dane właściciela samochodu, sposób użytkowania pojazdu i jego parametry. To kompozycja korzystnych czynników przyczynia się do niskiej ceny OC. Na przykład rodzice wożący małe dzieci, częściej jeżdżą wolniej i bezpieczniej. To mały element, który działa na plus niskiego OC. Kolejne to na przykład wiek kierowcy, staż za kierownicą czy model samochodu.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Piotr Wojciechowski

Z branżą ubezpieczeniową związany od kilku lat. Wcześniej sprzedawał ubezpieczenia oraz obsługiwał je posprzedażowo. Dziś dzieli się swoją wiedzą, pisząc artykuły na temat produktów ubezpieczeniowych.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
no jest dość tanie oc w Białymstoku... jak się dobrze poszuka to można łatwo znaleźć ubezpieczenie poniżej tysiąca i to jeszcze z dodatkowymi opcjami jak AC na przykład
avatar autora komentarza
Białystok, polisa od YU cena 987 zł. Można, można?
avatar autora komentarza
Jasne że można! :D Ja mam ubezpieczenie OC w Białymstoku trochę ponad tysiąc zł, ale to i tak dużo mniej niż wcześniej i to o dobre kilkadziesiąt procent. Po prostu zaczęłam kupować online tam gdzie najtaniej zamiast stale przedłużać umowę u jednego ubezpieczyciela
avatar autora komentarza
Fajna cena OC Białystok, z resztą też macie wrażenie, że ilość wypadków się zmniejszyła? jestem dumna z naszych mieszkańców.